„Deze Borg is niet meer te bestrijden Pauwels bij TE AN sterk Leythe-dubbels winnen sprint Zweed in 'uitstekende vorm' voor Wimbledon LOTTO Kortsjnoi vraagt Breznjev vrijlating van gezin Trainers voetballen tegen Leidse sportpers ZATERDAG 24 JUNI 1978 SPORT PAGINA 13 "Wein, Weib und Geang" of be ter "du vin, des femmes et du chant" zijn de attributen, die net zo spreekwoordelijk bij het Tour de France-spektakel horen als Joop Riethoven zo langzamerhand bij Bas Vonk. De Tourbazen Jazques Goddet en Felix Lévitan weten uit ja renlange ervaring, dat het de gemiddelde kijker op den duur mateloos gaat vervelen om naar een honderdtal "fiet sende dwazen op een twee- wieler" te kijken, vandaar dat dit duo van een gemeente die de organistie van een ver trek of aankomst van een etappe op zich wil nemen, eist' dat er nadrukkelijk vrouwen, drank en muziek aanwezig moeten zijn. Uiteindelijk willen oog, mond en oor ook wat. Ineke Het Leidse Tourcomité heeft inmiddels aan twee van de drie voorwaarden voldaan Zoals gisteren in deze rubriek al werd vermeld, is het schone lied "Flap, het Tour de Fran- ce-konijn" op de plaat gezet en heeft het nijvere Leidse Tourcomité imiddels ook al de hand weten te leggen op een Tourmiss. Een goeduitziende meid, die Ineke Hoebée. Een jongedame, die gisteren bij de officiële opening van de Leid se Tourweek in de Burgerzaal van het stadhuis aan burge meester Vis, notabelen, pers en verdere genodigden werd voorgesteld. Gezien het zelf vertrouwen, waarmee de 25- jarige Ineke zich presenteer de, mag nu al worden gesteld, dat de Leidse Tour proloog al thans op dit onderdeel, niet meer stuk kan. Zij ziet name lijk in het geheel niet op tegen Puik Hier en daar wordt er nog wel eens lichtvaardig over die taak gedacht. Een zoen is ten slotte een fluitje van een cent, nietwaar. Vroeger was dat inderdaad zo, maar met al die truiendragers (gele, groene, witte, balletjes en regenboog trui), winnaars, meest strijdlustige, meest pechvolle en wellicht ook meest onbe holpen renners van tegen woordig is zo'n functie beslist geen sinecure. Ineke Hoebée draait er echter, het zij nog maals gezegd, haar hand niet voor omZe is er zelfs niet voor in training gegaan, "want, ik ben ook zonder oefening al in puike conditie" "Ping' Goddet en Lvitan kunnen der halve 'content' zijn. Tevre denheid, die zij trouwens ook mogen tonen ten aanzien van hun onderkomen in de Groenoordhal. Goed, André de Jong, directeur van het Groenoordhalcomplex moest zijn kamer wel aan beide he ren afstaan. Zelfs moest hij toezien dat zijn vertrek ten faveure van dat illustere tweetal in tweeën werd ge splitst, maar de publiciteit, die 'zijn' Groenoordhal door dat Tourcircus krijgt, is hem dat best waard. Dus waarom zou André, nu hij even op dak moet zitten, zeuren.Ten slotte is alles na een week wej voorbij en heeft de kassa vele malen 'ping' gerinkeld. Eten Waar het om de inwendige mens gaat, bleek gisteren nog niet alles in kannen en kruiken. Weliswaar had de restaurant exploitant van de Groenoordhal, Joop de Haas ('mijn compagnon heet Kees de Bok en er werkt hier nog iemand, die Van Ree heet'), een keurig draaiboek samen gesteld over "alles, wat met eten en drinken" te maken heeft, maar één ding was toch over het hoofd gezien. De be voorrading van de parcours- bewakers. Voor die noeste werkers was er volgens het scenario slechts één blikje bier of frisdrank voorhanden, "omdat Bas Vonk had gezegd, dat die niet voor een lunch pakket in aanmerking kwa men" Rondecommissaris Wim van Duivenbode diepte echter fijntjes uit zijn geheu gen op, dat