Israëlische regering steunt compromis Begin Russische generaals in Angola KREMLIN VALT UIT NAAR AMERIKA Ierse priester vrijgelaten na ontvoering I j\ Gekleed vooreen „Onderhandelenpas na vijf jaar vrede99 Begin nu minder populair In de Ton Menkenhal: tot 13 aug. a.s. Jeugdstad Nog slechts 7 dagen: CINEMA 180 TINDEMANS LIJMT BELGISCH KABINET Cambodjaanse aanval op Thailandse vissers ^AVONDJE rC UIT ailJi li/afuuxke MAANDAG 19 JUNI 1978 BUITENLAND PAGINA 7 LONDEN (AP) - De Sovjet- Unie heeft volgens het Britse blad "Sunday Times" elf ge neraals naar Angola gestuurd om daar in verband met een mogelijke invasie vanuit het naburige Namibië belangrij ke posten in te nemen die tot dusverre door Cubanen wer den bekleed. De Parijse correspondent van het blad zei in goed ingelichte kringen te hebben vernomen dat "hooggeplaatste Russi sche officieren nu de leiding hebben over alle zee- en luchtstrijdkrachten en de mi litaire inlichtingendienst van het land". Bovendien, aldus de corres pondent, hebben Oostduit sers, "die als betrouwbaarder gelden dan de Cubanen", nu het beheer overgenomen van alle verbindingen in het land, militair zowel als civiel. De correspondent, Anthony Terry, zei dat men in kringen van de westerse inlichtingen diensten voorspelt dat de vol gende fase in de Russische ac tiviteit zal bestaan uit het steunen van een Swapo-inva- sie van Namibië, het aan grondstoffen rijke gebied ten zuiden van Angola dat op 31 december onafhankelijk van Zuid-Afrika moet worden. Guerrillastrijders van de Swa- po, de zuidwestafrikaanse volksorganisatie, vechten al bijna tien jaar tegen de Zuid- afrikaanse troepen in het ge bied. De Russische opperbevelheb ber in Angola is volgens Terry een zekere generaal Tsjaha- novitsj. Ook de eerste onder bevelhebber van de Russi sche landstrijdkrachten, ge neraal Bassili Ivanovitsj Pe- trov. zou zich in Angola be vinden. Terry noemde verder nog de volgende naar Angola overgeplaatste Russische ge neraals: Paramonov. Gonts- jarenko, Kroeptsjenko, Pe nen. Trofinimenko, Tsjats- jenko, Odanessian-Vargaor, Kodan, Zapoetriov en Post- olov. Cubaanse troepen met door de Sovjet-Unie geleverde wa pens en materieel hebben een belangrijke rol gespeeld in de Angolese burgeroorlog die de marxistische Angolese volksbevrijdingsbeweging van president Agostinho Ne- to aan de macht bracht. De pro-westerse guerrillabewe ging Unita (nationale unie voor de totale onafhankelijk heid van Angola) zet de strijd echter voort en schijnt in de afgelopen weken enkele overwinningen te hebben be haald. MOSKOU (Reuter) - De Sovjet-Unie heeft zaterdag de Verenigde Staten in een scherpe aanval alle schuld gegeven van de huidige spanningen tussen de su- permogendheden. In een uitvoerig arti kel in de Pravda en andere grote bladen wordt gezegd dat er veranderingen in de Amerikaanse politiek plaatsvinden die gevaarlijk zijn voor de zaak van de vrede. De regering-Carter voert de bewape ningswedloop op, vertraagt opzettelijk de besprekingen met Moskou over be perking van de kernwapens, houdt niet op zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de Sovjet-Unie en inspireert een nieuw-kolonialisme in Afrika, aldus de Pravda. In het artikel, dat door de hoogste kringen in het Kremlin moet zijn goedgekeurd, werdterop gehamerd dat de Sovjet-Unie de weg van de vrede heeft gekozen en niet zal wijken voor "sabelgerinkel". Volgens de Pravda is het niet Moskou, maar Washington dat nog geen defini tieve keuze heeft gemaakt. De Ameri kaanse regering zou proberen af te wij ken van de beginselen in de betrekkin gen die eerder zijn uitgewerkt samen met de Sovjet-Unie en "die de erkenning omvatten van het feit dat er in een kern tijdperk geen aanvaardbaar alternatief is voor vreedzame coëxistentie", aldus het blad. Punt voor punt worden Carters beschul digingen bestreden over de Sovjet-poli tiek in