„Als weg niet komt kunnen we wel ophouden Marktmeester neemt afscheid Maatregelen tegen dure koopwoningen Weidse agenda Boeren in Sweilandpolder in problemen door verdwijnen van melkbus Jonge Nijlkrokodillen in Wassenaar PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 21 JUNI 1978 van een weg. Een weg die nu niet langer te voorkomen lijkt. Want ook de melkveehouderij is in de ban geraakt van schaalvergroting en intensivering, wat onder meer inhoudt dat melkopslag en ver voer in speciale tanks en vracht auto's plaatsvindt. Het is de bedoeling dat de melk vanuit de melk.stal naar de koel tank gaat, waar het enige dagen kan worden bewaard, tot dat de tankauto de melk komt ophalen. De melkbussen gaan dus tot de verleden tijd behoren. Maar bij Van der Geest staan ze nog in de koelruimte. Het is een wat merkwaardig ge zicht. Alles ziet er binnen in de stal heel modern en efficiënt uit maar uiteindelijk verdwijnen de glimmende buizen in doodgewo ne melkbussen. Vervolgens laadt Van der Geest de bussen met melk van 60 koeien op een klein wagentje en loopt daarmee over het bruggetje naar de weg. Drie maal per dag. Saneren Begin 1979 wil de melkfabriek de melkbussen vaarwel zeggen en totaal overschakelen op de melk tanks. Dat houdt in dat de kieine boeren die zich geen dure lig- boxenstal en koeltank kunnen veroorloven, de melkveehouderij moeten verlaten. Dat past precies in het beleid van het ministerie van Landbouw. Saneren noemen ze dat. Van der Geest wil liever bij de "blijvertjes" behoren Ofschoon de EG met een enorme melkplas zit, worden de boeren gedwongen steeds meer te pro duceren om het hoofd boven wa ter te houden. Dat komt neer op het melken van een steeds groter aantal koeien. De stallen moeten om die reden efficiënter worden ingericht. Van Schie heeft sinds twee jaar een zogenaamde lig- Chris van der Geest voor het bruggetje bij zijn bedrijf dat precies op de grens Driemaal per dag brengt hij op een karretje de melkbussen nog naar de rand tanks zitten die door vrachtauto's worden opgehaald. Maar die kunnen ni Sweilandpolder komen. van Warmond en Alkemade Ligt. de weg. Begin '79 moet de melk in mogelijk bij de boerderijen in de boxenstal, Van der Geest bouw de die vorige zomer. Het is bedrijfseconomisch gezien gewoon noodzakelijk" aldus Van der Geest. De aanvoer van bouwmaterialen voor de stal kostte hem heel wat hoofdbre kens. Er moest een noodbrug worden aangelegd en alle mate rialen moesten met de hand wor den overgeladen op platte wa gens. "Dan moet je niet vragen hoeveel extra werk dat heeft gekost. Voor de bouw van de stal hebben we 1200 balen cement gebruikt om maar eens een voorbeeldje te noemen", zo vertelt Van der Geest. De ligboxenstal waar de koeien vrij kunnen rondlopen in tegenstelling tot de ouderwetse stallen is nu klaar. Het is voor Van der Geest momenteel een grote onzekerheid of deze investerin gen er nog eens ooit uitkomen. Voor een groot deel is dit afhan kelijk van de gemeente War mond. Vanuit deze gemeente zal het initiatief genomen, moeten worden voor de aanleg van een ontsluitingsweg. Daarover zal een gesprek met de buurgemeen te Alkemade moeten plaatsvin den. Geen overleg Directeur Spaink van gemeente werken meldt dat er nog geen "gericht overleg" tussen de beide gemeenten heeft plaatsgevon den. "Ik heb wel de indruk dat het gemeentebestuur er veel te gemakkelijk over denkt" ver zucht Van der Geest, "Nu hebben we nog een veevoederbedrijf dat zakken' brengt, maar ook dat is een aflopende zaak. Over enige wijd willen ze het alleen nog met een grote bulkauto aanvoeren". Maar ook als de gemeente War mond er wat "minder makkelijk over zou denken" dan zijn de problemen de wereld nog niet uit. De weg moet voor een deel over de grond van een boer die volgens Spaink in het verleden "niet erg was de Kaagsociëteit daar bij zonder enthousiast over. Dat en thousiasme is echter sterk ver minderd en op het moment zegt men helemaal geen behoefte te hebben aan een weg. Ook Van der Geest wil niets weten van recrea tie. "De weg moet zuiver bestemd zijn voor landbouwbedrijven." Een ander probleem vormen