Trouw aan hiërarchie PUBLIEK Tafereeltje uit Katwijks vissersleven herleeft.." Opnieuw strijd om de klaagmuur tSBSBSBSSË Katwijks bedecomité bij premier Yan Agt Motorcrossers moeten wijken Promotie in Leiden over katholiek blad De Gemeenschap DINSDAG 27 JUNI 1978 Progressievén willen het nog wel eens doen voorkomen alsof wat zij voorstaan en in woord en geschrift uitdragen nieuw zou zijn. Maar niet alleen in deze tijd staan jongeren op tegen ouderen en propageren vrijheid in denken en handelen. Een sprekend voorbeeld is de strijd van katholieke jongeren (de Twintigers"), verenigd in de redactie van het literair-politieke maandblad "De gemeenschap" (1925 tot 1941) tegen het kerkelij ke en politieke gezag. Mensen zo als de grote katholieke politieke leider Nolens werden gehekeld op een wijze waarvoor menigeen hedentendage zou terugschrik ken. De grote voorman van dit blad werd - de eerste jaren waren het Jan Engelman en Albert Kuyle - meteen al bij zijn toetreding tot de redactie in 1929 Anton van Duinkerken; hij bepaalde de reli gieuze, culturele en politieke koers van "De Gemeenschap" tot het einde toe. Geheimzinnig Nadat de Duitsers in 1941 een eind aan de uitgave hadden gemaakt, is het stil geworden rond dit veel besproken en verguisde blad. In 1963 gaf het ministerie van on derwijs, kunsten en wetenschap pen Harrv Kapteijns opdracht een studie over het blad te schrij ven. Die studie kwam er. maar bleef wel onder de maat. De au teur verweerde zich met de op merking dat het nog te vroeg was voor een echte geschied beschrij ving, dat de verhoudihgen tussen nog levende auteurs een grote rol hebben gespeeld en dat de stu dentikoze auteur van toen - met wie Van Duinkerken werd be doeld - nu een hooggeleerde heer Een naar mijn mening geslaagde poging tot "eerherstel" onder nam eind vorig jaar Jan Geurt Gaarlandt met onder meer zijn artikelen in "De Tijd" over de "Bende van Gideon". "Er hing en hangt een enigzins geheimzinnig waas rond De Gemeenschap," aldus Gaarlandt. Een geheimzin nigheid die was gebleven ook na de publikatie van Harry Scholten zes jaar geleden in "Kentering, "omdat een studie over het tijd schrift bemoeilijkt wordt door het feit dat het redactionele ar chief in verschillended handen berust en nog niet beschikbaar Maar nu is het dan toch zover. Gis termiddag promoveerde drs. Harry P.G. Scholten aan de Leid- se universiteit tot doctor in de letteren op een proefschrift geti teld "Aspecten van het tijdschrift De Gemeenschap". Een studie waarin voornamelijk het literaire karakter van het blad, de levens beschouwelijke (rooms-katho- lieke) signatuur en het poli- tiek-maatschappelijk engage ment worden geanalyseerd. De promovendus heeft de uit spraak van Engelman - "het bes te archief lijkt mij nog steeds de jaargangen van de Gemeen schap" - ter harte genomen en alle jaargangen doorgewerkt. Hij legt er in zijn dissertatie de na druk op, dat de redactie van het begin tot het eind getuigenis- heeft afgelegd van de unieke waarde van het rooms-katholi- cisme. De redactie was niet oe cumenisch ingesteld, verre van dat. Bij voortduring wordt nega tief over het protestantisme ge schreven met als hoogte (diepte9) punt de bekende uitspraak van Van Duinkerken "Onze eeuw is die waarin het protestantisme onverbiddelijk ophoudt te be staan". Het was dan ook niet alleen een lite rair. maar meer nog een "maand schrift voor katholieke recon structie" De redactie distan tieerde zich van het bekrompen "rijke Roomse leven", stelde zich nogal kritisch op, zelfs ver- gaand-kritisch (Nolens-affaire), maar bleef toch trouw aan de hiërarchie en pal staan voor het katholicisme. De schrijver wijst er ook op, dat de redactie welis waar links was