ARGENTIJNEN ZUN DOOR HET DOLLE m DAGBLAD Den Haag bol van protest ambtenaren OPSTAND IN ZUID-JEMEN Aanslag paleis van Versailles WAT «a» EEN ONTGOOCHELING Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19 30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. In Nederland enkele ruiten van consulaten gesneuveld MANDAG 26 JUNI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35585 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De teleurstelling was groot. Bar groot. Zo groot zelfs, dat het Nederlands elftal na af loop van de verloren finale tegen Argentinië niet ver scheen bij de ceremonie pro tocollaire. Direct na het laatste fluitsignaal spoed den de spelers zich naar de kleedkamer, waaruit zij niet meer tevoorschijn kwamen. Videla wachtte vergeefs. Hij moest zich beperken tot het uitreiken van de wereldbe ker aan zijn van vreugde uit zinnig geworden landgeno ten. "Niks van waar", zei KNVB- voorlichter Hamstra later. "Deze plechtigheid gold al leen de winnaar. Het proto col zegt niets over het ver schijnen na afloop van de wedstrijd. De zilveren me dailles zouden 's avonds worden uitgereikt tijdens het slotbanket." Maar daar waren de oranje spelers ook niet. Argentijnse feestvierders maakten het hun onmogelijk de afstand van enkele honderden me ters van het ene naar het an dere hotel te overbruggen. De politie weigerde voor hun veiligheid in te staan. KNVB-voorzitter Meuleman kwam te voet via een ach teruitgang wel in Plazahotel, waar hij de zilveren medail les en Rob Rensenbrinks prijs voor het duizendste doelpunt in ontvangst nam. "Het was een vreselijke chaos. De jongens hadden er onmo gelijk door kunnen komen. De mensen waren helemaal niet agressief, maar er waren er zoveel, dat we de grootste moeite hadden met de prij zen in de hand terug te ko men naar het Sheraton-ho- tel. Overigens: het slotban ket was ook zo chaotisch dat men de Nederlandse spelers nauwelijks heeft gemist". Ruud Krol vond het jammer, dat zijn ploeg niet kon. Hij wilde de organisatoren niet voor het hoofd stoten. Oranje was toen al enigszins gekal- l Westerterp en Van Eisen in bezit van koopsompolis Van één onzer correspondenten DEN HAAG - Het rapport van Commissie Koopsompolissen is vandaag uitgekomen. Daaruit blijkt dat slechts vier politici in het bezit zijn van een dergelijke lucratieve polis. Het zijn de VVD-er De Koster en de KVP- ers mevrouw Lucker-Berg- mans, drs Westerterp en J. van Eisen. Alleen de laatste twee hadden volgens de commissie de bedoe ling er werkelijk fiscaal voor deel mee te behalen, zo zegt de commissie in haar verslag. Vier politici hebben geweigerd aan het onderzoek mee te wer ken. Het zijn dr. K. van Dijk (VVD), H. Koekoek (Boerenpar tij), J. de Koning (Boerenpartij) en drs. G. Nooteboom (D'66). Aanhoudend koel Aanvankelijk verspreid voorkomende opklaringen, later opnieuw regen. Zwakke tot matige, aan de kust later vrij krachtige westelijke wind. Mini mumtemperaturen circa 10 graden. Maximumtemperaturen ongeveer 16 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 5.21 uur; onder: 22.04 uur, maan op: 1.19 uur; onder 13.48 uur. Hoogwater te Katwijk om 9.13 en 21.46 uur, laagwatcr te Katwijk om 4.58 en 17.22 uur. KNVB-voorzitter Meuieman temidden van lege plaatsen aan het slotbanket. De oranje-spelers konden niet komen. De politie kon hun veiligheid niet garanderen. 20 PAGINA'S meerd. De spelers waren al lang weer in staat te praten over de wedstrijd van de waanzin, die niets maar dan ook niets met voetbal te ma ken had gehad. 