Wildschut: 'Een enorme ervaring Johan Neeskens maakt rentree Trainingskamp waardeloos „Wat ik hier heb beleefdzal ik bij Twente gaart uitdragen Valencia koopt ook Bonhof en Krankl WOENSDAG 21 JUNI 1978 PAGINA 13 BUENOS AIRES - Johan Neeskens zal in de belangrijke wedstrijd tegen Italië zijn rentree maken. De ribblessure die hij in de wed strijd tegen Peru opliep is zodanig hersteld dat dokter Frits Kes- sel hem "gezond" heeft verklaard. Kessel: "Dat heb ik Happel en Zwartkruis gezegd. Niet dat „Nees" honderd procent fit is, maar de therapie die we anderhalve week met hem gevolgd hebben heeft zijn nut gehad: de pijn is veel minder en de vrees dat hij een breuk zou kunnen oplopen is nihil. Met een goed verband om de geplaagde rib mag hij van mij spelen". Nu Neeskens weer fit is zal een van de elf die tegen West-Duitsland alsnog dat onverwachte 2-2 gelijkspel behaalden moeten vallen. Hoewel Happel niet over een opstelling wenste te reppen is het duidelijk dat de Twente-speler Piet Wildschut zal vallen. Jan Zwartkruis, heel wat spraakzamer dan de grote baas van Oranje zei: "Laten we er van uitgaan dat Wildschut valt. We hebben in een wedstrijd tegen die strafdekkende Italianen kracht op het middenveld nodig. Wildschut is nog te jong en onervaren om dat op te brengen. In eerste instantie zal de voorkeur naar Neeskens gaan". Met de blessures van Suurbier en Rijsbergen is het minder goed gesteld. Suurbier, die na afloop van de wedstrijd tegen West-Duitsland al voorspelde dat hij niet meer in Argentinië zou spelen, meent dat de pijnlijke knie hem te veel parten zal spelen. Kessel: "Er is veel verbetering, maar zowel Rijsbergen als Suur bier klaagt nog over pijn. Dat is niet verantwoord. Inderdaad, ik zie het voor dit tweetal somber in". Johan Neeskens BUENOS AIRES - Het trai ningskamp van het Neder lands elftal in Moreno op een kleine vijftig kilometer af stand van het centrum van Buenos Aires staat Oranje niet aan. De accommodatie van het politiesportcentrum is slecht, zo slecht dat Ernst Happel maandagavond bij aankomst uitriep: Dit is waardeloos. Ik wil hier geen dag langer blijven'. Zo'n vaart liep het natuurlijk niet. In de gelederen van het Nederlands elftal ontstond oppositie. Vooral de drie func tionarissen die in januari de accommodatie geregeld had den stonden op hun achterste benen. Voor Jan Zwartkruis, masseur Pierre van den Acker en dokter Frits Kessel was dit een klap in het gezicht. Zij ageerden en kregen steun van het sectiebestuur. Maar de spelers waren het eens met Happel. Van Kraay: "Het is werkelijk slecht hier. We kun nen niets beginnen. Ja, een partijtje tennis, dat is alles. Zelfs teevee hebben we niet". Gistermiddageen dag voor de beslissende wedstrijd tegen Italië zou er vergaderd wor den over een mogelijke switch naar het stadion van Boca Juniores. Daar is wel alles voorhanden. Goede kamers, tennisbanen, recreatiezalen met biljarts en tafels om op te tennissen. Maar de menigen blijven verdeeld. In ieder ge val zal de nederlandse delega tie wachten tot na de wed strijd tegen Italië. Zwart kruis: Ik vind dat wij hier alles bij de hand hebben. Wij zijn nu in een fase gekomen dat alleen naar een wedstrijd gekeken moet worden. In Po trerillos bij Mendoza en in Al- ta Gracia bij Cordoba hebben we ook aan vertier gedacht. Als jein de eindfase komt van een wereldkampioenschap moet je je slechts concentreren