Afrika, het negeren van mensen rechten en wat de Amerikaanse presi dent noemde de "onnodige militaire uit bouw". Een ontmoeting van president Carter met de Russische president en partijleider Leonid Brezjnjev zou kunnen bijdragen tot een vermindering van de spanning tussen de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie. Via een interview in de Dallas Ti mes Herald herhaalde Jimmy Carter gis teren zijn uitnodiging aan Brejynjev voor een bezoek aan Washington. Hij vond niet dat er sprake is van een crisis in de Amerikaans-Russische betrekkin gen. "Ik zou hem graag ontvangen, ook al zou er nog geen nieuw SALT-akkoord in het zicht zijn. Een ontmoeting zou hoe dan ook bijdragen tot een verbetering van het begrip en de harmonie tussen onze landen", zo meende Carter. De Ameri kaanse president herinnerde er overi gens aan dat Moskou geen heil ziet in een top zolang het welslagen van de SALT- onderhandelingen niet vast staat. Hij beklemtoonde de vele gemeenschappe lijke belangen van de Verenigde Staten de Sovjet-Unie. ADVERTENTIE JERUZALEM (AFP/UPI/AP) - De Israëlische premier, Menachem Begin, heeft gisteren de steun van zijn kabi net gekregen voor een compromis-formule, waarin staat dat Israël zal instemmen met onderhandelingen over de toekomst van de bezette gebieden vijf jaar na vestiging van een vrede in het Midden-Oosten. De formule gaat een stap verder dan een eerder verklaarde be reidheid tot herbestudering van de situatie, maar de minister van Kou en sneeuw in Frankrijk PARIJS (AFP) - Een week voor de zomer is zaterdag in de bergstre ken in het zuiden en oosten van Frankrijk sneeuw gevallen. Er deden zich sneeuwbuien voor op 1700 meter hoogte in het zuiden en boven de 1000 meter in het zuiden, oosten en middenoosten van Frankrijk. In Parijs werd za terdag een kouderecord geves tigd: 13 graden. Volgens opiniepeiling: De langgerekte discussie over de beantwoording van de Ameri kaanse vragen, die al in april aan minister van buitenlandse zaken Dajan werden gesteld, hebben de populariteit van de Likoed-ministers volgens hun gisteren gepubliceerde opinie peiling geen goed gedaan. De populariteit van premier Begin 54.2 procent is zelfs met meer dan zeven procent tot het laag ste niveau (eind september vo rig jaar) gezakt. Na het bezoek van de Egyptische president Sadat aan Jeruzalem bereikte de populariteit van de Israëlische premier met 78.3 procent zijn absolute hoogte punt. Hoewel minister van de fensie Weizman na een daling van bijna tien procent met 68.8 procent zijn laagste populariteit heeft bereikt sinds hij zijn hui dige post een jaar geleden is gaan bekleden is hij verreweg de populairste minister uit het ka binet gebleven. Ook Dajan bevindt zich na een da ling van 7.6 procent met een po pulariteit van 51.2 procent op zijn dieptepunt als minister van buitenlandse zaken. ADVERTENTIE van 19 tot 22 uur iedere avond uitsluitend cartingrijden met 6 gloednieuwe snelle wagens Een Amerikaanse sensatie die U moét beleven. U zit a.h.w. zelf in het vliegtuig of raast in de enorme achtbaan. Gehele dag, óók 's avonds voorstellingen van ±15 mi nuten. Entree 2.—. Met een jeugdstad dagkaart ad 6- gratis entree. Ton Menkenhal Vondellaan defensie, Ezer Weizman, had er felle kritiek op. Hij had krachtig aangedrongen op een sterkere belofte om een beslissing te ne men na een interim-periode van vijfjaar. Vandaag is door Egypte scherpe kritiek geleverd op de verklaring. 