Pro-Moskougroep Zuid-Jemen doet greep naar macht Overwinning voor sociaal-democraten op IJsland Frankrijk weigert hardnekkig over de zoutopslag te praten NAAST HET NIEUWS gratis op het postkantoor: vakantiekaarten-memo Carter kritiseert Israëlisch kabinet GASEXPLOSIE IN BEIEREN Als u nog snel even verse kippepoulet haalt, eet u vanavond de lekkerste soep. DINSDAG 27 JUNI 1978 BUITENLAND PAGINA 13 REYKJAVIK (ANP) - Bij parlementsver kiezingen op IJsland hebben de twee re geringspartijen, de conservatieve zelf- standigheidspartij en de liberale Partij voor Vooruitgang, samen tien zetels ver loren van de 42 die zij tot dusver hadden. In Reykjavik nemen politieke waarnemers als vaststaand aan dat deze coalitie niet zal worden voortgezet. Premier Geir Hallgrimmson van IJsland heeft gisteravond laten weten dat hij zijn ontslag zal aanbieden. Als nieuwe coali tiepartner van de conservatieven zou eer der nu de Sociaal-Democratische Partij in aanmerking komen. Deze kwam als de grote overwinnaar uit de verkiezingen te voorschijn. Zij won negen zetels en komt daarmee op veertien vertegenwoordigers in het nieuwe parlement. Samen met de conservatieven, die twintig zetels kregen, zou een dergelijke coalitie op 34 zetels steunen en daarmee een meerderheid hebben in het zestig zetels tellende parle ment. De conservatieven en de sociaal-democra ten hebben weliswaar politieke verschil len op het gebied van economie en werk gelegenheid, maar zij denken gelijk wat de netelige kwestie betreft van het NAVO- lidmaatschap en de aanwezigheid van Amerikaanse strijdkrachten op het ei land. De communisten, die drie zetels wonnen en op veertien kwamen, willen dat IJsland uit de NAVO stapt en het con tract met de Amerikanen inzake de mili taire basis Keflavik opzegt. Nu de einduitslag bekend is ziet het resul taat er als volgt uit: Zelfstandigheidspartij (conservatief) 32,7 procent (verlies 10 procent, 20 zetels (ver lies 5), Vooruitgangspartij (liberaal) 16,9 procent (-8 pet), 12 zetels -(-5), Sociaal-Democraten 22,1 procent (plus 4,6 procent) 14 zetels (plus 9), Volksalliantie (communisten) 22,9 pet (plus 4,6 pet), 14 zetels (plus 3), (Van t correspondent) De afgezette en geëxecuteerde president van Zuid-Jemen Selim Rubai Ali (links) met de twee mannen die aanvankelijk een driemanschap met hem. vormdenmaar hem tenslotte ten val brachtende pro-Russische Abdel Fatah Ismail (midden) en de meer neutrale Ali Nasser Mohammed. Mo hammed volgt Ali nu op. ADVERTENTIE Aardigheidje van ptt post: eenvakantiekaarten-memo"1 Ligt voor u klaar op alle postkantoren. Nu kunt u - voor u met vakantie gaat - bedenken wie u een kaartje wilt sturen. Het „vakantiekaarten-memo" is een handig adressen- vouwblad dat u makkelijk op kunt bergen in agenda of portefeuille. Er is ruimte voor 12 adressen, mét postcode natuurlijk. En 't kost niets. ptt post WASHINGTON (AFP) - President Carter heeft kritiek op het Israëli sche kabinet geleverd omdat het "zeer teleurstellende antwoor den" heeft gegeven inzake de toekomst van de bezette gebie den en Egyptische voorstellen heeft verworpen zelfs voordat deze officieel zijn aangeboden. Op een persconferentie gaf het Amerikaanse staatshoofd te ken nen dat de VS Israël het nieuwe Egyptische vredesplan zullen doen toekomen zodra dit Was hington heeft bereikt en dat het dan mogelijk zal zijn dit te verge lijken met de Israëlische voor stellen. Carter sprak zich uit voor een ont moeting tussen de ministers van buitenlandse zaken van Egypte, Israël en de VS teneinde "een gemeenschappelijk gebied van begrip" te vinden. "Elke voortgang zal goed vertrou wen en soepelheid van beide zij den nodig hebben". Van welingelichte zijde gaf men te kennen dat er op het ogenblik tussen de drie hoofdsteden overleg gaande is met het oog op de drie-partijenbijeenkomst die begin juli in Londen tijdens een reis van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, zou kunnen plaatsvinden. Over Moskou zei Carter "Wij wil len vrienden met de Sovjets zijn. Wij boeken goede voortgang met het Salt-overleg. Wij beiden