LEIDSCH m DAGBLAD Bezuinigingsdebat mogelijk pas in najaar Uwe Seeler: Nederland had moeten winnen vandaag Vietnam stuurt Chinezen weg Duizenden duiven vermist MAANDAG 19 JUNI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35579 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (SP) - Minister Andriessen van fi nanciën slaagt er vandaag niet in zijn bezuini gingsplan van tien miljard gulden rond te krij gen. Het grootste struikelblok is en blijft zijn collega Pais van onderwijs en wetenschappen. In de ministerraad wordt nu over wogen "de druk van de ketel te nemen" en de afronding van de bezuinigingsoperatie uit te stel len tot volgende maand. In de Tweede Kamer begint steeds sterker de gedachte postte vatten dat het grote debat over de bezui nigingsoperatie tot de herfst moet worden uitgesteld. Opposi tieleider Den Uyl van de PvdA heeft al gezegd dat hij er niet aan wil meewerken om het bezuini gingsplan in enkele dagen door de Kamer te drukken. De stand van zaken is als volgt: door beperkingen in de sociale uitkeringen bereikt het kabinet een uitgavenvermindering van vier miljard gulden: door beperkingen in de inko mens van overheidspersoneel en personeel in door de overheid ge subsidieerde instellingen wordt een bezuiniging van twee miljard gulden bereikt; tot nu toe zijn de ministers ak koord gegaan met een beperking in de uitgaven van de verschil lende departementen tot een to taal van ongeveer 2,5 miljard gul den. Als vandaag de knoop wordt doorgehakt zou het totaal aan be zuinigingen blijven steken op 8,5 miljard gulden in 1981. Minister Scholten van defensie heeft in de ministerraad de slag van Andriessen gewonnen. Hij heeft een geplande bezuiniging van een half miljard vrijwel on gedaan gemaakt. Minister Pais van onderwijs zou 900 miljoen van Andriessen moeten inleveren. Maar de WD-minis- ter betoogt steeds weer, dat dit ten koste gaat van de werkgele genheid. Vorige week liep de spanning zo hoog op, dat Pais met aftreden dreigde. Wél een forse bijdrage aan de be zuinigingen hebben de ministers Beelaerts van Blokland (volks huisvesting, 800 miljoen gulden) en Tuijnman (verkeer en water staat 500 miljoen) geleverd. Landbouw en crm zouden elk honderd miljoen hebben ingele verd. De geplande bezuiniging op de ambtenarensalarissen en gesub- sideerd personeel is een half miljard lager uitgevahen door toedoen van minister Wiegel van binnenlandse zaken. bedrijfspark Zoeterwoude Leidsch Dagblad Qeen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18 00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. NIEUWE EIKEN BIELS 250 cm lang 10x20 cm (ruw) 39,50 p.st. 9x 9 cm (glad) 29.50 p.st. 6x 9 cm (glad) 23,00 p.st. 4x 9 cm (glad) 19,50 p.st. tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp tel. 0*71-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek Westduitse kranten: Een droom is ten einde Meer bewolking De spannendste en meest dramatische wedstrijd van deze wereldkampioen schappen. Zo noemt Die Welt de wedstrijd tussen Neder land en West-Duitsland. Volgens deze krant waren de Nederlanders fysiek sterker en gingen ze steeds onver droten naar voren. Vooral Rensenbrink en Rep worden geprezen. Het Westduitse blad meent dat scheidsrech ter Barreto eigenlijk Ren senbrink van het veld had willen sturen, maar dat door een list van Nederland Nan- ninga zijn plaats kon inne men. Alle westduitse kran ten schrijven dat de Duitsers het eigenlijk wel kunnen vergeten nog in de finale te komen: 'Een droom is ten einde'. De Bildzeitung meldt op pagi na één: '2-2 Uit? Jullie heb ben de overwinning wegge geven'. De Kolnische Rund schau noemt de wedstrijd 'vol afwisseling', maar zeker niet van grote klasse. De Duitse verdediging kon zijn naam tot de