Pollentier eerste in België Zestig mille aan premie voor wielerploeg WK ASTI OSKAM DERDE OP 400 M TIJDENS DE NK SC Giitersloh eerste in Docos-toernooi Hinault wint Franse titel VAN DER FEEN WINNAAR VAN TEAN-TOERNOOI KNWU mengt zich in conflict sponsor-renners MAANDAG 26 JUNI 1978' SPORT SPORT aanvoerder van het Duitse SC Giitersloh, dat op het VIELSALM - Michel Pollentier heeft gisteren in Vielsalm zijn Belgische titel bij de beroepsrenners geprologeerd. Hij finishte na 262 kilometer met een ruime voorsprong van meer dan twee minuten op het peloton. De strijd om de Belgische titel heeft niet bepaald een groots gevecht te zien gegeven. De koers had een saai verloop, waarbij de favorie ten voortdurend in de schaduw van de "kleintjes" bleven om pas met de finish in zicht op de voor grond te treden. De enige die iets probeerde was Roger de Vlaeminck, die al met een na de start demarreerde. Hierdoor werd het peloton in stukken gereten. De eerste groep kwam op 40 seconden van de Vlaeminck en pakte hem vrij snel terug. Na nog een mislukte vlucht 'van De Bruyere duurde het tot de 12de ronde voor er weer iets gebeurde. Dit keer was het het trio Loos, Verschueren en Verlinden dat voor een korte pe riode op kop mochten gaan en een voorsprong nemen van drie minuten. Onder tussen kreeg de wedstrijd het karakter van een afvalrace: na 13 ronden war er nog slechts 60 van de 141 gestarte de strijd. Pas aan het eind van de 19e ronde viel de beslissende slag. Het drie tal Maertens, de Meyer en Pollen tier voerde het tempo op zodat ontsnappingen onmogelijk wa ren. Met nog twee rondgangen voor de boeg greep Pollentier zij n kans tijdens de beklimming van de Chars a Boeufs. De titelverde diger schoot werkelijk weg en zijn ploeggenoten schermden hem af tegen aanvallen, voor zover daar van mocht worden ge sproken. Bij het ingaan van de laatste ronde had Pollentier al een voorsprong van anderhalve minuut opgebouwd. In de laatste kilometers deed hij er nog een schepje bovenop om tenslotte met meer dan twee minuten voorsprong de titel te v De uitslag van de strijd om de Bel gische titel is: 1. Michel Pollentier 262 km in 6.40.0; 2. Willy Teirlink op 2.00; Guido van Maes; 4. Mar cel Laurens. Bernard Hinault is in Sarrebourg kampioen van Frankrijk bij de beroepsrenners geworden. Hi nault, die het traject van 257 ki lometer aflegde in 6 uur 40 minu ten en 46 seconden, versloeg in de eindsprint Jean-Rene Berna- deau, met wie hij een voorsprong had van anderhalve minuut op het peloton, waarvan de sprint werd gewonnen door Gilbert Chaumaz, voor Pierre Raymond Villemiane. Marcel Tinazzi, de kampioen van vorig jaar, werd zesde. Pierino Gavazzi heeft in Odolo bij Brescia de Italiaanse wegtitel bij de profs veroverd. In de eind sprint versloeg Gavazzi wereld kampioen Francesco Moser en Giuseppe Saronni. Luxemburg en Zwitserland was in twee onderdelen gesplitst. In de ochtenduren werd in Luxem burg een tijdrit over 13 kilometer afgewerkt. Verrassend genoeg bleek daarin niet Gregor Braun, de wereldkampioen achtervol ging, de snelste, maar de Zwitser Godi Schmutz, die vorige week in de Ronde Zwitserland van ook al sterk reed. Hij was 23 sonden sneller dan de Westduitser. Der de in de tijdrit was de Zwitser Sutter. In de middaguren nam Gregor Braun wraak voor zijn nederlaag. Hij finishte als zevende in de wegrace over 148 km en in het combinatieklassement was hij met de vijfde plaats de beste Westduitser wat hem de Natio nale titel opleverde. Braun ver klaarde na afloop zich vanwege het gladde wegdek te hebben in gehouden. "Liever een paar plaatsen lager eindigen dan zo vlak voor het wereldkampioen schap vallen." Hij had natuurlijk aanzienlijk minder tegenstand door het ontbreken van twee voudig titelhouder Dietrich