Montmartre" stelt de bezoeker teleur Maredijkbuurt met wensen naar Waal Sterrit brengt 238 fietsers in Groenoordhallen Show van antieke auto's en rondrit door het centrum Lezers schrijven 1978 MAANDAG 26 JUNI 1978 LEIDEN aterdagmiddag na afloop van het concours d'elegance nog ecu rondritje door de i de oude brandweerwagens, die zaterdag in de Groenoordhallen veel bekijks trok LEIDEN - Een fraaie happening zaterdagmiddag in de Groenoordhal waar zo'n vijfenzeventig an tieke auto's hun opwachting maakten, veelal bestuurd door mensen in, aan de bouwperiode van de wagens aangepaste, kledij. Niet alleen de fraaie kleren maar vooral de prachtige "oldsmo- bielen" zorgden ervoor dat dit programmapunt, in het kader van de Tour de France-festiviteiten I in Leiden, bij voorbaat tot een van de hoogte punten gerekend kan worden. Alleen jammer dat vrij weinig Leidenaren van de opgepoetste modellen uit vaders en grootvaders tijd hebben genoten. Al met al was het zo nu en dan toch gezellig druk, waardoor degenen die wel de moeite hadden genomen om te gaan kij ken volop van de Fords, de Citroëns, de Peu- geots, de Fiats, de Singers enzovoort konden genieten zonder dat de plaatstalen carrosserie, het met duur hout afgewerkte interieur en de originele onderdelen door een massaal bezoek aan het oog werden onttrokken. Het door de Traction Avant. Nederland (die zo'n 1300 leden heeft die minstens één oldtimer be zitten) georganiseerd evenement werd afgeslo ten met een prijsuitreiking voor de mooiste wa gen en de origineelste kledij en een ritje van vrijwel alle wagens door de binnenstad. Daarna vertrokken de wagens richting Oegstgeest. Op de tentoonstelling van de oldtimers werden de aanwezigen niet alleen in contact gebracht met het oerdegelijke plaatstaal, maar ook met bui tengewoon fraaie stroomlijnen, prachtige ver chroomde accessoires, de grote spatborden, die incidenteel van voren tot achteren waren door getrokken, technische snufjes (voorruitver- warming!) en het nauwkeurig afgewerkte inte- Een indruk van deze wagens degradeert het mo derne blikken doosje dat vandaag de dag onze wagen beheerst meteen tot een nietszeggende kar. Denk alleen maar aan de kleine Singer coupé uit 1934, de enige die nog op het vasteland van Eu ropa rondrijdt, de Singer uit 1954 waarvan er nog maar 13 in Nederland bestaan en die toen- dertijd het lieve sommetje van 7950 gulden moest opbrengen. En aan de Citroëns die samen met andere Franse auto's (Peugeot en Renault) de overhand hadden op de tentoonstelling, niet in verband met het Franse jasje dat Leiden de komende week krijgt aangemeten, maar sim pelweg omdat de Fransen in de dertiger jaren een grote invloed hadden op de Europese auto markt. In Frankrijk zelf was het de Citroën die de dienst uitmaakte (in het begin van de jaren dertig had deze fabriek 45% van de Franse automobiel- markt in handen). Ettelijke modellen uit die tijd stonden zaterdagmiddag in de Groenoordhallen waaronder het pronkstuk van de show, de Ci troën Cabriolet uit 1936 die toen 21.000 Franse franks kostte. Een ander opzienbarend model was de Citroën 15 CV Hydraulic die met zijn zes cilinders (2990 cc) en hydraulische vering nog altijd een top haalt van om en nabij de 150 kilometer per uur. En de DKW (1938), de piepkleine antieke Fiatjes met open dak, de als concurrent van de Citroëns in 1932 gelanceerde Peugeot 103. Twee brand weerwagens. e'en uit 1930, de andere uit '38 completeerden de tentoonstelling die in de Groenoordhallen besloten werd rnet de prijsuit reiking door de charmante Tourmiss Ineke Houbée aan de familie Van der Laan (Citroën Cabriolet, eerste prijs), de familie Davidson (brandweerauto Ford uit 1930. tweede) en de familie Drift met een brandweerauto uit 1930 (eveneens een Ford, derde). De Ereprijs ging naar de Peugeot 201 van de familie Slim. CHARLES LENNARTZ Zaterdagmorgen