georiënteerd, maar menigmaal uithaalde naar "rood". Zij stond eenheid onder de katholieken voor en mag dan ook niet worden gezien als een soort voorloper van de Partij van de Arbeid. In eerste instantie - tot 1934, toen Albert Kuyle uit de Anton van Duinkerken ..hij bepaalde de koers van "De Gemeenschap redactie vertrok - was zij an ti-democratisch getint. Uit de ze ventien jaargangen van het blad blijkt dat "een besmetting met fascistische trekken niet steeds buiten de deur is gebleven". Hoewel Scholten niet pretendeert, de geschiedenis van het blad te schrijven, geeft hij voldoende in formatie en inzicht aan de lezer van zijn in heldere taal en stijl ge schreven boek (AMBO, 32,50) om zich een gefundeerd oordeel over het blad te kunnen vormen. Zijn schildering van de tegen stellingen tussen Engelman, Van Duinkerken en Kuyle geeft met name een goed zicht op de laatste auteur. En dat werd wel eens tijd THEO KROON Bijbel in huis. Bij 100 procent van de gereformeerden ligt een bijbel in huis, 86 procent van de hervormden 45 procent van de rooms-katholieken en 43 procent in de groep die niet bij een kerk is aangesloten. Zo blijkt uit een en quête van het Nederlands Insti tuut voor Publieke Opinie in Am sterdam. Er ligt nog een behoor lijk terrein braak voor bijbelver spreiding, zo is de conclusie van het instituut. Uit het onderzoek blijkt ook dat het CDA en de VVD hun aanhang voor een belangrijk deel in bij- belzittend Nederland vinden. Van de mensen die een bijbel in huis hebben stemde 69 procent CDA en 68 procent WD. De geretormeerden staan op het punt van bijbelkennis duidelijk aan kop; 32 procent zegt het Oude Testament goed te kennen, 61 procent tamelijk goed. Voor het Nieuwe zijn deze percentages 35 en 57. De hervormden doen het minder 11 procent kent het Oude goed, 15 procent kent het nieuwe tamelijk goed respectievelijk 53 en 51 procent. De katholieken kennen de beide Testamenten slecht. Slechts 4 procent is van beide goed op de hoogte en 34 Joden en moslems in Jeruzalem zijn opnieuw in strijd gewikkeld over de klaagmuur. Aanleiding is het wetsvoorstel van de Israëli sche minister van justitie tot op heffing van een wet uit 1931, die aan de Joden enkele uren per dag toegang gaf tot de klaagmuur maar de rest van de dag de ruimte vóór de klaagmuur vrijgaf voor 'paarden en ezels" De moslems verzetten zich krach tig tegen het Joodse wetsvoor stel. Sheik Mustafa Muhtaheb schreef in een open brief namens de Islamitische raad in Jeruza lem: 'De klaagmuur van de heilige Tempelberg behoort de moslems toe. De Joden hebben daar geen enkel recht" De rabbi's van Jeruzalem verklaren echter. "De godsdienstige raad van de heilige stad Jeruzalem verklaart hiermee, dat de heilige Tempelberg de plaats is. waar Abraham zijn zoon Izaak wilde offeren en waar de eerste en tweede tempel stonden Sedert oeroude tijd en malle eeuwigheid is deze plaats de joden heilig Het voor de joden geldende verbod om de onrein geworden plaats te betreden, betekent geenszins, dat zij ervan afzien." Bedevaartsplaats De klaagmuur is 48 meter lang en 18 meter hoog, en vormt de weste lijke ommuring van de Islamiti sche "haram al sjarifin de oude stad van Jeruzalem. Alleen de onderste rijen stenen dateren nog van de tweede tempel, die hon derd jaar vóór Christus werd ge bouwd. Al ruim dertien eeuwen is de muur een Joodse bedevaartsplaats, daar de eigenlijke plaats van het brandofferaltaar door de joden niet meer mocht worden bezocht; de moslems hadden dit verbo den. Na de verovering door het Jordaanse legioen in 1948 moch ten de Joden ook niet meer bij de klaagmuur komen. De straat, die toegang geeft tot de muur, werd volgebouwd. Eerst in 1967, na de verovering door het Israëlische