Jan Raas gunt titel aan knecht Lubberding enTOURage Lammertink slimste amateur 't Is een filter, 't Blijft een Camel. Post-ploeg beheerst titelstrijd bij profs NEGENDE WEGTITEL VOOR KEETIE VAN OOSTEN-HAGE Nieuwe kampioen koel in slijtageslag MAANDAG 26 JUNI 1978 BEEK - Wat voor kwaliteiten Peter Post in zijn s .'heeft is bekend. Bij het Nederlandse wegkampioenschap dient alleen maar te worden afgewacht, wie het eretricot twaalf maanden mag dragen. Het ploegsysteem geeft toppers als Hennie Kuiper, Gerrie Knetemann, Jan Raas en Henk Lubberding de vrijheid om de koers zo in te richten, dat niets verkeerd kan gaan. Ook nu niet op het schraal bezette Adsteeg-circuit, waar Jan Raas persoonlijk superknecht Henk Lubberding het Nederlands kampioenschap gunde. Een ontknoping, die iedereen in het Raleigh-kamp tevreden stelde. Jan Raas, die in de laatste klim de aanval van Lubberding bijna op ving, maar voor iedereen de rap ste finisher is, liet uit dankbaar heid de titel aan de 24-jarige boe renzoon uit Voorst. £n met een verongelijkt gezicht: "Jullie we ten niet wat Lubberding voor mij Kuiper en Knetemann heeft ge daan. Wij winnen koersen, maar ze moeten bijna allemaal op naam van Lubberding worden ge schreven" Een openhartige verklaring van Jan Raas in dit door de Post- ploeg volledig beheerste kam pioenschap. Of iedereen met zo'n ontknoping tevreden is, wordt niet gevraagd. Raas en zijn com pagnons treffen ook geen schuld omdat de concurrentie versnip perd is over teveel (onbelangrij ke) ploegen. Piet Libregts, die als WK-begeleider veel invloed kan uitoefenen: "Op deze manier gaan we de verkeerde kant op. Ik zal proberen om Bode en Jet Star aan het eind van dit jaar bij elkaar te brengen zodat er kans is op een nieuwe sterkere formatie, waar door er meer tegenstand kan worden geboden. Nu is het de ti telstrijd, maar deze wanverhou ding gaat ook doorwerken in de criteriums" De enige niet-Raleigh-renner, die in de finale nog tegenstand bood, was Martin Havik. Vorig j aar reed de coureur uit Strijen als amateur ook een opmerkelijk kampioen schap en glipte de titel hem net door de vingers. Nu was Havik, als eerstejaars prof, er weer bij. Na allerlei offensieve daden ook attent, die in hagel- en regen buien na ruim 120 kilometer de beslissende kopgroep ontstond. En met Havik, de opmerkelijk bij de profs koersende Bert Scheu- neman, Hans Langerijs, Leo van Vliet, Haviks ploeggenoot Fons van Katwijk en de Post-pupillen Jan Raas, Johan van de Velde, Henk Lubberding en Piet van Katwijk. Een kopgroep, die wel de ruimte kreeg, nadat Joop Zoe temelk eerder bij een afscheiding Kuiper, Knetemann en Raas in de laatste groep hield. Omdat ook het fortuin de Raleigh- ploeg toelachte kon er niets meer kapot. Dat begon met het lek rij den van Leo van Vliet, die on danks de hulp van gelegenheid ploegleider Herman Krott er niet meer bij kwam. "Waanzin", oor deelde Krott, nadat hij op de vin gers werd getikt door wedstrijd leider Jeremiasse: "Die jongen wordt door pech geveld, hij moet toch de kans krijgen om terug te komen" Nadat Hans Langerijs was gelost op de klim van de Adsteeg, eigenlijk éénzelfde situatie met Fons van Katwijk, die eveneens lek reed. Omdat het sterk uitgedunde veld toen reeds drie minuten had ver speeld en het kampioenschap in een beslissende fase was beland, wekte de lekke band van "een ling" Bert Scheuneman eveneens de woede op van ploegleider Henk