Regering houdt vast aan kinderbijslagplan Ij 'Sint Maarten 'n roversnest' Homo's gaan morgen in Amsterdam demonstreren Roofmoord opgelost Mmm vanavond barbecuen. Politie verwacht 70.000 demonstranten Doe gordijnen maar dicht Ondanks stevige kritiek in Kamer Goedhart Bouwhuis PvdA is bezorgd over stagnering woningbouw VRIJDAG 23 JUNI 1978 AMSTERDAM - Homoseksuele mannen en vrouwen gaan mor gen in Amsterdam de straat op om te demonstreren tegen de on derdrukking van de homosek sualiteit. En dan niet alleen tegen de vervolging van homoseksue len in landen als de Verenigde Staten - waar Anita Bryant een kruistocht ondernam tegen de homoseksuelen - de Sowjet- Unie, West-Duitsland, Cuba, Griekenland, Engeland, Argen tinië en ChiJi. Ook in ons vaak zo verdraagzaam geachte landje is niet alles botertje tot de boom. Bijna alle organisaties die zich in Nederland met homoseksualiteit bezig houden, zijn bij de demon stratie betrokken: de Nederland se Vereniging tot Integratie van Homoseksualiteit COC, COC- Vrouwen, Flikkerfront, Rooie Flikkers, Stichting Vrije Relatie rechten en de werkgroep Homos tudies Amsterdam, 's Middags om 1 uur start de demonstratie op het Amsterdamse Frederiks- plein. Men trekt dan naar het Vondelpark, waar een aantal i het woord NIJMEGEN (ANP) - De afge lopen dagen heeft de politie vijf personen uit Gelderland aangehouden, die ervan wor den verdacht betrokken te zijn geweest bij een gewa pende overval op zondag avond 28 mei op hotel-restau rant "De Roskam' in het Oostgelderse Drempt. De 23-jarige bedrijfsleider H. Jansen werd daarbij doodge schoten. Drie verdachten zijn opgesloten. Twee vrouwen zijn inmiddels op vrije voeten gesteld. Het vijftal had met een echtpaar uit Doesburg, dat het restau rant regelmatig bezocht, een gijzelingsplan ontwikkeld om geld buit te maken. In België werd het bestaande wapen bezit van een revolver en een pistool uitgebreid door de aankoop van een automatisch geweer en een jachtgeweer. Na enkele uren van wachten te hebben doorgebracht met het drinken van bier en het gebruik van cocaine, gingen naar Drempt. Het Doesburg- se echtpaar zag op het laatste moment van de overval af. Drie mannen drongen de zaak binnen en dwongen de zeven aanwezige bezoekers op de grond te gaan liggen. Toen niemand aan die eis gehoor gaf, moest iedereen een hal in. Sommige bezoekers onder namen met succes een vluchtpoging, waarop paniek ontstond. Daarbij ging het jachtgeweer af, dat de be drijfsleider dodelijk in de zij trof. De overvallers en een echtpaar dat op de uitkijk stond, ver trokken in een auto. Onder weg ontstond ruzie, omdat was afgesproken dat niet op mensen zou worden gescho ten. De schutter, de 23-jarige S.D. uit Apeldoorn, vluchtte uit de auto. Enkele wapens en vermommingen werden uit de auto gegooid en onderweg bevrijdde men zich van de rest van de wapens De districtsrecherche van de rijkspolitie in Nijmegen en het regionale bijstandsteam Gelderland weigerden giste ren op een persconferentie een verklaring te geven over hoe de daders werden opge spoord. De als leider aange merkte verdacht is de 38-jari- ge E.J.L.N. uit Nijmegen. Advies in kort geding aan gevangen vrouwen AMSTERDAM (SP) - "De gede tineerden kunnen in hun cel de gordijnen sluiten en het licht uitdoen. Dat scheelt weer twee graden". Landsadvocaat mr. R. Fortuyn gaf in een kort geding dat door twee vrouwelijke ge vangenen tegen de Staat is aangespannen dit advies. De vrouwen eisen in het kort geding dat de Bijlmerbajes wordt gesloten tot het ventila tiesysteem dusdanig is verbe terd dat de temperatuur niet hoger wordt dan 22 graden. Nu loopt de temperatuur soms op tot over de 27 graden. "Dat is heel warm", gaf mr. For tuyn gisteren voor de Am sterdamse rechtbank toe "Maar zulk warm weer komt zelden land De klachten van de Bijlmerba