ORANJE ONTGOOCHELD KNOCK OUT IN HELSE ZENUWENOORLOG „Ik wil van elk team verliezen, alleen niet van zo n 'Wat een afknapper' 1 W!H1 SPORT SPORT BUENOS AIRES - De naweeën van de verloren finale in München indertijd zijn lichte krampjes geweest vergeleken bij hét hartzeer dat momenteel de zo gehavende Happel-selectie kwelt. Somber, verschrikkelijk somber staan de gezichten, zelfs Johan Neeskens. anders toch snel hersteldsloft moedeloos aan de hand van dr. Frits Kessler richting dopingcontrole, traag vloeit het bloed vanuit zijn neus langs zijn mondeen souveniertje van de meedogenloos in grijpende Passarella. Arie Haan kijkt hem na. Mompelt dan wat in zichzelfHerhaalt het desgevraagd: „Op een gegeven moment stond die Passarella dicht bij me in de buurt en toen dacht ik, als je nog een stap dichterbij komt, schop ik je kop eraf, zo kwaad was ik op hem. Wat een bruut, wat een gangster. Indertijd hebben we hier met Ajax 2-2 gespeeld tegen Independientetoen kwamen we terug en toen zeiden we tegen elkaar, dat is eens maar nooit weer. Maar het was nog wel een vriendelijk partijtje zomeravondvoetbal vergeleken bij die hek senketel hier in deze finale. Het moet gezegd, de Argentijnen lieten inderdaad geen truc onge bruikt. Maakten pas heel laat hun opwachting in het River Plate- stadion om terwijl Oranje bij zijn opkomst meedogenloos werd uitgeflotenalleen te kunnen genieten van de confetti-hulde van de aanhang. Om vervolgens onmiddellijk te protesteren tegen de ban dage rond de pols van Rene van de Kerkhof. Arbiter Gonello, vermoedelijk momenteel de meest omstreden arbiter van deze aardbol, liet zich het hoofd door de Argentijnen dol pra ten eiste van Van de Kerkhof dat hij het verband zou laten verwij deren. Wat de rechterspits van Oranje natuurlijk weigerde. Rene van de Kerkhof: „Ik zei, man, wat lui je toch, zo speel ik al vijf wedstrijden. Maar hij bleef voet bij stuk houden. Op een gegeven moment zei Krol, okay makker, dan spelen we helemaal niet. Dat zou sensatie gegeven hebben. Uiteindelijk heb ik er toen een stukje schuimplastic omheen gedaan en toen mocht ik wel spelen". Het was allemaal niet bevorderlijk voor de concentratie van Oranje Maar, Ruud Krol zei het na afloop terecht, we hadden in het eerste kwartier toch het beste van het spel, al was het ons eigen spel niet omdat die Gonello ons verschrikkelijk uit het ritme floot. Daarna kwamen die Argentijnen met pressie, maar het laatste kwartiertje was toch weer voor ons. En na rust. Krol benadrukte het hef tig, ach toen is er toch geen Argentijn aan de bal geweest eigenlijk. De aanvoerder van Oranje deed geen moeite zijn verdriet te verber gen. Krol opstandig: „Ik wil van elk elftal verliezen. Als het sterker is. Maar ik wil niet verliezen van een zwakker team, alleen maar omdat dat team met de scheidsrechter als twaalfde man speelt Daarom heb ik van deze nederlaag veel meer pijn dan indertijd in München Toen verloren we van een goed team, nu verloren we toch eigenlijk van een uiterst rommelig zootje" BUENOS AIRES - Lang, heel lang verborg Jan Zwartkruis de nieuwe bondscoach van Oranje zich in de kleedkamer. Poogde vergeefs zijn mentale inzinking de baas te worden. Kwam ten slotte toch nog lijkwit naar bui ten. Stamelde: "Daar heb je nou al die maanden voor gevochten. Wat een ramp. Zo'n scheidsrech ter te treffen en zulke grensrech ters. Ik zeg toch niets teveel als ik beweer dat hij twee keer een strafschop had moeten geven toen Nanninga onderuit werd getrokken. De leiding was zo