Staking volgens bonden zeer succesvol verlopen Compromis maakt eind aan bezetting „NEUTRONENBOM SCHRIKT AF Zwendel met rijbewijzen opgelost Pais wil toch experimenten middenschool Adviesraad defensie: NAVO-kracht vergroten '5 Middags verkeerschaos in Rotterdam Gesprek met kerken over vaccinatie tegen polio PTT-BOND IS FEL TEGEN STAKINGEN Celibaat nu weer aktueel VERONICA DAAGT VN VOOR RECHTER ZATERDAG 24 JUNI 1978 DEN HAAG (ANP) - De Advies- raad Defensie Aangelegenheden (ADA) vindt de huidige krachts verhouding tussen de NAVO- landen en het Warschaupact "zorgelijk". De raad vindt de neu tronenbom een geschikt middel om het verminderd afschrik wekkend vermogen van de NA VO weer op te voeren. Deze visie heeft de ADA neerge legd in het rapport "Wapentech- nologische ontwikkelingen: het ERRB-wapen (neutronengra naat)". Het rapport is bestemd voor minister Scholten van de fensie. De conventionele krachtsverhou dingen in Europa hebben zich ten nadele van de NAVO ontwikkeld. Het Warschau-pact bezit een gro te overmacht aan tanks en daar door is het afschrikkend a gen van de NAVO teruggelopen, zo constateert de ADA. De neu tronenbom verhoogt dat af schrikkend vermogen een in de NAVO-strategie van het aange paste antwoord past dan ook een 'nucleair antwoord', aldus 'de ADA. Hij noemt de neutronen bom bij uitstek een verdedi gingswapen dat dichtbij de eigen troepen kan worden ingezet. Wat het gebruik van de neutronen bom betreft heeft Nederland geen volledige vrijheid van han delen, aldus de studie. Een ver standig buitenlands beleid bete kent dat het oordeel van de bondgenoten - met name West- Duitsland - van grote betekenis zal zijn. "Mocht het Warschau pact bereid zijn door onderhan delingen over wapenbeperking de militaire verhoudingen in West-Europa meer in evenwicht te brengen, dan kan de neutro nengranaat tot voorwerp van de ze onderhandelingen worden gemaakt", aldus de ADA. De ADA merkt op dat de bondge noten het eens moeten zijn over de wijze waarop dit wapen on derwerp van overleg is in wapen- beheersingsgesprekken. Een en ander mag echter niet leiden tot een afwachtende houding en de Nederlandse regering zal volgens de ADA duidelijk moeten maken dat men omwille van ontspan ning en wapenbeheersing bereid is van dit wapen af te zien. Ten aanzien van het Warschau-pact zegt de ADA dat de kans bestaat dat door invoering van nieuwe tactische nucleaire wapens (zoals de neutronenbom) door de NA VO, maar ook door invoering van offensieve nucleaire wapensys temen door het Warschau-pact een nieuwe fase in de bewape ningswedloop wordt ingeluid. De neutronenbom biedt als tactisch nucleair wapen belangrijke en militaire voordelen voor de ver dedigers en geeft daarom moge lijkheden tot afschrikking en vergroting van de NAVO-verde- diging. Zowel de produktie als de invoe ring van het neutronenwapen zal moeten wordt ingebracht bij de onderhandelingen over wapen beheersing, zo meent de advies raad. Deze is van oordeel dat in dien de VS tot produktie zou overgaan Nederland toch aan het overleg moet blijven deelnemen. Het hoofddoel moet daarbij zijn: de invoering van dit wapen voor komen. Mocht de Sovjet-Unie weigeren om het wapen als on derhandelingsobject te accepte ren, dan moet de Nederlandse re gering zich opnieuw beraden, zo meent de adviesraad. De adviesraad beschouwt het als zijn taak zijn studie te vervolgen met een uitgebreidere bestude ring van kernwapens en hun functie in bondgenootschappe lijke strategie. Ook heeft een rol gespeeld, dat dit wapen thans nog geïsoleerd moet worden be schouwd aangezien er nog geen volledig inzich bestaat in moge lijke alternatieven. DEN HAAG (ANP) - Woordvoerders van de stakende amb tenarenbonden Abva en Kabo hebben gisteravond ver klaard dat naar hun mening de staking een succes is ge weest, De werkonderbrekingen, zoals de bonden het noemen, in vier grote steden in Nederland (Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Groningen) zijn rustig verlopen. Het openbaar vervoer en de post bezorging hebben in de meeste gevallen in deze steden stilgele gen, het bedrijfsleven heeft ech ter van de staking geen menswaardige last ondervonden Het uitvallen van het openbaa vervoer heeft geen grote gevol gen gehad