Veel doen voor weinig geld eaasaBsi Björn Borg als eerste geplaatst Kruis van spijkers uit Venhuizen Zomeravondzang in badplaatsen Winst voor Godyla in strijd Beneluxcup Agent door IRA gedood DINSDAG 20 JUNI 1978 Tien jaar Raad van Kerken in Nederland Van spijkers uit deze oude kerk in het Noordhollandse dorp Venhuizen (omgeving Enkhui zenheeft iemand een kruis ge maakt dat de Leidse theologi sche hoogleraar Berkhof als ge schenk bij zich heeft voor de 350 jaar bestaande Hervormde Kerk van Amerika. Die Amerikaanse kerk is de oudste "dochterkerk" van de Nederlandse Hervormde Kerk. Zij werd drie en een halve eeuw geleden gesticht door geëmi greerde Nederlanders die uit Venhuizen naar hun nieuwe land waren vertrokken. Toen de historische kruiskerk in dit dorp een paar jaar geleden werd gerestaureerd, zijn er heel wat verroeste spijkers uit geko men. Daarvan is het kruis ver vaardigd dat professor Berkhof de jubilerende kerk mag aan bieden. Zij nodigde hem uit, de feestelijke viering bij te wonen Het bestuur (moderamen) van de hervormde synode heeft de dochterkerk een felicitatietele gram gestuurd. De kerken hebben ervaren dat zij niet meer bui ten elkaar kunnen en dat ze samen een krachti ger geluid in de samenleving kunnen laten ho ren dan ieder afzonderlijk. Professor H. Berk hof, voorzitter van de Raad van Kerken in Ne derland, denkt dat dit de belangrijkste vrucht is van het nu tienjarige overleg. Piet Hoogeveen, eindredacteur van het tijdschrift "Saamhorig" van de Raad van Kerken, had daarover een ge sprek met hem. Professor Berkhof .voorlopig nog dromen KATWIJK/NOORDWIJK Woensdagavond (8 uur in de Oude Kerk aan de Boulevard) begint in Katwijk aan Zee weer de zomeravondzang. Tot eind augustus elke woensdag. Medewerking verleent mor gen het jubilerende Katwijk- se Evangelisatiekoor. Vol gende week, 28 juni, komt het Zeister Kerckeboschkoor naar Katwijk om mee te zin gen. Ook Noordwijk aan Zee heeft voor de zomermaanden een woensdagavondzang-pro gramma, steeds om half 9 in de hervormde kerk aan de Hoofdstraat. Daar begint men pas op 5 juli. Jac. Plug en Joh. Zweers zijn de organisten. Ook zullen enkele organisten "van buiten" meewerken. Onder de andere medewerkenden zijn het Katwijkse koor Jubilate, het Noordwijkse Dubbelkwartet, de muziekvereniging De Echo der Duinen, de Seaside Singers, het Noord wijkse bejaardenkoor, het Scheve- ningse Vissersvrouwenkoor en Trumpets of the Lord. Vooruit Berkhof ziet drie opvallende ken merken aan deze raad. Ten eerste het meedoen van de rooms-katholieken. Dat is lang niet overal zo. Nederland was daarin zelfs het eerst Ten tweede de polaire verhouding tussen het beleid van de raad en de deskundigheid van de secties De secties lopen op het beleid vooruit en sommige leden van de raód slapen best wel eens slecht van hun voorstellen. Maar bijna altijd worden de deskundigen en de leden van de raad het eens Een derde kenmerk: in geen raad van kerken wordt voor zo weinig geld zoveel gedaan. Dat komt omdat de deelnemende kerken eigen mensen voor dit werk ge deeltelijk vrijstellen Dromen Professor Berkhof heeft wel eens het gevoel dat de raad het zo druk heeft met dringende zaken dat hij nog nauwelijks toekomt aan het belangrijkste. Men wordt name lijk overstelpt met verzoeken. Maar als je bij elkaar neemt wat de raad in deze tien jaar heeft ge daan, dan is er toch degelijk wel een bepaalde lijn te ontdekken Berkhof typeert die met de woorden geloof, gemeenschapen gerechtigheid. "Als gelovigen komen we bij elkaar om de ge meenschap