Nederlandse kerken bekostigen druk van Tsjechisch liedboek Oefenen in vrijheid ^SSSBSOBSL Staat gee ft toestemming voor 80.06 >0 exemplaren KERKDIENSTEN ZATERDAG 24 JUNI 1978 (Van onze redactie geestelijk leven) LEIMUIDEN - De grootste twee Nederlandse protestantse kerken (hervormd en gerefor meerd) gaan de Evangelische Kerk van de Bo heemse en Moravische Broeders in Tsjechoslo- wakije helpen bij de verschijning van een nieuw kerkelijk liedboek. Speciaal op de diakonieën van de beide kerken is een beroep gedaan om de drukkosten, die 560.000 bedragen, voor hun rekening te nemen. De Evangelische Kerk in Tsjecho- slowakije heeft onlangs van de socialistische (communistische) overheid toestemming gekregen om 80.000 liedboeken te laten drukken. In Oost-Europa maakt de staat, ook waar het kerkelijk zaken betreft, in belangrijke mate de dienst uit. Dus moest de kerk aan de overheidsinstantie voor godsdienstzaken vragen of deze haar medewerking wilde verle nen voor een vernieuwing van het kerkelijke liedboek. Men is met dit werk begonnen on geveer in de tijd dat ook voor een aantal Nederlandse kerken een nieuw liedboek - inmiddels al lerwegen ingevoerd - op stapel stond. Vernieuwing is dringend nodig, zo vertelde de Nederland se dichter en essayist Ad den Bes ten uit Amsterdan zondagmor gen in een themadienst in de ge reformeerde kerk te Leimuiden, omdat er in de Tsjechische kerk alle mogelijke liederen worden gezongen die in de bestaande bundel niet voorkomen. Eenzel- de verschijnsel als indertijd is ons land; ook hier moest de uitgave van het Liedboek voor de Ker ken, toen de bundel van 1938 on voldoende was geworden, een eind maken aan de liturgische "wildgroei" die via de nodige De dichter-essayist Ad den Bes ten is als lid van de Oost-Europa- comm issie van de Raad van Kerken betrokken bij de actie om de Tsje chische Evangelische Kerk finan cieel te steunen bij de uitgave van haar nieuwe liedboek. Den Besten (55), die tal van geestelijke liederen publiceerde, was indertijd mede werker aan de nieuwe psalmberij ming en het Liedboek voor de Ker ken in ons land. Hij is docent aan het Duitse seminarium van de Uni versiteit van Amsterdam. Oude liederen Tsjechoslowakije is een land waar al lang vóór Luther, Zwingli en Calvijn pogingen tot reforma tie van de kerk werden onderno men. Bekend is Johannes Hus, een geestelijke die radikale hervorming bepleitte en die na een veroordeling door het conci lie van Konstanz in 1414 zijn le ven op de brandstapel eindigde Ook onder folteringen bleef hij bij zijn opvattingen; buigen wilde hij alleen als men hem kon aantonen dat zijn verzet tegen wat hij zag als uitwassen en mis bruiken in de kerk strijdig was met de bijbel. Voor hem was er maar één principe: de Heilige Schrift. Allerlei onbijbelse tradi ties hadden dat principe, naar zijn oordeel, overwoekerd. Hus, die ook naam heeft gemaakt door zijn ijveren voor het Tsje chische taaleigen, is in het Bo heemse volksbewustzijn nog lange tijd als nationale held ver eerd. Met name uit die roerige periode hebben de Boheemse en Moravi sche broeders liederen ontdekt die lijken te zijn geschreven voor de situatie waarin volk en kerk van Tsjechoslowakije zich nu be vinden. Er was de samenstellers van het nieuwe liedboek dan ook veel aan gelegen, enige van deze liederen daarin op te nemen. Krachtig protest Ad den Besten, die lid is van de Oost-Europa-commissie van de Raad van Kerken in Nederland en die met de Tsjechische kerken veel contacten onderhoudt (eind deze week reist hij weer naar dat land), vertelde dat het boek al vier jaar geleden is klaargekomen Het kan dus verschijnen. Maar de staatssecretaris voor kerkelijke zaken heeft tegen delen van de inhoud een krachtig protest laten