Koopmans. De Amster dammer, die in de vrijdag afge sloten Ronde van Zwitserland al woorden had gehad met Peter Post, vond dat hij door Post te laks bij zijn renner kon komen, waardoor Scheuneman geen kans meer kreeg om alsnog aan te Martin Havik bleef zodoende met vier Raleighs over. Een gevecht, dat hij nooit kon winnen. "Ze hebben me helemaal uitgemer geld", verzuchtte Havik, die waarschijnlijk binnenkort een liesoperatie moet ondergaan. "Het was voor mij onmogelijk om iets te ondernemen. Ik ben wel vijf keer achter Raas aangegaan Ook Van de Velde is herhaalde lijk gedemarreerd. Ik wou laten zien wie Havik was. Een wraak van het vorig jaar, toen ik niet in het wereldkampioenschap werd opgesteld". Dat Martin Havik twintig kilometer voor de finish moest buigen voor de ontsnapping van Raas en Lubberding, was niet verwon derlijk. Wat overbleef was voor hem het brons, maar dat pakte de zelfzuchtige Piet van Katwijk in de eindsprint van hem af. Voor dien was Lubberding, die in Zwitserland tijdens een botsing met een brugleuning zijn linker hand kneusde, als nieuwe kam pioen over de finish gegaan. De "stille kracht" van de Post-for- matie: "Van mijn hand heb ik al leen in het begin last gehad. Door het getril verdween alle gevoe ligheid, zodat ik toch optimaal kon rijden" Het kampioenschap verraste Henk Lubberding niet. De Gelderlan der, die zich voor het tweedejaar opoffert als meesterknecht: "Dit is pas mijn vierde overwinning in mijn profperiode. Ik ben nooit een winnaar geweest. Ook vroe ger niet. Ik zet me in voor de ploeg. Dat vinden de jongens enorm. Ze belonen mij, niet met geld, maar met woorden. Dat vind ik goéd. Mij maakt het in het geheel niet uit, wie er wint. Als het maar iemand van onze ploeg "Zilveren" Jan Raas, die in 1976 de titel pakte: "Ik heb een enorme bewondering voor Lubberding. Dat heb ik nu wel laten blijken. In Zwitserland bijvoorbeeld, reed ik in een etappe lek. Iedereen sjees de me voorbij, behalve Lubber ding. Die trok in zijn rem en stond zijn wiel af. Het resultaat was, dat ik de rit kon winnen en hij op tien minuten binnenkwam. Had Lubberding het niet gedaan, dan was ik op tien minuten binnen gekomen. Dat vind ik groots" En Henk Lubberding, die het ver trouwen in een Raleigh titel nog eens accentueerde, door direct bij de huldiging al een reclame- kampioenstrui tricot aan te trek ken: "zo zie je maar. Ik span me in voor anderen en dat zal voorlopig niet veranderen. Maar nu zie je, er wordt ook iets voor mij terug ge daan" De officiële uitslag is: 1. Henk Lubberding (Voorst), 237.5 kilometer in vijf uur, 54 minuten en 22 seconden, 2. Jan Raas Os- Gravenpolder) z.t., 3. Piet van Katwijk (Mill) op 2.30, 4. Martin Havik (Strijen) z.t., 5. Johan van de Velde (Rijsbergen) op 2.36, 6. Bêrt Scheuneman (Veendam) op 5.37, 7. Joop Zoetemelk (Germig- ne l'Eveque) op 5.42, 8. Fons van Katwijk (Oploo) op 6.10, 9. Hen nie Kuiper (Ossendrecht) op 6.25, 10. Gerrie Knetemann (Huij ber gen) op 6.40. Keetie van Oosten-Hage gaat voor de negende maal tijdens een Nederlands kampioenschap winnend over de streep. Haar zusje Bella werd tweede. BEEK - "Ik zal in elk geval voor de tiende rijden". Keetie van Oos ten-Hage (28) behaalde kam pioenschap op de weg bij de da mes. Het kostte haar nauwelijks moeite. Nog steeds is zij de beste. De meeste tegenstand kreeg de tweevoudige wereldkampioene nog van haar zuster, Bella van der Spiegel-Hage. De overige