er indertijd 112 lunchpakketten waren be steld en dat die er dan ook moeten komen, uiteindelijk ben ik verantwoordelijk voor het buitengebeuren en dus ook voor de magen van de par- courswachten" Peulesch.il Zoner morren ('zet je handteke ning maar, dan komen ze er') vulde De Haas daarop zijn draaiboek aan want die 112 lunchpakketten vormen voor hem tenslotte maar een peule schilletje. "Er gaan hier", verwacht Joop de Haas, "zo'n zeshonderd volledige menu's doorheen, terwijl er ook nog zestigduizend eenheden bier, veertigduizend eenheden frisdrank, tienduizend mini- pizza's en vijfendertigduizen Franse ijsjes aan de man moe ten worden gebracht" Die Franse ijsjes zijn van het merk, waar Rijpweteringse Joop voor rijdt. Zoetemelkijs dus. "Dat we donderdag uit sluitend dat Franse ijs verko pen hebben we speciaal ge daan om een Franse sfeer te kweken", zegt Joop de Haas. Een Frans sfeertje, dat ook op de menukaarten tot uitdruk king komt. Kreten als "Petit, pois pommes risolés, merlan a l'anglaise en orange givrée" zijn daarop gemeengoed. Pastei Zoals ook „paté a la maison". De Haas: "Of dat een pastei van hier geslachte koeien is? Wel nee, dat is gewoon een gerecht, waar onze chef-kok erg trots op is". DEN HAAG - Er zijn op het ogenblik pakweg nog slechts twee spelers in de elitewereld van het toptennis die niet direct de neiging hebben een straatje om te lopen als zij vernemen dat Björn Borg voor een of ander toernooi heeft ingeschreven. Dat zijn de Amerikaanse bravour-jongen Jimmy Connors (25) en diens landgenoot Vitas Gerulaitis van 23. Ze zijn respectievelijk drie jaar en een jaar ouder dan de een paar weken geleden tijdens de open Franse kampioenschappen in Parijs pas 22 geworden Zweedse „iceborg", de wonder- speler uit het dorpje Sodertalje bij Stockholm. Borg, die al weer enige jaren als miljonair zetelt in het vorstelijke Monaco. Zweden „ontrouw" geworden vanwege de hoge belastingen hoe een groot idool hij in eigen land da- n ook mocht zijn. Zijn vader en moeder dreven een eenvoudig winkeltje, maar dat hoefde al gauw niet meer toen blonde Björn als 15-jarig won derkind de Zweedse Daviscup- ploeg was binnen gemarcheerd en kort daarna over de wereld had doen seinen dat een nieuwe tennisster zich had aangediend. Hijzelf had daarbij geen spier ver trokken onder zijn lange blonde en zelden gekamde manen, die tijdens het spel altijd als een helm om z'n bleke gezicht worden ge klemd door een haarband. Net zoals hij geen spier vertrok toen hij besloot uit te wijken naar het zonnige Monte Carlo, omdat hem dat nu eenmaal in verband met zijn carriere beter uitkwam. Een typische keiharde Zweed mom pelde vriend en vijand, die on verdroten zijn eigen weg gaat zo als hem dat het beste lijkt. Een typische keiharde Zweed zegt ie dereen steeds luider en overtui gender, iemand die zo langza merhand een levensgroot probleem dreigt te worden in het zo aparte en afgesloten topten- niswereldje, waar steeds meer en makkelijker - tot verbazing van de cracks zelf - met miljoenen wordt gegoocheld. Wilde schoonheid Al jaren geleden was het zo dat wonderkind Borg, met zijn grili- ge tennisspel van „wilde schoon heid" zich, zeker in eigen land, nauwelijks in het openbaar kon vertonen zonder achtervolgd te worden door zwermen vereer ders en hysterische vereersters. En toch is Björn niet watje noemt een Rudolf Valentino met z'n sjokkende loop, zijn hoge schou ders, met z'n dicht bij elkaar staande prikkende oogjes en z'n ondoorgrondelijke gelaatstrek ken waarop bijna nimmer de gulle lach vrij baan krijgt. Zoals hij zich ook immer