tussen christenen te bevorderen en iets meer gestalte te geven aan de gerechtigheid in de wereld" Het einddoel van de oecumenische beweging is, zo meent de voorzit ter van de Raad van Kerken, de organische en organisatorische eenheid van de kerken, echter wel in grote veelvormigheid. Hij ziet het in deze bedéling nog niet gebeuren, maar hij droomt er wel van. Er is ook nog zoiets als een tussendoel: wederzijdse uitwis seling van geloofsbeleving, ge nadegaven en theologische en ethische inzichten, in de hoop dat dit leidt tot een federatief samen gaan Basisbeweging Over de kritische gemeenten zegt Berkhof, dat de kerken zullen moeten wennen aan deze nieuwe gestalten van kerk-zijn. "Als wij ons van hen zouden isoleren en zij van ons, zouden we beide de boot kunnen missen De boot van de toekomst" Prof.Berkhof speelt wel eens met de gedachte dat de bond van kri tische gemeenten het lidmaat schap van de Raad van Kerken zou moeten aanvragen. "Waarom zou deze basisbeweging geen lid kunnen worden? Want zij moet niet alleen vooruitlopen op de kerken - profetisch, liturgisch en diakonaal -, maar ook op die ker ken terugkoppelen. Anders sterft ze af' Intercommunie Intercommunie (het deelnemen van rooms-katholieken en pro testanten aan eikaars "maaltijd" - eucharistie en avondmaal) be schouwt Berkhof als een spalk in het gebroken been van de kerk een begin van genezing" Hij is ertegen dat intercommunie pas kan plaats hebben na een hereniging van de kerken, maar hij is er nog méér op tegen dat intercommunie als een eindhalte wordt gezien, terwijl men pas halverwege is. "Met inter communie is de oecumenische kóus niet af. Voorwaarde is dat we ook ernst maken met de con sequenties" Vaccinatie. De discussie binnen de Gereformeerde Gemeenten over vaccinatie - naar aanleiding van de nieuwe poliogolf - komt naar het zich laat aanzien goed op gang. Na de Gorkumse arts Die- leman geeft nu ook de predikant A. Vergunst (52) uit het Noord brabantse Veen, een vooraan staand man in deze kring, zijn persoonlijke mening in het blad "De Saambinder" Hij meent, dat men elkaar moet vrijlaten. De predikant beroept zich op de apostel Paulus die in zijn brief aan de Romeinen schrijft: "Ieder zij in zijn eigen gemoed ten volle verzekerd". Het ging toen over de vraag watje als christen wel en niet mag doen. In deze zaak, zo vindt ds. Vergunst, mag niemand zich op een ander beroepen. Men moet een per soonlijke beslissing nemen, maar wel "voor Gods aangezicht" We kunnen, aldus ds. Vergunst, niet ontkennen dat sommige ziekten die voorheen een gesel voor de mensheid waren niet meer op zo uitgebreide schaal voorkomen. Dat zijn niet te loochenen feiten. Ds. Vergunst zal nooit zeggen: dat moet u wel of niet doen. Hij verwijst liever naar Gods Woord en naar het gebed, "naar de bin nenkamer, waar we onze noden op onze knieën tot de Heere brengen" Vier studenten Theologie-studenten. De theo logische school van de Gerefor meerde Gemeenten (Rotterdam) heeft vier studenten toegelaten Dat aantal komt maar weinig voor omdat de selectie heel zwaar is. Het curatorium stelt namelijk niet alleen een onderzoek in naar de kennis van de kandidaten maar ook naar de redenen waar om men predikant wil worden En vooral bij dit laatste zijn er in de loop van de tijd heel wat afge vallen. De nieuwe studenten zijn: M. Burggraaf Rotterdam, T.M. van Dijk Dirksland, G. Mouw El- speet en C Sonnevelt Zoeter- meer. De Gereformeerde Gemeenten tellen een 150 plaatselijke ge meenten, waarvan er ongeveer 100 geen predikant