de kosten. Niet alleen moet er een aantal kilometers goed gefun deerde weg worden aangelegd, maar ook een beweegbare brug. Op het moment is er nog geen kostenschatting maar dat het voor Warmond in de papieren zal lopen is wel duidelijk. toeschietelijk" is geweest. Dat ^an der Geest meent dat er eerst kan uitlopen op een langdurige onteigeningsprocedure. Boven dien is de provincie en met name ook Staatsbosbeheer tegen de aanleg van een weg naar de boer derij. Want twee van de drie boerderijen die ontsloten moeten worden, liggen vlak naast de Kaagsociëteit. Recreatie ontwikkeling Gevreesd wordt dat door de aanleg van de weg een recreatieve ont wikkeling in het gebied gaat plaatsvinden. Die angst lijkt niet helemaal ongegrond. Bij eerdere ideeën over een ontsluitingsweg in het begin van de zestiger jaren getekend moet worden al vorens er over de kosten gepraat wordt. Dat tekenen is voorname lijk een taak voor de directeur gemeentewerken, Spaink en zijn collega van Alkemade. Spaink béschouwt het geheel als "een moeilijke zaak". En Van der Geest vindt dat de plannenma kers het "veel te rustigjes aan doen". Als over 1 tot 2 jaar nog geen oplossing gevonden is, ziet hij het zwaard van Damocles over de bedrijven neerdalen: "Dan heeft de fabriek doodeenvoudig geen bussenontvanger meer. Als er dan geen weg is, kunnen we gewoon ophouden." WARMOND - "Het zwaard van Damocles hangt ons bo ven het hoofd. Vanaf 1 januari 1979 moet onze melk in tanks zitten. De melkbussen gaan er helemaal uit. Maar op het moment kan hier geen vrachtauto komen. Voor de aan- en afvoer van veevoer en melk hebben we alleen een smal loopbruggetje". den van de Kaagsociëteit liggen zijn slechts bereikbaar over water of met de fiets. Tot op heden leverde dit voor de bedrijfsvoering niet al te veel problemen op. De bedrijvan van Van der Geest en Van Schie draaiden redelijk ondanks het feit dat de ruilverkaveling van de Sweilandpolder in het begin van de jaren zestig niet doorging. Speciale tanks Aan het woord is Chris van der Geest, raadslid voor het CDA in Warmond en boer in de Swei landpolder, het zogenaamde bui tengewest van deze gemeente. Van der Geest, die daar al 20 jaar een melkveebedrijf heeft dat iets minder dan een derde deel van de totale oppervlakte van de Swei landpolder (30 hectare) beslaat, wordt nu geconfronteerd met het probleem van het ontbreken van redelijke weg naar zijn boerderij. De boerderijen van Van der Geest en de twee boerderijen van de Van Schie's, die aan weerszij- De pas geleden voltooide stal van Van der Geest is van binnen erg modern en efficiënt ingericht. De koeien kunnen er vrij rondlopen en wor den in de melkstal automatisch gemolken. Alleen ontbreekt de koeltank nog. De melk vloeit bij hem nog in de ouderwetse melkbussenDe bouw van deze stal heeft Van der Geest veel hoofdbrekens gekost. Zo moest een nood brug aangelegd worden om materiaal met mankracht te kunnen aanvoe ren. Of deze investering er ooit nog eens uitkomt is ajhankelijk van het wel of niet aanleggen van de ontsluitingsweg ■k Wethouder Thorn bekijkt met de 71-jarige marktmeester Bergman een dankbetuiging die de laatste door de Oegstgeester marktlieden kreeg aan geboden als dank voor zijn bewezen diensten de afgelopen jaren. LEIDERDORP - De commissie voor verkeer en vervoer van de gemeente Leiderdorp vraagt zich af wat de plannen zijn van de ge meente Leiden met de Lage Rijndijk. In het verkeerscircula tieplan van Leiden worden de problemen op deze weg ge noemd: een combinatie van druk openbaar vervoer, autoverkeer en (brom) fietsers. De gemeente Leiden ziet als oplossing een be perkte funktie voor de auto en prioriteit voor de erffunctie van de Lage Rijndijk. De Leiderdorpse commissie meent hieruit te kunnen opmaken dat Leiden voorstander is van één richtingsverkeer. Het is echter niet duidelijk in welke richting WASSENAAR - In de sporthal aan de Dr Mansveltkade zal zater dagmiddag om 3 uur in het kader van de viering van het 50-jarig bestaan van de Sportvereniging WIK een sportevenement van in- ternaionale betekenis plaats hebben namelijk een jeugd-tur- ninterland