Met de vliegtuigen zal ook het begrip wel verdwijnen... Ruiten van Argentijns consulaat ingegooid P Nanninga: „Ik heb in een uur I voor één jaar schoppen gehad" Zelfs Cruijff deed er het zwijgen toe Slagerij en anto's voor een kaartje I SPORT Aankomst Oranje op televisie H.Y: Arbiters en politiek Topscorers MAANDAG 26 JUNI 1978 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT DEN HAAG - Het Nederlandse volk is zondag avond na afloop van de zinderende finale in het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal tussen Argentinië en Nederland massaal thuis gebleven. In de grote steden Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht bleef het leeg in de straten. De miljoenen televisiekijkers hadden er, teleurgesteld over het eindresultaat, geen enkele behoefte aan de zilveren plak voor Oranje uit bundig te vieren. Voor de tweede achtereenvol gende keer miste Oranje de wereldtitel, die evenals vier jaar geleden zo dicht binnen hand bereik lag. Alleen in Amsterdam moesten teleurgestelde sup porters hun woede afreageren. De ruiten van het Argentijnse consulaat aan de Keizersgracht werden door ongeveer dertig Oranjesupporters ingegooidOok werden vernielingen aangericht in de Kalverstraat, de Heiligeweg en de Leidse- straat. Door de Amsterdamse politie werd tot diep in de nacht gepatrouilleerd bij onder meer de Argentijnse luchtvaartmaatschappij Aeroli- nas Argentinas. Ondanks de teleurstelling over het wederom niet behalen van de wereldtitel worden op dit mo ment voorbereidingen getroffen, voor een grootse huldiging van het Nederlands elftal aanstaande dinsdag bij aankomst op de luchthaven Schip hol. Om half liegen arriveert de Oranjeploeg op de nationale luchthaven, waar zij verwelkomd wordt door minister-president Van Agt en staatssecretaris Wallis de Vies van CRM. Ton Zwikstra, bestuurslid van de KNVB, riep het Nederlandse volk zondagavond op massaal naar Schiphol te komen om de Oranjespelers te huldigen. Het Nederlands elftal zal na de ontvangst op Schiphol een bezoek brengen aan koningin Juliana op paleis Soestdijk. Ook de vrouwen en de kinderen van de spelers worden op het paleis verwacht. Daarna keert de spelersgroep terug naar Schiphol om óf naar huis te gaan óf een rondrit door Amsterdam te maken. Zwikstra: „We weten nog niet precies wat we zul len doen. Het is mogelijk, dat de spelers na een vlucht van twintig uur zo snel mogelijk naar huis willen. Daarvoor kunnen we begrip op brengen. Maar mocht die boéhoefte niet zo groot zijn, dan zal er alsnog een rondrit door Amster dam gemaakt worden. We zullen daarover op Schiphol na overleg met de spelers een beslissing De eventuele rondrit in Amsterdam zal overigens niet zo uitbundig zijn als vier jaar geleden. Zwikstra: „We willen slechts een korte rondrit houden. Er zal in ieder geval geen ontvangst op het stadhuis plaatsvinden" De Nederlandse ploeg heeft zondagavond na af loop van de finale een gelukstelegram van ko ningin Juliana en prins Bernhard ontvangen. „Wij wensen u van harte geluk met de bereikte tweede plaats", luidde de inhoud van het tele gram. Ook de minister van CRM, mevrouw Gar deniers, en de staatssecretaris van dat ministe rie, Wallis de Vries, hebben het Nederlands elftal hun gelukwensen aangebodenDe tekst van het telegram luidde: ,J£en geweldig compliment voor alle 21 spelers, de technische staf en het be geleidend personeel. Nederland is trots op Overigens hebben ongeveer 500 gezinnen van het Noordbrabantse dorp Gerwen zondagavond in grote onzekerheid verkeerd of zij de televisie-uit zending van de finale wel zouden kunnen vol gen. Een versterkerkast van de centrale antenne was in de nacht van zaterdag op zondag door een automobilist