President van Noord-Jemen vermoord Twaalf Britten in Rhodesië vermoord Breznjev waarschuwt Carter vanwege banden VS met China CVTKO^ na blijdschap omdewk de kater van de armoede Zelfmoordmissie van Zuidjemenistische gezant h 'C *I0*O eiyj*1- MAANDAG 26 JUNI 1978 BUITENLAND PAGINA 7 MOSKOU (UPI/Reuter) - De Russische leider Brezjnjev heeft de Ver enigde Staten er gisteren voor gewaarschuwd dat recente, "op hoog niveau en in tamelijk cynische vorm" ondernomen po gingen om de "Chinese kaart" tegen de Sovjet- Unie uit te spelen een kortzichtige en gevaarlijke politiek vormen die de ar chitecten ervan bitter zal kunnen gaan berouwen. In een rede in de witrussische hoofdstad Minsk, waarin hy eer dere uitspraken in feite alleen maar aanscherpte, verweet de Russische leider ook "een aantal grote NAVO-landen en vooral de Verenigde Staten kennelijk niet constructief te willen meewerken aan de oplossing van het vraag stuk van het verminderen van de bewapeningswedloop" Breznjev sprak in Minsk ter gele genheid van de verlening van een Lenin-orde en de medaille van de "gouden ster" aan de stad. Roepen Sovjet-Unie heeft gedaan op de zogenaamde MBFR-conferentie over wederzijdse en evenwichti ge troepen vermin deringen in centraal-Europa, die in Wenen wordt gehouden. De Russen hebben zich daar bereid verklaard binnen een jaar drie di visies terug te trekken met al hun militaire uitrusting inbegrepen rond 1000 tanks. Hun voorstellen zijn er op gericht bij verminde ringen krachtsgelijkheid tussen NAVO en Warschaupactlanden te verzekeren onder vaststelling van een identiek plafond voor de grootte der strijdkrachten voor elke partij. Breznjev zei in het bijzonder dat "geen van de onderhandelaars het recht heeft, door zich achter de rug van anderen te verschui len, aan vermindering te ontko men, laat staan zijn bewapening nog op te voeren via de vermin deringen van anderen". Het Russische voorstel is "een redelijk, realistisch compromis", dat "zelfs voor meer dan de helft tegemoet komt" aan de andere partij. "Wij zeggen totde NAVO-landen: "Laten we nu eindelijk zaken gaan doen. Er is zonder twijfel al een basis voor overeenstemming. N u hangt alles af van de politieke wil van het Westen", zo zei de Russische leider. BAGDAD, BEIROET (UPI/Reuter) - De president van Noord-Jemen, de 39-jarige Achmed el-Gasjmi, is ver moord. Gasjmi is gedood door een als pakketje ver momde bom in handen van een gezant van het aangren zende Zuid-Jemen. Ook de gezant is om het leven geko men. President Gasjmi was sinds okto ber vorig jaar aan de macht, na de moordaanslag op zijn voorganger Ibrahim el-Hamdi. Het opperbevel van Noord-Jemen heeft de moordaanslag toegeschre ven aan "een partij die welbekend is om haar verraad jegens God en het vaderland". De luchthaven van de hoofdstad Sana'a is gesloten, de verbindingen met het buitenland zijn verbroken en de regering van Noord-Jemen besloot op een vergadering tot de oprichting van een nieuwe raad, genaamd 'grondwetgevende volks raad van de Arabische republiek Jemen'. Tot voorzitter werd geko zen Kadi Abdoel Karim el-Arasji. De nieuwe raad is belast met de be voegdheden van het president schap. De raad benoemde meteen kolonel Ali el-Sjeba tot opperbevelhebber van het leger en All Abdoella Sa- lech tot plaatsvervangend opper bevelhebber en chef van de gene rale staf. Achmed Hoessein el-Gasjmi, ge boren in 1940, was chef-staf en plaatsvervangend opperbevelheb ber toen president lt-kol. Ibrahim el-Hamdi op 11 oktober 1977 werd vermoord, samen met zijn broer lt-kol. Abdalla Mohammed el-Hamdi, die commandant was van de brigade commando's van Noord-Jemen. Wie de broers doodde is tot op heden niet bekend. Zes dagen later overleefde presi dent Gasjmi een moordaanslag op zijn leven dooreen ex-legerofficier, die er het leven bij inschoot. Verbroken Noord-Jemen