Sadat: Het woord is aan de YS WEEKAANBIEDINGEN De ontspanning is ingestort" NAAST HET NIEUWS YS willen betrekkingen met Angola verbeteren iis Tito doet beroep op grote mogendheden r>r> Aftreden Weizman geëist Mont Blanctunnel geblokkeerd WOENSDAG 21 JUNI 1978 BUITENLAND PAGINA 9 BELGRADO (UPI/Reuter/ANP) - President Tito van Joegoslavië heeft gisteren gezegd dat "de ont spanning in de betrekkingen tus sen de grote mogendheden is in gestort". Hij deed een beroep op de VS en de Sovjet-Unie "ernsti ge pogingen in het werk te stellen de huidige ongunstige toestand te verbeteren". De Joegoslavische leider uitte te vens kritiek op de Sovjet-Unie, hoewel hij dit land niet met name noemde. Hij zei dat Moskou pro beert terug te grijpen naar "ver ouderde relaties", en deze op wil leggen aan andere communisti sche partijen, die juist zoeken naar nieuwe wegen voor het so cialisme. Miljoenen Joegoslaven konden via de televisie volgens hoe hun pre- sident-voor-het-leven met een langdurige toespraak het elfde congres van de communistische partij opende. De toespraak ging over het verleden, het huidige beleid en de vooruitgang van Joegoslavië. Tito zei dat de com munistische partijen van Joego slavië en van West-Europa flinke vooruitgang hebben geboekt in hun streven naar autonomie en hun verlangen naar "gelijkheid van partij". "Dit positieve proces wordt ver traagd door krachtige oppositie en lasten uit het verleden", aldus de Joegoslavische leider in een duidelijke aanval op Moskou. "De strijd voor het socialisme zal zich in verschillende vormen blijven ontwikkelen", zo zei Tito. "Er zijn geen universele model- Negatief De Joegoslavische leider beklem toonde hoe negatief het zou zijn als opnieuw centra zouden wor den opgericht van waaruit de ar beidersbeweging wordt geleid. Hij sprak zeer positief over de Berlijnse conferentie van Euro pese communistische en arbei derspartijen, die hij zag als een belangrijke stap naar de ontwik keling van samenwerking tussen deze partijen op democratische grondslag. Het congres van de liga van Joego slavische communisten valt sa men met de 30ste verjaardag van de breuk tussen Tito en Stalin, een tijdstip dat volgens oosteu- ropese diplomaten stuitend is voor de Sovjet-Unie. Naast de herinnering aan deze breuk voelt Moskou zich ook ongemakkelijk over de berichten inzake een re cent Joegoslavisch verzoek om terugtrekking van drie stafleden van de Russische ambassade in Belgrado, die contacten zouden hebben gehad met Moskou-ge zinde Joegoslavische kringen. Joegoslavië heeft openlijk de be richten tegengesproken maar welingelichte kringen houden vol dat ze correct zijn. Meer dan 130 communistische par tijen zijn in Belgrado vertegen woordigd, waaronder de Ita liaanse in de persoon van haar leider Enrico Beriinguer. De Russische vertegenwoordiger op het congres is Fjodor Koelakov, lid van het politburo. President Tito, nog steeds de onbetwiste leider van de Joegoslaven, had zich verscheidene weken terug getrokken om zijn toespraak op te stellen. Volgens functionaris sen in Belgrado was het een soort laatste wil, een testament van de bejaarde leider. Zoals al zo vaak in het recente verleden wordt ook nu weer in Belgrado gesproken over de grootste kanshebber voor de opvolging van Tito, de 68-jari- ge Edward Kardelj. Ook Portugal zoekt toenadering WASHINGTON (AP) - De Verenigde Staten willen proberen om de betrekkingen met de Angolese regering te normaliseren zonder dat het daarbij direct denkt aan het aankno pen van diplomatieke betrekkingen. Zo luidt in het kort de conclusie van aangelegenheden, "als wij in de een rede die de Amerikaanse mi- toekomst meerdere incidenten nister van buitenlandse zaken als in Sjaba willen vermijden" de "Ju- De Amerikaanse minister deed daarbij een beroep op de Zaïrese regering om een grotere vrijheid in het politieke leven toe te staan. Zo niet "dan zal het moeilijk zijn ri werkelijk stabiele situatie NEW YORK (Reuter) - President Sadat van Egypte heeft gisteren aangedrongen op een grotere inzet van de Ver enigde Staten in het Midden-Oosten, teneinde zijn vre desinitiatief weer op gang te brengen. In een interview voor het Amerikaanse televisiestation CBS zei Sadat dat zijn vredesiniatief niet dood is omdat "het gedragen werd door de publieke opinie van de hele wereld, met name in de Verenigde Staten. Ik denk dat de zaak weer op gang gebracht kan worden als de Verenigde Staten hun volle dige verantwoordelijkheid als partner op zich nemen" Cyrus Vance hield t nior chamber of c Kamer van Koophandel in Atlan tic City in de Amerikaanse staat New