len vrede maar wij zijn in een sitie van mededinging" BEIROET - De president van Zuid-Jemen, Selim Rubai Ali, is afgezet. In zijn functie als staats hoofd wordt hij opge volgd door de eerste mi nister Ali Nasser Mo hammed. Dit was de ontknoping van een po litieke machtsstrijd in de hoogste gelederen van het „Nationale Front", de partij-organisatie die alle macht heeft in het enige zui vere marxistische land in de Ara bische wereld: de Democratische Volksrepubliek (Zuid-)Je- De politieke krachtmeting werd gisteren met de wapens uitge vochten tussen aanhangers en tegenstanders van ex-president Rubai Ali. Toen alles voorbij was gaf radio Aden haar versie van de gebeurtenissen: Rubai Ali had geweigerd een zitting van het centrale comité van „Het Natio nale Front" bij te wonen, waarna de president zijn ontslag aan bood, dat prompt werd geaccep teerd. Maar daarna had Rubai Ali geprobeerd met geweld de macht te hernemen, een poging waarin hij niet is geslaagd, aldus de le zing van radio Aden. Machtsstrijd In werkelijkheid is de gang van za ken andersom geweest: pro- Moskou-voorstanders van de harde lijn binnen het Nationale Front begonnen gisterochtend een opstand tegen het bewind van president Rubai Ali, die zij ervan beschuldigden zich recen telijk te „pragmatisch" en te „gematigd" te hebben opgesteld, relaties met conservatieve Arabi sche buurlanden, zoals Noord- Jemen en Saoedi-Arabië, te heb ben willen verbeteren, en ver mindering van Zuid-Jemens rol in dienst van de Russen in de „Hoorn van Afrika" (Ethiopië, Eritrea) te hebben voorge staan. Een machtsstrijd dus, die al weken aan de gang was, tussen de meer gematigde Rubai Ali en de secre taris-generaal van het „Nationale Front", Abdel Fatah Ismail, die in de Arabische wereld algemeen bekend staat als „Moskou-man in Aden". Het waren dan ook Ismail's „volksmilitia's" die gisteren de opstand begonnen. De rebellen werden al spoedig gesteund door legereenheden gestationeerd aan de strategische kusten bij Bab El- Mandeb en door luchtmachtpilo ten, die troepen, trouw aan Rubai Ali, rond het presidentiële paleis met Mig's bestookten. In de loop van de dag kregen de militia's steeds meer de overhand in Aden. Tijdens de gevechten wer den alle verbindingen met de bui tenwereld verbroken en het in ternationale vliegveld van Aden was gesloten. Over het aantal do den en gewonden is niets be kend. Selim Rubai Ali kwam in 1969 aan de macht. Hij overleefde talloze machtsgrepen tegen zijn regime. Hij vormde tot afgelopen zondag een driemanschap met diegenen die hem ten slotte ten val brach ten: de pro-Russische Abdel Fa tah Ismail, en de meer „neutrale" Ali Nasser Mohammed. Hoewel Rubai Ali zich aanvankelijk ui terst links opstelde en lange tijd als gematigd pro-Peking werd beschouwd - tot groot ongenoe gen van de Russen - heeft Ali de laatste twee jaar geprobeerd de zeer gespannen relaties met Noord-Jemen en Saoedi-Arabië te verbeteren. Deze politiek werd in 1976 be kroond met het aangaan van di plomatieke betrekkingen tussen Aden en Riad. De Russen hebben deze ontwikkeling nooit gewild en na de recente Sowjet-betrok- kenheid in de Hoorn van Afrika, verstevigde Moskou zijn greep op Zuid-Jemen. Rubai Ali heeft ge tracht het getij te keren, stond een „afwachtende" houding voor ten opzichte van de Russische en Cubaanse escapades in Noord- oost-Afrika en de gedwongen Zuid-Jemenitische rol daarin en hij heeft tot het laatste moment geprobeerd de relaties met meer „gematigde" Arabische landen te verbeteren. Vazal Abdel Fatah Ismail deelde de ideeën van zijn president duide lijk niet, en in hem vond Moskou de trouwe vazal om Rubai Ali ten val te brengen, Het hele proces is versneld door de moord afgelo pen zaterdag op de president van buurland Noord-Jemen. Noord- Jemen beschuldigt de regering van Aden ervan de hand te heb ben gehad in deze moordaanslag, een beschuldiging die Zuid-Je men met verontwaardiging van de harid heeft gewezen. In ieder geval heeft de moord in de Noord-Jemenitische hoofdstad Sanaa grote onenigheid teweeg gebracht binnen