België gaat snijden in sociale zekerheid fgssM- Oostblok geeft aanzienlijk toe W, Joegoslavië beschuldigt W.-Duitsland Gëzellig 'Pierewaaier kan alleen in Scheveningen Kalkar mag verder worden afgebouwd VRIJDAG 23 JUNI 1978 BUITENLAND PAGINA 9 Till Meyer BONN (SP)-Aan de oplettendheid van een Westberlijnse justitie ambtenaar. die in Bulgarije vakantie hield, is het te danken dat eergisteren vier Duitse terro risten in dat land konden worden aangehouden. Twee van hen be horen tot de veertig meest ge zochte misdadigers in de Bonds republiek: Till Meyer (34), die op 27 mei dóór enkele vrouwen uit de gevangenis Moabit in West- Berlijn Werd bevrijd en Gabriëlle Rollnick (28), die vermoedelijk aan de gewelddadige ontvoering van Meyer een actief aandeel heeft gehad. Twee andere ver dachten waren eveneens vrou wen: de 27-jarige Gudrun Stür- mer en een Westduitse van wie de identiteit gisteravond nog niet vast stond. Het viertal is door Bulgarije prompt uitgeleverd en gisteren met een vliegtuig naar de Bondsrepubliek overgebracht. De justitie-ambtenaar, wiens naam uiteraard geheim wordt gehou den, herkende op een Bulgaars strand de voortvluchtige Till Meyer en informeerde prompt de politie in West-Berlijn en in de Bondsrepubliek. Door nauwe samenwerking van de Westduit se en Bulgaarse recherche, kon het viertal, dat ongewapend was, bij verrassing worden gearres teerd. Gisteren wilden minister van binnenlandse zaken Baum en de chef van het federale re cherchebureau in Wiesbaden, Herold, niet onthullen onder welke omstandigheden die arres tatie precies had plaatsgevonden Gudrun Stürmer houdende Berlijnse justitieman te danken is geweest dat het vier tal tegen de lamp liep. Till Meyer stond sinds 11 april met vijf anderen in Berlijn terecht wegens zijn vermoedelijke deel neming aan de moord op de rechtbankpresident Von Drenkmann in 1973 in Berlijn en de ontvoering van de Westber lijnse CDU-voorzitter Lorenz in 1974. Gabriëlle Rollnick wordt eveneens van deze activiteiten in de zogenaamde "2 Juni"-bewe- ging verdacht, maar zag kans drie jaar geleden met drie andere vrouwelijke terroristen uit een Berlijnse gevangenis te ontsnap pen. Van Gudrun Stürmer neemt men aan dat zij bij de ontvoering van Till Meyer vorige maand be trokken is geweest, evenals trouwens de nog niet geïdentifi ceerde vierde vrouw. De nieuwe minister van binnen landse zaken Baum achtte dit Duits-Bulgaarse succes belang rijk genoeg om gistermiddag in Bonn in allerijl een persconferen tie te beleggen. Hij en de chef van de recherche Herold betoogden dat de internationale samenwer king nu ook met communistische landen steeds beter wordt. Vori ge maand werden in de Joegosla- Een nog niet geïdentificeerde vische stad Zagreb vier van de meest gezochte terroristen opge pakt, onder wie Brigitte Mohn- haupt. Dezen zijn nog niet aan Bonn uitgeleverd, omdat Belgra do een uitwisseling verlangt met een aantal van terrorisme ver dachte Kroaten, die zich sinds ge ruime tijd in de Bondsrepubliek ophouden. Bulgarije heeft dergelijke eisen niet gesteld en was bereid Meyer c.s. dadelijk af te schuiven ook al be staat er tussen Bonn en Sofia geen uitleveringsverdrag. Vol gens Baum en Herold getuigt de bereidheid tot samenwerking van de Oosteuropese landen, dat men ook daar het internationale terrorisme steeds meer als een bedreiging gaat zien. Die betere coördinatie heeft tot gevolg dat ook in Oost-Europa voor West duitse terroristen de mogelijk heid tot een zoals Baum zei "rustpauze" steeds geringer wordt, zelfs al houden de gezoch- ten zich daar ongewapend en ook overigens onopvallend in de drukte van door veel Duitsers be zochte toeristengebieden op. Gabriëlle Rollnick sers gearresteerd, van wie de meesten in het buitenland (drie van hen, Folkerts, Schneider en Wackernagel in Nederland). In al die