'Wij kiezen voor het belang van de boeren' Voorhof school nog niet klaar: ouders willen vervoerregeling Mogelijk bibliotheekbus voor inwoners Haaswijk [Le/cfee 1 agendah Warme maaltijd niet verpakt in wegwerpbakje Leidse werkgroep over ruilverkavelingsplan Rijnstreek-Zuid: Eerste basisschool Voorschoten gereed PAGINA 2 DINSDAG 27 JUNI 197a DIN< LEIDERDORP - De ouder commissies van de openbare kleuter- en lagere school "De Vogelweide" hebben gister avond in de Leiderdorpse raadsvergadering hun onge noegen uitgesproken over het gevoerde beleid van burge meester en wethouders rond de bouw van het scholen complex in de woonwijk Voorhof. Doordat de bouw is vertraagd, kan de school pas in oktober worden opgele verd. Twee maanden nadat het nieuwe schooljaar is be gonnen. Eén en ander betekent dat de kinderen die de Voorhof- school gaan bezoeken, tijde lijk moeten worden onderge bracht in "De Vogelweide" die in de Vronkenlaan staat. De afstand van het ouderlijk huis naar school is daardoor zo groot geworden dat de ge meente om een oplossing is gevraagd om het vervoers probleem die twee maanden op te vangen. 3 en W deelden gisteravond mee dat zij eventueel vervoer per autobus hadden afgewe zen omdat de 11.856 die het vervoer moest gaan kosten, een te hoog bedrag is. Als al ternatief werd gesuggereerd dat naast het inschakelen van politie en klaar-overs bij de Engelendaal, ook de zoveel mogelijk zelf hun kin deren naar school kunnen brengen. Onverteerbaar De oudercommissies noemen dit een "onverteerbare zaak". Zij vinden dat het falende beleid van het Leiderdorpse college nu is gaan uitmonden in een op een simpele manier afwentelen van de negatieve gevolgen hiervan op de leer lingen, ouders en leerkrach ten. De oudercommissies eisei vervoer wordt geregeld de wijk Voorhof naa: i dat Vronkenlaan. In de eerste plaats voor de kleuters en eer ste klassers. Geeft de ge meente hieraan geen gehoor, dan stellen zij de gemeente aansprakelijk voor alle scha de en gevolgen die op de route van thuis naar school kunnen ontstaan. 3 en W zullen verder overleg plegen met de oudercommis- probleem uit de wereld te helpen met andere ideeën. "Geen open overleg noemde raadslid Verdier de toezeg ging, aangezien de mogelijk heid van het vervoer per au tobus al bij voorbaat was verworpen. LEIDERDORP - De UW (unie van vrouwelijke vrijwilligers) in Lei derdorp heeft gisteravond een subsidie gekregen voor het rond brengen van warme maaltijden in de gemeente. De Unie had ver der gevraagd om over te mogen stappen van de nu in gebruik zijnde pannensets op een totaal nieuw verpakkingssysteem. Het eten zou daardoor langer warm blijven. Wethouder Grodijn pleitte gister avondvoor dit nieuwe systeem, omdat de financiële voordelen naar zijn mening in de toekomst duidelijk naar voren zouden ko men. "We moeten met de tijd mee gaan. Het gebruik van pannen- sets is een goed, maar verouderd systeem. De pannen moeten in speciale warmkasten gezet wor den. Nadat uit de pannen is gege ten moeten deze ook weer afge wassen worden, iets wat nog veel tijd in beslag neemt. Nu ook het Elisabeth Ziekenhuis is ingescha keld om de maaltijden te berei den, zou het wel eens kunnen zijn dat de gemeente in de toekomst de rekening gepresenteerd krijgt van het extra personeel dat voor het afwassen moet worden inge zet". Toch ondervond dit pleidooi geen genade bij de Leiderdorpse raadsleden. Niet alleen de hoge investeringskosten van het nieu we verpakkingsapparaat was daar reden voor. Raadslid Reu- gebrink merkte op dat de bejaar den niet eens om hun mening was gevraagd, hoe zij de aluminium wegwerpbakjes zouden binden. "Wij zouden dat toch ook niet op senteerd willen zien"?. De raad besloot de pannensets te handha- LEIDEN - "Ongeacht de uitslag van de stemming aanstaande donderdag zullen we ons met de ruil verkaveling Rijnstreek- Zuid blijven bezig hou den. En niet alleen met de ze ruilverkaveling." Zo reageerde Wim ter Keurs van de Werkgroep Milieubeheer Leiden