Zien we daar de zomer in de prijsjes? nog meer acties Haagse ambtenaren Z-Afrika houdt 5.000 man aan Canada geeft provincies meer autonomie P&C. Geweldige mode, gezellige sfeer. Vluchtelingetjes Zonnige jurkjes, zomerse prijsjes ★★Zo hoort het,vindt P&C Katoen dus En volop keus ★★★Kom even passen/*- Peek&Cloppenburg Provincie voorstander vestigingsverordening WOENSDAG 21 JUNI 1978 PAGINA 17 DEN HAAG (ANP) - Enige honderden Haagse kaderleden van de ambtenarenbonden Abva en Kabo hebben gisteravond in een gezamenlijke vergadering een motie aangeno men waarin zij de hoofdbesturen van beide organisaties verzoeken actiemodellen te ontwikkelen. Die modellen moeten dienen als na de acties vrijdag in Amsterdam en Rotterdam en na de demon stratieve bijeenkomst van amb tenaren en andere trendvolgers op maandag in Den Haag het ka binet er nog geen blijk van geeft reëel en open overleg te willen r zijn voornemens ten i het overheidsperso neel. De voorzitter van de afdeling Den Haag van de Kabo, de heer P. J. M. de Coo, merkte in het slot woord van de vergadering op dat zijn organisatie zich nog niet dis tantieert van de rk-centrale. De gebeurtenissen van de laatste tijd echter konden wel eens aanlei ding zijn om zich van die centrale los te maken, zei hij. De rk-cen trale heeft zich tegen de komende demonstraties gekeerd. Ook de vervoersbond CNV zal zijn leden bij het openbaar vervoer niet oproepen mee te doen aan de staking van aanstaande vrijdag, waartoe de betrokken FNV-bon- den hebben besloten, en voorals nog ook niet aan de demonstra tieve bijeenkomst in Den Haag, aanstaande maandag. De ver voersbond meent dat niet door staking maar door zinvol en reëel Politie dreigt Motlana overleg de aan de orde zijnde problematiek rond de bezuini gingsoperatie van het kabinet moet worden opgelost. De ambtenaren van de gemeente Rotterdam hebben van burge meester en wethouders toe stemming gekregen mee te doen aan de landelijke demonstratie van maandag. De Rotterdamse ambtenaren krijgen daarvoor verlof met behoud van salaris. B. en W. hebben aan hun toestem ming wel de voorwaarden ver bonden dat de normale werk zaamheden doorgang moeten vinden. Dit betekent bijvoor beeld voor het onderwijzend per soneel dat er geen lessen mogen uitvallen en er geen leerlingen naar huis mogen worden ge stuurd. Per dienst of bedrijf mag maximaal 20 procent van de amb tenaren aan de manifestatie deel- JOHANNESBURG (AP) - Volgens een mededeling van het dagblad Ran Daily Mail van vandaag heeft de politie in Zuid-Afrika vooraf gaand aan de herdenking van de opstand in de negerstad Soweto, op 16 juni meer dan 5.000 zwarten aangehouden. De krant, die kritisch staat ten aan zien van het apartheidsbeleid van de regering, zou dit hebben ver nomen van de plaatsvervangen de commissaris van politie te Jo hannesburg, generaal L. Kotze. De meeste aanhoudingen waren geschied in het gebied van Jo hannesburg. In 4.000 gevallen was dit gebeurd bij personen die niet in het bezit waren van de "pasjes", die zij te allen tijde bij zich moeten hebben. Dat zijn persoonsbewijzen, een soort van binnenlandse paspoorten waarin staat waar de drager ervan mag wonen en werken. De commissaris van politie van de zwarte Zuidafrikaanse woonstad Soweto, Jan Visser, heeft een van de meest vooraanstaande leiders uit die stad, dr. Ntaato Motlana, gedreigd met langdurige in hech tenis neming als hij niet zou op houden met het geven van op ruiende redevoeringen voor bij eenkomsten van jongeren. Motlana, voorzitter van de "com missie van tien", was een van de belangrijkste sprekers op de massale herdenkingsbijeenkom sten van het afgelopen weekein de in de cathedraal Regina Midi van Soweto. De over het alge meen rustig verlopen diensten herdachten de tweede verjaardag van de bloedige rellen in Soweto van '76, waarbij honderden zwar ten om het leven kwamen. Motlana geniet in Soweto een