Voorkom verdere sloop oude panden eidse agenda Woonruimte jongeren Verontruste Oegstgeestenaren Nieuw biologie-project voor basisscholen Pater Kinman tot priester gewijd Ds. Meinesz wordt rooms-katholiek Krakers willen geen politie rond hun huis Voorschotense krakers eisen: Zeldzame lammergier gestorven OEGSTGEEST - "Het plotseling verdwijnen van panden zoals het 19e eeuwse aan de Leidse Straatweg 1, waar nu een benzine pomp is, en Curium heeft ons erg verontrust en doen besluiten aktie te nemen dit in de toekomst te voorkomen," aldus oudge meentesecretaris van Oegstgeest mr. Van Krieken. Samen met twee andere ongeruste Oegstgeester burgers heeft hij daarom enige maanden geleden per brief de bezorgdheid hierover bij het gemeentebesuur geuit. "Het is een landelijk verschijn sel," zegt mr. Van Krieken, "dat karakteristieke gebouwen uit vo rige eeuwen uit economische gronden worden afgebroken. Neem nu het gebouw Noordein de 5 in Leiden. De gemeente wei gert het pand op de monumen tenlijst te plaatsen, opknappen is onrendabel, dus zal het wel wor den gesloopt. Wij willen proberen te voorkomen dat als je op een dag door Oegstgeest loopt tot je ontsteltenis moet ontdekken dat weer zo'n stukje 19de eeuw is verdwenen," verduidelijkt Van Krieken. Winstgevender "Het is bekend dat particuliere bouwondernemeingen alleeen maar willen slopen en nieuw bouwen, hetgeen veel winstge vender is," zegt hij. Maar is nu niet een goede manier om veel meer dan nu het geval is dergelij ke gebouwen aan studenten ter huisvesting te geven?" vraagt hij zich af. "Als dat soort oude hui zen niet gebruikt of bewoond wordt verkrotten ze onherroepe lijk," waarschuwt Van Krieken. "Het is belangrijk," gaat hij voort, "dat de jeugd van nu kan zien hoe vroeger werd gebouwd en waarin werd gewoond. In de oude Ge meenteschool aan de Gevers straat bijvoorbeeld zijn de klas lokalen aan de noordzijde ge bouwd. Het uit 1879 daterende gebouw voldeed daarmee precies aan de scholenbouwfilosofie van die tijd dat zo min mogelijk direkt zonlicht in de klaslokalen voor schreef. Het licht zou allerlei weerkaatsingen tot gevolg heb ben en daarmee, zo werd gedacht, de concentratie van de school kinderen verminderen," vertelt hij. "Is het dan niet mooi en nut tig om de schoolkinderen van nu, die gewend zijn aan hun lichte en ruime lokalen, te kunnen laten zien onder welke omstandighe den hun voorouders moesten le ren?" vraagt hij zich dan ook af. Lelijk "In onze brief aan het gemeentebe suur hebben we ook ondermeer dit pand genoemd dat speciale aandacht verdient. Maar tijdens een gesprek met de wethouder van openbare werken hierover zie deze: "moeten we nu dat lelij ke gebouw bewaren?' "En dat is nog niet eens een pnbegrijpelijke reaktie," zegt Van Krieken, "want het is inderdaad geen echt mooi gebouw. Maar daar gaat het niet om. De kern van de zaak is niet mooi of lelijk, nuttig of schijnbaar nutteloos, maar dat het een typisch voorbeeld is van een 19de eeuws schoolgebouw En dat moet je voor het nage slacht bewaren," zegt hij beslist. "Overigens was het college van B en W erg ingenomen met ons ini tiatief. Ik zie het ook als een vorm van inspraak, je meebetrokken voelen met de dingen en die ook uiten." aldus de gepensioneerde gemeentesecretaris. "Juist voor Oegstgeest", vindt hij, "is het erg belangrijk er zo snel mogelijk bovenop te zitten als er weer iets ouds dreigt te verdwij nen. Wij hebben hier namelijk niet zoveel oude gebouwen om dat de gemeente eigenlijk pas rond de eeuwwisseling is ont staan. We moeten daarom erg op passen dat niet de werkwijze van voor de oorlog opleeft toen men maar sloopte wat toevallig voor de moker kwam. Zelfs Leidse stadspoorten zijn