heeft haar diploma tieke betrekkingen met de marxis tische republiek Zuid-Jemen ver broken. De nieuwe leiders van Noord-Jemen hebben veertig da gen rouw afgekondigd. Premier Abdoelgani - die in zijn ambt is bevestigd-heeft gezegd dat een aantal Noord-Jemenieten in mei naar Aden, de hoofdstad van Zuid-Jemen, was gevlucht, na een poging tot omverwerping van het bewind in Sana'a en dat president Salem Robaya Ali van Zuid-Jemen contact met president Gasjmi had opgenomen om de toekomst van de vluchtelingen te bespreken. De Zuid-Jemenitische gezant die zaterdag bij Gasjmi op bezoek kwam, had een lijst met de namen van de vluchtelingen bij zich. Vol gens premier Abdoelgani is duide lijk sprake geweest van een samen zwering van de kant van Zuid-Je- Veroordeeld Zuid-Jemen heeft gisteren de moord op Gasjmi veroordeeld en de beweringen tegengesproken, dat het bij de moord is betrokken. Zuid-Jemen zegt in zijn verklaring nog, dat de manier waarop presi dent El-Gasjmi werd vernoord ver raderlijk was. Zuid-Jemen doet een beroep op de neiuwe Noord-Jemenitische leiders voor zichtig te zijn ten aanzien van 'im perialistische plannen' Rouw De revolutionaire raad van Zuid-Jemen heeft een week van of ficiële rouw afgekondigd in ver band met de moord op de president van Noord-Jemen. Inmiddels heeft ook president Sa- dat van Egypte de moord op de Noordjemenitische president ver oordeeld. Saoedi-Arabië had zaterdagavond de moordaanslag al veroordeeld en gewaarschuwd dat het niet zal dul den dat do'or het buitenland in 'dit mohammedaanse zusterland' in troebel water wordt gevist. ihet 1 dat Saoedi- bië vastberaden aan de zijde van het volk van Noord-Jemen stond om zijn ontwikkeling en stabiliteit te helpen waarborgen. Riaad heeft Gasjmi krachtig gesteund sinds hij aan de macht was gekomen. TURNEN - Groot Brittannië heeft de turnontmoeting voor dames tegen Denemarken met 358,15 tegen 318,60 punten gewonnen. In het individuele klassement legde de Britse Joanne Sime be slag op de eerste plaats met een score van 72,60 punten. BASKETBAL - Real Madrid heeft door een zege van 104^103 op de Argentijnse vereniging Obras Sanitarias de intercontinentale beker voor clubs gewonnen. In de strijd om de derde plaats ver sloeg het Braziliaanse Sirio met 112-94 Mobilgirgi Varese uit Ita lië. Archieffoto van de Noordjemenitische president rechts), gemaakt tijdens diens bezoek aan Egypte in juni 1976. Hij drukt hier de hand van de Egyptische vice-president Hosni Mobarak. SALISBURY (Reuter) - Twaalf Britten - zendelin gen van de Pinksterge meente met hun gezinsle den onder wie vier jonge kinderen - zijn vrijdag avond op een missiepost bij Umtali in Rhodesië vermoord door zwarte na tionalistische guerrilla strijders. Het was de ergste slachting onder blanken die zich tot dusverre heeft voorgedaan in de strijd die al vijfjaar duurt. ADVERTENTIE SO De twaalf kinderen werden met bijlslagen, bajonetsteken en knuppels om het leven gebracht. De dode vrouwen werden beroofd van onderkleding aangetroffen en een hunner werd door de politie gevonden met een bijl in haar ruggegraat geplant. Een baby bleek te zijn doodgesla gen. "Zanla-strijders" Voor de slachting begon dreven de zichzelf Zanla-strijders noemen de guerrillero's de kinderen van de school der missiepost samen met hun Afrikaanse onderwijzers bijeen op het schoolplein. Slechts twee blanken wisten aan de massale slachtpartij te ontsnap pen, een 28-jarige vrouw, die half bewusteloos wist weg te kruipen en in zeer ernstige toestand werd opgenomen in een ziekenhuis in Salisbury. Zij was afgeranseld, maar overleefde het voorlopig. Een ander ontkwam volledig on gedeerd doordat hij door een zwart staflid van de missie ver borgen werd gehouden. Rapport De zwarte guerrillaleider Robert Moegabe heeft gisteren ontkend, dat leden van zijn beweging ver antwoordelijk