groot aanzien. Volgens verslaggevers die de herdenkingsdiensten in Soweto bijwoonden was het deels aan de invloed van Motlana te danken, dat de bijeenkomsten niet waren ontaard in rellen tegen de overheid. Zelf was de baardige arts duidelijk aangedaan door de bijval die hij oogstte onder de be volking van Soweto. Motlana vormt voor de Zuidafri kaanse regering een delicaat probleem. Hij heeft duidelijk ge zag onder de zwarte bevolking, maar heeft dit niet misbruikt om de bevolking aan te zetten tot ge welddadige acties. Integendeel, Motlana schijnt er juist op uit te zijn om het image van stenen gooiende zwarten ongedaan te maken en te laten zien dat de zwarte bevolking van Soweto ook op vreedzame wijze kan strijden voor zijn rechten Protest van Westduitse ambassadeur PRETORIA (Reuter) - Ook de Westduitse ambassadeur in Zuid- Afrika, Hans-Joachim Eick, heeft laten weten niet bij de alleen voor blanken toegankelijke première van het toneelstuk "Golda" aan wezig te zullen zijn. Gisteren had de Israëlische ambas sadeur in Zuid-Afrika, Yitzjak Unna al een uitnodiging afgesla gen om als eregast aanwezig te zijn bij een toneelstuk, dat gaat over het leven van de oud-pre mier van Israël, Golda Meir. "Ik zal niet op uitnodigingen voor de voorstelling ingaan, zolang niet iedereen er welkom is", al dus de Westduitse ambassadeur "Zoals ik al eerder gezegd heb zal ik geen enkele openbare verto ning bijwonen waar rassenschei ding wordt toegepast", had de Is raëlische ambassadeur Unna ge zegd. Hij verklaarde dat het bij wonen van de voorstelling zou getuigen van ontrouw jegens de joodse moraal en ethiek, omdat het joodse volk zelf het slachtof fer van discriminatie en uitslui ting is geweest. Ambtenaren van de gemeente Den Haag die er behoefte aan hebben maandag op het Malieveld te gaan demonstreren kunnen een halve of een hele snipperdag op nemen, indien de belangen van de dienst en het publiek daarvan geen schade ondervinden. Dit heeft de afdeling voorlichting van de gemeente gezegd. Er zullen, zo werd eraan toege voegd, geen harde maatregelen worden genomen tegen degenen die zonder vrij te nemen willen gaan demonstreren. BANGLADESH (ANP) - Een helper van het Rode Kruis deelt melk uit aan kinderen in een van de acht kampen waarin deze organisatie vluchtelingen uit het buurland Burma opvangt. Men heeft dagelijks rond 150.000 mensen te verzorgen. Zij worden in leven gehouden met melk en pro teïnekoekjes. DEN HAAG - De provincie Zuid- Holland wil het huisvestingsbe leid in de gemeenten aan strenge re regels gaan binden. Aan alle gemeentebesturen is het model opgestuurd van een zg. vesti gingsverordening waarmee beoogd wordt om bij het verlenen van woonruimte voorrang te ge ven aan de eigen inwoners van een gemeente of aan mensen, die in die gemeente werken (econo misch gebonden zijn) en vesti ging van buitenaf tegen te gaan. Een aantal gemeenten, zoals Lei den, beschikt al over verordenin gen, die de verdeling van de woonruimte regelen. Andere gemeenten hebben dergelijke bepalingen niet; de verordenin gen die er wel zijn, verschillen bovendien nogal eens van elkaar. Het is de bedoeling van Gedepu teerde Staten, het dagelijks be stuur van de provincie, dat er in Zuid-Holland zoveel mogelijk gelijke regels voor de verdeling van woonruimte zullen gaan gel den. De gemeentebesturen maken ove rigens zelf uit of ze een zg. vesti gingsverordening naar het pro vinciale model zullen invoeren. G. S. kunnen de verordening niet dwingend aan de gemeente op leggen. Maar volgens de gedepu teerden Borgman en Noorland is het toch wel mogelijk om van een gemeente de invoering van een vestigingsverordening te vragen. Dat geldt met name voor ge meenten, waarvan de groei door de provincie op een laag pitje is gezet bij de vaststelling van de streekplannen Zuid-Holland Oost en West. Sommige gemeen ten hebben bezwaar tegen de be perking, die