Thu- rau, die in Zwitserland bij een valpartij betrokken was geweest en daarvan teveel hinder onder vond om te starten. De Luxemburgse titel ging naar de enige deelnemer van dat land Lucien Didier. Toch was zijn prestatie groter daar hieruit kan worden afgeleid: hij eindigde ook als eerste in het totaalklassement van de wedstrijd. De beste Zwit ser was Godi Schmutz, die aldus de titel van zijn land verdiende. De uitslag was: 1. Lucien Didier (Lux. en daarmee kampioen van Luxemburg) 4.17.19; 2. Godi Schmutz (Zwit serland en daarmee Zwitsers kampioen) 4.19.16; 3. Erwin Lienhard (Zwi) 4.19.18; 4. Josef Fuchs (Zwi) 4.19.44,27; Gregor Braun (Wdl en daarmee kam pioen van West-Duitsland) 4.19.44.56. Phil Corley is de nieuwe Britse kampioen op de weg bij de be roepsrenners. Corley versloeg na 247 kilometer op het parkoers in Coventry in de eindsprint Bill Nickson, die vorig jaar nog deel uitmaakte van de ploeg van Peter De Spaanse titel werd veroverd door Enrique Martinez Heredia, die na 211 kilometer in vijf uur 50 Michel Pollentier minuten en 2 seconden de eind sprint van en kopgroep van vijf Verlies van Ajax (L) bij VUC LEIDEN - In een grillige wedstrijd zijn de Leidse cricketers van Ajax er niet in geslaagd de baas te blij ven over het Haagse VUC. Na 36 runs waren er, ondanks De Jongh 14, al zes wickets down. Frans Woortman bracht op meer dan voortreffelijke wijze herstel na het povere begin. Na een lang op onthoud vanwege de regen, was hij het die samen met aanvoerder De Graaf, de 100 opbracht. Woortman scoorde zelf 66 runs. Zijn wicket viel als gevolg van het nemen van wat meer risico op 127. De Graaf 23 not out bepaalde de stand op 138 voor negen na de maximale speeltijd voor de eerste battende partij. Het gemis van wicket-keeper Kui per, die wegens ziekte verstek moest laten gaan, werd terdege gevoeld. Ajax miste in het veld de scherpte om zich in dit duel als kampioenskandidaat waar te maken. VUC rook na 63 voor 1 al winstkansen. Gemiste vangkan- sen, overtrows en misfieldings hadden zich daarvoor is ras tem po opgevolgd. Een kort herstel volgde. Johan Langerhorst 2 voor 29) profiteerde daarvan, maar het" mocht allemaal niet meer baten. De Haagse gastheren konden het Leidse totaal toch nog gemakkelijk, voor het verlies van 5 wickets, passeren. BEEK - De NKWU zal zich bin nenkort op aandrang van de WBW en SBB gaan be moeien met het conflict tus sen de renners Johan van der Meer en Matthieu Dohmen en sponsor Jet Star, die beide renners ontslag heeft aange zegd. Van der Meer en Doh men werden uit de ploeg verwijderd, omdat ze naar de mening van de ploeglei ding tegen kopman Jan Kre kels reden in het kampioen schap van Zürich. Beide renners zijn daar niet mee akkoord gegaan en blijven hun zes rnaanden-contract uitdienen om hun toekom stige sociale uitkering niet in gevaar te brengen. LEIDEN - In het afgelopen week einde zijn op de prachtige kunst- stofaccomodatie in Haarlem de Nederlandse Jeugdatletiekkam- pioenschappen afgewerkt. De prestaties werden op die titel strijd, vooral waar het ging om de sprintnummers, nadelig beïn vloed door de bedroevendslechte weersomstandigheden. Hoewel de deelname van de Leidse club slechts gering was, werd niettemin door Bataven A-meisje Asti Oskam een verdiende me dailleplaats binnengehaald. Zij finishte op de 400 meter als derde in de persoonlijke recordtijd van 58.42 seconden. Op datzelfde nummer eindigde haar clubgeno te Tina Buntsma als zesde in 60.6 seconden. Op de sprint scoorde Jelina v. d. Meer (Holland) bij de meisjes A in de serie 100 meter een verdien stelijke tijd van 12.8 seconden, maar in de eindstrijd liet zij de klokken op 13 seconden stilstaan, wat haar een zesde plaats ople verde. Op de 200 meter wist de Holland atlete niet