Menotti „We zullen Holland gaan platwalsen Italiaan Gonella fluit eindstrijd Ik heb al wat keepers de Ujn g Argentijnen in roes PERUAANS CONSULAAT BEWAAKT Anderhalf miljard mensen kijken naar eindstrijd Fransen berispt eist mensenlevens Argentijnse vreugde VRIJDAG 23 JUNI 1978 BUENOS AIRES - De feestvreugde dooft moei zamer dan ooit te voren in deze stad, in de morgen uren na de 6-0 zege op het arme Peru dolen nog duizenden Argentijnen door de stad, de ogen rood- omrand, de blauw-witte vaantjes gescheurd. En in die vroege morgenuren komen de discussies al weer op gang, Argentinië moet toch oppassen, kijk, de ochtendbladen worden erbij gehaald, zie hoe doelman Dino Zoff zich tevergeefs kromt naar ,,el Taponazo" van die Hollander Arie Haan, de wijze waarop de Nederlanders de twee meest gerenomeerde doelverdedigers van dit toernooi. Sepp Maier en Dino Zoff, heeft gepasseerd maakt op de chauvinistische Argentijnen een niet geringe in druk: als de schietgrage Haan door de straten van het centrum dwaalt die middag blijkt uitgerekend zijn handtekening goud waard. De goedlachse en behoorlijk van de tongriem gesneden Arie Haan wuift overigens de mythevorming grijzend weg: „Onzin allemaal dat ik pas de laatste maand zo ben gaan schieten, als ik me even de doelpunten voor de geest haal die ik in het verleden heb gemaakt, dan geloof ik dat het allemaal schoten van buiten het strafschopgebied waren, vroeger al bij de pupillen kon ik al aar dig onverwacht knallen". Toch bezorgde Arie Haan zich via z'n schot een plaats bij de laatste zestien voor de oefeninterland tegen Oostenrijk, tot twee maal toe in Parijs haalde hij vernietigend uit tegen Club Brugge. En in Wenen was hij het die met een striemend schot van twintig meter afstand de 1-0 winst van de Happelformatie realiseerde. Hij kan best uitleggen hoe het allemaal werkt, hij trapt keihard maar toch met een bepaald effect waardoor de bal, als het lukt natuurlijk voor de vingertoppen van de doelman wegdraait. Haan lachend: „Ik heb op de training al wat keepers Van de lijn geramd. Jan Ruiten moet twee wedstrijden verstek laten gaan omdat hij een bal van mij op z'n enkel kreeg, Nico de Bree ook een keer. Vraag het maar aan Piet Schrijvers hoe gek die ballen van mij aankomen. Laatst op de training wilde-ie er een pakken en toen zag ik hem z'n hand van pijn naar beneden slaan. Dan was het echt een harde, dat verzeker ik je" Zo maakte Arie Haan voor de tweede maal in een wereldkampioen schap furore. Vier jaar geleden plaatste Rinus Michels hem als libero in Oranje en was het succes groot, nu schonk Ernst Happel hem - zij het met frisse tegenzin aanvankelijk - het vertrouwen als aanvallende middenvelder en Arie Haan beschaamde dat ver trouwen niet. "Haan", zegt coach Menotti van de Argentijnen dan ook, "die is levensgevaarlijk, die moeten we kost wat het kost afstoppen, rommelen met de bal mag hij zoveel hij wil, maar tijd om aan te leggen voor een schot mag hij nooit krijgen". Zodat het er op gaat lijken dat Arie Haan zondagmiddag in River Plate niet vrij als een vlinder zal kunnen ronddartelen. PIM STOEL RIO DE JANEIRO - Het consulaat van Peru in Brazilië, in Rio de Ja neiro, is in de loop van gisteren onder verscherpte politiebewa king gesteld na anonieme tele foontjes, die spraken over het plaatsen van een bom in het ge bouw. Volgens een woordvoerder van de politie zou er sprake zijn van be dreigingen van Braziliaanse voetbalsupporters uit ergernis over de grote nederlaag (0-6), die Peru leed tegen Argentinië en die Brazilië de kans op een mogelijke v/ereldtitel kostte. BUENOS AIRES - Stelt u zich voor, Mies Bouwman op de middenstip van het Feyenoord stadion. De spelers van Nederland zijn in de catacomben verdwenen en de