toen gevallen, iets wat we nu toch voor onmo gelijk zouden houden," aldus Van Krieken. In de brief aan het gemeentebe stuur heeft de schrijver en sa mensteller van twee boekjes met oude ansichtkaarten van Oegst geest dan ook een dertiental ge bouwen genoemd die hij graag op de monumentenlijst geplaatst zou zien. "Niet dat de klassifika- tie 'monument' noe een sloop volkomen kan uitsluiten", zegt hij, "maar het maakt dat toch wel vreselijk moeilijk." HANS SONDERS Wegversmalling Steenbakkerslaan LEIDERDORP - Vandaag is be gonnen met het opknappen van de Steenbakkerslaan in Leider dorp, tussen de Spanjaardslaan en de Zijloordkade. De rijbaan van dat gedeelte van de Steen bakkerslaan wordt tot 5 meter versmald. Het hierdoor vrijko mende straatgedeelte zal gedeel telijk als parkeerhaven worden herbestraat, gedeeltelijk worden ingericht als groenstrook. In to taal komen op het stuk van de Steenbakkerslaan waaraan nu wordt gewerkt 18 parkeerhavens. De rijstrook krijgt een bochtig verloop, zodat hard rijden ei vrijwel onmogelijk wordt. De re constructie duurt drie weken. In die tijd zal het betreffende ge deelte van de Steenbakkerslaan voor alle verkeer zijn gesloten. MAANDAG.19 JUNI 1978 LEIDERDORP - "De zomer komt steeds dichterbij. Geen dikke jas sen meer, veel buiten spelen, lek ker in het zonnetje zitten; Het zijn allemaal dingen waaraan je kunt zien dat na de koude winter- volgen, deze zelf te wijzigen of aan te vullen. Het werken in de directe omgeving en in de heem- tuin wordt er zonder uitgebreide voorbereiding door de leerkracht door mogelijk gemaakt. maanden en de soms nog frisse Het projekt 'bloemen en insekten voorjaarsdagen binnenkort 21 juni op de kalender staat". Zo be gint het nieuwe biologie-projekt "Bloemen en insecten" van de biologiewerkgroep Leiderdorp. De werkgroep heeft dit projekt in samenwerking met het gemeen tebestuur uitgegeven voor de derde en vierde klassen van de lagere school. Met 'bloemen en insekten' heeft de wordt afgesloten met een (kleine) tentoonstelling in het gebouwtje De Lange Akker (heentuin) op za terdag 24 en zondag 25 juni van 3 tot 5 uur. LEIDERDORP - Buurtver eniging Doesburg heeft zater dag weer het jaarlijkse uit stapje voor de kinderen uit deze wijk in Leiderdorp geor ganiseerd Met 65 kinderen in twee bussen ging men dit jaar vaar de Linnaeushof in Ben- nebroek. Een middag lang werd hier pony gereden, trampolineg esprong en en ge spetterd op de waterfietsen. De activiteiten van buurtver eniging Doesbrug zijn hier mee voor dit jaar nog niet af gelopen. 17 November bestaat deze vereniging 40 jaar. Een lustrum, dat het bestuur niet ongemerkt voorbij wil laten gaan. werkgroep in twee jaar tijd een WASSENAAR - De bisschop van De oude Gemeenteschool (uit 1879): een typisch voorbeeld van 19de eeuwse scholenbouw. Een gebouw dat volgens de verontruste Oegstgeestenaren speciale aandacht verdiend en bewaard moet blijven. pakket van zeven onderwijspro jecten gemaakt. Voor de hoogste leerjaren de onderwerpen 'herfst', 'winter' en 'water'; voor de middengroepen 'paddestoe len en spinnen', natuurkalender' en nu 'bloemen en insecten Ten slotte onder- em bovenbouw 'vijfbomen'. Aanleiding tot de samenstelling van deze projectem was twee jaar- .geleden het toegankelijk maken van de heemtuin voor het onderwijs.De heemtuin staat in de projekten dan ook dikwijls centraal. Zo is 'bloemen en insek ten' gebaseerd op een bloemen- tocht in deze tuin. Het personeel van de heemtuin heeft zitting in de biologiewerk groep naast een aantal onderwij zers. Daarnnst verzorgt het per soneel bij bezoeken aan de heem tuin de begeleiding. De projekten zijn zodanig opgezet dat de scholen de mogelijkheid