Structuurplan binnenstad eindelijk door raad TON VOOR TOUR TRAAG OVER FINISH Onhoudbare toestand bij IrwÖHfjms uitlos Leidenaar voor tropen- prik op Den Haag of Amsterdam aangewezen NEEM TWEE KEER PER DAG VAKANTIE Meditatie brengt innerlijk tot rust DINSDAG 27 JUNI 1978 LEIDEN - Hoewel de duidelijke meerderheid bij de stemming anders doet vermoeden is de ge meenteraad eerst na veel tegen sputteren akkoord gegaan met het voorstel van burgemeester en wethouders om voor maximaal uur 100.000 gulden garant te staan bij jisei een eventueel verlies van de stichting Tour de France Leiden, ngei Pas tegen één uur vannacht be dwong de raad deze col van de 3de categorie. Dat wethouder uu. Tesselaar als gele truidrager de ir finish passeerde had hij te dan ken aan de verschillen van me ning binnen de fracties van CDA en WD. Het heeft er even naar uit gezien dat de raad Tesselaar in de wielen zou rijden. Met uitzondering van zijn eigen PvdA-fractie kwam er van alle kanten kritiek op Tesselaars voorstel. Vooral CDA-er Bosch en WD-er van Duijn plaatsten vraagtekens bij de garantie-sub sidie en de 50.000 gulden die de gemeente aan de stichting schenkt uit de volksfeesten-pot. Doordat een "garantie" van het slagersbedrijf Teekens geen garantie, maar een borgstelling blijkt te zijn, moet de gemeente nu 50.000 gulden meer betalen dan eigenlijk was voorzien. "Daar heb ik niet veel waardering voor", aldus Bosch. Van Duijn viel vooral de presenta tie van het voorstel aan. "Ik ben ontstemd over de uitermate slechte informatie van de wet houder. Hij heeft ons constant slecht geïnformeerd. Wellicht niet opzettelijk, maar hij heeft Wethouder Tesselaar gaf toe dat hij wel eens betere adviezen heeft gemaakt. "Maar ik heb de zaken steeds zo helder mogelijk voor gesteld. Ik heb geen enkele ver sluiering gewild. De door de ge meente gemaakte kosten staan allemaal op de begroting. De ge meente heeft niets gratis ge daan", zei Tesselaae. Hij vond de hogere subsidie wel reëel omdat de kosten van de dienst Gemeentewerken zo'n 50.000 gulden hoger zijn dan oor spronkelijk werd verwacht. Hij zie "ongenaam verrast" te zijn geweest toen de waarheid van de Teekens-garantie aan het licht kwam. "De animo om dit college voorstel in de raad te verdedigen is wel wat minder geworden" Snobistisch Toch was die verdediging nog sterk genoeg om het voorstel met 21 te ADVERTENTIE één van de grootste collecties bruidS' en avondjaponnen in Nederland gen 9 stemmen erdoor te krijgen. Felle tegenstandster was mevr. Passchier (PSP): "Wij zijn tegen gemeenschapsgeld aan een sno bistisch gebeuren als de Tour. Wij moeten nu 150.000 gulden gaan betalen, terwijl voor veel belang rijker zaken in Leiden geen geld is". Ook Van Oosten (PPR) zag het wielerspektakel niet zitten. "De Tour is geen volksfeest en ook geen sport. Het is een com merciële toestand". Haarlemmerstraat 42 leiden (holland) tel. 071-131204 LEIDEN - Na drie avonden discussiëren heeft de gemeen teraad gisteravond eindelijk het met allerlei moties en amendementen aangepaste structuurplan voor de bin nenstad aangenomen. Van de 34 aanwezige raadsleden stemde uiteindelijk alleen de VVD-er van Duijn tegen. LEIDEN - De weergoden zijn de organisatoren van de Tourweek in Leiden tot op dit ogenblik niet bijster gunstig gezind. Dat heb ben ook de 25 kermisexploitan ten, die hun vermaakcentrum rondom molen de Valk hebben opgebouwd, moeten ondervin den. Tot dusver is het bezoek - mede als gevolg van de regen - erg tegen gevallen. Gisterochtend om ne gen uur ging het lunapark van start en als alles goed gaat is de kermis tot en met zaterdag 1 juli geopend van 's morgens 9 tot 's avonds 24 uur. Gebrek aan publieke belangstel ling was er ook gisteravond weer voor het 