op voetballen. Nee, ik zie niet dat we alsnog gaan verkas sen. We kunnen niet aan het slepen blijven. De Italiaanse bondscoach Enzo Bearzot lichtte gisteren omtrent de tegen Oranje te volgen taktiek al een tipje van de sluier op. "Voor ons is de wedstrijd van vanavond een finale", zegt de bejaarde Bearzot. "Nederland mag gerust weten dat we zullen aanvallen". Vast staat dat Bearzot Bellugi tegen Oranje zal moeten missen. Voor hem verschijnt Cuccureddu in het veld, die op de links- achterplaats zal spelen. Gentile neemt de voorstopperspositie van Bellugi over om te trachten Johnny Rep af te stoppen. Cuccureddu zal tegenover René van de Kerkhof komen te staan, terwijl broer Willy te maken krijgt met Tardelli. Bearzot zal vrijwel zekerde volgende formatie het veld in sturen: Doel: Dino Zoff; Achter: Antonio Cabrini, Gaetano Scirea, Clau- dio Gentile en Antncllo Cuccureddu: Midden: Marco Tardelli, Renato Zaccarelli. Romea Benetti; Voor: Franco Causio, Paolo Rossi en Roberto Bettega. 1? Argentina '78 VALENCIA - De voorzitter van de Spaanse voetbalclub Valencia, Jose Ramos Costa, heeft volgens berichten in de Spaanse pers, be kendgemaakt dat zijn vereniging de Westduitser Rainer Bonhof en de Oostenrijker Hans Krankl heeft gecontracteerd. Volgens Ramos Costa zou voor beide spelers samen een bedrag van meer dan 50 miljoen peseta's (1,5 miljoen gulden), maar min der dan 100 miljoen peseta's (3 miljoen gulden) zijn betaald. Over een eventuele afkoopsom voor Bonhof zei de voorzitter. "Het is niet waar dat Borussia Münchengladbach (de huidige club van Bonhof) ons een af koopsom van 120 miljoen pese ta's (3,6 miljoen gulden) heeft ge vraagd". Om dat bedrag te kun nen betalen zou Valencia een aantal spelers moeten verkopen. Kempes Eerder kocht Valencia een derde deelnemer aan het wereldkam pioenschap in Argentinië, de Ar gentijn Mario Kempes, en bo vendien diens landgenoot Fel- man. Aangezien er slechts twee buitenlanders tegelijk in de Spaanse competitie mogen spe len, zal Valencia Felman weer verkopen en voor Kempes de Spaanse nationaliteit proberen te krijgen. CORDOBA - Hy is de benjamin van de ploeg. Geboren 25 oktober 1956. Twintig jaar oud en toch al aanwezig op het wereldkampioenschap voet bal. Een gigantische ervaring. Zijn naam: Piet Wildschut. Maar van het verlegen ventje dat twee weken achtereen door Potrerillos stapte merk je niets meer. Op verre afstand van de vedetten van Oranje bleef Wildschut in die eerste dagen in Argentinië van dit WK-toernooi. Niemand had belangstelling voor hem. Bescheiden stelde hij zich op. In geen opstelling kwam hij voor. Tot Piet Wildschut, nu al weer ruim een week geleden, in de schijnwerpers stapte. Argentinië wordt in fauteuil Als reserve mocht hij op de bank naast Zwartkruis en Happel zit ten. En het geluk lachte hem toe. Wim Rijsbergen die in de rust van de interland tegen Schotland strompelend naar de kleedkamer was gegaan, kwam niet meer te rug. "Piet, du spielen". Happel had geen andere keus. Wildschut was de enige verdediger die aan wezig was. "Noem het geluk" zo biecht hij nu op. 