ttsSffK Leegloop oude dorp voorkomen; dorpse karakter handhaven Bewoners protesteren tegen aanleg pad langs Dwarswateringsdij k Weidse agenda Commissie bekijkt problemen oude kern Leiderdorp Oegsgeester college blijft onveranderd PAGINA 2 STAD EN RAND VRIJDAG 23 JUNI 1978 LEIDERDORP - De Begeleidingscommissie "Oude Dorp" is van mening dat op korte termijn voor de volgende knelpunten een oplossing moet worden gevonden: de ver keersoverlast in het Doeskwartier, de bestemming van het gemeentehuis, de bewinke- ling, het kerkplein en de Hoofdstraat, de overlast van Rijksweg A4 en het openbaar vervoer. ming van het beleidsplan van de fieshop, een caferuimte en der gemeente Leiderdorp. gelijke Oplossingen er bij de aanpak van de problemen van uit gaat dat het Oude Dorp een integraal on derdeel vormt van Leiderdorp, waarvan leegloop dient te wor den voorkomen en waarvan het dorpse karakter dient te worden gehandhaafd, stelt zich onder meer ten doel; het voorkomen van kaalslag, een evenwichtige samenstelling van de bevolking, betaalbare woningen, bij voor keur voor Leiderdorpers, voor rang voor voetganger en fietser, enige concentratie van winkels, aanleg van groenvoorzieningen, behoud van aanwezige monu menten en het scheppen van sportaccomodaties. Globale schets. Deze opzet blijkt uit het gisteren gepresenteerde interimrapport "Het Oude Dorp, Quo vadis?" een voorlopige en globale schets van de gewenste ontwikkeling van het Oude Dorp. Een van de redenen van dit tussentijdse rap port is het verzoek van B en W daartoe mede in verband met de bouw van het nieuwe raadhuis, waardoor binnen afzienbare tijd het huidige gebouw een andere bestemming moet krijgen. De commissie heeft zich onder meer laten adviseren door het Centraal Adviesbureau van de Vereniging Nederlandse Ge meenten, welk bureau ook heeft meegewerkt aan de totstandko- De aanwezigheid van eerder ge noemde knelpunten maakt het noodzakelijk de problematiek in het Oude Dorp integraal aan te pakken. De commissie stelt de volgende oplossingen voor, die echter, in verband met het tus sentijdse karakter van het rap port, nog niet in een samenhan gende visie zijn opgenomen; Er moet zo spoedig mogelijk iets worden gedaan aan de verkeers overlast in het Doeskwartier, men adviseert tot doortrekking van de Mauritssingel en het scheppen van voldoende par keergelegenheid. Ten aanzien van de bestemming van het gemeentehuis bestaan er twee stromingen: een deel van de commissie is van mening dat uit breiding van het winkelbestand in bet oude gemeentehuis en bij behorende gebouwen dient te worden gerealiseerd, waarbij sommigen van mening zijn dat het gehele complex zou moeten worden afgebroken, terwijl ande ren vinden dat in ieder geval het eigenlijk raadhuis moet blijven bestaan. Een ander deel van de commissie gaat er van uit dat het oude raad huis een culturele bestemming dient te krijgen, waarbij behalve cursussen, film, bibliotheek ook gedacht kan worden aan een kof- Bewinkeling Wat betreft de bewinkeling het eens dat de aanwezigheid voldoende winkels een onder deel vormt van de totale leefsi tuatie van het Oude Dorp. Men adviseert uitbreiding van\ het winkel-vloeroppervlak met 1100 m2, in totaal is 2500 m2 nodig. In verband met het feit dat het kerkplein een marktfunctie heeft gekregen verdient het volgens de commissie aanbeveling dat de toegankelijkheid van het plein wordt verbeterd. Kerkplein en Hoofdstraat dienen als één ge heel te worden beschouwd, wat in de bestrating tot uitdrukking moet komen. De gemeente wordt verzocht zo spoedig mogelijk bij het rijk te bewerkstelligen dat geluidswe- rende wanden langs Rijksweg A4 worden aangebracht in verband met de geluidsoverlast voor de omwonenden. Tevens kan de Al