Wagner op drift collage geraakt Fel ballet Jiry Kylian Gouden platen voor Herman Krebbers MAANDAG 19 JUNI 1978 VARIA Vorige week donderdag stond in de Volkskrant een variatie op de 'goedemorgen opal'-adver- tenties, die sinds enige tijd een mode zijn geworden. 'Hartelijk gefeliciteerd met je 73ste ver jaardag' staat er dan onder, ge volgd door de voornamen van de kleinkinderen. Opa en ande re familieleden weten dan wel om wie het gaat, al moest opa die ochtend natuurlijk wel even opgebeld worden door een van zijn kleinkinderen: 'Goeiemorgen opa!' Gefelici teerd hé. Heby u de krant van ochtend al gelezen? Ja? En stond er nog wat bijzonders in? Suurbier geblesseerd? Zo, dat is niet zo mooi. En was dat het enige? De gebruikelijke ellen de, natuurlijk. En de familiebe richten hebt u niet gelezen? O, die slaat u altijd over. Waarom eigenlijk? Omdat het de enige pagina is waarvan u alle men sen die genoemd worden hebt gekend Tja, ik geloof nou toch echt dat u een beetje over lijdt eh overdrijft bedoel ik: slip van de tong! Hebt u de krant van vanochtend bij de hand? Ja, ik wacht wel even. Sla pagina 8 eens op. Wat? Alle machtig aardig bedacht hè, dat zou ik ook denken. Waarom wèl veel aanloop, niemand weet toch dat u opa bent, en dat wij Jan Piet en Klaas heten? Ja, in derdaad, zo zou je het kunnen noemen, een geheime adver tentie. Hoe bedoelt u? Sinds wanneer we 'je' tegen u zeggen, en dan nog wel in het open baar? Wat staat er dan, o ik zie het al: 'hartelijk gefeliciteerd met je 75ste veijaardag'. Ja, dat is meer bij wijze van spreken, omdat het in de Volkskrant staat hè. Anders denkt iedereen dat we nog heel ouderwets 'u' tegen u zeggen, en dat zou u toch ook niet willen hè? Nee, niemand weet dat u het bent, AMSTERDAM - Herman Kreb- bers, concertmeester van het Amsterdams Concertgebouwor kest, heeft zaterdagavond na af loop van het jaarlijkse RAI-con- cert in Amsterdam twee gouden platen ontvangen. Deze werden hem overhandigd door de vaste gastdirigent van het orkest, Kirill Kondrasjin. Krebbers kreeg het "goud" voor twee langspeelplaten waarop hij als solist optreedt met het Con certgebouworkest onder leiding van Bernard Haitink. Van elk van deze platen, de vioolconcerten van Beethoven en Brahms zijn meer dan 15.000 exemplaren ge perst. Het jaarlijkse RAI-concert, tradi- DEN HAAG - Het Residentie-or kest is betrokken geraakt in een heilloos avontuur, het Wagner- avontuur waarin de Grupo Ac cion Instrumental uit Argenti nië zich heeft gestort. Aanvan kelijk zou het R.O. met de- .vier Argentijnen in oktober van het vorig jaar de produktie "Sieg fried über all", vrij naar Wag ners "Ring des Nibelungen", hebben uitgevoerd, maar van wege problemen tijdens de voorbereiding werd dat evene ment uitgesteld tot het Holland Festival van nu. Zaterdagavond was het zover. Op het voortoneel van de grote zaal in het Nederlands Congresge bouw gaven Jacobo Romano, Jorge Zulueta, Livia Long en Beatriz Galindo gestalte aan hun scènsche interpretatie van Wag ners vierdelige operacj'clus met als attributen twee zwarte con certvleugels en een rolstoel. Op de achtergrond in een zoals weldra bleek akoestisch uiterst onvoordelige positie het Resi dentie-Orkest dat onder leiding van Richard Dufallo een soort The Reader's Digest uit Wagners "Ring" liet horen. maar dan juist, dan hindert het toch helemaal niet? Het gaat om het idee, moet u maar den ken. Enfin, ik belde alleen maar even op om te kijken of u het gezien had, want dit was dus ons gezamenlijke cadeau, zoals u begrijpt. Ja, dat dachten we