„In onderwijs te veel vernieuwd" Yoghurt hele liter tijdelijk PVD A-RAADSLID VRIJUIT BIJ GRONDGEBRUIK 1/Unm. Betere regeling voor afgifte recept nodig iesiiagcd Lichte aardbevingen in Leidse binnenstad J. Meijs en mej. J. v. Stijn met pensioen De fondue-set van Nova WOENSDAG 21 JUNI 1978 LEIDEN PAGINA 19 LEIDEN - "Vroeger kende je alle leerlingen en vaak ook hun ouders. Maar dat is er nu niet meer bij. Door de fusie tussen de Mariamulo en het Agnes-lyceum is er een enorme schaalvergroting gekomen. We hebben hier nu meer dan 80 docenten. Veel collega's ken je alleen maar van gezicht. Er is geen persoonlijk contact meer. Het enige gemeenschap pelijke is dat je 's ochtends door dezelfde deur de school binnenloopt'. ADVERTENTIE Aan het woord de heer J. Meijs uit Oegstgeest. Samen met mej. J.C.M. van Stijn uit Warmond neemt de heer Meijs vrijdag af scheid van de Agnes-scholen- gemeenschap, nadat hij 46 jaar in het onderwijs werkzaam is ge weest. Mej. van Stijn heeft 44 jaar voor de klas gestaan. Mej. van Stijn: 'Ik ben in 1934 in het on derwijs begonnen, maar mijn eerste vaste baan kreeg ik pas in 1941. In die tussenliggende jaren heb ik veel betrekkingen gehad. In het onderwijs was toen ook een grote werldoosheid. Als je geluk had kon je ergens een tijdje invallen. Dan kreeg je tenminste salaris. Maar ik heb ook wel on bezoldigd gewerkt als kwekelin- ge met akte. Je wijde namelijk toch graag werken,*al verdiende je niets'. Samen 90 jaar klas voor LEIDEN - De Agnes Scholenge meenschap viert vrijdag een zeer bijzonder afscheid van twee docenten, die samen 90 jaar in het onderwijs werk zaam zijn geweest: mej. J. C. M. van Stijn en de heer J. Meijs. Na een eucharistievie ring heeft in Agnes om 20.30 uur een officiële bijeenkomst plaats, waarna om 21.30 uur de aula openstaat voor alle (oud-)leerlingen en (oud-)do- centen. Tevens is deze bijeen komst bedoeld als reünie van oud-leerlingen van de Maria mulo, die voor de fusie met Agnes in de Haarlemmer straat was gevestigd. Ook Wordt vrijdag afscheid ge nomen van de heer C. A. de Jong, die 65 is geworden. Hij issinds 1971 als conciërge aan de school verbonden. Tientje J. Meijs: "In mijn eerste betrekking verdiende ik 100 gulden per jaar. En als je zonder werk zat kreeg je niets. Maar wij hebben allebei het geluk gehad dat we financieel op onze ouders konden terugvallen. Het geld speelde een grote rol. Ik werkte op een gegeven moment in mijn woonplaats Den Haag voor 25 gulden per maand. In Delft kon ik een tientje meer ver dienen en toen ben ik daar naar toe gegaan. Voor dat tientje moest ik wel elke dag heen en weer fietsen tussen Den Haag en Delft'. De heer Meijs is een bekend per spon in de onderwijswereld van Leiden en omstreken. Hij gaf niet alleen les op de Maria-mulo en de Agnes-scholengemeenschap, maar ook op «lc Rem- brandt-scholengemeenschap (1957-1969) en de Rijks Middel bare Tuinbouwschool in Lisse (1960-1973). Bovendien heeft een groot aantal Leidse middenstan ders met behulp van Meijs het middenstandsdiploma gehaald. Hij was in 1954 de oprichter van de handelsavondschool Rijnland en heeft op deze school ook les gegeven. ADVERTENTIE U9 Alleen voor Melkunie-of Menken Landbouw produklen. Ademnood Mejuffrouw van Stijn en de heer Meijs kwamen resp. op 1 septem ber 1947 en op 1 december 1948 op de Maria-mulo terecht. Na de fusie met Agnes in 1971 zijn ze op hun posten gebleven. De heer Meijs gaf de laatste jaren Duits, mejuffrouw van Stijn biologie. De heer Meijs stopt ermee omdat hij in januari van dit jaar 65 is ge worden ("ik ben op Agnes de eer ste in 13 jaar die tot zijn pensioen les is blijven geven"). Bij mej. van Stijn, die 62 is, ligt de situatie iets anders. Zij gaat met vervroegd