hebben de geboden lesstof te Afrastering kapot na ritje in vrachtwagen ZOETERWOUDE - Een rondje rij den met een vrachtwagen zal een veertienjarige jongen uit Zoeter- woude duur komen te staan. Sa men met vijf vrienden, in de leef tijd van elf tot en met zestienjaar, klom hij over een hek rond het industrieterrein van Jonker bv aan de Produktieweg De oudste van het groepje zag kans om de motor van een vrachtauto, die daar stond geparkeerd, aan de praat te krijgen waarna de veer tienjarige jongen achter het stuur kroop en aan zijn plezierritje over het terrein begon. Alles leek goed te gaan. Tot zijn voet van de koppeling schoot en de jongen de controle over de wagen volledig kwijt was. De wa gen "schokte" voort en reed een afrastering totaal aan flarden. Rotterdam, mgr. Simonis heeft gisteren voor de parochiege meenschap van "De Goede Her der' in Wassenaar-Zuid pater Ed. Kinman (31) tot priester gewijd, die zelf uit de parochie afkomstig is. Wassenaar heeft in het verleden al vele priesters voortgebracht maar die werden altijd elders ge wijd. Het was voor het eerst dat een priesterwijding in een Was- senaarse parochiekerk plaats vond. Mgr. Simonis die geassisteerd werd door de overste van de paters Je- zuïten in Nederland, Van Leeu wen en door pastoor J.F. Steen man, hield na de priesterwijding een toespraak waarin hij inging op de betekenis van het priester schap. Een persoonlijk geschenk van de Twee fietsers aangereden LEIDEN - Op de Zijlsingel kwam gistermiddag een 81-jarige fiet ser te vallen, waarna hij geraakt werd door een auto. De man kreeg een hoofdwond, en werd voor behandeling naar het AZL gebracht. Bij de kruising met de Lage Rijndijk was de fietser iets naar links uitgeweken, en door dat hij onvoldoende snelheid had naar links omgevallen. De a^lto, bestuurd door een 43-jarigeiei- denaar kon hem niet meer ont wijken en raakte hem licht. WASSENAAR - De krakers van het pand aan de Wassenaarseslag 9 in Wassenaar hebben de politie in hun woonplaats per brief laten weten niet gediend te zijn van nachtelijke speuracties van in au to's surveillerende agenten rond om hun huis. De bewoners drei gen, als die activiteiten doorgaan, er echtelijke stappen te onder nemen. Volgens de krakers komt het gere geld voor dat rondrijdende agen ten 's nachts bij de woning stop pen en dan met zaklataarns door de ramen naar binnen turen. Naar de wet heeft de politie daar echter niets te zoeken. Slechts wanneer de eigenaar van het pand, Staats bosbeheer, daartoe een verzoek indient, kan men in actie komen. Adjudant Sint Maartensdijk van de Wassenaarse politie beaamt dat. "Wij hebben daar niets te zoeken. Onze agenten moeten zich onthouden van activiteiten". Blijft natuurlijk de vraag of de agenten zich de afgelopen tijd wel aan dat gebod hebben ge houden. Sint Maartensdijk ween „We hebben de brief net een paar dagen binnen. We zullen gaan uitzoeken wie in de buurt van de Wassenaarseslag heeft gesur veilleerd. En, we zullen de agen ten dan weer op het hart drukken, dat ze daar niets te maken hebben VOORSCHOTEN - Vijftien Voor schotense werkende jongeren hebben in denacht van vrijdag op zaterdag het woonhuis Leidse- weg 233 gekraakt Zij willen hiermede het huisvestingsbeleid van de gemeente Voorschoten in de belangstelling brengem Zij zien een tegenstrijdigheid in de officiële verklaringen van de ge meenteraad en de praktijk. Het woonhuis Leidseweg 233 ver keert in optimale staat van on derhoud. De laatste bewoonster verliet het pand ruim een jaar geleden nadat het pand was aan gekocht door Rijkswaterstaat. Volgens de plannen van de Rijks waterstaat moeten dit woonhuis en nog zestig andere verdwijnen voor de aanleg van de