Voorlopig geen harde acties van Leidse ambtenaren Bonden tegen sluiting van C L in Leiden REORGANISATIEPLAN ROND Directie bevestigt geruchten over ontslagen Bezwaar tegen naam WOENSDAG 21 JUNI 1978 LEIDEN - "Wij vinden het nogal wat dat alleen economische mo tieven een rol spelen bij de over plaatsing van Clos en Leembrug gen. Ook de werkgelegenheidssi tuatie in Leiden moet. daarbij worden betrokken. Met deze woorden reageerde districtsbe stuurder Johan Stekelenburg van de Industriebond NW op de plannen van de directie van Clos en Leembruggen om het bedrijf te concentreren Veenendaal. Gisteren is het personeel hiervan officieel op de hoogte gesteld. Zoals wij gisteren al meldden, zullen als gevolg van deze maat regelen 65 mensen op straat ko men te staan. Hieronder zijn 34 vrouwen en 31 mannen. Volgens een mededeling van de di rectie zijn alternatieve plannen zoals een gedeeltelijke inkrim ping van de bedrijven in Leiden en Veenendaal, met een even tuele overplaatsing binnen Lei den naar een kleinere bedrijfs ruimte, door de bankiers en het ministerie van economische za ken niet gesteund, omdat deze onvoldoende uitzicht bieden op een herstel van de rentabiliteit van de onderneming. Vooral de Een blik in de spinnerij van Clos en Leembruggen vakbonden voelen erg voor een oplossing waarbij een deel van de werkgelegenheid voor Leiden behouden zal blijven. Het dochterbedrijf van Clos en Leembruggen in Veenendaal Hollandia, wordt nu met 30 ar beidsplaatsen uitgebreid tot 250. Een deel van deze functies zal worden aangeboden aan perso neelsleden in Leiden, waarvoor dan een overplaatsingsregeling wordt getroffen. In overleg met de vakbonden zal een sociaal plan worden opge steld voor degenen die afvloeien. De bonden beleggen morgenoch tend om elf uur een vergadering met het personeel over de ontsta ne situatie. Overcapaciteit Volgens de directie is de kamga- rensector in 1977 en begin 1978 snel verslechterd. De overcapaci teit binnen de Europese Ge meenschap heeft er toe geleid dat vele grote spinnerijen in Frank rijk, West-Duitsland en Italië een deel van hun capaciteit van in dustriegarens zijn gaan richten op handbreigarens. Zodoende is er vooral in de sector van de acrylgarens een overstelpend aanbod tegen zeer lage prijzen. Clos en Leembruggen en Hollan dia hebben duidelijk te lijden van deze ontwikkeling, aldus de di rectie. Behalve de concentratie in Veenendaal wordt de garenpro ductie verminderd. ADVERTENTIE Friese staart- en stoeltjesklokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 TENNIS - Betty Stöve heeft giste ren in de eerste ronde van het in ternationale tennistoernooi voor dames in Eastbourne een ge makkelijke zege behaald op de Amerikaanse Lele Forood. Met tweemaal 6-1 versperde Stöve de Amerikaanse de weg naar de vol gende ronde. Postduivennieuws LPV "De Snelvlieger" deed met 220 duiven mee aan de zware vlucht vanaf Orleans. De uitslag was: 1. F. Jansen, 2. M. de Lange en Zn., 3. Comb. Koopman, 4. A. Wit- teman, 5.1. Klinkhamer, 6, 7, 10 Gebr. v.d. Heijden, 8. J. Schouten, 9. J. Degen en Zn. Datzelfde deed de LPV "Het Oosten" met 97 duiven. De uitslag was: 1. W. Fokker, 2. H.v. Klaveren, 3, 4, 7, 8 I. de Wolf, 5. C. Gijsman, 6, H. Gijsman, 9. W. Gijsman, 10. H. de Haas. PV "De Vrien denclub" vloog eveneens op Orleans en wel met 316 dui ven. De uitslag: 1. J. Turk, 