..Ik heb nog mijn twijfels of ik bondscoach word" fMgê- Wim Schalks buitenspel Okker start Wimbledon tegen Parun Tweede man'Jan Zwartkruis: Edward Maasdijk zwemt snel Sutter geeft geen krimp in Ronde van Zwitserland Leidse atleten snel op de middenafstand PROLOOG Tour de France Jan Zwartkruis: "We zullen het hier als ploeg met z'n allen moeten doen" ZEIST/LEIDEN - Met ingang van het komend seizoen zullen de werkzaamheden, die tot nu toe door de scheidsrechterscommissie en de beoordelingscom missie betaald voetbal werden uitgevoerd, nog slechts door één commissie worden verricht. H )t r- toe hebben het KN VB-bestuur betaald voetbal en de BVSB (Belangen Vereniging Scheidsrechters Be taald Voetbal) na onderling overleg besloten De nieuw geformeerde commissie zal uit vijf man, ge- recruteerd uit de bovengenoemde commissies, be staan. Van het nu in het leven geroepen "overkoepelend scheidsrechtersorgaan" zal de Leidse oud-scheids- srechter Wim Schalks, die zitting had in de beoorde lingscommissie betaald voetbal, geen deel uitmaken. Bertus Rijkhoek, secretaris van de scheidsrechters commissie: "We hebben tot deze opzet besloten, om dat zowel het bestuur Betaald Voetbal als de BVSB de mening waren toegedaan, dat er, waar het de BUENOS AIRES - Ernstige twijfels kwellen Jan Zwart kruis. Hij dubt, trekt zich vaak terug en bemoeit zich nauwelijks met de pers. Slechts op verzoek verschijnt hij en dan nog tegen zijn wil in. Van die driftig babbelende Zwartkruis die in Nederland altijd zijn prevelementje klaar had is in Argentinië bitter weinig over. Wat is er toch aan de hand? Is hij nog steeds de figuur die door Happel op een zijspoor wordt gehouden? In het sportcentrum van de Argentijnse politie wil Zwartkruis eigenlijk over al deze zaken niet praten. werkzaamheden van de beide commissies aanging, teveel raakvlakken waren, wat nogal eens wrijvingen gaf. Van de zes mensen, die in beide commissies nog actief waren, moest er één afvallen. Na keuze is dat Wim Schalks geworden" 'Dit feit heeft laatstgenoemde zonder morren geaccep teerd, "omdat die functie teveel van mijn tijd ging kosten" "Daarom zal ik het niet missen", aldus de Leidenaar, die nu meer tijd voor zijn andere hobby's zal krijgen. 'Ik ben namelijk ook nog een verwoed zeiler en be stuurslid van de tennisvereniging Roomburg. En aan die zaken zal ik nu wat meer aandacht kunnen beste den. Dat neemt niet weg, dat ik in de toekomst toch wel actief zal blijven binnen de KNVB. De Bond heefty mij al voor iets gevraagd, maar dat heb ik af moeten wijzen, omdat werkzaamheden, die aan die taak waren verbonden, nóg meer tijd vroegen dan de werkzaamheden als lid van de beoordelingscommis- WOENSDAG 21 JUNI 1978 LONDONi- Gisteren is in Londen de loting verricht voor het 101ste tennistoernooi van Wimbledon, dat op maandag 26 juni van start zal gaan. Tom Okker moet in de eerste ronde aantreden tegen de Nieuwzeelander Onny Parun. Op de A.T.P.-ranglijst staat de Ne derlander twintig plaatsen hoger genoteerd dan Parun. Okker zak te op de meest recente lijst naar de 97ste plaats. Parun echter kwam niet verder dan nummer 117. De tweede Nederlandse vertegen woordiger, Louk Sanders, 100ste op de A.T.P.