al dat u dat nooit had verwacht, dat is ook juist het leuke. Nou, tot ziens opa, en tot vanavond dan!' Ad Overeem Die advertentie in de Volkskrant luidde aldus: 'Goedemorgen AD, vandaag is het de laatste dag dat we je sti mulerende werk als collega mogen meemaken. We zullen je Daarna volgden 102 voornamen 'en de anderen'. Ik dacht: Ad Overeen misschien? In de jaren dat ik een wekelijk se rubriek onder het pseudo niem Hopper voor de Volks krant schreef, was hij de chef van de centrale redactie: het spoorwegknooppunt van de Volkskrantredactie. Mijn steun en toeverlaat, zal ik maar zeg gen. Even de namen van de on dertekenaars bestuderen: Er na, Maria, Han, Hans, Peter, Jan, Jos, Marieke, Frits, Ri chard Ja, bij de meeste na men kon ik bijbehorende ge- tioneel uitgevoerd door het Con certgebouworkest in het kader van het Holland Festival, stond onder leiding van de Rus Kirill Kondrasjin. Het programma vermeldde werken van Tsjai- kowski (het eerste bedrijf van het ballet "de Notenkraker"), Saint Saens (Introduction et ronde ca- priccioso), Ravel (Tzigane) en van Gershwin (An American in Pa ris),. Solistische medewerking werd verleend door Herman Krebbers terwijl het jongenskoor Sint Ba- vo uit Haarlem het vocale gedeel te verzorgde. Onder de vele toehoorders bevond zich ook Amsterdams burge meester Polak. De aap kwam uit de mouw toen het Residentieorkest, het publiek liet weten dat het Argentijnse viertal onlangs tot andere gedachten is gekomen. Het in het program maboekje afgedrukte scenario bleek in de prullenmand te zijn beland. De groep wilde geen vi sueel obstakel voor de muziek zijn en wenste zich te beperken tot een sobere, abstracte actie als een soort verlengde van Wagners klankwereld. Wat leverde deze mentale zuivering van de Grupo Accion Instrumen tal op? Eén ook voor de in de Wagner-ideeënwereld goed inge voerde toeschouwer volstrekt onduidelijk functionerende ge stileerde actie, waarbij de bewe gingen van de acteurs en actrices vaak overgaan in een minuten lang tableau vivant. Of Jorge Zuleta en zijn medewer kers zijn het spoor volledig bij ster geraakt, of zij zijn in hun ten overstaan van de muziek be scheiden vormgeving van sym bool-associaties zo onaards ge worden, dat zij de greep op de concrete theatrale realisering volledig hebben verloren. Toen de voorstelling al meer dan twee uur op weg was kwam ©r zichten produceren, maar op de fabriek zullen ze ook wel Hans, Peter, Jan, Maria, Marieke en Richard heten. Alleen Erna, die springt er wat uit, toch nog even verder kijken: aha Lam biek, Jan-Joost, Waldemar, nee, er was geen twijfel meer mogelijk, Ad Overeem ging kennelijk met pensioen. Een telefoontje naar de redactie, in derdaad, vanmiddag om 4 uur receptie, dus ik erheen: old friends never die, they only fa de away Excuus En leuk was het, al die ouwe jon gens en meisjes. De een vertel de hoe hartroerend hij het eens was geweest met mijn tirade tegen Jan Blokker, de ander was het helemaal eens geweest met mijn kritiek op het feit dat de dood van Ko van Dijk niet op de voorpagina van de Volkskrant had gestaan, ik voelde me, kortom, helemaal geaccepteerd nu ik weg was. Want ik herinner me de kritiek nog vanuit de redactievergade ring, als ik vier rubrieken tevo ren had ingeleverd voordat ik met vakantie ging: ze waren dan niet actueel en van te bleke kwaliteit. Om dat gezeur te om zeilen, verzweeg Ad Overeem later dat ik met vakantie was. Omdat niemand toen wist dat het vooruitgeschreven co lumns waren, viel het niemand ook op dat zij van mindere kwaliteit