jes - hoofdpijn, misselijkheid, prikkende ogen en verstopte neuzen - weet hy niet aan de luchtverversing maar aan psychologische factoren. "In de oude gevangenis in Rot terdam was het op warme da gen ook niet uit te houden", betoogde hij. De landsadvo caat voorspelde dat het aan leggen van airconditioning de klachten waarschijnlijk zal doen toenemen, omdat dat verkoudheid en uitdroging bevordert. De advocaat van de twee vrou welijke gevangen, mr. T. Hoogenboom, liet uiteraard een heel ander geluid horen. "De kruideniersmentaliteit van de Rijksgebouwendienst, die air-conditioning te duur vindt, heeft een onhoudbaar klimaat geschapen" "De Rijksgebouwendienst heeft gemeend hier de zelfde normen te moeten hanteren die gelden voor andere over heidsgebouwen. waar wél een raam open kan en waar men na vyf uur verkoeling kan zoeken op een caféterras", zei de advocaat van de gevange- De president van de Amster damse rechtbank, mr. W.J. Borgerhoff Mulder zal op 29 juni beslissen of de eis van de gedetineerden al dan niet moet worden toegewezen. zal voeren en homocabaretgroe pen uit binnen- en buitenland zullen optreden, 's Avonds volgt er dan een feest in het pand van het COC, want bij alle ellende moet het toch ook leuk blij ven. Dat de homoseksuelen nog vaak veel te verduren hebben, blijkt wel uit een informatiemap die de organisatoren van de demonstra tie hebben verspreid. Een greep uit de litanie: homoseksualiteit wordt in sommige landen ge bruikt als politiek middel om te genstanders zwart te maken. Dat was al gebruikelijk in Hitler- Duitsland, maar ook in het Rus land van Stalin werden homo's vervolgd. En het gebeurt nog steeds, ook in deze tijd. Het ge beurt bijv. in Argentinië. Evenals in andere Zuidamerikaanse lan den, is de homovervolging in Ar gentinië openlijk. „Roei de ho moseksuelen uit", luidt de kop van het blad van het Argentijnse ministerie van sociaal welzijn. Aanbevolen wordt razzia's onder homo's te houden, waarna ze of heropgevoed of vermoord kun nen worden. „Het is dan ook niet verwonderlijk dat de bevrij dingsbeweging van Argentijnse homoseksuelen de wijk heeft moeten nemen naar Puerto Rico, om van daaruit op te roepen tot actief verzet tegen het Argentijn se fascisme", aldus de informa tiemap. Illustratief voor andere minder heidsgroepen in Argentinië: van de 450.000 joden hebben de af gelopen twee jaar 85.000 tot 100.000 vrijwillig dat land verla ten. Ook Nederland moet de hand in ei gen boezem steken en niet alleen naar anderen wijzen. Wat te den ken bijvoorbeeld van een bepa ling in de Amsterdamse Politie verordening, die nachtclubs ver plicht hun ledenlijsten met pas foto's bij de politie te deponeren. En tot die nachtclubs behoren ook de vele zgn. nichtenkitten, ofte wel homoseksuele bars. En kele clubs zijn al zonder enig ver zet bezig die verordening uit te voeren. Er moet per slot van re kening geld in het laadje komen. Zo komt de registratie van homo seksuelen langzaam op gang en wordt het voor de politie in ieder geval gemakkelijker om homo's op te sporen. Op formulieren voor een proces-verbaal kan de politie nog steeds invullen of ie mand gastarbeider, Surinamer, homo, lesbisch, schandknaap of biseksueel is. •,Het is zeker dat mensen alleen al op grond van homoseksualiteit in Nederland worden geregistreerd. Registratie die niet voor niets plaats vindt en, zeker onder min der prettige regimes, gevolgen zal hebben. Nagelbijters (een van de categorieën op het politieformu- lier) zullen niet snel vervolgd worden. Heden en verleden ma ken echter duidelijk dat dat met homoseksuelen wel het geval is" aldus de organisatoren. ADVERTENTIE Voor welke keuken kiest u? Eenvoudig of super-de-luxe, kunststof of hout, met of zonder inbouwapparatuur? Aan u de keus! Als u voor Goedhart Bouwhuis kiest, dan kiest u allereerst