verder te komen dan BEEK - De nieuwe aanpak, die de KNWU beijvert, heeft al invloed gehad op het profwielrennen. Aan de vooravond van het natio nale wegkampioenschap heeft de KNWU al de plannen doorge sproken met de vier belangrijkste profs, Zoetemelk, Kuiper, Kne- temann en Raas voor het komen de wereldkampioenschap, dat op 27 augustus op de Nürnburgring wordt gehouden. Tot grote vreugde van de renners werd een selectie-procedure vastgesteld, waarbij bovenstaan de renners reeds verzekerd zijn van een plaats en eveneens de nieuwe kampioen Henk Lubber- een tijd van 27 seconden, wat vooral te wijten was aan haar zwakke start. A V-Holland atleet Kees van Manen liep de 2000 meter steeple in 6.43.9, terwijl zijn clubgenoot Walter Botman op de series 110 meter horden Jongens A een tijd van 16.9 seconden in de boeken liet bijschrijven. Veel verder op dit onderdeel kwam de Spartaan atleet John van Loop, die in de finale op de 100 m horden jon gens B naar een zesde plaats hep in de persoonlijke en clubrecord tijd van 14,65 seconden. De Lisser club kwam op deze kam- pioensstrijd trouwens toch uit stekend voor de dag. Bij de B- meisjes behaalden Marinda v. d. Meer en Clarien Winkelman bij voorbeeld twee vierde plaatsen op de onder delen hoogspringen (1.60 meter) en speerwerpen (32.34 meter). Zoals Annelies Deutekom ook de aandacht op zich vestigde door de speer 31.74 meter weg te werpen, wat goed was voor een zevende plek. Jac queline Bierman liep bij de meisjes-A de 100 meter in 13.2 se conden, terwijl zij op de "dubbele ding in de selectie zit. De nieuwe WK-begeleider Piet Liebregts zal na de Tour de France, die hij ge deeltelijk volgt, nog zes renners aanwijzen, terwijl de selectie na de Ronde van Nederland met één naam wordt gecompleteerd. Ook worden de financiële zaken reeds vastgesteld. Indien uit de Nederlandse ploeg de nieuwe wereldkampioen naar voren komt, verdienen de helpers totaal zestigduizend gulden plus de be schikbare fabriek-premie van de nieuwe regenboogtruidrager. Dit geld wordt bijeen gebracht door een sponsor (30.000 gulden), de KNBWU (5000 gulden) en de afstand" een tijd van 27.6 secon den realiseerde. Op het onderdeel verspringen was ervoor B-meisje Cuny de Nie een zesde plaats wegelegd met een srpong van 5.27 meter. Marjan Goedhart (AAV'36) werd kam pioene met 5.88 meter. Ook Rob Brouwer zat op de 2000 meter steeple-chase "goed van voren". Hij liet bij de jongens-A een tijd van 6.25.2 sec. voor zich afdruk ken, waarmee hij de vijfde prijs voor zich opeiste. Een klassering die Hans van Tol bij het hink- stapspringen met 12.68 meter eveneens wist te behalen. Ver dere uitslagen: Verspringen: Clarien Winkelmolen (B) 4.85 meter. John van Loon (A) 6.19 meter. Speerwerpen: Paul de Koning (B) 42.92 meter. 3000 me ten Wayne de Vries: 9.19.8 secon den, Martie van Rijsel: 9.13.2 se conden. De Bataven-atleten Wybo Lelie veld en Bram Wassenaar kwa men in het afgelopen weekeinde tijdens wedstrijden in België tot verdienstelijke prestaties. Lelie veld scoorde op de 15oo meter nieuwe wereldkampioen zelf, die voor zijn titel 25.000 gulden over heeft. Een bedrag dat hij ruim schoots kan terugverdienen door het grote aantal contracten. Begeleider Piet Liebregts: "Ieder een heeft deze afspraken als pret tig ervaren. De inspraak is groot en iedereen onderkent het belang van een homogene nationale ploeg. Wat er bijvoorbeeld vorig jaar met Cees Bal is gebeurd, die zich niet voor het nationale be lang wilde inzetten, moeten we vermijden. Er is nu een goede ba sis gelegd, die vertrouwen geeft voor het komende wereldkam pioenschap". 