GELIJKSPEL VOLDOENDE? Arie Haan: „Er lag vier jaar wraak in dat schot" STAND GROEP A Topscorers DOELPUNT: WEGWEZEN... Tel uit je winst SPORT SPORT SPORT SPORT CORDOBA - De jubel die aanvan kelijk de Oranje-kleedkamer be heerste ebde toch vrij snel weg. "We hebben, sprak Rob Rensen- brink bedachtzaam, "die Duit sers toch maar mooi weggespeeld na rust. Ze kwamen niet meer aan de bal de eerste twintig minuten. Daarom zou ik het zo verschrik kelijk onverdiend hebben gevon den als we toch nog hadden verlo- ,J£n toen hei2-1 werd, toen dacht ik, nou dat was het dandaar hebben die lui toch weer hun spreek woordelijk geluk. Maar al na een paar minuten verdween bij mij en ook bij de anderen dal idee Want ze leken op, leeg gespeeld Het positieve voor mij van deze wedstrijd is vooral het feit dat we tot tweemaal toe veerkracht ge noeg hebben gehad om terug te komen. Dat had toch niemand twee weken terug durven den ken Over zijn eigen rol in deze wedstfijd merkte Rensenbrink op: "Ik was kansloos voor een mooie partij. Met die Bertie Vogts in je nek valt er weinig fraais te bieden. Als je een man op je krijgt, die alleen maar de opdracht heeft jou koste wat het kost uit te schakelen, heb je altijd een slechte avond". Veel gesproken zal er binnen Oran je nog worden over de tweede Duitse treffer. Piet Schrijvers. "Iedereen was nog aan het protes teren tegen die vrije trap. Ja, wat maakt dat uit of hij terecht of ont erecht was. Ze nemen hem toch Nou. Dieter Muller stond tussen vier van ons in en hij mocht toch nog rustig inkoppen Dat mag na tuurlijke nooit gebeuren. Eerst werken, dan praten." Schrijvers gaf volmondig toe dat hij niet meer geloofd had in de kan sen van zijn ploeg na die fortuin lijke Duitse treffer. De doelman. "Kijk. het begon al te dringen met de tijd ook. En hoe gaat dat meestal. Je gaat jagen en je krijgt er nog een paar om je oren. We mogen dan ook wel een stand beeld oprichten voor René van de Kerkhof. Fantastisch zoals hij die gelijkmaker maakte" Nog meer lof was er voor het schot waarmee Arie Haan het ongesla gen record van Sepp Maier aan flarden schoot. Haan: "Ik moet eerlijk zeggen, er lag vier jaar wraak in dat schot. Ik zag hem gaan en ik dacht, godzij dank, dat wordt hangen, daar kan hij nooit meer bij. Zo n goal, die maakt je hele WK goed, dat is een moment van voldoening, datje aan ande ren niet duidelijk kan maken Nou daarna hebben we ze toch ze ker weggespeeld, ze kwamen niet meer aan de bal. we hadden met een beetje meer geluk met 3-1 moeten winnen. Maar toen werd het 2-1 voor hun. Ik dacht dat de grond onder me wegzakte. Ineens was het allemaal weer terug van die finale vier jaar geleden Dan gaan we weer onverdiend verlie zen,dacht ik. En toen riep ik tegen Krol, kom op, allemaal naar vo ren, we laten ons geen tweede keer kloppen. Gelukkig vonden we al lemaal heel snel ons zelfvertrou wen, gewoon omdat we tot op dat moment duidelijk de betere ploeg waren geweest. En al na vijf mi nuten zei ik tegen Wim Jansen, we spelen gelijk, dat kan niet mis." Dick Nanninga. de man die een ui terst kortstondig optreden had in deze wedstrijd van Nederland te gen West-Duitsland: "Die Höl- zenbein die schopte me eerst on deruit en toen ik op wilde staan trok hij me nog aan mijn neus Nou. toen heb ik daar iets van te gen die scheidsrechter gezegd en toen trok hij geel. Dat