dames tussen de offi ciële landenploegen van Spanje en Nederland. De Spaanse gasten zijn door WIK ondergebracht in motel "Sassen- heim". Zaterdagmorgen zal bur gemeester Mr K. Staab de Spaan- WASSENAAR - Op de foto kruipt een van de zes piepjonge nijlkro- kodillen in het Dierenpark Was senaar uit het ei. Dit is voor het eerst in de geschiedenis dat er nijlkrokodillen in ons land wor den geboren. De jongen hebben momenteel een lengte van 25 cm en een gewicht van 40 gram. Later kunnen ze uitgroeien tot niet minder dan 6 meter, waardoor ze tot een van de grootste krokodil lensoorten behoren. De volwas sen 'dieren zijn bovendien le vensgevaarlijk. Dat het hier om een heel bijzondere geboorte gaat blijkt uit het International Zoo Yearbook. Daarin staat dat de af gelopen jaren internationaal slechts vier dierentuinen kweek ten met de nijlkrokodil, waar nu dus Wassenaar is bijgekomen. De nijlkrokodilletjes in Dierenpark Wassenaar kropen na 125 a 137 dagen successievelijk uit hun ei. Uit de grootte van de eieren, zo'n zeven centimeter en de lengte van de beestjes kan worden af geleid dat ze al die tijd maar liefst driemaal opgerold hebben geze ten. Ze hadden allemaal ongeveer 1 tot 3 uur nodig om uit het ei te komen. Omdat de ouders nog jong en oner varen zijn worden hun jongen voorlopig apart gehouden in een groot aquarium. Ze voeden zich met kleine stukjes vlees, vis en wormen De nijlkrokodillen be horen tot een van de meest be dreigde diersoorten. Door de jacht op hun kostbare huid is het aantal in Afrika, waar de dieren leven, sterk teruggelopen. Commissie wil duidelijkheid over plannen Lage Rijndijk dit verkeer zich zou begeven, van of naar Leiderdorp. In het geval dat het verkeer over de Lage Rijndijk richting Leiden zou gaan, is het gevolg een te ho ge belasting van de Van de Valk Bouwmanweg met auto's afkom- Turninterland Nederland-Spanje in Wassenaar seen Nederlandse deelneemsters en een aantal officials in Huize "De Pauuw" ontvangen. De bur gemeester verricht 's middags 3 uur ook de officiële opening van de landenwedstrijd. De Nederlandse ploeg bestaat uit de dames Inge Wulz (Pro Patria, Zoetermeer), Birgit Vos (Klinop, stig uit Leiderdorp. Daar komt nog bij dat het verkeer richting Leiderdorp dan nog slschts twee toegangsroutes ter beschikking staan: via de Hoge Rijndijk- Lei derdorpse Brug en via Willem de Zwijgerlaan-Persant Snoepweg. Redenen voor de commissie nog eens bij de gemeente Leiden te informeren naar haar plannen. Wat betreft het voor fietsers ge vaarlijke punt Hoge Rijndijk- Leiderdcrpse Brug toonde de commissie zich voorstander van een kruisingsvrije oversteek, in de vorm van een brug of tunnel; men zal op deze oplossing aan dringen bij Rijkswaterstaat, die als wegbeheerder een belangrij ke rol in deze kwestie speelt. Heiloo), Carina de Koning (Mau ritius, Volendam), Debbie Am- son (Pancratius, Amsterdam),' Jolanda Boer (SSS, Sliedrecht) en Carla du Plessis (DOS, Rijs- sen) terwijl Liesbeth van der Slik (Pro Patria, Zoetermeer) als re serve genoteerd staat. Men kan zaterdagmiddag vanaf 2 uur in de sporthal terecht, want dan gaan de dames "inturnen" Het wedstrijdprogramma omvat: sprong, evenwichtsbalk, brug met ongelijke leggers en vrije oe fening. OEGSTGEEST - De 71-jarige marktmeester Bergman heeft gistermiddag op de Oegstgeester warenmarkt aan de Lange Voort officieel afscheid genomen van het marktleven. De gepensio neerde oud-marktmeester van Leiden zou vijf jaar geleden de Oegstgeester markt door de moeilijke eerste drie maanden heen helpen zo was de bedoeling, maar zijn betrokkenheid bij het marktgebeuren mondde uit in vijf volle jaren dienst. "Elke keer ging u op ons verzoek in om te blijven", memoreerde wet houder Thorn van de gemeente Oegstgeest. Van de marktlieden ontving de scheidende markt meester uit waardering een plan tenbak en een plechtige uitge voerde oorkonde met hun onder woorden gebrachte dank. Marktkoopman Verplancke wees er even later in een toespraak op tijdens de prijsuitreiking in ver- "band met het vijfjarige bestaan van de Oegstgeester markt dat er de laatste jaren