gistermiddag op de positieve reacties, die men heeft ontvangen op de "nieuwsbrieven" over de ruilverkaveling, die het afgelo pen weekeinde onder de betrok ken boeren werden verspreid. De ruilverkavelingsplannen betref fen het poldergebied (met o.m. Zoeterwoude, Hazerswoude, Koudekerk, Boskoop). In de "nieuwsbrieven" gaf de Werkgroep Milieubeheer feiten over de gevolgen van de ruilver kaveling, de voorbereidings commissie verzuimd heeft te ver strekken, volgens de groep. Ter completering zijn gisteren op nieuw twee nieuwsbrieven ver spreid. Donderdag moeten de boeren stemmen over de ruilverkave lingsplannen. Waarom deze informatieactie? Vraag aan Wim ter Keurs. "Onze grootste bezwaren zijn gericht tegen het landbouwstructuur- beleid. Dat is ook de basis ge weest van deze ruilverkaveling. Alles staat heel duidelijk in het teken van de schaalvergroting en de sanering. Natuurlijk worden er met deze ruilverkaveling wel problemen opgelost voor een aantal boeren. Maar wegen ze op W oonvergunning tot twee ton verplicht BENTHUIZEN - De gemeente Benthuizen ziet zich door de om standigheden genoodzaakt een duidelijker beleid te voeren ten aanzien van de woningtoewij zing. Omdat het college van B en W zowel van de gemeenteraad als van de provinciale overheid de opdracht heeft gekregen de groei van de gemeente te beperken (de door de provincie gestelde grens is 2% per jaar), blijft woonruimte een schaars goed in Benthuizen. Het college heeft daarom in een No ta Woningtoewijzing de normen aangegeven waarmee de wonin gen zo rechtvaardig mogelijk kunnen worden verdeeld. De raad stemde in met het voorstel van B en W om een woonvergun ning verplicht te stellen voor be woners van huizen met een koopprijs tot 200.000 gulden of een huurprijs tot 510,-. Bij de toewijzing zullen verder een rol spelen: de aard van de woning (koop of huur, in welke sector), de achtergrond van de woningzoe kende (ingezetene, economisch gebonden etc,), en sociaalmaat schappelijke overwegingen (ur gentie-verklaren, leeftijd, hoe lang staat men ingeschreven). De nota is mede geschreven tegen de achtergrond van het plan Zuidpolder-Oost, waar men in september hoopt te kunnen be ginnen met de bouw van 65 wo ningen. In hetzelfde gebied, langs de omleidingsweg tussen Boom gaard en opslagterrein, zal de gemeente eveneens nog dit jaar beginnen met de aanleg van een ruig speelterrein. tegen de nadelen1? En verder wordt uit de opzet van het plan duidelijk dat tegelijkertijd ook de belangen van anderen sterk be hartigd worden. Bijvoorbeeld het produktieverhogingsbeleid van het ministerie van landbouw en visserij en dat van Rijkswater staat om de aanleg van de Rijks weg 11 te vergemakkelijken." Dat er in een ruilverkaveling cul tuurgrond aan natuurbescher mingsorganisaties wordt toege schoven voor weidevogelreser vaten, leidt volgens Ter Keurs lo gischerwijs tot conflicten tussen natuurbeschermers en de boe ren. "Maar het gaat hier om een conflict, dat de aandacht van de hoofdproblemen afleidt. Dat is voor onze werkgroep ook aanlei ding geweest om ons ditmaal uit sluitend bezig te houden met de vraag wat de ruilverkaveling voor de boeren betekent. We hebben voor het boerenbelang gekozen" Terugkijkend op de voorbereidin gen van het ruilverkavelingsplan Rijnstreek-Zuid vraagt Ter Keurs zich af waarom door de Cultuur technische dienst en de vorrbe- reidingscommissie zulke kwalij ke methoden zijn gebruikt om mensen van tegenstemmen af te houden als het zo'n goede zaak voor de boeren zou zijn. Keuterboertjes Als voorbeeld noemt Ter Keurs het verdachtmaken van de werk groep. "We zouden dromen van keuterboertjes, die op drassige grond temidden van bloeiende weidebloemen een armelijk maar wel idyllisch leven leiden. En dat terwijl we juist voor deze ruilver kaveling een uitgebreide studie gemaakt van de gevolgen, die de polderpeilverlagingen hebben voor de boeren". Het trieste van de hele gang van za ken vindt Ter Keurs, dat de boe ren telkens in de steek worden gelaten