-lijst en rechtstreeks toegelaten tot het hoofdtoernooi, ontmoet de Fransman Eric Deblicker, die op de 72ste plaats prijkt. Van de geplaatste spelers, zestien in totaal, heeft de Argentijn Guillermo Vilas de moeilijkste tegenstander getroffen. In de eer ste ronde moet de nummer vier van de plaatsingslijst het opne men tegen de Amerikaan Stan Smith, die het toernooi in 1972 op zijn naam bracht. Ook Björn Borg trof een alles be halve gemakkelijke tegenstan der, Victor Amaya. Borg, eerste geplaatst, bracht ook de open Italiaanse en Franse titel op zijn naam. De toernooileiding ver wacht dat de 22-jarige Borg tot de finale doordringt en daarin te genover het Amerikaanse feno meen Jimmy Connors komt te staan. De onbekende Nieuwzee lander Russell Simpson zal het Connors, tweede geplaatst, in de eerste ronde niet al te lastig ma ken. Nastase af Het toernooi van Queens, de laatste voorbereiding op Wimbledon, is begonnen met de opkomst en af gang van een uitbundige, maar niet geïnspireerde Ilie Nastase. Al in de eerste slagwisselingen van zijn partij tegen de als tennis ser te verwaarlozen Australiër John James legde de Roemeen het aan met de ballenmeisjes. Vervolgens bood hij de op de tri bunes zittende Jimmy Connors aan als ballenjongen te fungeren, waarna hij de show tegen de nummer 102 van de A.T.P.-rang lijst besloot met een nederlaag van 6-8, 8-9. Louk Sanders had niet veel in te brengen tegen de Amerikaan Gene Mayen 2-6, 2-6. Winst was er voor Tom Okker, maar ook verlies. In de eerste ronde schakelde de Nederlander de Italiaan Antonio Zugarelli uit in twee sets: 9-8,6-4. Later op de dag verloor Okker echter van de Amerikaan Victor Amaya: 6-8, 5-7. Amaya baarde opzien door in de eerste ronde de Mexicaan Raul Ramirez na een slopende strijd te verslaan. Betty Stöve bereikte gisteren de derde ronde van het internatio nale tennistoernooi van East bourne. Stöve versloeg in de tweede ronde de Zweedse Helene Anliot met de cijfers 6-4, 0-6 en 6-4. TEAN De partij van de dag op het tennis toernooi van TEAN in Alphen was gisteren ongetwijfeld die tussen de winnaar van het toer nooi van De Munnik, Richard Kasten, en de halve finalist van het toernooi van de TC Sassen- heim, Peter Pauwels. Om 20 uur gingen beide spelers de baan op en om 22 uur was het laatstge noemde, die als winnaar het ap plaus van een dankbare, grote kijkersschare in ontvangst mocht nemen, 6-2, 2-6, 6-4. Bakker verloor na een lange strijd van Paul Kallenberg: 4-6, 6-3, 6-8. Henny Koemans, no 2 geplaatst, was weer ouderwets op dreef. Hij overspeelde Marcel de Bakker met daverende services, waarvan de tweede vaak nog moeilijker te retourneren bleek dan de eerste door de enorme spin: 6-1, 6-2. Bob van Overbeeke was ook snel klaar met Pieter Verdegaal, 6-2, 6-3. In het DEB klopte mevr. Schouten in twee sets mevr. Hoff, 6-1. 6-4. Lex Dop, no 3 geplaatst in het HEC, moest alle zeilen bijzetten om langs Van der Klei te laveren, 7-5, 7-5. Voor een verrassing zorgde in het DEC mevr. Ten Ha ve door de geroutineerde mevr. Citroen in drie sets uit te schake len: 7-5, 1-6, 8-6. LEIDEN - Op de derde wedstrijd avond van de zwemkampioen- schappen van de kring Gouwe- Rijnstreek werd er wederom over de hele linie vrij goed gezwom men, maar zonder veel uitschie ters. De beste prestaties werden geleverd door Edward Maasdijk van de Zijl/LGB, die bij de heren GRACHEN (ANP) - Met pakken franken op bergpassen en staven goud voor een forse ontsnapping heeft organisator Sepp Vögeli de strijdlust in de ronde van Zwit serland naar een toppunt opge dreven. In de "Tour de Suisse" is er voor iedereen wat te verdie nen. De renners willen dan ook wel rijden. alle afstanden won. (100 m rug, 400 m vrij en 100 m vlinderslag). Voor de laatste twee afstanden kwam hij onder de limiet voor de Nederlandse kampioenschappen uit. Bij de meisjes eiste Petra Hoek (Katwijk) ook alle eerste plaatsen In de zevende etappe, over 178 ki lometer van Bulle naar Grachen, werd er opnieuw vanaf de start aangevallen, ondanks dat er tij dens de laatste 38 