Kwaliteit water is verbeterd Ruimte voor open bad in de "Mors" kantonrechter Ravelstraat verdeeld over schuine daken Schrijf maar in m Vi voordeelheb ik dat tenminste nog DINSDAG 27 JUNI 1978 VARIA PAGINA 15 LEIDEN - De onderlinge verhoudingen tussen een aantal eigenaars-bewoners van 24 woningen aan de Ravelstraat zijn het laatste jaar grondig bedorven omdat de gemeente aan een aantal bewoners toe stemming heeft verleend om hun woning te voorzien van een schuin dak. Tegen deze vergunning hebben andere be woners grote bezwaren. Zij menen dat wanneer een aantal woningen voorzien worden van een schuine kap dit schade oplevert voor de aangrenzende panden die gewoon een plat dak houden. Ook denkt men dat het straatbeeld aangetast wordt wanneer op een aantal huizen schuine daken worden geplaatst, die op Bijna anderhalfjaar geleden is voor het eerst een plan ontworpen om vergroting van de woonruimte te krijgen door het plaatsen van één doorlopende schuine kap op de drie blokjes van acht woningen. Dit plan vereiste uiteraard de medewerking van alle acht eigenaren maar leed uiteindelijk schipbreuk door de hoge kosten. Daarna hebben verscheidenen bewoners afzonderlijk een bouwvergunning bij de gemeente aangevraagd. Sindsdien zijn de bewoners in vijandige groepen verdeeld. De voorstanders van de bouw vinden dat hun niet de kans mag worden ontnomen om hun woningen aanzienlijk te vergro ten. De "niet-bouwers" menen dat wan neer in incidentele gevallen huizen wor den voorzien van een schuine kap dit een niet fraai beeld oplevert voor de gehele straat hetgeen mogelijk gevolgen kan hebben voor de verkoopwaarde van hun woningen. De zaak kwam gistermiddag aan de orde in de gemeentelijke commissie voor de be roepsschriften. Van de kant van de ge meente werd er door de heer Hins, van de afdeling volkshuisvesting, op gewezen dat de bouw van een schuine kap, ook in incidentele gevallen, niet in strijd is met de bouwverordening of met het bestem mingsplan voor de wijk. De welstands commissie had al eerder laten weten geen moeite te hebben met de bouwplannen omdat, zo meende zij, er een fraai afwis selend beeld kan ontstaan in de straat. Voorzitter Woudstra van de commissie concludeerde dan ook dat het beste advies wat hij kon geven was om de zaak in de minne te regelen. Indien het bouwen van een kap schade oplevert voor de dakbe dekking van een aangrenzende woning is dat een zaak voor de civiele rechter. De commissie zal zich nog wel over de zaak buigen en een nader advies uitbrengen. Rijnland: Maar nop; niet overal gezond LEIDEN - De kwaliteit van het oppervlaktewater in Rijn land is de afgelopen jaren op diverse punten verbeterd. Desondanks blijkt dat de meeste wateren nog onvol doende "gezond" kunnen worden genoemd. Dat blijkt uit het vandaag gepubliceerde jaarverslag van het hoog heemraadschap van Rijnland over de jaren 1976 en 1977. i de toekomst het derde open Tijdens maandelijkse bemonste ringen werd water van goede kwaliteit waargenomen onder andere in de zandwinplassen in 't Joppe, de Vlietlanden en in de Polder Broekvelden en Vetten- broek. et gaat hier omyandwin- plassen die weinig onder invloed van andere wateren staan en waarin geen lozing van afvalwa ter plaats vindt. De zandwinning heeft waarschijnlijk ook een remmende invloed op de algen- groei. Ook bij een aantal mon sterpunten in groter water zoals de Nieuwe Meer en het Braasse- mermeer werd water van goede kwaliteit aangetroffen. Verder wereden verbeteringen ge registreerd bij Gouda (door de voltooiing van de waterzuive