zouden zijn voor het bloedbad in de zendingspost. In een verklaring die werd uitge geven door het hoofdkwartier van Moegabe's Zimbabwe Afri can National Union (Zanu) in de Mozambikaanse hoofdstad Ma- poeto werd gezegd, dat de moordpartij was uitgevoerd door veiligheidstroepen van de Rho- desische regering om de aan dacht van de wereld af te leiden van de "barbaarse Rhodesische overval op Mozambique" in de afgelopen week. Moegabe kondigde aan dat zijn de partement van defensie weldra met een gedetailleerd rapport zal komen, op basis van verklarin gen van ooggetuigen die zijn gevlucht en zich bij de guerrilla strijders hebben aangesloten. Belgen Bij de aanval van Rhodesische mili tairen op Mozambikaans gebied van afgelopen vrijdag werden 17 vluchtelingen uit Rhodesië en twee Belgische burgers gedood. De twee Belgen werkten voor de voedsel- en landbouworganisatie (FAO) in Mozambique. Volgens Moegabe treden de Zanu-strij- ders in 80 pet van Rhodesië op en onderhouden zij "uitstekende betrekkingen met de zendelin gen en missionarissen en hun in stellingen, die onze rechtvaardi ge zaak hebben gesteund en onze strijders op een reeks van manie ren steun hebben gegeven". Hij voegde hieraan toe. dat de afge lopen vijf weken de aanvallen van Rhodesische militairen op burgers op alarmerende wijze zyn toegenomen. Generaal Peter Walls, commandant van het Rhodesische leger, heeft gisteravond tegengesproken dat Rhodesische militairen afgelo pen vrijdag bij een actie in Mo zambique twee Belgen en 17 zwarte vluchtelingen hebben vermoord. WIELRENNEN - Vladimir Makar- kin uit de Sovjet Unie is wereld kampioen op de weg bij de junio ren geworden. Om dat gisteren vast te stellen was een finish foto nodig, die uitwees dat Makarkin de Oostduitser Hubert Denstadt juist was voor gebleven. Derde werd de Zwitser Thomas Landis. Liefst 13 renners arriveerden in dezelfde seconden. President Videla begroet met de duimen omhoog de dol le menigte in het River Plate Stadion. BUENOS AIRES (ANP) - Nu het wereldkampioenschap voetbal achter de rug is zullen de Argentijnen weer worden geconfron teerd met de steeds harder wordende werkelijkheid van alledag. De levensstandaard is de afgelopen twee jaar met ruim 'eenderde gedaald, Argentinië blijft het land met de hoogste inflatie ter wereld, en de inkomens zijn van dien aard dat velen meerdere baantjes moeten hebben om de touwtjes aan elkaar te kunnen knopen. De werklozen moeten maar zien hoe zij rondkomen: een werkloosheidsuitkering bestaat niet. Huren vrij Op 1 juli zullen de huren van de xx>or roeien toch al onbetaalbare woningen worden vrijgegeven. De ongerustheid over de te ver wachten stijging is zo groot, dat de aartsbisschop van Santa Fe zich. dezer dagen genoodzaakt voelde een beroep te doen op "het christelijk geweten'' van de huiseigenaren, niet zonder meer tot verhogingen over te gaan. De eisen en de onverzettelijkheid van sommige huiseigenaren hebben, aldus de bisschop, "werkelijk dramatische situaties" doen ontstaan. Het is de vraag of een dergelijk beroep veel zal uithalen, als men Robert Cox van de Buenos Aires Herald hoort spreken over Ar gentijnse ondernemers: zij kunnen de lonen verdubbelen of ver drievoudigen^ prijzen laten zakken en toch nog een vette winst makeit. Schattingen van het woningtekort in Argentinië variëren van 13 lot 2,7 miljoen huizen. De woningbouuindustrie is niet bij machte de jaarlijkse stijging van de vraag bij te houden. In mei zijn de kosten van levensonderhoud met 8,7 procent omhoog gegaan, deze maand zal de stijging, gezien de toename van de groothandelsprijzen, waarschijnlijk nog hoger zijn. Tarieven voor gas en licht in Buenos Aires zijn dit jaar al zes maal ver hoogd. met in totaal ca. 50 procent, iets minder dan de stijging van de kosten van levensonderhoud, die 59,1 procent bedroeg. Teleurstelling