2. A. Link, 3. T. Dongelmans, 4. T. Gijsman, 5,6, J. Beekman, 7. R. Noordermeer, 8, 10 J. Gijsman, 9. S. Pracht sr. Ten slotte vloog "De Sleutel stad" vanaf Noyon. De uit slag: 1, 4,6, 7, A. v.d. Dop, 2,5, 8, F. X. Kiel, 3. A. Pracht en Zn., 9. N. Nievaart, 9. G. van Stein. Muzikaal succes Het majorettekorps van de Leidse Harmonie Kapel nam met succes deel aan het bondsconcours van de over koepelende organisatie van katholieke muziekkorpsen in Leidschendam. Zij be haalde in de tweede divisie van het concours een tweede plaats. Eerder meldden we dat Laurentius uit Voorscho ten op een tweede plaats was geëindigd in de eerste divisie en dat de Rijntamboers uit Zoeterwoude derde waren. De volgorde was echter an dersom. Bovendien wonnen de Rijntamboers ook nog een show wedstrijd in de eerste divisie. Zijlbrug Tot slot nog een dienstmedede- ling: De Zijlbrug, de brug over de Zijl in de Willem de Zwijgerlaan, zal in de nacht van donderdag 22 juni op vrijdag 23 juni tijdelijk voor alle verkeer worden afgeslo ten. De afsluiting zal duren van 20.00 uur 's avonds tot 5.00 's morgen. De brug zal in deze periode moeten worden opengezet in verband met onderhoudswerkzaamhe den. Theatergroep Vanavond wordt in 't Bree- huys aan de Breestraat 19 nog eenmaal het stuk "Schuif 't maar onder je schoolbank" opgevoerd door een theatergroep. De groep bestaat uit een aantal men sen, die het afgelopen jaar hebben gepraat over thema "Ik en de middelbare school". Herkenbare situa ties voor de scholier worden eens van de andere kant be licht. Na afloop kan er met de spelers over het stuk worden gepraat. Aanvang 8 uur. TM-programma Onder auspiciën van de Ver eniging Vrienden van het Leidse Centrum voor het TM-programma zal van avond een lezingavond wor den gehouden in het Rijks museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1. Prof. Robert Croughs zal spreken over het onderwerp "De nieuwe principes, die het le ven zullen leiden in de tijd van verlichting". De lezing begint om acht uur. Hengelsport VV "Sportvrienden" viste de eerste wedstrijd in de Rijn. De vangst varieerde van ma tig tot slecht. Na 4 uur vissen was de uitslag: 1. T. Knijber 29 st (2500 gr), 2. C. Schouten sr. 30 (2220), 3. Chr. Schouten 34 (2210), 4. D. Schouten 33 (2060), 5. Hen. Schouten 25 (1860), 6. B.v. Went 26 (1680), 7. B. Honsbeek 21 (1630), 8. H. Jansen 18 (1320), 9. A. Does burg 18 (1270), 10. A. Hoger- vorst 13 (1250). W Hengelsport RHW viste de eerste wedstrijd in het Aarkanaal en de Rijn. De uit slag: 1. F. v. Eijgen 20 (1960), 2. B. Ouwerkerk 13 (1550), 3. P. Ouwerkerk 18 (1425), E. v. Houten 15 (1205), 5. J. Filippo 7 (1020), 6. J. Neuteboom 12 (995), 7. W.v.d. Hoogt 14 (925), 8. P. Hoek 4 (450), 9. J. Ko- nings 4 (285). LEIDEN - De Leidse ambtenaren zullen deze week met gaan staken zoals hun collega's in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht Zij beperken zich tot een demonstratieve bij eenkomst in het Antonius Clubhuis, aanstaande vrijdag. Zwemmen In de laatste aflevering van dit sei zoen van de VARA-televisieru- briek "Koning klant" worden morgenavond de uitkomsten be kendgemaakt van metingen van de kwaliteit van het zwem- en viswater in ons land. Er is geme ten op veertig punten. De voorlo pige conclusie: de situatie in de binnenwateren is over het alge meen redelijk, de toestand van het zeewater