dames waren groot in kwantiteit (70) maar niet in kwaliteit. Negen ronden van 8,2 kilometer moes ten de dames afleggen. In de tweede viel de voorbeslissing. De eerste demarrage van Keetie had tot gevolg dat er een kopgroep van zeven ontstond: Bella van der Spiegel-Hage, Marian Bik, Tine ke Fopma, Truus van der Plaat, Mimi Brinkhof, Willy Buijtelaar en Keetie zelf. Anne Riemersma, toch één van de favorietes, miste de slag. Toen zij later beter ging rijden, kon zij van de leidsters al leen nog willy Buijtelaar voorbij gaan en zevende worden. De dames Hage hadden intussen (vijfde ronde) een vroege finale ingeluid. Ze gingen er samen vandoor en liepen meer dan drie minuten uit. Voor Keetie was dit een nojrmale prestatie, Bella, ooit drie keer kampioene, was nu be ter dan de laatste jaren. Zij meen de op de laatste beklimming van de Adsteeg naar de eindstreep zelfs een kans op de titel te heb ben. Ze demarreerde achter Kee tie vandaan, maar het gaatje was te klein. Keetie moest veel moeite doen om het kloofje te overbrug gen. Dat lukte, waarna er van een sprint geen sprake meer was. Eenmaal ingelopen gaf Bella zich direct gewonnen. Keetie had - na de verrassing door Nita van Vliet vorig jaar - voor de negende keer gewonnen. Niemand keek er van op. De officiële uitslag is: 1. Keetie van Oosten-Hage 74,2 ki lometer in 2.06.05 2. Bella van der Spiegel-Hage 3. Truus van der Plaat op 3.35. H l 5. 1 Hij stond als een meester voor de klas. Gaillard, laat op de vrijdag gearriveerd, liet za terdag onmiddellijk een schoolbord aanrukken in de Leidse Groenoordhal. Met de leden van de ambtelijke werk groep als Teerlingen', tekende de vooruitgereisde commissa ris generaal van de Tour-orga nisatie op dat bord welke si tuaties zich tijdens het ko mende Tour-spektakel kunnen gaan voor doen en hoe daarbij gehandeld dient te worden. Een stoomcursus van bijne twee uur voor de volledige ambtelijke werkgroep uit Lei den, die de les op banken volg den. Kleuren Daarbij liet meester Gaillard, Dag later Aanvankelijk lag het in de be doeling vlak na de opening van die tentoonstelling de beide Tourbazen Lévitan en Goddet te wegen op een oude kaaswe ger. Die gebeurtenis is een dag uitgesteld en zal nu woensdag rond 13.00 uur plaatsvinden tijdens de ontvangst van de Tour de France-organisatie en de pers door het gemeentebe stuur in de burgerzaal van het stadhuis. os Na zijn aankomst in Leiden zal Felix Lévitan overigens toch direct in actie moeten komen. Morgenochtend zal hij rond 10.00 uur op de veemarkt, die dan nog in de Groenoordhal wordt gehouden een os kopen, die donderdag op het Pieters- kerkplcin zal worden gebra den. Fiasco Een stimulans die de exploi tanten van de "tentjes" op het Pieterskerkplein best zullen kunnen gebruiken, want tot nu toe is er bepaald nog niet veel publiek naar het 'Montmartre' getrokken. Zo weinig zelfs dat Joop Riethoven al over een fiasco spreekt. "Er zijn drie standhouders niet op komen dagen en het weer werkt ook erg tegen". De heer Gaillard geeft les. "ik ben zeer tevreden over de permanance die hier is opge bouwd", niet na uit te leggen waarvoor de verschillende kleuren tijdens de Tourpro loog zullen worden gebruikt. Het geel wordt tijdens de korte tijdrit door Leiden gevoerd door de officials, het rose door de reclame-karavaan, rose met zwarte strepen door de Neder landse publiciteitswagen, het groen is voor de pers en het ge streepte groen duidt