hebben. Stelling. Bij het proefschrift van C.P. Gerner (wiskunde en na tuurwetenschappen) aan de Vrije Universiteit in Amsterdam: "Het verdient aanbeveling het Heilig Avondmaal in de kerkdienst op Pasen te vieren in plaats van op Goede Vrijdag zoals in veel gere formeerde kerken in Nederland te doen gebruikelijk is" Beroepingen Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Nieuwerkerk aan de IJssel A. van der Vlist Ge- nemuiden, te Werkendam J. Smit Hilversum; aangenomen naar Zeevang (NH) vicaris B.J. Stob belaar Amsterdam, de benoe ming tot studiesecretaris van de Geref. Bond in de Herv. Kerk C. den Boer Wageningen, de be noeming tot bijstand in het pas toraat te Hierden (Geld.) P.P.J. Monster te Den Bosch, naar Goes H.S. Buunk Domburg, naar her- vormd-gereformeerde federatie "Samen op weg" Biddinghuizen - Swifterbant J.C. Delbeek (herv) Middelburg; bedankt voor Wou denberg C. van den Bergh Rot terdam-zuid, voor Nijkerkerveen J. Vroegindewey Katwijk aan Zee. Geref. Kerken, beroepen te Deven ter E.C. Kim Emmeloord, te Scheemda A.G. Bosma Muiden, te Rotterdam-Overschie L. van Dalfsen Hardin xveld-Giessen- dam; aangenomen naar Niawier (Fr.) kandidaat G. Douma Kam pen, naar Norg-Veenhuizen (voor justitiële inrichtingen) W ten Kate Vleuten naar Honselers- dijk H. de Boer Halle. Geref. Kerken Vrijgemaakt: be dankt voor 't Harde-Wezep H. Hidding Den Haag. Geref. Kerken Vrijgemaakt Bui ten Verband: aangenomen de benoeming tot studiebegeleider voor theologische studenten (part-time) O. Mooiweer Ensche de. Chr. Geref. Kerken: bedankt voor Maassluis B. de Graaf Utrecht. Geref. Gemeenten: bedankt voor Bodegraven A.W. Verhoef Chil- liwack (Ver. Staten), voor Den Haag L. Blok Capelle aan de IJs sel. Dr G. J. S treeder te Den Haag was zaterdag precies vijftig jaar pre dikant. In 1966 ging hij met eme ritaat. Hij was na Heinenoord en vóór Den Haag hervormd predi kant in Leiderdorp en in Leiden Paartjes Trouwen. Uit een recente statis tiek van de Evangelische Kerk in West-Duitsland blijkt, dat steeds minder paartjes behoefte hebben aan een kerkelijke huwelijksbe vestiging. In 1963 trouwden nog 86 van de 100 paren in de kerk; dit aantal was in 1976 teruggelopen tot 67. Bij de rooms-katholieken was de daling nog sterker. Het ge tal gemengde kerkelijke huwe lijken (tussen een protestant en een rooms-katholiek) vertoont een stijging. LONDEN - De Zweed Björn Borg is als eerste geplaatst voor het in ternationale tennistoernooi van Wimbledon, dat maandag 26 juni van start gaat. Borg is gebrand op de titel, die de afgelopen tweejaar in zijn bezit kwam. De Zweed streeft ernaar het record van de legendarische Fred Perry, die de titel drie jaar achtereen won, te evenaren. De Amerikaan Jimmy Connors, die vorig jaar de lijst aanvoerde, is deze keer tweede geplaatst. Bij de dames staat de Amerikaanse Chris Evert aan de top van de lijst. Evert veroverde het kam pioenschap in 1974 en 1976. De winnares van het afgelopen jaar, Virginia Wade, moet genoegen nemen met de vierde plaats. De Nederlandse Betty Stöve, vorig jaar finaliste, staat als zesde geno teerd. De plaatsingslijsten zien er als volgt HEREN: 1. Björn Borg (Zwe), 2. Jimmy Connors (VSt), 3. Vitas Gerulaitis (VSt), 4. Guillermo Vilas (Arg), 5. Brian Gottfried (VSt), 6. Roscoe Tanner (VSt), 7. Raul Ramirez (Mex), 8. Sandy Mayer (Vst), 9. Hie Nastase (Roe), 10. Dick Stockton (VSt), 11. john McEnroe (VSt), 12. Buster Mot tram (GBR), 13. Wojtek Fibak (Pol), 14. John Alexander (Aus), 15. Arthur Ashe (VSt), 16. John Newcombe (Aus). DAMES: 