'Als bijvoorbeeld Adrie van Kraay op de bank had gezeten was die aan bod geweest. Ik voelde dat dit een kans was. Als een bezetene ben ik tekeer gegaan. Alles uit de kast, dacht ik. Dat we verloren van die Schotten vond ik vrese lijk, maar ik wist van mezelf dat ik een goede tweede helft had ge speeld" Gemakkelijk kan hij er nu over pra ten. omdat ook voor Wildschut de tijd niet stil stond. Tegen Oosten rijk en West-Duitsland kwam hij als basisspeler in het veld. Dat Happel hem in de cruciale wed strijd tegen West-Duitsland ver ving door Nanninga vond hij niet erg. "Want", zo stelt hij nuchter vast, "dat was een begrijpelijke wissel. We hadden stootkracht voorin nodig. Als die lange gaat rommelen in het strafschopge bied wordt een verdediging gek" Ik vond het allang prachtig dat ik opnieuw mocht meespelen" Eigenlijk is Wildschut een miskend talent. Niet bij en door FC Twente daar is men vol lof over de snelle verdediger. Zei trainer Spitz Köhn niet: "ik begrijp van Zwartkruis en Happel niets. Wildschut had al lang bij de selec tie moeten zitten". Een uitspraak die dateert uit de periode dat Twente nog driftig bezig was roem te vergaren in de Europa Cup. Want Wildschut kende met Twente een voortreffelijk sei zoen. Vaak was hij de motor van de in het oosten zo geliefde "Tukkers", vaak ook de sluitpost die Epi Drost moest bijspringen als de kleine goochelaar in de verdediging weer een slippertje had gemaakt. De bede van Köhn werd door Zwartkruis beant woord. Wildschut werd geselecteerd voor de interland begin april tegen Tunesië. En daar in Tunis vol deed Wildschut volgens Happel niet. Hoe Zwartkruis ook praatte, Happel bleef zijn hoofd schud den. "Verdedigend vind ik hem te zwak" .zei de Weense maestro Grootste kracht Piet Wildschut heeft in de inter lands tegen Schotland, Oosten rijk en West-Duitsland aange toond dat de visie van Happel niet juist was. Goed. Hij vind zijn grootste kracht in de aanval, maar als de nood hoog is blaast hij ook in de verdediging ferm mee. Zo zelfs dat Helmuth Schön vol lof over de jonge Twentenaar was. "Een zeer groot voetballer" Schön zocht naar de juiste woorden en sprak: "als je in staat bent om Abramczyk volledig uit een wed strijd te spelen moetje een grote zijn". Piet Wildschut, die dit compliment niet hoorde, bloosde toen hij met deze uitspraak werd geconfron teerd. "Dat heb ik van Happel nog niet gehoord. Nee, ik vis niet naar complimentjes, maar het zou wel eens aardig zijn als hij ook eens iets positiefs zou zeg gen. Happel benadert het alle maal een beetje te kil. Daar heb ik in het begin veel moeite mee ge had. Nu sta ik er boven. Je moet wel, anders houd je het niet vol. Toch heb ik in die eerste twee weken vaak gedacht, Pietje waar ben je mee bezig. Aanvankelijk .was ik dolblij dat ik mee naar Ar gentinië mocht. Maar in Potrerillos kwam alles op me af. Ik hing er bij als het jonge broekie. Niet dat de jongens me links lieten liggen. Maar tijdens een persconferentie voelde ik me moederziel alleen. Er was geen mens die me iets vroeg. Gek ei genlijk, nu komen ze allemaal op me af. In vele talen moet ik tekst en uitleg geven. Ook dat is een enorme ervaring. Is mijn spel dan zó opvallend'"' Het is juist zijn manier van spelen die in het oog springt. De buiten landers die in Mendoza waren en daar een Nederlands elftal zagen dat niet met honderd paarden vooruit te trekken was voelden dat die Wildschut Oranje nieuwe impulsen gaf. Via hem zagen ze bij vlagen weer acties, die deden herinneren aan de grote periode van het Nederlandse voetbal. "Dat haal je er bij mij niet meer uit. Köhn heeft me zo gevormd. Die heeft er al twee jaar op gehamerd dat ik in een wedstrijd veel loop werk moet