ringsinstallatie), in de Stomp- wijksevaart (het niet meer lozen van ongezuiverd afvalwater door Zoeterwoude) en in de polder Nieuwkoop (ook een gevolg van de nieuwe zuiveringsinstallatie in Nieuwveen). Vooruitgang ten opzichte van twee jaar geleden was er verder voor de waterkwa liteit van de Zijl, de Kagerplas- sen, het zuidoostelijk gedeelte van de Ringvaart van de Haar lemmermeer en de Westeinder- plassen. Of toevallige factoren een rol heb ben gespeeld zal de komende ja ren moeten blijken. Tegenover de verbeteringen stond een achter uitgang van de waterkwaliteit in de Langeraarse Plassen. Als waarschijnlijke oorzaak noemt Rijnland in het jaarverslag de sterke algengroei. Bij het hoog heemraadschap staat ook nog een aantal punten geregistreerd waar de kwaliteit bij tijd en wijle zorgen baart. Daartoe behoren: de hoofdvaart van de Haarlem mermeerpolder bij Nieuw Ven nep (lozen van ongezuiverd af valwater), de Trekvaart van Lei den naar Haarlem en het Oegst- geesterkanaal (overbelasting van de zuiveringsinstallatie in Lei- den-Noord) en in de polder De Noordpias (bebouwing nog niet aangesloten riolering). Behalve aan de kwaliteit van het water, wil het hoogheemraad schap in de toekomst ook iets doen aan het steeds toenemende drijfvuil in het water. Er is een "Aanschrijving was terecht LEIDEN - De commissie voor de beroepsschriften heeft gister middag uitspraak gedaan in een geschil tussen de gemeente en de eigenaresse van een aantal pan den in de Tasmanstraat en de Co- sijnstraat over werkzaamheden die al dan niet waren uitgevoerd. B en W van Leiden hadden, na een onderzoek van bouw en woning toezicht dat een hele waslijst van gebreken opleverde, de eigena resse van de panden aangeschre ven dat er een flink aantal verbe teringen zouden moeten worden getroffen. Tegen dit besluit ging eigenaresse, mevrouw drs. A.M. van Putten Biermasz, in beroep bij de commissie. Een aantal re paraties zouden inmiddels zijn verricht en voor het treffen van andere verbeteringen zou al op dracht zijn gegeven. Uit een nader onderzoek van bouw en woningtoezicht is echter ko men vast te staan dat meer dan drie maanden na de aanschrij ving deze werkzaamheden nog niet waren verricht. De commis sie kwam dan ook tot de conclu sie dat de aanschrijving terecht was geschied en verklaarde der halve het beroep ongegrond. plan gemaakt om te komen tot een vuilnisdienst, zoals die al be staat voor de Leidse en Goudse stadsgrachten. Met speciale bo ten zal overtollige meubilair, ka davers, hout en andere afvalstof fen uit het water worden gevist. Al twee jaar geleden nam Rijnland het besluit tot de oprichting, en inmmidels heeft ook de provincie Zuid-Holland in principe steun toegezegd. Het wachten is nu nog slechts op dc medewerking van de betrokken gemeenten, die ge- zamelijk 20% van de kosten moe ten opbrengen. Het resterende deel zal door de provincie en Rijnland samen worden betaald. In het jaarverslag kondigt Rijnland aan dat de komende jaren iets ge daan zal worden aan het grote aantal woonboten dat in ver schillende wateren een ligplaats heeft. In totaal zijn dat er op het ogenblik ruim 2000. De sane ringsmaatregelen die Rijnland wil toepassen in het kader van de Wet Verontreiniging Oppervlak tewater, zullen voornamelijk om die woonboten gaan, die in wate ren liggen waar de kwaliteit bij zonder kwetsbaar is. Dat de recreatievaart in het gebied van Rijnland nog steeds toe neemt blijkt uit het stijgende aan tal vaarvergunningen dat jaar lijks wordt uitgegeven. In 1976 waren het er 6897 en vorig jaar 7526. Hoewel