kilometer een hoogteverschil van 1000 meter moest worden overwonnen. De reeks demarrages vanaf de start had na 55 kilometer een kop groep tot gevolg. De Belgen de Meyer en Sprangers en x - s /13de Italianen Gavazzi en Magioni namen een voorsprong, die na 114 kilometer bijna tien minuten bedroeg. Op de tweede catego- rieberg Stalden zette de Italiaan Giovanni Battaglin de achtervol ging in. De kopgroep was nog vier minuten voor. Battaglin, eens een hele grote belof te. zou op een van zijn sporadi sche hoogtijdagen een fantasti sche achtervolgingsrace rijden. De Italiaan, die gedurende zijn loopbaan zelden gevrijwaard is van allerlei kwalen, slaagde er als envge in de kopgroep te achter halen. Hij gebruikte zoveel ge weld, dat hij de vluchters ter plaatse passeerde of ze stilston den. Battaglin won de etappe met 39 se conden voorsprong op de vluch ters, die het peloton nog ruim een minuut voorbleven. In de groep lanceerde Michel Pol- lentier verschillende aanvallen op de toppositie van de Zwitser Ulli Sutter. Deze gaf echter geen krimp en bewees dat hij niet voor niets bergkoning in de Ronde van Italië was. De aanvallen van de Belgische kampioen schudden voor zich op en bij de jongens '64 domineerde zoals altijd Helma van Brakel (AZC). Monique Roels, Erik en René Rieken (AZC) haalden alle drie de limiet voor de 400 m vrij slag. Bij de jon gens '65 deden dat Edwin van Houten en Wilco van der Zeeuw van LZ'86. Gedurende de trip naar Argentinië is hij al zo vaak geconfronteerd met vragen over de samenwer king dat het Zwartkruis duidelijk is gaan vervelen. Ik sta nog steeds achter mijn eerder ingenomen standpunt. Wij zullen hier als ploeg met z'n allen moeten doen. Wel geef ik toe dat er voor mij het een en ander is veranderd. De eerste twee weken, toen we in Po- trerillós verbleven voelde ik me weggezet. Nee, niet afgelegd, maar wel op de achtergrond. Sinds Mendoza is daar veel ver andering in gekomen. Happel be trekt me in vele zaken. Alleen hij houdt de eindverantwoordelijk heid. Dat zal ik gedurende ons verblijf in Argentinië moeten ac cepteren. Het is een onbegrijpelijke affaire die zich hier in Argentinië af speelt. Happel, die door Hoge- woning en Zwikstra als de grote verlosser werd binnengehaald heeft zich als trainer van het Ne derlands elftal niet volledig kun nen waar maken. Een gokker heeft men hem in de Argentijnse kranten genoemd. Een trainer die door zijn mond stijf dicht te hou den respect bij derden wenst op te roepen. Jan Zwartkruis is de tegenpool van Happel. Zwartkruis houdt van communiceren. Zowel met spe lers, pers als bestuurderen. Die kans krijgt Zwartkruis hier niet. Bewust had hij tegen de KNVB nee gezegd toen hem gevraagd werd de leiding van Oranje in Ar gentinië op zich te nemen. Hij weigerde omdat een aantal prive- zaken hem dermate dwars zaten dat hij niet geloofde in een voor hem zinvolle onderneming. Echter, Zwartkruis bedacht zich, nam de allereerste voorbereiding op zich en bereikte met het Ne derlandse elftal de eindronden. Te laat voor hem, want Happel was al geëngageerd. Jan Zwartkruis vond dat geen probleem. "Ik ben hier voor me zelf naar toe gegaan om te leren. Een wereldkampioenschap be leef je heel anders dan een com petitie of Europa cup. Je krijgt hier met veel factoren te maken. Ik hoopte dat de samenwerking goed zou zijn. Ach, die is er wel maar twee verschillende karak ters botsen. Daarover had ik me op voorhand niet druk gemaakt. Ik wilde mijn ogen open houden en afwachten hoe deze WK zich zou ontwikkelen. Ik dacht aan mijn toekomst. Ja, ik ben ge vraagd om bondscoach te wor den. Ik heb ook ja gezegd, maar