[Le/cfee agenda Opknapbeurt voor oude watermolen in Kogjespolder Leidse politie „pakt" zes piratenzenders na klachten over storing op radio De Lingestraat wil klimrekken op gazon POLITIEK EN HUISHOUDEN COMBINEREN IS MOEILIJK Schepradmolen (1700) zal weer gaan malen PAGINA 2 STAD EN RAND MAANDAG 26 JUNI 1978 LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren in samenwer king met de opsporingsdienst van de PTT een zestal klan- destiene zenders in beslag ge nomen. De actie gebeurde naar aanleiding i>an klach ten over radiostoringen. De betreffende zenders waren alleen op zondag in de lucht. De zendapparatuur werd aan getroffen in woningen in de Jan LievenstraatBiliton- straat. Leemanstraat en Ver- Een deel van de zendapparatuur die gisteren in Leiden in beslag werd genomen. verstraat. In de laatste twee gevallen betrof het twee volle dige zendinstallaties in één woning. De zenders opereer den onder de namen "Col- ditz"Internationaal" "Badge" en "Whisky". Het was voor Leiden de grootste vangst in één keer sinds een aantal jaren. De laatste keer werden 12 zenders in een avond opgespoord, maar toen waren daarvoor nog meer wagens beschikbaar dan de twee die er nu zijn. NA ENQUÊTE IN DE WIJK: Apotheken WASSENAAR - De wijkgemeen- schap "Groot Deyleroord" heeft een enquête gehouden onder de bewoners van de De Lignestraat en omgeving over het inrichten van het grasgazon aan de De Lig nestraat als speelterrein voor de kinderen. Drie buurtcommissaressen van de vereniging hebben in het betrok ken gebied huis aan huis enquê teformulieren bezorgd en de be doeling van de enquête toege licht. Daarna konden de formu lieren bij de drie dames worden ingeleverd. Van de ongeveer 190 uitgedeelde formulieren werden er 81 terug ontvangen: 76 bewoners spraken zich uit voor het plaatsen van klimrekken en 4 bewoners daar tegen, terwijl in 1 geval de vraag niet werd beantwoord. t WARMOND - Als de subsidietoekenning waarover don derdag een beslissing wordt genomen in de Warmonder raad geen problemen oplevert, zal spoedig kunnen wor den begonnen met de restauratie van de watermolen in de Tuinder- of Kogjespolder. Deze uit 1806 daterende molen verkeert al enkele jaren in een zeer slechte staat. Het bestuur van de polder heeft eind '76 een aanvraag ingediend bij het ministerie van CRM voor subsidie om het opknappen te bewerkstelligen. De molen, die nu nog dienst doet als waterbe- heersingsgemaal, heeft een erg slechte roe, de staande steil ver keert in slechte staat en het met selwerk aan de romp begint los te laten. De bovenkuip zal ook wel voor herstel in aanmerking ko men. De kap zelf is in 1963 ver nieuwd en is dan ook verder nog geheel in orde. De restauratiekosten zijn begroot op 60.000 gulden, maar ze zullen dit bedrag volgens de voorzitter van het bestuur van de polder, de heer De Haas uit Oud Ade, wel overschrijden. Het rijk zal 40 pro cent van de kosten voor zijn re kening nemen. De gemeente Warmond is bereid 30 procent van de restauratiekosten te beta len als de raad daarmee in de ver gadering van donderdagavond akkoord gaat. Het ministerie van CRM dat de rijkssubsidie zou moeten verle nen kampt echter, zoals bekend, met financiële problemen. Daar om zal het resterende bedrag voorlopig betaald worden uit het Rabofonds van de vereniging. 'De Hollandse Molen'. De ge meente gaat haar deel betalen wanneer het Rabofonds tot uitbe taling zal over gaan. Voorzitter De Haas realiseert zich dat de kosten van de restauratie van de molen bijna twee keer zo hoog zijn als de aanschaf van een machine die als gemaal zou moe ten dienen. Toch blijft het be stuur voorstander van restaura tie. "De molen hoort niet alleen bij Oud Ade als monument, maar tot het hele waterschapsgezicht". De molen, waar in molenaar Van Hameren nog steeds zijn werk verricht is alleen per boot te be reiken. Midden in de Kagerplas- sen is de 172-jarige watermolen een uniek gemaal voor de 30 hec tare grote Kogjespolder. Als de restauratie doorgaat wordt de firma Verbeij uit Hoogmade in geschakeld, die gespecialiseerd is in het opknappen van molens. "Gaat het niet door dan zullen we zelf wat noodrepkraties moeten aanbrengen om de molen draai ende te houden, maar lang zullen deze niet helpen", aldus De Haas. Dc uit 1806 stammende watermolen in Tuinders- of Kogjespolder te Warmond: opknappen gaat zeker 60- mille kosten. 