gemene Woningbouwvereniging worden verzocht dubbele begla zing aan te brengen in haar hui zen in de nabijheid van de Rijks weg. Er bestaat op het ogenblik een achterstand op het gebied van het openbaar vervoer tussen het Ou de Dorp en overig Leiderdorp. Er lijkt enige verbetering in het i over De begeleidingscommissie Oude Dorp is van mening dat nu zo snel mogelijk een gevonden voor de bestemming van het gemeentehuis. Verschillende mensen willen winkelbestand in dit gebouw zienanderen hopen op een culturele bestemming. vooruitzicht, maar toch acht de commissie het wenselijk voor aanvullende maatregelen zorg te dragen; men denkt in dit verband aan het inzetten van een kleine pendelbus door het oude dorp, afgestemd op de lijndienst. Ver der moet er voor worden gezorgd dat de verschillende buslijnen beter op elkaar worden afge stemd en wordt aandacht ge vraagd voor de bewoners van de Achthovenerweg, die geïsoleerd dreigen te raken. Bovengenoemde punten zullen verder worden uitgewerkt in een eindrapport, zodat de aanpak van het Oude Dorp een geïntegreerd geheel wordt. Inmiddels zal de commissie, via het college van B en W, een exemplaar van het inte rimrapport doen toekomen aan andere commissies die met deze zaken belast zijn (verkeer en ver voer, maatschappelijk welzijn, middenstandsaangelegenheden enz.), teneinde ook van hun ken nis en ervaring te kunnen profite- OEGSTGEEST - Het zittende wet houderstrio in Oegstgeest Thorn (CDA), Van Belle (PvdA) en Blom (WD) zal ook in de nieuwe raad speriode als zodanig blijven fun geren, zo is gisteravond na on derling overleg overeengeko men. De portefeuilleverdeling van respectievelijk openbare werken en sport, financiën en culturele zaken en onderwijs en maatschappelijke aangelegen heden blijft eveneens ongewij zigd. "Behalve een kleine verschuiving in de inhouden van twee wet- Biologie-project De Leiderdorpse scholen hebben toch iets meer tijd nodig voor de verwerking van het biolo gie-project "bloemen en insek- ten" dan was voorzien. De ge plande tentoonstelling mor gen en overmorgen gaat dan ook niet door. Ze vindt nu twee weken later plaats, dus op zaterdag 8 en zondag 9 juli van 15.00 uur tot 17.00 uur in het gebouwtje De Lange Ak ker in de Leiderdorpse Heem- tuin. Hengelsportwed strijd Met medewerking van de Was- senaarse hengelsportvereni ging organiseert de buurtver eniging Oostdorp en omge ving morgen een viswedstrijd in de Zijlwatering in Wasse naar, tegenover de flats aan de Van Duivenvoordelaan. ledereen kan meedoen. De wedstrijd begint om 8 uur morgenvroegInschrijvingen kunnen plaatsvinden tot vanavond 20.00 uur bij me vrouw J. Wisse-Van Rossum Kasstraat 4. Demonstratie Vanuit Voorschoten start om 11.45 uur morgenochtend een groep fietsers die een demon stratieve rit gaan maken naar Den Haag waar verder gedemonstreerd wordt onder het motto "Stop Urenco in Al melo en Capenhursl". De mars in Den Haag gaat van het Malieveld naar het Cen traal Station. De mars voert langs de ambassades van West Duitsland, Engeland en Brazilië naar de vestiging van Urenco in Den Haag. Ge lijktijdig wordt er in Capen- hurst gedemonstreerd tegen de uitbreiding van de daar gebouwde U.C. Kontaktadres G.F. Glotze, De Hooghkamer 29 in Voorschoten tel. 765198. Kerkconcert In de Dorpskerk aan het Plein te Wassenaar zal zondagavond vanaf 19.00 uur een kerkcon cert gegeven worden door Dorthy de Rooij en Evert van Tright, hobo. Dorthy de Rooij geeft veel concerten in binnen- en buitenland en zij verzorg de meerdere recitals voor de radio. Evert Van Tright zal voor deze gelegenheid een ba- rok-hobo bespelen. Op het programma staan werken van Bach (vader en zoon) Handel Hotteterre en Frober- ger Padvinders De Van de Does Liethorp pad