Kuip ligt er voor haar alleen. Op de tribunes nog tienduizenden mensen die er niet over peinzen het stadion te verlaten. En maar zingen en maar joelen en Mies maar praten. Een dure bontmantel hangt bevallig om haar ranke schouders. Sierlijk stapt ze over het gras. De microfoon in de hand, waarin ze blijft babbelen. "Kijk, hier liep Cruijff, en zie, dat is het doel waar Van Hanegem dat winnende doelpunt scoorde". Het gras wordt aangeraakt en het volk voor de buis wordt een gras pol getoond. Een waanzinnig verhaal. Ondenkbaar in Neder land. Toch gebeurde dit gisteravond in Argentinië. Nee, niet met Mies, maar wel met haar Argentijnse tegenvoeter, de ex-schoonheids koningin van Argentinië, Gra- ciela Dolores. De vedette van de Argentijnse teevee die iedere maand een quiz leidt, had er geen enkele moeite mee het publiek in het stadion en de mens thuis voor de buis nog eens met een extra dosis voetbalgif te injecteren. Want Argentinië leeft momenteel in een roes. Het volk is stapelgek geworden en de macht van ko ning voetbal heeft veel meer in vloed dan die van de honderd ge neraals. De zes doelpunten die Argentinië tegen Peru maakte werden tot diep in de nacht op de tv herhaald en bij iedere treffer hoorde je weer de hysterische commentator die het woord "gollllll" uitroept op een manier waarop Theo Koomen jaloers moest zijn Het volk Buiten op de brede avenida's dui zenden en duizenden mensen die de straten verstikken. Verkeer is niet meer mogelijk. Het volk krijst en danst. Op grote afstand een glimlachende politieman. Ze mogen feestvieren, die Argentij nen. Over enige dagen zal de macht het volk weer worden af genomen. Een ploeg, een volk, een regime. Het blauw-wit, de kleuren van Ar gentinië, regeert de straten. Zon dagmiddag moet voor al die uit zinnige Argentijnen de bekro ning volgen. De Coupe Julies Rimet zal Luis Menotti en zijn ploeg ten deel vallen. Er is nie mand die daar nog aan twijfelt Vette koppen Een dag later is Buenos Aires weer in zijn gewone doen. De kiosken dragen met vette koppen en pa ginagrote foto's de triomf van Ar gentinië op Peru uit. "Argentinië finalist", met daar onder zeer klein "Holland tegenstander". De rust is weergekeerd en de Argen tijnen die in het perscentrum de zaken voor je regelen zijn aller vriendelijkst. Er wordt gelachen en getheoretiseerd over de mo gelijkheden. Zijn die aanwezig? Is het mogelijk dat Nederland Argentinië verslaat? Die kans lijkt zeer gering. In het verleden, tijdens vorige finales van het we reldkampioenschap is gebleken dat het organiserende land in een finale duidelijk de favoriet is. Denk aan West-Duitsland vier jaar geleden. Het gebeurde ook in 1966 toen Engeland op Wembley wereldkampioen werd. De steun van al die duizenden, en dat is ook in Argentinië in de voorron den gebleken, is niet weg te cijfe- Toch zijn er mogelijkheden voor Happel en zijn herboren team Nederland, dat in Argentinië een krankzinnig toernooi speelt om dat het in alle wedstrijden nog nimmer zijn normale niveau heeft laten zien - met uitzonde ring van de tweede helft tegen Italië - bezit nog steeds kwaliteit genoeg om de nerveus en zichzelf voorbij hollende Argentijnen in de greep te houden. Die gedachte zullen Zwartkruis en Happel ook hebben. Gesteund door de positieve resultaten van de laatste drie wedstrijden zal het trainersduo wel zijn plan klaar hebben. Aan de opstelling behoeven ze niet te tornen. Nu Neeskens weer fit is, althans in staat is te spelen, is de kans nihil dat er voor de finale nog wijzigingen worden aange bracht. Anders ligt het met het tactisch plan. Tot nu toe heeft de grote leider van Oranje zich als een "angsthaas" opgesteld. De wed strijden in Mendoza tegen Iran. Peru en Schotland waren daar de duidelijkste