1. Chris Evert (VSt), 2. Martina Navratilova (VSt), 3. Evonne Cawley (Aus), 4. Virginia Wade (Gbr), 5. Billie Jean King (VSt), 6. Betty Stöve (Ned), 7. Wendy Turnbull (Aus), 8. Dianne Formholtz (Aus), 9. Tracy Austin (VSt), 10. Kerry Reid (Aus), 11. Rosie Casals (VSt), 12. Marise Kruger (Zaf), 13. Mima Jausovec (Joe), 14. Virginia Ruzici (Roe), 15. Sue Barker (GBR), 16. Rogina Marsikova (Tsj). Bij de dubbelspelen is Nederland beter vertegenwoordigd. Tom Okker is met zijn Poolse partner Wojtek Fibak als tweede ge plaatst achter de Zuidafrikaanse combinatie Bob Hewitt en Frew McMillan. Betty Stöve voert met McMillan de aan in het gemeng- dedubbelspel en staat samen met Evonne Cawley als tweede geno teerd bij het damesdubbelspel. De lijsten van de dubbelspelen zien er als volgt uit: HERENDUBBELSPEL: 1. Hewitt McMillan (Zaf), 2. Okker/Fibak (Ned/Pol), 3. Smith/Lutz (VSt), 4. Alexander/Dent (Aus). DAMESDUBBELSPEL: 1. Billie Jean King/Martina Navratilova (Vst), 2. Betty Stöve/Evonne Cawley (Ned/Aus), 3. Francoise Durr/Virginia Wade (Fra/Gbr), 4. Kerry Reid/Wendy Turnbull (Aus). GEMENGDDUBBELSPEL: McMillan/Betty Stöve, 2. Ruffels/ Billie Jean King (Aus/VSt), 3. Masters/Virginia Wade (Aus GBR), 4. Roche/Frangoise Durr (Aus/Fra). CARTER NAAR W.-DUITSLAND BONN (DPA) - De Amerikaan se president Jimmy Carter zal op 14 en 15 juli een officieel bezoek aan West-Duitsland brengen. Het bezoek vindt plaats op uitnodiging van de Westduitse president Walter Scheel. In Bonn werd bekendgemaakt aai de Amerikaanse leider op 13 juli 's avonds in Bonn zal aankomen. Carter zal bij zijn bezoek worden begeleid door 240 Amerikaanse journalis- Op het programma staat on dermeer een bezoek aan West-Berlijn dat op 15 juli zal plaatsvinden. SCHIPHOL (ANP) - Vriendelijk lachend en met een telefoon in de hand poseert minister Alawi Darweesh Kayyal van Saoedi- Arabië voor persfotografen. Hij is voor drie dagen in Nederland op uitnodiging van minister Tuyn- man van Verkeer en Waterstaat om zich op de hoog te te stellen van een semi-electronisch systeem dat hij voor zijn land bij Philips heeft besteld. Links van hem staat staatssecretaris mevrouw Smit- Kroes, rechts minister Tuynman. LANAKEN - Het zalvoetbalteam van Godyla Vt heeft zich middels een 5-6 overwinning op de Belgi sche kampioen Rekum een goede uitgangspositie verworven voor het behalen van de Beneluxcup. De Lissese ploeg kon in de begin fase van dit duel moeilijk op gang komen. Enkele aangepaste spel regels waren daar onder andere schuldig aan. De zogenaamde schietlijn was niet aanwezig, in plaats van de gebruikelijke inrol moest een vrije trap genomen worden en, waar de Lissese ploeg het meest mee te kampen had, li chamelijk contact was toege staan. Godyla past. zich echter bijzonder snel aan en wist de aanvankelijk opgelopen achter stand spoedig teniet te doen. In de slotfase van het duel toonde de Leidse kampioen een betere conditie dan de Belgische oppo nent wat de Lissese ploeg uitein- BELFAST (Reuter) - Een ontvoer de Noordierse protestantse poli tieman is door zijn ontvoerders om het leven gebracht, zo heeft het Ierse Republikeinse Leger (IRA) gisteren bekendgemaakt. De agent, de 46-jarige William Tur- bitt, vader van vier kinderen, is om het leven gebracht omdat hij tot de Britse 'oorlogsmachine' behoorde, aldus een verklaring van de IRA. Regiment des doods, door Sven Hassel. Uitgeverij De Boekerij, Baarn. 