vinderij houdt morgen een open dag in haar eigen troep huis "De Zandput" achter de Mauritssingel in Leiderdorp en wel tussen 11.00 en 16.00 uur. Dan zullen de padvin ders zichzelf en het scouting- jeugdwerk in al zijn facetten aan de mensen presenteren. De Van de Does Liethorp, Ne derlands grootste watertroep, begeeft zich dan onder andere met vletten op het water voor roeiwedstrijden. Daarnaast wordt door de welpen een kamp in scène gezet. Beiaardconcert Maandagavond wordt in de Dorpskerk van Voorschoten het derde beiaardconcert van dit seizoen gegeven. Het or gelgedeelte zal verzorgd wor den door Kees van Houten (hoofdleraar orgel aan het Utrechts Conservatorium). Op hel programma voor maandag staat onder andere werk van Muff at, Homilius, Bach en Vivaldi. Het orgelge deelte zal worden verzorgd door Gerard de Waart, be jaardier var. de Maassluis Hij speelt dan onder beiaar dier werk van Leblan en V.d. Gheyn Omwonenden zijn bang voor „luidruchtige snelverkeersbaan' LEIDERDORP - In een brief aan recreanten, omwonenden en sympathisanten protesteren be woners van woningen aan of in de buurt van de Dwarswateringdijk tegen de geplande aanleg van een geasfalteerd pad op deze dijk. Zij vrezen dat daarop dan door fiet sers en bromfietsers te hard zal worden gereden. De actievoer ders die hun protest voeren onder het motto "Milieu-acties-Voor- hof Noord" zullen handtekenin gen gaan verzamelen en die aan het gemeentebestuur gaan aan bieden om alsnog te proberen de aanleg van het pad tegen te gaan. De argumenten van de briefschrij vers tegen het fietspad zijn sa mengevat in een vijftal punten. Allereerst wordt volgens hen de verkeersrust die in de woonerf- opzet in Voorhof wordt nage streefd, sterk aangetast door bromfietsers "die van dit lange rechte pad een luidruchtige snel verkeersbaan zullen maken." Zij geven daarbij aan dat het een illu sie is te denken dat bromfietsen van een fietspad geweerd kunnen worden. Als tweede argument tegen het pad voeren zij de bedreiging van de recreatie bij de dijk van "rust- minnende en verkeerschuwen- de" bewoners van Voorhof aan. Recreatie wordt door de onder tekenaars dan ook niet afgewe zen, maar wel vinden zij dat ande re verkeersvoorzieningen behal ve die voor voetgangers, achter wege moeten blijven. Het aanleggen van een geasfalteerd pad is volgens de actievoerders in strijd met de "filosofie" van de gemeente dat bij de planning van een wijk en groenvoorzieningen waar mogelijk de natuurlijke omgeving van die wijk zoveel mogelijk "naar binnen gehaald" dient te worden, via aankleding van de wijk of juist door het met rust laten van de grenzen van die wijk. "De scheiding tussen de wijken Voorhof, Binnenhof en straks Buitenhof en hun directe noordoostelijke omgeving (de Bloemerd) wordt vanuit de wij ken gezien geaccentueerd" aldus de briefschrijvers. Zij herinneren de gemeente verder aan toezeggingen die door deze instantie gedaan zouden zijn aan de Leidse roeiverenigingen om een coach-pad aan te leggen op de Dwarswateringsdijk en noe men dit in de huidige situatie on democratisch in die zin dat voor ondergetekenden, nu betrokke nen, geen inspraak mogelijk Overzijde De bewoners zien een alternatief voor een roeierscoachpad aan de overzijde van de Dwarswatering op de oostelijke dijk. Een derge lijk pad biedt volgens hen door de roeivereniging tenminste dezelf de mogelijkheden als een pad op de westerse dijk. Samenvattend stellen zij dat ze graag gebruik van de westerlijke dijk beperkt willen zien tot "wa tervogels, kikkers, gras, bloemen en planten, wandelaars, oeverre creanten, spelende kinderen, zonnebaders en hengelaars. Lichtreclame- bak modezaak moet kleiner LEIDEN - De modezaak "Mac en Maggie" in de Breestraat mag wel een