waren. In zijn af scheidsspeech zei Ad Over eem: 'Je moet nooit naar een excuus zoeken om iets niet te plaatsen, je moet naar een ex cuus zoeken om iets wel te plaatsen'. Ik vond dat dit heel aardig sloeg op de manier waarop hij mijn 'vakantieco lumns' er indertijd door ge loodst heeft. DEN HAAG - Het programma, dat het Nederlands Danstheater in brengt in het Holland Festival, en dat gisteravond in het Scheve- ningse Circus-theater werd ge danst, toont de sterkere en zwak kere kanten van artistieke leider Jiri Kylian. Wanneer zijn thema's beperkt blijven tot ongecompli ceerde emoties, vindt hij daar zinvolle en treffende verbeeldin gen voor, maar hij werpt geen nieuw licht op menselijke rela ties. Die kracht en zwakte blijken het duidelijkst in "Verklarte Nacht". Het thema, een "gespiegelde" driehoeksverhouding, is zeer boeiend, het dansstuk heeft zeer fraaie duetten, maar Kylian graaft niet diep. Dat blijkt juist de kracht van zijn nieuwste werk "Sinfonietta" op de simpele, landelijke muziek van landgenoot Sjecho-Slowa- kije Janacek. Kylian maakt al weer zeer elegante ensembles met een spektaculair slotdeel als theatrale uitsmijter. Het is een voortreffelijk gedanste explosie van dansvreugde. Als wereld première "Wingield" van de Ja panse choreografe Kei Takei op muziek van Gary Garpenter met de sopraan van Anne Haenen. De muziek is gebaseerd op Japanse volksliedjes. De dansbewegin gen zijn intrigrerend en primitief. Het Hollands festivalprogramma is vanavond nog te zien in Rotter dam, morgen in Scheveningen en woensdag in Utrecht. JAAP JOPPE DINSDAG Amsterdam Stadsschouwburg, 19.30 uur Die Bauern Theater Carré, 20.15 uur Neder lands Blazersensemble: Het Ne derlands Kamerorkest Tropenmuseum (Lichthal): 20.15 uur Huwelijksceremonie UIT Syrië toch nog een lichtstraal in de duisternis - door middel van een filmpje waarin de figuur van Liszt en zijn relatie met Wagner prachtig werd geparodieerd. Maar zo'n onderdeel met een Ka- gel-achtig effect) maakt vanzelf sprekend al datgene wat er aan vooraf ging extra wezenloos. Het Residentie-Orkest bleek niet alles in de uitgebreide Ring-se- lectie technisch te beheersen. Bovendien wist Dufallo in lang zame tempi heel vaak een zekere logheid niet te vermijden. De voorstelling werd met een veel zeggend beeld afgesloten: de le den van de Grupo Accion In strumental demonstreerden hun horigheid aan de muziek door op een donker voortoneel star naar het verlichte orkest te kijken. De groep kan twee dingen doen: zichzelf opheffen of een volstrekt nieuwe taakopvatting formule- Wotans rolstoel wordt de strijdwa gen op weg naar Wagnariaanse heldendaden; een van de weinige heldere momenten in "Siegfried uber all", een productie van de Grupo Accion Instrumental en het Residentie-Orkest. AAD VAN DER VEN Den Haag Nederlands Congresgebouw, 20.15 uur Wuppertaler Bühnen Remonstrantse Kerk, 20.15 uur. Het Nederlands Kamerkoor Scheveningen Circustheater, 20.15 uur: Neder lands Danstheater Rotterdam Schouwburg, 20.15 uur Nederlands Danstheater Schouwburg, 20.15 uur Masker theater uit Korea De Doelen, 20.15 uur; Rotterdam folk '78 WOENSDAG Amsterdam Stadsschouwburg, 19.30 uur Die Bauern Concertgebouw, 12.30 uur: Battle field Band Tropeninstituut, 20.15 uur Volks theater uit India Scheveningen Circustheater 20.25 uur, Huwe lijksceremonie uit Syrië Rotterdam De Doelen, 12.45 3n 20.15 uur: Rot terdam Folk '78 De Lantaren, 20.30 uur: Klassiek zang uit India Leidse bioscopen LUXOR: "Saturday night fever", dag. 2.30, 7.00en 9.30 uur, zo. 2.00,4.30,7.00en 9.30 uur. 12 ir. CAMERA: "Once upon a time in the West", dag. 8.00 uur, 12 jr. Kindermati- nee: "Laurel en Hardy, houten koppen", za. en woe. 2.30 uur, zo. 2.00 en 4.15 uur. Nachtvoorstelling: "Alice doesn't live here anvmore". vr. en za. 11.30 uur. 16 ir. LIDO 1: "Driver", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO 2: "Een bijzondere dag", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO 3: "Fritz the cat", dag. 7.00 en 9.15 uur, ma., di., do. en vr. ook 2.