omstreden rijksweg 11-west. De laatste jaren heeft Rijkswaterstaat al enige tientallen panden aangekocht. Vrijwel alle panden zijn nog be woond, maar komen vrij zodra de huidige bewoners vertrekken naar elders. De jongerenhuisvesting is in Voor schoten een groot probleem. De gemeenteraad geeft in het be leidsplan een bepaalde prioriteit aan de zogenaamde éénper soonshuishoudens. Theorie en praktijk lopen echter niet samen. De gemeenteraad heeft ook gere geld de aanleg van rijksweg 11- west af te wijzen, maar kan niet voorkomen dat Rijkswaterstaat voorbereidingen treft vcor de aanleg van deze rijksweg. Onder die voorbereidingen vallen de aankoop van woningen en het te genhouden van bestemmingen van de gemeente Voorschoten zodra deze geschieden op het ter rein waar rijksweg 11 is gepland. Geen uitzetting Voorlopig behoeven de krakers geen uitzetting te duchten. De politie heeft nog geen aangifte van wederrechtelijk bezit ont vangen van de eigenaar van de woning (Rijkswaterstaat). Loco burgemeester L. Marselis en ver schillende raadsleden hebben inmiddels een kijkje genomen. Volgens de jongeren was de beoordeling positief, temeer daar het de gemeente Voorschoten een doorn in het oog is dat goed bewoonbare panden leeg komen te staan. De groep jongeren wordt gesteund door "De Lindehoeve". De kra kers willen een aantal kamers ter beschikking stellen van woning zoekende jongeren en er verder een actiecentrum in huisvesten. Ze hebben het plan om binnen kort nog een zestal woningen te kraken. Het zijn woningen, die in eigendom zijn bij de overheid. De thans gekraakte woning is voor zien van gas, licht en water en be zit een volledig ingerichte cen trale verwarming, de enige ver andering welke direkt werd aan gebracht was de vervanging van de sloten van de buitendeuren. LEIDEN - Op de Oude Rijn is gisternacht een 27-jarige Leide- naar aangehouden. Hij bevond zich daar in een auto die niet van hem was. De politie stelde een verder onderzoek in. Inmiddels heeft de eigenaar van de auto aangifte gedaan van poging tot diefstal. LEIDERDORP - Ds. G. W. Meinesz te Leiderdorp, hervormd predi kant voor de geestelijke verzor ging in het Sint Elisabeth-zie- kenhuis aldaar, heeft ontheffing uit zijn ambt gevraagd in verband met zijn voornemen om met zijn gezin over te gaan naar de rooms- katholieke kerk en in België te, gaan wonen. Het echtpaar Mei nesz heeft twee kinderen. Ds. Meinesz krijgt een functie in het retraitehuis "Godsheide" van de Jezuieten in Hasselt. Begin september loopt zijn dienst verband met het Sint Elisabeth- ziekenhuis af. De centrale kerke- raad van de hervormde gemeente te Leiderdorp heeft hem onthef fing verleend van die kerkelijke ambtsbezigheden die niet strikt behoren tot de taak die hem door de directie van het ziekenhuis werd opgedragen. Ds. Meinesz, die in Medan (Indone sië) werd geboren en theologie studeerde aan de Leidse univer siteit, is vier jaar ziekenhuispas- tor in Leiderdorp geweest. Ds. J. Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 uur. Witte Poort kazerne. Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30-12.30 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, gehandi- captensoos; 14-16.30 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 16 en 19.30 uur. Lakenhal, lezing Ver. Oud-Leiden, 20.15 Artsen LEIDEN - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk 1 (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): H.G.M. Aelbers, Noordeindsplein 2 a, tel. 122268; Wijk 2 (Kooi en Merenwijk): P.J. Derchant, Hooigracht 61tel. 123752; Wijk 3 (Waard Professorenwijk, Tuinstadwijk en zuid binnenstad): J. van Gent, Zoeterwoudse Singel 28, tel. 122538; Wijk 4 (Zuid-West en