Meerburg eist tunnel onder Hoge Rijndijk Het opgejaagde slot van het Leidse structuurplan Wijkt student uit naar kust? JOVD: snelle aanleg RW 11 Leidse jeugd vist om hengelkampioenschap BEWONERS BODEN HANDTEKENINGEN AAN Actief in vrije tijd Lorentzschool opent „nienvv schoolplein" met prestatie-loop MAANDAG 19 JUNI 1978 LEIDEN LEIDEN - De Rijksweg 11 (Lei- den-Alphen-Bodegraven) moet zo snel mogelijk worden aange legd. Een motie van die steking is dit weekeinde aangenomen op een congres van de landelijk Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie (JOVD) in Sloten. De motie die werd ingediend door de afdeling Leiden zegt dat de eco nomische ontwikkeling van de Leidse regio sterk bevorderd wordt door de aanleg van de Schiphollijn. De regio zou daar door uitermate geschikt worden voor opslag- en overslagbedrij ven. Om deze bedrijven "vol doende achterland" te geven is aanleg van een nieuwe oost-west-verbinding onont beerlijk, aldus de JOVD. LEIDEN - In de Witte Singel tus sen Noordeinde en Herenstraat zijn afgelopen zaterdag weer de Leidse hengelkampioenschap- pen voor de jeugd vervist. (zie fo to). Traditiegetrouw werden de wedstrijden georganiseerd door de Hengelaarsbond van Leiden en omstreken. Aan de wedstrijd, die werd begunstigd door fraai weer, namen in totaal 153 visser tjes deel in de leeftijd van tien tot vijftien jaar. In de categorie 10 tot 12-jarigen ging C. Schouten met de eer strij ken. Hij ving 16 visjes en dat wa ren er twee meer dan R. v. Does burg, die er 14 aan de haak sloeg. Derde werd D. Jansen met 12 LEIDEN Bewoners van de rivierenbuurt (Meer burg) in Leiden hebben vanmorgen op het ge meentehuis aangedrongen op een snelle bevei liging van het kruispunt Hoge Rijndijk bij de Leiderdorpsebrug. In een brief met 750 handte keningen aan de gemeente, provincie en rijks waterstaat eisen de bewoners spoedige toezeg ging voor de aanleg van een tunnel onder dit drukke en gevaarlijke kruispunt. De brief met handtekeningen werd op het gemeentehuis aangebo-< den aan wethouder Waal (ver keer). Bij hem drong de bewo nersdelegatie ook aan op een snelle oplossing. In de brief drei gen de bewoners zelf actie op de Hoge Rijndijk te ondernemen als Bij de ontvangst van de delegatie zei wethouder Waal dat de oplos sing in de eerste plaats een zaak van rijkswaterstaat is. Hij bena drukte echter dat de gemeente bij rijkswaterstaat naar de aanleg van een tunneltje steeft. De hand tekeningen noemde hij voor de gemeente 'een steuntje in de rug' De bewoners van Meerburg voeren al sinds 1962 actie om het kruis punt bij de Leiderdorpsebrug beveiligd te krijgen. In hun brief wijzen zij erop dat het oversteken over de Hoge Rijndijk vooral voor kinderen en ouderen le- vensgevaarkijk is. Men vindt de situatie zelfs zo gevaarlijk dat het niet verantwoord wordt geacht om kinderen onder begeleiding over te laten steken. Kinderen moeten veelvuldig de Hoge Rijn dijk oversteken omdat ze voor voorzieningen (zwembad, sport velden en scholen) zijn aangewe zen op Leiderdorp. wethouder Waal stuks en vierde R. Kerkvliet met 11. Vijfde in het eindklassement werd T. de Wit met 9 stuks. In de leeftijdscategorie van 13 tot 15-jarigen ging de overwinning naar J den Os. Met vijftien ge vangen vissen bleef hij de rest van de deelnemers een flink stukje voor. De tweede plaats was voor R. v.d. Kaay die er 12 ving, terwijl de derde plaats voor J Helverstein was met 11 visjes. De vierde en vijfde plaats werden gedeeld door twee deelnemers: J Schouten en G. Blijdenstein. Beiden kwamen tot een totaal van tien visjes. Na afloop van de viswedstrijd kwamen de deelnemertjes bijeen in het St. Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Daar werden aan de gelukkigen zeer vele fraaie prijzen uitgereikt door de voor zitter van de Leidse Hengelaars- bond, Koos Mark. Minister Ginjaar opent Centrum voor Milieukunde LEIDEN - Minister dr. L. Ginjaar van volksgezondheid en milieu hygiëne zal a.s. woensdag de offi ciële opening verrichten van het Centrum voor Milieukunde van de Leidse universiteit. Het cen trum is een samenwerkingsver band van de faculteiten godge leerdheid, sociale wetenschap pen. geneeskunde, wiskunde en natuurwetenschappen, centrale interfaculteit en rechtsgeleerd heid en houdt zich bezig met mi lieukundig onderwijs en onder zoek. De activiteiten op dit ge bied binnen de universiteit wor den door het centrum gestimu leerd, gecoördineerd en uitge voerd. Het Centrum voor Milieukunde richt zich bij z'n werk op concrete prbblemen, o.m. op het gebied van natuur, en landschapsbe houd in relatie tot diverse ruim telijke ontwikkelingen. Het cen trum heeft nu vier medewerkers. ADVERTENTIE Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40.