leger, was het weer mogelijk de plaats toegankelijk te maken De wet uit 1931. die de joden enkele uren per dag toegang tot de muur gaf, werd in 1968 door het hoog- gerechtshof van Israel ongeldig verklaard, maar opheffing is slechts mogelijk door een parle mentair goedgekeurde nieuwe wet De moslems willen handha ving omdat deze wet hun het exclusieve bestuursrecht over het geeft r Israëlische soldaten in gebed bij n Het onderkomen van het ge nootschap Oud Katwijk (vroeger een domineeswo ning) heeft een zijdeur waar achter een hoge gang van een meter of wat, richting hoofd- vertrek loopt. Aan het einde van die gang, waar normaal gesproken een deur zit, is nu een glazen wand opgetrok ken, waardoor het gangge deelteeen vitrine-functie heeft gekregen Expositie Met het oog op de komende expo sitie "Mens en Schip" is in die gangvitrine een tafereeltje uitgebeeld zoals zich dat vroeger vaak in de gang \>an de domineeswoning rhoet hebben afgespeeld. Er staan drie levensgrote aangeklede poppen in, allen vrouwen. Achterin staat een vissers vrouw, die de echtgenote van de dominee "een zootje" vis komt brengen. De derde fi guur, de huishoudster, kijkt belangstellend toe. Hel vitrine-tafereel is maar een klem onderdeel van de expo sitie "Mens en Schip". De hoofdmoot vormen de vele schilderijen, aquarellen en teken ingen,die stuk voor stuk betrekking hebben op het Kalwijkse vissersleven vroe ger. Er zijn wat museumstuk ken bij en er hangt ook het no dige van particulieren hoofdzakelijk Katwijkers. In een van de zijkamertjes Voorbij Schilderij-fragment: een Katwijkse vissersvrouw kijkt, kind op de arm, tevergeefs op het strand uit naar het schip van haar man. Ook dit doek is te zien op de expositie "Mens en Schip" staan een stuk of zeven vis sersschepen op schaal. Varië rend van de 17e eeuwse Eg- monder Priktot de in het be gin van de 20e eeuw uit de gratie geraakte bomschuit. Ze werden stuk voor stuk ver vaardigd door Herman Huis- ker, een gepensioneerde Kat- wijker. En wie als expositiebezoeker door de grote woning aan het dwalen i s zal ongetwijfeld ook terecht komen in de zoge naamde regentenkamer i de woonsfeer is nage bootst zoals die anno 1820 was in het Koningshofje in Kat wijk a ld Rijn. In 1973 kocht de gemeente het bejaardenhofje open kwam zo in het bezit van veel antiek meubilair. Tot voor kort is dat onderge bracht geweest in de gemeen-- tekluis, maar het genootschap heeft er nu weer een beetje le ven in gebracht. De expositie "Mens en Schip" is voor publiek geopend van 1 juli tot 2 september. redactie geestelijk leven Premier Van Agt heeft gistermiddag het Katwijkse comité "Bede in de Troonrede" in een audiëntie van ruim een halfuur ontvangen. Ds. W. Arkeraats en de heer E. J. Bergman boden hem een petitie aan, behorende bij 203.824 handtekeningen van het Katwijkse en 92.280 van het Delftse comité. Een actie in Groningen leverde nog eens 52.000 handtekeningen op. Deze zullen de heer Van Agt nog worden toegezonden. De Katwijkse papieren zaten in negen dozen. Uit Delft werd één groot pakket bij de minister-president gedeponeerd. Het onderhoud tussen de premier en de Katwijkse heren was beslo ten. Niemand van de betrokkenen had er behoefte aan, er drukte omheen te maken. Ds. Arkeraats uitte na afloop veel waardering voor de openhartige sfeer waarin de heer Van Agt hun de gelegen heid had gegeven de petitie toe te lichten. "Over de inhoud van het gesprek mag ik mij niet uitlaten, want dat zou de privacy van de minister-president aantasten, maar ik kan wel zeggen dat hij zich over de actie zelf, over de inspanningen van de comité's en over de inhoud van de petitie positief heeft uitgelaten. Het verzoekschrift gaat nu naar het kabinet