24.50. Dubbelspel om Dunja, door Heinz G. Konsalik. De Boekerij./ 28.50, (na 1-9- 78 33.90). Een dal van liefde, door Catherine Marchant. De boekerij, 24.90. Kijk op Jeruzalem, door A. van der Heyden en Shlomo S. Gafni. Geïllustreerd met meer dan 350 kleurenfoto's. Uitgeverij Else vier, Amsterdam, 29.50. Shanna, door Kathleen Woodiwiss. Roman. Uitgeverij De Boekerij, Baarn. 32.50 Geheimen van de oudheid. Nieuw ste archeologische ontdekkin gen, door Kurt Benesch. Zuid- Hollandsche uitgeversmaat schappij, Baarn. 39.50. Wildp bloemen. Meer dan duizend soorten in unieke kleurenfoto's, door Roger Philips en Suzette E. Stumpel-Rienks. Spectrum Na- tuurgids. Uitgeverij Het Spec trum, Utrecht, 2950 (wordt later 37.50). De natuur bij dag en bij nacht. Tekst Richard Adams Max Hooper, illustraties David God- dard Stephen Lee. Uitgeverij Het Spectrum, 22.50. Niet verloren, niet gewonnen, door Sigrid Fronius. Argentinië en de ontwikkeling van de pero- nistische arbeidersbeweging. Uitgeverij Het Wereldvenster, Baarn. 24.50. Uw geld en uw leven, door Vincent Bakker. Het verzekeringsbedrijf ontmaskerd. Uitgeverij Agathon, Bussem. 22.50. Eurocommunisme en staat, door Santiago Carrillo. Uitgeverij Van Gennep, Amsterdam, 19.50. De uitvindingen van Leonardo da Vinei, door Charles Gibbs-Smith. Uitgeverij Unieboek, Haarlem. 19.50 (na 1 augustus 1978 27.50). Winkler Prins Geschiedenis der Nederlanden, deel 3, 1780 tot 1970, geïllustreerd, 366 bladzij den. Uitgeverij Elsevier Amster dam/Brussel. 75. Betoverend Bali, Auteur: Bob Ta- dema Sporry. Foto's Auke A. Ta- dema. Uitgeverij Unieboek/Fi bula-Van Dishoeck, Haarlem. Tot 1 oktober 24.50, daarna 32.50. Jazzdans. Oefeningen en dans- combinaties in beeld, door Elske Scheller. Geïllustreerd met vele foto's. Uitgeverij Hollandia, Baarn. 27.50. Encyclopedie van de godsdien sten, kerken en sekten, samen gesteld door prof. dr. C. J. Bleek- er. Uitgeverij Elsevier, Amster dam. Gebonden 27.50, paper- beek 22.50. delijk de (verdiende) overwin ning opleverde. Voor Godyla scoorden Harry van der Zwet, Gerard van Beek (2x), Jan van Slooten, Jos Faas en Frans van der Laan de doelpunten. Vrijdag a.s. speelt Godyla de return. Aan vang 20.00 in de Gemeentelijke Sporthal in Lisse. Maertens wint in Ronde van Zwitserland BULLE - Uiteindelijk restte hem de prijs voor de strijdlustigste renner. Een troostprijs, die de Belg Ludo Peeters na afloop van de zesde etappe van de Ronde van Zwitserland kreeg uitgereikt, omdat hij in de rit van Solothurn naar Bulle 118 kilometer alleen op kop had gezeten en tenslotte toch nog door de jagende meute was achterhaald. Peeters, die als 75ste finishte, was na 62 kilome ter gedemarreerd. Langzaam maar zeker liep hij uit op het sla pende peloton. Op zeker moment had hij een voorsprong van 9 mi nuten en 25 seconden. Peeters moest echter tol betalen voor zijn roekeloze krachtensmijterij. Bij de beklimming van de berg bij Avry-sur-Matrans was zijn voor sprong al gereduceerd tot 4 minu ten en 45 seconden. Die wetenschap gaf het peloton vleugels. Onder aanvoering van de Italiaan Bellini werd de jacht op Peeters ingezet. In het zicht van de finishstad Bulle werd de vermetele Belgische vluchter achterhaald. In gesloten formatie daverde de rennerskaravaan op de meet af en in de sprint klopte Freddy Maertens de Duitser Die trich Thurau, die de Zwitser Bru no Wolfer voorbleef. De beste Nederlander was Bert Scheune- man, die als zesde het finishdoek passeerde. In het algemeen klassement be houdt de Zwitser Sutter de lei ding. Johan v.d. Velde staat met een achterstand van 1.34 op de vierde plaats

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 14