lichtbak aan de geve! houden, maar die moet kleiner worden dan de huidige. Die uit spraak werd gisteren gedaan door de commissie voor de be roepschriften, nadat B en W van Leiden eerder vergunning had den geweigerd voor de nu aan wezige lichtbak. Aanvankelijk hing boven de in gang van het winkelpand een M-vormige lichtbak, maar twee jaar geleden besloot Peek en Cloppenburg Lampc Vastgoed BV om de bakken van alle M en M-winkels te vervangen door twee nieuwe lichtbakken. Voor deze nieuwe bak werd in april vorig jaar een vergunning aan gevraagd. De Welstandscommissie die der gelijke aanvragen toetst aan de Verordening op het Stadsschoon vond de lichtbak te groot, ook gezien de al aanwezige licht bakken. Het college van B en W nam het oordeel van de wel standscommissie over en wei gerde een vergunning af te ge ven. Daarop ging het bedrijf in beroep. Tijdens de zitting van de commissie beroepschriften werd aangevoerd dat in de Bree straat reeds zeer veel dubbelzij dige lichtbakken voorkomen, en dat een dergelijke lichtbak in andere steden nog nooit gewei gerd was. Wel werd door een vertegenwoordiger van het lichtreklame-bedrijf meege- Vrijdag Herenstraat 45, gebouw Staalwijk, Jeugdsoos, 19.45-23.30 uur. Ten Katestraat, Speeltuingebouw, be- jaardensoos Humanitas, 14-16.30 uur. Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Baha'i gem., 20.15 uur. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, club v. al leenstaanden, 20 uur. Stadhuis, Burgerzaal, opening Tour week, 19 uur. Breestraat, majoretten-festival, 19.30 Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114 jeugdschaaksoos, 11-15 jr., 15-17 uur. Binnenstad, Hugenoten-dag, 9-17 uur. Groenoordhal, aankomst deelnemers fietssterrit 10-15 uur. Groenoordhal, klassieke franse auto mobieldag, 10-18 uur. Pieterskerkplein, Montmartre, 12-24 Zondag Antonius Club houdersportefeuilles, de post re creatie verhuist van Van Belle naar Thorn, verandert er ook aan het gewicht van de wethouder- staken niets", aldus 'formateur' Van Hazen (CDA), die de onder handelingen heeft geleid. 'JEn dat is slechts een detail dat om louter technisch-administratieve redenen wordt veranderd", voegt hij eraan toe. Het tekent volgens hem de sfeer van samenwerking die zich manifesteerde tijdens de programma-onderhandelingen en de besprekingen over de ver deling van de wethoudersporte feuilles. In de programmabesprekingen tussen de fractievoorzitters van alle vijf in de nieuwe gemeente raad vertegenwoordigde partijen is een beleidsprogramma 'in hoofdlijnen' voor de komende raadsperiode overeengekomen. De partijen spreken zich hierin eensluidend uit over het te vol gen beleid betreffende de kern punten uit de diverse gemeente programma's. Van Hazel ver wacht dat het stuk omstreeks 15 juli vermenigvuldigd kan wor den. vHet is een soort checklist waaraan het gemeentebestuur de komen de vier is te toetsen", zegt hij. Geen overeenstemming kon nog worden bereikt over de organisa tie van het gemeentelijk ambte lijk apparaat. "Dit vraagt toch eerst overleg met de ambtenaren zelf voor hierover richtlijnen, kunnen worden opgesteld" zo lichtte Van Hazel toe. De partijen hebben eveneens de bezetting van de verscheidene raadscommissies bepaald. Om alle partijen in het gemeentebe stuur hieraan te kunnen laten deelnemen zijn de commissies van drie tot vijf leden uitgebreid. Alleen de WD heeft nog niet de personen aangewezen die in de onderscheidene advieslichamen zitting zullen nemen. Tijdens de eerste vergadering van de nieuw- gekozen gemeenteraad, 5 sep tember, zullen wethouders en raadscommissieleden gekozen en benoemd worden. Cursus lagere school-niveau voor ouderen ZOETERWOUDE - Zeer waar schijnlijk zal begin september in Zoeterwoude