beste van het toernooi te behoren, waar maken, aldus deze krant, die daaraan toevoegt dat Ren senbrink, Rep en Van de Kerkhof toch nog vaak de duels met Duitse verdedi gers konden winnen. Volgens de General Anzieger uit Bonn moeten de Hollan ders nog zeer veel beter wor den om ten eerste de Italia nen te verslaan en ten twee de de finale te winnen. Dit blad vindt dat het 'Oranje team' tegen Duitsland lang niet zo soeverein en briljant speelde als vier jaar geleden tijdens de wereldkampioen schappen. De Bonner Express vindt dat de Nederlanders meer kan sen hebben gehad en eigen lijk hadden moeten winnen. Hetzelfde zei de beroemde Duitse ex-international Uwe Seeler gisteravond voor de Duitse televisie. De 'troostprijs' in de vorm van het 2-2 gelijkspel werd uit eindelijk door de Nederland se ploeg nog gretig geaccep teerd. Een jubelstemming dus toch nog in het Neder landse kamp. De deur naar de finale staat open, daar zelfs had de anders zo zwijg zame Happel zijn mond over vol. In de andere groep kwamen Brazilië en Argentinië een 9-0 gelijkspel overeen in een Slecht drie maanden tijd ordinaire schoppartij. Die twee landen maken ook de meeste kans om "door" te gaan naar de finale-ronde. Polen, dat Peru met 1-0 uit schakelde, ligt ook nog in de race. Een sublieme race liep Koen Gijsbers in het afgelopen weekeinde De atleet van het Leidse Bataven vestigde een record op de 400 meter PAGINA 9-14 Indiase bekent moord op Haagse weduwe PAGINA 5 Egypte wijst compromis voorstel Begin af PAGINA 7 Zwaan slikt vishaak in LEIDEN - Een zwaandie het aas voor een vis als voedsel voor zich zelf aanzag heeft zaterdagmid dag de brandweer en Dieren- hulpdienst in rep en roer ge bracht. Met het brood slikte de zwaan ook de vishaak naar bin nen. Zijn redders waren snel ter plaatse, de zwaan echter liet zich, zenuwachtig als hij door de grote belangstelling op het Rapenburg was geworden, niet zo snel pak ken. Uiteindelijk werd het dier via de Dierenhulpdienst van Hans Ray makers naar dieren arts Muurling gebracht waar de haak kon worden verwijderd. Jan Zwartkru scheidsrechter Bi t Dick Nanninga, die een rode kaart kreeg van lit het veld. BANGKOK (AP) - De regering van Vietnam heeft vandaag bekend gemaakt dat het China drie maanden de tijd geeft alle in Vietnam wonende Chinezen te repatriëren en dat hiertoe, mor gen een derde haven zal worden ingeschakeld. Veel van de Chinezen die teruggaan naar het oude vaderland behoren tot families die al generaties lang in Vietnam wonen. De Vietname se havens die voor de Chinese uit tocht beschikbaar zijn gesteld zijn Kwieno en Haifong aan de centrale kust en, vanaf morgen ook Ho Tsji Min-stad, het vroege re Saigon. Belast met de repatriëring is, vol gens een diplomatieke nota van Hanoi aan Peking, de Chinese ambassadeur in Vietnam. Maar deze Tsjen Tsji-Feng, is thans in Peking. Verleden week keerde hij daar, wegens "gezondheids redenen", terug. Verleden week donderdag waren twee Chinese schepen, naar Hai fong en Ho Tsji Min-stad ver trokken om Chinese burgers op te halen. Gisteren was hun aan komst in die havens nog niet ge meld. Volgens berichten uit Peking zijn al meer dan 100.000 personen van Chinese afkomst tot nu toe legaal of op andere wijze uit Vietnam weggevlucht. Door Hanoi is meegedeeld dat Chi nezen die wensten heen te gaan dit konden doen als daarbij vol gens de voorschriften werd ge handeld. De grote evacuatie was begonnen na de massale vlucht van Chinezen via de weg naar China, of van Vietnam uit, per schip. Naar aanleiding van deze gebeur tenissen is de propaganda-oorlog tussen de twee landen sterk aan gewakkerd. Peking heeft Hanoi er onder meer van beschuldigd Chinese burgers te onderdruk ken om daarmee Moskou een pleziertje te