door hun eigen organisa ties. De halfslachtige houding van die organisaties wordt inge geven door het feit, dat ze aan de ene kant voorstanders van het landbouwstructuur-beleid zijn, maar aan de andere kant de aan sluiting met de boeren niet willen verliezen. Inhoudelijk heeft de werkgroep met name bezwaren tegen het plan waar het gaat om de oplos sing van het probleem van de spoorwegovergangen. Wim ter Keurs: "Men denkt dat grote probleem - want dat is het - te kunnen oplossen door J^edrijfs- Zaalvoetbal in Voorschoten VOORSCHOTEN - De Rijkspolitie in Voorschoten organiseert mor gen een zaalvoetbaltoernooi in de sporthal "De Vliethorst". De deelnemende, ploegen zijn: Kan tongerecht Leiden, Kadaster Rijswijk, Spar-Noord-Hofland, NZHVM Leiden, Onderwijsteam Voorschoten, Zilverfabriek Voorschoten, Bakkersteam Lei den en Rijkspolitie Voorschoten. De aanvang van het toernooi is om 17 00 uur, einde van het toer nooi rond 23.00 uur. De toegang voor het publiek is gratis. De duur van de wedstrijden is 20 mi nuten en er zijn in totaal 16 wed strijden. Er wordt gespeeld in twee poules. De spoorwegovergangen in de lijn Leiden-Alphen i alle problemen oplost. verplaatsingen. Maar er is op geen enkele wijze nagegaan of er wel boeren zijn die hun bedrijven willen of kunnen verplaatsen. Met die verplaatsingen staat of valt de hele ruilverkaveling. Daarom is het een hachelijke zaak om nu over het plan te stemmen, zeker als we weten dat het grootste deel van de subsidie voor bedrijfsverplaatsingen gaat naar de grote bedrijven (20 hecta re en meer)." i barrière. De vraag blijft of de r e ontsluiting sweg Veel te hoog In de laatste nieuwsbrief, die giste ren onder de boeren in de Rijns treek-Zuid is verspreid, wordt aandacht aan deze zaak besteed. Daarin wordt onder meer voorge rekend, dat de arbeidsbesparing als gevolg van de ruilverkaveling veel te hoog wordt geschat door de voorbereidingscommissie. Afscheid van schoolhoofd J.W. Harting WASSENAAR - De volgende maand, om precies te zijn op 31 juli bereikt J.W. Harting de pen sioengerechtigde leeftijd. In ver band daarmee is het schoolhoofd door de gemeenteraad per 1 au gustus eervol ontslag ontleend als hoofd van de Wethouder Hui- bregtsschool. Morgenmiddag is er ter gelegen heid van dit afscheid een officiële bijeenkomst voor genodigden en morgenavond is voor iedere be langstellende van 19.15 uur tot 21.15 uur gelegenheid in de sportzaal bij de school aan de Burmanlaan de hand te drukken. Het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd door Harting betekent het einde van een 42-ja- rige loopbaan van een markant en strijdbaar onderwijsfiguur. Naast zijn directe taak als onder wijzer en leider van een school team heeft Marting vele andere activiteiten op onderwijsgebied ontplooid, niet alleen plaatselijk maar ook regionaal en landelijk. Harting begon zijn onderwijsloop baan in Leiden als kwekeling met akte". Hij werkte daar onder meer aan de Leidse Buitenschool en stapte in '39 over naar een school voor voortgezet gewoon lager onderwijs. In oktober '51 werd hij benoemd tot hoofd van de Tollenschool aan de Erasmus- straat in Rotterdam. Na nog enige tijd hoofd te zijn ge weest aan de Prof. Kohnstamm- school in Rotterdam-Zuid aan vaardde hij in september '57 functie van hoofd van de toen nieuw gestichte Wethouder Hui- bregtseschool in de nog wat kaal tjes aandoende wijk Zylwatering. Harting kreeg in '76 de ridderorde van Oranje Nassau. In Wassenaar was hij onder meer sinds 1963 voorzitter van de plaatselijke kring van school hoofden, vice-voorzitter voorzit ter van de Wassenaarse School raad en actief stimulator van de integratie van het kleuter- en ba sisonderwijs. Hij was verder le raar aan de politie-opleidings- school, toen die nog in Wassenaar gevestigd was. OEGSTGEEST - Indien de behoef te duidelijk wordt aangetoond ligt het in de bedoeling dat een zogenaamde bibliotheekbus de nieuwbouwwijk Haaswijk van uitleenboeken gaat voorzien. Dit staat in het