startten ruim tweehonderd atleten voor een prestatieloop over 5,2 kilo meter door de Leidse binnen stad. Zij volgden ongeveer de route die de wielrenners van de Tour donderdag tijdens de proloog zullen rijden. Op de fo to: de atleten kort na de start in de Kloksteeg. LEIDEN - Een herinneringsbadge met daarop "Leiden Tour de France 1978" hebben 238 perso nen zaterdagmiddag in de Groenoordhal gekregen voor hun deelneming aan een sterrit naar Leiden die in het kader van de Tourfestiviteiten door de Leidse Toervereniging Swifttoer en deze krant werd georganiseerd. De deelnemers moesten minstens dertig kilometer per fiets hebben afgelegd om in aanmerking te komen voor deze herinnering. Slaapwagen uitgebrand LEIDEN - Op het Pieterskerkhof is zaterdagmiddag even voor vijf uur een slaapwagen van de fir ma W. uit Rotterdam, die een kraam op de Franse markt "Montmartre" bij de kerk heeft staan, in brand gevlogen. De wagen met zeven bedden en daarin kleren voor zeven men sen brandde vrijwel geheel uit. De schade wordt geschat op 15.000 gulden. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Als bewijs voor de afgelegde af stand konden de fietsers stem pels tonen van plaatsen die zij op hun toer hadden aangedaan. Alle deelnemers over vier categoriën verdeeld (53 fietsers voor 30 km, 34 voor 60 km, 42 voor 90 km en 109 voor 120 km) hebben de voor geschreven afstanden afgelegd. Onder de deelnemers waren zelfs fietsers die ondanks het dreigen de weer zaterdagochtend vanuit onder andere Amsterdam, Lely stad, Uitgeest, Zundert en De Bilt richting Tourstad vertrokken, met de stempels in de Groenoordhal verschenen, daar een verfrissing namen en weer richting woonplaats vertrokken. Volgens één van de organisatoren, was het aantal deelnemers met het slechte weer in het vooruit zicht toch nog hoger dan ver wacht. Hij meldde ook nog dat het met name opvallend was dat er erg veel niet-leden hadden meegefietst, zuiver om het re creatieve doel van de tocht. De Toervereniging zelf houdt ie dere woensdag een sterrit en 's zondags toertochten met route beschrijving. Via zulke tochten heeft men de ervaring opgedaan dat vrijwel overal door tanksta tions, politie, stations etcetera zonder veel problemen stempels worden gezet met de plaatsna- LEIDEN - Het is waarschijnlijk, dat de vertegenwoordi ger van de Franse ambassade wat verbaasd heeft geke ken toen hij het afgelopen weekeinde het 'Montmartre' op de het Pieterskerkplein zag. Datzelfde geldt voor vele Leidenaren, die de afgelopen dagen een ritje maakten naar de Pieterskerk om wat te proeven van de sfeer van de Franse markt. Een markt opgezet, ter omlijsting van de start van de Tour de France op donderdag. Informatie Majorettes Zaterdag jl. organiseerde mu ziekvereniging Eensgezind heid een fanfare-, drum- en majorettenfestival in Nieuw koop. Inde topklasse voor ma jorettes legde het Leidse Ak- tief beslag op de eerste prijs. Tevens kreeg A kt ief de wissel beker voor het hoogste aantal punten in de afdeling Majo rettes en kreeg het bovendien de prestatieprijs aangeboden omdat Aktief over alle drie categorieën het hoogste aan tal punten had gehaald. Twee andere deelnemende Leidse groepen Golden Green Stars en Pauline legden beslag op een tweede en derde prijs. De genoemde majorette-groepen zullen morgenavond met be geleidende korpsen deelne men aan een verenigingsde- filé in het kader van de Tour de France-week. Jeugdstad In de Ton Menken-lial kwam gistermiddag om kwart over drie de 10.000 ste bezoeker "Jeugdstad" binnen. Het was de 3-jarige Z any a Appy uit de Joseph Israelstraat 57 in Lisse. Zanya kwam met haar vader en zusje voor het eerst in Jeugdstad. Zanya kreeg van de organisatoren van Jeugd stad een aantal cadeautjes, waaronder een fraai cow boy pak. In clubhuis Morschwijk ana de Topaaslaan 19 wordt van avond een informatieavond gehouden over het ontwerp- bestemmingsplan Haagse Schouw. Het bestemmings plan heeft betrekking op het gebied dat wordt begrenst door de gemeentegrens met Oegstgeest, de Plesmanlaan, het Vossiusplein, de Muider- kring, de Constantijn Huy- genslaan, de Leeghwater- straat, de noordzijde van de flat aan de Agaatlaan, de Turkooislaan en de Rijn. De informatieavond begint om acht uur. Postduiven! 