Brazilië pakt de bronzen Stuart Parker: Clark is voor Ti stimulans Luis Menotti: „Gonella heeft perfect gefloten Lotto Ongeïnspireerde Italianen vallen buiten de prijzen 99 „MannscMt" 4,5 miljoen minder waard 'Arbitrage een schande' Feyenoordersspelen in afscheidsduel Hasil SPORT BUENOS AIRES - Zeer ten nadele van de reputatie van het Italiaanse voetbal heeft Brazilië zaterdagavond zijn gram gehaald. Brazilië was door coach Claudio Coutin- ho volledig uit het diepe moeras van de teleurstelling gehaald. Teleurstelling, die was veroorzaakt door het niet bereiken van de eindstrijd tegen Nederland. Tegen Italië bewezen de Brazilia nen, dat zij het voetbal op een an dere wijze beleven dan de Azzur- ri. De formatie van Coutinho was voor de volle honderd procent gemotiveerd, voerde met onbe perkte ijver het vele werk uit Brazilië, gaf een perfecte demon stratie van technisch en tactisch kunnen en tenslotte met een 2-1 zege de beloning verwierf in schitterende doelpunten van Ne- linho en Dirceu, waardoor de voor de rust opgelopen achter stand (Causio) werd weggewerkt. De wedstrijd om de derde plaats, de strijd van de verliezers, is éénzij dig geweest omdat Brazilië zijn laatste kans wilde grijpen om aan te tonen dat de ploeg ten onrechte buiten de finale is gebleven. De wedstrijd werd niet vervelend 'omdat er spanning bleef door het sterk geconcentreerde verdedi gen van de Italianen. Voor Italië leek de strijd best te lopen. In de eerste minuut al moest Leao lan guit naar de hoek na een vrije trap van Maldera en hoog naar de lin- kerpaal, waar tenslotte buiten zijn bereik een poging van An- tognoni eindigde. Brazilië had vermoedelijk niet ge rekend op een dergelijke ope ningszet van het Italiaanse elftal dat na de nederlaag tegen Ne derland toch vrij gedisillusio- neerd aan de start verscheen. Brazilië had een paar minuten nodig om zich in te stellen op de nauwgezette man-verdediging van zijn drie aanvallers, op de vier Italiaanse middenvelders zich gewoonlijk ver terugtrokken en de aanval overlieten aan slechts twee spitsen, bij wie Causio en Antognoni zich soms aansloten. De gelijkmaker van de Brazilianen in de strijd om de derde en vierde plaats in het WK-toernooi tegen Italië. De Italiaanse doelman Dino Zoffis kansloos op het effectvolle schot van Nelinho. Brazilië ging eerst aan de eigen ze kerheid denken. Langzame aan vallen opzetten, waarbij een maximaal gebruik werd gemaakt van de technische kwaliteiten (Batista, Dirceu en Mendonca), die zonder rendement bleven. Italië liet de Brazilianen begaan en sloeg na ruim een half uur plotseling terug met acties waarin Rossi, Bettega en Causio een rol speelden. Daaruit ont stond niet alleen de openingstref fer van Causio, maar er waren ook nog een paar andere mogelijkhe den, waarbij het geluk niet aan de zijde van de Italianen was. Na de rust nam Brazilië wat gas te rug. Niettemin wist De Lima her haaldelijk ruimte te creëren voor Diceu en Batista, die minder dicht achter de aanvallers gingen opereren. Italië hadjnoeite met die Braziliaanse speelwijze. Desondanks bleef Zoff in feite zon der werk tot de 63ste minuut. Toen schieppen De Lima, Batista en Cerezo op de rechterflank ruimte voor de opkomende Ne linho. Vrijwel van zijlijn, op der tig meter van ht doel vuurde de vrije-trappenspecialist met veel effect op het doel van Zoff. Die goalie begreep wat er aan de hand was, maar moest machteloos toe zien, hoe de bal in de verste hoek plofte. Coutinho had nog een wapen ach ter de hand. Rivelino, die de laat ste twintig minuten voor Cerezo mocht spelen. Uitgerekend die speler zou aan de basis van het tweede Braziliaanse doelpunt staan. Hij bracht het speeltuig bij Mendonca, die teruglegde op Circeu. Diens projectiel sloeg als een bom achter Dino Zoff in: 2-1 De laatste tien minuten waren voor Italië, het aantal overtredingen schoot omhoog en in de voorlaat ste minuut kopte Causio na een vrije trap nog op de lat, waardoor de winst bij Brazilië bleef. De gelukkigste dag van zijn leven Menotti wordt gefeliciteerd door Videla BUENOS AIRES - „Dit is de ge lukkigste dag van mijn leven en van het hele Argentijnse volk. We kunnen aan niets