omver gereden en totaal ver nield. De kast kon echter net op tijd door technici provisorisch worden hersteld. HILVERSUM - De NOS zal mor gen van de aankomst van het Ne derlands elftal vanuit Argentinië op Schiphol en de begroeting door minister-president Van Agt een rechtstreekse televisierep- portage via Nederland 1 uitzen den, die om 08.30 uur begint. Ook de ontvangst van het Nederlands elftal op paleis Soestdijk die dag om 12.00 uur zal door de NOS-te- levisie eveneens via Nederland 1 rechtstreeks worden uitgezon den. BUENOS AIRES - Jan Jongbloed, oudste deelnemer van dit WK verdronk zijn verdriet met ferme teugen. Leunde aangeslagen te gen de tap van het stadionrestau rant, hoorde met gemengde ge voelens het geschreeuw van het publiek aan, dat zich buiten ver drong voor de spelersingang. Jongbloed: „Voor hetzelfde geld is het hier muisstil. Dan hebben wij de beker, dan kan niemand zeggen dat het onverdiend was, dan zit niet nu iedereen hier in Argentinië uit te huilen. Kijk, ik weet dat het sport is, dat er n voetbal alles mogelijk is. Maar ik had nooit gedacht nog eens zo'n armzalig stelletje arbiters een we reldkampioenschap te zien lei den. Gonella kon er helemeaal niets van, die stond telkens veer- De gelijkmaker van Dick Nanninga. Olguin (15) en Kempes(lO) staan machteloos BUENOS AIRES - Argentijnse voetbalsupporters lieten voor de aanvang van de wedstrijd om de elfde wereldtitel voetbal tussen Argentinië en Nederland niets achterwege om alsnog een toe gangskaartje te bemachtigen. De zondagseditie van het grootste Argentijnse dagblad „Clarin" be vatte talloze advertenties, waarin supporters forse geldbedragen boden voor een entreebewijs. In Buenos Aires ging de eenvoudig ste zitplaats voor 1500 dollar van de hand. Luis Almeida uit een voorstad van Buenos Aires zette zelfs zijn be staan op het spel voor enkele kaartjes. In een advertentie in de Clarin bood hij zijn slagerij aan voor twintig toegangskaarten. Om misverstanden te voorkomen liet hij weten, dat de complete in richting uiteraard bij de ruil hoorde. Koeling, weegschalen, snijmachines, grills en pizza ovens, Almeida bood zijn hele handei aan om toch maar lijfelijk aanwezig te zijn bij het duel tus sen Argentinië en Nederland. Een andere supporter zette iets minder in. Hij stelde voor zijn au to te ruilen voor drie entreebewij zen, maar vermeldde het bouw jaar van zijn auto er niet bij. Eén persoon werd onmiddellijk ge holpen. Hij verkocht drie staan plaatsen voor een auto. BUENOS AIRES - De Westduitse scheidsrechter Ferdinand Bi- wersi heeft gisteren in Buenos Aires harde kritiek gespuid over de werkwijze van de scheidsrech- terscommissie tijdens de WK- eindronde. Biwersi: „Aanwijzing van scheidsrechters voor bepaal de duels geschiedde niet op grond van kwaliteit, maar om po litieke redenen. Met sport had het niets te maken." BUENOS AIRES - Door zijn doel punt in de verlenging van de fi nale tussen Argentinië en Ne derland heeft Mario Kempes de toppositie op de topscorerslijst van het WK-toernooi ingeno men. De Argentijn scoorde zes maal. Op de tweede plaats vol gen met vijf treffers Rob Ren- senbrink (vier strafschoppen) en Cibillas van Peru. De lijst van topscorers is: 1. Kempes (Arg) 6, 2. Rensenbrink en Cubillas (Peru) 5, 4. Luque (Arg), Krankl (Oos) 4, 6. Rum- menigge (Wdl), Rep (Ned), Rossi (Ita) 3. tig meter van de bal en dan bo vendien die Oostenrijker Line- mayr, die heeft alleen maar staan slapen volgens mij". En toch won Oranje ondanks die tegenwerking van de leiding bij na de beker? Jongbloed: „Kan je nagaan hoe we ons best hebben gedaan. Ik voor mij, vind dat we ons prima gehouden hebben in dit gekkenhuis. Dat een paar jon gens zichzelf verloren