voor de drukte in de binnensteden. De actie was gericht tegen het voornemen van de regering de ambtenaren zogenaamd "dubbel te pakken" in de komende bezui nigingsoperatie. Dat zou, volgens de ambtenaren betekenen dat zij meer in moeten leveren dat de overige werknemers. Maandag zal in Den Haag de staking wor den gevolgd door een protestde monstratie, waaraan naar ver wachting 70.000 ambtenaren uit het gehele land zullen deelne- Donderdagavond beten de PTT'ers in Amsterdam. Rotterdam en Utrecht de spits af bij de staking. De hoofdpostkantoren in Rotter dam en Amsterdam gingen dicht en in Utrecht legden de PTT'ers van de expeditie briefpost en van het nationale postoverslagbedrijf het werk neer. Gisteren volgden stakingen bij de gemeentelijke vervoerbedrijven in de vier ste den. De heer A. Wiegel van de hoofdste delijke afdeling van de Abva noemde de actie bij de vier over heidsbedrijven volledig ge slaagd. "De staking heeft volledig aan zijn doel beantwoord. Zij is zonder chaos en incidenten ver lopen". zo voegde hij eraan toe Woordvoerders in de overige drie steden lieten zich in soortgelijke bewoordingen uit. De ambtenarenbonden Abva en Kabo hebben het personeel van het hoofdpostkantoor aan de Oosterdoksekade in Amsterdam opgeroepen het werk gistermid dag om drie uur te hervatten. Het hoofdpostkantoor heeft in de staking een sleutelrol gespeeld. Doordat van dit centrale punt - evenals bij Delftseplein in Rot terdam - geen post werd doorge zonden, kwam op de wijkpost kantoren het werk stil te liggen zonder dat er officieel gestaakt werd. De eerste trams en bussen reden in de hoofdstad rond mid dernacht bij het begin van de nachtdienst. In Rotterdam werd het werk op het hoofdpostkantoor om acht uur 's- avonds hervat. Vanmorgen om zes uur gingen de trams, bussen en metrorijtuigen van het ge meentelijk vervoerbedrijf weer rijden. In Groningen heeft geen stadsbus gereden. Ongeveer tweehonderd personeelsleden van het gemeen telijk vervoersbedrijf staakten. De staking duurde voort tot gis teravond twaalf uur. In Utrecht bleven de vuilnisauto's binnen, gingen de veegploegen niet op pad. waren de stipheids- acties bij de PTT geslaagd en reed er geen enkele stadsbus. De 180 werknemers van de reinigings dienst staakten tot 's-middags In twee plaatsen vond massabij eenkomsten plaats. In Amster dam kwamen aan het eind van de morgen enkele duizenden bijeen op de Dam. Rond de 450 mensen trokken tussen de middag zin gend door de Groningse binnen stad. waarbij zij duidelijk maak ten dat minister Wiegel moet ver dwijnen. Grote verkeersproblemen deden zich 's-morgens niet voor. De taxi's hadden het razend druk, maar menigeen had de fiets ge pakt om naar zijn werk te gaan. De tweede spits, die van 's- avonds, leverde in Utrecht en Rotterdam heel wat problemen op. Op een groot aantal punten stagneerde het verkeer. De poli tie weet dit echter niet alleen aan de stakingsacties bij de gemeen telijke vervoerbedrijven, maar in Rotterdam ook aan de drukte rond het popconcert in de Kuip, waar Bob Dylan optrad. HAARLEM (ANP) - De Haarlemse politie heeft in samenwerking met de korpsen van Alkmaar en Zandvoort de afgelopen maan den 28 personen aangehouden voor verhoor in verband met diefstal en heling van auto's en rijbewijzen en oplichting en po ging tot oplichting. Acht van hen zijn ingesloten in een huis van bewaring, zo deelde de Haarlem se politie gisteren mee. De geza menlijke waarde van de gestolen auto's bedraagt een half miljoen gulden. Banken in Alkmaar en Hoorn zijn opgelicht voor ruim tachtigduizend gulden en de handel in rijbewijzen beliep een bedrag van ook ongeveer tach tigduizend gulden. De zaak kwam aan het rollen toen eind vorig jaar bij een aantal poli tiekorpsen in het land berichten binnenkwamen over valse rijbe wijzen. De Haarlemse politie had het vermoeden dat het in die ge vallen ging om enkele van de 791 rijbewijzen die in maart 1976 wa ren gestolen uit het gebouw van de provinciale griffie in Haarlem. In verband met die diefstal werd later de 50-jarige schilder F.S. uit Haarlem aangehouden. Hij be kende tegenover de politie uit het gebouw van de griffie rijbewijzen te hebben gestolen en die voor ruim twintigduizend gulden doorverkocht te