voor kwaliteit, venegaande service en een keukenspecialist die met u meedenkt. Sie Matic en Alno, de waarborgen voor perfekte kwaliteit. welkom in onze showroom Wkgeop Hoom 126a, (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn, Tel. 0172-93444* 1 geopend van ma. t/mvr van 8.30-12 30 en van 14.00-17.30 uur 's zaterdags van 10.00-16 00 uur DEN HAAG - Het kabinet houdt vast aan haar plan om de dubbele en driedubbele kinderbijslag voor 16-en 17-jari- gen af te schaffen. Als doekje voor het bloeden is wel een steunregeling opgesteld. Minister Albeda van sociale za ken heeft kans gezien hiervoor een bedrag van 167 mil joen gulden los te peuteren. Dit geld komt vooral ten goede aan de gezinnen met de laagste inkomens met stu derende kinderen van 16 en 17 jaar. Zij gaan er per saldo echter toch netto op achteruit. UTRECHT - De fundamenten van het zestiende eeuwse kasteel Vreden- burg in Utrecht worden op het ogenblik per tufsteen verkocht om zo vol doende geld bijeen te krijgen vooreen orgel in het gloednieuwe muziekcen trum. De fundamenten moesten vorig jaar plaats maken voor de nieuw bouw van het centrum. De duizenden tufsteentjes staan keurig afgebikt en opgestapeld op een terrein van de dienst openbare werken. Een steen kost tien gulden. DEN HAAG (SP) - De Partij van de Arbeid maakt zich ernstige zor gen over de ontwikkeling van de woningbouw. De PvdA consta teert dat in de eerste vijf maanden van dit jaar ongeveer 5000 wo ningen minder in aanbouw zijn genomen vergeleken met 1977. Er werden bijna 4000 minder bouwvergunningen verleend. In de periode januari tot en met mei werd voor 3000 woningwetwo ningen minder rijkssteun toege zegd. ADVERTENTIE De PvdA-fractie vreest dat het niet meer zal lukken om de nu al op gelopen achterstand nog in de loop van dit jaar in te halen. De socialisten maken zich ook ern stig zorgen over de in de voor jaarsnota aangekondigde maat regelen op het gebied van de wo ningbouw. De PvdA heeft daar uit opgemaakt dat minder geld beschikbaar wordt gesteld voor woningwetleningen en lokatie- subsidies. Het meest verontrust is men echter over het feit dat het kabinet niet van plan is de post individuele huursubsidies volle dig door te berekenen. Als gevolg van achterblijvende inkomens ontwikkeling en een groter aantal uitkeringen dan verwacht, is deze post aanzienlijk hoger geworden dan verwacht was. Het kabinet is echter niet van plan dat te com penseren. De steun wordt verleend via de re geling tegemoetkoming studie kosten. Mensen met een inkomen tot het minimumloon krijgen in 1981, als de regeling volledig van kracht is, 1455 gulden netto per jaar per kind. De regeling wordt van kracht in het schooljaar 1979/1980, als de regering ten minste haar zin krijgt. De eerste uitkering wordt gedaan in het derde kwartaal van 1979. Dan zijn de totaalbedragen echter nog iets lager. Naarmate het inkomen stijgt worden de uitkeringen over de hele linie lager. Bij een jaarinkomen van 34.000 gulden bruto en daarboven ver valt de steunregeling. Voor de laagste inkomensgroepen bete kent dit dat ze 75 procent krijgen van wat ze anders aan dubbele kinderbijslag ontvangen zouden hebben. Het PvdA-Kamerlid Dolman vindt dit "een fooi" Hij was zeer te leurgesteld door deze maatregel. "Dit doet een kabinet, dat zegt de minimuminkomens te zullen sparen", zo hekelde Dolman de aankondiging. Hij constateerde dat ook de laagste inkomens groepen, voor wie de regeling geldt, er in elk geval in netto-in komen op achteruit zullen gaan. Ernstige kritiek had Dolman ook op de plannen van CDA en WD om de voornemens van de rege ring op een aantal punten te wij zigen. Hierbij gaat het om de eer ste fase van de hele operatie. Dit betreft de vervanging van kinde raftrek door meer kinderbijslag. De beide regeringspartijen willen dat voor het