wordt met de dag ernstiger. Evenals andere jaren meet ook het Hoogheemraadschap Rijnland, naast de chemisch/fysische kwa liteit van het binnenwater, de bacteriologische kwaliteit van de recreatiewateren. Met de gege vens uit de laatste soort metingen probeert het Hoogheemraad schap Rijnland een overzicht te krijgen van de hygiënische toe stand van het water. Om dat enigszins te kunnen beoordelen zijn minstens tien metingen no dig op hetzelfde punt. Die metin gen worden genomen van mei tot september. Het overzicht van 1977 ligt nu kant en klaar, maar dat van 1978 is er niet eerder dan wanneer het waterrecreatiesei- zoen allang achter de rug is. De heer Heinsdijk, van de techni sche dienst van het Hoogheem raadschap: "Het is eigenlijk een beoordeling achteraf. Het water vooraf beoordelen kan alleen bij een circulatiezwembad. Het is trouwens niet zo dat wij met onze gegevens kunnen zeggen waar wel gezwommen kan worden en waar niet. Want dat is zo betrek kelijk, het hangt van de tempera tuur af, en je kunt in heel schoon water springen terwijl er een bootje langs komt dat wat over boord zet. Je kunt wat binnen krijgen en je kunt ziek worden" 'Het is ieders eigen verantwoorde lijkheid, noch wij noch een ande- kijk uit je doppen! re instantie kan die verantwoor delijkheid op zich nemen. Ik zou zeggen: kijk uitje doppen. Als je afval of schuim op het water ziet drijven, zwem er dan niet in. Maar er zijn nog meer risico's, je kunt overvaren worden, je kunt op een paal duiken, je kunt kramp krij gen, ook dat is je eigen verant woording". Maar toch, hoe is het nu met het water? Heinsdijk: "Over het al gemeen geldt dat in grote open en omgeving voldoen nog steeds aan de normen voor kwaliteit 1 en 2. Kwaliteit 1 betekent: de ge wenste kwaliteit, verbetering niet noodzakelijk. Kwaliteit 2: een aanvaardbare kwaliteit, ver betering wel wenselijk. Kwaliteit 3: een ongewenste kwaliteit, ver betering dringend nodig. Het wa ter in de Ringvaart van de Haar lemmermeer en op de plaatsen die onder invloed staan van de Ringvaart, heeft kwaliteit drie. Bij de Kagerplassen hetzelfde lied: redelijk tot goed, alleen waar de invloed van bebouwing of van de Ringvaart zich doet gelden, kwaliteit 3. Braassemermeer en Wijde Aa, Noord Aa en omgeving, Langeraarsche Plassen, Nieuw- koopse Plassen, Reeuwijkse Plassen, De Bijlen, Oosterduin- meer, zandwinplas Zoetermeer en recreatiegebied Spaarnwoude waren in 1977 alle van aanvaard bare kwaliteit. Nieuwe meetpun ten waren in de Vlietlanden en de zandwinplas bij Valkenburg. Ook hier was het water van aan vaardbare kwaliteit. recreatiepiassen de kwaliteit re delijk tot goed is. Aan de randen, en bijvoorbeeld de delen van de Kagerplassen die onder invloed staan van de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder is h«_. slechter". Over het algemeen dus aanvaardbaar tot goed, alleen in de buurt van bebouwing, woon boten, jachthavens, etc. kan men er vrijwel zeker van zijn dat (on gezuiverd) afvalwater in het "zwem"-water terecht komt. Vergeleken met 1976 zijn er in het rapport over 1977 weinig veran deringen. De Westeinder plassen Verder worden de ambtenaren op geroepen op maandag massaal naar Den Haag te gaan waar een grootscheepse demonstratie zal worden gehouden tegen de aan gekondigde bezuinigingen op de ambtenarensalarissen. Het college van B en W heeft