'Montmartre' op het Pieterskerkplein. Een groot se benaming voor een tot dusver was zielige vertoning. Gister avond trad daar voor weinig Binnenstadsfolder We komen in deze rubriek nog even terug op de folder die is gemaakt om bezoekers van het centrum op de hoogte te bren gen van de omleidingen in de komende jaren. Over die fol der was enige wrijving ont staan tussen gemeente en Leids City Centrumoverkoe pelend orgaan van de Leidse middenstand. Inmiddels is de vrede getekend en financiert en organiseert het LCC de ge richte verspreiding van 20.000 van deze parkeerfol- ders. Op de zaterdagen l en 8 juli worden ze op de drukste invalswegen van Leiden uit gereikt. Speciale aandacht krijgen de punten Leven- daal-Oranjeboomstraat en de omgeving van het station. Pretmachine "De Pretmachine" is de titel van een feestelijk programma voor de jeugd van 4 tot 12 jaar, dat morgen in het Leidse Volkshuis wordt gehouden. In het programma dat van twee uur tot half vier duurt treden onder anderen clowns op en wordt er een poppenkastvoor stelling gegeven. Kindermiddag De educatieve middag voor kinderen van 7 tot 12 jaar, die wekelijks van 2 tot 4 uur wordt gehouden in het Rijks museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat staat deze week in het teken van de vlie ger. Er worden dia's over vliegers vertoond en de Film Vliegerenvoetballen en tollen in Maleisië. Verder is er een speurtocht: op reis door Chi na, terwijl in de werkruimte vliegers gemaakt zullen wor den. Postduivennieuws PV "Het Oosten" hield een wedvlucht vanaf Pont. St. Maxense met 109 duiven. De uitslag is: 1. W. Fokker, 2. J. Stouten, 3,5,8 T.v.As,4.H.v Klaveren, 6. 7. B. Singerling 9. W. v. As, 10. P. Juffermans, PV "De Vriendenclub" vloog met 771 jonge duiven vanaf RoosendaalDe uitslag1,2,3, 4.6.J.v.Seggelen,5.Gebr. v.d Voorn, 7HBlouw8JNoor- dermeer, 9. J. Siera, 10. R. Noordermeer. Verder vloog men met 218 duiven vanaf Compiegne. De uitslag: 1. T. Houweling,2.JGijsman ,3.J. Turk, 4. 6. W.v.d. Kooij, 5. P de Jong, 7. TGijsman89K. Ie Febre, 10. T. Gijsman. Hengelsport VOP'74 viste een wedstrijd in de Zijl. De uitslag was: LA. Se- gijn24(1960), 2. H.v. Tongeren 12(2480), 3. F. Veltman 18(1590), 4. F. Reijken 8(1300), 5. H.v. Houten 11(860), 6. A. Dubbeldeman 9(860), 7. H.A. v. Kampen 6(1310). 8. R.v.d. Zeeuw 8(1030), 9. W. Blans- jaar 7(1120), 10. M. Kerkvliet. Hengelsport(2) Viscollege "De Ruisvoorn" hield een wedstrijd met de volgende uitslag: 1. AJ. v. Donzel 31(1940) 5040 pnt, 2. J. Nieu- webburg jr. 29(2110)5010 pnt, 3. G. Voskuil 27(1920) 4620 pnt, 4. W. Weenink 25(1860) 4360 pnt, 5. TJ. Voskuil 17(1780) 3480 pnt. 6. S. Dub- beldeman21(1310)3410 pnt. 7. T.v.Daalen 18(1510)3310 pnt 8. W. Oostveen 19(1260) 3160 pnt., 9. J. de Hoed 17 (1090) 2790 pnt, 10. J. Hageman 13(1040) 2340 pnt. publiek de Leidse groep Trail op. Ondanks de geringe belang stelling was de groep enthou siast aan het werk. Informatiebalie in Pancras-Oost LEIDEN - In de ir. Driessenstraat- langs de Middelstegracht, tegen over het gebouw van de pakket- post - komt een semi-permanent informatiecentrum, van waaruit de bewoners van Pancras-Oost geinformeerd kunnen worden over de stadsvernieuwing. Het gebouwtje, waarvoor de gemeen teraad gisteravond 70.000 gulden beschikbaar stelde, zal onder meer worden gebruikt als reno vatiewinkel. Ook de Welzijnsraad - en dan met name de consulent stadsvernieuwing - en de sociale raadsman kunnen er in de toe komst spreekuur houden. Verder kan de gemeente van het infor matiecentrum gebruik maken om bewoners van Pancras-oost voorlichting te geven over de verbeteringsmogelijkheden van hun woning en de daarop betrek king hebbende subsidiemoge lijkheden. De laatste ronde van de behande ling van het