na die 2-1 in de verlenging was logisch. Wat hebben we niet een stompen en een trappen gehad. Daarom hield ik die bal ook zo lang bij me op een gegeven moment. Ik wilde er maar mee zeggen scheidsrechter, als het zo moet, als je nou hele maal niets meer ziet, laten we dan maar kappen. Hoe is het toch in godsnaam mogelijk, dat die rare aap niet kan zien dat Kempes de bal met de hand speelt bij die derde goal. Dat konden ze zelfs boven in de nok van het sta dion nog zien. De goal waarmee Argentinië op 2-1 kwam en die Oranje ten slotte de das omdeed in de verlenging be schreef Jongbloed als een rom- melgoal. Die bal ketste tegen me op, springt terug naar Kempes, die raakt hem ook weer kwijt en Suurbier en Poortvliet kunnen hem allebei zo wegtrappen, maar ze liepen elkaar in de weg. Een waardeloze rotgoal" Waardeloos Wim Suurbier, invaller voor Wim Jansen: ,.Ik liep niemand in de weg, ik wilde die bal weghalen en toen werd ik ineens onderuit ge trokken. Waardeloos, maar wat doe je er aan. En die derde goal van hun, ach die gast nam hem dan wel met zijn hand mee, maar toen waren we toch al geklopt. We hadden het in de tweede helft moeten beslissen en het zat er in na die gelijkmaker van Nannin ga'. De lange spits die de teleurstellen de Rep in die tweede helft ver ving: „Wat koop ik nou voor die gelijkmaker. De winnende goal wilde ik maken. Daar had ik van gedroomd. Maar ik kreeg geen schijn van kans meer nog eens te scoren. Ik zegje echt, als het in de Nederlandse competitie zo toe zou gaan als hier vanavond, dan had ik nooit en te nimmer voor vier jaar bijgetekend. Ik heb in dit uur voetbal meer trappen en stompen gehad dan in een nor maal jaar. BUENOS AIRES - Tot ziens in Spanje 1982. De lichtkrant op de Avenida de Corrientes fixeert de elektronische afscheid-groet tot diep in de nacht, maar ook dan nog deinst de hossende massa door; het Argentijnse he melsblauw slechts heel schaars gelardeerd met verfromfraaide oranje vuurvliegjes. Maar ook die paar supporters uit het verre Hol- Tot ziens in Spanje, tot ziens Argen tinië, adios Argentijnse midden standers, gun ze de geslagen slag, heb toch maar niet al te veel me delijden met die van veel pesos beroofde hoog geëerde gasten uit andere werelddelen, beschouw de onvrijwillige bijdrage maar als ontwikkelingshulp. En ach, ten slotte namen bijvoorbeeld de Oranje-vedetten met hun grote verdriet ook ieder krap een ton aan inkomsten de man mee dankzij hun optreden in dit land waar de gemiddelde werknemer slechts moeizaam tweehonderd gulden in de maand bijeen schraapt. Zie je wel, zegt Joao Havelange, FIFA-praeses die avond, zie je wel dat hij gelijk heeft gehad, dat het WK '78 probleemloos is ver lopen, dat de politiek verre ge scheiden is gebleven van de sport: heeft hij niet eigenhandig de beker uitgereikt. En inder daad, president Videla's inbreng op deze woeste en gedenkwaar dige dag is miniem, beperkt zich tot het stil wegpinken van een traan als de beker door de Menot- ti-helden in ontvangst wordt ge nomen. Geweldig, stamelt onze generaal tenslotte, geweldig wat Argenti nië heeft gepresenteerd. Gefelici teerd Argentinië, het is de eerste maal dat hij belangstelling toont voor dit omstreden deel van moeder aarde: de magische aan trekkingskracht van het feno meen voetbal is daarvoor Ver antwoordelijk. Wat blijft in de herinnering na- smeulen na zo'n dolle WK- maand. De „verantwoordelijk heid" wellicht van Kempes voor de dood van een zuigeling, die te gen de grond klettert wanneer de vader bij het doelpunt van de Ar gentijn alles en iedereen verge tend de armen in dank naar de hemel uitstrekt, want dat kleine land worden meegesleept in het enthousiasme, de verbroedering is