3.48.5, terwijl Wassenaarde 10000 meter in 30.08.0 seconden "afrof felde". Ton van Velzen en Arie van Tol tenslotte zijn op atletiek wedstrijden in Amsterdam uit gekomen. De Bataven-atleten kwamen op de 800 meter tot res pectievelijk 2.00.0 en 2.01.0. De Westduitse dames atletiek- ploeg heeft de eerste interland wedstrijd van het seizoen, zater dag in Augsburg tegen Roemenië met ruim verschil (87-70) gewon nen. In het Rosenau-stadion werden enkele uitstekende pres taties verricht. Ulrike Meyfarth, de Olympische kampioene van 1972, won het hoogspringen met 1.90 meter. Henry Rono, de wereldrecord houder op de 5000,10.000 en 3000 meter steeple'chase, heeft zater dag op de laatste dagen van de Open Engelse kampioenschap pen in Londen zijn twintigste overwinning van dit seizoen be haald. De Keniaan won onder ui termate slechte weersomstan digheden de 5000 meter in 13 mi nuten en 20.8 seconden. Voor de stijlprijs kwam hij niet in aanmerkingdaar op het TEAN- tennistoernooi in Alphen a/d Rijn. Maar de hoofdprijs pakte hij wel. En dat vond Robert Jan van der F een, terecht véél belangrijker Roche winnen niet verleerd LONDEN - Voor het eerst sinds twee jaar heeft de 33-jarige Tony Roche de enkelspeltitel in een in ternationaal toernooi gewonnen. In een twee uur durende finale in het toernooi van Queens Club in Londen versloeg de linkshandige Roche zijn veertien jaar jongere tegenstander John McEnroe. Ondanks zijn grotere snelheid en beweeglijkheid, verloor McEn roe op een zeer simpele manier de eerste set. Roche had slechts één service-doorbraak nodig om de set veilig te stellen. De Australische routinier speelde een uitgekiende partij. Met goed geplaatste lobs ontregelde hij het spel van de 19-jarige McEnroe, in de tweede set ging de strijd gelijk op met een wederom aanvallende McEnroe. De Amerikaan kon bij de stand 7-6 nog wel voorkomen dat Roche de partij besliste, maar moest bij 8-7 de winst en daar mee een bedrag van ongeveer 40.000 gulden aan Roche laten. Martina Navratilova won zaterdag de finale van het toernooi van Eastbourne. Wimbledonfavorie- te Chris Evert werd verslagen met 6-4, 4-6, 9-7. Betty Stöve, die met Chris Evert een gelegenheidscombinatie vormde, heeft het dubbelspel gewonnen. In de eindstrijd ver sloeg de Nederlands/Amerikaan se combinatie Martina Navratilo va en Billie Jean king in drie sets: 6-4, 6-7, 7-5. ALPHEN A/D RIJN - De niet ge plaatste Robert Jan van der,Feen, heeft gisteren de finale van het TEAN-toernooi in het HEB van de eveneens niet geplaatste Peter Pauwels gewonnen: 6-3,6-1. Een zonder meer goede prestatie in dit sterk bezette toernooi, wat trouwens ook voor Peter Pau wels gold, al moest deze de laatste partij dus men royale marge af staan. Voor de stijlprijs echter kwam Robert Jan van der Feen beslist niet in aanmerking en dat zal ook in de toekomst wel niet gebeuren. Zijn service valt in vergelijking met die van zijn op ponenten en de spelers, die hij op zijn weg naar de finale niet be hoefde te kloppen, geheel in zijn nadeel uit. Maar wedstrijden worden nu eenmaal niet op het onderdeel stijl beslist. Zou dat wel het geval zijn geweest, dan zou de man, die de dubbelspelen met zijn partner volkomen be heerste, Henny Koemans, met de hoogste eer zijn gaan strijken. Inzet, karakter, mentaliteit, de be reidheid om voor ieder puntje te knokken, ongeacht de sterkte van de tegenstander en de verre van ideale weersomstandighe den gaven de doorslag. Juist die factoren smaken in het voordeel van Robert Jan van der Feen. "Die goser haalt alles. Wordt je gewoon doodziek van" wist Hen ny Koemans, die in de halve fi nale tegen Van der Feen met 7-5, 2-6, 3-6 het onderspit moest del ven, Bram Madera nummer één geplaatst, was door Peter Pau wels in de andere halve finale met 5-7, 6-3, 1-6 uitgeschakeld. Hoe teleurstellend dè eerste finale in het HEB voor Pauwels ook is afgelopen, hij mag er zich terecht op beroemen