zwak dat die Argentijnen zich alles konden gaan permiteren. Wat een afknapper voor het thuisfront ook." Niet alleen het thuisfront. Rob Rensenbrink, ("Zo hoeft het voor mij niet meer met dat sme rige stompen en krabben") dacht met weemoed terug aan dat moment in de laatste secon den van de officiële speeltijd Rensenbrink: "De hele verdedi ging miste, de keeper kwam uit zijn goal en ik schoof de bal on der hem door. Een doelpunt normaal gesproken, ik wilde al gaan juichen en toen zag ik de bal via de paal nog wegspringen. Ik kon wel door de grond zin ken". Gonella en zijn merkwaardige act. Vijf duels al speelde René v Kerkhof met zijn speciale "handschoen"Nu opeens mocht het niet i Italiaan conditioneel te slopen. Het plot seling ontvlamde Oranje-team zette de Argentijnen na rust bijna voortdurend onder grote druk. De Zuidamerikaanse furie was in die fase van de strijd volledig ge temd en de Argentijnen werden gedurende lange periode op hun eigen helft ingesloten. Maar de explosieve afstandsschoten van Haan en Neeskens misten nu de precisie. De Argentijnse afweermuur kon maar niet gesloopt worden en de onrust woekerde ook steeds fel ler in de Nederlandse dug-out. Toch nam Happel ten slotte in die heksenketel een weloverwogen beslissing. Hij bracht met Nan ninga een geheim wapen in het veld en bracht ook later Suurbier voor Jansen in de arena. Rep moest er uit voor Nanninga. Eer der tijdens dit toernooi had Rep in Argentinië gezegd: „Tegen Zuidamerikaanse verdedigers krijgt Nanninga geen schijn van kans. Die bikkelharde verdedi gers zorgen er wel voor dat hij geen meter van de grond komt". Explosief een beweeglijke Nanninga stond ne gen minuten voor het einde plot seling volkomen vrij in de ruimte op links en de op rechts inko mende Renè van de Kerkhof zag dat in een flits en mikte de bal op het hoofd van de lange Limburg se spits, die met een explosieve kopbal Fillol kansloos maakte en het Argentijnse publiek in een wolk van stilte dompelde. Nu sprongen de Nederlanders uit zinnig van vreugde over het veld: 1-1. Het was bijna onafwendbaar een verlenging moest er komen. Houseman, inmiddels in het veld gekomen voor Ortiz, kreeg in de eerste verlenging de beste kans om de zaak toch nog te beslissen. Op rechts stormde hij het penal- tygebied binnen, maar een uitlo pende Jongbloed blokkeerde het schot schitterend. In een volstrekt onoverzichtelijke aanval en angstaanjagende scrimmage voor het Nederlandse doel viel ten slotte de beslissing in de laatste minuut van de eerste verlenging. De spelers buitelden over elkaar heen. uit een kluwen van voetballers kwam Kempes ten slotte vorstelijk vrij. Suurbier probeerde in een wanhoopspo ging de bal nog te bereiken maar in een ontploffing van geluid stuitterde de bal in het net: 2-1. Volkomen gedesillusioneerd wa ren de Nederlanders nu, vooral ook omdat Rensenbrink eerder in de strijd langs de uitlopende doelman Fillol tegen de paal had geschoten. In een helse tempo slag probeerde het Oranje-team - puttend in de laatste reserves - te redden wat er nog te redden viel. Tevergeefs en integendeel zelfs, want Nederland trok nu zo mas saal ten aanval dat Argentinië met enkele flitsende tegenstoten toch nog voortdurend dicht bij de derde treffer kwam. En die derde treffer kwam er. Het laatste restantje Nederlandse hoop werd de bodem in geslagen toen Bertoni, na opnieuw een schitterende inleidende actie van Kempes, de bal ten slotte in de netten joeg: 3.1. Nederland pro testeerde nog maar was knock out