VVD eist aantal harde garanties van CDA URENCO-ZAAK BRENGT CDA IN HET NAUW Dat was schrikken in Zeil am See. 1ÏÏÏÏ1 WEL Eerste fase kinderbijslagplan 'n Ei hoort erbij Vertrouwelijke rapport over atoomwaarborgen De Amro Bank.Voor reischeques, buitenlands geld en reisverzekeringen. WOENSDAG 21 JUNI 1978 DEN HAAG (SP) - Het CDA is in een uiterst benarde positie terecht geko men, nadat gisteren het kabinet-Van Agt bekend maakte er niet in geslaagd te zijn de levering van verrijkt uranium met de door de Tweede Kamer ge vraagde garanties te omkleden. De christen-democraten hebben tot dinsdag de tijd zich een oordeel te vormen over het falen van de regering in de Urenco-zaak. Omdat het debat over de ombuigingsoperatie waar schijnlijk pas na de zomervakantie plaats heeft, heeft de Kamer de brief van de regering over Urenco voor vol gende week op de agenda gezet. Het CDA staat voor het probleem een kabinetscrisis te riskeren door 'nee' te zeggen tegen de levering van het ver rijkte uranium aan Brazilië of om wille van de lieve vrede van de Braziliaanse order onder deze omstandigheden te slikken. Morgenavond komt de CDA- fractie in een speciale vergadering bij een om te proberen over deze delicate kwestie op één lijn te komen. De houding van het CDA is van door slaggevend belang, nu de PvdA al te kennen heeft gegeven tegen de leve ring van het uranium aan Brazilië te zijn. De WD daarentegen vindt dat het kabinet tot het uiterste is gegaan en dat er geen reden meer is de regering in de weg te lopen. Motie Het CDA-kamerlid Jan van Houwelin- gen nam begin dit jaar het initiatief tot de motie, waarop de rëgering haar tan den heeft stukgebeten. In de motie, die de steun kreeg van CDA, WD, PvdA, D'66, SGP, GPV, DS'70 en Boerenpar tij, wordt van de regering geëist dat het in de Almelose ultracentrifugefabriek voor de verbranding in kerncentrales geschikt te maken uranium pas naar Brazilië mag worden verscheept, als zeker is dat het regime aldaar geen misbruik maakt van hz plutonium, het uraniumafval dat geschikt is voor het maken van atoombommen. De Tweede Kamer deed deze uitspraak, nadat Nederland al samen met de twee partners in dit project - West-Duits- land en Engeland - ingestemd had met de Braziliaanse order. Achteraf moest de regering van de Kamer proberen meer veiligheidsgaranties te verkrij gen. Het kabinet - met name premier Van Agt en minister Van der Klaauw van bui tenlandse zaken - kunnen na maanden koortsachtig geheim gehouden be sprekingen met de beide Urenco-part- ners en Brazilië de Kamer deze garan ties niet geven. West-Duitsland en En geland zijn niet verder gegaan dan de toezegging, dat zij een veilige opslag van het gevaarlijke plutonium, bij voorbeeld onder toezicht van het in ternationale atoomagentschap in We nen, zullen helpen 'bevorderen'. Het is beide partners om het even of dat dan een overeenkomst tussen Urenco en Brazilië wordt of dat het een wereld wijd opslagregiem voor plutonium wordt. Wat Brazilië van een dergelijke opslag van plutonium vindt, kan de regering in de brief aan de Tweede Kamer niet melden. Premier Van Agt spreekt in de brief slechte over aanwijzingen die er op moeten duiden dat Brazilië zal meewerken. Zonder Duitsland en Engeland hebben Neder land wel nadrukkelijk laten weten, dat als Nederland 'nee' zegt tegen de Bra ziliaanse order deze dan zonder onze medewerking toch zal worden uitge voerd. Een dergelijke houding zo zegt Van Agt zal waarschijnlijk ook het ein de van de samenwerking in het ultra- centrifugeproject betekenen. Vooral van kerkelijke zijde is de laatste tijd zware druk op het CDA uitgeoe fend toch vooral niet in te stemmen met de levering van het kernmateriaal aan het weinig betrouwbare en insta biele regime in Brazilië. Daartegenover staat de vrees bij het CDA door een halsstarrige houding in de Brazilië- kwestie zich in het kernenergie-ge beuren internationaal buitenspel te zetten. Op die manier verliest Neder land zijn stem bij de strijd tegen de ver spreiding van kernwapens, zo rede neert men. Deze achtergrond én het zware politieke geschut dat premier Van Agt mogelijk in stelling zal brengen, maakt het waarschijnlijk dat een belangrijk deel van het CDA toch de