gedraagt op de tennisbaan: geconcentreerd en zakelijk, koel opererend zonder enkele franje of emotie tonend. Door niets of niemand af te lei den, ook niet door fouten van lijnrechters of de scheidsrechter, onkwetsbaar voor grollen of an dere manoeuvres van zijn tegen stander. Slechts een doel voor ogen hebbend: winnen en zo snel mogelijk, via de meest efficiente paden. Niet met fraai gepolijst spel of tecnisch perfecte slagen, maar wel dodelijk radicaal. Dit seizoen nog meer dan zeven voorgaande jaren van zijn jonge openbare leven. Het jaar 1978 is nog slechts half gevorderd, maar als Borg de kas opmaakt reikt hij nu al tot over een half miljoen dollar speelgeld om over al die tonnen reclamegeld, die automa tisch naar hem toevloeien, dan maar niet eens te praten. Dood en verderf In de open Italiaanse kampioen schappen van Rome kortgeleden knuppelde hij iedere tegenstan der vierkant van de baan met uit- Björn Borg in actie bij zijn grillige tennisspel van wilde schoonheid zondering slechts van de Italiaan Adriano Panatta, die in de finale nog vijf sets respijt kreeg. Om daarna „dood en verderf' te zaai en in de open Franse titelstrijd van Parijs waar hij geen set af stond en in de 7 partijen in totaal slechts 32 games verloor, dus komend tot een bijna angstwek kend gemiddelde. Het was daar dat bijna alle deelnemers zich al bij voorbaat min of meer indek ten tegen een'afgang door te ver klaren: „Deze Borg is niet te be strijden". En deze voorspelling konden zij na afloop alleen maar bevestigen, ook finalist, titelver dediger en Borgs vriend Guil- lermo Vilas, toch de meester van de zogenaamde gemalen bak- steenbanen zoals in Parijs. Slechts vijf hele games kon hij veroveren op de Zweedse super ster, nadat de Argentijn in de hal ve finales toch met de Ameri kaanse crack Dick Stockton op zijn beurt de baan had aange veegd: 6-3, 6-3, 6-2. Borg had in de halve finale de Ita liaan Corrado Barazzutti slechts een game toegestaan. De Italiaan wist bij het verlaten van de baan niet beter te doen dan de volgen de galgehumor te spuien: „Bij die ene game Björn, had je toch geen schijn van kans..." En toch is het pad van Borg dit sei zoen allesbehalve over rozen ge gaan. In het Rotterdamse Ahoy moest hij halverwege (helaas) plotseling afhaken wegens die ernstige ontsteking aan zijn voet, hoewel hij kort ervoor nog een briljante partij had gespeeld. Hetzelfde gebeurde bij de grote WCT-finales van Houston enkele maanden geleden wegens een handblessure. Die tegenslagen verhinderden hem echter niet onbedreigd aan de top van de ATP-loonlijst te blijven en een vorm op te bouwen, die elke te genstander al bij voorbaat in zijn schulp doet kruipen. Ook Vilas heeft in feite al lang een Borg- complex. Het is al drie jaar gele den dat hij de laatste keer van de Zweed won. Dertien keer ont moette hij hem en hij zegevierde slechts viermaal. Brengt Wimbledon volgende week wel licht een revanche? Het zit er niet in, want de kleine Argentijn is geen snelle grasspeler, al is hij daar wel als vierde geplaatst Maar hij treft al in de eerste ronde Stan Smith! Slechter kan het bij na niet. Borg won nu al driemaal in zijn korte loopbaan Parijs en denkt dit nu ook, voor de derde achtereenvolgende maal, met Wimbledon te doen, waarmee hij het trotse record van de Brit Fred Perry van voor de oorlog zou evenaren. Wie o wie En wie al Björn Borg op het be faamde Londense tenniscentrum dan wel kunnen weerstaan? Jimmy Connors is geruime tijd geveld geweest door een virus ziekte. Hij speelt weliswaar weer enkele weken zonder verlies in Engeland, maar