een zogenaamde "schakelcursus" van start gaan. Uitgaande van het niveau vijfde a zesde klas basisschool zal dan les gegeven worden in nederlands, rekenen, geschiedenis en aard rijkskunde. De cursus is bedoeld voor mensen die om een of ande re reden hun algemene kennis wat op willen halen. Maandag 26 juni wordt een voor lichtingsavond georganiseerd van 20.30 uur tot 21.30 uur in het Spinneweb aan de Zuidbuurtse- weg, waar men zich ook kan op geven voor de cursus. Spreker is de heer Pronk, verbonden aan de Boerhaave Scholengemeen schap in Leiden, die de leiding heeft over een zelfde cursus in Leiden. Mensen die op deze avond niet kunen komen, kun nen zich ook opgeven bij Mevr. S. Beerenfenger, Zonnegaarde 7. Clubhuis, dansen 20-23 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Café De Twee Spieghels, muziekpro gramma, 15 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, krea- tieve workshop, 13-18 uur. Pieterskerkplein, start wandeltocht, 9-15 uur; start Tour-loop, 11.30 uur-.. Montmartre, 14-24 uur. Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Witte Poort-kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30-12.30 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, gehandi- captensoos, 14-16.30 uur. Stadhuis, cie. beroepschriften, Clubhuis Morschwijk, informatie avond, 20 uur. Lammermarkt, Lunapark, 9-24 uur. Pieterskerkplein, Montmartre, 12-24 Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen; Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): J. Rijnders, Gerard Brandtstraat 29, tel. 760947; Wijk II (Kooi en Merenwijk): R. van Leeuwen, van 10-18 uur Zijldonk 38, tel. 146210, na 18 uur Hooigracht 48A, tel. 140734; Wijk III (Waard, Professorenwijk.Tuinstadswijk en zuid-binnenstad): A. van Luyk, Was- straat 2A, tel. 122522; Wijk IV (Zuid- West en Haagwegkwartier): van za. 10 tot zo. 8 uur vm. F. Lahr, Zoeterwoudse Singel 11, tel. 120347; van zo. 8 tot 24 uur W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel 764035. Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door S.P. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel. 891037. Zaterdag en zondag spreekuurtje van 12.30-13 uur op: Merelstraat 184A, tel. 891000. Owgstgeest - De weekenddienst van za terdag lOuur v.m. tot maandag 7 uur v.m., wordt waargenomen door E.J Roelants, Frans Halslaan 10, tel. 153747 Voorschoten - A. Meiman, J.W. Friso- laan 13, tel. 2493 (zaterdag); B. Schota nus, Leidseweg 305, tel. 071-766462 (zondag). Warmond - L.J.H. Lempers, Churchill- laan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. Apotheken De avond- en nacht en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 23-30 juni, door. Apo theek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, Leiden, tel. 071-120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 071-155482. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Lijtweg 38, tel 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider- 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. B. Wennekers, Oude Rijn 91A, Leiden, tel. 071-141889. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar vertrouwelijk. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. deeld dat er van de lichtbak twee uitvoeringen bestonden. Een grote zoals er nu hangt en een kleinere uitvoering. In de uitspraak zegt de commissie, onder voorzitterschap van mr. Woudstra, dat de bak op het punt van vormgeving en kleur niet ontsierend kan worden ge noemd voor het pand en het stadsbeeld. Wel ontsierend vindt men de omvang van de bak. Daarom wordt geen ver gunning voor de huidige licht bak verleend, maar voor een uitvoering die ruin 1.30 lang en 80 centimeter breed is. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2