99 "99 LEIDERDORP - Het bericht dat mevrouw Tichler (WD) zich niet opnieuw als wethouder van Lei derdorp beschikbaar stelt is voor velen als een verrassing geko men. "Men had natuurlijk ver wacht dat ik als lijsttrekker ook vanzelfsprekend weer kanditaat- wethouder voor de komende vier jaar zou zijn", aldus mevrouw Tichler. "Ik heb echter besloten dat na acht jaar wethouderschap ook andere zaken dan uitsluitend politieke mijn aandacht verdie nen". Hoewel het besluit mij moeilijk valt en ik met weemoed afscheid neem als wethouder, vind ik dat ik meer aandacht moet schenken aan mijn gezin (ik heb nog drie kinderen thuis) en aan het fami lieleven. Het was soms heel moeilijk huishouden en politiek te combineren. Vaak moest ik no ta's en andere ambtelijke stuk ken doornemen tijdens het ko ken. Wanneer ik mij weer kandi daat gesteld had, zou dat bete kend hebben dat ik in een perio de van twaalf jaar vrijwel geen avond voor mijzelf zou hebben gehad". Tichler, die arts is, heeft naast haar politieke beslommeringen ook steeds getracht de ontwikkelin gen op haar vakgebied te volgen. Haar portefeuille (waarin onder meer onderwijs) bracht met zich dat zij zich regelmatig geconfron- treed zag met grote nota's en rap porten, waarvan het doorlezen veel tijd vergde. Tevens moest zij zich op de hoogte houden van de vele vaak ingrijpende wijzigin gen op onderwijsgebied. Daar naast waren er dan steeds weer de vergaderingen met schoolbestu ren, oudercommissies, school raad, onderwijscommissie en dergelijke. Een bijkomende reden van haar af scheid als wethouder, is het feit dat zij reserve is voor Provinciale Staten. Tichler acht het niet juist zich nu kandidaat te stellen voor het wethouderschap, met de kans dat ze over een jaar al weer zou moeten vertrekken, omdat het lidmaatschap van Proviciale Sta ten niet te combineren is met de functie van wethouder. Tichler, die wel gewoon raadslid blijft, heeft alle vertrouwen in haar opvolgster, mevrouw. Geh- ner, die bij de gemeenteraads verkiezingen een groot aantal voorkeurstemmen kreeg. Autodieven rijden „foto- brugbewaker" vernieling in vuuKbcnuitw - in ae nacnt van vrijdag op zaterdag is de roodlichtcamera op de Noord-Hoflandbrug vernield doordat er met een Mercedes op werd ingereden. De came ra, ter waarde van 30.000 Gul den, registeert de auto's die over deze brug rijden die al leen voor busverkeer is be stemd. De Mercedes die in Voorscho ten was gestolen werd zater dagavond op de Haarlemmer trekvaart in Oegstgeest te ruggevonden. Van de dieven nog geen spoor. •k LEIDERDORP - Door slaap overmand is de 22-jarige vrachtwagenchauffeur HD uit Aveldoorn vannacht omstreeks kwart over 4 met zijn wagen de berm ingereden van rijksweg 4. ter hoogte van de afslag Hoogmade. Bij de poging de vrachtwagen daar weer uit te krijgen kantelde deze. waardoor de kabine in elkaar werd ged rukt. De bi)rijder de 28-jarige H. N. deJ. uit Woerden raakte hierdoor beklemd. Een kraanwagen moest eraan te pas komen om de auto uit elkaar te trekken, waarna de bijrijder kon worden bevrijd. Hij werd met. een lichte wond aan zijn arm voor nader onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. WASSENAAR - Na een grondige restauratie is eind vorige week de 'Zuidwijkse molen officieel in gebruik genomen. Dit is de uit ongeveer 1700 stammende ronde stenen schepradmolen in de Zuidwijkse polder tussen Was senaar en Voorschoten. De molen was tot voor enkele jaren eigendom van de stichting Twic- kel, die onder meer ook