anders denken. Deze triomf is onvergelijkbaar met alle andere schone dingen, die ik al in mijn leven heb mee gemaakt" Dat zei Luis Cesar Menotti na afloop, toen hij als een zegevierende toreador de pers zaal was binnengestapt om daar te vertellen wat hij ervan dacht. Menotti noemde de wereldtitel en de derde plaats van Brazilië een triomf van het Zuidameri- kaanse voetbal. „We spelen het hier nog niet zo slecht", zei hij glunderend. „We hebben ons sterker getoond dan Europa en dat zal hun daar niet lekker zit ten" Menotti, die aanvankelijk tiental len malen had gezegd, dat hij er mee zou stoppen, was nu veel meer onzeker over zijn toekomst. „Ik weet niet", zei hij, „of ik er nog weer een keer aan ga begin nen, met al die jaren van voorbe reiding voor de boeg. Ik ga eerst eens uitgebreid met vakantie en zal dan wel zien. Zoals het er nu voorstaat, geloof ik echt dat ik stop maar je kunt het natuurlijk nooit weten". Menotti kreeg on middellijk na afloop van de wed strijd een fors officieel Argentijns aanbod dat geldelijk erg aantrek kelijk is, maar hij wilde ze voet balbond hierop nog geen ant woord geven. Evenmin als op de vraag of Menotti nu veel meer zou krijgen dan de hem in het voor uitzicht gestelde premie van 34.000 Amerikaanse dollars, wanneer hij wereldkampioen zou worden. „Ik kan nu niet over geld denken, laat staan spreken. Houdt daar toch eens mee op. Zulke mooie momenten komen maar zo schaars voor in het leven. Laat ons toch ook eens een keer niet zo materialistisch zijn". Luis Cesar Menotti heeft van deze triomf gedroomd, maar hij zag het tot voor kort niet als realiteit zitten. „Ik heb steeds mijn spe lers voorgehouden, dat met aan vallend voetbal het beste resul taat kan worden bereikt. De spe lers, die ik uitzocht, moesten in telligente voetballers zijn, ze moesten hun aandeel in de col lectiviteit van het team willen ge ven, ze moesten atletisch ge bouwd zijn en ze moesten zich zonder uitzondering in dienst stellen van degenen die de doel punten konden maken. En ik had daarbij het grote geluk een speler als Kempes in mijn ploeg te heb ben" Mario Kempes, de man van twee van de drie goals, de man die op het middenveld zelfs niet door Neeskens kon worden gehouden. „Vaak", aldus Menotti, „was Neeskens hem de baas, maar dan waren er van die ogenblikken, dat Kempes opdook op plaatsen waar niemand hem had ver wacht. En waar vandaan hij scoorde. Kijk, ook hij was onder geschikt aan de collectiviteit, maar hij deed zijn aandeel voor honderd procent. Als je tweemaal scoort in de finale van een we reldkampioenschap moet je ijze ren zenuwen hebben. Ik geloof dat dat de grootste fout van de Nederlanders is geweest. Ze maakten zich vreselijk nerveus. Ze speelden hun eigen spel, dat probeerden ze, maar steeds ging het fout. Veel gejaag - hun sterk ste kracht - heb ik hen niet zien doen. Ze wilden het te behoed zaam doen zelfs, maar daardoor juist maakten ze zich nerveus. Misschien ook wel omdat Argen tinië op dezelfde maÉier ging aanvallen als tegen de andere te genstanders in deze WK". Menotti vond het een belachelijke zaak dat er vragen waren gerezen over de onpartijdigheid van scheidsrechter Gonella en grens rechter Linemayr. „Scheidsrech ter Gonella heeft perfect gefloten. Hij hield het spel binnen de per ken en schermde steeds spelers af die bescherming nodig hadden en op de grensrechterlijke kijk op buitenspel wil ik geen antwoord geven. Ik heb daar gewoon niet op gelet. Ik had wel andere din gen aan mijn hoofd". Menotti vond het gewoon ongepast dat er journalisten waren, die ge schreven hadden dat hij de Ar gentijnse mening had opgezet te gen de zogenaamde hardheid van de Nederlanders en daarmee de arbitrage had beinvloed in voor Nederland negatieve zin. „Dat is baarlijke nonsens. Ik heb - en mag ik alstublieft - gezegd dat de arl^e{^. Nederlanders zullen proberen "SÉ onze spelers met hun harde aan pak uit hun spel te halen. Dat blijf ik zeggen. Als de scheidsrechter niet zo streng was opgetreden, had deze finale een chaos gewor den. En die komedie van enkele ROTTERDAM - Sparta mag eigenlijk wel trots zijn op een chef-scout als Hans Sonneveld. Zijn contacten in