en zal te zijner tijd een punt op de kabinetsagenda worden. De uitkomst zullen wij rustig moeten afwachten. We zullen het pas merken in de Troonrede zelf. Daarvóór wordt er niets bekendgemaakt" De Katwijkse handtekeningen zijn voor 40 a 60 procent afkomstig uit hervormde kring. De rest uit andere kerken en geloofsgemeen schappen, ook uit de Rooms-Katholieke Kerk (vooral Nrabant en Limburg). Ds. Arkeraats heeft de premier verzekerd dat bij de hele actie niet het domme getal bepalend is geweest maar een gevoel van verbondenheid met de overheid, die "Gods dienaresse" is en die een plaats heeft in de voorbede van de christelijke gemeente. respectievelijk 40 procent tame lijk goed. Niet-kerkleden vinden voor 7 procent dat zij de bijbel goed kennen en voor 20 procent tamelijk goed. Het NIPO heeft deze resultaten samengesteld uit 716 representa tieve interviews onder mensen van 18 jaar en ouder. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Kamerik en te Giessendam - Nederhardinxveld A. van Brummelen Huizen, te Hierden, J. Smit Hilversum, te Ermelo (toezegging van beroep) C. Bienk YVoubrugge; aangeno men naar Schiermonnikoog F.J Brinkman Surhuizum (Fr.), naar Hoornaar kandidaat G.H. Fre- drikse Stolwiik. Gereformeerde Kerken: beroepen te Amsterdam-West F. de Jonge Dokkum; aangenomen naar Heerde J. Popping Assen, naar Rotterdam-Overschie L. van Dalfsen Hardinxveld - Giesen- dam, naar Velp (voor zendings- dienst in Midden-Java) A. Schie- baan Veldhoven. Baptistengemeenten: aangeno men naar Haarlem kandidaat J. A Scholte Groningen. Remonstrantse Broederschap: aangenomen naar Haarlem H. J. J van Waveren Lochem, naar Hil versum F.H. Fockema Andreae Hengelo. Geref. Kerken Vrijg. Buiten Ver band: beroepen te Groningen en te Utrecht. Chr. Geref. Kerken: aangenomen naar Zierikzee B. de Graaf, Utrecht M.R. v.d. Berg Oegst- geest. Benoeming. De kerkeraad van de gereformeerde kerk te Zevenho ven heeft met ingang van 1 au gustus de heer W. van Leeuwen te Huizen (NH) benoemd tot pasto raal medewerker. Zondagmor gen heeft hij al kennisgemaakt. Bevestiging en intrede. Mevrouw S.T. de Mey - Meulendijk, die in de hervormde gemeente te Lei den ds. R. Steenstra gaat opvol gen, hoopt op 3 september intre de te doen, na in dezelfde dienst (Vredeskerk) te zijn bevestigd door dr. A.J. Lamping. Protest. De Bond van Evangeli sche Kerken in Oost-Duitsland heeft geprotesteerd tegen de in voering van militair onderwijs als verplicht vak op de scholen. De kerken menen dat dit onderwijs een slechte invloed kan hebben op de opvoeding tot vrede, als men jongeren vertrouwd maakt met de mogelijkheid van geweld voor het oplossen van conflicten. Bovendien kan het tot ongeloof waardigheid van de Duitse De- mokratische Republiek in het buitenland leiden. Zondag is in de Oostduitse kerken dit stand punt tegen het militaire onder wijs voorgelezen. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Motor- en bromfietscrossers uit de bollenstreek kwamen twee maanden geleden in het bezit van iets waar ze jaren naar uit hadden gekeken: een eigen oefenterrein. En wat voor één. Een lekkere ruige zanderige lap langs de rijksweg in Sas- senheim, eigendom van de Nederlandse Spoorwegen. Het enthousiasme was groot. Met vereende krachten leg den ze prompt een met auto banden gemarkeerde oefen piste aan, ze maakten een ei gen "pits" met materiaalwa gen en al en de politie werd er bijgehaald om de nodige ge- luidstesten uit te voeren. Maar de motoren zijn nauwe lijks warm gedraaid of het feest is alweer voorbij. De crossers zijn vriendelijk doch dringend verzocht het veld te ruimen. Zo niet. dan heeft de politie opdracht handelend op te treden. Het tij is dus erg snel gekeerd. En dat