Jersey. Vance zei, dat de Amerikaanse re gering zich twee doelen had ge- stekd, namelijk de verzoening van het conflict tussen de twee buurlanden Angola en Zaïre en een vreedzame regeling in Nami bië. Hij zei ook dat Angola en Zaïre hun gezamenlijke grens zullen moe ten leren respecteren en zich moeten onthouden van inmen ging in eikaars binnenlandse Negen procent V S-militairen in Europa is verslaafd WASHINGTON (AP) - Negen procent van de Amerikaanse troepen die in Europa zijn ge stationeerd kunnen niet wor den ingezet vanwege het ge bruik van zwaar verdovende middelen. Nog eens 40 pro cent van de troepen gebruikt regelmatig lichtverdovende middelen zoals hasj en ma rihuana. Deze gegevens staan in een rapport van de speciale nar- coticacommissie van het Amerikaanse huis van af gevaardigden. Afgevaardigde Leister Wolff maakte de resultaten van de studie gisteren bekend aan de Amerikaanse president Car ter. Volgens Wolff sproot het drug probleem voort uit dezelfde gronden als dat in Vietnam: de militairen hebben weinig om handen in de vrije tijd, zij weten niet precies wat zij hier (in Europa) doen en verdo vende middelen zijn betrek kelijk eenvoudig te verkrij gen. Het meest gebruikte zwaar verdovende middel, heroïne, wordt volgens Wolff geïmporteerd uit Azië, Pakis tan en Afghanistan. te Een Amerikaanse regeringsvoor- lichter, die onbekend wenste te blijven, zei na afloop van de rede van Vance dat de regering Carter nog geen plannen heeft om di plomatieke betrekkingen met Angola aan te knopen. Wel was er echter sprake van toe nadering tussen beide landen. Minister Vance zo zei hij, heeft Ontploffing in Frankfort FRANKFORT (AP) - Een zware explosie heeft gisteren de kanto ren van een Israëlische fruitim- porteur vlakbij de markt van Frankfort op zijn grondvesten doen schudden. De politie heeft verklaard dat de schade wordt geschat op 250.000 mark. De 15 mensen die op het tijdstip van de explosie in het gebouw waren zijn ongedeerd, aldus de politie, 15 anderen hadden reeds het ge bouw verlaten. De ontploffing had plaats tijdens een onweersbui en de eerste in druk was dat het gebouw door de bliksem was getroffen. Maar toen de brandweer naar binnen was gekomen, werkte deze granaat scherven op, waarna direct de politie werd gewaarschuwd om de zaak te onderzoeken. Het is nog niet bekend wie er achter de ontploffing zit, aldus de poli tie. Ongeluk met kerncentrale BRUNSBUETTEL (DPA) - Naar eerst gisteren is bekend gewor den heeft zich zondagavond in de kerncentrale van het Westduitse Brunsbuettel een ongeluk voor gedaan. Door een lek in een lei ding kwam daarbij radioactieve damp vrij. Na verloop van tijd trad een automatisch beveili gingsmechanisme in werking dat de reactor uitschakelde. Ook in de zomer van het vorige jaar moest de centrale worden uitge schakeld door een defecte pomp. Pas in januari van dit jaar werd de produktie van elektriciteit her vat. onlangs in New York nog een ontmoeting gehad met zijn An golese tegenvoeter en de Ameri kaanse ambassadeur voor Nige ria had een bezoek aan de Ango lese hoofdstad Loeanda. De Angolese president, Agostinho Neto, zal later deze week in Bis sau, de hoofdstad van Guinee- Bissau, het Portugese staats hoofd, Antonio Ramalho Eanes ontmoeten. Dit heeft het officiële Angolese persbureau gisteren gemeld. De topconferentie tussen Eanes en Neto wordt gezien als een belang rijke stap naar de normalisatie van de betrekkingen tussen Por tugal Westafrikaanse Angola, zijn voormalige westafrikaanse kolo nie die in 1975 onafhankelijk werd. De Egyptische president zag voor het ogenblik geen heil in een nieuwe topconferentie met pre mier Begin van Israël, omdat de ze blijft staan op de "harde lijn van de oude garde" Beweging De Egyptische president is niet van mening dat zijn vredesinitiatief nu is mislukt. In een twee uur du rende rede voor het centale cmité van de Arabische Socialistische Unie zei Sadat gisteren, dat Israël "niet positief heeft geantwoord op de Amerikaanse vragen" "Op de een of andere manier houden de Israëliërs de zaak steeds in beweging", aldus de Egyptische president. Hij zei optimistisch te blijven over de toekomst. Maar in een waar schuwing aan Israël stelde Sadat dat Egypte opnieuw ten strijde zal trekken, wanneer dit land niet antwoord op de vredespogingen die van Egyptische zijde worden ondernomen. Hij stelde bereid te zijn de rechtstreekse onderhan delingen met Israel, die in januari van dit jaar zijn blijven steken, te hervatten. Hoop Waarnemers zijn van oordeel, dat De kritiek draait rond het bericht dat Weizman premier Begin en minister