het centrale co mité van het regerende Nationale Front in Aden. De grote vraag blijft: wie in Aden zonden de af gevaardigde met de bom in de koffer naar de Noord-Jemeniti sche president. Hoe het ook zij, de pro-Moskou- krachten in Aden hebben over wonnen, een ontwikkeling die door heel wat landen in de regio met lede ogen wordt aangezien. In de eerste plaats in Noord-Je men zelf, vervolgens door Saoe di-Arabië en Iran die de Sowjet- invloed rond het Arabische schiereiland, in West-Azie (pro- Moskou-coup in Afghanistan) en de Hoorn van Afrika als „levens gevaarlijk" voor de olieroute be schouwen, en ten slotte door China dat haar kleine machtsba sis in Zuid-jemen in de Figuur van Rubai Ali tot minimale ziet teruggebracht. MÜNCHEN (DPA)- Bij een gasex- plosie in de historische binnen stad van Lohr am Main (Beieren) zijn gisteren 50 mensen gewond geraakt. Van de gewonden konden alle op vier na uit het ziekenhuis ontsla gen worden. De materiële schade loopt in de miljoenen. Drie hui zen stortten in. Enkele gebou wen, waaronder het raadhuis, werden ernstig beschadigd. Het zoeken naar verdere mogelijke slachtoffers onder het puin duurt voort. Over de oorzaak van de ex plosie is nog niets bekend. NIET VERGEEFS Victor, de mannetjesgiraf uit de dierentuin van Winchester in En geland die vorig jaar overleed omdat ie te hevig had liefgehad, is niet vergeefs gestorven: Dribbles, één van zijn drie weduwen, heeft het leven geschonken aan "Victoria". Volgens de directeur van de dierentuin gaat het goed met Victoria, maar heeft zij zichzelf niet kunnen oprichten, "wat niet zo ver wonderlijk is. als men zich het probleem voor de geest haalt dat haar vader had". In september van het vorig jaar was Victor na een dolle liefdesnacht ingestort en niet meer in staat om op te staan. Vijf dagen lang probeerde men van alles om hem een handje te helpen cn de Britse koninklijke marine kwam tenslotte met een zeildoeken broek aan een hijskraan. Maar de inspanningen waren Victor teveel geweest en hij overleed aan een hartverlamming. BOETE VOOR CARTER Vertegenwoordigers van de kiescomissie van president Carter zijn het met de federale kiescommissie eens geworden over een boete van 1200 dollar (zo'n 2500 gulden)omdatCarterenzijn staf tijdens de verkiezingscampagne een vliegtuig van de nationale bank van Georgia gebruikten zonder daarvoor te betalen. De bank geeft een vrijwillige bijdrage van 5000 dollar. De toenmalige president van de nationale bank van Georgia, Bert Lance, Carters inmiddels gevallen begrotingsdirecteur, had de machine aanvankelijk kosteloos beschikbaar gesteld hetgeen in strijd was met de kieswet. De rekening kwam pas in 1977 nadat Carter al geruime tijd president was en de onregelmatigheid aan het licht kwam. STER VAN GOUD Een ster die met het blote oog te zien is blijkt een hoeveelheid goud van honderd miljard ton te bevatten, zo heeft een geleerde van de NASA meegedeeld op een astronomisch congres dat dit week einde in Park City in Utah (VS) is gehouden. Het metaal zit in een blauwwitte ster en is ontdekt door spectogra- Fische analyse van waarnemingen met behulp van de weten schapskunstmaan "Iue" van april dit jaar. De ster is driemaal zo zwaar als de zon en staat op 175 lichtjaar van de aarde. De ster maakt deel uit van een groep in het sterren beeld Kreeft die gevormd wordt door sterren die in hoofdzaak uit mangaan en kwik bestaan. OP HOL In Grace-Hollognc bij Luik is gisteren vooreen miljoen frank scha de aangericht door een wegwerkmachine die in een hellende straat van de rem raakte. Een personenauto werd vernield, een betonnen paal brak door midden en twee autoboxen en de gevels van vier woningen wer den zwaar beschadigd. IN DE VOORWAS Een grondige wasbeurt om erachter te komen of de patiënt een blanke of een zwarte was. dat was de vorm van "eerste hulp" die een zwerver ontving alvorens hij werd opgenomen in een zieken huis alleen voor blanken in Johannesburg. Naar verluidt trof het "verzorgend" personeel onder het vuil een blanke huid aan. het geen reden was de man voor