REORGANISATIE: HALF EI OF LEGE DOP? Start Tourweek met Miss majorettes en vuurwerk v.d. Water ZATERDAG 24 JUNI 1978 Leiden - Opnieuw gaat een textiel bedrijf Leiden verlaten. Twee dagen geleden werd bekend dat het eeuwenoude bedrijf Clos en Leembruggen aan de Lange- gracht gaat verhuizen naar Vee- nendaal. De bankiers en het mi nisterie van economische zaken stonden er op dat het bedrijf zich zou concentreren. Een andere oplossing waarbij een deel van het bedrijf nog in Leiden geves tigd zou blijven is afgewezen door de bankiers en de overheid. Als alles volgens de plannen van de directie verloopt, zal de naam Clos en Leembruggen uiterlijk over een jaar voorgoed uit Leiden verdwenen zijn. In totaal hebben dan zeven generaties van de fa milie Leembruggen het bedrijf geleid. Het begon, allemaal ruim 212 jaar geleden, op 3 april 1766. Drie kooplieden, Paulus Clos, Gerard Leembruggen en Willem van Aken Cornelisz. verschenen toen voor de notaris om een compag nonschap aan te gaan. De eerste heeft slechts kort aan de ven nootschap deelgenomen. Zijn naam bleef er echter voorgoed aan verbonden. Willem van Aken was de stille ven noot. Hij bracht tienduizend gul den in, maar bedong dat zijn naam niet als firmant zou worden genoemd. Het plan van de drie kooplieden was een bedrijf op zetten dat zich zou bezighouden met de vervaardiging en handel van greinen (weefsels) en garens. Thuiswerk Een echte fabriek bestond er in die tijd nog niet. De produkten wer den als thuiswerk vervaardigd. Het bedrijf had een aantal wevers in dienst die een of meer weefge touwen hadden. Vaak werden zij geassisteerd door hun vrouw en kinderen. Zodra een stuk stof ge reed was werd het bij de heer Leembruggen thuis afgeleverd. In zijn lange geschiedenis heeft Clos en Leembruggen drie maal met brand te kampen gehad. De eerste maal was in 1865 toen de vergrote en gemoderniseerde Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste prijzen v. d. Water Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG terie heeft echter geen reden ge zien om Clos en Leembruggen voor een deel voor Leiden te be- Bij defotos van Clos en Leembruggen wordt het garen overgebracht in stren- De foto's en tekening zijn afkomstig uit het herdenkingsboek dat werd uitgegeven bij het 200-jarig be- Veenendaal. Als gevolg hiervan zouden 70 mensen moeten af vloeien. In Leiden waren toen nog geves tigd de handbreigarens, snijerij, verkoopafdeling en de concern leiding. Ook de jaren daarna wa ren geen onverdeeld succes. In 1974 leed het bedrijf nog een re cord verlies van 848 duizend gul den. Het afgelopen jaar werd af gesloten met een winst van 787 duizend gulden. Voor dit jaar wa ren de bijgestelde voorspellingen een stuk somberder. De leiding van het bedrijf was be reid een deel van Clos en Leem bruggen in Leiden te laten voort- Clos en Leembruggen deelde mee in de algehele malaise. Per soneel dat met pensioen ging of om andere redenen vertrok, werd niet meer aangevuld. In 1971 was het totale personeelsbestand in -Leiden teruggelopen tot onge veer 170. In dat jaar werd een eer ste grote reorganisatie aange kondigd. De samenwerking met Van Wijk had bovendien geen blijvende oplossing gegeven voor het probleem om de twee ploe gendienst volledig te bemannen. Er waren onvoldoende resultaten gehaald en directie besloot de spinnerij en ververij in Leiden te sluiten en over te plaatsen naar stoomspinnerij volledig in as werd gelegd. In 1874 werden de gebouwen die tussen de Lange- gracht en de 3e Binnenvestgracht lagen juist tegenover