horen. Dat richt zich vooral tegen een aantal liederen die nu al m het gehele land worden gezongen en waarvan de staatssecretaris wel weet dat ze kritiek bevatten op een macht die het geloof de voet dwars zet. Het is, aldus Den Besten, nog altijd niet zeker, of bepaalde liederen wel in het nieuwe boek mogen worden opgenomen. De strijd spitst zich op het ogenblik toe op een lied van Luther. Juist dat lied wordt in de Tsjechische kerk er varen als een geloofsuiting die bij de huidige situatie past. Er wordt in gewaarschuwd voor pogingen om gelovigen tegen elkaar op te zetten. x Praag dit plein genoemdLange tijd heeft "En dat tekent", aldus Ad den Bes ten, "heel scherp de toestand van dit ogenblik. De staat is erin ge slaagd, tweedracht te zaaien in het hart van de christelijke ge meente" Naast de gematigden zijn er kerkleden voor wie de in menging van de overheid in de kerkelijke aangelegenheden en haar discriminerende houding tegenover gelovigen onaan vaardbaar zijn. Het is denkbaar, dat de staat toe stemming tot het drukken van 80.000 nieuwe liedboeken heeft gegeven in de verwachting dat de kerk dit toch niet zou kunnen be kostigen. Maar met de gevraagde hulp van Nederland zal dit wel lukken. Daarom willen de twee Nederlandse kerken de Boheem se en Moravische Broeders graag tegemoetkomen. De diakonale centra van de beide kerken verwachten dat de plaat selijke kerken en gemeenten hierop spontaan inhaken, opdat de financiën geen belemmering zullen zijn voor een spoedige uit gave van de nieuwe bundel. Het boek zal naast de 150 psalmen 436 oude en nieuwe liederen bevat ten. Lijdende kerk Voor de gereformeerde kerkeraad van Leimuiden was dit aanlei ding, al de afgelopen zondag een themadienst over de kerkea in Oost-Europa te houden. De predikant A.M. Los zei in zijn preek dat mensen die in welvaart en vrijheid leven zich heel moei lijk kunnen voorstellen wat het betekent te moeten leven onder de overheersing van "de" partij. In het Western wordt de kerk in het algemeen geen rekenschap ge vraagd. Dat mag dan een voor recht heten, maar het confron teert haar tegelijk met de vraag, of zij soms zo wereldgelijkvormig is geworden dat haar handel en wandel niet eens meer opvallen "Wij kunnen leren van de lijden de kerk", zo meende ds. Los. "Ze is geestelijk vaak veel rijker dan wij" Voor de "lijdende kerk" in Tsje choslowakije deponeerden de Leimuidense gereformeerden zondag 645 in de collectezakjes Een eenvoudig rekensommetje leert, dat als alle plaatselijke ker ken op gelijke schaal geven, die 560.000 er zonder moeite komen Kinderen. Dr. C. Bezemer, her vormd predikant in Schevenin- gen, noemt in het "Hervormd Weekblad" het besluit van de ge reformeerde synode om de begin sel jongeren die (nog) geen belij denis van het geloof hebben afge legd onder bepaalde voorwaar den toe te laten tot het avond maal, niet alleen overhaast maar ook ondoordacht. Inmiddels is het synodebestuur tot de conclusie gekomen dat dit besluit nog wel enige nadere studie behoeft om dat het onvoldoende in overeen stemming met de kerkorde lijkt te zijn. Het is voor dr. Bezemer ,'en ongetwijfeld voor vele anderen- onbegrijpelijk dat men dit niet heeft voorzien. Hij meent dat de verwarring er al leen maar groter door wordt. Predikanten en kerkeraden die voorstander zijn van toelating van kinderen zullen zich door dit principebesluit gedekt weten, terwijl men zich niet meer zo druk maakt over kerkordelijke bepalingen. Voor de Hervormde Kerk moet dit, volgens dr. Bezemer, een teken aan de wand zijn. "Nog afgezien van het feit dat de ontkoppeling van de viering van het Heilig Avondmaal en de belijdenis van het geloof zowel op bijbelse als dogmatische en historische gronden als onjuist moet worden