LEIDSCH DAGBLAD Onderzoek bindingen \eronica e Zomer Oranje in finale mode Duidelijkheid nodig over commerciële invloeden WEER VRIJSPRAAK IN PROEFPROCES OVER PORNOFILM Protestvergadering DONDERDAG 22 JUNI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35582 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Aanslag op spandoeken makende PTT-ers UTRECHT - Met een molotov cocktail hebben twee jonge Utrechters gisteravond tegen middernacht geprobeerd een aanslag te plegen op een huis aan de Sjollemalaan in Utrecht. PTT-ambtenaren waren daar bezig spandoeken te maken voor de ambtena- rendemonstratie van maan dag in Den Haag. Terwijl de bewoners even naar binnen waren gegaan om nieuwe teksten te bedenken, gooiden twee jongens een molotov-cocktail in de gang van het huis en besprenkel den de spandoeken met ben zine. Een voorbijganger ging de weghollende jongens ach terna en kreeg één van hen te pakken. Hij moest echter loslaten toen deze zijn horlo gebandje als boksbeugel ge bruikte. De jongens, 17 en 18 jaar oud, werden later in een woning aangehouden. Grote fusie in bouw op komst ROTTERDAM/UTRECHT (ANP)- De besturen van de Koninklijke Adriaan Volker Groep en de Ste- vin groep hebben bekendge maakt dat zij besprekingen voe ren om de mogelijkheden na te gaan om tot een volledige fusie te komen. Wanneer deze fusie in derdaad tot stand komt, zal de grootste aannemingscombinatie van Nederland ontstaan. De twee ondernemingen hebben in totaal 22.000 mensen in dienst. In 1977 behaalden zij een gezamen lijke omzet van 2,8 miljard gul den. De verwachting is dat de werkgelegenheid door de fusie niet in gevaar zal komen, aldus de directies in een communique Met de vakbonden en de onder nemingsraden heeft inmiddels een eerste gesprek plaatsgehad. DEN HAAG - Het door de Omroepraad gevraagde onder zoek naar mogelijke commerciële invloeden in de Vero nica Omroep Organisatie (VOO) is vandaag in gang gezet. Een aantal accountants gaat de boeken (jaarverslagen, enz.) van de adspirant-omroep doorlopen. Eerder heeft de regeringscommissaris voor omroepzaken schriftelijk om. medewerking bij zo'n onderzoek gevraagd. Vanmiddag vond alsnog het vorige week donderdag uitgestelde on derhoud tussen mevrouw Gar deniers en de vaste Tweede-Ka mercommissie voor CRM over de positie van Veronica plaats. Vol gens een woordvoerder van haar departement heeft de minister nog altijd geen beslissing over de C-status van Veronica genomen. Wél heeft zij al een aantal malen aangekondigd dat zij deze beslis sing vóór 1 juli a.s. 0121 BW vandaag 28 PAGINA'S Wat KNVB-voorzitter Wim Meuleman enkele weken te rug nog als 'een hypotheti sche zaak' afdeed, zal zondag hoogstwaarschijnlijk toch zijn beslag gaan krijgen. De bondspraeses, die de moge lijkheid, dat hij ooit nog eens de hand van de Argentijnse junta-leider Videla zou moe ten schudden, zoveel moge lijk uit zijn gedachten had gebannen, werd gisteren door zijn eigen pupillen met dit gigantische probleem op gezadeld. Een gewetenskwestie, waar mee het Bondsbestuur na de fraaie 2-1 triomf, die Oranje op Italië behaalde, duidelijk verlegen is. Het koppel Meu- leman-Hogewoning, nor maal toch een duo, dat voor de meest netelige kwesties een pasklare oplossing heeft, ontbreekt het nu aan de wijsheid 'hoe er in vredes naam moet worden gehan deld'. Vandaar, dat de KNVB-top, zodra bekend zal worden gemaakt, dat FIFA- president Havelange de we reldbeker-uitreiking aan Videla zal overlaten, contact zal opnemen met Den Haag om aan het ministerie van buitenlandse zaken advies te vragen Ernst Happel bemoeit zich daar niet mee. Uiteindelijk kwam zijn brigade gisteren weer een stap dichter bij het door hemzelf gestelde doel "we zijn in Argentinië om de wereldbeker te winnen". Wat overigens niet zonder slag of stoot ging. Aanvanke lijk werd Oranje door de Az- zuri weggespeeld. De Hap- pel-elf moest zelfs, na een ei gen doelpunt van Eraie Brandts tegen een 0-1 ach terstand optornen. Na de pauze kreeg de ploeg echter weer het ritme te pakken en moesten de discipelen van Enzo Bearzot 'achteruit'. Met een daverende knal smaakte Ernie Brandts het genoegen om zowel zijn ei gen fout goed te maken als zijn ploeg langszij te bren gen, waarna Arie Haan met een typerende 'streep' zijn team in de finale schoot. Een wapenfeit, dat alom be wondering oogstte. Van Britse voetbaldeskundigen bijvoorbeeld. De Engelse voetbalcoach Ron Green wood sprak onomwonden de hoop uit, dat Ruud Krol zon dag de cup in ontvangst mag nemen "want waar