zijde van de rege ring kiest. Een geringer deel van de fractie, onder leiding van Jan van Houwelingen, zal zich principieel te gen de levering blijven keren. Het ka binet-Van Agt zal dan voor het eerst een beroep moeten doen op de kleine fracties ter rechterzijde: SGP, GPV. DS'70 en boer Koekkoek. Christina is m verwachting DEN HAAG (ANP) - Prinses Christina is in verwachting. Het particulier secretariaat van koningin Juliana heeft dit gisteren meegedeeld. De be valling wordt verwacht in fe bruari aanstaande. Het wordt het tweede kind van prinses Christina en haar man Jorge Guillermo die op 28 ju ni 1975 met elkaar in het hu welijk traden. Het eerste kind, Bernardo Fe- derico Tomas, werd op 17 juni van het vorig jaar geboren. De bevalling had toen plaats in het academisch ziekenhuis in Utrecht. Prinses Christina en haar echt genoot wonen en werken in New York. Hun eerste kind, van wie op 21 juni 1977 ten overstaan van burgemeester Vonhoff van Utrecht aangifte van de geboorte werd gedaan, bezit de Amerikaanse natio naliteit. ADVERTENTIE DEN HAAG (SP)- De VVD wil alleen akkoord gaan met de eerste fase van het kinderbijslagplan als aan een pakket harde voorwaarden wordt voldaan. Hiermee zetten de liberalen niet alleen het kabinet maar ook regerings partner CDA onder zware druk. De VVD eist namelijk van het CDA dat zij zich nu al akkoord ver klaart met de tweede fase van het plan. Die wordt pas in het najaar behandeld. Een kamermeerder heid daarvoor is volgens VVD-woordvoerder een absolu te •de i "ja" te gen fase Op de PvdA hoeft men wat dat be treft niet te rekenen. De socialis ten hebben op voorhand al een keiharde afwijzing van fase twee op tafel gelegd. Ook bij het CDA bestaan echter grote bezwaren tegen het daarin vervatte plan, om de dubbele of drievoudige kinderbijslagen voor studerende of invalide kinderen van 16 en 17 jaar af te schaffen. Minister Albeda van Sociale Zaken en zijn staatssecretaris De Graaf kunnen een mogelijke breuk in het regeringskamp voorkomen door vanmiddag de Kamer en dan met name het CDA vergaan de en concrete toezeggingen te doen. Ze zullen duidelijk moeten aangeven hoe de regering de ou ders, die het slachtoffer van deze plannen dreigen te worden, fi nancieel wil steunen. Hiervoor denkt men vooral aan ho gere studietoelagen en een aparte regeling voor jeugdige gehandi capten. Voorde studietoelagen is echter de medewerking nodig van minister Pais van onderwijs, die zoals bekend verbeten vecht met zijn collega Andriessen van financiën over zijn bijdrage aan het ombuigingsplan. De VVD heeft zelf nog andere mo gelijkheden geopperd tijdens de eerste ronde van het Kamerdebat over de kinderbijslagoperatie. Men denkt aan halvering van de kinderbijslag voor 0-1 en 2-jari- gen in combinatie met IV2 in plaats van 2 maal zoveel kinder- Zes jaar en tbr voor Ondervraging in zaak -Caransa ROME (Reuter) - Nederlandse re chercheurs zijn momenteel in Rome voor de ondervraging van een Chileen van wie men ver moedt dat hij betrokken is ge weest bij de ontvoering van de Amsterdamse zakenman Maup Caransa. Roberto Pegnatores werd vorig jaar in Rome aangehouden omdat hij bankbiljetten bij zich had van de genummerde reeks die voor de vrijlating van Caransa waren be taald. Kort na de ontvoering werd even eens in Rome een werknemer van de Italiaanse spoorwegen aange houden toen hij probeerde onge veer 300.000 gulden te wisselen, die ook van het losgeld afkomstig waren. doodslag en gijzeling ARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem heeft de 22-jarige Sjef K. uit Nijmegen gisteren veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering wegens doodslag en vrijheidsberoving. De officier van justitie had zes maanden en tbr geëist. De president van de rechtbank, mr. P.R. Smits, verklaarde bij het vonnis dat de rechtbank het risi co niet aandurft om K. te laten behandelen in een psychiatrische kliniek, waar het mogelijk is een terbeschikking gestelde al na vrij korte tijd met proefverlof te stu ren. Daarom heeft de rechtbank voor een langdurige gevangenis straf gekozen. In het psychia trisch rapport is K. als een uiterst gevaarlijk man omschreven. K. is veroordeeld omdat hij op 23 april in Nijmegen