het En gelse voetbal hielden de club de laatste iaren op de been. Immers, eerst werd Terry Lees met aanzienlijke winst overgedaan aan Roda JC en vervolgens beurde Sparta onlangs nog zo'n slordige vijf ton winst voor Ray Clarke, die twee jaar geleden voor 3,5 ton van Mansfield Town werd gekocht. Of Sparta in Stuart John Parker, een 24-jarige spits van de derde divi sieclub Chesterfield weer zo'n winstobject heeft aangetrokken, moet worden afgewacht, maar het lijkt bijna zeker dat de ton die Spar ta moest neertellen voor de driejaar geleden bij Blackpool afgedankte aanvaller, andermaal een lucratie- vé investering zal zijn. Overigens kan niemand dat beves tigen, omdat ook Hans Sonneveld nooit in de gelegenheid is geweest om de nieuwe spits aan het werk te zien. Hij moet weer afgaan op rap porten van bevriende scouts aan de de Noordzee, van hij ooit beweerde zijn hand voor hen in het vuur te durven ste ken. "Los van elkaar kreeg ik van beide scouts exact dezelfde rappor ten over Parker binnen", vertelt Sonneveld. "Hij is tweebenig, sterk de lucht, iets langer dan Clarke, mijn spelers? Ach, dat weet u kan de 5al.®?f.d^fsci15™en'.!lee? toch ook wel. Dat hoort bij iedere voetbalwedstrijd. Laat u me al stublieft niet lachen" goede inzet, maar een wat lang zame startsnelheid. Dus vergelijk baar met Ray Clarke, die eveneens van een derde divisieclub kwam Menotti beleefde de mooiste dag voordat hij bij Sparta tekende". t zijn leven en met hem het Ar gentijnse volk. Maar bij vele neu tralejournalisten blijft de wrange smaak van een Nederlandse j Wat Parker op Clarke lijkt i hebben is zijn agressiviteit. "Hij gaat voor geen tegenstander opzij recht op het doel af', vervolgt derlaag, veroorzaakt door een Sonneveld. "Ik heb me laten partijdige arbiter, die niet tellen, dat hij soms wel eens moet schroomde Nederlandse voet- worden afgeremd" bailers volledig uit hun doen te halen met beslissingen die een- Brutaal voudig nergens naar leken. Maar op deze vragen uit de zoge- Stuart Parker oogt brutaal. dat de scheidsrechter zijn werk zonderheden, die uitstekend gedaan heeft. - daarmee af..." transfer naar het continent met zich meebren gen. Wordt hij een tweede Ray Clarke? Gaat hij na het volgend seizoen ook helpen om Sparta uit de financiële problemen te halen? "Wat Clarke heeft bereikt is natuurlijk een enorme stimulans voor mij. Mis schien lukt 't, misschien ook niet. Daarom heb ik maar voor een jaar getekend. Kan ik aan het eind van het seizoen, als het mocht mislo pen, meteen weer terug" Wat dat betreft lopen Sparta's ideeen parallel. Penningmeester Floor Bouwer ÜÜLangdurige con tracten houden meer risico's in. En risico's kunnen we in deze periode niet nemen". Opmerkelijk is trou wens het transferbedrag van een ton, dat aanmerkelijk lager is dan dat twee jaar geleden voor Ray Clarke moest worden neergeteld. Hans Sonneveld: "Voor Clarke in formeerden we toen zelfbij de club. En zodra een club uit het buiten land interesse toont, wordt de vraagprijs snel opgeschroefd. Nu hebben we een bevriende scout la ten informeren. Die heeft Chester field meteen vastgeprikt op die ton, of om precies te zijn 23.500 pond." Het aantrekken van een onbekende speler blijft overigens altijd een ri sico. "Maar dat hou je toch", ver volgt Sonneveld. "Een speler van een half miljoen kan net zo goed falen om wat voor reden dan ook. We zijn bezig geweest met geves tigde namen, maar die zijn onbe taalbaar. Anderen mochten van hun club niet weg en oudere, gerou tineerde spitsen vragen zo'n absurd hoog salaris, dat de eerste minister van Engeland nog niet eens ver dient. Voor Parker kwamen we trouwens precies op tijd. Vorig sei zoen wilde Chesterfield hem nog niet laten gaan. Maar omdat hij vanaf januari vanwege zijn knie banden niet meer heeft kunnen spelen, mocht hij nu wel weg. Zijn MAANDAG 26 JUNI 1978 DUSSELDORF - Het West- duitse voetbalelftal is na het matige optreden bij het we reldkampioenschap in Ar gentinië 4,5 miljoen gulden minder waard dan voor het toernooi. Dat heeft voetbal makelaar Georg Ratz bere kend voor het tijdschrift 'Welt am Sonntag'. Volgens Ratz is alleen de marktwaarde van Hansi Müller