aan hun groei is op gelegd. "Daar is natuurlijk altijd over te praten", aldus Borgman. "Maar het eerste wat we aan zo n gemeente zullen vragen is: heeft u wel een vestigingsverorde- ning?" Verder kan de provincie ook bestemmingsplannen afkeu ren als een gemeente niet een ves tigingsverordening heeft. Behalve een model-vestigingsver ordening heeft het provinciaal bestuur de gemeenten nog een tweetal model-verordeningen doen toekomen. In de ene wordt aangegeven hoe gemeenten huiseigenaren kunnen verplich ten om leegstaande woonruimte aan te geven en in de andere hoe een gemeentebestuur speculatie en koopwoningen, die op ge meentegrond zijn gebouwd, kan tegengaan. Wat gaf de prinses ons cadeaul CHRISTCHURCH (UPI) - De stad Christchurch in Nieuw Zeeland is erg blij met het cadeau dat prinses Beatrix na haar bezoek aan deze stad achterliet, maar het pijnigt zijn hersens om er achter te komen wat het precies voor stelt. "Het is een ornament van uitge houwen glas", aldus burgemees ter Hamish Hay. "Wy weten ech ter niet welke kant boven moet en daarom hebben wy de Neder landse ambassade geschreven. Misschien kan die uitsluitsel ge ven". Een raadslid zei dat het een geschenk op "een enorme glazen eierdop" leek. De burgemeester stelde er prijs op met nadruk te verklaren dat het ondanks de nodige vragen die het opwierp, een prachtcadeau is "en dat het gebruikt zou kunnen worden om er bloemen in te zet ten" ADVERTENTIE OTTAWA (Reuter/AFP) - Premier Pierre Elliott Trudeau van Cana da heeft gisteren voorstellen voo een grondwetswijziging voorge legd aan het parlement, die be doeld zijn om de afscheidings beweging van de franstalige pro vincie Quebec in te dammen Volgens de voorstellen zullen de provincies grotere bevoegdhe den krijgen, en zullen de taal rechten beter worden schermd. Premier René Levesque van Que bec, die een referendum wil hou den over onafhankelijkheid voor zijn provincie, heeft al bij voor baat laten weten dat hij geen heil ziet in de nieuwe voorstellen van de federale regering. Volgens de voorstellen blijft de En gelse koningin het staatshoofd van Canada, maar de positie van de gouverneur-generaal zal wor den versterkt. De huidige senaat zal worden vervangen door een "kamer van de federatie". De helft van de leden zal gekozen worden door de provincies, die langs deze weg meer invloed in Ottawa krijgen. Deze nieuwe kamer krijgt ook een "waakhond-functie" als hoeder van het statuut voor frans- en en- gelstaligen. De grondwet zal ge lijke rechten voor de beide taal gemeenschappen waarborgen. Daarnaast komt er een handvest van rechten en vrijheden, dat bindend zal zijn voor de federale instanties, en voor de provincies als zij tot ratificatie besluiten. Dat handvest wil de Canadezen het recht geven hun kinderen naar believen een franstalige of een engelstalige opvoeding te geven. Voor de rechtbanken zullen ge tuigenverklaringen in elk van de twee officiële talen zijn toege staan. Herkenbare franstalige of engelstalige gemeenschappen zullen worden beschermd tegen aantasting van hun bestaande rechten. Het hooggerechtshof zal worden uitgebreid van negen-tot elf rech ters. Minstens vier rechters moe ten uit Quebec afkomstig zijn, en zij zullen kwesties betreffende het burgerlijk recht van Quebec behandelen. Trudeau hoopt dat de eerste fase van de grondwetsherziening voor 1 juli 1979 rond kan zijn en dat Canada per 1 juli 1981 over een geheel vernieuwde grondwet kan beschikken. lurk met schouderbanden en zakken Etagejurk met schouderbanden en Tentjurk met schouderbanden en borduursels in de zijnaad. 100°o Katoen. In o.a. borduursels. 100% Katoen. In o.a. langs de top. Steekzakken in de zijnaad lila, bleu, écru, geel, zwart /IQ wit, geel, lila, bleu /IQ Mt. 36 t/m 42. In o.a geel /IQ Mt.36 t/m 42. 47." Mt. 36 t/m 42. XjJr bleu, groen, lila, wit. 4ï/,~

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17