in toernooitjes zonder erg veel tegenstand. Blijft eigenlijk alleen over Vitas Geru laitis, de blonde zoon van een straatarme emigrant uit Litauen, die vorig jaar in de halve finale van Wimbledons eeuwfeest een hero%ische strijd leverde tegen Borg, die hij pas na vijf sets ver loor. Hij had zoveel van de sterke Zweed gevergd, dat deze twee dagen later in de finale tegen Jimmy Connors zijn laatste re serves moest aanspreken om nog op 't nippertje in vijf sets te zege vieren met 3-6,6-2,6-1,5-7,6-4, na een 4-0 voorsprong in de laatste set en 4-4. Borg heeft het voordeel dat Connors en Gerulaitis op Wimbledon bij elkaar in dezelfde helft zijn ingedeeld, terwijl hij in de andere helft zit, zodat hij slechts een van beiden kan ont moeten. Borg heeft na Parijs ook nog even Daviscup gespeeld voor zijn va derland Zweden, tegen Joego slavië. Hij moest toen zelfs in het dubbelspel uitkomen, hetgeen hij nooit doet. Hij fikste dat ech ter ook met succes en moest ten slotte in het enkelspel ook nog even de winst voor zijn land er doordrukken, hoewel hij eigen lijk niet wilde spelen in verband met een knieblessure. „Maar", zo verklaarde de sto%cijnse Viking, „ik voel me in uitstekende vorm. Ik vraag me de laatste tijd soms wel eens af hoe komt het toch, dat het winnen me zo gemakkelijk afgaat". En uit de mond van de nuchtere Zweed, dat weet men, klinkt dat volkomen oprecht. Een reden temeer voor alle deel nemers van Wimbledon dit jaar om de titelverdediger opnieuw volop te vrezen. Piet Kienhuis DEN HAAG - De uitslag van Lotto 24 is: Eerste prijs: Geen winnaar. Van het bedrag gaat 1/5 naar de jackpot van lotto 25 van zondag a. s-, het overige 4/5 deel wordt ge lijkelijk verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs. Tweede prijs: 2 winnaars, die elk bruto 139.520,40 ontvangen. Derde prijs: 145 winnaars, die elk bruto 2447,70 ontvangen. Vierde prijs: 6.668 winnaars, die elk 64.60 ontvangen. Vijfde prijs: 8.001 winnaars die 53.58 ontvangen. In totaal vielen er in lotto 24 14.816 prijzen. De jackpot voor lotto 25 van zondag 25 juni 1978 is 127.271,99. Voetbal - Martin Vianen, de oud doelman van Ado en Holland Sport, heeft bij de Velsense eer ste divisieclub Telstar een eenja rig contract als trainer onderte kend. De Hagenaar is de opvolger van Petescu, die naar Sparta ver trok. Voetbal - Ruim 4000 supporters hebben de Oostenrijkse deelne mers aan het wereldkampioen schap voetbal gisteravond bij te rugkeer op het vliegveld van We nen geestdriftig begroet. Topsco rer Hans Krankl werd door de menigte op de schouder door de aankomsthal gedragen. AMSTERDAM - Ondanks het feit dat een fikse bries de Amster damse Bosbaan had omgetoverd tot een golfslagbad, waarin goed roeien bepaald moeilijk was en ondanks dat het publiek, gister avond thuis was gebleven, bleek ook nu weer dat de uitvinder van de Argosprintrace een briljant idee geopperd heeft. Deze roei- wedstrijden over 500 meter had den weer alles in zich wat een avondje roeien tot een aantrek kelijk kijkspel maakt met op vallende uitslagen, waarin de Leidse roeiers, zoals verwacht, slechts bescheiden genoteerd werden. Rob Robbers en Rob Florijn (Die Leythe) eisten de hoofdrol voor zich op in de elite-dubbeltwee tegen een Zweedse en een Noorse combinatie. De beide Leythe- roeiers, die ieder alleen in de skiff altijd veelbelovend te werk gin gen, maar zelden écht aan de bak kwamen, lijken nu samen wel verder te kunnen komen. De an dere Leythe-dubbel, Klerks en Van der Loo, kwam ook al tot winst. In het lichte mannetjes- veld wonnen zij van hun partners in de vier (RIC/Willem III) en van een Zweedse ploeg. Die Nederlandse roeitop was ook op de Bosbaan present, althans het mannelijke deel. De lichte roeiers, die in Ratzeburg nog zo'n firore maakten vielen nu op de sprint wat tegen. De Orca/Nereus vier verloor met bijna een boot lengte van een Zwitserse vier, terwijl de Asopos -senior- vier met maar twee seconden achter stand de zo luid bejubelde Orca Nereuscombi heel knap volgde. De acht, die de lichte TAC in el kaar getimmerd heeft en die de Oranjehemden op de komende WK in Kopenhagen zou moeten gaan dragen, won in de weinig imposante tijd van 1.24.26 maar krap, van een Orca-acht. De lichte acht van Njord scoorde gister avond de snelste tijd met 1.22.82. Luynenburg en Stokvis.oude rot ten in de ongestuurde twee, draaiden uitstekend mee in de Argo-sprint op de Bosbaan. in een voorwedstrijd. In de fina les was het kruit wat verschoten, getuige de tweede (senior) en derde (elite) plaatsen. Bosman en Horstink (Phocas) maakten er in de zware twee zonder meer een mooie happening van. De Nijme- genaren treinden soepeitjes langs de concurrenten onder wie een Zweedse twee, Atsma/Oudt (Ae- gir-Nereus) en Luynenburg/ Stokvis (Nereus). De elite-acht werd gewonnen door de tweede jaars van Orca, die echter in de Senior A acht door een Duits oc tet duidelijk verslagen werd. Gistermiddag begonnen de wed strijden van de "Koninklijke" al, waarbij de Argosprint een aardig intermezzo vormde. De door Ha- rald Punt gecoachte Njord-da- mesvier kwam heel aardig uit de voeten, Hannemiek Punt, Ha- rald's betere helft, bemant in die vier de slagplaats en in een ag- gressief ritme kwam zij gisteren samen met Geertrui van Hoog straten, Dorien Starink en Her- mione van Pampus tot een afge tekende zege in de damessenior- A-vier. KEES DE RUIJTER PARIJS - Victor Kortsjnoi heeft gisteren aangekondigd een open brief aan de Russische premier Breznjev te sturen. De inhoud van het schrijven zal hij bij aan komst in Baguio stad op de Phi- lippijnen openbaar maken. Op 17 juli wordt in deze stad een begin gemaakt met de schaakmatch tussen Kortsjnoi en de huidige wereldkampioen Karpov om de wereldtitel. Uitdager Kortsjnoi gaf al wel te kennen, dat de brief een verzoek bevat om zijn gezin vrij te laten. "De Sovjet-regering heeft voor mijn familieleden een onleefbare situatie gecreëerd. Zij worden behandeld als politieke gevange nen en mijn zoon wordt bedreigd met een oproep voor de militaire dienst nadat hij een verzoek had ingediend om het land te mogen verlaten. Om een normaal ver loop van de strijd om de wereldti tel te waarborgen, zou de Sovjet- Unie mijn gezin moeten vrijlaten. In het tegenovergestelde geval kan ik niet garanderen, dat er zich tijdens de match geen politieke complicaties zullen voordoen". Over de match met Karpov zei de in Zwitserland woonachtige ex- Russische grootmeester "De eerste partijen zullen voor mij erg moeilijk worden. Karpov staat erofn bekend, dat hij in de aan vangspartijen sterk aanvallend speelt om een voorsprong te ne men". ALPHEN - Peter Pauwels is bezig aan een voortreffelijk tennistoer nooi bij TEAN in Alphen. Was het in Sassenheim al duidelijk dat hij momenteel sterk speelt - winnaar Hans van der Loo zegevierde met moeite in drie sets, 10-8 in de der de set! - in Alphen zette hij in de tweede ronde Richard Kasten op verlies en gisteren ging hij door met een zege op de als vierde ge plaatste speler in het HEB. Ar nold van der Capellen, 6-2,6-7,6-1. Dat zijn resultaten die de concur rentie ernstig aan het denken zullen zetten. Van die concurren tie, als tenminste