als ik zie hoe het hier allemaal toegaat krijg ik mijn twijfels. Er zijn te veel zaken die mij niet aan staan. Ik wenste hier met de lei ding van de KNVB alles door te nemen voor de toekomst. Zo ver is het nog steeds niet gekomen. We leven hier in een roes. Dat be nauwt me" Het valt niet te ontkennen dat Jan Zwartkruis er alles aan heeft ge daan om dit Nederlandse elftal, deze selectie, zo optimaal moge lijk voor te bereiden op de finale ronde in Argentinië. Zelfs de problemen die hij kreeg schoof hij niet opzij. Hij reisde van club naar club in Nederland en stapte zelfs in het vliegtuig om in Bar celona Michels en de andere ba zen van Barcelona ervan te over tuigen dat er met beide Johannen niets zou gebeuren. Een "gang naar Canossa" waar hij nu maanden later erg veel spijt van heeft. "Dan kom je daar en zegt men doodleuk, we weten niets van een brief. Daar sta je dan. In je hemd. Michels schoof de verantwoordelijkheden naar de voorzitter en de voorzitter weer naar de secretaris. By An- derlecht heb ik dat ook meege maakt alle afspraken die inder tijd gemaakt zijn werden niet na gekomen. Dat is een onmogelijke werksituatie. Dan loop je stuk. Volgens mij moet er in de toe komst veel veranderen. Als het niet goedschiks kan, dan maar kwaadschiks" Afschrijven "Ik meen, en dat is een van die pun ten, dat spelers die naar het bui tenland gaan voor Oranje moeten worden afgeschreven. Tenzij er met de nieuwe verenigingen kei harde afspraken gemaakt kun nen worden. Desnoods contrac tueel vastgelegd. Je kunt het als voetbaltrainer niet tegenover je zelf en de bond verantwoorden dat je er niet alles aan hebt ge daan om voor honderd procent aan de start van een wereldkam pioenschap te verschijnen. Die zaken houden mij hier echt bezig. Daarbij heb ik dan ook nog mijn problemen over elftal en tegen standers. Begrijp je dat het een mens soms overloopt". "Die gedachte van Zwartkruis over het vastleggen voor Oranje van spelers die het geluk in het bui tenland gaan zoeken is niet nieuw. Ook Herman Choufoer. lid van de sectie betaald voetbal heeft zich in die richting al eens uitgesproken. Dat gebeurde in Zeist waar een incompleet Ne derlands elftal aan zijn oefen campagne begon omdat de spe lers van Anderlecht plotseling geen vrij meer hadden gekregen Toen al zei Choufoer "Ik denk er over om dit probleem internatio naal te gaan regelen. Alleen meen ik dat we geen poot aan de grond krijgen omdat voornamelijk Ne derland hiermee zit. Het is voor alle buitenlanders een prima ge dachte spelers die kandidaat voor het Nederlands elftal zijn vast te houden. Daarom dacht ik een heilloze zaak. Al moeten we wel iets gaan beginnen. Zo kan het niet". Die zekerheid is in Argentinië tot Jan Zwartkruis volledig doorge drongen. Vier weken heeft hy de tijd gehad om over meer na te denken dan voetballen alleen. In zijn gedachten heeft hij zijn eigen toekomst centraal gezet. Dat hij nu twijfelt om de functie van bondscoach te aanvaarden ligt niet alleen aan de houding van Ernst Happel. Het zit dieper Zwartkruis houdt van openheid en eerlijkheid. In de voetballerij is zoiets bijna ondenkbaar. Dat is zijn les van Argentinië. Wandeltocht LEIDEN - Aanstaande zondag or ganiseren de AV Holland en WIK in het kader van de opening van de Tour de France-week een wandel- en prestatietocht. De wandelaars en atleten - deelname staat open voor personen van 8 tot 80 jaar - zullen het Proloog- parcours moeten afleggen. De start van de wandeltocht is om 9.00 uur en van de prestatietocht om 11.30 uur. Inschrijving kan plaatsvinden in de Pieterskerk vanaf 9.00 uur. de hoofdmacht wel uit