- of Electronic-QUARTS SEIKO - CASIO - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNGHANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig EIGEN ATELIERS LEIDEN - Het leek er eind vorige week onverwachts even op dat het structuurplan voor de Leidse binnenstad in de slotfase onge lukkig zou sneuvelen. De opposi tie van raadsleden, die uit tijdge brek om uitstel van behandeling vroegen, bedreigde het binnen stadsplan met een ongewenst en vroegtijdig einde. Uitstel zou onvermijdelijk tot afstel binnen de huidige raadsperiode leiden en behandeling in de nieuwe - anders samengestelde - gemeenteraad was nog maar zeer de vraag. Voor het structuurplan dreigde zo een bestuurlijke dood et/bijzetting in de rij Oud-Leiden De vereniging Oud-Leiden or ganiseert vanavond een le zingavond in het museum De Lakenhal aan de Oude Singel 28-32. Drs. D.E.H. de Boer zal die avond een lezing houden over de pestepidemieën, die in de veertiende eeuw Leiden hebben getroffen. De bijeen komst begint om 8 uur. Af gelopen zaterdag maakten de leden van de vereniging een dagexcursie naar Hoorn en Medemblik. Max Tailleur De Max Tailleur Stichting houdt deze week in de ge meente Leiden een inzame lingsactie van gedragen kle ding onder de naam 'Geef Max de zak'. Enkele dagen voor de inzameling zal er huis-aan-huis een gele zak worden verspreid. Daarop staat vermeld op welke dag de kleding zal worden opge haald door het personeel van de Stichting. Van de op brengst worden van iedere 10.000 kilo kleding twee per sonen uit Leiden een vakantie aangeboden. Postduivennieuws PV 'LPC' hield een wedvlucht van het Franse Orleans met 161 oude duiven. De uitslag was: 1. J. Staffeleu, 2. J. Groe nendijk, 3,6, J. Rozier, 4. P. Landesbergen, 5. P. Groe nendijk, 7. Fr. Gijsman, 8,9, N. de Groot, 10. W. Schouten. PV "Columba" vloog eveneens op Orleans, maar met 89 oude duiven. De uitslag: 1,9,10, W. v.d. Nieuwendijk en Zn., 2, 4, 5 C. v.d. Nieuwendijk, 3, 8, J. Schipper, 6, 7, R. Platteel. PV 'Leiderdorp' vloog met 93 duiven op Orleans. De uitslag was: 1,4,5,8, J.C. Knijnen- burg, 2,3,6,9, H. Flippo, 7. W. de Haas, 10. M. Reijerse. FBL-succes De Franciscus Band Leiden heeft gisteren de eerste prijs van de eerste divisie behaald op een concours in Leid- schendam van de RK Bond van Muziekgezelschappen Zuid-Holland. Tweede werd Laurentius uit Voorschoten en derde de Rijntamboers uit Zoeterwoude-Rijndijk. In de eindklassering over twee da gen legde Franciscus beslag op de tweede plaats achter ere-divisionist Caecilia uit Schipluiden. De band stond onder leiding van tamboer- maitre Ton Rijnsburger. Wandelen (1) Wandelsportvereniging 'Zuid- West' organiseert op woens dag 21 juni een avondwandel tocht in en rondom Leiden. Deelnemers, die op die dag tussen zes uur en half acht op het VTL-voetbalterrein aan de Voorschoterweg aanwezig moeten zijn, kunnen uit drie afstanden kiezen: 5, 10 of 15 kilometer. Wandelen (2) Dezelfde wandelsportvereni ging heeft de wisselbeker van de Leidse avondvierdaagse, die vorige week werd gehou den, uitgereikt aan de Groen van Prinstererschool. Deze school nam met zestig leer lingen aan de avondvierdaag se deel. In totaal liepen er 357 wandelaars mee. Volgend jaar op naar de 500 deelne mers, aldus de wandelsport vereniging Zuid-West. Kleurplaatwedstrijd de kleurplaatactie ver bonden wedstrijd, georgani seerd door de Stichting Lei den Museumstad en bestemd voor de hoogste klassen van de lagere scholen is een groot succes geworden. De wed strijd leverde bij de Leidse VVV meer dan zeshonderd, voornamelijk goede, inzen dingen op. Achttien kinderen uit Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest vielen in de prij