ter we reld zie je mooiere goals dan die van Brandts en Haan"? En Jack Charlton: "Ik tip Holland als wereldkam- Een triomfantelijk gebaar van Ruud Krol, de finale is bereikt. pioen, want het team speelt fantastisch totaalvoetbal". Iets, waar het Italiaanse blad Republica het mee eens is. "Het prachtige begin van het Italiaanse elftal gaf in feite geen goed beeld van de ver houdingen, want we zijn nog lang geen Hollanders en dat zullen we voorlopig wel niet worden ook". Nederland zal in de eindstrijd Argentinië ontmoeten. Dat elftal wist moeiteloos het doelpuntentotaal van Brazi lië te passeren door Peru met 6-0 te verslaan. Waarmee de Braziliaanse coach Coutinho de grote verliezer werd. 'De voetbalsport heeft verloren, omdat Argentinië duidelijk is bevoordeeld door het aan- vangstijdstip", luidde zijn droefgeestige commentaar. Vandaag wordt verder ge start met de dagelijkse ru briek 'Entourage', over aller lei zaken die de Tour raken. PAGINA 13-15-17 1 Feyenoord is 'in' voor meer pop-concerten in de Kuip PAGINA 5 Gedeputeerden uitgemaakt voor lummels en deugnieten PAGINA 7 Bruinhemden marcheren in skokie. PAGINA 9 De vertegenwoordigers van PvdA en CDA zouden er in het overleg met de bewindsvrouw op aan dringen, dat dan de resultaten van het onderzoek bekend moe ten zijn. Zij voelen er weinig voor Veronica een C-status te verlenen zonder dat bekend is of de VOO aan de Omroepwet voldoet. Er worden grote problemen voor zien als Veronica achteraf de C- status zou moeten worden ont- Volgens VOO-directeur Rob Out kan het onderzoek overigens op zeer korte termijn zijn afgerond. Hij acht het van mevrouw Gar deniers uitermate "vriendelijk" dat zij in zo'n snel tempo het on derzoek is begonnen. Miljoenensteun voor visserij DEN HAAG (SP) - De Nederlandse haringvissers kunnen dit jaar van de Nederlandse regering een fi nanciële steun van in totaal ze ventien miljoen gulden krijgen. Minister Van der Stee van visserij heeft dit vanmorgen meegedeeld in een vergadering van de com missie voor de visserij uit de Tweede Kamer. De Nederlandse steunmaatregelen vallen uiteen in drieën: Voor sanering van de haringvloot van de grote zeevisserij is een be drag van vier miljoen gulden be schikbaar. De verwachting is dat zes grote schepen zullen ver dwijnen. Verder is er voor de grote zeevisse rij een bedrag van drie miljoen gulden beschikbaar voor een zo genaamde stilligregeling. Per week per schip kan men een te gemoetkoming van 8100 gulden krijgen voor reder en bemanning als men tenminste negentig zee dagen niet vist. Voor de kleine zeevisserij is er ook een stilligregeling. Ook hier geldt, dat men minstens negentig zeedagen niet moet vissen om in aanmerking te kunnen komen voor een tegemoetkoming van 2960 gulden per week per schip. Staking treft Belgische staalindustrie BRUSSEL (AP) - Een staking heeft een aantal bedrijven in de Belgi sche staalindustrie vanmorgen lam gelegd. Een laatste poging om tot overeenstemming over een aantal eisen te komen is mislukt. De bonden willen de werkweek verkorten van 40 naar 38 uur en de pensioengerechtigde leeftijd verlagen van 65 tot 55 jaar. Hierdoor zouden nieuwe arbeids plaatsen geschapen kunnen worden. Volgens werkgevers kringen wordt er door 85 procent van de arbeiders gestaakt. Er werken in totaal 45 duizend men sen in de Belgische staalindus trie. WARMOND - Een enorme ravage ontstond gistermiddag in de gemeente haven van Warmond waar een kraanwagen, tijdens het afladen van een jacht van een dieplader uit balans raakte en omviel. De kraanwagen van de firma Roos uit Nieuw Vennep viel daarbij op de dieplader (achter op de foto) en de boot die bestemd was voor jachtwerf Haarsma in Warmond viel vlak naast de kaderand in het water. Het jacht, van het type Gin-fizzmet een verkoopwaarde van 174.000 gulden en ajkomstig uit Frankrijk, kwam precies op de kiel in het water terecht waardoor de totale schade naar schatting beperkt bleef tot minder dan 10.000 gulden De arm en haken van de omgevallen kraan zorgden voor de meeste schade. Zo werd het schot gedeeltelijk verbrijzeld, de hak raakte scheef, het roer brak en de schroefas werd getroffen. Het dek raakte aan de achterkant beschadigd. De dieplader van de firma Jeanneaugrootste fabrikant van jachten in Europa, bleef ondanks de val van de kraanwa gen op het achterstuk intact en kon 's avonds de terugreis aanvaarden De kabine van de verouderde kraanwagen daarentegen werd helemaal ingedrukt. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voor gedaan. De heer Haarsma van de jachtwerf laat altijd zijn boten bij de gemeenteha ven afladen om die vandaaruit te verslepen naar zijn werf. Normaliter neemt een andere firma het afladen voor haar rekening maar door overbezetting werd nu de firma Roos ingeschakeld. Het bedrijf uit Nieuw Vennep wil niets over de toedracht van het ongeluk loslaten, terwijl Haarsma erop wijst dat de 7 ton wegende boot te ver van de kraan werd afgetakeld, waardoor de wagen is gaan kantelenDe oude kraanwagen beschikte nog niet over een computer-waarschuwingssysteem zoals de moderne kranen dat nu wel hebben, waardoor een licht uit balans raken al wordt gesignaleerd. "Er zat wel een beveiliging in, maar die beveili ging alleen is niet voldoende" aldus Haarsma. Ook de politie spreekt over "grove fouten" die gemaakt zijn door de kraanwagenbestuurder maar wil zich er niet over uitlaten omdat gewacht moet worden op een rapport van de arbeidsinspectie. AMSTERDAM (ANP) - Het ge rechtshof in Amsterdam heeft de verdachte in het proefproces over de pornofilm "Deep throat" vanmorgen in hoger beroep vrij gesproken. Daarmee bevestigde het hof het vonnis van de recht bank in de hoofdstad van februa ri dit jaar. Wel is het hof op andere gronden dan de rechtbank tot zijn uitspraak gekomen. Volgens het hof is niet gebleken, dat de verdachte, de Amsterdam se bioscoopexploitant Flora bv, de film heeft verspreid of open lijk tentoongesteld in de zin van artikel 240 van het wetboek van strafrecht. De exploitant kon maar over één exemplaar van "Deep throat" beschikken, zodat van verspreiding geen sprake is" aldus het arrest. Voorts kan niet worden gezegd, dat verdachte de film openlijk Spoorwegen: wij rijden wel UTRECHT (ANP) - De Nederland se Spoorwegen doen morgen ab soluut niet mee aan de stakingen van het openbaar vervoer. Dit heeft een woordvoerder van de NS vanmorgen verklaard. Vol gens de woordvoerder worden de NS overspoeld met telefoon tjes van ongeruste treinreizi gers. "Het publiek hoeft zich echter geen zorgen te maken", aldus de NS-woordvoerder, "wij rijden wél". heeft tentoongesteld in de bete kenis welke naar het normale spraakgebruik aan die woorden toekomt. Dit omdat een film uit een reeks beelden bestaat, die te zamen een bewegend beeld laten zien. Dit leent zich wel voor ver toning, maar niet - zoals een ge schrift, afbeelding of voorwerp, genoemd in artikel 240 - voor het tentoonstellen, waarbij men een zelfde object enige tijd kan blij ven bezichtigen", aldus het hof. Volgens het arrest is het niet waar schijnlijk, dat de wetgever het verschil tussen de begrippen "tentoonstellen" en "vertonen" is ontgaan, gezien het onderscheid dat tussen deze begrippen wordt gemaakt in diverse wetsartike len. Is zitten méér kanten aan het kiezen van "n bril.. Enkele buien krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Minimumtemperaturen rond 11 gra den. Maximumtemperaturen om streeks 16 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 5.20 uur; onder: 22.04 uur, Maan op: 23.48 uur; onder: 8.45 uur. Hoogwater te Katwijk om 5.43 en 18.13 uur, laagwater te Katwijk om 1.37 en Algemene Bond van Ambtenaren afd. Leiden Werkgelegenheid ja, dubbelpakken nee. Vrijdag 23 juni 1978 Antonius Clubhuis. Aanvang 20.00 uur iedereen van harte welkom, ook niet-leden. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221 RABAT-HOUT 14.75 per m2 tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend Terroristen gegrepen in Bulgarije BONN (AP) - In de Westduitse hoofdstad Bonn is bekendge maakt dat vier Westduitsers, die van terreurdaden worden ver dacht, zijn gegrepen in Bulgarije. Tot de arrestanten behoren Till Meyer, die op 27 mei uit een ge vangenis in West-Berlijn was ontsnapt, en Gabrielle Rollnik, die naar men vermoed hem daar bij heeft geholpen. Het viertal is dinsdag door Bul gaarse veiligheidstroepen gear resteerd. De Bulgaren werden bijgestaan door een speciale af deling van de Westduitse politie. Gisternacht zijn zc overgebracht naar de Bondsrepubliek, aldus een mededeling van de minister van binnenlandse zaken, Gerhart Baum. ^ii 4 weken lang net LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Jsch Dagblad eers» 4 weken voor half geld Woonplaats Gironr. Flirt i met de zon. laat bruinen. Van polyester/jersey in diverse kleuren en Maten 40 t/m r dan 40 vestigingen door heel Nederland Leiden: Haarlemmer straat 163a (donder dag-koopavond); Leidsenhage: Jas- Cmijnhof 8 (donderdag- koopavond).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1