vond ik zó onverdiend, dat ik hem inder daad wel een beetje midden in zijn gezicht heb uitgelachen. Toen kon ik gaan" Pim Stoel De stand in groep a is: Nederland2 1 1 0 3 7-3 Italië 2 110 3 1-0 West-Duitsland2 0 2 0 2 2-2 Oostenrijk 2 0 0 2 0 1-6 BUENOS AIRES - De winnaar van de wedstrijd van komende woensdagItalië-Nederland, mag zich eerste van groep a noemen, waarin Oostenrijk als enig land al is uitgeschakeld, en gaat over naar de eindstrijd van zondag 25 juni. Bij een gelijk spel is Nederland in ieder geval boven Italië geplaatst. Vermoedelijk ook boven West-DuitslandDe regerende wereld kampioen kan alleen boven Nederland eindigen en groepswinnaar worden, als de wedstrijd van woensdag tegen Oostenrijk met ten minste vier doelpunten verschil in winst wordt omgezet. In dat geval hebben namelijk alle drie landen vier winstpunten. Het doelslado beslist dan. Thans staat Nederland met 7-3 op plus-4. West-Duitsland staat met 3-3 op nul. Indien het doelsaldo van Nederland en West-Duitsland gelijk is wordt het land dat het meeste goals heeft gescoord heeft als eerste geplaatst. Dat staat uiteraard pas vast als de resultaten van ko mende woensdag kunnen worden ingevuld. Als ook dat aantal gelijk is beslist de plaats die het land in de eerste einronde in zijn groep heeft bereikt. Dat kan echter in dit geval geen uitsluitsel geven. Nederland en West-Duitsland werden im mers beide tweede in hun groep. Het organisatie-comité moet dan zijn toevlucht nemen tot de laatste en tevens minst sympathieke selectiemethode. Het lot zal dan te hulp worden geroepen. Dat is in de geschiedenis van het toernooi om de wereldbeker nog nooit het geval geweest Hoewel Rob Rensenbrink hem nog tot andere gedachten poogt te brengen is arbiter Baretto onverbiddelijk. Nanninga moet eruit. CORDOBA - Zo blijft het Nederlandse elftal dus een reëele kans houden op de finale zondag in het River Plate sta dion in Buenos Aires. Het gelijke spel tegen West-Duits land vormde daartoe de basis. En hoe verdiend was dat gelijke spel. hoe eigenlijk had Oranje in wezen de volle winst moeten hebben in deze voetbalthriller van de eerste orde. Hoe somber ook echter zag het er halverwege de tweede helft uit toen Dieter Müller zijn ploeg naar een volstrekt geflatteerde 2-1 voorsprong had gekopt. Na het moment geloofden er maar weinig meer in de kansen van het Ne derlandse elftal. Maar op het beslissende moment toonde de Happelformatie het karakter nodig om in dit wereld- toernooi hoog te eindigen Dat het René van de Kerkhof was die de gelijkmaker liet aanteke nen moet voor de man. die aan vankelijk weinig succes had met zijn solo's, een enorme voldoe ning zijn geweest. Oranje had overigens alle kansen gehad om de weifelende West- duitse formatie direct na rust naar een verdiende nederlaag te spelen. Het enorme veldover- wicht dat in die periode groeide kon echter door de jagende Hol landers niet in een treffer worden omgezet. Nederland-West-Duitsland. De re prise van de WK-finale van 1974. Een puntendeling nu, die echter als winst van Oranje moet wor den beschouwd en zeker als ver lies voor de Duitsers. Immers, coach Schón had het van te voren duidelijk gesteld, we moeten winnen, anders kunnen we het vergeten. Dat zijn ploeg zo snel op een 1-0 voorsprong zou weten te komen moet Schön hebben verrast. Al na vier minuten maakte