1) De LPC hield het afgelopen weekeinde twee wedvluchten Een vanaf Roosendaal met 420 jonge duiven. De uitslag daarvan was: 1,2,3,5,8,N. de Groot,4,7Fr.Gijsman,6,9, J. Rozier, 10. J. Koster. Met 112 oude duiven werd gevlogen vanaf Compiegne. De uitslag daarvan was: l.N.de Groot, 2.J. v. Alphen,3. Fr. Gijsman, 4,8,10, P. Landesbergen57, 9, A. Singeling, 6, J. Rozier. Postduiven! 2) Ook de PV Leiderdorp deed mee aan twee vluchten, 268 jonge duiven startten in Roosen daal. De uitslag: 1. G.v. Vel- zen, 2, 3, W. de Roode, 4. P. Sloos,5. F. Hoogervorst ,6,7,8, 9, J. Brantenaar, 10. M. Reij- erse. Verder vlogen 59 duiven vanaf Compiegne. De uitslag: 1, 6, W. de Haas, 2, 4, J.C. Knijnenburg,3M. Reijerse,5. A. Hoogervorst 7. W. de Roo de, 8. R.G. Slikkerveer, 9. P. Sloos, 10. H, Flippo. LEIDEN - De groep "Mare- dijk Groen en Veilig" heeft wethouder Waal (Stads ontwikkeling en Verkeer) vanochtend een brief overhandigd met klachten en wensen. In de brief zijn de resultaten verwerkt van een enquete, die in mei jl. in de Maredijkbuurt werd gehouden. Bij die gele genheid werd de bewo ners gevraagd zich uit te spreken voor een van de drie opgestelde plannen. Ruim 65% van de 412 deelnemende buurtbewoners gaf de voorkeur aan het meest vérstrekkende plan, dat werd omschreven als het "voetganger-heeft-voor- rang"-plan Uitgangspunt is, dat men de straten in de buurt onaan trekkelijk wil maken voor het sluipverkeer en aantrekkelijk voor de bewoners zelf. Dat wil "Maredijk Groen en Veilig" - onder meer bereiken door: het aanleggen van stoepen op plek ken waar die nu ontbreken, het beperken van de snelheid door het leggen van verkeersdrem pels, het plaatsen van paaltjes op gevaarlijke punten, de verbete ring van het wegdek, de aanleg van een buurtparkeerplaats, het plaatsen van bomen en bloem bakken en de invoering van één richtingsverkeer. De straat moet volgens het plan weer geheel het domein van de voetganger worden. Auto's mo gen slechts op een beperkte ge deelte van dit wandelgebied rij den dan niet harder dan stap voets. Op bepaalde plaatsen zul len speciale parkeervakken ko men en rekken om fietsen in te plaatsen. Gezien de parkeerbe- perking zal het nodig zijn dat een aantal bewoners van de Mare dijkbuurt de auto's 's avonds neerzet op het Schuttersveld. Een verdere aankleding van de wijk zou Kunnen gebeuren door de plaatsing van banken, andere straatlantaarns en speelelemen- ten voor de jeugd. Tijdens de aanbieding van de plan nen aan wethouder Waal heeft de buurtgroep erop aangedrongen dat ze spoedig nader worden uit gewerkt door een van de archi tecten van de afdeling Stede- bouw. De groep uit het Maredijk- kwartier geeft de wethouder drie weken de tijd om de plannen te bestuderen en met voorstellen te komen. Het slechte weer en de kraampjes, die op de vingers van één hand te tellen zijn, zal voor vele mensen een grote teleurstelling zijn geweest. Reden waarom de drommen mensen die zaterdag en giste ren naar het aanlokkelijk klinkende evenement trok ken, slechts een paar minuten over het plein liepen en toen weer richting winkelstraten verdwenen. Antiekmarkt Verscheidene mensen bleven wel nog even 'plakken' in de Pieterskerk waar een antiek markt werd gehouden. Tegen het imposante zuilendecor met de in de steigers staande muren vormde deze markt een gezellige schuilplaats tegen het druilerige weer. Een leuke afwisseling om even tussen de talrijke antiekkraampjes door te wandelen. Het weer schijnt