het oude gebouw geheel door de brand verwoest. In 1909 brandde op nieuw de hoofdvestiging aan de Langegracht tot de grond toe af. Door Mark Kranenburg Na de Tweede Wereldoorlog ging het bedrijf zeer gunstige bedrijfs resultaten tegemoet, nadat de aanvoer van grondstoffen een maal op gang was gekomen. Veenendaal De bemoeienissen van Clos en Leembruggen in Veenendaal da teren van 1955, toen het bedrijf een meerderheidsbelang wist te verkrijgen in de NV Frisia Wol spinnerij. Vier jaar later kwam het gehele aandelenkapitaal van de NV Hollandia Wol- en Kousen- fabriek in het bezit van de Leidse onderneming. Hollandia en Fri sia werden al snel samenge voegd. In 1966, het jubileumjaar omvatte het totale concern 725 werknemers, waarvan 320 in Lei den. Het aantal werknemers in Leiden steeg nog, nadat twee jaar daarna de garenafdeling van Van Wijk en Heer inga werd overge nomen. De dekenafdeling van Van Wijk bleef apart voortbe staan. Daarna volgen sombere tijden voor de totale textielindustrie. Ook LEIDEN - Nu de gemeenteraad heeft beslist dat er twéé onder steuningsinstituten moeten ko men in plaats van één, zal het ef fect van de reorganisatie van o.m. club- en buurthuis en het speel tuinwerk beslist niet zijn wat er mee werd beoogd. Het in ge meentelijke handen brengen van "particuliere" tussenorganen als Culturele Raad, Welzijnsraad en Leidse Jeugd Actie, de belang rijkste drijfveer van de reorgani satie zal een moeizaam karwei worden nu de taken van zo'n in stituut in tweeën moet worden gesplitst. Wethouder Tesselaar, vurig pleitbezorger van de reor ganisatie heeft de raad niet voor niks meerdere malen voorge houden dat alleen met de vor ming van één zo'n orgaan de sluier van het sociaal-cultureel werk eindelijk kon worden op gelicht. Natuurlijk, de Welzijnsraad en LJA-nieuwe stijl zullen de ban den nauw gaan aanhalen, ze wor den in één huis gezet, om elkaar heenlopen kunnen ze niet meer. Maar het blijven twee organen, al probeerde de wethouder nog haastig om, als er dan toch twee moesten komen ze beiden door één bestuur te laten functione ren. Die vlieger ging ook al niet op. De raadsleden mochten het fijne van die sociaal-cultujzpe sector niet weten, in het plannetje van de wethouder trapten ze niet. Toonde Tweeselaar zich voor zijn omgeving een sportief verliezer - hij kwam deze week toen de me ning van het overgrote deel van de raad tot hem was doorgedron gen direct met alternatieven op de proppen toch is hij een teleur gesteld man. In tegenstelling tot wat vier jaar lang zijn principe was, zaken en privé strikt ge scheiden houden, trok hij zich de hele gang van zaken persoonlijk aan. De verwijten van de wer- kers-uit-het-veld, van de LJA, het Overleg tussen Welzijnsraad, Sportstichting en LJA, zijn hem niet in de kouwe kleren gaan zit- Reden tot teleurstelling heeft hij wel degelijk. Met name aan het optreden van de raad tijdens de behandeling van de reorganisatie kan een mens alleen maar slechte herinneringen hebben. Slechts een handjevol raadsleden toonde zich (de afgelopen maanden was dat ook al het geval) geïnteres seerd in de materie. Bijeenkom sten, hoorzittingen, er was nooit een raadslid te bekennen. In de raad kwam die matige belang stelling dan ook tot uiting. Het handjevol raadlieden dat wel in teresse kon opbrengen hield de discussies drie raadsvergadering lang gaande. De rest leek over donderend door de grote hoe veelheid nota's van de gemeen telijke werkgroep en de propa ganda die de LJA de laatste maanden over de hoofden heen had gestort. Dit