de 37-jarige W. van Hilten doodschoot met een geweer en vervolgens een jonge vrouw een nacht lang in haar wo ning gegijzeld hield en misbruik te. K. deed dit alles omdat hij zijn ex-vriendin wilde spreken, het geen niet lukte. bijslag voor studerende en ge handicapte kinderen van 16 en 17 jaar. Andere mogelijkheden die VVD-woordvoerder De Korte opperden zijn doorschuiven van de schoolgeldplicht van 16 naar 18 jaar of het niet betalen van kinderbijslag in het eertse kwar taal van het eerste levensjaar. De PVDA heeft het plan voor de tweede fase al in de prullebak ge gooid. "Men bedenke zich tien maal alvorens onder de huidige omstandigheden gezinnen met kinderen dubbel te pakken, laat staan het dubbele af te pakken", aldus PvdA-woordvoerder Dol man. In een motie vraagt hij de regering de tweede fase nog maar eens opnieuw op te zetten. De eerste fase van het plan krijgt wel de toestemming van de PvdA. Het afschaffen van de kin deraftrek op loon- en inkom stenbelasting in ruil voor een voor iedereen gelijke verhoging van de kinderbijslag vond Dol man een goede zaak. Hierbij gaan gezinnen met een inkomen tot 40.000 Gulden per jaar erop voor uit. Boven dit "draaipunt" levert de nieuwe regeling echter een daling, vergeleken met het huidi ge totaal van aftrek en bijslag. VVD en VDA willen dat "draai punt" verhogen tot 45.000 Gul den voor het tweede kind en 50.000 Gulden voor het derde Bovendien vragen de beide rege ringspartijen een hogere bijslag voor het vierde en de daarop vol gende kinderen. Schokkend Ook vanuit de kleinere partijen kreeg de regering een golf van kritiek op de plannen ten aanzien van 16 en 17 jarigen. Vooral de schokkende uitkomsten van het eerder deze week gepubliceerde ontwerp-advies van de SER had veel onrust gezaaid. Daaruit bleek dat vooral de mini mum- en modale inkomens de zwaarste lasten zullen dragen. Dat brengt volgens alle fracties de studiekansen van 16 en 17 jari gen ernstig in gevaar. De VVD wilde dit echter nadrukkelijk ge koppeld zien aan de voordelen van de eerste fase. De meeste an dere partijen verklaarden echter fase één en twee liever als afzon derlijke operaties te beschou- SCHIPHOL-Het jongste zoontje van Ricardo Vilaro voelt verbaasd aan het korte haar van zijn vader. De eind vorige maand na een vijf jaar durende politieke gevangen schap vrijgelaten Uruguese vak bondsleider (37) kwam gisteravond op Schiphol aan om zich in Neder- land te vestigen. De Nederlandse regering heeft hem, als politiek vluchteling, een permanente ver blijfsvergunning gegeven. Vilaro's vrouw en drie kinderen verblijven al drie jaar in Nederland. Ze ver welkomden hem op Schiphol. Vilaro werd op 10 september 1973 gevangen genomen voor het aan deel dat hij, als lid van het hoofdbe stuur van de vakcentrale CNT en algemeen secretaris van de natio nale federatie van leraren had, in cle algemene staking tegen de ont binding van het parlement en de militaire machtsovername in zijn land (27 juni 1973). Volgens Amnes ty International werd Vilaro, even als duizenden andere gevangenen, gemarteld en opgesloten in de ge vangenis van Montevideo. Vilaro's vrijlating (op 29 mei jl.) is het gevolg van een groot aantal in ternationale protestacties in de af gelopen maanden. Vooral Amnesty International ijverde voor Vilaro's vrijlatingin Nederland daarin ge steund door o.a. de regering, de vakbonden en verschillende poli tieke partijen. Vilaro zal bij zijn ge zin gaan wonen in Capelle aan den IJssel.Het gemeentebestuur v plaats heeft zich ingezet v< vrijlating van Vilaro. DEN HAAG (SP)-Het staat vrijwel vast dat de Tweede Kamer niet meer voor zijn vakantie over de bezuinigingen zal debatteren. Minister-president Van Agt heeft de Kamer zelf in een brief laten weten, dat in het kabinet op het laatste moment vertraging is ont staan over de ombuigingsopera tie, waardoor het parlement niet meer goed voorbereid nog vóór het reces, dat op 30 juni begint, over de voorstellen kan vergade- Vanmiddag heeft de Tweede Ka mer op verzoek van oppositielei der Den Uyl de brief besproken. PvdA-fractievoorzitter Den Uyl bekritiseerde gisteren fel het uit blijven van de bezuinigingsnota. Hij sprak van "ingrijpende ge volgen voor tal van groeperingen