bibliotheekplan voor de gemeente Oegstgeest, een rapport dat dezer dagen is gepubliceerd en dat in de eerst volgende raadsvergadering zal worden besproken. Uit het rapport blijkt dat de huidige ligging van de openbare biblio theek, vlak naast en verbonden mét het Rijnlands Lyceum, als vrij centraal gelegen en algemeen gunstig wordt beoordeeld. Het valt dan ook,, buiten de bovenge noemde serviceverlening om, niet te verwachten dat in de ge meente dependances van de bibliotheek worden opgericht. Na een voortdurende daling van het aantal lezers, van 4340 in 1972 tot 3647 in 1976, kan in 1977 met 3901 lezers weer een lichte stij ging worden aangenomen. Het bestuur schrijft deze groei toe aan de aantrekkingskracht, die van de in 1977 gereedgekomen ver nieuwde en uitgebreide behui zing uitgaat. Ciyca 25 procent van de Oegstgees- ter bevolking is hiermee als lid van de openbare bibliotheek in geschreven. Het totale boeken bezit van de bibliotheek, in 1977 25-duizend banden, zal in de pe riode na 1982 tot 29-duizend wor den opgevoerd. In het kader van de Wet op het openbare bibliotheekwerk wordt verband gelegd tussen het aantal inwoners van een gemeente en de grootte van de boekencollectie. Voor Oegstgeest zien de samen stellers van het rapport een zich Gerard Brandstraat 6, informatieavon Baha'i gem. 20.00 uur Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21 uur Korte Mare 4, lezingavond Rozekruisei Genootschap, 20 uur. Breestraat, defilee Leidse verenigingei Pas 19 v De openbare bibliotheek naast het Rijnlands Lyceum ligt vrij centraal in de gemeerite Oegstgeest. Een kwart van de Oegstgeestenaren is lid van deze bibliotheek, die in totaal 25.000 boeken heeft. Een aantal dat in '82 gestegen zal zijn tot 29.000. Om de contacten met het onderwijs uit te breiden denkt het bibliotheekbestuur aan het ontvangen van schoolklassen in de bibliotheek. stabiliserend inwonerstal tussen 17.000 en 17.500 inwoners na 1982. Het bestuur van de bibliotheek een centraler plaats in de Oegstgees- ter samenleving te geven. Zij denkt hierbij ondermeer aan het onder de aandacht brengen van boeken via tentoonstellingen en lezingen. Het bibliotheekbestuur wil ook de contacten met in het bijzonder het basisonderwijs uit breiden. Men denkt hierby aan het ontvangen van schoolklassen in de bibliotheek. VOORSCHOTEN - De eerste ka tholieke basisschool (kleuter- en lager onderwijs samengevoegd) in Voorschoten is dit weekeinde opgeleverd aan het Stichtingsbe stuur Katholiek Onderwijs Voor schoten. De school is in 7 maan den gebouwd aan de Elstlaan en zal huisvesting geven aan de Ti- tüs Brandsma-kleuterschool en de Emmausbasisschool. De naam Titus Brandsmaschool zal gewijzigd worden in de Elzen- hof', de Emmausschool wordt verdeeld in twee afdelingen om te voorkomen dat de leerlingen verloren gaan in de massa. De onderbouw (klas 1,2 en 3) gaat he ten Wilgenhof en de bovenbouw- heet in het vervolg Berkenhof (klas 4.5 en 6). De officiële naam van de school wordt Emmaus, scholengemeen schap voor 4 tot 12 jarigen. De hoofdleidster van de kleuteraf deling i het hoofd van de lagere school Th. Faassen. In de vakantie zullen voorbereidin gen getroffen worden voor de of ficiële opening op woensdag 11 oktober. Op de donderdag en vrijdag daarna zullen de kleuters en leerlingen van de nieuwe school uitgebreid feest gaan vie ren en op zaterdag 14 oktober zal er een "open-huis" gehouden worden. De Emmausscholengemeenschap is voortgekomen uit de Maria- school, de Jozefschool en de Ti tus Brandsma school. De school staat op de plaats van de zoge naamde Finse-school, waarin de Jozefschool gehuisvest was. De voorbereidingen om te komen tot de nieuwbouw werden ernstig vertraagd door de gemeenteraad, welke eerst goedkeuring wilde verlenen nadat de zogenaamde scholennota was uitgebracht. 