structuurplan lever de weinig nieuwe gezichtspunten op. Het college bleek geen moeite te hebben met het CDA-voorstel vóór 1 juli 1979 een economisch beleidsplan voor de binnenstad op te stellen, waarin wordt aan gegeven welke plannen B en W hebben met het winkelcentrum, de bedrijven en de kantoren in de binnenstad. Anders ging het met het CDA-voorstel om een speciale werkgroep op te richten die zich bezig zou moeten gaan houden met de problemen van het win kelcentrum in de Leidse binnen stad. Volgens wethouder Waal za ten in de hierop betrekking heb bende motie van het CDA wel zinvolle elementen, maar was de motie als geheel niet aanvaard baar. "Dit idee komt eigenlijk uit de lucht vallen", aldus Waal. "Als je het doorzet wordt het voeren van een beleid erg ondoorzichtig. Die werkgroep zou een zware stem pel gaan drukken op het beleid. De vraag is ook hoe de verhou ding tussen de werkgroep en bij voorbeeld de raadscommissies zou moeten zijn". Ook had Waal kritiek op het feit dat het CDA wel de winkeliers maar niet de vakbeweging in de werkgroep vertegenwoordigd wilde laten zijn. Gekkenhuisbij Tropische Geneeskunde LEIDEN - Leidenaars die op korte termijn voor een vaccinatie aanklop pen bij het Instituut voor Tropische Geneeskunde aan het Rapenburg, worden doorverwezen naar Amsterdam en Den Haag. "We kunnen het niet meer aan", aldus een woordvoerder van de medische faculteit, waartoe het instituut behoort, "het is een gekkenhuis". Het secretariaat van het instituut geeft desgevraagd wachttijden van een week op. Dat blijkt voor vele vakantiegangers en zakenlieden die naar tropische oor den gaan meestal een veel te lange termijn. Het probleem voor Leiden vindt er zijn oorzaak in dat de GGD het hele pakket tropische vaccinaties aan het universiteitsinstituut heeft over gedaan. In andere gemeenten heeft de GGD alle vaccinaties in eigen beheer en worden aanvragen veel sneller afgehandeld. In Den Haag bijvoorbeeld kan men binnen twee dagen terecht. De moeilijkheden zijn nog verhevigd, nu de studentengezondheidszorg, een soort GGD voor de universiteit, voorlopig de deuren heeft gesloten. Het steeds groeiende legertje reislustige studenten is nu ook op het Rapenburg aangewezen. Zo hoog heeft het werk zich opgestapeld dat de dienstdoende vaccina tie-artsen gisteren in hun behandelkamer de telefoon uit het stopcon tact hadden getrokken om van doortastende klanten verschoond te blijven. Het instituut verricht inentingen ondermeer tegen pokken, gele koorts, cholera en polio. Geen fluit Bleijie (CDA) verdedigde de motie door te stellen dat het niet de be doeling is dat de werkgroep de raad uitschakelt maar dat men tot afgeronde adviezen komt. Bleij ie: "Wethouder Waal heeft het over allerlei formaliteiten om de werkgroep te ontraden. U wilt er gewoon niet aan. Zeg dat dan. Zeg dan: Het interesseert me geen fluit". De motie werd met 18 stemmen tegen 16 stemmen voor verworpen. Wel zegde wethouder Waal toe dat de zinvolle elemen ten eruit betrokken zullen wor den bij de uitwerking van het structuurplan. Door de CDA en WD werd op nieuw weer aandacht gevraagd voor de mogelijkheid om een on dergrondse parkeergarage te bouwen onder het Galgevvater. Ook hiertegen bleek bij een klei ne meerderheid van de raad be zwaar te bestaan. Alleen CPN-er Hoeven ging met de twee groot ste oppositiepartijen mee. Ran- ner (PvdA) wees op de enorme verkeersdruk die een onder grondse garage onder het Galge water zou veroorzaken op het ge bied Turfmarkt/Steenstraat/ Beestenmarkt. Bovendien zou den er dan sluiproutes komen door d'Oude Morsch. Met op nieuw 18 tegen 16 werd de WD/ CD A-motie verworpen. Amendement Eenzelfde stemverhouding was te zien bij de behandeling van het amendement van Duijn om het