tweede en derde kind de nadelen pas van kracht worden bij de inkomensgrens van respectievelijk 45.000 en 50.000 gulden. Ook de regering heeft ernstige be zwaren tegen deze plannen, evenals tegen het voorstel om de bijslagen voor het vierde kind en daarboven te verhogen. Een an der plan van CDA en WD, om de stijging van de uitkeringen te koppelen aan de gemiddelde stij ging van lonen en prijzen in plaats van aan de loonstijging, zoals dat nu het geval is, vond geen genade in de ogen van mi nister Albeda. Staatssecretaris De Graaf van so ciale zaken had berekend dat de ze voorstellen in 1979 vooreen gat in de begroting van 100 miljoen gulden zullen zorgen. Gezien de grote zorg van het kabinet over de rijksuitgaven vond hij dat onaan vaardbaar. De WD'er De Korte blijft echter vasthouden aan de eis dat de regering tegemoet moet komen aan zijn voorstellen in ruil voor de bereidheid van de libe ralen om akkoord te gaan met die eerste fase. Zoals bekend hebben ze daartegen ernstige principiële bezwaren. Maatregelen tegen het uitlekken geheime stukken DEN HAAG (SP)-Tevergeefs is op verscheidene departementen ge zocht naar het lek, waardoor publiciteitsmedia de beschik king kregen over strikt geheime ministerraadsstukken over de bezuinigingen. Minister-president Van Agt ant woordt dit op vragen van de WD-Tweede Kamerleden Riet kerk en Lauxtermann. De premier is het met beide liberale Kamerleden eens, dat het "on toelaatbaar is dat vertrouwelijke stukken in handen komen van personen waarvoor die stukken niet bestemd zijn". De minister-president is dan ook bereid te onderzoeken hoe één en ander mogelijk is. Zij het nog zonder resultaat, zoals uit zijn antwoord blijkt. Van Agt "Op verscheidene departementen zijn in de laatste maanden reeds in terne onderzoeken ingesteld. De ze hebben tot dusver nog geen re sultaat opgeleverd. Aan alle de partementen is opgedragen scherper toe te zien op de nale ving van de bestaande rubrice- ringsvoorstellen. Leidt dit niet of onvoldoende tot de noodzakelij ke verbetering, dan zullen verder gaande maatregelen worden ge troffen". WILLEMSTAD (SP) - De chaos op St. Maarten, één van de zes eilan den van de Nederlandse Antillen, is zo groot dat Nederlandse Ka merleden ingrijpen onontkoom baar vinden. Er heerst op het eiland een com plete wild-west-toestand. Het ei landbestuur is de speelbal van economische en financiële mach ten", zegt het CDA-Kamerlid Van Zeil. Hij was voorzitter van de groep Nederlandse Kamerleden die de drie bovenwindse eilanden - St. Maarten, Saba en St. Eusta- tius - heeft bezocht. Samen met de PvdA'er Molleman (die het eiland een "roversnest" noemt) heeft Van Zeil er gisteren bij de Antilliaanse regering in Willemstad op aangedrongen een regeringscommissaris voor St. Maarten te benoemen die orde op zaken moet stellen. Als er niet snel ingegrepen wordi, zal vol gens de Kamerleden de Neder landse ontwikkelingshulp aan het eiland stopgezet moeten worden. Molleman: "Deze gang van zaken kan ik niet langer voor mijn ver antwoording nemen. Op St. Maarten is zo'n verstrengeling van economische en politieke belangen, dat grote gelds gaan naar de paar die midden in het weg zitten. De armsten komen er uiterst be kaaid af' De regering van het koninkrijk der Nederlanden is volgens het sta tuut verantwoordelijk voor de deugdelijkheid van het bestuur op de Nederlandse Antillen. Het bestuur op St. Maarten ligt vrijwel lam. Ambtenaren ver schijnen regelmatig niet op hun werk, of maken wekenlange dienstreizen waar niemand iets van afweet. Het bestuurscollege (B. en W.) komt zelden bijeen. De financiële tekorten van het eiland worden jaarlijks groter. Het amb tenarenkorps is uit zijn voegen gegroeid, maar presteert bij schromelijk gebrek aan deskun digen - er is geen enkele ambte naar met een wetenschappelijke