pesioen. "Ik kon het allemaal niet meer opbrengen", zegt ze. "Door de stroom van vernieuwingen in het onderwijs ben ik in geestelij ke ademnood gekomen. Je moet meeëvolueren, maar het werd voor mij te zwaar. Als je alleen eens ziet hoeveel vergaderingen je moet bijwonen'. Uw fondue slaagt altijd, dank zij dc regelbare thermostaat. Staat stevig. Afzonderlijke pan met anti-kleefcoating. Projektgroep Druggebruik: Mej. van Stijn en de heer Meijs verlaten na bijna e onderwijs. J. Meijs: "Ik zal de kinderen heel erg misse Overhoop Beiden zijn van mening dat in het onderwijs de afgelopen jaren iets te veel veranderd en vernieuwd is. "Dat het onderwijs niet sta tisch is, vind ik wel goed. Je moet steeds bij blijven sturen, dyna misch zijn. Maar je moet niet te ver gaan", aldus mej. van Stijn. De heer Meijs: "Bij vroeger ver- Prof. Kuenen weer rector in Leiden LEIDEN - Prof. dr. D.J. Kuenen is herbenoemd tot rector magnifi cus van de Leidse universiteit. Hij is sinds september 1976 rector en de nieuwe benoeming geldt tot september 1979. In 1950 werd prof. Kuenen gewoon hoogleraar in de experimentele dierkunde, negen jaar later in de algemene dierkunden en thans in de milieubiologie. Van 1969 tot 1976 was hij algemeen directeur van het Rijksmuseum voor Na tuurbeheer in Arnhem-Leersum. Rector van de Leidse universiteit was hij al eerder van 1964 tot 1965. geleken is het onderwijs erg on rustig. Alles wordt overhoop ge haald. Maar toch zie je dat er be hoefte bestaat om bepaalde za ken weer terug te draaien" Een belangrijk verschil tussen vroeger en nu is de gezagsver houding. Hoewel beiden niet het gevoel hebben ooit in een ivoren toren te hebben gezeten, is de af stand tussen leraren en leerlin gen wel veel kleiner geworden. Op zich hebben mej. van Stijn en de heer Meijs daar geen moeite mee, maar ze waarschuwen wel voor te veel vrijheid. 'In hun hart willen de kinderen dat er in de klas rust en orde heerst. Ze willen een bepaalde regelmaat', meent mej. v. Stijn. Rustig leven Als vrijdag de schoolbel voor het laatst heeft geklonken, volgt er een rustig leven. Tijd om te lezen, te reizen en niet te vergeten wat bij te studeren, want beiden zijn nog niet van plan hun studieboe ken op te bergen. Met weemoed zullen ze nog vaak aan hun schooltijd terug denken. De heer Meijs. een tikkeltje geë motioneerd: 'Ik zal de kinderen erg missen. Ik zou graag van deze gelegenheid gebruik willen ma ken om mede namens mejuf frouw van Stijn alle leerlingen te bedanken voorde fijne tijd die we in het onderwijs hebben gehad. Ik stap met gemengde gevoelens de school uit. want door het on derwijs heb ik een rijk leven ge had. Als ik opnieuw moest kie zen, ging ik weer het onderwijs LEIDEN - De Projektgroep Drug gebruik heeft een klemmend be roep gedaan op B en W om bij de landelijke overheid een betere regeling te bepleiten voor de af gifte van recepten voor medicij nen aan druggebruikers. De projectgroep heeft geconsta teerd dat er via artsen herhaalde lijk methadon op recept wordt verstrekt aan druggebruikers. Via meerdere recepten kunnen er voorraden van dit medicijn wor den aangelegd, die dan weer kunnen dienen voor sluikhandel. "Dit laatste leidt tot vergroting van het aantal gebruikers van opiaten", aldus de projectgroep in een brief aan B en W. ADVERTENTIE De projectgroep merkt op dat als een voorraad methadon voor ei gen gebruik wordt aangewend, dit ernstige schade tot gevolg kan hebben voor de verslaafde. Bo vendien wordt hierdoor de geëi gende behandeling uitgesteld en helemaal niet toegepast. Pogingen van de GG en GD, het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs en plaatselijke medici om een zo sluitend mogelijk be handelingscircuit te krijgen, zijn tot nu