'Een schande wat hier ge beurd is", had Jacques Ho- gewoning eerder gebriest. "Wat die scheidsrechter ons flikte voor de wedstrijd is niet te tolereren. Eerst lieten die Argentijnen ons een tijd voor joker staan, daarna volgde die zaak met René van de Kerkhof. Belachelijk, hij speelt al tweeënhalve week met dat verband om zijn hand." De overheid had tevoren aange kondigd: zelfs bij een wereldtitel zou maandag 26 juni een gewone werkdag zijn. Men diende de vreugde ook te vinden in zijn werk, zo werd van regeringswege vastgesteld. De Argentijnse mi nister van onderwijs was al even duidelijk in zijn instructie: de scholen dienden vandaag nor maal bezet te zijn. De neutrale toeschouwers die gis teravond aanwezig waren in de straten van Buenos Aires, venti leerden enige twijfel of in de roes van de vfeugde de roep van de plicht nog wel zo goed zou wor den gehoord.... Alvorens op te hangen zei hij nog, dat ergens in Bretagne een com muniqué was gedeponeerd. Bij de explosie is een paleiswacht gewond geraakt, zo heeft de poli tie meegedeeld. De zogenaamde 'keizerlijke zalen' van het paleis, dat uit de zeven tiende eeuw dateert, zijn voor een deel door de explosie vernield. Deze zalen waren onlangs gere noveerd en verleden maand door president Giscard d'Estaing van Frankrijk weer geopend. Drie zalen, gewijd aan het Napo leontische tijdperk, veranderden in een ravage. Toch eiste Gonella dat de vleugelspits van Oranje de bandage zou afdoen. Pas na het dreigement van Krol "(dan vertrekken we alle maal") en een concessie van Oranje ("dr. Kessel heeft er een stuk rubber omgedaan") kon het duel beginnen. De wedstrijd die tenslotte, me de door het zwakke optreden van Gonella, ontaardde in een veldslag met een voor Nederland ontgoochelende afloop. "Het zal weken duren voor ik hier overheen ben", zo vertolkte René v. d. Kerk hof de gevoelens van zijn ploeggenoten. "En we waren er zo dichtbij, met die bal te gen de paal Rob Rensenbrink zal zich dat moment, vlak voor het einde van de officiële speeltijd bij een 1-1 stand, tot in lengte van jaren herinneren. "Nor maal gesproken is dat een doelpunt. Ik wilde ook al gaan juichen. Het volgende moment kon ik wel door de grond zakken. We waren er zo dicht bij en nu, nu hebben we niets." Ook Ruud Krol kon zijn teleur stelling nauwelijks verber gen. "We waren er dichter bij dan in 1974, maar op deze manier hoefde het voor mij niet meer. "Wat ik hier heb meegemaakt is nauwelijks onder woorden te brengen." PAGINA'S 9-11 Ruiten In Nederland was slechts weinig beroering te constateren na de nederlaag. In Amsterdam wer den de ruiten ingegooid van het Argentijnse consulaat aan de Keizersgracht. De politie heeft daar verscherpte bewaking inge steld. Ook bij de Italiaanse am bassade (Argentinië-Nederland werd door een Italiaan geleid) in Den Haag sneuvelden enkele rui ten. Een inwoner van Driel (bij Nijme gen) raakte gisteravond zo over stuur van het derde Argentijnse doelpunt dat hij zijn tv-toestel van tafel rukte en het nauwelijks halfjaar oude apparaat in de tuin van zijn woning wierp. Een 51-jarige man uit Nijverdal be zweek bij het kijken naar de fi nale aan een hartaanval. Ook in Winterswijk overleed een man onder soortgelijke omstandighe den. Britse lof De Britse sportpers had vanoch tend lof voor de wijze waarop Nederland zich tegen de Argen tijnen had geweerd. "Opnieuw verdient Nederland ons respect voor zijn moed, hun tomeloze in zet, zijn discipline, ijver en zijn talent", aldus de Daily Mail. De Daily Express: "De Nederlan ders zullen altijd