structuurplan eventueel aan te passen aan de uitkomsten van het distributie-planologisch onder zoek. Voor Van Duijn was deze afwijzing door de meerderheid van de raad zelfs aanleiding om tegen het structuurplan voor de binnenstad te stemmen. Hij vond het plan nu onevenwichtig ge worden. Hoewel Van Duijn zijn fractiegenoten nadrukkelijk om steun vroeg, stond hij bij de stemming alleen. Slaapstad De overige WD-ers tilden minder zwaar aan het verwerpen van het amendement, al bleek ook Wes- sels niet zonder enig aarzelen voor het structuurplan te stem men. Hij was bang dat Leiden een slaapstad wordt, omdat de be drijven de binnenstad uit moeten en de winkels steeds moeilijker bereikbaar worden. De VVD-er waarschuwde voor een 'ver-Zoetermeering' van Leiden. Wessels had overigens nog een rijmpje in petto, waarin hij zijn vrees voor een slaapstad ver woordde: 'Slaap Leiden, slaap. In slaap gesust, o wat is Leiden een lust'. LEIDEN - Het buurtcomité Groenoord is het wachten beu. Het wil dat er zo snel mogelijk een einde wordt gemaakt aan de, wat zij noemen onhoudbare toe stand op het terrein van het Olga-complex. Het terrein met de restanten van het al jaren gesloten bedrijf is on bewaakt. De grond ligt bezaaid met glasscherven, het gebouw dat achter de Hansenstraat is ge situeerd is zo goed als gesloopt. Zeker nu de zomervakantie aan breekt is het buurtcomité bang dat het moeilijk wordt om de kinderen van het Olga-complex vandaan te houden. Het buurtcomité heeft de gemeente inmiddels twee brieven gestuurd waarop nooit antwoord is gekomen. Blijkens een gesprek met de wethouder komt er op het Olga-complex so ciale woningbouw, maar het buurtcomité vindt dat begrip "zo rekbaar als elastiek". Het liefst zouden de omwonenden zien dat er van de voormalige fabriek een centrale accommodatie wordt gemaakt. De plannen die het co mité hiervoor maakten en door speelden naar de gemeente wer den afgeketst, omdat voor de hele wijk Noord één groot gebouw komt waarin alle wijkvoorzie- ningen een plaats krijgen. Vol gens het comité zou de gemeente het stuk grond kunnen kopen via de 80 pet. subsidie regeling van het rijk, om de grond vervolgens in erfpacht uit te geven aan Tee kens pensioenfonds. Parkeeroverlast Bij de gemeentelijke plannen wordt er vanuit gegaan dat er 21 parkeerplaatsen komen voor 51 woningen. Het buurtcomité is bang dat daardoor de parkee roverlast in de smalle straten nog groter wordt dan die nu al was. Als bezwaar voert het comité ook aan de bebouwing van drie hoog. In de brief aan de gemeente dringt het comité aan op bebou wing die niet hoger is dan de hui dige, en niet te dicht gesitueerd moet zijn op de huizen in Han senstraat, Leeuwenhoekstraat en Groenoordstraat. Uitgegaan zou moeten worden van "de nieuwste stedebouwkundige uitgangs punten: licht, lucht en ruimte". Wat de nieuwe bebouwing ook nodig heeft is een uitvalsweg aan de kant van de Koningstraat om- Zó zag het Olga-complex dat de straten te zwaar belast worden, zo vindt het comité. Omdat het comité op de brieven, waarin op een snelle sloop wordt aangedrongen, geen antwoord kreeg schakelde het enkele raadsleden in. Het punt kon niet aan de orde komen in de gemeen teraad, omdat de agenda overbe zet was. HET TRANSCENDENTE MEDITATIE PROGRAMMA om een ideale samenleving te scheppen De gejaagde en gecompliceerde manier waarop wij hier in het Westen leven is dikwijls de oorzaak van allerlei diepgewortelde spanningen, waaruit dan weer allerlei enge ziektes en uitingen van agressie kunnen voortkomen. Een verschijnsel dat al jaren gesignaleerd wordt en onderhand bij iedereen voldoende bekend Steeds meer mensen trachten, wanhopig naar allerlei middelen grijpend, toch maar vooral tot rust te kunnen komen. Sommigen zoeken