vol gens de secretaris van de Leidse afdeling van de Algemene Bond Van Ambtenaren (ABVA), Henk Matters, toegezegd er geen probleem van te maken wanneer ambtenaren op die dag naar Den Haag willen. Bij gemeentedien sten zoals de reiniging heeft men alle mogelijke steun toegezegd met dien verstande dat de burger niet mag merken dat er ambtena ren wegblijven. Het huisvuil wordt op die dag dan ook gewoon opgehaald. Inmiddels is in Leiden een actie commissie opgericht met verte genwoordigers uit alle over heidsbedrijven. ABVA secretaris Matters zei gisteravond op een persbijeenkomst dat nimmer is uitgesproken dat de acties van de Leidse ambtenaren ophouden na de demonstratieve bijeenkomst. De plaatsen waar nu gestaakt gaat worden zijn zogenaamde "speerpunten". Matters verze kerde echter dat wanneer het zal moeten, Leiden niet zal ach terblijven met het voeren van ac ties. Het zit de ambtenarenorganisaties vooral dwars dat er geen redelijk overleg met hen over de bezui- ningsplannen wordt gevoerd. Bovendien vinden zij het onaan vaardbaar dat de ambtenaren de komende jaren een deel van hun salaris moeten inleveren. Volgens de bond bestaat bij de publieke opinie ook nog steeds het verkeerde idee dat een amb tenaar alleen maar iemand is met een witte boord. Secretaris Mat ters zei te hopen dat de mensen zich na de acties gaan realiseren dat bijvoorbeeld ook een vuil nisman een ambtenaar is. LEIDEN - Studenten moeten vanuit hun huidige woonplaats méér dan twee uur reistijd nodig hebben om met voorrang in aan merking te kunnen komen bij de toewijzing van een kamer in Lei den. Dat is het nieuwe criterium dat zal gelden voor de Stichting Leidse Studentenhuisvesting. In een artikel in de krant van maan dag stond fout vermeld dat de reistijd méér dan vier uur zou moeten bedragen. Raad volgt B en W-advies soc. cult.-sector niet LEIDEN - De Leidse Jeugd Actie, Welzijnsraad en Culturele Raad worden opgesplitst in twee on dersteuningsinstituten die de belangen van de burgers gaan behartigen. Dat besliste de ge meenteraad van Leiden gister avond tijdens de derde avond die er aan de reorganisatie van de so ciaal-culturele sector (club-, buurthuis,- speeltuinwerk e.d.) werd besteed. Daarmee heeft de raad niet het B en W-advies ge volgd voor wat de reorganisatie van het sociaal/culturele gebeu ren, als onderdeel van de sector Wethouder Tesselaar .teleurgesteld Welzijn, gevolgd. In navolging van wat de gemeentelijke werk groep in de laatste nota had neer gelegd hadden burgemeester en wethouders hun voorkeur uitge sproken voor de instelling van één ondersteuningsinstituut, dus Welzijnsraad en LJA samen, voor het sociaal-culturele werk. Legio moties en andere voor stellen van vrijwel alle partijen in de gemeenteraad doorkruisten de plannen van de werkgroep c.q. het college (zie in de krant van gisteren). Andere voorstellen die door de raad werden bijge schaafd waren o.m. die van de gemeente als huisbaas: in de toe komst zal de gemeente als eige naar gebouwen in beheer geven aan de gebruikers. Het voorstel kwapi er ondanks wat tegensput teren door. De commissies "La kenhal" en "De Valk" zullen op gaan in deel commissies van de raadscommissies. De Culturele Raad, een tussenorgaan waarvan de leden vorig jaar oktober al wa ren opgestapt, komt in het reor ganisatie-plan helemaal niet meer voor. Met ingang van 5 