blijven bewe ren, en terecht, dat de Italiaanse scheidsrechter Gonella de schaal in Argentijns voordeel liet over slaan door blind te zijn voor hun VERSAILLES (AFP) - Een zeer krachtige explosie heeft vannacht de lin kervleugel van het paleis van Versailles ernstig be schadigd. Door de explosie is grote schade aangericht in tal rijke zalen van het paleis. Vele kunstwerken zijn vernield. Het bureau van het Franse persbu reau AFP in Rennes heeft inmid dels een anoniem telefoontje ontvangen. De opbeller zei, dat de aanslag op rekening van 'het Bretonse revolutionaire leger' moet worden geschreven. BUENOS AIRES (ANP) - Heel Argentinië was na het behalen van de we reldtitel uitzinnig van vreugde. In de hoofdstad Buenos Aires leek het er op of de bevolking voor de tweede keer in dit jaar het carnaval vierde. Het stadsbestuur had al vroeg in de middag de binnenstad gesloten voor alle verkeer uit vrees voor ongelukken en chaos. De zingen de, schreeuwende, hossende me nigten konden dus in het centrum ■vrij onbelemmerd hun gang gaan. Steelbands begeleidden de vreugde-uitingen, de straten za gen wit van de papiersnippers, die na de triomf uit de ramen wa ren geworpen. Terwijl rondom het feestrumoer losbarstte heerste er diepe verslagenheid in de Nederlandse kleedkamer. Van links naar rechts Jan Jongbloed, Dick Nanninga, René van de Kerkhof en Dick Schoenaker. overtredingen, vooral tijdens het grote overwicht van Nederland in de tweede helft". De Daily Mirror is van mening dat Nederland beter speelde dan Ar gentinië. "Ze vulden elkaar goed aan en brachten hun tegenstan ders danig in het nauw door snel heid en tempo steeds te varië ren". Maar in Kempes, aldus het blad, hadden de Argentijnen een wapen, waar Nederland ten slotte niet van terughad. De gezagheb bende Times: Zonder Kempes zou Argentinië een zeer middel matig team zijn, met hem zijn ze nu wereldkampioen". De meeste Britse commentaren klagen er over dat de wedstrijd zeer hard was en dat er zeer lelijke dingen gebeurden. De Times beoordeelt de finale als "een wor steling, nimmer een heldhaftig gevecht". Werkgevers Bij monde van voorzitter Wim Kok verklaarde de Federatie Neder landse Vakbonden zich volledig solidair met de demonstratie van vandaag. Kok wees erop dat het hier niet ging om een politieke demonstratie, maar om een be toging van werknemers tegen hun werkgevers, in dit geval de overheid. Deze speelt een dub belrol, aldus de FNV-voorzitter. Vanmiddag hebben de ambtenaren een petitie aangeboden aan de Tweede Kamervoorzitter Von deling. In de petitie staat dat de vakbondsvrijheid in de over heidssector niet in gevaar mag komen. Aantasting van de werk gelegenheid moet achterwege blijven bij de overheid. Het kabi net moet zich onthouden van voorstellen die er toe leiden dat ambtenaren en andere groepen werknemers met een inkomen dat op de overheidssalarissen is afgestemd "tot een bezuini gingspost" worden gemaakt, zo staat in de petitie te lezen. De brief is ondertekend door de Abva, de Kabo, de vervoersfede- ratie NW/NKV, de Algemene bond van onderwijzend perso neel en de Vereniging van mili tair-technisch beroepspersoneel. Deze bonden vertegenwoordigen samen meer dan 375.000 leden. Vrouwen Tijdens de massale ambtenaren- demonstratie liep in de lange stoet ook een "blok" mee, ge vormd door Abop- en Abva- vrouwen Zij wilden daarmee de aandacht vestigen op het ont slaan van vrouwen in dienst van de overheid, omdat zij geen kostwinner zijn. In de stoet was ook een deputatie van de vereniging van dienst plichtige