geslagen. Weer moest het Oranjeteam in de finale van de wereldbeker capituleren. BUENOS AIRES - Plotseling is heel Argentinië èèn grote draaikolk van uitzinnige vreugde, hysterie en extase geworden. Opgejaagd door een hels en ongekend enthousiast publiek raasde het Argentijnse voetbalteam uiteinde lijk naar het hoogst bereikbare: de zo fel be geerde wereldtitel. Een ten slotte diep ontgoo cheld Nederland moest in de hel van het River Plate-stadion capituleren voor de met een enorme bezieling vechtende Argentijnen: 3-1. Weer greep het Nederlands elftal, net als vier jaar geleden, naast het wereldkampioen schap. De beslissing kwam uiteindelijk toch nog als een sensatie want in de week voorafgaande aan die zinderende finale was steeds weer bij herhaling geroepen dat juist Nederland de conditioneel sterkste ploeg van dit wereld- toernooi was. Nederland werd in de verlenging dan ook veruit de beste kansen gegeven. Maar in deze verlenging, die ten slotte nodig was omdat de eerste 90 mi nuten nog een gelijke stand liet zien (1-1) brak het Nederlandse verzet. Niet de Oranjespelers maar de onuitblusbare Argentij nen bleken de langste adem te hebben. Er is geen twijfel mogelijk: de vuri ge aanhang moet de Argentijnse spelers onvermoede reserves aan krachten hebben gegeven want in het aanvalsgeweld van de Zuidamerikanen tijdens de ver lenging werd Nederland ten slot te ook op conditie verslagen en knock-out geknald. Dat was in feite de grootste verrassing van de strijd want Nederland scheen in dit wereldtoernooi juist de ploeg met veruit het grootste uit houdingsvermogen, de grootste fysieke kracht en ook de grootste mentale macht. Maar in de hel van Buenos Aires moest Neder land uiteindelijk in alle opzichten buigen. Een bittere ontgooche ling. Nu pas werd werkelijk duidelijk welk een verschrikkelijke tegen stander ook het unieke Argen tijnse publiek op de immense tri bunes van het River Plate-sta dion kan zijn. De furie van de Spaanse toeschouwers is ge vreesd, de Portugezen laten hun ploeg ook nooit vallen, berucht zijn de Britse en Schotse toe schouwers maar wat de tiendui zenden in het River Plate-stadion lieten zien en horen slaat alles: een witte regen van ondoorzicht- bare papiersnippers in het begin, een wuivende vlaggenmassa en explosies van aanmoedigingen die voortdurend van de tribune rollen. Nederland hield zich lange tijd met een enorme koelbloedigheid overeind in deze angstaanjagen de ambiance. Zelfs had het Oranjeteam een grote perioden van de strijd de krachtmeting be heerst in zijn greep, maar op het beslissende moment brak het verweer. Beslissend was mis schien ook nu weer dat de vaak zo schitterende ster Rensenbrink nooit werkelijk tot ontplooiing kwam in deze finale waardoor de Nederlandse aanval niet een ex tra demensie van gevaar kreeg. Furieus Maar in deze kolkende entourage kon nauwelijks een normale wedstrijd ontstaan. Het werd een soms gewelddadige uitputtings slag en het waren vooral de Ne derlanders die veruit de meeste overtredingen maakten. Steeds harder en ruwer grepen de Oran jespelers in en de Nederlanders werden door de Argentijnse ver slaggevers op de tribune, die even furieus meeleefden als het publiek, tenslotte niet ten on rechte als slechte verliezers uit gekreten. Nederland veroorzaak te veel meer vrije schoppen dan de Argentijnen. 