'De regering van Israël acht het van vitaal belang het vredesproces tussen Israël en zijn buurlanden voort te zetten", aldus de Israëli sche verklaring. Daarin werd ge zegd dat Israël aanvaardt dat vijf jaar na de toepassing van de ad ministratieve autonomie in de gebieden van Judea en Samaria (Cisjordanië) en Gaza. "de aard van de betrekkingen wordt be studeerd en goedgekeurd over eenkomstig de suggestie van elk der partijen". Om tot een akkoord te komen zul len de partijen onderling onder handelen, met de deelneming van vertegenwoordigers van de inwoners van Judea, Samaria en Gaza, die gekozen zijn overeen komstig de bepalingen van het statuut voor bestuursautonomie De vier ministers van de belang rijkste coalitiepartner in het ka binet, de Democratische Her vormingsbeweging van vice- premier Yigael Yadin, steunden het pleidooi van minister Weiz man voor een krachtiger belofte Peres Oppositieleider Shimon Peres (Ar beiderspartij) kritiseerde de ver klaring van de regering als een "papieren wegversperring tegen de vorming van een Palestijnse staat", die, naar hij zei, vermoe delijk zou volgen na het verlenen van zelfbestuur. "Aan de andere kant bevat zij geen van de ele menten om de weg naar onder handelingen te openen", aldus Peres. Oud-minister van buitenlandse za ken Abba Eban (oppositie) zei dat uit de verklaring geen fundamen tele bereidheid bleek te doen wat gedaan moet worden, "de nood zaak een territoriaal compromis op alle fronten te aanvaarden" Een woordvoerder van de bewe ging "Vrede Nu", die duizenden Israëliërs mobiliseerde voor ma tiging van het regeringsstand punt, noemde het besluit "een dodelijke slag voor het vredes proces". Egypte Egypte betreurt dat Israël geen po sitief antwoord heeft gegeven op Amerikaanse vragen over de toe komst van de westelijke Jor- daanoever en de strook van Gaza, zo is vandaag uit officiële bron vernomen. "We betreuren de on verzettelijkheid van premier Be gin", aldus een zegsman. On danks het teleurstellende ant woord van Israël zal president Sadat van Egypte contact blijven houden met de Amerikaanse pre sident Carter om te pogen een oplossing voor de kwestie te vin den. Egyptische functionarissen hebben hun hoop nu gevestigd op een actievere rol van de Ver enigde Staten om het vredespro ces weer op gang te brengen. Het Egyptische dagblad Al Aehram verweet Israël vertragingstaktie- ken en Al Gomhouria betreurde dat Israël geen opheldering heeft verschaft over de maatregelen die na de overgangsperiode van vijf jaar voor deze gebieden ge nomen zullen worden. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wilde nog niet reageren op het Israëlische besluit, maar liet weten dat de contacten met Israël en Egypte voortgezet zullen worden. De Palestijnse bevrijdingsorgani satie "PLO heeft gisteren in Bei roet verklaard dat Israël voorne mens is de bezetting van de westelijke Jordaanoever te laten voortduren, ondanks de Israëli sche toezegging om vijf jaar na ondertekening van een vredes verdrag in het Midden-Oosten over de toekomst van de westoe ver en de strook van Gaza te on derhandelen. Gebruik'm goed. Een lachende premier zijn kabinet had BELFAST (AP) - Protestantse ex tremisten hebben gisterochtend in Belfast een roomskatholieke priester ontvoerd en in gijzeling genomen en even later weer vrij gelaten uit vergelding voor de ontvoering van een politieagent door het Ierse republikeinse le ger (IRA). Volgens de politic werd de priester, de 59-jarige Hugh Murphy, ont voerd na een worsteling voor zijn woning. Het was de eerste maal dat een priester het slachtoffer werd van de politiek-religieuze tegenstellingen in Noord-Ier- land, die tot dusverre al aan ten minste 1840 mensen het leven hebben gekost. Kort na de ontvoering werd een ra- BRUSSEL (AP) - De regeringscri sis in België is gisteren praktisch tot een einde gekomen nadat premier Leo Tindemans bekend maakte dat de coalitiepartners overeenstemming hebben be reikt over de geschillen waarover zij vorige week vielen. De crisis zal formeel pas voorbij zijn wan neer koning Boudewijn het don derdag door Tindemans inge diende ontslag weigert. Het Bel gische staatshoofd had Tinde mans eerder te kennen gegeven het ontslag van het kabinet niet te aanvaarden. Ook binnen het parlement bleek men geen