de journa listen aan die voor de Tour uit zullen gaan rijden. Fietsen Ook de Leidse burgemeester Vis zal er gekleurd op komen te staan als het nieuw gelanceerd plannetje doorgang vindt. De bedoeling is dat de eerste bur ger morgen samen met Merckx de fiets zal bestijgen en daarbij gehuld zal worden in het door Merckx gesigneerde shirt van de C en A-ploeg waarvan de oud renner inmiddels manager is geworden. Als ze dan toch op de fiets zitten om een stukje proloog te rijden zullen Merckx en dr. A.J. Vis direct doorrijden naar het Waagge bouw waar ze dan om 20.30 uur de opening zullen verrichten van de tentoonstelling "Fiet sen op de oude Tour". het peloton uit tot zo'n 50 uitblin kers. Zij maakten er een geani meerde wedstrijd van. Ger Mak toonde zich met vijf aan vallen strijdlustig. Voor uitein delijk de finale kwam, waren er wel tien verschillende kopgroe pen en een solo van Piet van Leeuwen geweest. Het hoge tempo, gemaakt door de in de re gen verkilde spieren, putte de dapperen uit. Het waren dan ook Nederlands jongste en talentvolste amateurs, die de medailles gingen verdelen. Jos Lammertink, Jacques van Meer, de ontdekking van Olym piad ronde, en de Eindhovense tempo-beul Bert Oosterbosch. De onbekende Bredanaar Johan Kuiken sloop mee. Hij profiteer de van het werk van de anderen, zonder zelf een trap te veel te doen en plaatste tijdens de laatste kilometer een - terecht - mislukte demarrage. Twee ronden voor het einde ont snapte het viertal. Het Limburgs talent Ad Wijnands was er ook bij, maar deze 19-jarige debutant viel al snel met kramp terug. Jac ques van Meer ging de laatste ronde met een kleine voorsprong in. Hem werden de grootste kan sen toegedacht na zijn twee Lim burgse etappe-overwinningen in Olympiad Ronde op een met de Adsteeg vergelijkbare aankomst. "Het was een test", zei Van Meer later, "maar voor ik mijn onder vindingen voorde titel in praktijk kon brengen, demarreerde Lammertink achter me vandaan en moest ik met een te grote ver snelling proberen te redden wat, achteraf, niet meer te redden viel" Jos Lammertink werd op slimme wijze kampioen. Hij had in de uitputtingsslag zijn hersens goed bij elkaar gehouden. Hij wist op moeilijke momenten zijn inzinkingen te verbergen. "Ik heb het heel moeilijk gehad. Meer dan eens zat ik kapot" Lammertink, die na zijn triomf in de slotrit van Olympiad Ronde intensief naar de titelstrijd toe leefde, had in de laatste acht ki lometer nergens last meer van. Hij pareerde met Van Meer de drie aanvallen van Oosterbosch, die daarmee zijn laatste krachten aansprak, in de waan als sprinter op de Adsteeg kansloos te zijn. Achter Van Meer werd hij nog derde en misstond hij geenszins op het erepodium. De drie besten telden bij elkaar 60 jaar en dat was de grootste winst van dit amateurkampioenschap. De uitslag is: 1. Jos Lammertink (Wierden) 164 km in 4.07.25, 2. Jacques van Meer (Wouw) z.t., 3. Bert Ooster bosch (Eindhoven) op 12 secon den., 4. Johan Kuiken (Breda) z.t., 5. Frits Pirard (Breda) op 29 se conden, 6. Erik Visscher (Sweykhuizen) z.t., 7. Jan de Nijs (Amsterdam) z.t., 8. Jo Maas (Maastricht) z.t., 9. Jacques Ver- bruggen (Putte) z.t., 10. Willy Maessen (Maastricht) z.t. it Ja» Raas (O met iv 2^^ •iniU k am pme n f ïe nk Lub be rdirt q Raas "Ju/lieu^ mi'i ju' Lubberding allemaal voor ons heeft gedaan." de ronde- De slagregens dunden

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13