Haagwegkwartier): van za. 10 tot zo. 8 uur vm.: C. J.M. Schrama, Zocherstraat 1, tel. 766123; van zo. 8 tot 24 uur. A. Boer Kennedylaan 46, tel. 310420. LEIDERDORP - De weekenddienst wordt waargenomen door J. van der Le den, tel. 894539. Zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13.00 uur op Hoofd straat 8, tel. 894539. OEGSTGEEST - J.B. Hugenholtz, Wil- helminapark 2, tel. 155666. VOORSCHOTEN - S.M. Platteel-de Jongh, Diepen brocklaan 6, tel. 5417 (za terdag); A. Tromp, Leidseweg 328, tel 071-762159 (zondag). WARMOND - A. de Gijzel, Oranje Na- ssaulaan 10, tel. 10834. parocnie wilde Kinman niet ont vangen. In plaats daarvan werd een collecte gehouden voor jonge kerken in de ontwikkelingslan den, onder meer in Indonesië waar pater Kinman zelf werkt en waarheen hij over enkele weken weer vertrekt. Pater Kinman, studeerde op de af deling gymnasium-a van het Aloysiuscollege in Den Haag. In '65 trad hij tot de Jezuitenorde toe. Daarop studeerde hij in Rot terdam economie en bedrijfs kunde. Deze studie bekroonde hij in '72 met het doctoraal exa men. Een jaar later vertrok hij naar Djakarta en Jogjakarta waar hij zijn filosofische en theologi sche studies deëd. Hij is in Indo nesië werkzaam in een uitgeverij van religieuze en educatieve boeken die de paters Jezuïten daar samen met het aartsbisdom beheren. Apotheken Zaterdag werd op de Vijf Meilaan een fietster door een auto aange reden. De fietster, een 67-jarige Leidse, sorteerde voor om linksaf de Rooseveltstraat in te slaan. Een 18-jarige automobilist reed haar van achteren aan. Zowel de vrouw als de automobilist ver klaarden dat ze elkaar te laat hadden gezien. De vrouw klaag de over hoofdpijn, en werd opge nomen in het Elisabeth Zieken huis. P. Honnef, toen nog niet met emeritaat, bevestigde hem des tijds in het ambt. Met de andere plaatselijke predikanten ver zorgde hij regelmatig de over denking in het gemeenschappe lijke gereformeerd-hervormde kerkblad "Ontmoeting". Hij was ook een van de initiatiefnemers van het wekelijkse donderdag avondgebed in de Dorpskerk te Leiderdorp. Op dit ogenblik wenst ds. Meinesz zich over de redenen van zijn overgang naar de rooms-katho- lieke kerk in het openbaar niet uit te laten. In dierenpark: WASSENAAR - De in dierenpark Wassenaar geboren lammergier heeft het toch niet gehaald. Een dezer dagen is de zeldzame vogel gestorven. Dit is extra teleur stellend omdat dierenpark Was senaar op uitdrukkelijk verzoek van het Wereld Natuurfonds had toegezegd te pogen het dier in de Oostenrijkse Alpen uit te zetten. Behalve in Oost-Afrika en de Hi malaya komen in Europa name lijk nog hooguit enkele tientallen lammergieren voor. Dierenparkdirecteur Louman heeft de moed echter niet verlo ren. Het vorig jaar had Wassenaar twee jongen, maar die stierven al binnen een week. De directeur hoopt er nu op dat het volgend jaar beter zal gaan. De avond -nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 16 tot 23 juni door. Apotheek Kok, Rapenburg 9, Leiden, tel. 071-124807; Apotheek Voorschoten Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Wijkverpleging Leiden Interkruis Middelweg 38 tel. 121753 Leiderdorp Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten Gezondheidscentrum v .d Waalslaan, tel 4641. Warmond - zr. T. Miedema, Kager- plein 307, Sassenheim, tel. 02522-12122. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775 Geopend; ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. -10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur. Tuin stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1 Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59.60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2