de geplaatste spelers als zodanig worden aan gemerkt, verdween gisteren nog een kanshebber van het tapijt, namelijk Charrel Asselbergs, no.3 geplaatst. Weliswaar won hij eerst gemakkelijker dan werd verwacht van Bub van der Zee (6-2,6-2), maar daarna werd hij even gemakkelijk aan de kant ge zet door de finalist van de Mun- nik, Robert Jan van der Feen, 6-2,6-4. Henny Koemans, no. 2 geplaatst, gaf Gelevert, die tegen Marinus Brooshooft toch een goede party had weggegeven 6-8,3-6,6-2, wei nig mogelijkheden, 6-4,6-1 en Bram Madera, no. 1 geplaatst, won na de eerste set tegen Paul Kallenberg eergisteren met 6-1 op zijn naam te hebben geschre ven, gisteren ook de tweede set, 7-5. In het HDB boekten Madera en Koemans nogmaals winst. Conform de plaatsing als no. 2, wonnen zij van het duo Bakker/ Carlier, 6-0,6-2. In het HEC had Boudewijn Pon- sioen, no. 1 geplaatst, al zijn re serves nodig om neeft Willem Ponsioen te bedwingen. Dat luk te met de cijfers, 6-0,4-6,9-7. Geen problemen Bij de dames waren er oor de ge plaatste speelsters, Barbara Hee- ze (no. 2) en Ali Snellenberg (no. 1) geen problemen. Barbara Hee- ze won van de 12-jarige Yvonne Kouw, die eergisteren Tony Bak ker uit Bodegraven met 4-6,6-4,6-4, had geklopt, vooral dankzij grotere routine met 6-3,6-0 en Ali Snellenberg stond mevr. van-Hoff eveneens maar drie spellen toe, 6-2,6-1. Milou Penseel won in het DEB in twee korte sets verrassend snel van Maureen Meijer, 6-2,6-1. In deze vorm zal zij hoge ogen gooien in de strijd om de bezetting van de eerste plaats op dit toernooi. Tine Langeveld, als eerste kansheb ster genoteerd, heeft door lange afwezigheid uit het wedstrijden- tennis, haar spelritme verloren. Zij maakte in haar eerste party tegen Ali Snellenberg, tenminste een verre van overtuigende in druk, 4-6,6-1,8-6 voor Tine Lan geveld. T .F.TFlFW Flo T airlcn ,111 rr. »-« LEIDEN - De Leidse sportpers de oefenmeesters van Leidse voetbalverenigingen, zullen el kaar morgen opnieuw gaan be-x strijden op het voetbalveld. Tij dens de pauze van het internatio nale jeugdtoernooi van DOCOS krijgt de Leidse pers de gelegen heid revanche te nemen voor de smadelijke 7-0 nederlaag die vo rig jaar werd geleden, in het duel dat zo langzamerhand de tradi tionele afsluiting van het voet balseizoen in de Leidse regio gaat worden. Om de kansen te doen keren hebben de journalisten zich ditmaal verzekerd van de steun van een aantal gastspelers, terwijl bovendien de tactiek (vo rig jaar werd met slechts één ver dediger gespeeld) gewijzigd zal worden. De aanvang van het duel is bepaald op 13.00 uur. Opstellingen: Trainers: Koos van Weerlee (DOCOS), Siem van der Ham (DOCOS), Ger Linkerhof (Roodenburg), Pieter Versteegh (ex-Roodenburg), Gerard Désar (UVS), Ruud de Groot (Lugdu- num), Leo de Jong (LDWS), John Huguenin (RCL), John Eelman (Noordwijk), Frans van der Zeeuw (Katwijk), Mat Keereweer (Stompwijkse Boys). Bert de Graaf (SV Krant), Aat Koren (VTL), Piet Kantebeen (coach), Ton Kantebeen, Freek Filippo (KNVB), Adne Lagendijk (Quick Boys). Sportpers: Ad van Kaam, Paul de Tombe, Rob Onderwater en Jaap Visser (allen Leidsch Dagblad), Gert-Jan Onvlee, Roen van der Geest, Bart Schaberg, Gijs Zand bergen, Dick van der Byl, Henk Braat, Folkert Jan Geertsma (coach), René Uytten bogaard, Kees van der Burg (allen Leidse Courant). Als gastspelers bij de Leidse Sportpers komen binnen de lijnen: Dennis van der Water (ASC).Theo van Seggelen (UVS), Jan Willem Bogers (Noordwijk), Aat de Groot (Roodenburg), Piet van Dam (Docos).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13