laatste in tegen stelling tot de Welzijnsraad, die niets liet horen, overtuigd als men daar wellicht was van het feit dat het nieuwe ondersteu ningsinstituut een verkapte Wel zijnsraad zou worden. Bij de behandeling van een onder werp als een reorganisatie van één van de loten aan de Welzijns- stam ben je als raad ongetwijfeld afhankelijk van specialisten, mensen die het club- en buurt huiswerk de tussenorganen in de stad nauwlettend volgeneen kennen. Maar zelfs de meesten van die "specialisten" bleven bij de behandeling zwijgen. Zoals de twee vrouwelijke CDA-raadsle- den, die al een paar jaar zitting hebben in de betreffende raads commissies en van wie er zelfs één jaren in een clubhuis werkte. Maar dat was misschien in de tijd dat er in een clubhuis echt alleen met kinderen werd gekleid, een beeld dat vele mensen als ze aan een clubhuis denken onmiddel lijk voor ogen krijgen. Opvallend was dat met name de kleine fracties, de PPR, het GPV, de PSP lieten blijken hun zaakjes goed te kennen. Misschien dat de grotere fracties blind 'waren ge varen op een wethouder die zelf uit het sociaal-culturele werk komt, is gekneed door LJA en Creatief Centrum, die zijn erva ringen (terecht) gebruikte voor het schrijven van de reorganisa tienota's die al jaren in de pen za ten. Met diezelfde ervaringen werd hij door de werkers om de oren geslagen. Een figuur die bij de reorganisatie zonder twijfel een sleutelpositie heeft ingenomen was Armand Höppener (PvdA). Had hij het tij dens de behandeling in de raads commissie nog over een "prima inzet en visie" van de werkgroep reorganisatie (hij zwaaide de werkgroep alle mogelijke lof toe), tijdens de raadsbehandeling bleek hij als een blad aan de boom te zijn omgedraaid. Tot verbazing iedereen die de volgde had hij het "rekening houden die "onoverko- n" hadden tegen Hij liet terdege WD-voorstel, het twee instituten, lang met slecht te vinden. De Cultu rele Raad, een tussenorgaan waarvan de bestuursleden vorig jaar opstapten, ner destijds hoefde van hem meer gehoord. In hoeverre Höp- peners (hij was zo'n beetje de eer ste spreker) verklaring van in vloed is geweest zal wel nimmer bekend worden. Een redelijke opsomming van de voor- enadelen van één of twee instituten is niet op tafel geko men. Dat sterkt het vermoeden dat de raadsleden de politieke moed om te kiezen voor één insti tuut niet hebben kunnen op brengen. Misschien dat ze liever willen wachten tot LJ A-directeur Steinbach over enkele jaren met pensioen gaat om opnieuw de mogelijkheden van de vorming van jen tussenorgaan te bekijken. MIEP DE GRAAFF LEIDEN - "Tijdens mijn vakantie, die ik onlangs in Zuid-Frankrijk doorbracht liep ik verschillende Fransen tegen het lijf, die laaiend enthousiast werden toen ze be merkten dat ik uit Leiden kwam. "Aha, Leiden hè, daar ben ik over een paar weken ook", klonk het dan meestal. Ik vertrouw erop dat als ik na de Tour weer in Frank rijk verschijn met hetzelfde en thousiasme wordt' begroet", al dus burgemeester Vis tijdens de officiële opening van de Tour week gisteravond in de burger zaal van het stadhuis. Tijdens deze officiële gebeurtenis werd ook de Leidse Tourmiss aan de organisatoren, hoogwaardig heidsbekleders en pers 'ge showd'. Een bijzonder fraaie da me, die zeer zorgvuldig is uitge kozen door het Nederlands Zui- velbureau. Ineke Houbée heet deze blonde schone, die bij iedere officiële gebeurtenis aanwezig zal zijn; gekleed als kaasmeisje uiteraard. De 25-jarige Ineke, af komstig uit de Betuwe maar al jaren woonachtig in het Noord