48 voor Oranje en slechts 19 voor de Zuidameri kaanse ploeg. Negentig minuten lang was Ne derland vaak winnaar van de slag op het middenveld maar uitein delijk konden in de verlenging de steeds grotere gevaren die uit de tweede lijn van de Argentijnse aanval opdoken niet meer ge keerd worden. Kempes en Luque bleken een te groot gevaar. Ne derland moest in vele opzichten capituleren voor een niet te bre ken tegenstander en een hels publiek. In een psychologische oorlogvoe ring werden de zenüwen van d« Oranjespelers direct al heftig op de proef gesteld. Tot stommf verbazing van alle spelers, Fritf Kessel en Ernst Happel riep scheidsrechter Gonella plotse ling Renè van de Kerkhof bij zich nog voor de toss ook maar was verricht. De soepele maar stevige manchet om de rechterhand van de snelle vleugelspits riep ineens bij de Italiaanse bankdirecteur, die in zijn vrije tijd de fluit han teert, de grootste bezwaren op. En dat mocht op zijn minst verba zingwekkend heten, want Renè liep die blessure al in de eerste wedstrijd tegen Iran op en met èèn arbiter had tegen het kneed bare verband bezwaren gemaakt. Maar uitgerekend in deze alles beslissende finale was er plotse ling arbitraal protest. In een gil lend fluitconcert gierden ook de protesten van de bomvolle tribu nes. Het publiek was ook zijn hef tige strijd tegen de Nederlanders begonnen. Nervositeit moet toen door het Ne derlands elftal geslopen zijn, want in een flits moet iedereen gedacht hebben dat Van de Kerkhof zonder verband uiterst kwetsbaar en mentaal snel aan geslagen zou zijn. Het leek er aanvankelijk zelfs op dat de Oranjespelers het veld weer wil den verlaten in deze draaiklok van consternatie. Maar even verbazingwekkend gaf Gonella ineens na heftige discus sie met de spelers en Frits Kessel toch toestemming. Een golf van opluchting en verademing ging door het Oranjeteam, want vers Passarella, op de schouders genomen door zijn ploeggenoten, toont de wereldbeker aan de uitzinnige menigte. in het geheugen stond nog het beeld van Renè van de Kerkhof, die tegen Peru al na èèn kwartier gedesillusioneerd het veld moest verlaten door deze blessure. Aggressief Het bleek de mentale kracht van Nederland echter nauwelijks ge broken te hebben, want tenslotte lukte de eerste opdracht de Ne derlanders wisten immers dat de opgezweepte Argentijnse spelers agressief uit de startblokken zouden schieten en vooral in het eerste half uur furieus over het veld zouden gaan. De Oranje spelers hielden de strijd echter in dat eerste half uur beheerst in hun greep, al kreeg Argentinië toen al een paar adembenemende kansen. Maar die scoringsmoge- lijkheden, die het publiek in wil de extase brachten, konden weg gestreept worden tegen de even eens schitterende Nederlandse kansen in dat eerste half uur. Toch moest Nederland een keihar de afweer toepassen in deze ze nuwenoorlog. De Argentijnse coach, Menotti, had al direct een beschuldigende vinger in de rich ting van de Nederlanders gewe zen: „Die Nederlanders jagen en storen wel effectief, maar het gaat ten koste van veel te veel overtre dingen. Ze schoppen te veel", brieste Menotti al twee dagen voor de wedstrijd. En inderdaad bracht Nederland in dit inferno van het River Plate Stadion veel lichamelijke kracht in de strijd. Toen de eerste helft ten slotte voorbij was, had Nederland 19 overtredingen gemaakt, tegen Argentinië slechts acht. Argentina 78 Maar het was bittere noodzaak want in wilde stormlopen raas den de opgepepte Argentijnen over het veld. En in die eerste pe riode joeg Nederland veel minder op de tegenstander en de bal dan bijvoorbeeld in die gedenkwaar dige tweede helft tegen de Italia nen. Het was alsof