uit de samenleving" nu er nog steeds geen duidelijkheid wordt geschapen over de snoeiplannen van de regering. Volgens Den Uyl was het nog nooit eerder voorge komen in de parlementaire ge schiedenis dat "toezeggingen aan de Kamer op deze wijze worden verbroken" In de regeringsverklaring had pre mier Van Agt aangekondigd dat de regeling de bezuinigingsvoor stellen half juni bij de Tweede Kamer zou indienen. Nog voor het zomerreces zou over deze in grijpende zaak kunnen worden beraadslaagd. De vertraging bij het opstellen van de ombuigingsplannen is voor namelijk ontstaan door de on enigheid tussen minister van fi nanciën Andriessen en zijn WD- collega Pais van onderwijs. Ook het voorstel van minister Al beda van sociale zaken om tege lijk met de bezuinigingsvoor stellen het wetsontwerp voor de collectie VAD aan de Tweede Kamer aan te bieden heeft verzet bij de VVD opgeroepen. De ver wachting is nu dat de regering vrijdag of dit komende weekein de zijn plannen bekend maakt. Steeds meer buiten echtelijke geboorten DEN HAAG (ANP) - Het aantal buitenechtelijke geboorten in ons land blijft stijgen. Op het ogenblik is één op de 37 geboor ten buitenechtelijk. Dit is giste ren bekendgemaakt door de Ne derlandse vereniging van organi saties voor hulpverlening bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap, kortweg Fiom ge naamd. In 1977 werden 4.688 buitenechte lijke kinderen geboren, een stij ging van 7,6 pet. Ten opzichte van 1976 (4.355). Fiom ontleent deze cijfers aan het Centraal Bureau voor de Statistiek. De organisatie noemt de stijging des te opmer kelijker omdat de bekendheid en verkrijgbaarheid van voorbe hoedmiddelen groot is en het aantal huwelijken en geboorten daalt. Over de periode 1973 - 1977 is het aantal buitenechtelijke geboor ten met bijna 44 pet. gestegen in verhouding tot het totale geboor tecijfer. ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - De Politieke Partij Radikalen heeft de Tweede Kamer gisteren op de hoogte gebracht van een vertrouwelijk rapport van het Weense atoombureau (IAEA) over internationale atoomwaar borgen. Daaruit blijkt dat het in 1976 bij zestien van vierendertig kernreactoren onmogelijk was vast te stellen of er al dan niet splijtstof verdwenen was. Bij de vijf landen waar zeer grote hoeveelheden splijtstof circuleren bleek het controlesysteem onvolledig. Vier landen schoten volledig te kort in de eigen boekhouding en controles. De vice-voorzitter van de PPR, Prof. Egbert Boeker, wijst er in de brief aan de Tweede-Kamerfracties op dat in dit licht de IAEA-garanties waarop de motie Van Houwelingen doelt, een zeer betrekkelijke waarde heb ben. Het Weense atoombureau zou aanzienlijk versterkt moeten worden vóór Nederland tot levering van splijtstof aan Brazilië overgaat. Alleen uitbanning van alle kernwapens zou daartoe garanties kunnen bieden. Dat is op korte termijn onhaalbaar. Het rapport, dat de PPR afgelopen vrijdag in handen heeft gekregen, ligt thans ter inzage bij de Tweede-Kamergriffie. ,JDat was )n dan. Tank vol binnenzak leeg. En zo'n Oostenrijkse pompbediende heeft er ook geen bood schap aandal je je portefeuille 400 km terug in de Raststatle hebt laten liggen in de haast om voor donker de Grossglöckner nog te halen. Ik had het dus even niet meer, dat begrijp je wel. Nou en of. Daarom raden wij van de Amro Bank altijd aan om alleen buitenlands geld voor de éérste dagen mee te nemenen veilige Amro reischeques voor de rest van uw vakantie! Dat is een rustige gedachte. Want gebeurt daar iets mee, dan heeft u de Amro Teleservice. Hoe werkt dat? Heel simpel. Bij uw Amro Bank krijgt u tegelijk met uw reis cheques ook een telefoonnummer mee. Gebeurt er iets met uw reis cheques, dan belt u dit nummer en krijgt u de Amro Teleservice, die binnen de kortste keren geld overmaakt. Telegrafisch. En wat uw bagage betreft, als u een Amro reisverzekering neemt, bent u voor een gering bedrag verzekerd tegen verlies en diefstal. En tegen de kosten van ziekte, ongeval en wegens familieomstan digheden naar huis moeten. Dus wie niet van schrikken houdt tijdens z'n vakantie, die gaat eerst even langs bij de Amro Bank.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7