de golfschade die aan oever en kaden worden aan gericht door motorschepen stijgt, overweegt men bij Rijnland nog geen beperking in de uitgifte van deze vergunningen. LEIDEN - De gemeente Leiden wil in de toekomst het derde open zwembad in de gemeente realiseren in het Onrlcrzopk naar Morskwartier. Als plaats daarvoor wordt gedacht aan een terrein tussen de Hoge Morsweg en het sportveldencom plex Morskwartier I. Op dit terrein staat nu nog een tijde lijk kantoor van het bouwbedrijf IBB-Kondor. Het plan om deze grond te reserve- De toelichting op het plan geeft zwembad brengt de verder voor de Verenigde Hout- Recordregen in november LEIDEN - In november van het vorig jaar viel er in Rijnland een record hoeveelheid regen van 188 millimeter. Normaal voor deze maand is 84 milli meter. Die cijfers zijn verza meld door het observatorium van Rijnland in Oude wete ring. Sinds 1874 worden in dit observatorium regenwaar nemingen gedaan. In totaal viel er vorig jaar 831 millime ter regen. Dat was veel meer dan in 1976 toen er 534 milli meter viel. Overigens was dat uitzonderlijk weinig want gemiddeld valt er in Rijnland jaarlijks 816 millimeter. diefstallen op Endegeest nog steeds gaande LEIDEN/OEGSTGEEST - De Rijkspolitie van Oegstgeest is nog steeds bezig met het onder zoek naar de vermeende dief stallen van patiënteneigendom men door een hoofdbroeder van het psychiatrisch ziekenhuis En degeest. De officier van justitie in Den Haag, mr. Blok, heeft een nader onder zoek gelast, omdat het eerste on derzoek van de Oegstgeester po litie niet volledig was. "Er waren zo'n twintig punten waarop de man werd beschuldigd", aldus mr. Blok, "en daar is hij niet stuk voor stuk op gehoord" Volgens de officier van justitie heeft de hoofdbroeder wel in al gemene zin ontkend dat hij zich schuldig zou hebben gemaakt aan diefstal. "Maar hij heeft er recht op om op alle beschuldi gingen zijn commentaar te ge ven", aldus mr. Blok. De officier van justitie verwacht dat het horen van de hoofdbroeder niet veel tijd in beslag zal nemen. Als het politie-onderzoek is afge rond, zal ook de door de directie van Endegeest ingediende aan klacht wegens smaad in behan deling worden genomen. Vol gens mr. Blok hangt deze aan klacht nauw samen met de be schuldiging van diefstal. Deze beschuldiging werd indertijd ge daan door de werkgroep "Pet me de Z" via een pamflet dat zij uit deelde aan de poort van het psy chiatrisch ziekenhuis. Voor de directie was dat aanleidng aan aanklacht wegens smaad in te dienen. gemeente naar voren in het ont- werp-bestemmingsplan Haagse Schouw (grootste deel wijk Morskwartier). De plaats die de gemeente voorstaat wijkt af van eerdere ideeën. In het verleden werd gedacht aan een zwembad op de plaats waar nu de Ton Menkenhal staat. Het reserveren van de grond voor de eventuele bouw van een zwembad is overigens een zaak van lange termijn. De grond komt op zijn vroegst pas met ingang van 1982 vrij, terwijl daarnaast de bouw van een derde zwembad in Leiden niet voor 1985 mogelijk wordt geacht. Het bestemmingsplan Haagse Schouw geeft in grote lijnen de toekomstige ontwikkeling voor de omgeving Morskvvartier aan. Belangrijke onderdelen in het plan zijn de nieuwbouwgebieden de Boekhorst en Koppelstein. In Boekhorst komen 277 woningen (205 eengezins- en 66 flatwonin gen). In Koppelstein komen 154 eengezinswoningen, 51 flatwo ningen en 100 woningen voor een- en tweepersoonshuishou- Verder is in het bestemmingsplan woningbouw mogelijk aan de Turkooislaan (onbebouwd ter rein naast makelaardij Hopman). Het