een enorme groei heeft plaatsgehad: van 45 kramen vijf jaar geleden naar 85 kramen nu. Verplancke, die naar eigen zeggen 'koekologie' gestudeerd zou hebben en met een proef schrift over de 'Leidse kletskop pen' hierna promoveerde bekriti seerde wel de hoge marktgelden die in Oegstgeest betaald moeten worden. "Deze bedragen zijn het dubbele van die in Leiden", zei hij "terwijl de meeste kraamhou- ders hier nog geen derde van de omzet, die daar gewoon is, beha len". Tegelijkertijd met het vieren van het afscheid van de marktmees ter vond de prijsuitreiking plaats, die ingesteld was ter gelegenheid van het lustrum van de Oegst geester warenmarkt. Tinka Rood een 14 jarige scholiere uit Oegst geest werd winnares van hon derd waardebonnen a vijf gulden. Zij was een van de 123 aangeschre venen uit de duizenden die hun naam en adres hadden ingevuld op door de marktlieden uitge reikte lootjes. Zij ontving hon derd waardebonnen a vijf gulden. Aan scholieren van de plaatselij ke lagere scholen waren al 12 prijzen in het kader van een te kenwedstrijd overhandigd en volgende week zullen alle scho len nog eens door de kraamhou- ders op appels worden getrac- teerd. Polioprik LEIDERDORP ZOETERWOU- DE - Inwoners van Leiderdorp die niet tegen polio zijn ingeënt kunnen zich volgende week als nog laten inenten in het kruisge- bouw aan de Berkenkade. Dit geldt vóór mensen onder 26 jaar. De inenting vindt maandagavond plaats tussen 19.00 en 20.00 uur. Gevraagd wordt het inentings boekje of de indernationale inen tingspapieren mee te nemen. De prik die men krijgt is de eerste in een serie van drie. De tweede volgt na vier weken, de derde een halfjaar later. Neemt men ze niet alle drie, dan heeft de inenting geen effect. Of men vroeger tegen polio is in geënt blijkt uit de zogenaamde "cocktailprik" die als D(K)TP- vaccin is aangegeven in het inen tingsboekje of de inentingskaart. DKTP is tegen difterie, kink hoest, tetanus en polio. Is men daarmee drie of viermaal ingeënt dan is herhaling niet nodig. In dien men twijfelt of men niet of niet voldoende is ingeënt kan men inlichtingen inwinnen bij de afdeling gezondheidszorg van de gemeentesecretarie in Leider dorp (vragen naar mejuffrouw Kerkhoven tel. 133941, toestel 34). Ook in Zoeterwoude kan maan dagavond in het Gele Kruisge- bouw aan de Korte Miening 8 (dorp) een prik gehaald worden tegen kinderverlamming. Vanaf 20.00 uur kunnen degenen die nog niet of niet volledig zijn in geënt maandagavond en volgen de week donderdagavond terecht in dit gebouw om alsnog gratis ingeën te worden. Er is de volgende indeling ge maakt: degenen van wie de ach ternaam begint met de letters A t/m L worden uitgenodigd op maandag 26 juni en degenen waarvan de achternaam begint met de letters M t/m Z kunnem donderdag 29 juni komen. Kin deren van O t/m 6 jaar die nog niet of niet volledig zijn ingeënt kun nen terecht bij hun huisarts of een consultatiebureau. Een jonge Nijlkrokodilnu 25 paar jaar een monster LEIDERDORP - B. en W. van Lei derdorp zullen de raad voorstel len een wijziging aan te brengen in de Woonruimtewet, in verband met het verschijnsel dat huisei genaren de laatste tijd trachten hun onrendabele (huur) bezit te gen hoge prijzen aan particulie ren te verkopen. De gemeente is heter met mee eens dat huurders voor de keus worden gesteld óf hun eigen huis te kopen, óf het, eventueel via een ontruimings procedure, te verlaten. Recente ontwikkelingen, zoals in de Splinterlaan en omgeving, r de Boogmij de bewoners de mogelijkheid bood hun huis te kopen voor een prijs, variërend van 150.000 tot 200.000 gulden, hebben B. en W. er toe doen be sluiten de economische binding met Leiderdorp voor meer ko pers van woningen verplicht te stellen, waarmee men wil voor komen dat buitenstaanders de huizen opkopen. Het college stelt nu voor de econo mische binding met de gemeente behalve voor de koop premie woningen, ook te laten gelden voor premie-huurwoningen en i woonvergunning verplicht te Stellen voor alle huizen met een koopsom van minder dan 200.000 gulden. Daarnaast overweegt de gemeente nog de mogelijkheid