zen. Zij kunnen die woensdag 21 juni om drie uur ophalen in het rijksmuseum voor Geolo gie en Mineralogie De len stukken. De tijdnood bij de raadsleden is symptomatisch voor de slotbe- handeling van het structuurplan. Belanghebbenden protesteerden eerder al dat de tijd voor inspraak op het definitieve structuurplan te kort was. De druk van de ge meente om het binnenstadsplan binnen de aflopende raadsperio de rond te krijgen, leidde tot een onredelijk krap tijdschema. PvdA-wethouder Waal - de eerst verantwoordelijke wethouder voor het structuurplan - wil zijn visie op de binnenstad na een procedure van ruim twee jaar be grijpelijk graag aanvaard zien. De onzekere politieke verhoudingen - dus ook de vraag of zijn partij en hijzelf in een nieuw college te rugkomt - maakt die drang alleen maar groter. Met de politieke haast en de krappe inspraak haalt de gemeente zich intussen onnodig een valse schijn op het lijf. Voor buitenstaanders lijkt het erop alsof er iets doorge drukt moet worden. Behalve onjuist is dat na de eerdere voor beeldige inspraak rondom het structuurplan ook jammer. Dwars De haast van de wethouder werd hem vorige week bijna fataal. De raadsleden - opgejaagd in de be sluitvorming - gingen bij de af rondende commissiebehande ling massaal dwars liggen. De druk om snel te beslissen, keerde zich tegen de wethouder. Slechts met de grootste moeite kon deze de dreiging van uitstel bezweren. De verdediging van wethouder Waal tegenover de raadsleden dat het structuurplan (na de voorbe reidende ontwikkelingsschet-. sen) niets nieuws bevat mag dan formeel wel juist zijn, maar klopt feitelijk allerminst. Het struc tuurplan geeft nu eenmaal de de finitieve richtlijnen voor de toe komstige ontwikkeling van de binnenstad. Begrijpelijk en te recht dat de raadsleden daarover afgewogen en rustig een oordeel willen In de opgejaagde sfeer van ge haastheid rondom de procedure zijn de echte knelpunten in de discussie enigszins versluierd ge raakt. Onmiskenbaar komt steeds duidelijker naar voren dat het structuurplan vooral ingrij pend werkt tegenover de grote krachten in de Leidse binnen stad, de universiteit en het be- Door Kees van der Malen drijfsleven. De gemeente geeft via het structuurplan duidelijke aanzetten om naar deze partijen toe regelend op te treden. Voor het bedrijfsleven speelt voor al de voorgenomen concentratie van het winkelcentrum en de be perking van de auto ten gunste van voetganger en fietser. De universiteit krijgt te maken met een beperking van de omvangrij ke ruimte, die men voor de toe komst vrij wil houden. Die gemeentelijke bemoeienis leidt tot duidelijke spanning met de universiteit en het bedrijfsleven. Die spanning uit zich overigens zeer verschillend. De strijd tus sen gemeente en universiteit verloopt grotendeels achter de schermen in vormelijk overleg en nette brieven tussen beide colle ges. Het gevecht dat met de eco nomische sector gaat minder subtiel en grotendeels in de openbaarheid. De economische sector loopt via Leids City Centrum (LCC) en de Stichting Leidse Binnenstad voortdurend te hoop tegen de gemeentelijke plannen. De mid denstand voelt zich bedreigd in zijn economische vrijheid en wijt het mindere floreren van het Leidse winkelcentrum ongeveer eenzijdig aan de gemeente. Loopgraven in de vorm van een papieren loopgravenoorlog. Vanuit de ei gen veilige stellingen bestoken beide partijen elkaar voortdu rend met rapporten en nota's, maar van een serieuze discussie is ondertussen geen sprake meer De Kamer van Koophandel liet het vorige week nog simpelweg af weten in de laatste inspraakron de. Het verschil in inzicht was te groot voor een vruchtbare dis cussie, argumenteerde men. On dertussen spraken de raadsleden tegelijkertijd zonder rapporten van de Kamer van Koophandel (distributie-planologisch onder zoek) en de stichting Leidse bin nenstad (parkeerkelder Bees tenmarkt en "Leiden 'n lust"). Zo voeren de raadsleden de slotdis- cussie over het structuurplan de ze week in een situatie, waarbij zij enerzijds verstrikt zijn geraakt in teveel informatie en anderzijds interessante informatie missen. De kans dat de raad de grote lij nen uit het oog verliest en vervalt in een