afgewezen, dient men er reke ning mee te houden dat de ker korde van de Hervormde Kerk nog veel nadrukkelijker spreekt van deze onlosmakelijke samen hang". Dr. Bezemer vreest dat men bij een losmaking van belij denis en avondmaal in de meeste gevallen niet meer aan de belij denis toekomt. Dat geeft allerlei negatieve consequenties voor de plaatselijke gemeente en voor de kerk in haar geheel. Barth en Miskotte In het blad "In de Waagschaal" zegt de Amsterdamse predikant A. A. Spijkerboer het jammer te vinden, dat de beweging "Chris tenen voor het socialisme" de theologen Barth en Miskotte zo naar zich toe trekt. Veronderstel eens dat de "Chris tenen vóór het socialisme" dui delijk zouden kunnen maken dat zij alléén verder gaan in het spoor van Barth en Miskotte dan zou ik uiteindelijk zeggen; Barth en Miskotte hebben zich ook een keer vergist. Want zolang de "Christenen voor het socialisme" zich niet duidelijk distantiëren van een autoritaire partij als de CPN en dan het dwangregime in de Sowjet-Unie, waar miljoenen mensen aan ten gronde zijn ge gaan, twijfel ik aan hun christe lijk inzicht en hun sicialisme. Een wanneer Barth em Miskotte zich op hun oude dag onder de "chris tenen voor het socialisme hebben begeven, zou ik op dit punt ook aan hun christelijk inzicht en hun socialisme hebben getwijfeld" Spijkerboer vindt het onterecht dat Barth en Miskotte op deze manier worden verengd. Feyenoord-stadion Congres Jehova's. Het Feye noord-stadion in Rotterdam is van 12 tot 16 juli de plaats voor een congres van, naar schatting, 30.000 Nederlandse Jehova's Ge tuigen. Het hoofdkwartier van deze beweging in New York heeft dit jaar plannen gemaakt voor 110 congressen in 64 lan den, waarvan er in Europa 26 worden gehouden, behalve in Rotterdam onder andere ook in Brussel, München, Rome era Londen. Het thema is: "Zegevierend ge loof'. Volgens een publicatie over deze congressen zullen de bijeenkomsten een manifestatie zijn van het feit dat de geloofs- verzwakkende factoren van de ze tijd geen invloed hebben op de Getuigen. Het congrespro gramma legt de nadruk op het geloof in de bijbel en de manier waarop christenen het hoofd kunnen bieden aan de dagelijkse levensproblemen. De dagen in Rotterdam worden gevuld met voordrachten, dis cussie, ervaringen van buiten landse zendelingen, bijbelse to neelstukken en samenzang. Voor de camping bij het Rotter damse Stadion hebben zich nu al 4000 deelnemers met 230 cara vans en 900 tenten aangemeld. Beroepingen Hervormde Kerk: aangenomen de benoeming tot vicaris te Oud- Beyerland (deelgemeente) me vrouw kandidaat. A. W. Zeg waard Moerkapelle. Gerefor meerde Kerken: aangenomen naar Pesse (Dr) kandidaat Tj. Hamstra Kampen; bedankt voor Dokkum D. Bouwknegt Rotter dam-I Jsselmonde. Gerefor meerde Gemeenten: bedankt voor Zwijndrecht H. Hofman Rotterdam. Ghana. De Presbyteriaanse Kerk in Ghana (Afrika) bestaat 150 jaar. Dat wordt in augustus gevierd. De Raad voor de Zen ding te Oegstgeest (hervormd) ontving daarvoor een uitnodi ging. Drie mensen (van zending en synode) gaan er straks heen. Veel mensen klagen erover, dat ze geleefd worden. Ze ervaren de programmering van con ventie en maatschappij als een dwingend corset. Naast de volle agenda blijft er weinig tijd over. De dingen beheersen de mensen. Die klacht komt voort uit het diepe bewustzijn dat er met ons en onze wereld iets fun damenteel mis is, en dan vooral met de geldende waar- denschaal. Daarnaast wordt de vakantie door veel mensen beleefd als een tijd om op te ademen. Het vaste patroon wordt afgelegd en je kunt experimenteren met een stukje vrijheid. Wat een heel jaar lang moet, kan nu hoogstens als vrije keuze worden gedaan. De vrijheid van de vakantie zit in de er- varing dat het