bestemmingsplan laat op de ze ruimte de bouw van woningen voor alleenstaanden en flatwo ningen toe. Het bestemmingsplan geeft ook de mogelijkheden voor bedrijven aan. Zo blijkt uit de toelichting van de gemeente dat de boerderij aan de Hoge Morsweg is verkocht aan de firma Bas Neon. Deze gaat in de vroegere stallen neonbuizen fabriceren. Via beperkende be palingen sluit de gemeente hier hindergevende bedrijven uit. handel aan de Hoge Morsweg utibreiding aan. Dit bedrijf krijgt in de toekomst mogelijk de be schikking over het naastgelegen terrein van rijkswaterstaat. Vol gens de gemeente heeft rijkswa terstaat plannen om het terrein de komende jaren te verlaten. Het bestemmingsplan laat ook een uitbreiding van de begraafplaats Rhijnhof toe. Daarnaast is een mogelijkheid opgenomen dat op deze uitbreiding, ten noorden van de begraafplaats, een crema torium wordt gebouwd. Over het openbaar vervoer meldt het bestemmingsplan dat een tweetal bestaande buslijnen een ander tracé krijgen. Dit heeft me de tot gevolg dat de Lage Mors weg voor al het gemotoriseerde verkeer kan worden afgesloten. Een ander opmerkelijk punt op verkeersgebied is dat in het ont werp twee tracés voor trambanen zijn aangegeven. Overigens wijst de gemeente er zelf op dat de aanleg van trambanen er voorlo pig niet inzit en de banen in de eerste plaats als busbanen gezien moeten worden. Noordwijk zijn de volgende leerlingen geslaagd voor het diploma LHNO: Klas 4A (huishoudrichting) Roeleke Bloms- ma, Liesbcth Caspers, Jannic van Duin, Corrie Duindam, Mary Franken, Karin de Haas, Ria de Haas, Willemien Haas noot, Ineke de Ridder, Ineke Rietmeijer, Gerda van Rooijen, Monie Ruigrok. Ria Ruigrok, Cora Schreuder. Anja Verhae- gen, Helma Verkadc, Petra van der Voort en Margriet van Weeghel. Ge slaagd 18. afgewezen geen. Klas 4B (winkelrichting) Willy Bredero- de, Simone Broekhuizen. Hennie van der Hulst. Jolanda Klinkenberg, Cathy Bleeker, Margreet Steenvoorden. Chris tine Tolson, Coby Vink. Joke Vink, Jac queline Weelen, Carolien Wielinga en Heieen de Wit. Geslaagd 12, afgewezen geen. Natuurgebied (1) Onder de misleidende titel "Staatsbosbeheer doet niets aan natuurgebied" stond in het Leidsch Dagblad van 16 juni een artikel van Henk Vegter over de recreatie in het duingebied Berkheide. Het artikel is mede het resultaat van een gesprek van de heer Vegter met ondergete kende. Graag zou ik hier enkele van de losse negatieve punten die de heer Vegter uit het gesprek heeft opgepikt in een wat breder kader zetten. Uitgangspunt van de Werkgroep Berkheide voor haar ideeën over de recreatie in het duingebied en het beleid dat daarbij gevoerd zou moeten worden is het feit dat het hier om een belangrijk na tuurgebied gaat, dat in de eerste plaats als zodanig beheerd moet worden. Dit betekent niet dat er geen recreatie mogelijk zou zijn. Het gaat erom de recreatie zoda nig te begeleiden dat er zo min mogelijk schade optreedt voor de vegetatie door betreding buiten de paden en voor de broed- en trekvogels door verstoring en eierrapen. Slechts op de natuur gerichte wan delrecreatie zou in het gebied kunnen plaats hebben, en niet de stationaire en intensieve vormen van recreatie, die de meeste schade aan de natuur toe brengen en die bovendien ook buiten de duinen (in parken bijv.) kan plaats vinden. Voor Berkheide geldt dat in de vele jaren dat het gebied bijna volle dig was opengesteld juist de laat ste vormen van recreatie bezit hebben genomen van een groot deel van het gebied. Met als ge volg een massaal buiten de paden lopen (m.n. op zon- en feestda gen), waardoor de vegetatie wordt vertrapt, hellingen gaan stuiven en broedvogels verstoord worden. Bovendien schade aan de vogelstand door eierrapen en vissen in de plassen. Sinds 1977 heeft Staatsbosbeheer het beheer van het gebied ter hand genomen en sindsdien is er zonder meer een aantal zaken verbeterd: er is een duidelijke bebording aangebracht, er is per soneel bijgekomen, dat wel de gelijk optreedt tegen mn. over treders die herhaaldelijk in de fout gaan. Toch is er een aantal punten in het beheer waar de Werkgroep Berk heide het niet mee eens is. Dit wordt o.i. veroorzaakt doordat SBB er niet genoeg van door- De auto van K. had de aandacht van twee politieagenten ge trokken omdat hij een mis- tlicht voerde terwijl het op dat moment helemaal niet mistte of regende. De agenten zetten de achtervolging in, maar slaagden er niet in de auto in te halen. Ze voerden de snel heid op tot 108 kilometer per uur, harder wilden ze niet gaan. Omdat één van de agenten de hem bekende K. in de auto had gesignaleerd, re den de agenten naar zijn wo ning, waar de auto nog warm werd aangetroffenGeen spoor echter van K., in zijn woning brandde geen licht (hoewel het avond was). Later bij het verhoor zei K. vol gens het proces-verbaal: "O, waren jullie het die achter me reden. Dat van dat mistlicht klopt, maar ik heb beslist niet harder dan vijftig gereden". Maar op de zitting komt hij meteen ander verhaal: "Ik zat er wel in, maar ik heb niet ge reden. En het is waanzinnig dat wanneer een agent een Mercedes-Sport met geblin deerd glas ziet komen aan scheuren,hij dan meteen mijn gezicht achter de ramen her kent. Maar ze moeten me de laatste tijd toch al overal voor hebben". Rechter Van Dijke wilde de on danks alles vrolijk ogende man best een kans geven om zijn gelijk te bewijzen. "Wie reed er dan volgens u? Zeg het maar rustig, dan zoeken we het tot op de grond uit. Als u een getuige naar voren kunt brengen die zegt dat hij gere den heeft in plaats van u, dan kunt u gaan". K: "Ja, dat zal die getuige wel leuk vinden, dat doet hij graag ja". Nou, dan niet, dacht de verkeersschout: "Het is al een langdurige zaak ge worden, en als K. nu niet ver der mee wil werkenbeschouw ik het als afgedaan. Zijn ver klaring dat hij niet gereden heeft is op zichzelf niet vol doende bewijs. Daarom moet ik blindvaren op de vjklarin- gen van de politie. En ik moet K. ook houden aan zijn ver klaringen tegenover de poli tie. Ik eis voor het te hard rij den een boete van 150,- en voor de verlichting 60,-". Rechter Van Dijke vonniste con form en deed K. de suggestie aan de hand die boetes dan maar te laten betalen door degene die wel gereden had. "Maar het komt wel mooi op mijn lijstje te staan', conclu deerde K., al moest hij zelf toegeven dat het niet eens zo op zou vallen op die lijst. Bui ten de rechtzaal zegt hij: 'Schrijf maar een mooi stukje, in mijn voordeel. Dan heb ik dat tenminste nog, want ik heb echt niet gereden die keer. Anders had ik toch wel be taald? Ik krijg elke week wel een bekeuring van die gasten, maar ik betaal ze allemaal keurig". Mevrouw H. uit Katwijk ver scheen voor haar man op het matje van kantonrechter Van Dijke. Haar man had zijn au to op 5 december op de stoep geparkeerd. 