doen. Hanoi heeft ge reageerd door te zeggen dat Chi na met valse beschuldigingen en lasterpraat. Vietnam heeft zich ondertussen wel bereid verklaard een Chinese missie te ontvangen om over de bijzonderheden der evacuatie van gedachten te wisselen. Polio ontdekt in Waddinxveen TILBURG - Leerlingen, ouders van leerlingen en onderwijzers hebben vanmorgen in Tilburg de katholieke basisschool 'Ons Stede ke' bezet omdat de 29-jarige on derwijzer Jan van Heerbeek per 1 augustus a.s. door het bestuur is ontslagen. Het schoolbestuur vindt Van Heerbeek niet passen in het on derwijzersteam. De bezetters vin den dat het ontslag op een ondemo cratische wijze tot stand is geko men. De bezetting blijft gehand haafd totdat het bestuur bereid is met de ouders van de leerlingen en het onderwijzend personeel over de kwestie te praten. DEN HAAG (ANP) - Het afgelopen weekeinde zijn opnieuw drie po- liogevallen gesignaleerd. Dit heeft het ministerie van volksge zondheid vandaag meegedeeld. Het gaat volgens het ministerie ditmaal om een twaalfjarige jon gen uit Hardinxveld-Giessen- dam, een vijfjarige jongen uit Gouda en een 41-jarige man uit Waddinxveen. Zoals alle andere patiënten behoren ook deze drie tot religieuze groeperingen die vaccinatie afwijzen, aldus het ministerie. Het totaal aantal poliogevallen be draagt nu 38. Slecht weer tijdens vlucht vanuit Orleans (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De jaarlijkse postdui- venvlucht vanuit de Franse plaats Orleans, het afgelopen weekeinde gehouden, dreigt voor vele postduivenhouders een gro te strop te worden. Vele duizen den duiven blijken, twee dagen nadat ze zijn gelost, nog steeds niet te zijn teruggekeerd. Door sommige duivenhoudersbonden wordt gesproken van een "ware rampvlucht" Oorzaken van de slechte afloop van de duivenvlucht uit Frankrijk waren de harde tot stormachtige oostenwind, flinke regen- en ha gelbuien in het Frans Belgische grensgebied en de late lossing van de duiven in Orleans. De heer R.P. de Graaf, voorzitter van de Leidse Concours Com missie (Neu'. Alg. Bond v. Post duivenhouders) wil nog niet spreken van een ramp voor de postduivenhouders, al erkent hij, dat de duiven het bijzonder zwaar hebben gehad en een aantal als verloren moet worden be schouwd. De Leidse Concours Commissie (overkoepelend orgaan van een groot aantal verenigingen uit de Leidse regio) korfde 1850 duiven in voor Orleans. Van de duiven was vanochtend naar schatting ruim dertig procent niet terugge keerd op de hokken in Leiden en omgeving. De Graaf: "Maar dat wil niet zeggen, dat ze allemaal afgeschreven moeten worden. Soms komen ze, wanneer het slecht weer is onderweg, nog da gen later terug". Bij de verenigingen in de Alphense regio en de kust- en bollenstreek is men pessimistischer. Daar houdt men er ernstige rekening mee, dat er grote verliezen zullen optreden. Bij "De Blauwband" uit Sassenheim is van de 350 in- gekorfde duiven niet meer dan een honderdtal teruggekeerd. De Noordwijkse postduivenvereni ging "Stormvogels" meldt dat de helft van het aantal geloste dui ven nog zoek is. Bij "De Blauw band" in Alphen aan den Rijn zijn van de 171 duiven nog slechts 49 duiven teruggemeld en bij 't Centrum" keerden er van de 170 tot dusver 60 terug. Dat het voor de duiven een bijzon der zware vlucht was, werd za terdag tegen de avond duidelijk. Terwijl ze 's ochtens om acht uur waren gelost - te laat volgens en kele deskundigen - werd de eer ste duif in Leiden rond vijf uur 's middags geklokt. In het volgende uur arriveerden nog 40 a 45 dui ven. Ook in de loop van de avond keerden nog tientallen duiven op de hokken terug. Zondagochtend waren er van de 1850 een kleine 700 binnen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1