toe vruchteloos gebleken Dat heeft de projectgroep gecon stateerd aan de hand van ge sprekken met politie en apothe kers. Dit komt doordat drugge bruikers buiten Leiden recepten kunnen bemachtigen voor me thadon. Gebruik'm goed. Aan de Landbouwhogeschool m Wageningen zijn geslaagd voor het doctoraal examen (ir.) tuin- bouwplantenteelt P. A. C. M. van de Sanden (Leiden), planteziek- tenkunde J. J. J. Langeslag (Lei- muiden), economie F. H. Bulk (Boskoop), milieuhygiëne M. Bo venkerk (Wassenaar). In het psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest c.a. te Oegstgeest zijn geslaagd voor het examen verpleegkunde B de dames G. A. B. Fiege, M. van de Merbel, E. G. A. M. Spierings, M. J. van Tol en W. M. R. de Water en de heren H. Besselse, R. H. Boonekamp, W. J. J. van der Eng, J. de Jong, D. de Kort en H. M. Pouwels. In de omgeving Korevaarstraat LEIDEN - Op dertig meter dendert het verkeer in een continue stroom over de Korevaarstraat. De seismometer op Steen- schuur nummer 12 slaat voortdurend licht uit. Plotseling een uitschie ter. "Dat is dan weer een bus", zegt ir. H. Rama kers. Per dag komen er zo'n duizend langs. Om de minuut hebben we hier een lichte aardbeving." Enkele weken geleden nam de heer Ramakers een seismometer in huis om de ernst van de ver keersoverlast te registreren. De bewoners van de directe omge ving van de Korevaarstraat ma ken zich de laatste tijd afwisse lend boos en bezorgd over het sterk toegenomen verkeer en de zware trillingen die dat voort brengt. De uitkomsten van de metingen waren schrikbarend. De seis mometer registreerde trillingen met een sterkte van IV tot V op de aardbevingsschaal van Richter. Dat komt neer op verschijnselen, waarbij men binnenshuis overal trillingen voelt, opgehangen voorwerpen gaan slingeren en klokken stil blijven staan. Ir. Ramakers: "Je moet niet verge ten dat aardbevingen dan een malig zijn, maar hier gebeurt het Inbraak LEIDEN - Het Leidse PvdA-raadslid Groos gaat vrijuit in het gebruik van een perceel gemeentegrond bij zijn woning in de Merenwijk. Dit valt af te leiden uit het antwoord van burgemeester en wethouders op schrifte lijke vragen van CD A-fractieleider Driessen. Deze had Groos wederrechtelijk gebruik van de grond verweten en het college om maatregelen (eventueel schorsing van Groos als raadslid) gevraagd. Het college heeft Driessen nu geantwoord dat Groos geen misbruik van zijn hoedanigheid als raadslid heeft gemaakt. De zaak waarom het gaat. is dat Groos bij zijn woning een perceel grond in gebruik heeft die evenals bij vele woningen in dezelfde omgeving ('da len' en 'duinen' in de Merenwijk) door verkeerde metingen biij de ver koop van de huizen te groot is uitgevallen. Het PvdA-raadslid heeft zo grond in gebruik, die niet zijn eigendom is. Overigens speelt de zaak voor Groos al van voor het tijdstip dat hij raadslid is. Zelf wilde hij de grond kopen en weigerde hij aanvankelijk met een huur-overeenkomst van de gemeente akkoord te gaan. De vragen van Driessen volgden op een college-besluit om de bewuste perceel grond alsnog aan Groos te verhuren. Volgens Driessen is deze transactie - die overigens nog moet plaats vinden - voor het raadslid in strijd met de kieswet. Groos zou als raadslid een dergelijke transactie niet met de gemeente mogen aangaan. B en W wijzen deze opvatting van Driessen echter op grond van de toelichting op de kieswet en rechterlijke uitspraken over de wet (jurisprudentie) af. LEIDEN - Uit een woning aan de Storm Buysingstraat werd gis teravond een geldbedrag van ruim f2200,- gestolen. Door een ruit van de keukendeur te ver- ADVERTENTIE nielen drong men de woning bin nen, waarna het geld uit een dres soir in de huiskamer werd weg genomen. Klappen Johnson4 topkwaliteit en lage prijs een wereld vonver*hil 'uJahnsan Bespaar 50,- op uw Johnson 4 pk bb-motor. Johnson betaalt 50.