ook anders kan. Beklagenswaardig zijn de men sen die zo vastgebakken zitten in hun patroon, dat ze ook in de vakantie de vrijheid niet durven nemen. Die de vakan tie net als de agenda volstop pen als een worst en maar doorrennenDie vrijheid wordt dan als beklemmend Trekkers Het bijbels geloof is een trek- kersgeloof. Diep ingeworteld is het besef, onderweg te zijn naar een goede toekomst. Het volk Israël trok uit Egypte weg naar het land van belofte en is blijven trekken naar de horizon van Gods Rijk. De si tuatie van het moment was al tijd een voorlopige. Als het volk dreigde "gesetteld" te ra ken, werd. het wakkergeschud door gedrevenen. Vanuit het weten van de goede toekomst van God was het een kritische volksgemeenschap die expe rimenteerde met de aanwij zingen tot een ander doel en goed samenleven. Geestelijk bleef het een tentenvolk, ook toen ze agrariërs werden in het land Kanaan. De grote zoon van dit volk Jezus de Messias leefde het de men sen van zijn tijd in vlees en bloed voor. De vogels hebben nesten, de vossen hébben ho len maar de Zoon des mensen dat wil zeggen de eigenlijke en van God gewilde mens, is onderweg. In Hebreeën II wordt een hele stoet, een pelgrimsoptocht, van trekkers met Gods woord genoemd: Abel, Henoch, Noach, Abraham en al die anderen hebben het lijden aan de tegenwoordige tijd op zich genomen terwille van de komende tijd. Zij hebben niet blijvend genoegen genomen met de woestijn van de wereld van hun dagen, maar hebben zich losgemaakt van het pa troon van geleefd worden om opnieuw voor elkaar te kun nen leven in het perspectief van de goede stad van God Inzet Ik denk dat de beleving van vakantie daar iets van kan hebben. Oefenen in vrijheid, omdat je elders ziet en beleeft dat ons patroon niet het enige is maar berust op een keuze. Dan is de lediggang van de vakantie ook geen vlucht, maar een optanken voor de tijd die weer komt en waarin je door vrije inzet iets kunt veranderen aan de woestijn. In de richting van die stad van God, waar mensen met elkaar leven en niet ten koste van elkaar geleefd worden. W1M KUIPERS LEIDEN-Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. v. Achterberg, 11.45 oec. stud, dienst, Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Meijers, Mar. kerk L. Morsweg 10 ds. Bolwijn Rijswijk, Merenwijk 9.30 en 11 pastor Van Well, Bethl. kerk Driftstr. 10 ds. Pannekoek, Bevr. kerk ZW 9 ds. Wagen voorde, Vredesk. 10 dr. Lamping, Waalse k. 10.30 ds. Ribs, Acad. z. 10.15 ds. Bo venberg, Diac. huis 10.30 drs. Baart, Ou de Vest 13 10.30 jeugdkapel, Endegeest, 9.30 pastor v. Vliet, gez. dienst met eu charistieviering, Geref. Kerk Zuider- kerk 10 kand. Hortensius, Petrak. 10 kand. v. Loo A.dam, 5 ds. Bolwijn Rijs wijk, Oude Vest 10 kand. Korteweg, 5 ds. Hortensius. Mar. kerk L. Morsw. 10 ds. Bolwijn, 5 kand. Hortensius, Bevr. kerk ZW 10.30 dhr. Brouwer Katwijk, Groenh. 10 ds. Hortensius, De Mirt 10 dhr. v.d. Tuyn, Mierennest 10 dhr. Kroon, zie verder herv., Dolerende Noodgem. Groot Leiden (Pieters- kerkstr. 1) 8.30 en 7 ds. Van Benthem Genemuiden, Geref. Kerk Vrijg. (He- rengr. 70) 10 en 5, Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9) 10 en 5 stud. Velema, Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30, Geref Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstraat) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht) 10.15 ds. Happee, Re- monstr. Doopsgez. Gem. (Pieterskerk straat 1) 10 ds. Kuipers, Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. van Mameren, Evang. Chr. gemeenschap (Middelstegracht 3) 10 evang. De Leeuw, Zendingswerk Middernachtsroep (Zoeterw. singel 21)5 dhr. v.d. Keur, Evang. centrum Zijlsin gel 2,10 dhr. Leeflang, di. 8 dhr. Zijlstra, Pinkstergem. (O. Rijn 3) 3 dhr. Eiker bout, Leger des Heils (Hooigracht) 10 en 7.30, Nieuw Apost. Kerk (H. Rijndijk 24) 9.30 en 4, woe 3, Chr. Science (Steen- schuur 6) 10.30, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6) 10.15, Zevendedagadventisten (Lok- horstk.) elke zaterdag 9 45, gesprek 11, prediking, Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10, Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstr.) 10.30, RK Kerken Merenw. zat. 7, zo. 9.30 en 11, Haagweg zat. 7. zo. 9, 10.45, 12 en 6.30, Steensch. zat. 10 en 7, zo. 8.30, 10. 