van vordering van huizen die langere tijd leegstaan. Nieuw gebouw Omstreeks half oktober zal de eer ste (openbare) lagere school in Voorhof gereed komen. In af wachting van de tweede (PC) school, waarvan de voltooiing in de loop van het volgend jaar wordt verwacht, zullen beide groepen leerlingen voorlopig van hetzelfde nieuwe gebouw ge bruik maken. Het dan optredend te veel aan leerlingen kan tijdelijk worden ondergebracht in nood- lokalen. De gemeente vindt niet dat de kosten van het vervoer van de kinderen die tijdelijk elders worden opgevangen, in afwach ting van het gereedkomen van het nieuwe gebouw, voor haar rekening moeten komen. Voor de geschatte overbruggingsperiode van zes weken zouden de kosten 11.000,- bedragen. Bibliotheek Nu de gemeenteraad akkoord met de bouw van een bibliotheek, is het college van B. en W. in overleg getreden met het bestuur van de bibliotheek, over de plaats waar het nieuwe gebouw moeten verrijzen. De gemeente stelt een terrein voor, gelegen naast Winkelhof. Wanneer het bibliotheekbestuur daarmee in stemt, kan, na overleg met aan nemer en architect, op korte ter mijn met de bouw worden be gonnen. WOENSDAG Kennedylaan 11, Oegstgeest, infor matieavond Bah'i gem., 20 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invaliden bond, do. van 9-11 uur, open huis bejaarden, do. van 14-16.30 uur. Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen do. van 10.30-12.30 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, van 14-17 uur en 21-24 uur. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskun dige dienst leden van CNV Leiden, lei den, 19.30-20.30 uur. Romanuszaal, Mare, bijeenkomstbelan gengroep alleenstaanden, 20 uur. Gebouw Irene, Hoofdstraat 82, Leider dorp, bijeenkomst voor werklozen, tel. 146586, do. van 12-16 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur, cie beroepschriften, do. 16.15 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. beroep en bezwaarschriften, 20 uur. DONDERDAG Troef, Noordeinde 2a, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren 20-21.30 uur. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01718-3309 spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond 19-20 uur. Architectenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies. 19.30-21.30 uur Architectenwinkel, Pieterskerkhof 19 gratis advies, 20-21 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur. Menza, Kaiserstraat, avond over Kaiser- straat, 19 30 uur. Irene, Hoofdstraat, Leiderdorp, begelei- dingscie.. Oude Dorp, 20 uur. Rutgershuis Rutgershuis, Papengracht 26, tel. 126802, voorvragen over sexualiteit enz. spreekuur ma. van 14-15 en 20-21 uur woe. van 9-10 uur, do. van 19-20 uur, vrij. van 14-15 en 20-21 uur. Apotheken De avond -nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 16 tot 23 juni door Apotheek Kok, Rapenburg 9, Leiden, tel. 071-124807; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Wijkverpleging Leiden Interkruis Middelweg 38 tel. 1217.53 Leiderdorp Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten Gezondheidscentrum v. d Waalslaan, tel 4641. Warmond - zr. T. Miedema, Kager- plein 307, Sassenheim, tel. 02522-12122. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar vertrouwelijk. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775 Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.'d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144041. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redaktie randgemeenten: Tel: 071-144941 toestel 219 'Privé: Ingrid Cramer 01718-16289 Charles Lennartz, Maredijk 33A, Leiden Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk, Maredijk 33, Leiden Oegstgeest: Hans Sonders 071- 155854 Voorschoten: Joop Peeters 071-769935 Warmond: Jan Bonjer 01711- 10390 Wassenaar Piet Zonneveld 01751-13387 Zoeterwoude: Kees Verzaal 01715-2449 Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per postf 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per postf226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en incassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2