- terug aan elke koper van een 5 pk bb-motor, gekocht in de maand juni 1978. Maak daar even snel gebruik van bij: Jachthaven Poelgeest te Oegst geest, Haarlemmertrekvaart 16a, Tel. 071-154054 b.g.g. 156755 (vlakbij T.V. mast). LEIDEN - Een 23-jarige Leidenaar deed gisteren aangifte van mis handeling bij de politie. Rond half zeven kreeg hij op de Doeza- straat twee klappen in zijn ge zicht en een trap tegen zijn ach terste van een 20-jarige bestuur der van een bromfiets. Aanlei ding was een verkeerskwestie. Door de klappen ging bij de Lei denaar een tand door zijn lip, die begon te bloeden. TURNEN - Het Nederlandse da mesteam hedft in Monza de in terlandwedstrijd moderne ritmi sche gymnastiek tegen Italië met klein verschil verloren: 133.000 tegen 133.90. Op het onderdeel Lint was Nederland sterker, ge tuige het verschil van 0.3 punt in de einduitslag. Italië won de on derdelen touw en bal. In het individuele klassement ein digde Hanneke Tienstra met 27.45 als beste Nederlandse op de tweede plaats. Eerste werd de Italiaanse Christina Cammelli, die 27.85 punten behaalde. honderden keren per dag. Het trilde hier al jaren een beetje, maar dat is op wel meer plaatsen in de binnenstad waar veel ver keer langs komt. Zo erg, dat je hele huis staat te schudden, komt toch nergens voor." Het is begonnen met de reconstruc tie van het kruispunt Korevaar straat. Het "opensnijden" van het wegdek veroorzaakte kuilvor- ming die vooral in de monumen tale panden aan de Steenschuur zware trillingen veroorzaakten. "Dat gaf hier zulke klappen dat het huis van voor tot achter tril de", aldus bewoner Ramakers. Deze ergste overlast is door de ge meente vrij snel verholpen, maar de trillingen bleven. De oorzaak daarvan ligt voornamelijk bij het sterk toegenomen busverkeer. Ir. Ramakers: "Vooral 's morgens en 's avonds is 't het ergste. De bus sen hebben dan de ruimte en rij den met grote snelheid over het kruispunt. Dat geeft dan enorme klappen." Eigenlijk hebben de bewoners de minste overlast bij druk verkeer, wanneer er files ontstaan en de bussen langzaam moeten rij den: "Hoe meer auto's hoe beter. Laat ze maar in de knoop zitten, dan hebben wij het een beetje rustig", zegt ir. Ramakers ge tergd. De bewoners van de monumentale panden aan de Steenschuur zit ten het meest met de trillingen in hun maag. Hun historische pan den zijn minder tegen het ver keersgeweld bestand dan de late re bebouwing in de omgeving. Verschillende panden aan de Steenschuur vertonen dan ook al ernstige scheurvorming. "Zo af en toe dacht ik zelf ook echt dat m'n gevel lostrilde", aldus de heer Ramakers. De bewoners hebben zich inmid dels al twee keer per brief tot de gemeente gewend met een ver zoek om maatregelen. Men waar schuwt bij uitblijven van oplos singen voor ernstige schade aan Ir. Ramakers bij zijn de woonomgeving van dc Kore vaarstraat. "Er is weinig fantasie voor nodig om te zien dat het zo niet langer kan door gaan", schreven ze. Het enige wat de bewoners op korte termijn vragen is asfaltering van het wegdek. "Wij zijn - zegt ir. Ramakers - verder niet zo lastig. Als er geasfalteerd wordt, zijn we tevreden. Dan zijn wij van de erg ste overlast af. We hopen dat de lichte aardbeving. Ju de gemeente bestaat zeker wel begrip voor de overlast, waar de bewoners mee zitten. Wethouder Waal (stadsontwikkeling) zegde enkele weken geleden al toe naar een oplossing te zoeken. Inmid dels kan hij aankondigen dat het kruispunt Korevaarstraat op kor te termijn als tijdelijke maatregel wordt geasfalteerd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19