voorbeelden van. Zelfs in de eerste wedstrijd tegen Iran durfde Happel het niet aan om een agressief ingesteld team Watje als voetballer allemaal n iet kan overkomen Tijdens het winkelen in Buenos Aires werd Jan Poortvliet s omhelst door een Argentijnse dame. prnie Brandts kijkt ongelovig achterom op het veld te brengen. Agressief, in deze zin dat het gebruik maak te van de kwaliteit van zijn eigen spelers. Kracht De kracht van het Nederlands voetbal in het verleden was de aanval. Via snel oprukkende ver dedigers werden andere ploegen van het veld gespeeld. Circula tievoetbal noemen de kenners dat. Happel, die al jaren uit Nederland vandaan is, heeft blijkbaar nog weinig kennis van de nieuwe ge neratie spelers. Met de ouderen probeerde hij een gooi naar de macht te doen. Dat lukte, maar het behalen van de finale wist niet alle gemaakte fouten wee. Een voorbeeld: neem Suurbier, een aanvullend ingestelde speler. Happ»el heeft nimmer gebruik gemaóikt van deze specifieke ei genschappen van de oud-Aja- cied, die volgend jaar bij Metz zal spelen. Happel schreef Suurbier in een rol die hem niet lag. Slechts het volgen van een tegen stander werd hem opgedragen. Weg extr a-aanvaller. Zelfs in de beslissende wedstrijden tegen Schotland, waarin Nederland zijn kop al in de strop had, pos teerde Happel Suurbier bij de lange Joe Jordan. Waarom toen al geen gebruik ge maakt van Ernie Brandts, de lan ge PSV'er? Die was wel in staat geweest Jordan lam te leggen. Maar Happel drufde het niet aan, wat wist hij van Brandts? Het is slechts één voorbeeld. Er zijn er meer. Te veel om op te noemen. Gevolg: Nederland verloor zijn zelfvertrouwen. Tot Happel dat ook onder invloed van Hogewo- ning en Zwartkruis wel moest gaan veranderen. Drie spelers raakten geblesseerd, Suurbier, Neeskens en R ijsbergen de in greep kwam en had succes. Oranje ging op jacht naar wereld- goud. Ernst Happel moet onder een ge lukkig gesternte zijn geboren. Van hem is het bekend dat hij als oud-voetballer, en zeker niet de slechtste, vaak op zijn intuïtie af gaat. Die manier van werken heeft hij in Argentinië opnieuw geëtaleerd. En, het valt niet te ontkennen, het succes is laat, maar wel gekomen. Voor de tweede keer in vier jaar speelt Nederland in de finale. Hoog niveau Blijkbaar is het Nederlandse voet bal nog steeds van een uitzon derlijk hoog niveau. De opmars die zo'n twaalf jaar geleden in gang werd gezet door Ajax is nog niet tot staan gebracht of zal dat zondag dan toch gebeuren? Ar gentinië is klaar. Een ingetogen Oranje zal geen enkele kans heb ben. Luis Menotti, de coach van Argen tinië, die het uiterlijk heeft van een jonge Dracula, is de zenu wenoorlog al begonnen. "We zullen Holland plat walsen", was een uitspraak in eën van de kran ten. Die gedachte leeft by elke Argentijn. Graciela Dolores, de Argentijnse Mies Bouwman, heeft haar teksten voor zondag middag al weer ingestudeerd. Tenzij Holanda Dc ex-schoonheidskoningin moet er niet aan denken. Argentinië zal maanden lang in rouw zijn ge dompeld. BUENOS AIRES - Sergio Go nella is gisteren in Buenos Aires door de scheidsrech tercommissie van de Fifa aangewezen als scheidsrech ter van de finale tussen Ar gentinië en Nederland. De Italiaan wordt geassisteerd door Erich Linemayr uit Oostenrijk en Ramon Barre- to uit Uruguay. Indien het tot een beslissingswedstrijd komt zal Barreto op dinsdag als arbiter optreden. Abraham Klein uit Israël leidt zaterdag de ontmoeting tus sen Brazilië en Italië om de derde plaats. Hij zal worden bijgestaan door Archundia uit Mexico en Palotai uit Hongarije. De manipulaties van dr. Arte- mi Franchi, voorzitter van de Fifa-scheidsrechter- commissie, hadden uiteinde lijk toch succes. De Italiaan wenste in ieder geval