allemaal als gevolg van een klaagbrief die een klem groepje Sassenheimers stuurde aan Articon, de aan nemersmaatschappij die in opdracht van de NS de aanleg van de Schiphollijn uitvoert. In het met zo'n twintig hand tekeningen onderstreepte schrijven, worden de nodige klachten gespuid over het ge drag van leden van de inmid dels tot 100 man uitgegroeide cross-club en de geluid soverlast die de motoren ver oorzaken. De brief is niet alleen slecht ge vallen bij de crossers, maar heeft ook veel Sassenheimers met stomheid geslagen. En dan met name degenen, die nog een stuk dichter in de buurt van het cross-terrein wonen dan degenen die de handtekeningenactie zijn be gonnen. Velen vinden de klachten "sterk overtrokken" of "uit de duim gezogen". Ook de Sassenheimse politie is niet blij met de klaagbrief. Men vindt dat de c paald geen geluidsoverlast in de schoenen kan worden ge schoven. Vooral omdat juist op aandrang van de politie in de afgelopen weken veel mo toren zijn voorzien van ge luiddempende apparatuur. Geen trek in Desalniettemin wordt er nu op het mini-circuit geen gas- handle meer open gedraaid. Articon is, na ontvangst van de brief, direct tot actie over gegaan. Het waarom verteld directielid Maas: "Ons gaat het in dit soort gevallen niet zozeer om de vraag of de klachten wel of niet gegrond zijn. We hebben er gewoon geen trek in ons daarin te ver diepen. De aanleg van de Schiphollijn geeft ons al vol doende kopzorgen. Daar wil len we niet ook nog andere problemen naast hebben lo pen". "In een geval als dit hoeft er naar ons idee niet lang gedis cussieerd te worden. De zaak ligt duidelijk. Die crossclub is daar zonder ons medeweten neergestreken. Ze hebben dan weliswaar toestemming gekregen van eén van onze onderaannemers, maar die man is nu eenmaal niet ge rechtigd om te beslissen na mens Articon. Dat doen we liever zelf. En wij zeggen: die- jongens hebben de verkeerde weg bewandeld. Ze hadden met hun verzoek direct naar oris toe moeten komen. Trouwens, als ze dat zouden hebben gedaan hadden we ook nee gezegd. Om de een voudige reden dat het terrein binnenkort een andere be stemming krijgt. En dan kunnen we er echt geen mo toren op rond hebben rijden". "Afgezien van dat zakelijke ar gument zijn ons dingen ter ore gekomen waardoor we hebben gezegd: hier moet snel een einde aan komen. Bijvoorbeeld dat de jongelui 's avonds om een uur of elf nog over het terrein crossten en dat er kortgeleden ook al iemand ernstig letsel heeft opgelopen. Maar nogmaals, waar of niet waar, we willen ze daar gewoon niet. Basta". Bij de ingang van het cross-ter rein zijn inmiddels verbods borden geplaatst. De honderd jongelui, afkomstig uit de ge hele bollenstreek, zijn weer terug naar het cross-stekkie in de eigen woonplaats. De initiatiefnemer van de cross club, Frank v. d. Vlugt, wil het er niet bij laten zitten. "Het is zonder meer gebleken dat er in de bollenstreek behoefte is aan een goed geleide vereni ging. Daarom, nu het terrein langs de rijksweg is komen te vervallen, moeten we het ge woon elders zoeken. De ge meentebesturen, vind ik, moeten ons daarbij helpen. Per slot van rekening gaat het om een belangrijke jeugd voorziening". Handtekeningen Om de gemeentebesturen er straks van te overtuigen dat niet alleen de motorcrossers het nut zien van een eigen ter rein, worden er nu handteke ningen ingezameld. Frank v. d. Vlugt stond op de markt met pen en papier en een be geleidende babbel. Een dikke 300 Sassenheimers tekenden. Hij gaat door tot het er 1000 Een zandschuiver verwijdert drastisch de autobanden op het motorcross-terrein langs de rijksweg in Sassenheim. Het tij is snel gekeerd...

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4