en Karl-Heinz Rum- menigge enigszins gestegen. Herbert Zimmerman en Die ter Müller handhaafden zich. Daarentegen werd Rainer Bonhof één miljoen minder waard, terwijl Sepp Maier en Bert Vogts elk 900.000 mark in waarde zakten. Volgens Ratz is Rummenigge nu met een marktwaarde van 1,8 miljoen de duurste Westduitse speler. Bonhof ging terug van 2,5 mil joen naar 1,5 miljoen Klaus Fischer van 1,8 mil joen naar 1,4 miljoen. opvolger deed het ook goed, van daar. Ik heb me trouwens laten ver tellen dat Anderlecht ook interesse voor hem heeft gehad. Drie keer is hij gevolgd, maar uiteindelijk zag Anderlecht toch maar van hem af' Van die knieblessure zegt Stuart Parker geen hinder meer te onder vinden. "Tegen het eind van de competitie was ik weer fit, maar omdat mijn vervanger het goed deed, wilde de trainer hem niet ver vangen". In de 21 wedstrijden, die hij in het afgelopen seizoen speel de, scoorde Parker acht maal. "Mijn beste seizoen had ik bij Southend United, waar ik tot halverwege de competitie zestien doelpunten maakte" In februari van het vorig jaar stapte hij over naar Chester field, waar hij ook enige tijd op non- actief stond wegens een blessure. Stuart Parker vloog zaterdag heen en weer om zijn mondelinge over eenkomst met Sparta schriftelijk te bevestigen. "Ik zal geen moeite hebben om me aan te passen. Hol landers zijn vriendelijke mensen, net als Engelsen. Wat dat betreft zie ik geen problemen. En zeker niet als mijn verloofde in september overkomt..." PIET OCKS BUENOS AIRES - Ruim een uur na de wedstrijd was Oranje enigszins gekalmeerd. Toen pas waren de spelers in staat te pra ten. Kapot was Oranje, murw ge beukt in de hel die gisteren River Plate heette. In de wedstrijd van de waanzin, die niets maar dan ook niets met voetbal te maken had, was Ne derland voor de tweede keer in vier jaar onderuit gegaan. Een trieste zaak. "Een schande wat hier is gebeurd" brieste Jacques Hogewoning. "Protesteren kunnen we natuur lijk niet, nee maar er gaat wel een brief naar de FIFA. Wat die scheidsrechter met ons flikte voor de wedstrijd is niette tolere ren Provoceren noem ik dat. Eerst lieten de Argentijnen ons een tijd voor joker staan, daarna die zaak met René van de Kerk hof. Belachelijk, hij speelt al twee en een halve week met dat ver band om zijn hand" Inderdaad, Gonella, de Italiaan werd het mikpunt van alle kritie ken. De Italiaanse bankdirecteur, die zonder blikken of blozen de laatste vijf minuten liet ontaar den in een algemene vechtpartij, kwam er heel slecht af. Zelfs zijn collega, de Nederlander Charles Corver, dekte hem niet. "De keu ze van Gonella is zuiver een poli tieke keuze geweest" Woorden die ondersteund werden door Herman Choefour, lid van de sectie betaald voetbal van de KNVB. "Je kunt gerust stellen dat Nederland tegen vier tegen standers heeft gespeeld: Argen tinië als eerste, daarna het publiek, en de laatste twee waren de scheidsrechter en grensrech ter Linemayr. Een schande" WEST-DUITSLAND De winnende getallen in de Duitse lotto zijn: 21-24-28-33-36-43. Reservegetal: 10. Uitslag van Spiel 77: 0-8-1-6-5-1-4. SUPERTRIO De Hairos II-pnjs gelopen op Duindigt: 1. nummer 15 (King Hollandia); 2. num mer 14 (Kees Verkerk); 3. nummer 16 (Leo Buitenzorg). Uitbetaling 750,40. ROTTERDAM - Wim van Hanegem, Rinus Israel, Wim Jansen en Franz Hasil - spelers die Feyenoord in 1970 de Europa Cup en de wereldbeker bezorgden - zijn uitgenodigd om weer eens eenmaal met elkaar in een elftal te spelen. En wel in de af scheidswedstrijd van Franz Hasil, die op woensdag 5 juli in het Oostenrijkse Kla- genfurt wordt gespeeld. Rinus Israel heeft de invitatie geaccepteerd. Wim Jansen ook. De „meest waardevolle Feyenoorder" is in die periode toch al op vakantie in Oostenrijk. Hij logeert dan met zijn gezin bij Jan Verheijen, de nieuwe aanwinst van Wacker Innsbruckwiens we derhelft het zusje van Wim Jansen's vrouw Coby is. Vanwege een buitenlandse vakantie heeft Wim van Hanegem nog geen ,ja" kunnen zeggen tegen de afscheidswedslrijd van Hasil. wij "..MAAR A/£TA//£-r r/COó óSlOT6 OM Om? 0£ OMU£/.MV6 72" VZ /£(5£Af..

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 10