kabi- netskrisis te willen. Het Belgi sche kabinet bestaat uit christen democraten, socialisten en twee kleinere coalitiepartijen. Na een vier uur durend beraad gis terochtend deelde Tindemans mee dat de vier partijen over de drie belangrijkste geschilpunten overeenstemming hadden be reikt. Deze bestaan uit concrete maatregelen met betrekking tot de decentralisatie van het be stuur, bezuinigingen en bijzon dere bevoegdheden die de over heidsuitgaven moeten beperken. BANGKOK (AP)- Bij een aanval in het afgelopen weekeinde van twee Cambodjaanse kanonneerboten op zeven Thailandse trei- lers zijn tien Thailandse vissers gedood en drie zwaar gewond. De aanval vond plaats met raketten en automatische wapens. Thailand en Cambodja zijn gewikkeld in een conflict over de wateren bij het eiland Koed. dat is ontstaan nadat Cambodja had doen weten dat dit zeegebied deel uitmaakte van een Cam bodjaanse "exclusieve zóne" die strekt tot 200 mijl uit de kust. FRANKFORT iMELUN (AP IDPA)- Met waterkanonnen en rubber kogels heeft de politie van de Westduitse stad Frankfort gepro beerd duizenden linkse demon stranten uiteen te drijven, welke afgelopen zaterdag op een plein in het oude centrum van de stad bijeengekomen waren om te de monstreren tegen een bijeenkomst van de extreem-rechtse "National Demokratische Partei" (NDP). Bij de ongeregeldheden werden minstens 63 mensen gewond. Er waren ongeveer vijfduizend te gen-demonstranten op het plein samengekomen. Onder de ruim vierduizend NDP'ers bevonden zich volgens een verklaring van de politie, verscheidene knok ploegen "die op botsingen met links uit waren De NDP heeft de stad Frankfort toegezegd te zul len zorgen voor een vergoeding van de schade die is aangericht. In het Franse dorpje Blandy-les- Tours, nabij Melun, ongeveer veertig kilometer ten zuiden van Parijs, heeft de politie zaterdag avond een einde gemaakt aan een internationale bijeenkomst van neo-nazisten in een kasteel. Er zouden op de bijeenkomst van ongeveer vijftien personen, drie Nederlanders zijn geweest. Men was gekleed in Nazi-uniformen, een hakenkruisvlag werd gehesen ezangen diostation in Belfast opgebeld door een onbekende die vertelde dat de priester in handen was van "de Vrijheidsstrijders van Ul ster" en zei dat hem hetzelfde lot stond te wachten als de 42-jarige protestantse politieagent William Turbitt. Turbitt werd zaterdag in het zuiden van de county Armagh, nabij de grens met de Ierse Republiek, ontvoerd door leden van het IRA. Een collega van Turbitt werd ge dood. Volgens de politie raakte Turbitt gewond en men vreest dat hij inmiddels is overleden. De extremistische "provisionele" vleugel van het IRA heeft de ver antwoordelijkheid voor de ont voering van Turbitt opgeëist. Een woordvoerder van de organisatie verklaarde dat de politieman "voor een verhoor" gevangen wordt gehouden. Van de verblijfplaats van Turbitt had de politie op het moment van de vrijlating van pater Murphy nog geen enkel spoor. Ruzie binnen Koerdisch vrijheidsleger ISTANBOEL (AP) - Binnen de Koerdische onafhankelijkheids beweging Pesh-Merga in het noorden van Irak zijn felle ge vechten uitgebroken tussen aan hangers van de nationalistische leider Mulla Barzani en leden van een rivaliserende vleugel. Vol gens het Turkse dagblad Hur- riyet heeft de strijd zich inmid dels tot op Turks grondgebied uitgebreid. In het artikel werd niets gezegd over het aantal slachtoffers van de gevechten, maar volgens an dere kranten zijn inmiddels al tientallen doden gevallen. De eenheden van de Turkse militie in het gebied durven niet tussen beide te komen uit vrees dat de ingewikkelde politieke religieuse en ethnische tegenstellingen in het oosten van Turkije anders tot een uitbarsting op grote schaal zouden leiden. ADVERTENTIE klonken uit hel kasteel. DAMESMODE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7