gevallen is volgens minister Baum de Westduitse politie actief bij de opsporing en aanwijzing van de gezochten betrokken ge weest. Onder die 41 gearresteer den bevinden zich, aldus Herold, acht terroristen van wie wel vast staat dat zij aan de ontvoering van en latere moord op de Westduitse werkgeverspresident Hanns- Martin Schleyer in oktober vorig jaar hebben deelgenomen BRUSSEL (SP) - De Belgische regering heeft woord ge houden. De anti-crisiswet gaat de overtrokken over heidsuitgaven saneren zonder dat over belastingverho ging wordt gerept. Maar trein, tram, bus, het brood en wellicht ook het pakje sigaretten gaan ongeveer zeven procent meer kosten. MONACO - Voor degenen die niet kunnen wachten tot het 28 juni is, de trouwdag van prinses Cdroline van Monaco, geeft de prinselijke pers dienst van Monaco alvast wat officiële foto's uit van de prinses met haar verloofde Philippe Junot. Het prinsdom verwacht meer dan 50.000 bezoe kers tijdens de plechtigheden volgende week. WENEN (AFP/Reuter) - De voor stellen die de landen van het pact van Warschau twee weken gele den ter tafel brachten op de con ferentie in Wenen over weder zijdse evenwichtige troepenver mindering (MBFR) in Europa, komen aanzienlijk tegemoet aan de eisen van de NAVO. Dit ver klaarden communistische af gevaardigden naar de conferentie gisteren in Wenen. De Oostduitse delegatieleider Ingo Oeser, noemde de voorstellen een "belangrijk compromis". Het Warschau-pact heeft onder meer voorgesteld dat elk lid van de NAVO of het Warschau-pact zijn aantal grondtroepen mag opvoe ren als een ander lid zijn troepen vermindert. De toename bij het ene lid mag echter niet hoger zijn dan de helft van de vermindering bij het andere lid. Als bijvoorbeeld België eenzijdig zou besluiten zijn grondtroepen met 40.000 man te verminderen, mag West-Duitsland zijn grond troepen met 20.000 man opvoe ren. Een derde NAVO-land, of een groep van NAVO-landen, mag dan de andere 20.000 aanzui veren. Bij dit alles wordt wel het maxi mum aangehouden dat voor alle grondtroepen van de beide blok ken geldt. Over het bereiken van dit maximum zijn de blokken het nog niet eens. Dit komt voorna melijk doordat het Warschau pact zegt 805.000 man grondtroe pen te hebben in Europa, terwijl de NAVO meent dat dit 950.000 man is. Daarom vindt de NAVO dat het Warschau-pact meer troepen moet terugtrekken om aan het maximum van 700.000 te komen, dan dat het Warschau pact vindt. Niettemin noemden ook Westerse delegatieleden de Oostblokvoor- stellen belangrijk. De voorstellen voor de aanzuivering door de een van de vermindering van de an der, is vooral voor de NAVO van belang voor het geval een lid be sluit uit de club te stappen. Tot dusver eiste het Warschau-pact dat de troepensterkte van elk af zonderlijk land aan een maxi mum zou worden gebonden. Dit zou voor West-Duitsland inhou den dat het zijn troepen niet mocht opvoeren als een NAVO- lid besloot zijn militairen uit de Bondsrepubliek terug te roepen. Verder wordt er langs de randen van de sociale zekerheid gesne den, echter niet zodanig dat het voor de socialisten of de vakbe weging onaanvaardbaar is. Toch groeit bij een aantal afzonderlijke vakbonden het verzet. Om dat te smoren wordt de reeks impopu laire wetsontwerpen versneld door de volksvertegenwoordi ging gejaagd. De vakantieperiode daarna gebruikt het kabinet om tijdens de afwezigheid van velen een aantal maatregelen kracht van wet te geven. Het gaat onder een verhoging van de eigen risi co's voor de fondspatiënten. Willen zij naar de dokter dan gaat dat iedere keer drie tot vier gul den kosten. Ook gepensioneer den met een behoorlijk inkomen en werkende vrouwen zullen on der zo'n regeling vallen. De men sen met sociale uitkeringen wordt op jaarbasis al met al onge veer één miljard gulden onthou den. Eenzelfde