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Tom en Jerry", woe. en za. 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur. STUDIO: "Julia", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo ook 4.45 uur, 16 jr. TRIANON: "Sisters", dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.45 uur, 16 jr. REX: "Het naaktrestaurant", dag. beh. woe. en za. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 16 jr. Kindermatinee: "Walt Disney's tekenfilmfestival", woe. en za. 2.30 uur. Nachtfilm: "Meisjes die om de liefde gillen", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. <TQudci/lieuiu& 19 JUNI 1978 Honderd jaar geleden stond in de krant: - De voormalige president der Vereenigde Staten, generaal Grant (leefde van 1822 tot 1885, was president van 1868 tot 1876, Red.) is Zaterdag-avond te ze ven uren met zijne gade in de residentie aangekomen. Hij werd aan het station ontvangen door den gezant der Vereenigde Staten hier te lande en den lega- tieraad Van Bylandt, alsmede door eene talrijke schare nieuwsgierigen begroet. De Amerïkaansche oud-president zal morgen met zijne gade den middag doorbrengen bij Prins Frederik (tweede zoon van ko- Alphense bioscopen EURO 1: "De •gebochelde", dag. 1.30, 6.30 en 9.00 uur, zo. ook 4.00 uur, za. ook 12.15 uur. 12 jr. EURO 2: "Driver", dag. 1.45, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur. 16 jr. Nachtvoor stelling: "Monty Python en de heilige graal", zat 12.15 uur, 12 jr. EURO 3: "Turks Fruit", dag. 2.00,7.00en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur, 16 jr. Nacht voorstelling: "De hel van Napels", zat. 12.15 uur. 16 jr. EURO 4: "Emmanuelle 2", do., vr., ma. en dl. 1.45,8.15 uur, za., zo. en woe. alleen 8.15 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Asterix verovert Rome", za., zo. en woe. 2.15 uur. Nachtvoorstelling: "Sexroute Bang kok", za. 12.15 uur, 16 jr. Ongeval lendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabetfw-iekenhuis.) ning Willem I, dus oom van ko ning Willem III, Red.) in het "Huis de Pauw" te Wassenaar, die hem een maaltijd zal aan bieden. In de Maliebaan te 's Gravenhage zal een groote wa penschouwing worden gehou den, en wel van de garnizoen der residentie en van Leiden en Delft. - Een exemplaar van den Maintzer bijbel, door Gutten- berg in 1445 gedrukt - het oudste gedrukte boek - is te Parijs ver kocht voor f24.000. Eén blad ontbreekt en sommige zijn de fect. Deze zijn door Pilinski in fac-simile hersteld. Op de be roemde veiling van Perkins in 1873 bracht een exemplaar van hetzelfde boek de verbazende som op van 40.800. Vijftig jaar geleden: - Tanaka, de Japansche minis ter-president op wien voor kor- Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middaqbezoekuur 13.45-14.30 uui Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur Kin derafdeling dagelijks van 14,00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Elisabeth-ziekenhuis- Volwassenen, dag. van 14-14.45 en van 18.30-19.30 uur. Klasse afd., van 14-14.45, 18.30-19.30 en 11.15-12 uur. Kr aam afd., dag. van 11.15-12 uur (alleen echtgenoot). 