behandeling toe te laten. Maar toen was het de patiënt al zwart voor de ogen geworden. ADVERTENTIE LAGOS - De Westduitse bonds kanselier Helmut Schmidt brengt op het ogenblik een bezoek aan Nigeria. Hij werd daar gisteren op het vliegveld onder anderen verwelkomd door een erewacht van vervaarlijk bewapende sol daten. DUSSELDORF (ANP) - De Franse delegatie in de internationale Rijncommissie heeft gisteren in Düsseldorf geweigerd over de zoutopslag van de Franse kali- mijnen te praten. In strijd met eerder gemaakte afspraken leg den de Fransen geen plan op tafel voor de tweede en derde fase van de zoutopslag, die per 1 januari 1980 moeten beginnen. Reden is de behandeling van het in 1976 door de ministers van de Rijnoeverstaten in Bonn gesloten zoutakkoord door het Franse parlement aanstaande vrijdag. In afwachting van een beslissing wensen de Fransen geen mede delingen te doen. De Nederlandse delegatie heeft tij dens de eerste dag van de twee daagse vergadering hiertegen heftig geprotesteerd. Ondanks herhaald aandringen van de Ne derlandse vertegenwoordiging in de Rijncommissie hield de Fran se delegatie voet bij stuk. De Ne derlandse afgezanten hebben de Fransen gewezen op het belang dat het Nederlands parlement hecht aan een spoedige oplossing van de zoutbelasting van de Rijn. Maar de Fransen waren niet te De Nederlandse delegatie deelde mee dat voor de mensen in de El- zas geen enkel gevaar dreigt voor het grondwater waarvan zij voor de drinkwatervoorziening voor het grootste deel afhankelijk zijn. Het grondwater wordt op een diepte van ten hoogste 200 meter gewonnen, terwijl het afvalzout 1800 meter diep de grond in gaat. Daartussen zijn afsluitende la gen, die een ruime garantie geven dat het zout niet tot het grondwa ter zal kunnen doordringen. Er is voor de bevolking geen enkele reden tot zorg, zo verzekerde de heer De Graaff. De belasting van de Rijn door ver ontreinigende stoffen is in de af gelopen vijf jaar over het alge meen overigens iets minder ge worden. Enkele vervullende stof fen komen echter in grotere hoe veelheden in het Rijnwater voor, hetgeen de Rijncommissie wa terleidingbedrijven verontrust. Vooral wat de fosfaten betreft eist de commissie van de overheden krachtige maatregelen, die in in ternationaal verband genomen moeten worden. Een gunstige ontwikkeling is, dat het zuurstofgehalte van het Rijnwater is verbeterd. In 1972 bedroeg dit 5,6 milligram per li ter. Vorig jaar was dat 7,7 mili- gram. De vervuiling van de Rijn door olie is afgenomen van 0,59 milligram per liter in 1972 tot 0,16 vorig jaar. Door de uitbreiding van de zuive ringscapaciteit liep het ammo- niakgehalte in dezelfde periode terug van 3,7 tot 1,1 milligram per liter. Het enige nadeel is, dat hierdoor meer nitraat in het water terecht komt. Het nitraatgchalte is in vijfjaar tijd toegenomen van 13 tot 17 milligram per liter. De directeur van het rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater (Riza) in Lelystad, ir. K.C. Zijl stra, die tevens deel uitmaakt van de Nederlandse vertegenwoordi ging in de internationale Rijn commissie, is echter van mening dat het veel belangrijker is dat ammoniak uit het water verwij derd wordt. Kwik, dat hoog op de lijst staat van stoffen die niet meer in het ri vierwater mogen worden ge loosd, komt sinds 1972 steeds minder in de Rijn voor. Het kwikgehalte daalde van 1.1 tot 0.4 microgram per liter. Ook cad mium. dat op de zwarte lijst ge plaatst is, komt minder voor. Het gehalte daalde van 3 microgram per liter in 1973 tot 1,9 vorig jaar. Ook de andere zware metalen zo als ijzer, chroom, koper, zink en lood zijn verminderd. Noorse helikopter ve rongelukt OSLO (DPA) - Vermoedelijk alle 18 inzittenden van een Noorse helikopter zijn omge komen toen het toestel op 157 km van Bergen (west-Noor- wegen) in de Noordzee stort te. De oorzaak van het onge luk is niet bekend. De helikopter behoorde tot een particuliere maatschappij die- het verkeer tussen het vaste land en de Noorse boorcilan- Va orgt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13