11.30,6 en 7, Lammenschansw. zat. 7, zo. 9,10.30,12 en 6, Haarl. str. zat. 7, zo. 9.30, 10 45,12.15 en 6.30, Rijndijk 281 zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Boshuizerlaan zat. 7, zo. 9.30, 11 en 12.15, Herensingel zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 ds. Goverts, 7 kand. Bakker O.geest. AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 7 ds. v. Hoegee, Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Fernhout, HA, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Klomp Zwaagwesteinde, HA, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Adv. kerk 9.30 ds. Hanemaayer, Kruisk. 6.15 zang, 6.30 dhr. Haitsma Woerden, jeugdd., Opst. kerk 9.30 ds. Bogers, 6.30 ds. Verwelius Wadd.veen, Mar. kerk 6.30 ds. Bogers, G. H. Kerk 9 ds. Hoogendijk, De Bron 10.30 ds. Hoogendijk, 6.30 ds. Visser' (Leiden), Drieh. 7 interk. dienst, pastor Seijsenar, Ashramcollege 9.30 dr. v. Santen, Oudsh. weg 10 ds. Oort, Sionskerk 9.30 en 6.30 ds. Verploeg, ha, geref. kerk, Mar. kerk 9.30 mr. Reuge- brink L.dorp, 6 30 ds. Bogers, Salv. kerk 9.30 en 6.30 dhr. Tenyenhuis, G. H. Kerk 10.30 ds. Verheul HA. 6.30 ds. Koers HA, De Bron 9 ds. Verheul ha,. 10 ds. Wiele- maker Zwolle, ha, zie verder herv. Geref. Kerk, 8 45 en 6.30, Chr. Geref. Kerk 9 30 ds. Hamstra, 4.30 ds. Klomp, Oud Geref. Gem. 9.30 en 4, do. 7.15 dhr. v.d. Meer, Baptistengem. 10 ds. Koekoek, 6.30 evang. Niemeyer, Noord (Sportl.) 10 dhr. Vellekoop, Volle Evang. Gem (school Preludeweg) 10 dhr. Jackson, Leger des Heils 10 en 6.30 uur, RK Kerken Bon. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Piusk. zat. 7, zo. 9.10.30 en 11.45, De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Exalto, Geref. Gem. 9.30 dienst, 7 ds. v. Gelder Gouda, woe. 7.30 ds. Harinck Dordrecht. BODEGRAVEN - Herv. Gem Dorpsk. 9.30 ds. Richter, 6.30 kand. Den Hartogh Woudenberg, Salv. kerk 9 30 ds. Droog- ers, 6.30 ds. Richter, Bethl kerk 9.30 ds. Bouman te Katwijk, 6.30 ds. De Vreugd, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Buitenhuis. BOSKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Stel wagen, 6.30 ds. Heymans, De Stek 9.30 ds. Baas Katwijk, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Dijkstra, Chr. Geref. Kerk 9 ds. Toorman, 3 ds. v. Dijk, Geref. Gem. 9.30 en 6, Opwekkingsgem. (Concordia) 9.30 Verg. v. Gelovigen (Nieuwstr.) 9.30 en 5 RK Kerken kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11, De Stek zat. 5.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Geertsema, Geref. Kerk 9.30 ds. Lamme Delft (ook voor doven), 5 ds. Versluys, RK Kerk Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15, Bern. 10, dorp zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 ds. v. Bruggen, 7 ds. Rothfusz, Geref. Kerk 10 kand. Stolk Alphen, 7 zie herv., Chr. Ge ref. Kerk 10 dienst, 5 ds. Visser, RK Kerk Mart. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 12.45, Jozefk. zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem. 10 ds. Geur- sen L.dorp, RK Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG - Herv. Gem. 9.30 ds. Car- stens, RK Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Gebraad, 5 ds. Tey- geler afscheid, Ontm. kerk 10 ds. v. Iepe ren Bergschenhoek, Geref. Kerk 9.30 ds. De Vries, 6.30 ds. v. Halsema, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Hovius, HA, 6 ds. Boer HA, O. Kerk 10 ds. Vink, ha, 6 ds. Arkeraats HA, Ichtusk. 