'Op onze eigen stoep', merkte mevrouw H. verontwaardigd op toen de rechter het proces verbaal voorlas. Die was er niet zo ze ker van dat de stoep van 'ons eigen' is. "Die stoep zal wel van de gemeente zijn", merkte hij op. "We moeten er belas ting voor betalen, dus dat zal wel", gaf mevrouw H. toe. "Maar het is een stoep van wel 25 meter breed, als het geen 30 is", voegde ze eraan toe. Ook dat waagde de kantonrechter te betwijfelen, om het gevoel voor afstand te testen liet hij de vrouw schatten hoe breed de rechtzaal is. Toen ze met de armen wijd op vijftien meter uitkwam, concludeerde de rechter daaruit dat de stoep dan ook wel iets minder dan 25 meter breed zal zijn. De vrouw ging onverstoorbaar verder: "Het zal wel een sur prise van de agent geweest zijn, op sinterklaasavond, want er staan elke dag wel zo'n 15 of 20 auto's". Het eigenlijk verhaal, waarom de heer H. zijn auto op de stoep had neergezet, maakte nog de meeste indruk. "We hebben namelijk een klein visbedrijf. En daarachter staat een koelcel.Nu was mijn zoon net bezig de vis uit zijn vrachtauto in die koelcel te laden. Hij moest dus met die vrachtauto door de brede poort. Daarom moest mijn man met zijn auto even wach ten om bij de garage te kun nen komen. Want hij kon er niet langs en eroverheen gaat ook moeilijk hè"? Daar kon de rechter Van Dijke inkomen. "Er onderdoor kon ook niet neem ik aan", completeerde hij het verhaal. Als ik uw man nu eens een tientje boete opleg", stelde hij voor, en hal veerde daarmee de eis van de verkeersschout: "Dan wordt de vis niet duur betaald". MARGA WUIS ADVERTENTIE Morgen tussen 15.00-16.00 uur Eddy Merckx bij C A in Leiden drongen is dat de uitgangssitua tie in Berkheide er één is van een duidelijk te veel aan de verkeerde vormen van recreatie. Hierdoor zou in de begin periode een veel zwaardere personeels bezetting nodig zijn geweest. Met de huidige bezetting is het op hoogtijdagen volkomen onmo gelijk konsekwent tegen ieder een op te treden. Het verwijderen van het hek aan de oostzijde van het fietspad, op zich een storend element in het landschap, zou ab soluut niet mogen plaats vinden, zolang er geen sprake van is dat iedereen zich aan de gestelde re gels houdt. Het zou de druk al leen maar vergroten. Zo zijn er nog een aantal punten. Het be langrijkste kritiekpunt blijft dat SBB in haar beleid onvoldoende doordrongen is van de gegroeide situatie en af en toe blijk geeft van een onvoldoende terreinkennis. De Werkgroep Berkheide heeft in het overleg met SBB wel degelijk een aantal suggesties ("witboek") gedaan t a v. het uit te voeren be heer. die echter nauwelijks in het beleid van SBB zijn terug te vin den. Dit was voor de werkgroep reden om te gaan werken aan het "zwartboek" waarin aan de hand van een groot aantal praktijk voorbeelden wordt aangetoond dat de resultaten van het gevoer de beheer nog onvoldoende zijn. Op deze manier kan misschien meer duidelijk gemaakt worden dan in het nogal vrijblijvende overleg Dat de Werkgroep Berkheide op grond van het "recreatie-advies" wel de indruk krijgt dat Staats bosbeheer meer aandacht be steedt aan de recreatie dan aan de natuur, betekent nog niet dat zij van mening is dat SBB een puur recreatiegebied van Berkheide wil maken. Het is wel aanleiding om SBB zeer kritisch te blijven volgen. KEES VERTEGAAL, Van Assendelftshof 6, Leiden. Naschrift redactie: De werkgroep Berkheide komt in deze brief met een hoeveelheid achtergrond-informatie die zij in het gesprek beslist niet zo uitge breid heeft gegeven als wordt ge suggereerd. De werkgroep heeft bijvoorbeeld zonder meer gewei gerd om het "zwartboek" ter in zage te geven.Er over praten wil de men wel. Dat dc weergave nu volgens de werkgroep "negatief' is geworden is dan ook groten deels aan haarzelf te danken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15