hollandse Huizen, maakte furore als assistente van Kick Stokhui- zen en Eddie Becker in hun res pectievelijke televisieshows. Met bewonderende blikken en een warm applaus werd zij door de aanwezigen in de burgerzaal be groet. Onmiddellijk werd zij door burgemeester Vis met een fraaie sjerp behangen en vervolgens verklaarde de eerste burger de Tourweek voor geopend. Het woord was nu aan vleesmeester Eimert Teekens, die vond dat het organiseren van een evenement als de Tourstart typerend is voor Leiden. Teekens: "Leiden staat geboekstaafd als een stad, die vele reputaties heeft op te hou den. Ik denk aan de wereldbe roemde grafische industrie; ik denk aar teit, textiel, bloemen, groente, Leidse kaas en niet te vergeten het Leidse vlees". Gelach steeg op, de stemming zat er in. Ietwat bedenkelijk werd er geke ken toen burgemeester Vis de aanwezigen vriendelijk verzocht naar buiten te gaan omdat vanuit de Breestraat inmiddels de eerste klanken van de diverse drum bands het stadhuis binnendron gen. Het majoretten festival stond op punt te beginnen en men kon toch kwalijk de dames zonder hun aanwezigheid de bes te beentjes laten voorzetten, En reken maar dat de beste beentjes werden voorgezet. Indanks het gure weer hadden de dames er kennelijk zin in, want veelvuldig wisten zij de handen van de toe schouwers op elkaar te krijgen. Als eerste in een serie van tien showbands marcheerde het Jeugdkorps Concordia door de kille Breestraat. Deze jeugdige Leidse dametjes stonden aan het begin van een bonte stoet van majorette en mu ziek korpsen. De muziek, die meestal heel aardig was, werd jammer genoeg diverse keren overstemd door de schallende stem van de speaker. "Willen de korpsen alstublieft doorlopen", tetterde deze dan. In de pauze van het festival zorgde het jubilerende K en G voor een swingend optreden, dit tot groot genoegen van de aanwezigen. Nadat het Hazerswoudse Tam boer en Trompetterkorps Ca priole aan de menigte was voor bijgetrokken werd aan alle deel nemende korpsen het sein gege ven zich voor het stadhuis op te stellen. Het was tijd om de prijzen uit te delen. Als winnaar kwam de Leidse showband "De Burcht" uit de bus. De hoofdmajorette van deze band ontving uit han den van de burgemeester een fraaie beker en natuurlijk een fleurige bos bloemen. Tweede werden de Golden Green Stars uit Hazerswoude en derde de FBL-band uit Leiden. Het gezelschap van organisatoren en notabelen trokken daarna, vergezeld van een boerenblaas- kapel, richting "Montmartre". Ongetwijfeld zal de enige Frans man in dit gezelschap, de heer d'Isle even bedenkelijk de wenk brauwen hebben gefronsd bij het aanschouwen van deze gezellig- heidsmarkt. Dit Leidse Mont martre was wel even iets anders dan dat van zijn Parijs, maar wel gezellig. Zo gezellig zelfs dat hij onmiddellijk de burgemeesters- enthousiast werd hij toen een grandioos vuurwerk werd ont stoken. Luid applaudiserend zag hij hoe het statige Gravensteen door dit alles in een romantische rode gloed werd gehuld en even later het "Tourstad Leiden" zichtbaar werd (zie foto). Na dit spectakel stortte een ieder zich op de talrijke eet en drank tentjes. De verkleumde Tourmiss Ineke ontfermde zich over een enorme Franse crêpe en de orga nisatoren van de Tourstart ver zamelden zich rond de biertent. Iedereen leek tevreden al riep Groenoordhal directeur André de Jong alles en iedereen op om toch maar vooral te smeken voor een beetje redelijk weer in de komende week. Het zij ze ge gund. JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3