10 ds. Van Roon HA. 4 ds. Arkeraats HA, Pniélk. 9.30 ds. Vroegin- dewey HA, 6 ds. v. Roon, Gr. v. P. school 10 ds. Schuurman, Hoeksteen 10 doven- dienst, Overduin 2 ds. Baas, Geref Kerk Vr. Kerk 9.30 ds. Vrolijk, 5 ds. De Vries, Tr kerk 9.30 ds. v. Halsema, 6.30 ds. Vro lijk, Chr. Geref. Kerk 10 dienst, 5 ds. Hamstra Alphen, Geref. K. Vrijg. 10.15 en 3.30, Geref K. Vrijg. Buiten V. 8.45 ds. Roukema, 7 ds. Sawyer Z.meer, Geref. Gem. 10 en 5 dienst, zo. 7.30 ds. v.d. Net, Utrecht, Geref. Gem in Ned. di. 7.30 ds. v.d. Berg Gouda, Volle Evang. Gem. school Voorstr. 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 10 ds. Kool Woerden, 7 ds. Verheul Alphen, jeugdd., Geref. Kerk 9.30 ds. Swierts Maassluis, bevestiging ds. Nie- rop, 3 ds. Nierop, intrede, zie ook herv. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 ds. De Vos Berken- woude, Hoofdstr. 10 ds. v. Loenen, 6.30 ds. Knorth, Schepp. kerk 9 en 10.30 ds. Doesburg, Baptistengem. 10, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9 30 ds. Kramer Alkmaar, camping 10.30 ds. Hemstede te L.dorp, Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Averes, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30,9.30 en 11.15. LISSE-Herv. Gem. dorpsk. 10.30 ds. De Gelder, Pa uluskerk 9 ds. De Gelder, 7 ds. Marais Purmerend, jeugdd., Geref. Kerk 10 ds. De Wit, zie ook herv., Geref. Kerk Vrijg. 8.30 en 4.30, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 10.45 ds. Schuurman, 5 Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken Geref. Gem. 10 en 4, Oud Geref. Gem. 9.30 en 3, RK Kerken Agatha zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Poelh. zat. 7, zo. 9 en 11.30, Mariak. zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30 Engelbew. zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Bronsgeest, HA, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Nooteboom, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30,9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Klusener Zeist, 6.30 ds. Molenaar, Geref. Kerk 9.30 dhr. Stam S.heim, 7 ds. Bo venberg Leiden, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gem. 9.30 ds. Kret te S.heim, 7 ds. Goverts, Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 6.30 ds. Rang, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Visser, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem 9.30 en 7 ds. Zoutendijk, Geref. Kerk Woerdense Verlaat) 10 dhr Koenes A.dam, 7 kand. Van Helden, RK Kerk zat. 7.30, zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem. Voorstr. 10 ds. Keuning, 7 ds. Carstens De Kaag Hoofdstr. 9 ds. Warnink, 10.30 ds. Hon- nef te L.dorp, 7 ds. Elgersma, S. Mio 9 ds. Keuning, De Rank 10 prof. dr. Graafland Gouda, 3.30 ds. Droogers Bodegraven, Vierboet Boerenburg 10 jeugdkapel, Ge ref. Kerk Hoofdstr. (Herv.) zie herv. Vinkenl. 9.30 ds. Elgersma, 7 ds. War nink, St. kerk 11 ds. Bosman, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Knappers Leiden, RK Kerken Zee 9 en 11, Binnen 8,10 en 11.30. NOORD WIJKERHOUT- Herv. Gem. 10 ds. Kalkman, De Zilk, 10 dhr. De Vries, Heemstede, RK Kerk Jozefk. zat. 7, zo. 8.30 en 10, Viktorkerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Gr. kerk 9.30 ds. Sasse HA, Pauluskerk 10 ds. Ter Linden, Gem. centr 10.30 ds. Wagen voorde, 7 ds. Ter Linden jeugdd., Van Wyckerslooth, 4.30 dr. Bakker, Geref. Kerk 10 ds. Hoornstra, zie ook herv., Ge ref. Kerk Vrijg. Buiten v. 8.45 dhr. v.d. Ven, 4 ds. v.d. Berg, RK Kerk Will, kerk zat. 7, zo. 9,10.30 en 12, Bon. kapel. Volle Evang. gem. (gem. centr.) zat. 6.30, 9 en 11, 4 evang. v.d. Brugge. OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 ds. Lalleman, 6.30 ds Los Leimuiden jeugdd., Geref. Kerk 9.30 dhr. v.d. Land, 6.30 zie herv., RK Kerk zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11.30, Remonstr. Gem. 10 mevr. Vos. ROELOFARENDSVEEN - RK kerken P. Banden zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12.15. M. Pres. zat. 7, zo. 8. 