hebben aan de 31-jarige garagehouder M.R. uit Haarlem en de 31-jarige koop man L.H., eveneens uit Haarlem. Een deel van de rijbewijzen werd in Amsterdam aan particulieren verkocht voor 250 tot 1500 gulden per stuk. Voor honderd gulden extra werden ze voorzien van stempels. Met een deel van de vervalste rij bewijzen werden bij autover huurbedrijven auto's gehuurd. Die auto's werden niet meer te ruggebracht, maar voorzien van de kentekens en de papieren van wrakken. De 26-jarige autover koper H.T. uit Haarlem is op ver denking van diefstal en heling van auto's aangehouden. Met andere vervalste rijbewijzen werden banken opgelicht, de 27- jarige koopman J.M.B. en de even oude textielhandelaar C.G.B. uit Schagen worden hier van verdacht. De rijbewijzen waarvan zij zich bedienden, wa ren op naam gesteld van onder anderen directeuren van bedrij ven, die telefonisch aan de ver valsers allerlei persoonlijke in lichtingen hadden verschaft om dat zij meenden met een politie functionaris te spreken. Bij die gegevens waren ook mededelin gen over bankrekening en derge lijke. De politie vermoedt dat er nog 160 vervalste rijbewijzen in omloop zijn. Men zoekt nog enkele ver dachten, die betrokken zouden zijn geweest bij het geschikt ma ken van de vervalste papieren. n duizenden ambtena- DEN HAAG (ANP) - De WD-ka- merleden mevrouw Ginjaar- Maas, mevrouw Vrijlandt-Krij- nen en Dees hebben staatssecre taris Veder-Smit van volksge zondheid gevraagd het overleg te openen met die kerken, waartoe bezwaarden tegen polio-inenting behoren, om te zoeken naar nieuwe wegen om de vaccinatie graad te verhogen. De liberale Kamerleden willen worden ingelicht over de maatre gelen die getroffen werden om verdere uitbreiding van de polio epidemie zoveel mogelijk te voorkomen. Er zijn gisteren twee nieuwe (ver moedelijke) gevallen van polio gemeld. Het betreft een 12-jarig meisje in Vlaardingen, dat geen verlammingsverschijnselen heeft maar wel in een ziekenhuis is opgenomen, en een 28-jarige man uit Kootwijkerbroek die met lichte verlammingsverschijnse len in een Amersfoorts zieken huis ligt. EINDHOVEN (ANP) - Het hoofdbestuur van de 1400 leden tellen de bond van technisch personeel bij de PTT heeft zich tijdens een spoedvergadering gistermorgen in Eindhoven fel gekeerd tegen de ambtenarenacties. In een verklaring zegt het hoofdbestuur dat de Algemene bond van ambtenaren, de Algemene bond van overheidspersoneel, de vervoersbonden van het FNV en de Kabo afdelingen in de grote steden zich kennelijk op politieke gronden niet hebben gehouden aan de afspraken die eerder zijn gemaakt door de vijf ambtenarencentrales. Die afspraken komen erop neer dat alleen tot actie zou worden overgegaan wanneer zou blijken dat de ambtenaren "dubbel ge pakt" zouden worden Om dat te kunnen beoordelen zouden de regeringsvoorstellen worden afgewacht. De bond van technisch personeel bij de PTT wijst erop dat die voorstellen tot nu toe echter niet bekend zijn. "De actievoerende organisaties proberen nu onder andere door intimidatie en het verstrekken van onjuiste informatie het overigen loyale perso neel onder druk te zetten", aldus de verklaringen van het hoofd bestuur. AMSTERDAM (ANP) - De bezet ters van de Katholieke Theologi sche Hogeschool Amsterdam hebben hun actie gistermiddag om 4 uur beëink Zij zijn akkoord gegaan met het compromisvoor stel dat de hogeschoolraad hun gisteren voorlegde. Zoals bekend bezetten de studen ten maandag de school, toen priester-docent dr.J. Waldram ontslag MOEST nemen, omdat hij wil gaan trouwen. In het voorstel doet de hogeschool- raad de toezegging, dat zij met de bisschoppen zal gaan praten over opheffing van het bisschoppelijk besluit van 15 november 1976, waarin staat dat geen gehuwde priester-docenten kunnen wor den benoemd en dat degenen die gaan trouwen niet kunnen wor den gehandhaafd. Prof.dr.W.G. Tillmans, die namens de hogeschoolraad met de bezet ters heeft onderhandeld, CON STATEERDE dat de bezetting op ADVERTENTIE Impex-Remko en Karcher lossen uw reinigingspro blemen op. Impex-Remko leven namelijk het complete programma van de Karcher hogedruk-reinigers. Ze staan gebruiksklaar voor u. Toe te passen in ambachtelijke bedrijven, garages, jachtwerven, transportbedrijven