van buitenlandse zaken Dayan, afschilderde als leuge naars, die het publiek om de tuin hebben geleid. ASCOT De Australische mevrouw Ger trude Shilling, inmiddels een bekende figuur bij de jaarlijk se Ascot-races in Engeland, heeft ook dit jaar de aandacht weer weten te trekken met haar zeer uitzonderlijke kle dij. Gehuld in een monumen tale jurk met bijpassend hoofddeksel deed zij weer vele voorbijgangers een ogenblik stilstaan. GEDEELDE VREUGD Een huisvrouw uit Sidelfmgen in West-Duitsland kreeg op een goede dag een loterij formulier van een vrachtrijder, die er een overhad. Promt won zij er777.000 mark mee. Blij als zij was, spoorde de dame de vrachtrijder via de pers op en liet hem delen in de vreugd. De vrachtrijder, nu een kleine drie ton rijker, denkt er over een eigen vervoersbedrijfje te beginnen. VERPLICHTINGEN Buckingham Palace heeft bekendgemaakt dat prins Charles een Monegaskische uitnodiging het huwelijk van prinses Caroline met Philippe Junot te komen bijwonen, heeft afgeslagen, omdat hij 'andere verplichtingen heeft'. De Londense Daily Mirror had geschreven dat Charles voor de uitnodiging "zijn neus had opgehaald" „KORTHARIG TUIG" Een tienjarige Schot mag niet mee op een schoolreisje omdat de hoofdonderwijzer zijn haar te kort vindt. De ouders van de jon gen hebben hiertegen geprotesteerd. Zij hadden het haar van hun zoon juist kort laten knippen omdat ze dat hygiënischer vonden. De hoofdonderwijzer bleef echter bij zijn beslissing. De ouders zullen nun zoon nu zelf naar het doel van het schoolreisje bren gen, de ruïne van een Schots kasteel. Argentinië de gematigdheid en het geduld van president Sadat te verklaren zijn uit het feit, dat in zijn ogen er nog enkele elementen zijn voor het putten van hoop voor zijn vredesinitiatief. Aan Israëlische zijde is dit de weigering van de ministers van "Dash" en van de Israëlische minister van defensie Weizman (voor wie Sadat open lijk zijn waardering heeft ge toond) het antwoord van Begin aan de V.S. goed te keuren. President Sadat heeft gisteren te genover Italiaanse journalisten gezegd," dat Weizman Egypte in mei een afzonderlijke vrede heeft aangeboden. Aftreden Leden van de politieke partij van minister van defensie Ezer Weizman, willen dat deze aftreedt omdat hij tegen het regerings standpunt is over de toekomst van Cisjordanie en Gaza, zo is gis teren uit politieke kringen in Tel Aviv Hawaïburger 100 gram Dit is een Hamburger in Amerikaanse stijl, gegarneerd met een schijf Een heel aparte vlecstraktatie die U slechts 2x5 minuten zachtjes hoeft te bakken. [5] üw Keurslager CHAMONIX (AP) - Meer dan 1000 vrachtwagens blokkeren de toe gang tot de Mont Blanctunnel tussen Frankrijk en Italië. De actie is bedoeld als een protest tegen de tolbedragen die steeds hoger worden. De chauffeurs protesteren ook tegen het feit dat in Europa het afgeven van vracht wagen-rij bewijzen wordt beperkt. De blokkade van de elf kilometer lange tunnel begon maandag commissie mensenrechten BUENOS AIRES (ANP) - Kenne lijk om een veroordeling door de vergadering van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) te voorkomen, heeft de Argentijnse regering aan de vooravond van de OAS-conferentie in Washington de leden van de "Interameri- kaanse commissie voor de rech ten van de mens" uitgenodigd voor een bezoek. Het verzoek is door de Argentijnse minister van buitenlandse zaken, vice-admiraal Oscar Antonio Montes, overgebracht aan de voorzitter van de commissie, de Venezolaanse oud-minister van justitie Andres Aguilar. De com missie, aldus het Argentijnse blad "Clarin", zou wellicht in de komende maanden naar Argen tinië kunnen gaan. Vice-admiraal Montes, die overi gens voor zijn vertrek naar Was hington verklaarde dat "de terro risten de enigen zijn die de rech ten van de mens schenden", had zaterdag een eerste gesprek met Aguilar. Het thema van de men senrechten zal, zo menen sommi ge Argentijnse bladen, de OAS- conferentie overheersen. In een artikel onder de kop "voor waarden vooraf voor een uitno diging" schrijft "La Nacion" dat "de Argentijnse autoriteiten geen enkel bezwaar hebben tegen de aanwezigheid van de commissie, waar dan ook in Argentinië." vanaf de Italiaanse kant en het Volgens „La prensa speelt Argen- voorbeeld werd spoedig opge volgd door de Franse chauffeurs. Alleen een enkele wagen met goederen die bederven mag de tunnel door. tinië een sleutelrol in de OAS- conferentie. "Als het wordt be schuldigd van schendingen van de rechten van de mens zal het de handschoen opnémen". ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9