eigenaar is van de Buitenplaats Zuidwijck. In 1972 werd de Rijnlandse Mo lenstichting eigenaar. Kort na de overdracht werd echter brand gesticht in de molen, waardoor het monument gedeeltelijk uit brandde. Herstel bleek echter mogelijk en ook verantwoord. De molen staat immers in een uniek natuurgebied en is bovendien de en eg overgebleven windwater molen in Wassenaar. De gemeente Wassenaar heeft in to taal 72.000 gulden aan de restau ratie bijgedragen, het ministerie van CRM bijna 120.000 gulden. Bij de subsidieverstrekking is in de Wassenaarse raad destijds nog de vraag gesteld of de molen niet verplaatst zou kunnen worden. Bijvoorbeeld naar het recreatie plan Ter Weer. De molen was aan de Veenwatering nauwelijks zichtbaar en nauwelijks bereik baar, behalve voor schaatsers. De molenstichting voelde echter niets voor verplaatsing. Volgens haar hoorde de molen in het land schap van de Zuidwijkse polder thuis. Bovendien: In het erf pachtscontract, dat met de stich ting Twickel werd gesloten, staat vermeld dat de molen "eeuwig durend" op de oude plaats geves tigd moet blijven. De bereik baarheid zal worden verbeterd doordat de stichting "Horst en Voorde", die de natuurgebieden daar in beheer heeft gekregen, een fiets- en wanderpad wil aan leggen. Hierdoor zou de molen ook weer in het zicht komen te liggen De molen is niet alleen gerestau reerd, hij zal ook weer gaan ma len. De molenstichting heeft het Haagse echtpaar Kuiper bereid gevonden de molen te huren en te laten malen. Roof uit auto LEIDEN - Een 23-jarige studente uit Berlijn, die haar auto op de 2e Binnenvestgracht had gepar keerd, is gisteren tot de ontdek king gekomen dat dieven na het openen van een raampje een deel van haar bezittingen hadden meegenomen: onder meer een cassetterecorder, een fototoestel, een tent, slaapzakken, een tas met inhoud. De totale waarde be draagt ongeveer 3000 Duitse marken. Er was ook gelegenheid andere wensen kenbaar te maken. 26 bewoners spraken zich uit voor een rolschaatsgelegenheid, 25 voor een basketbalveld, 20 voor het plaatsen van doelpalen. An dere wensen waren: het plaatsen van korfbalpalen, een tennis baan, een glijbaan, een badmin- tonveldje, een apart gedeelte voor honden, verkeersdrempels in de De Lignestraat, banken voor ouderen en ouders van spe lende kinderen, een zandbak, trimbaan, knikkermogelijkheid, hondenweg, een muur om ballen tegen te slaan of te trappen, par keerterrein, een pad naar de Zijl watering tegenover de Sande- landstraat, simpele speelgele- genheid in de vorm van een oude boom of een autowrak, houten hutten enzovoorts. Het bestuur van "Groot Deyle roord" heeft uit de resultaten van de enquête de conclusie getrok ken dat het aanbeveling verdient klimrekken te plaatsen en een basketbalveld of een rolschaats gelegenheid aan te leggen. Bo vendien zal bezien worden of ook op andere plaatsen dergelijke voorzieningen getroffen kunnen worden. Deze wensen zijn ter kennis van het gemeentebestuur gebracht. Naar verluidt, wordt nu van gemeen tewege het aanbrengen van de gevraagde voorzieningen aan de De Lignestraat voorbereid. Ui teraard is daarvoor eerst een raadsbesluit nodig. BURGERLIJKE STAND LEIDEN - geboren: Danny zv R. de Rui ter en M.P.de Boer; Klaziens dv L. Guyt en J. Hoek; Nancy dv J. Broeren en A.de Blanken; Leuntje dv G.J. Oldenhage en J.W. Varkevisser; ElskedvM.A. Hetebru en J.M. Wormgoor; Petrus zv P.R.L.J. Onderwateren A.C.van Velzen; Mark zv A.G.J.M. van Tiggelen en G.A.T. Wubs: Johan zv H.J.W.van der Bijl en G.A. Breedijk; Marcel zv C.W.van Delft en C.C.van der Voort; Esther dv J.T. Kol- foort en.P. Hoogenboom; Cornells zv C.A.van Duijn en M.H. Ravensbergen; Maaike dv B.W. Alferink en W.J. Wijn berg; Joyce dv H.W.J. Noordermeer en A.J.M.van der Geer. Gehuwd: J.P.J.de Valken A.J.van Emst; W. Gijsenij en J.M. Houps; H.C.M. Bis schop en I.M. Kukler; G.B.W. Ankone en M.G.M. Stol; O.S. van Hees en M.E.J. Steenkamp: J.E. Proper en I.T.S.E. La- valeije; J. Brokaar en A.J. Melissat; J.J. van Weerlee en F.M.C. Janse; H.F. Bee- renfengeren I.M. van der Lek; T. de Leef en M.C. van Zeist; F.A.van Huut en A.M.A. Aertsen; A. Eikelenboom en H.C.A. Bakker; A. Siera en L. van der Leek. Overleden: R. Timmer(1885) gehuwd geweest met P. de Wolf; C. Ros (1906); M. Polak (1904); G. van Barneveld (1903); A. van Opijnen (1895) gehuwd geweest met L. van Laar; P. van Buren (1907); C. Mul der (1917) gehuwd met A.W. van der Zon; A.F.M. Stubbé (1895); A. Heijndijk (1888): M Tas (1978) zv. H.I. Tas en F Ugar; H.E.F. Bik (1892). Kievitschool Wassenaar De avond- en nacht en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 23-30 juni, door Apo- theek Herdingh en Blanken. Hogewoerd L 171, Leiden, tel. 071-120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel 071-155482. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Lijtweg 38, tel 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond -zr. B. Wennekers, Oude Rijn 91A, Leiden, tel. 071-141889. Maandag Clubhuis Morschwijk, informatie avond, 20 uur. Lammermarkt, Lunapark, 9-24 uur. Pieterskerkplein, Montmartre, 12-24 Gemeentehuis Leiderdorp, gemeente raad, 20 uur. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar vertrouwelijk. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordemde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 1 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag i 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Dierenbescherming viert jubileum Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat WASSENAAR - De Wassenaarse Kievitschool gaat vanaf woens dag drie dagen lang het 60-jarig bestaan vieren. De school is ontstaan uit het initia tief van enkele bewoonsters van villapark De Kievit. Eind eerste wereldoorlog spraken zij de wens uit te komen tot de stichting van een "neutraal' bijzondere school" in de eigen buurt. De plannen vonden weerklank onder de vil laparkbewoners en in september 1919 kon de Wassenaarse Schoolvereniging worden opge richt. De school begon met acht leerlin gen in de voormalige portierswo ning van het landgoed "Groot Haasebroek" op de hoek van de Buurtweg en de Willem Ill-laan. Vijfjaar later kreeg de school een stuk grond aan de Buurtweg. De schoolvereniging kreeg deze grond cadeau van de directeur van de exploitatiemaatschappij De Kievit, die het villapark heeft ontworpen. In de na-oorlogse jaren werd het oorspronkelijke schoolgebouw met nieuwe lokalen uitgebreid. In 1977 had de laatste ingrijpende verbouwing plaats. Het schoolcomplex omvat nu on der andere een peuterverblijf, 2 kleuterlokalen, 1 kleuterspeel zaal, 6 klasselokalen, een gymnastiekzaal, 1 douche/kleed ruimte, 1 handvaardigheids- werkplaats en een bibliotheek ruimte, teven audio-visueel cen trum. Het feest ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de school start woensdagavond 9 uur met een officiële opening in de bij de school geplaatste feesttent. Ver volgens zal de zesde klas een mu sical opvoeren. Donderdag is er voor de leerlingen een ganzenbordspel in het villa park De Kievit. Vrijdagmorgen gaat de hele school eerst de doortocht van de Tour de France bekijken. Daarna treden in de feesttent artiesten voor de kinderen op. 's Middags om half vijf is er een teaparty voor geno digden, terwijl een uur later een kermis van start gaat. In de avonduren is er vanaf half ne gen een groot feest, met optreden van huisorkest "The Workshop Oldtimers" van de Wassenaarse Jazzclub en een cabaretpro gramma van leerkrachten en ou ders. Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Belangengroep aleenstaanden Advocaten spreekuur Rutgershuis Papengracht 26. Spreekuren ma. en vr 14-15 20-21 uur, wo. 9-10, do 19-20 uur Tel. 126802. FIOM Fiom, bureau v. hulpverl. bij zwanger schap en alleenstaand ouderschap. Ter- weepark 2, tel. 151068. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2