elkaar. Het kostte Johan van de Velde, die als 19e eindigde, zijn vijfde plaats in het klassement. De winnaar van de ronde van Romandie zak te naar de zevende stelling. Hen- nie Kuiper was de beste Neder lander op de twaalfde plaats, tien seconden achter Pollentier. De Belg Paul Wellens, de beste ren ner van Peter Post in het klasse ment, verloor 13 seconden tegen over Sutter, maar behield de tweede positie in de rangschik king. De uitslag van de zevende etappe van de Ronde van Zwitserland is: 1. Giovanni Battaglin (Ita) 178 km tussen Bulle en Grachen in 4 uur, 24 min. en 34 sec. (gem. 40.367 km/u). 2. Pierino Gavazzi (Ita) op 39 sec. 3. Mare de Meyer (Bel) z. t. Algemeen klassement na zeven etappes: 1. Sutter 25 uur, 34 min. en 4(J sec. 2. Weilens op 49 sec. 3. Pollentier op 1 min. en 4 sec. LEIDEN - Dat de Leidse atletiek de afgelopen jaren maar vooral ook dit zomerseizoen op de midden afstand een opmerkelijke voor uitgang heeft geboekt bleek gis teravond weer eens op de Haagse kunststofbaan aan de Zuidlaren- straat. Atleten van De Bataven en AV Holland kwamen sterk voor de dag waarbij in de eerste plaats Bataaf Bram Wassenaar de aan dacht voor zich opeiste. Hij won de 3000 m in een nationaal gezien snelle tijd van 8 minuten 5,9 sec. Clubgenoot Wybo Lelieveld, die hem twee kilometer kon volgen, werd meegetrokken naar een persoonlijk record van 8.18.6. Piet Waaning van De Spartaan Lisse, nog altijd niet de oude na zijn langdurige blessure, kwam uit op 8.32.2. Op de 1500 m deed Holland-atleet Jos Renne het uitstekend. De 20- jarige politie-agent slaagde er in het zeer oude record van zijn club (3.55.9 op naam van de legendari sche Leidse atleet Wim Slijkhuis die in 1948 op de Olympische Spelen in Londen brons verover de op de 1500 m) eindelijk te ver beteren: 3.55.8. Het record van Slijkhuis had even tevoren al ge wankeld want in een serie van Renne kwam een andere Hol land-atleet, Martien van de Hoorn, tot 3.56.0. Er werden op de 1500 m ook door enkele Spartaan-leden goede tij den neergezet. Jos Grimbergen noteerde 4.06.6, Jan piet Tensen 4.08.2 en Hans Langeveld 4.09.7. Ook een opmerkelijke tijd werd gescoord door junior Kees van Maanen van de AV Leiden. Hij haalde zijn persoonlijk record met maar liefst acht seconden omlaag naar 4.12.3. Op de 100 m werden gisteren in Den Haag wel goede maar geen op vallende tijden geregistreerd. Dick van de Vijver (Holland) en Ad van Doorn (Spartaan) kwa men beiden tot 11.2 sec. terwijl bij de dames Marian van de Niet (Spartaan) en Anne Politiek (Ba taven) resp. 12.3 en 12.5 sec. lie pen. Precies 13 seconden werd geklokt voor Jeanet Hendriks (Bataven), Joske Boom (Holland) en juniore Asti Oskam (Bataven). Het verspringen leverde redelijke prestaties op voor Marian van de Niet (Spartaan) bij de dames, 5.17 m, en voor Dick van de Vijver en Aya van Gemeren (beiden Hol land) bij de heren, resp. 6.35 en 6.30 m. LEIDEN - De Leidse rolstoelat leet André Moedig heeft tijdens wedstrijden, die werden georga niseerd door het Woerdense Cly- toneus, enkele goede prestaties verricht. Moedig legde op de 100 meter achter Lodder beslag op de tweede plaats, terwijl hij zowel op •de 200 als de 1500 meter de eerste plaats voor zich opeiste. ADVERTENTIE Fleurop voor..... wie het niet meer ziet zitten ADVERTENTIE donderdag 29 juni 1978 aanvang 15.00 uur in de Groenoordhallen Entree prijzen: 10,-staantribune buiten 30,- zitplaats binnen Organisatie: Wim Bosman Productions Reserveer nu alvast een plaats via alle kantoren van het Leidsch Dagblad. Leidsch Dagblad 'n aktieve krant.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15