etc. etc. Ook geschikt voor nat zandstralen. Afhankelijk van machine en evt toepassing werkdruk ken van 20-130 bar, werk- temperaturen van 10- 140C, aandrijving van pomp door middel van 220 of 380 Volt elektromotor of benzinemotor. automaterialen banden gereedschappen remmensen/ice en electro-service hoge rijndijk 328 leidentelefoon 071 142041 DEN HAAG (ANP) - Ondanks eer dere uitlatingen dat hij voorlopig geen nieuwe experimenten met de middenschool wil, heeft mi nister van onderwijs Pais toch besloten dat er meer intergrale experimenten met middenscho len moeten komen. Dat zou kun nen door enkele in voorbereiding zijnde experimenten met ingang van het schooljaar '79/'80 deel te laten nemen aan de werkelijke uitvoeringsfase. Enkele deelex- penmenten zouden dan kunnen worden omgezet in integrale ex perimenten. De uitbreiding van deze laatste soort zal, aldus de minister, in verband met finan ciële mogelijkheden, beperkt moeten blijven. Dit heeft de minister gisteren neer geschreven in een beleidsnotitie. Hierin gaat hij in op voorstellen die eind vorig jaar zijn gedaan in het elfde advies van de Innovatie Commissie Middenschool. De minister zegt niet in staal te zijn geweest overleg over dit advies te plegen met de Centrale Commis sie voor Onderwijs Overleg. Hij zegt daarbij in een brief aan de leden van deze commissie, dat hij nu zonder overleg zijn beleids standpunt interne uit auvicü neett moeten vaststellen, maar hij voegde eraan toe binnenkort als nog met deze commissie van ge dachten te willen wisselen. HILVERSUM (ANP) - De Veronica Omroep Organisatie heeft aan gekondigd een kort geding aan te spannen tegen het weekblad Vrij Nederland. Dit naar aanleiding van een artikel in het nummer van Vrij Nederland van deze Ver. de 'commercie ADVERTENTIE Gebruik'm goed. In een verklaring zegt het bestuur van de VOO met stijgende verba stering kennis te nemen van de vele publicaties rond de te nemen beslissing van de minister van crm. Tendentieuze artikelen in de schandaalpers en zelfs ano nieme correspondentie aan ka merleden, blijken de grondslag te vormen voor een aantal politici om druk uit te oefenen op het mi nisterie van crm om de toelating van Veronica als c-omroep te voorkomen", aldus het bestuur. Over het artikel in Vrij Nederland zegt het bestuur dat het weekblad zich daarbij slechts beroept op dit anoniem, aan enkele kamerleden toegezonden stuk, waarin wordt gesteld dat de omroeporganistie haar zendtijd zou hebben mis bruikt voor het maken van reclame voor artikelen als platen en boeken. VN-hoofdredacteur Rinus Fendi- nandussc verklaarde in een eer ste reactie dat in het bewuste ar tikel feiten zijn opgenomen die lang bekend waren. Volgens he heeft VN een aantal daarvan eerder (11 februari '78) gepubli ceerd en heeft Rob Out er 1 niet op gereageerd, ondanks verzoek van VN. twee punten duidelijkheid heeft gebracht. Volgens hem is de celi- baatskwestie weer actueel ge maakt. Voorts is het voortbestaan van de band van de KTHA met de bisschoppen geen inzet van de bezetting geweest. De beztters zien in deze laatste uitspraak van prosessor Tillmans een bevesti ging van hun opvatting, dat een koppeling van eigen personeels beleid en ambtsopleiding moge lijk is. De studenten in Amsterdam heb ben gisteren bijval gekregen van collega's in adere steden. In Til burg, Utrecht en Nijmegen ging men ook tol BEZETTING van de theologische hogescholen over. Bij de BEZETTING van de katho lieke theologische hogeschool in Tilburg speelde overigens nog een andere kwestie een rol. De studenten eisten de benoeming van een kandidaat-hoogleraar voor het vak" politieke economie en maatschappelijke orde". Deze bezetting heeft ruim een dag ge duurd De studenten hebben in Tilburg niet hun zin gekregen. Zij hebben echter gezegd deze aanstelling met andere middelen te zullen blijven nastreven. Het COLLE GE van bestuur van de hoge school heeft na overleg met de dekaan gezegd dat er wellicht een mogelijkheid is om een gastdo cent te benoemen. Dan zou dit vak toch met ingang van het vol gende studiejaar kunnen worden gedoceerd. ADVERTENTIE Johnson 20 topkwaliteit en lage prijs kortstaart 2750,-I '.ie

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7