opleiding - nagenoeg niets. Daardoor is het bestuur niet opge wassen tegen de buitenlandse ondernemingen die op het eiland neerstrijken. Er wordt op grote schaal via steekpenningen zaken gedaan. Grondspeculatie be hoort tot de orde van de dag. Veel politici laten zich maar al te graag gebruiken door zakenlieden. In dit troebel water wordt lustig ge vist door een maffia-achtige groep Italianen, die al een be langrijk deel van het toerisme - de kurk waar St. Maarten op drijft - beheersen en daardoor in feite de macht op het eiland in handen hebben. Het Antilliaanse kabinet-Rozendal heeft enkele weken geleden een commissie benoemd, die voor oktober moet uitzoeken hoe de vork op St. Maarten in de steel zit Bij de Nederlandse parlementai re delegatie, die momenteel op de Antillen verblijft, heerst grote twijfel of deze commissie die taak wel aankan. In een vergadering met de Antilliaanse staten heeft Van Zeil er al op aangedrongen een parlementaire enquete naar de toestanden op St. Maarten in te stellen. Zo'n enquete-commis- sie heeft grote bevoegdheden en kan veel dieper graven. Ook vreest men in de Nederlandse delegatie dat de Antilliaanse re gering deze kwestie zal laten ver sloffen. Vandaar dat gedreigd wordt de ontwikkelingshulp aan St. Maarten stop te zetten, als er niet snel ingegrepen wordt. Dat dreigement wordt ook gehan teerd om de maffia op het eiland murw te krijgen. Molleman: "Het gaat ons er om dat er zo sriel mogelijk weer een deugdelijk bestuur op St. Maar ten komt. Daarvoor is nodig dat er door de Antilliaanse regering een regeringscommissaris wordt aangesteld, die voldoende macht krijgt om de stal uit te mesten. Politie jaagt op pyromaan UTRECHT (SP) - De rijkspolitie van Utrecht werkt met man en macht aan de opsporing van een pyromaan die sinds eind april brand sticht in loodsen, hooiber gen en boerderijen in Harmeien. Tot nu toe zijn vijf hooibergen, twee loodsen en een boerderij in vlammen opgegaan. Centrum van Den Haag wordt maandag afgesloten DEN HAAG (SP) - De Haagse politie zal maandag van 13.00 tot 16.00 uur in ver band met de grote ambtenarendemon- stratie tegen de bezuinigings-plannen van het kabinet Van Agt een wijde cirkel rond het centrum trekken waarbinnen alleen bestemmingsverkeer wordt toe gelaten. Het gebied wordt ruwweg begrensd door de Javastraat, Koninginnegracht, Zuid- hollandlaan, Herengracht, Kalver markt, Het Spui, Hofweg, Kneuterdijk, Noordeinde en de Zeestraat. De politie verwacht dat vanaf maandagmorgen 10.30 uur zo'n zeventigduizend demon stranten de residentie zullen binnen stromen. Een betoging van dergelijk omvang is nog nooit in Nederland ge houden. De ambtenaren, van wie er naar verwach ting velen met de trein zullen komen, worden door de politie bij het Centraal Station opgevangen en geëscorteerd naar de verzamelplaats aan het Malie veld In verband hiermee zal de parkeer plaats daar niet gebruikt kunnen wor den, terwijl ook bij het CS maar beperk te parkeermogelijkheid is. Bij het Hol lands Spoor zullen extra bussen worden ingezet om de demonstranten te vervoe- Om 12.00 uur zal het ambtenarenlegioen worden toegesproken door de voorzit ters van de bonden, alvorens de stoet om omstreeks 12.30 uur naar het Binnenhof zal trekken. De demonstranten worden tijdens hun mars begeleid door veertien ruiters van de bereden politie en daar naast posten nog zo'n 150 man politie lang het "parcours". De route die de ambtenaren gaan volgen loopt via de Koninginnegracht, Dr. Kuy- perstraat, Parkstraat en Kneuterdijk naar het Binnenhof, waar de stoet on danks de aanwezigheid van enkele spre kers niet zal stil houden maar meteen zijn weg terug vervolgt naar het Malie veld. In verband met de demonstratie worden buslijnen en tramlijnen omge leid.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7