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. De Kruijf, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 2.15 ds. Bouw HA. RIJNSBURG - Herv. Gem. 9.30 ds. Boer Katwijk, 5 ds. v.d. Bogerd, Bethelk. 9 ds. v.d. Bogerd, 5 ds. Overgaauw, Geref. Kerk Petrakerk 9 dr. v. Oeveren, 5 ds. Vrolijk, Imm. kerk 9.30 ds. Bakker Am stelveen, 5 ds. Damsma, jeugdd., Mar. kerk 9.30 ds. Damsma, 5 dr. v. Oeveren, camping 10 dr. v. Oeveren, Geref. Kerk Vrijg. 10.45 en 7 ds. Zomer, Bethelkerk, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5, Evang. Chr. gem. (aula mavo) 10 dhr. v.d. Brink, RK gemeenschap (aula tuinbouw school) zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING - RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Rebel, Ned. Prot. Bond 10 dhr. v.d. Witte Zeist, RK Kerk zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem. 9.30 ds. v. Harten Ermelo, 6.30 ds. Lindenburg, Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Bezemer HA, RK Kerk dorp 9 en 12, Langeraar zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem. 10 dr. v.d. Bank Ede, 6.30 ds. Karreman Rijswijk, Geref. Kerk 9.30 ds. Meijnen Den Haag, 6.30 ds. Haverkamp Den Haag, Geref. Kerk Vrijg. 9.30 dienst, 2.45 ds. Joosse. VOORHOUT - Herv. Gem. 10 ds. Bro kerhof, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Mackaay te Leiden, 7 ds. Ba telaan, Hulp en Heil 10 ds. Lentz, aula NH 9.30 ds. De Zwart, kapel Rijndijk 10 mevr. dr. Visser te L.dorp, De Ark 10 jongerend., Geref. Kerk 9.30 ds. De Zeeuw, 7 zie herv., Geref. Kerk Vrijg. 10.15 en 4.30 ds. Boxman Ede, RK Ker ken Laur. kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30, aula NH 11, M. Godskerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv Gem. Bethel kerk 9 ds. Roetman, 5 ds. Verboom 10.30. ds. Roetman, 6.30 kand. v. Harten Al phen, 9.30 ds. Verboom, 6.30 ds. Roet man, Imm. kerk 9.30 en 7 ds. Hulst, Ge ref. Kerk Kruiskerk 9.30 ds. Modderaar 5 ds. v.d. Berg, Ontm. kerk 10 ds. v.d. Berg, 5 ds. Modderaar, Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Verloop, Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a) 9.30, Re monstr. Gem. 10 ds. Hooijkaas, RK Kerk Viktorkerk 10, Ontm. kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem. 10 dienst, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. WASSENAAR - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Wiersma, 4.30 ds. Tukker, 7 orgel concert, Kievietkerk 10 ds. Steenstra, Messiaskerk 10 ds. Van Zanten, Dorps centrum 9.30 ds. Tukker, Geref. Kerk 10 en 7 ds. Huisman Rijnsburg, Zuid 10 en 7 ds. v.d. Kamp HA, Ned. Prot. Bond. 10.30 dhr. ir. De Graeff Den Haag. WOUBRUGGE - Herv Gem. 9.30 kand. van Harten, 6.30 ds. Blenk, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Meijering Scherpenzeel RK Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 9.30 kand Plante Utrecht, 7 ds. De Wit Lisse, Gerei'. Kerk 9.30 dhr. Goedhart Nieuwkoop, 7 zie herv., RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 ds. Schoch, RK Kerken Janskerk zat. 7.30, zo. 9.30, Chr. D. kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Rijndijk, Meerburg, zat. 7, zo. 10 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 9.30 ds. Mostert, 6.30 ds. v.d. Heiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4