bestuurlijk detailisme is daarmee levensgroot. LEIDEN - De Stichting Leidse Studentenhuisvesting gaat dezer dagen praten met de VVV's en hotel- en pension exploitanten in Katwijk en Noordwijk over de mogelijkheid om noodgevallen onder de kamerzoekers gedu rende de wintermaanden onder dak te verlenen in vakantieappar tementen. Dit betekent dat Leidse eerste jaarsstudenten straks mogelijk vanuit hotels en zomerhuisjes aan de kust naar college gaan. De heer Van Rooyen, voorzitter van de stichting, spreekt nadrukke lijk van een experiment: "Het lukt de Stichting niet om voor de aankomst van de nieuwe groep eerste jaars haar wachtlijst te le gen. We zien dit dan ook als een tijdelijke zaak. De kamernood is zeer groot. Het gaat er om de meest urgente gevallen op te vangen. Die kunnen dat in sep tember aan tijdelijke woonruim te geholpen worden waar ze in april, wanneer het seizoen aan breekt, weer uit moeten verdwij nen. We hopen dan andere huis vesting voor ze gevonden te heb ben." Voor de minder urgente zoekers ziet het er somber uit: De ver wachting is dat de wachtlijst voor een Leidse kamer dit jaar tot zo'n 1700 personen zal op lopen terwijl ook de particuliere sector vrijwel uitgeput is. Zelfs de groep die tot voor kort als urgent werd aange merkt kan daardoor nog nauwe lijks op korte termijn geholpen worden. Er is daarom een nieuw criterium bedacht om met voor rang voor de toewijzing van een kamer in aanmerking te kunnen komen. De student moet vanuit zijn huidige woonplaats meer dan vier uur reistijd nodig heb ben om Leiden te bereiken. Dit betekent bijvoorbeeld dat Arn hemmers geacht worden hun studieprogramma vanuit het ou derlijk huis te volgen en naar Leiden op en neer te reizen. Leiden beschikt momenteel over 3800 kamers of wooneenheden voor studenten. Die worden cen traal beheerd door de Stichting Studentenhuisvesting. In de loop van het volgend studiejaar ko men er een aantal nieuwe kamers in het bestand van de Stichting bij omdat de restauratie van een aantal panden aan de Papen gracht voltooid is en de verbou wing van een aantal pandjes aan de Nieuwe Rijn binnenkort ook gereed komt. De Stichting Leidse Studenten huisvesting meent dat er een gro te stap in de richting van oplos sing van de problemen wordt ge daan wanneer de Kaiserstraatflat gebouwd zal worden. B en W hebben vorige week een bouw vergunning verleend voor de bouw van 200 appartementen aan de Kaiserstraat en het binnenter rein daarachter. Van de kant van de bewoners bestaan echter on- overkomenlijke bezwaren tegen deze bouw. Gevreesd wordt voor een nog grotere parkeeroverlast en er bestaan grote bezwaren te gen de hoogte van het bouwwerk. r Wegrennende leerlingen van de Lorentzschool nadat het startschot voor de prestatieloop is gege LEIDEN - Met het houden van een prestatieloop van vijf kilometer lengte is afgelopen zaterdag het schoolplein van de Lorentz school aan de gelijknamige kade geopend. Op zich een vreemde zaak om een schoolplein officieel te openen, maar de organisator, de oudercommissie van de school had daar een speciale re den voor. De afgelopen anderhalf jaar heeft zij zich namelijk inten sief beziggehouden met de aan kleding van het schoolplein. Er verrezen, na maanden van plan- nenmaken, houten speelobjec- ten, een voetbal-terrein, annex tennismuur en klimrekken. Dit alles werd onder supervisie van de oudercommissie ontworpen door een kunstenaar (tevens ou- der) en voor een deel uitgevoerd door de christelijke LTS. Het hoofd van de school de heer Fi- lemon zei tiidens zijn toespraak na het startschot zich gelukkig te prijzen met de oudercommissie én de samenwerking, als openba re school, met een schristelijke school. Hij wees op de wykfunc- tie die het schoolplein, vooral 's avonds al had, en zei verder te hopen dat de vrijdagavond ge houden kermis op het gloed nieuwe schoolterrein de laatste tekorten van de bouw zouden dekken. De prestatieloop, waarvoor wet houder Tesselaar het startschot gaf, trok honderden schoolkin deren. Erika Hoek kwam na twin tig minuten als eerste het school plein weer oprennen, gevolgd Velthu tweede werd en Jeroen die als derde eindigde. t Veld

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3