Oranje deze vurige tegenstander eerst wilde laten uitrazen. Maar te lang was Johan Neeskens de enige die met een enorme motorische kracht op iedere Argentijn die in zijn buurt kwam joeg als een panter op zijn prooi. Toch kon Nederland lange perioden het middenveld rede lijk beheersen door het rondspe len van de bal. Hel Maar de Argentijnse aanvallers groeiden in deze hel soms boven zichzelf uit. Weer pastte Neder land de beproefde consequente mandekking toe: Ernie Brandts plakte aan de levensgevaarlijke Leopoldo Luque, Poortvliet at taqueerde de behendig gooche lende rechterspits Bertoni voort durend, Jansen schermde Ortiz af en Willy van de Kerkhof pro beerde het gevaar van Kempes Met keiharde overtredingen pro beerden de Nederlanders de Ar gentijnen te imponeren. Illustra tief was een felle charge van Poortvliet tegen Bertoni al in de eerste minuten en Krol kreeg zelfs een gele kaart van de scheidsrechter voor een aanslag op dezelfde Bertoni. Het mocht een wonder heten dat de Neder landers in deze heksenketel aan vankelijk koelbloedig bleven; wel veel overtredingen maakten maar in die eerste helft toch niet met gemeen en bruut geweld de Argentijnse furie probeerden te temmen. De eerste grote kans van de wed strijd was zelfs voor Nederland: Haan liet uit een vrije trap een wegdraaiende bal los en de in- sprintende Johnny Rep kopte keihard rakelings over het doel. Jongbloed bewees in de eerste helft zijn enorme klasse door een vlammend afstandsschot van Pa- sarella uit een vrije trap uit de hoek te duiken. Steeds meer temperament bruiste door de Argentijnse spelers die opgejaagd werden door de voort durend uitzinnige toeschouwers. En het gevaar besloop Nederland soms angstaanjagend. Een schot van Luque werd ternauwernood geblokkeerd door Brandts en uit een voorzet van Orguin knalde Pasarella van luttele meters bik kelhard toch nog over het doel. Met een plotseling élan echter vocht Nederland terug. Jansen trok de bal voor het doel en Johnny Rep kon een seconde la ter in verbijstering naar zijn hoofd grijpen toen doelman Fillol zijn ogenschijnlijk onhoudbare schot toch uit de hoek haalde en als een donderslag bij heldere hemel kwam in de 37e minuut voor Nederland de eerste cata strofe. In een flitsende actie pene treerden Ardiles en Ortiz op links door de Nederlandse defensie en de in het centrum opduikende Kempes kreeg ten slotte de bal voor de voeten, speelde met een schitterende schijnbeweging tussen Brandts en Krol door en scoorde koelbloedig: 1-0. Op slag leek het River Plate-stadion te exploderen in een orkaan van duizendvoudig weerkaatst ge- luidsgeweld. De Argentijnen wa ren plots gek en buitenzinnig van vreugde. En toch knakte die mokerslag de mentaleécracht van de Nederlan ders niet. Het mocht een mirakel heten dat het Oranjeteam in dit inferno lange tijd zo koelbloedig bleef dat het gelijkwaardig aan deze furieuze Argentijnen was. Een plotseling ontketend Ne derland sloeg zo stormachtig te rug dat alleen een wonder Argen tinië voor de rust nog van een ge lijkmaker kon afhouden. Een als een raket opspringende Nees kens kopte de bal precies voor de voeten van Rensenbrink die van luttele meters keihard inschoot. Hoe Fillol die bal - met gespreide benen - toch nog stopte zal altijd wel een raadsel blijven. Maar net als tegen Italië liet Ne derland pas in de tweede helft de werkelijke kracht van zijn sterk ste wapen zien: onophoudelijk jagen op de tegenstanders om die

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9