De middenstand is duidelijk teleurgesteld over het verloop van het wereldkampioenschap. Mede als gevolg van het besluit van de Argentijnse regering, geen chartervluchten toe te staan, zijn de tienduizenden buitenlandse toeristen die werden verwacht niet komen opdagen. Honderden hotelkamers zijn leeggeblevenom dat de retourtjes van Aerolineas Argentinas van ca. 2.000 dollar veel Europeanen te duur waren. Cijfers van echte toeristen - geen spelers, officials of journalisten (2.000 tot 2.500) die in de Argentijnse bladen worden genoemd variëren van 7.000 tot 11.000. "In een land dat traditioneel afkerig is van statistieken", aldus het blad "Clarin", "kan men deze getallen in twijfel trekken, maar zeker is dat de cijfers van 30.000 a 50.000 die aanvankelijk toer den genoemd niet zullen worden gehaald" De staatssecretaris van economische zaken Juan Alemann - op wiens woning een paar dagen geleden een bomaanslag werd gepleegd - lijkt gelijk te krijgen met zijn ixiorspellingdat het kampioenschap Argentinië vele honderden miljoenen dollars zal gaan kosten. De rampzalige binnenlandse situatie steekt scherp af tegen de gun stige buitenlandse positie. Toen de militairen in maart 1976 de macht grepen bedroeg de deviezenreserve slechts 785 miljoen dollar.Thans is zij meer dan 6 miljard, en tegen het einde van het jaar Iwin zij zijn gestegen tot 7 miljard, meer dan die van het olierijke VenezuelaMaar de grote bedragen die worden verkregen doorverkopen in het buitenland worden niet vertaald in ook maar de geringste stijging van de levensstandaard of een grotere inspanning van de producenten Mensenrechten Inmiddels zijn er nog geen aanwijzingen dat de Argentijnse rege ring haar uitnodiging aan de interamerikaanse commissie voor de rechten van de mens voor een bezoek aan Argentinië zal in trekken,hoewel de commissie heeft laten weten nadere gegevens te willen ontvangen over wat zij in Argentinië wel en niet mag doen Dit schreef gisteren de in Buenos Aires verschijnende LaPrensa die haar bericht aan diplomatieke kringen ontleent. Aan de vooravond van de conferentie van de Organ isatie van Ame rikaanse Staten in Washington had Argentinië de commissie ge vraagd, ter plaatse de "heersende juridisch-legale omstandighe dente komen bestuderen. Maar in de uitnodiging werd niet gesproken over bezoeken aan gevangenissenkazernespolitiebu reaus of "heropvoedingskampen". De commissie liet zaterdag weten dat zij nauwkeurige gegevens" wenst te ontvangen over "de activiteiten die zij tijdens haar ver blijf in Argentinië kan ontplooien, teneinde vast te stellen of de voorwaarden (waaronder zij moet werken) het haar mogelijk maken zich op passende wijze van haar taak te kwijten" Gebaar De uitnodiging aan de commissie was een van de gebaren die Ar gentinië gedurende het wereldkampioenschap voetbal heeft ge maakt om. als antwoord op "de vanuit het buitenland geleide campagne om Argentinië naar beneden te halen", zijn beeld in het buitenland te verbeteren. Twee dagen na het begin van de WK werd een lijst gepubliceerd ran 84 personen wier namen "abusievelijk" voorkwamen op de lijst van de 2.508 mensen die volgens de minister van binnenlandse zaken, generaal Albano Harguindeguy .sinds de staatsgreep van ruim twee jaar geleden zijn verdwenen. Achttien bleken er in gevangenissen te zitten. Overigens noemt Amnesty International schattingen van 3.000 tot 30.000vermistenwaarvan het getal van 15.000 het meest wordt genoemd. Eveneens kort nahet begin non de WK werden twee uit de Peronist i- sche tijd daterende wetten ingetrokken die de persvrijheid be perkten. Maar die werden toch al niet toegepast wanneer dit in het voordeel van het huidige regime was. Andere, na de staats greep uitgevaardigde persdecreten, bleven onverminderd van kracht.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7