optimaal, vergeten is de oorlog die uren terug in het River Plate- stadion woedde. Dank, dank, dank amigo's voor die mooie gou den kip - we are so very happy - en de vreugde is zo oprecht als de boodschap van een kleuter mer een kerstgeschenk. telijkheid in. En Argentinië is vandaag weer voor de Argentij nen, hun problemen plotsklaps niet meer die van de wereld, het tijdelijk opgeleefde begrip dooft met de op toeren komende straalmotoren en wat tenslotte nog slechts rest zijn de vage be loften aan de gemaakte vrienden en vriendinnen ooit eens terug te keren, beloften die volgens oud gebruik zelden of nooit kunnen worden nagekomen. PIM STOEL IkllUfe* Jan Jongbloed: "Voor hetzelfde geld z zijn geweest en hadden wij de beker gepakt berichtje indertijd uit Cordoba illustreert de waanzin van het ge beuren toch wel optimaal. n nu, nu is het allemaal weer over, de telexen sputteren nog wat na over het spelpeil hier, dat bedui dend lager schijnt te liggen dan het spelpeil indertijd in Duits land en misschien is dat wel lo gisch want de levensstandaard in Argentinië is ook beduidend la ger dan die van het Duitsland '74; wat dat betreft is dit WK uus nog ergens een zwakke afspiegeling van de normale Argentijnse maatschappij. Maar goed, de helden zijn bejubeld, de verslagenen gehoond en be weend, Helmut Schön neemt als een gebroken man afscheid van het hoogste podium, Claudio Coutinho zal nimmer meer de Braziliaanse selectie leiden, Suurbier, Rivelino, Zoff en Maier, ze glippen steels de verge- &ür tijd mikte hij een paar centimeter te LONDEN - Johan Cruijff was gis teravond voor miljoenen Britse televisiekijkers het symbool van de diepe Nederlandse ont goocheling. Voor de tweede keer als speciale commentator aan getrokken door de commerciële televisie, hield hij tijdens de rust van het duel met Argentinië nog een slag om de arm. De grote meester, die herhaalde dat de actieve voetbalsport er voor hem op een paar gastwedstrij- den in Amerika en Saoedi-Ara- bië opzit, was toen met name nogal kritisch over de laatste verdedigings-Iinie van het Ne derlandse elftal, die in zijn ogen teveel kansen weggaf. Na de rust vond Johan Cruijff het Neder landse elftal echter stukken be ter. "Wij maakten de wedstrijd en ik ben diep en diep teleurgesteld over de uitslag. Met een beetje meer geluk had Rensenbrink ons in de laatste minuut van de normale speeltijd naar de dan volkomen verdiende overwin ning geschoten. We hadden toen immers een duidelijk overwicht en de wedstrijd volledig onder controle". Cruijff werd in deze opvatting bij gevallen door de oud-Manches ter United-speler Pat Crerand en de Engelse international Kevin Keegan, die nogal wat beden kingen had tegen de scheids rechter. Keegan vond dat de Ita liaan ronduit partijdig had gefloten. "Hij gaf de Nederlan ders vrije trappen waar het niets uitmaakte. Voor de Argen tijnen floot hij vaak nadrukke lijk anders. Als ik Cruijff was zou ik ernstige bedenkingen hebben tegen die man", aldus Kevin Keegan. Cruijff daaren tegen deed er verder het zwijgen toe. Hij maakte op de kijkers een inderdaad zeer teleurgestelde indruk en had verder ook niets meer op te merken. Argentinië ook de sportiefste BUENOS AIRES - Na de gouden wereldbeker (hoog 36 centimeter, waarde honderdduizend gulden) heeft het Argentijnse elftal ook beslag gelegd op een kleinood van geringere hoogte en waarde: de Fair-Play-beker. Ondanks gele kaarten voor de Argentijnse spe lers Ardiles en Larrosa bleef de nieuwe wereldkampioen aan de top van het klassement met 31 punten. Italië werd tweede met 29 en Oostenrijk derde met 28 punten. Nederland volgt op de zevende plaats met 23 punten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11