Brandts een overtreding tegen Dieter Müller, Bonhoff nam de vrije trap, Schrijvers keerde het schot v/el maar kon niet meer verhin deren dat Abramczik uit de re bound kon scoren. Dat was een enorme tegenslag voor de Hap pelformatie. Die echter maar een paar minuten nodig had om het BUENOS AIRES - Na dc tweede speeldag van de tweede eind ronden van het toernooi om de wereldbeker in Argentinië is er aan de kop van de ranglijst niets veranderd. Rob Rensenbrink en de Peruaan Teofilo Cubillas bleven met vijf doelpunten de lijstaanvoerders. Het duo wordt gevolgd door Rep en de Italiaan se spitsspeler Rossi met elk drie treffers. De lijst ziet er als volgt uit: 1. Rob Rensenbrink (Ned.) en Cu billas (Per) 5 doelpunten, 3. Rep (Ned) en Rossi (Ital) 3, 5. Luque (Arg.), Kempes (Arg.), Dirceu (Bra), Dieter Müller (Wdl.), Rummenigge (Wdl), Flohe (Wdl), Bettega (Ita), Krankl (Oos.), Bo- niek( (Pol) en Gemmill (Sch) ie- f*er 2. Vlammend Het was in de 26ste minuut Arie Haan die het langzaam groeiende overwicht van Oranje gestalte zou geven. Hij vestigde met zijn vlammende schot over dertig me ter een record. Want Sepp Maier, sedert de finale '74 (penalty van Neeskens) niet meer gepasseerd in WK-wedstrijden bleef als aan de grond genageld staan toen Haan aanlegde en zag verstard toe hoe het leer net langs de paal in het verdween. Waarna het Nederlands elftal, ge dragen ditmaal door een uitblin kende Ruud Krol, de aangesla gen Duitsers aan alle kanten voorbijliep. Doelpunten zou Ne derland voor rust evenwel niet produceren, al was Rep met een halve omhaal erg dicht bij 2-1. Tot zijn opluchting zag Maier de bal nog juist langs de kruising zeilen. Meteen na de aftrap nam de forma tie van Happel het heft weer in handen en hoewel de ploeg twin tig minuten lang de wedstrijd volkomen domineerde ontstond er toch slechts eén reëele kans op een treffer. De Duitsers, die nau welijks kans zagen de bal langer dan twintig seconden in bezit te houden, konden echter opge lucht ademhalen toen René van de Kerkhof iets te gehaast een goede kans wilde verzilveren. Zelden zal Helmuth Schön het zó benauwd hebben gehad als in die periode. De genade stoot voor de eens zo trotse Mannschaft leek een kwestie van tijd. Maar als zo vaak liep het allemaal weer eens anders. Een onbenullige overtreding van Haan tegen Holzenbein - Haan protesteerde daarop bij de arbi ter, maar vergat zijn aandacht aan het spel te schenken - resulteerde in een vrije trap die Beer op links bereikte. Zijn voorzet was op maat en Dieter Müller kon vrij inkoppen. Dat was 2-1 voor West- Duitsland en de ploeg stond daarmee eigenlijk al met éen been in de finale. Aan de kant be gon Nanninga zich warm te lopen om als een stormram te fungeren in het ongetwijfeld te volgen Oranje-offensief. En voor de tweede maal deze avond bleek de Happelformatie over voldoende moreel te beschikken om deze tegenslag op te vangen. LIMA - Naar eerst vrijdag bekend is geworden hebben gevangenen in de beruchte "El Sexto'-gevangems in de Peruaanse hoofdstad Lima vorige week zondag van de doelpunten van hel Peruaanse team tegen Iran geprofiteerd om te onstappen. Terwijl de bewakers enthousiast de wedstrijd op tv volgden was iedere treffer in dit duel (door Peru gewonnen met 4-1) het sein voor éen der gevangenen via het dak te ontsnappen. Tot nu toe zijn slechts drie