bedrag gaat naai de ministeries van sociale zaken en werkgelegenheid, waar enor me tekorten zijn ontstaan, alle departementen moeten twee procent bezuinigen en worden daartoe stevig gemuilkorfd. Ook voor 1979 zijn zulke uitgavenbe perkingen overeengekomen. Daarbij is de macht van het par lement om dwars te gaan liggen beperkt. Meer ruimte voor de be drijven en een verkleind tekort bij de overheid vormen de alge mene doelstellingen van de totale operatie, die vorige week bijna tot een kabinetscrisis leidde, ADVERTENTIE Fijn dat Den Haagen Scheveningen zo lekker dichtbij zijn. Fijri met z'n allen naar het strand. Kuilen graven, pootje baden of flaneren langs de boulevard. Even neerstrijken op ee terrasje en dan natuurlijk de "Pier" met z'n vele nieuwe attrakties. In Scheveningen is altijd wel wat plezierigs te beleven. Bovendien i; Den Haag vlakbij met al z'n warenhuizen, musea en eethuisjes. En als afsluiting van een feestelijk dagje-uit, lichtjes kijken in Madgrodam bij avond. Maak 't u makkelijk met de voordelige dagtocht 19 van NS f TIPS VOOR EEN FIJNE DAG UIT v Woensdag 28 juni: 14.00 uur REDDINGSDEMONSTRATIES voor de Scheveningse kust. i/m zondag 2 juli: PASAR MALAM BESAR in de Houtrusthallen. Zaterdag 1 juli: SCHEVENINGSE DAG. Festiviteiten, oude ambachten, braderie rond het Visserijmuseum. Neptunusstraat. Zondag 2 juli: 11 uur STANDWERKERSCONCOURS op de Pier Inlichtingen: VVV Den Haag/Scheveningen, tel 070-546200 ..en kiek met Kodak film - de kleuren uit het gele doosje. werklozen die een passende baan weigeren of betrapt worden op een klandestien baantje krijgen een halfjaar lang geen uitkering meer. Afgestudeerden uit het ho ge onderwijs moeten bijna onder alle omstandigheden een pas sende baan aanvaarden. Het be drijfsleven en de overheid dienen bij de werving iedere voorkeur voor mannen boven vrouwen achterwege te laten, I DE soms buitengewoon hoge pensioenen van hoge pieten wor den beperkt. Zevenduizend gul den bruto pensioen per maand wordt het absolute maximum Sommige rechters willen tegen dit voorstel gaan staken, ambtenaren van zestig of ouder met twintig dienstjaren mogen met pensioen. Ze moeten dat zelfs wanneer ze een jaar achter een ziek thuis blijven. Docenten in het middelbaar onderwijs mo gen nog hoogstens 32 uur voor de klas staan. Studenten zonder Oud-premier Denemarken overleden KOPENHAGEN (DPA/Reuter) - De voormalige Deense premier Jens Otto Krag is, zo werd giste ren bekendgemaakt, onver wachts in Kopenhagen op 63-ja- rige leeftijd gestorven, waar schijnlijk aan een hartaanval. Krag, een sociaal-democraat, was premier van Denemarken van 1962 tot 1968 en van eind 1971 tot eind 1972. Zijn naam is onlosmakelijk ver bonden met het toetreden van Denemarken tot de Europese Gemeenschap. Tijdens zijn pre mierschap stemden de Deense kiezers in oktober 1972 middels een referendum voor toetreding van Denemarken tot de EG. Krag beschouwde dit als het hoogte punt van zijn politieke carrière, en tevens als afsluiting ei-van. De dag na het referendum maakte Krag, volkomen onverwacht zijn aftreden bekend, om persoonlij ke redenen, zoals hij zei. Na zijn aftreden als premier, is hij nog een jaar leider geweest van de vertegenwoordiging van de Europese Commissie, het "dage lijks bestuur" van de EG. in Was hington. Sindsdien heeft hij zich volledig teruggetrokken uit het politieke leven. beurs gaan meer inschrijvings geld betalen. Jongelui die een bedrijfje willen beginnen worden door de overheid aangemoedigd. Bij de rechtbanken komen spe ciale kamers tegen de fiscale fraude. Bedrijfsleven Bedrijven die naar verhouding van hun omzet veel werkgelegenheid bieden gaan minder sociale pre mie betalen. Ondernemers met meer dan vijftig man personeel, die Om steun aankloppen kunnen gedwongen worden hun boeken volledig open te leggen. Reeds