sep tember wordt deze raad opgehe ven, zijn taken zullen worden overgenomen door de LJA en Welzijnsraad-nieuwe-stijl. De reorganisatie heeft ook gevol gen voor de ambtenaren in de so ciaal-culturele sector. Wethouder Van Aken verzekerde de raad dat de meningen van alle betrokken ambtenaren telkens was ge vraagd, dat er vanuit het Georga niseerd Overleg van ambtenaren geen signalen waren gekomen dat de gemeentelijke werkgroep niet op het goede spoor zat en dat pas in de laatste fase problemen waren ontstaan over de toekom stige taak van de betrokken amb tenaren. Uit de veelheid van moties en amendementen kwam o.m. naar voren dat de Dienstencentra en het peuterspeelzaalwerk voorlo pig buiten de reorganisatie wor den gehouden. Dit op voorstel van PPR-raadslid Van Oosten. Net als maandagavond sprak wet houder Tesselaar, voorzitter van de gemeentelijke werkgroep die de reorganisatie heeft voorbe reid, zijn teleurstelling over de gang van zaken uit. Tesselaar vond dat er idyllische verhou dingen waren ontstaan tijdens de behandeling van de reorganisatie over de twee nu functionerende tussenorganen, LJA en Welzijns raad, die volgens zijn zeggen nog nooit hadden willen samenwer ken maar de laatste tijd de com petentiestrijd langzaam hadden laten wegvloeien. Tesselaar zei niet de illussie te hebben dat de bereidheid tot samenwerking "als een bloem uit de grond" zou gaan schieten. "Als ik dan zie met welke kracht de LJA zich heeft verzet tegen samenvoeging denk ik niet" zo zei de wethouder "dat dezelfde LJA zich straks in een samenwerkingsverband met de Welzijnsraad z,al storten, zoals de bedoeling is van de meeste raadsleden." Tesselaar doelde daarmee op het overleg-structuur voor be stuursleden en medewerkers van LJA en Welzijnsraad die van de raad de opdracht krijgt de sa menwerking tussen beide stich tingen te bevorderen en binnen pakweg anderhalf jaar advies uit te brengen over de mogelijkhe den van samengaan van beide stichtingen. Een alternatief waar de LJA zelf ook de voorkeur voor had uitgesproken. Met de reorganisatie van o.m. club- en buurthuiswerk, speeltuin werk, open jongerenwerk ama teuristische kunstbeoefening zal op 1 oktober een begin worden gemaakt. De andere sectoren van de Welzijnssector, te weten on derwijs, sport/recreatie, en zorg, zullen later volgen. LEIDEN - In een brief aan de Leid se raad heeft een gemeente-amb tenaar bezwaar aangetekend te gen het besluit van B en W om de dependance van het stadhuis aan de Langegracht de naam "Stads- bouwhuis" te geven. Volgens de ambtenaar is de naam hem en een groot aantal mede ambtenaren in het verkeerde keelgat geschoten. "Omdat deze benaming zo „Duits aandoet, roept het nare herinneringen op vooral bij ouderen. Daardoor wordt onrecht gepleegd aan het internationaal bekende begrip "Bauhaus", aldus de briefschrij- Bovendien constateert hij dat het woord "bouwhuis" een andere betekenis heeft dan in het woord "stads-bouwhuis" wordt be doeld, namelijk "schuur" of "ver trek waar het bouwen der boter en kaas plaatsheeft De brief besluit met een pleidooi om de naam "Stads-bouwhuis" niet in te voeren. Als mogelijk heid wordt genoemd het al inge burgerde woord "stadskantoor" te gebruiken. ADVERTENTIE van besouw tapijt jan bentveld nieuwe rijn 24 - hoek burgsteeg leiden 071-134671

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3