100 sti( 3d< Oegstgeest, infoi De Waag, opening tentoonstelling Tiel sen op de oude tour', 20.30 uur. Pieterskerkplein, Montmartre, 9-24 uul Lammermarkt, Lunapark, 9-24 uur. "n Rapenburg 100, ledenvergadering PPB - 20 uur. Schuttersveld, draagbaren-koers, wol 10 uur. Stadhuis, ontvangst deelnemers Toe woe. 14.30 uur. Volkshuis, de Pretmachine, variété v.«j jeugd, woe 14 uur. k Antonius Clubhuis, vergadering Leid sche Vereeniging van Postzegelverzj meiaars, 20 uur. Woensdag Kennedylaan H, matieavond Baha's gem. 20 u«*. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuu" Alg. Ned. Invalidenbond, do. van 9-i uur; open-huis bejaarden, do. val 14-16.30 uur. Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, te 120833, adviescentrum voor werklozen do. van 10.30-12.30 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, val 14-17 en 21-24 uur. In den Vergulde Turk, ledenvergaderinj KVP, 20 uur. Pieterskerkplein, Montmartre, 9-24 uur Lammermarkt, Lunapark, 9-24 uur. Sporthal de Vliethorst, Voorschoten zaalvoetbaltoernooi, 17 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, schoolraad 20 uur. Binnenstad, proloog Tour de France, do Donderdag Troef, Noordeinde 2a, voorlichtings avond werkgroep dienstweigereri Voorschoten, tel. 01717-3309! spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond! 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk< gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19! LEI vrij advies, 20-21 uur. 0 Pieterskerkplein, Montmartre, 9-24 uur jj Lammermarkt, lunapark, 9-24 uur. h le Binnenvestgracht, universiteitsraad! 19.30 uur. 1 b Gemeentehuis Oegstgeest, raad 19.30 Gemeentehuis Zoeterwoude, raad, 20 o Apotheken "Deylknotsen" delen geld uit WASSENAAR - De Wassenaarse carnavalsvereniging De Deylk notsen heeft besloten 25.000 gul den uit de opbrengst van de on langs gehouden rommelmarkt te bestemmen voor Wassenaarse verenigingen en instellingen. Al bij voorbaat had de vereniging een bedrag van 10.000 gulden toegezegd. Gezien het grote suc ces van de markt heeft het be stuur echter besloten daar nog eens 15.000 gulden aan toe te voe gen. Suggesties voor de beste dingvan dit bedrag kunnen wor den ingediend bij de heer W. Tee ling, Montfoortlaan 1 in Wasse- Met de inkomsten die dan nog van de markt overblijven willen de Deylknoten een eigen clubge bouw stichten, waarin ook een opslagruimte voor komende rommelmarkten beschikbaar zal zijn. De niet-verkochte kleding op de laatste rommelmarkt is beschik baar gesteld aan de Memisa. BURGERLIJKE STAND Ondertrouw: D.M. Colpa en I.W.C. Bourgonje; C.J.v.d. Kaay en C.M.E. Nonkes; D.J.v.d. Kraan en M.A.W. Ne- derhand; W.v.d. Voorten S.C.C. Erades; J.B. Brouwer en M.E.L. Alberts; A.J. Boot cn J.F. Erades; R.M. Frauenfelder en C.J.de Haan; AT. Brinks en E. Stap per; J. Scharloo en E.H.van Beek; A. Reitsma en M.J.M. Schouten; J.E.de Brieder en C A.M. Venneman; R.B. Ha zenberg en P.M. Ceinola;T.G. Aalbersen A Kraal; L.M. Flippo en S.M.P. van Went; A. Lammere en J. van Egmond; W. de Roode en J. Landwaart; A.M. v. Wis sen en C.H.J.van Schaik. De avond- en nacht en zondagsdienst der apotheken in de legio Leiden wordj waargenomen van 23-30 juni, door. Apo( theek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, Leiden, tel. 071-120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel, 071-155482. Wijkverpleging Leiden -. Interkruis, Lijtweg 38, tel 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 9 IA, Leiden, tel. 071-141889. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon! 071-125202. Voor allen die in moeilykhe-! den verkeren. Dag en nacht bereikbaar vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uifr, do, 18.30-20.00 uur Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775,' Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur,| ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. I Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor, hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden,: Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 J aarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. By automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2