van de vijf die ontkwamen weer gepakt. Rep antwoordde met een solo van waaruit hij keihard de lat boven de beduuste Maier trof. Opnieuw verhoogde Oranje het tempo en begon een wanhopig slotoffen- sief: Wildschut werd geofferd voor Nanninga, Krol trok met zijn ploeg mee naar voren wanneer het maar kon en in de 83ste mi nuut kon dejubel losbarsten. Re né van de Kerkhof ging er in zijn eentje vandoor en voordat Mayer het wist lag de bal achter hem in het net: 2-2. Nog zeven minuten restten Oranje om te proberen alsnog de op zich verdiende zege te halen. In die zeven minuten zou Nanninga het veld moeten ruimen. Hij kreeg geel wegens aanmerkingen op de leiding en rood omdat hij vervol gens de Urugees Ramon Barreto in het gezicht uitlachte Dissonant Het was de enige dissonant van de avond. Arie Haan, de man die met zijn geweldige schot zijn ploeg over de eerste moeilijke periode had heengeholpen: „Je kan ach teraf zeggen we hadden moeten winnen. In wezen is dat ook zo. We waren sterker, die West-Duit sers zijn me verschrikkelijk te gengevallen. Telkens als wij de bal hadden gingen ze als hazen naar achteren. Maar aan de ande re kant, als je twee keer zo stom achter komt, heb je jezelf natuur lijk ook nog wel wat te verwijten. In ieder geval hebben wij nu alle kansen om in de finale te komen. De doelpunten die wij tegen Oos tenrijk scoorden zouden straks daarvoor wel eens beslissend kunnen zijn". Somberheid troef bij Helmut Schön. Het duurde lang. erg lang voordat de coach bereid bleek zijn visie te geven. „Nooit snauwde Schön, „had mijn Mannschaft die voorsprong in de tweede helft mogen prijsgeven. Als je in zo'n beslissend duel voor komt. mag je geen enkel risico meer nemen". Zijn ploeg had dat wel gedaan. Met fatale gevolgen. Overigens, aldus Schon, „Had het Nederlands elftal hem ver rast, vooral door het geweldige tempo en het intelligente spel up het middenveld. Over de hele wedstrijd genomen was de 2-2 volgens Schön verdiend te no- PIM STOEL "Dus daar is-ie gebleven", lijkt Sepp Maier te denken. Willy van de Kerkhof heeft geen oog meer voor dit tafereeltje. Hij is op zoek naar Arie Haan om hem te feliciteren met zijri schitte rende treffer. ROSARIO - Wegens het verkopen van kaartjes op de zwarte markt heeft de politie zaterdag in Rosa- rio, de plaats waar Argentinië zijn wedstrijden speelt in de tweede ronde van het toernooi om de we reldbeker, twintig mensen gear resteerd. De politie nam onge veer honderd kaarten in beslag voor de wedstrijden Argenti- nië-Brazilië en Argentinic-Peru. Ook het "zwart" verdiende geld moest worden ingeleverd. De il legale kaartverkopers werden drie dagen in hechtenis geno men. Er zijn overigens voor het duel tegen Brazilië kaartjes ver kocht die duizend gulden op brachten. Na dc tweede speeldag van de tweede eindronde van het toer nooi om de wereldbeker is het toeschouwersaantal gestegen tot ruim 1.4 miljoen. Gisteren waren de ontmoetingen tussen Nederland en West- Duitsland in Cordoba en tussen Argentinië en Brazilië in Rosario tot op de laatste plaats uitver kocht. Het totale aantal toe schouwers voor dc op gisteren gespeelde wedstrijden bedroeg 193.000. Er moeten nog 370.000 toegangs bewijzen worden verkocht om het in West-Duitsland in 1974 ge stelde record van 1.77 miljoen te verbeteren.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9