een plaats te heb ben veroverd bij de top van de B- spelers in de regio Leiden, nu hij op rij gerenommeerde spelers als Richard Kasten, Arnold van der Capellen en Bram Madera op verlies heeft weten te zetten. Zonder twijfel zal hij nog in meerdere finales aantreden in het HEB. En dan zal hij wel minder last van "finale-koorts" hebben dan gisteren het geval was. Hij speelde niet slecht, maar op de beslissende momenten kwamen er toch meer missers van zijn rac ket. Missers, die niet alleen het gevolg van de hinderlijke wind was. Zelf oordeelde hij na afloop, dat hij niet direct wist wat hij te gen het schaaktennis van Robert Jan van der Feen had moeten on dernemen. "Dat zag ik pas tegen het einde van de partij, toen het te laat was. Ik had met het inzetten van de aanval langer moeten wachten. Aanval en verdediging meer m'oetén afwisselen", was zijn verklaring. Bij de dames stapte niet de num mer een geplaatste Tineke Lan- geveld de finale binnen, maar strandde op Milou Penseel, die haar met 6-4, 4-6, 6-4 klopte. De finale bracht Milou Penseel te genover Monique van der Storm en de vechtlust van de Room burg-speelster nivelleerde het technisch overwicht van de nummer een van Forescate. Vier matchpunten had deze nodig om in de derde set na een 4-0 en 5-2 voorsprong te winnen, 6-2,5-7 (al weer na 4-0) en 6-4. Gedurfd zocht Milou Penseel op de beslis sende momenten van matchpunt het net op en die durf werd be loond. De dubbwspelen in B werden be heerst door Henny Koemans. Met Bram Madera gunde hij de oppo sitie in vier partijen totaal tien spellen. Het duo de Wit Visbeen werd met 6-0, 6-2 weggespeeld. In het GDB met Monique van der Storm was Koemans al even on aantastbaar. De finale tegen het Noordwijkse koppel Ineke Kal lenberg I Alfred Gelevert, werd het 6-3, 6-1 in het voordeel be slist. Het HEC bracht de verrassing van de uitschakeling alle geplaatste spelers, zij het, dat als de nummer één gewaardeerde Boudewijn Ponsioen wel overeind wist te blijven. Die kreeg echter in de fi nale een koude douche van Van der Hammen, 1-6, 2-6. Een ont goocheling werd de laatste ronde ook voor de bij de dames in C nummer een geplaatste Ali Snellenberg. Zij trof niet, zoals was gepland, de nummer twee geplaatste Barbara Heeze aan de overzijde van het net, maar Mevr. Ruitenberg, die haar in twee sets, 6-3, 6-3 baas bleef. Dop Beelen brachten het HDC op hun naam via een benauwde 6-4, 6-7, 6-4 zege, waarin de tegen standers herhaaldelijk moeite hadden met de beoordeling van "in" of "uit" ballen. Het DDC werd een zege voor de combina tie Ali Snellenberg mevr. Ver hagen, die weinig moeite hadden met mevr. V.d. Merwe mevr. Thjo, 6-3, 6-0. In het GDC won nen A. Koeman A Engel met 4-0, 6-4 8-5 van Ancher van Doorn. LEIDEN - Het internationale jeugdtoernooi van Docos is ge wonnen door het team van het Duitse SC Güterslh. Die ploeg won in de finale door middel van strafschoppen van Lugdunum. UVS legde beslag op de derde prijs, Roodenburg werd vierde, het organiserende Docos vijfde, DV Opladen werd zesde en de Fransen van Red Star Champig- ny zeven. Als laatste eindigde het team van het Duitse VSB Solin gen. In de pauze van het toernooi werd gisteren de traditionele wedstrijd tussen de Leidse sportpers en de trainers uit de re gio gespeeld. Het team van de journalisten (danig versterkt met gastspelers als Bogers, Van Seg- gelen en De Water) slaagde erin de oefenmeesters op 3-3 te hou den. Voor het persteam scoorden Jan-Willem Bogers en Theo van Seggelen (2x), Gerard Désar van UVS, Ruud de Groot (Lugdu num) en Koos van Weerlee (jeugdtrainer Docos) zorgden voor de tegentreffers. r de Leidse sportpers, terwijl Cor Penneburg r) en Wijnand Sloos machteloos

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 14