militairen (WDM) op genomen. De dienstplichtigen zeiden zich met de ambtenaren solidair te verklaren. "Bovendien willen we duidelijk maken bij voorbaat elke vorm van bezuini ging op Jan Soldaat af te wijzen" aldus de WDM DEN HAAG SP/ANP) - Ruim 40.000 ambtenaren uit vele delen van het land hebben vanmiddag op het Malieveld in Den Haag ge demonstreerd voor goed overleg over eventuele be zuinigingen op overheids salarissen, tegen het voor nemen van de regering om ambtenaren extra 'te laten inleveren' en voor recht op werkgelegenheid. Vanaf de vroege morgen kwamen de ambtenaren met tien extra treinen naar de Residentie. De N.S. was van plan geweest zes ex tra treinen in te zetten, maar in verband met de zeer grote op komst werd dit aantal vergroot. Het gehele centrum van Den Haag was afgesloten voor de de monstratieve optocht, die na de bijeenkomst op het Malieveld werd gehouden. In Den Haag wa ren 150 politiemensen op de been om de stoet te begeleiden en kruispunten af te zetten. Rechten In druipende regen luisterden de ambtenaren op het Malieveld naar redevoeringen gehouden door verschillende voorzitters van de betrokken bonden. Zo zei tweede voorzmer van de ADva, Jaap van de Scheur dat er werd gedemonstreerd voor de rechten van honderdduizenden. 'Wij staan hier voor vijfenzestig pro cent van het personeel dat een modaal inkomen of lager heeft. Wij staan hier voor de tiendui zenden middelbare ambtenaren'. Vorig jaar nam de Nederlandse werknemer genoegen met twee procent minder loon: opbrengst één miljard voor arbeidsplaatsen. De vraag van Van de Schreur is: "Waar blijven de arbeidsplaat sen in het vervoer, bij de over heid, de gezondheidszorg en het welzijn?" Voorzitter Matthieu Vaes van de Kabo (aangesloten bij de Katho lieke centrale van overheidsper soneel) zei dat er werd gedemon streerd voor onder meer vak bondsvrijheid en voor "open en reëel overleg", overleg waarbij de uitkomsten niet bij voorbaat vaststaan. In het onderwijs is de werkgele genheid in ernstig gevaar, zo zei secretaris J. Terpstra van de Al gemene bond van onderwijzend personeel (Abop), op het Malie veld. De komende tien jaar ko men er, als er geen maatregelen worden genomen, in het onder wijs vijftigduizend arbeidsplaat sen op de tocht te staan. De rege ring heeft nog geen enkele maat regel hier tegenover gezet. Terp stra sprak omdat voorzitter Van den Bosch door ziekte verstek moest laten gaan. BAGDAD (AFP) - Onder het leger van Zuid-Jemen is vanmorgen een opstand uitgebroken. Dit meldt het Iraakse persbureau INA in een bericht vanuit Aden. Volgens de eerste, verwarde, be richten bestoken jachtbommen werpers het presidentieel paleis en stijgen rookkolommen op vanuit de omgeving van het pa leis. Het Iraakse persbureau meent te weten dat zich in de omgeving van het vliegveld van Aden ge vechten voordoen tussen de volkmilitie van Zuid-Jemen en Zuidjeminitische militairen. Het vliegveld van Aden is sinds vanochtend gesloten, de interna tionale verbindingen met Zuid- Jemen zijn verbroken en op de belangrijkste wegen rond Aden zijn wegversperringen aange bracht. Tegen de middag, zo meldde het Iraakse persbureau verder, had de volksmilitie de si tuatie in de Zuidjemenitische hoofdstad onder controle. In de stad worden de auto's doorzocht, met name in de straten die leiden naar de wijk waar zich naast het presidentieel paleis ook het mi nisterie van defensie, het rege ringsgebouw en het ministerie van staatsveiligheid bevinden. (Zie ook pagina 7).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1