hun heil in slaaptabletten en andere verdovende middelen of hebben grote hoeveelheden sigaretten nodig om enigzins kalm te kunnen blijven. Dat deze middelen nu niet bepaald bevorder lijk zijn voor de gezondheid is duidelijk. Vandaar dat velen de oplossing voor hun innerlijke onrust gaan zoeken in middelen die in het geheel niet schadelijk zijn voor de lichamelijke gezondheid. Transcedente meditatie is hierbij een geliefd middel. Een vorm van meditatie die afkomstig is van Maharishi Mahesh Yogi en waar bij men zonder aan concrete zaken te denken krachtbronnen pro beert aan te boren die zelfs door de diepste slaap niet bereikt kunnen worden. In Noord-Brabant is op dit moment een actie gaande waarbij alle leraren met volledige dagtaak bij de Nederlandse beweging voor Transcedente Meditatie zijn ingezet. Doel van deze actie is om te proberen meer dan één procent van de bewoners aan het medite ren te krijgen en dan aan te tonen dat door de innerlijke rust die de mensen krijgen de misdaadcijfers zullen dalen en studieresul taten zullen toenemen. Hetty Doorenbos, leidster van het Leidse centrum voor TM: "Door meditatie kunnen negatieve aspecten die de samenleving beïnvloeden worden weggedrukt en positieve invloeden worden gestimuleerd". "Waarom zitten bij ons de gevangenissen zo volOmdat door fru straties allerlei ellendige dingen zijn gebeurd. Frustraties die meestal een gevolg zijn van onze maatschappijstructuurDoor meditatie kan men een dusdanige innerlijke rust kweken dat men niet meer geraakt kan worden door allerlei invloeden van bui tenaf, die depressies en frustraties tot gevolg hebben". In Amerika is aangetoond dal het misdaadcijfer aanzienlijk daalt in dié plaatsen waar een grote groep bewoners mediteert. Nu proberen we dat in Nederland ook te bewijzen. Wanneer één pro cent van de bevolking mediteert is dat al duidelijk te merken, onder andere via vermindering van het druggebruik en de verla ging van het misdaadcijfer. Wanneer zo'n drie procent mediteert kun je al spreken van een ideale samenleving "Doordat transcedente meditatie de mens immuum maakt voor invloeden van buitenaf kunnen ook allerlei psychosomatische ziektes worden genezen. Ziektes dus. waarbij pijnen ontstaan door spanningen in de geest, zoals in veel gevallen chronische hoofdpijn. Dat dit geen fabeltje is, is al veelvuldig aangetoond met behulp van allerlei moderne meetapparatuur." Transcedente meditatie wordt vaak in één adem genoemd met het ook uit de oosterse wereld afkomstige yoga, echter geheel ten on rechte. Hetty Doorenbos: "Bij Transcedente meditatie probeer je in eerste instantie je geest tot rust te doen komen en vandaaruit ook je lichaam. Bij yoga is dat juist omgekeerd. Daar probeer je door te werken met het lichaam ook de geest lot rust te doen komen". Iedereen schijnt, ongeacht zijn intelligentiepeil of leeftijd, in een zeer korte tijd het mediteren onder de knie te kunnen krijgen. Hetty Doorenbos: "Een meditatiecursus zoals je die bij ons kunt volgen duurt drie dagen en de kosten hiervoor worden berekend naar inkomen. Voor kinderen van zes tot tien jaar hebben we een aangepast programma. Voor het mediteren hoefje helemaal niet,wat veel mensen denken ,je dagelijkse gewoontes of je uiterlijk te veranderen. Je hoeft alleen maar, per dag. twee maal twintig minuten vrij te houden voor meditatie. Je verliest jdus veertig minuten per dag maar door het mediteren spaar je enorm veel tijd uit,omdat je bepaalde dingen veel doelmatiger doet". Voor hen die meer over transcedente me ditatie willen weten geeft Hetty Doorenbos vanavond een inlei dende lezing in Voorscholen en volgende week woensdag in het Museum voor Volkenkunde in Leiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3