verrichten. Trouwens, dat moet ik Happel nageven, dat zei hij ook tegen me toen ik tegen Schotland in het veld moest. Je moet als voetballer uitgaan van je sterke punten. Een trainer moet Een Argentijn poetst de schoenen van Wildschut, volgens Schön een "zeer groot voetballer" dat ook doen. Kijk, en daar heb ik de eerste weken in Argentinië aan getwijfeld. Spelers stonden wel op de goede posities, maar de opdrachten die ze meekregen waren tegenstrijdig aan hun ma nier van spelen" Keihard Keihard komen de woorden uitzijn mond. Op een wijze die je van een benjamin niet zou verwachten. Een teken dat Wildschut ook bui ten het veld een jongeman met karakter is. "Het klinkt mis schien arrogant. Zie het anders. Bij Twente heb ik dat geleerd. Van Köhn mochten we ons mond open doen. Hij houd van open heid. Dat waardeer ik in hem. Men gelooft het niet in de rest van Nederland, maar het is echt waar Twente is een vriendenclub. Er is geen jaloezië. In die sfeer verkeert Wildschut ook in Argentinië. De sfeer in dit Ne derlandse elftal is uitstekend. Zelfs in Mendoza waar Oranje door een diep dal moest hoorde je geen onvertogen woord. Een ontwikkeling die hoopgevend is voor de toekomst. Over vier jaai zullen de "groten" niet meer aanwezig zijn. Wildschut stellig wel. De nieuwe bondscoach Jan Zwartkruis heeft in Argentinië gezien dat Wildschut over enige jaren een niet meer weg te den ken schakel is. "Ach, waar praat ik over. Vierjaar, dat is nog zo ver Na deze week ga ik bij Twente weer aan de slag. Wat ik hier heb beleefd zal ik uitdragen. Dat is bejangrijk. Ja, ook voor een ver eniging". In leeftijd is hij de benjamin: zijn visie komt meer overeen met die van een echte vedette. Jar. Zwartkruis zal er niet rouwig om z(jn. naar finale gedragen... CORDOBA - Zo lijkt Argentinië in een fauteuil naar de finale te wor den gedragen. Overdreven? Nee. Hoe zou bijvoorbeeld de wereld- voetbalorganisatie (FIFA), heb ben gereageerd, indien een ande re speler dan Mario Kempes niet op de dopingcontrole zou zijn verschenen, maar iemand an ders? Kempes moest na afloop van Po- len-Argentinië met z(jn water naar de dokter, maar de Argen tijnse officials deden of hun neus bloedde en zonden Ortiz, een veel mindere god. Wie - indien dat hem gevraagd wordt - geen plasje inlevert, wordt automatisch voor de ver dere duur van het toernooi uitge sloten, zo luiden de FIFA-regle- menten. Maar niet Mario Kem pes, want die draafde afgelopen zondag nog gewoon voor Argen tinië op tegen de Brazilianen. Logisch, zou je bijqa zeggen, want in dit voetbalhysterisch land, waar een nul-nul uitslag tegen Brazilië nog in een massaal volks feest uitmondt, daar betekenen dergelijke repercussies zonder meer een volksoproer. AZ'67 en Anderlecht spelen op vrijdag 18 augustus de ope ningswedstrijd van het Amster dam 703-toernooi. Na deze ont moeting, die 's avonds om zeven uur begint, zullen Ajax en de Bra ziliaanse club Fluminense tegen elkaar uitkomen. De finale wordt twee dagen later om acht uur ge speeld, na de wedstrijd tussen de verliezers van de eerste speeldag. Het toernooi wordt gespeeld in het Olympisch stadion in Am sterdam. Het speelschema ziet er als volgt Uit vrij flag 18 augustus: 19.00 uur AZ'67-Anderlecht; 21.00 uur Ajax-Fluminense; zondag 20 augustus: 18.00 uur verliezers eerste wedstrijden; 20.00 uur fi nale.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13