15-16 en 18.30-19.30 uur, laatste kwartier avondbezoek kraamafd. babyshow. Kinderafd., dag. van 15-18.30 uur C.C.U. (hartbovaking), dag. van 14.15-14.45 en 19-19.30 uur. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- ten tijd een aanslag werd ge- pleegdheeft aan defanuhe van zijn aanrander, die in bitteren nood verkeert, een bedrag van duizend yen gezonden. - In Illinois, Ver. Staten, is een militair vliegtuig erih geslaagd aan een postwagen van een trein een postzak af te leveren, terwijl beide een snelheid van 50 KM. per uur hadden. - Volgens Poolsche berichten is het munitiedepot van het Sov jet-leger in het Russische grens- plaatsje Groot-Huter door den bliksem gestroffen en in de lucht gevlogen. Het aantal dooden en gewonden moet zeer groot zijn, doch nauwkeurige cijfers zijn niet bekend. De commandant van het depot en zes schildwa- chen zijn intusschen door de Russische controle-commissie gearresteerd, omdat zij bij het inslaan van den bliksem weg- geloopen waren Maandag t;m vrijdag 18J0-18.4S uur Zaterdag en zondag. 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige pollenten wanneer voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofd ver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderklinick: Dagelijks 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur Bezoektijden kinderafdeling Elke dag 14.15-15.00 uur 18.30-19 00 uur Alphen aan den Rijn Kijnoord: leen 2e kla 11-11.30, 1.3.30- 14 15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30- 14.15 en 18.30-19 30 uui Kraamafdelin 13.30-14.45 alleen voor echtgenoten 19- 20 uur. Kinderafdeling ooi oudi i 18 18.30 Uur. Geluidshinder Schiphol nendagen nacht worden gen.! 1.1 bij i t infoi matieeenti urn Geluidshinder Schiphol (020-175000). Kirill Kondrasjin overhandigt Herman Krebbers het goud. Blij kijkt mevrouw Krebbers toe. ftZAOU), VJ5 <rlBB.B-erJ &EAJ y 7/ 1/EK.WAAL IA/AAKIAJ HB-T HOOFD wêetect tieizEe /AJ BBAI ÖP&VSME /AlSMTUUT AW 'Aj SCHOOL. TB IAJ&KKEAJ, 1 PAAI /AJ HST 6ED£0fF?L£.l/£Aj v DPAp. IrJB&T IK HBO ~A» KOP D&Oe. r,HOOFD HOORT THPIC /AJ g£Aj gEPAcne' iOHOOl KLACCEAJ C-A c p i R ZO, dot ms op het nippertje.' Hy ging kj naast die aand-öjiT FRED BASSET EBJ 4450 seiAo, eu«- tt-MI Een klein stootje GESTOOFD LAMSVLEES Neem ongeveer 1 kg lamsschouder. Vraag uw slager dit op te binden als rollade. Snijd een ongeschil de grote citroen in plakken en leg deze 2 min. in kokend wa ter. Los 50 g suiker op in 1 dl heet water en laat hierin nu de plakken citroen 20 min zachtjes trek ken. Week 50 g rozij nen in warm water of slappe thee. Braad het vlees snel aan alle kanten in boter licht aan. Snijd 1 ui en 2 worteltje in dunne schijfjes. Temper het vuur en voeg aan het vlees ui en wortel toe, snufje majoraan, blaadje laurier, takje peterselie, zout en peper naar smaak en na 1 min 1/4 1 heet water en een heel teentje knoflook. Laat het vlees zo ruim 2 uur stoven boven zeer laag vuur. Zeef het stoofvocht en laat hierin rozij nen en schijfjes ci troen nog enkele min. zachtjes koken. Snijd het vlees in dikke plakken en leg het op een warme schaal, dakpansge wijs. Schep de rozij nen en de schijven ci troen tussen de- plakken vlees. Bind het stoofvocht met wat aangemaakte maizena. WINA BORN De avonturen van Jommeke THUIS IN HET KASTEEL Hallo, hallo'. hier kachar. hebt ge ginder soms al nieuws over het oog 9 Ha, eindelijk, ik heb mijn vrienden in Ind/ë' aan de lijn Hoera Jommeke en Fiiiberke hebben het klaargespeeldJ

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19