de Tour-or ganisatoren niet gunstig ge stemd te zijn en heeft dan ook al een behoorlijke negatieve invloed gehad op de activitei ten die tot nu toe plaats heb ben gehad. Positief is daar naast toch weer het initiatief van zo'n achthonderd mensen geweest die voor het overgrote deel in trainingspak gestoken, ondanks de gure weersom standigheden deelnamen aan Discriminatie Jeanette, een meisje dat kan sleu telen, was de titel van een artikel van Hans Soetens in het LD van zaterdag 17 juni. Meisjes of vrou wen in een "onvrouwelijk" be roep vormen altijd voer voor journalisten. Maar of hun belang stelling verder gaat dan het on gewone is de vraag. Voor een betere positie van vrou wen op de arbeidsmarkt moeten er meer beroepen, niet alleen formeel, maar ook in de praktijk, voor hen openstaan. Daarom zijn de eerstelingen in een beroep voor ons ontzettend belangrijk, omdat ze de weg banen voor an deren. Maar wat lezen we: in een vak waar ze om mensen zitten te springen vindt Jeanette geen stageplaats en straks misschien wel geen werk. Zelf denkt ze, dat dat kan komen omdat ze een meisje is, discriminatie dus (verboden vol gens onze grondwet). En dan denk je die journalist is daar na tuurlijk achteraan gegaan, heeft zo'n werkgever opgebeld of zo. Nee hoor. Hij gaat babbelen met de directeur van de school, die er kennelijk ook niet zo zwaar aan tilt dat zijn vrouwelijke leerlinge als enige geen stageplaats kan krijgen. Jeanette is niet de enige vrouw met een dergelijk probleem; als een vrouw een "mannenopleiding" en een "mannenberoep" kiest, moet ze zich niet alleen ljen handhaven in een omgeving, die haar maar met moeite accepteert, bovendien moet ze zich ook nog voortdurend afvragen: krijg ik wel een baan, word ik niet het eerst opzijgeschoven, ben ik niet afgewezenmmdat ik een vrouw ben? Wij vinden, dat juist ook mannen moeten helpen om dit soort dis criminatie te bestrijden, en zeker een journalist, die het thema vrouwenemancipatie gebruikt voor een artikel. Namens de PSF Leiden Anne van de Zande Nieuwe Rijn 103 tel. 141058 rngroep- verschillende tochten. Het waren met name deze trim mers die het plein bij de Pie terskerk (waar de start en aan komst was) levendig maakten. Positief ook van de organisa toren om evenementen voor de Tour de France een recrea tief karakter mee te geven. Wandeltocht Aan de door de Leidse Toer vereniging Swiftoer, deze krant en de Wandelsportver eniging Leiden Zuid West georganiseerde wandeltocht namen 255 mensen deel die na een wandeling over het 5,2 kilometer lange parcours waar donderdag de Tour de France renners het grote wielerspek takel gaan openen, een herin neringsmedaille kregen uitge reikt. Verder was er nog een fietstocht over drie afstanden (45, 80 en 125 km) die vanuit Leiden door onder andere Oegstgeest, Rijnsburg, Noordwijk, Noordwijkerhout, Lisse, Sassenheim, Voorhout, Moordrecht, Nieuwerkerk, Zevenhuizen, Benthuizeri en Zoeterwoude leidde. Deze door Swiftoer en het Leidsch Dagblad georganiseerde tocht telde maar liefst 300 deelne mers, die met behulp van een route beschrijving over fraaie binnenwegen van de provin cie toerden. Prestatieloop A.V. Holland, de Leidse atle tiekvereniging had verder nog een prestatieloop georgani seerd. eveneens over het par cours van de proloog waaraan 200 lopers meededen. Burge meester Vis loste gistermor gen het startschot voor deze loop die werd beheerst door J. Koster, K. Langelaan en P.v.d. Lek die gedrieen vrijwel het gehele parcours op kop liepen. Eerstgenoemde finishte in een respectabele tijd van 13.30 De verdere uitslag: 2. K Lan gelaan 17.49 min; 3. P.v d. Lek 8.04 min; 4. J. Verhoeven 19.20 mm; 5 P.v.d. Densen 1922 min terwijl de 14-jarige R Te gelaar in een fraaie tijd van 19.38 min zesde werd Alle lo per: her standaard aangeboden. rings

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3