bestaande fiscale verlichtingen voor het .bedrijfsleven worden verlengd. BIJ de grote banken en privé- elektriciteitsbedrijven moet men een hoge ambtenaar in de leiding opnemen. De openbare krediet instellingen gaan volwaardig met de particuliere banken c ren, dus meer service verlenen. Het plan om de vestiging van nieuwe filialen van banken met een heffing te belasten is van de baan. De Kempische Steenko lenmijnen worden voornamelijk een zaak van de overheid. KRACHTIGE acties zijn aange kondigd tegen het werken met koppelbazen, waaraan zelfs overheidsdiensten zich bezondi gen. De aannemer is voortaan onder alle omstandigheden ver antwoordelijk voor de afdracht van loonbelasting en sociale premie voor ieder die op zijn werk wordt aangetroffen. VRACHTWAGENS met diesel motor gaan in een aantal gevallen meer belasting betalen. De maximaal toegelaten last per as gaat van 13 naar 11 ton. Opnieuw wordt overwogen om de energie verspillende grootscheepse nachtelijke verlichting van de snelwegen te beperken ADVERTENTIE MÜNSTER-ESSEN (DPA) - De snelle kweekreactor in Kalkar in Noordrijn-Westfalen mag verder gebouwd worden, zo heeft een rechtbank in Münster gisteren bepaald. Een eis voor het stopzet ten van de bouw van deze kernin stallatie is hiermee afgewezen. Tot dusver zijn alleen de reactorge bouwen gebouwd. De komende weken wordt de derde van de in totaal zes gedeeltelijke vergun ningen verwacht, waarna dan ook met het interieur kan worden begonnen. Onlangs heeft de betrokken parle mentscommissie van de West duitse Bondsdag bij meerderheid zich ervoor uitgesproken dat toe stemming voor inbedrijfsstelling van de snelle kweekreactor pas na een nieuw parlementair debat mag worden verleend. De kerninstallatie moet in de twee de helft van 1983 gereed zijn. De bouw van de kweekreactor, die meer dan drie miljard mark kost, berust op internationale verdra gen tussen West-Duitsland. Bel gië en Nederland. Tevens nemen ook elektriciteitsmaatschappijen uit deze landen en uit Brittannië aan het project deel. BELGRADO (UPI) - Joegosla vië heeft West-Duitsland gis teren op het elfde congres van de Joegoslavische Commu nistische Partij, beschuldigd van het meten met twee ma ten waar het het terrorisme betreft. Nijaz Dizdarevic, lid van het centraal comité, zei dat de Bondsrepubliek weigerde in te gaan op een Joegoslavisch verzoek acht „Oestasji", le den van een extreem-rechtse nationalistische beweging in Kroatië die in de Tweede We reldoorlog collaboreerde met de nazi's uit te wisselen tegen vier Westduitse terroristen die in Joegoslavië gevangen genomen zijn. Dizdarevic zei dat in de Bonds republiek een perscampagne op touw was gezet om de uit levering van de Oestasji's te voorkomen. Hij noemde dit verbazingwek kend, waar iedereen wist wat voor misdaden zij begaan hebben en er bloed kleeft niet alleen aan hun handen, "maar aan hun armen tot aan de schouder" "Waarom dit meten met twee maten? Is het leven van een Joegoslaaf minder waardevol dan dat van een Westduit ser"? vroeg Dizdarevic zich af. De na de oorlog naar West- Duitsland gevluchte Kroati sche collaborateurs worden verantwoordelijk gesteld voor een reeks overvallen op Joegoslavische diplomaten en Joegoslavische gebouwen in Europa, waaronder de moord op de Joegoslavische ambassadeur in Zweden in 1971. De vier terroristen die in Joego slavië zijn gepakt, staan bo venaan de lijst van meest ge zochte misdadigers in de Bondsrepubliek. Deze heeft om hun uitlevering gevraagd zodat zij kunnen worden on dervraagd over de moord op de Westduitse werkgevers voorzitter Hanns-Martin Schleyer en de bankier Jür- gen Ponto. Joegoslavië heeft de uitlevering van de vier afhankelijk ge steld van uitlevering door Bonn van de acht Oestasji's. ADVERTENTIE nel vj*1

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9