dat een landgenoot voor do eerste keer de eindstrijd zou arbi- treren en overreedde de Eu ropese vertegenwoordigers in de commissie de kandida tuur van Gonella te onder steunen. De Zuidanoerika- nen weken echter niet voor deze Europese wens e^ hiel den vast aan Ramon Barreto als scheidsrechter voor de finale. Franchi had het laat ste woord en hij diende een voorstel in, waarmee de commissie schoorvoetend akkoord ging: Gonella zon dag scheidsrechter, bij een eventueel vervolg op dins dag Barreto. Oranje is niet bepaald blij met Gonella omdat Italiaans-Argentijn se relatie wordt gewan trouwd. "Kijk.zo doe ik dat", lijkt Arie Haan te vertellen aan het Argen tijnse jongetje Miguel Aljandro Pons. de mascotte van Oranje BUENOS AIRES - Volgens be rekeningen van medewerkers van het Argentijnse staatste- levisiebedrijf zullen zondag 1.500.000.000 (anderhalf mil jard) mensen, verdeeld over 90 landen, naar de t. v. beel den van Argentinië - Neder land, de finale van het elfde toernooi om de wereldtitel voetbal, kijken. Daartoe be horen voor de eerste maal sinds 1949 ook Chinezen. China telt op zijn totale be volking van 900 miljoen in woners slechts één miljoen t. v. kijkers. De Fifa zal naar alle waar- schijnlijkheid van de in de Verenigde Staten sterk ge stegen interesse in voetbal het meest profiteren De kleurenbeelden uit Argijnti- nië worden door de Amerika nen met zoveel enthousiasme bekeken, dat Amerikaanse zakenlieden gisteren in Bue nos Aires reeds gesprekken hebben gevoerd met een Fifa- delegatie over de t. v. rechten van het wereldkampioen schap 1982, dat in Spanje ge houden wordt. De Amerikanen boden de Fifa op voorhand een bedrag van 50 miljoen gulden, wat de de legatie van de hand wees. De Fifa onder leiding van presi dent Havelange verlangt 100 miljoen gulden. Voor de t. v. rechten in Argenti nië heeft de Fifa 25 miljoen Zwitserse franken (ruim 27.5 miljoen gulden) geïncas seerd. BUENOS AIRES - De Argentijnse president Videla rijkt zondag de door Argentijnse voetbalbond beschikbaar gestelde fair play cup uit aan de meest sportieve ploeg. Schotland kan dat niet meer worden, aangezien de Brit ten gisteren 22 strafpunten kre gen in verband met het dopings- schandaal van Johnstone. Frank rijk werd berispt omdat men des tijds de Hongaren 41 minuten lie ten wachten, aangezien men niet over de goede shirts beschikte. De Nederlandse spelers konden gisteren op hun vrije dag geen stap doen in Buenos Aires of ze werden aangeklampt of belaagd. Een felle Argentijnse gaf Piet Wildschut bijvoor beeld op niet mis te verstane" wijze te kennen dat Neder land geen schijn van kans heeft in de finale van zondag. Mocht Oranje-Argentinië zondagavond na negentig minuten en tweemaal een kwartier verlengen nog niet zijn beslist dan wordt de eind strijd dinsdag overgespeeld. CORDOBA - De feestvreugde over de overwinning van Argen tinië op Peru heeft in Cordoba een slachtoffer geëist. Een 30-jarige man, vader van vier kinderen, werd in de mensenmassa, die urenlang door Cordoba trok, doodgedrukt. Het ongeval, dat in Buenos Aires bevestigd werd, vond plaats in de nabijheid van het perscentrum, het trefpunt van de Argentijnse supporters na de wedstrijden van de nationale elf. Een kilometers lange optoctit van mensen en een urenlange verkeerschaos waren op de 6-0 zege van Argentinië ge volgd. De30-jarige persoon is het tweede slachtoffer in het elfde wereld- toernooi In de voorronde had een man in zijn enthousiasme om een Argentijns doelpunt vergeten dat hij zijn negen maanden jonge kind in de armen droeg. Toen hij uit geestdrift de armen in de lucht gooide, wierp hij zijn kind met zoveel kracht omhoog, dat het na de val overleed.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15