Gijsbers „maakt" record op 400 meter officieel Die Leythe weer grote winnaar van Leidse clubs Sylvia boekt enige zege voor dames EINDSTAND Toptijd (46.20 sec) na sublieme race Asti Oskam snel op 400 meter SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Met sprong van 6 meter 34 SITTARD - De damesontmoeting van de Westatlethie had ook een bijzonder goed niveau. Nederland eindigde met 13 punten ach terstand (82-69) op België, dat in enkele jaren een ploeg van formaat heeft opgebouwd. De Nederlandse dames wonnen slechts één nummer door Sylvia Barlag, die in haar vierde poging bij het verspringen met een toelaatbare rugwind (1,3 meter per seconde) 6.34 liet opmeten. Voor de Amsterdamse betekende het opnieuw een persoonlijk record, na de 6.23 van Oslo. Zij staat nu op de Nederlandse rang lijst aller tijden op de derde plaats achter Ciska Janssen (6.53) en Corrie Bakker (6.38). Het verschil met België had echter aanmerkelijk kleiner kunnen zijn. Op de 4 x 100 meter estafette, die een tweede plaats had moeten opleveren, werd het Nederlandse kwartet gediskwalifi ceerd omdat de eerste wissel tussen Lillian Gillissen en Elly Henzen de mist inging. Verder was er het teleurstellende lopen van Tineke Kluft op de 1500 meter, die kansloos laatste werd en liefst 15 seconden achterbleef op haar tijd van vorige week in Oslo. Het aantal positieve punten was echter veel groter. Elly Henzen nam de plaats van de geblesseerde Els Vader uitstekend in op de 100 en 200 meter met een derde (11.77) en een tweede (23.58) plaats. Voor de Haagse betekenden beide tijden persoonlijke (elektronische) records. De ster van de sprint was de pas 16-jarige Ierse Michelle Walsh, die een dubbele overwinning boekte. De Ierse dames kwamen vooral op de loopnummers sterk voor de dag. Naast de twee eerste plaatsen van Michelle Walsh waren er overwinningen van Caroline o'Shea (400 meter) en Mary Purcell op de 1500 (4.10.3). De meeste indruk maakte echter de 20-jarige Loa Olafson. De 20-jarige Deense zorgde daags nadat zij op de 1500 meter in 4.10.7 tweede was geworden voor de beste wereld- seizoenprestatie op de 3000 meter. 8.53.8. In die drie kilometer verraste Carla Beurskens, die Annie van Sti phout (geblesseerd) verving. De tengere Limburgse vocht lange tijd met Bernadette van Rooy (België) om de derde plaats. Zij verloor het duel maar treurde er niet om. Met 9.15.8 verbeterde zij haar persoonlijk record met 13 seconden. Zij dook ook royaal onder de limiet voor Praag (9.20.0). Ook Elly van Hulst komt weer op het niveau van 1977. De 20-jarige loopster uit Leeuwarden werd op de 800 meter derde in 2.04.68. De 400 meter horden dames leverde liefst vier nationale records op voor Spanje, Ierland, Zwitserland en Nederland (Wilma Hillen in 59.02). Het was niet zo verwonderlijk want dit nummer staat sinds kort op het internationale programma. Evenals bij de heren zorgde de 4 x 400 meter formatie van de dames - zonder de sterkste loopster Truus van Amstel - voor een goede prestatie. Het viertal Elly Henzen, Leni Jansen, Rona Keiler en Coby Körmeling finishte na 3.38.77 als tweede en die tijd ligt iets minder dan drie seconden boven het uit 1972 daterende nationale record. Bij de technische nummers zorgden Ria Stalman (discus), Jennifer Smit (kogel), Lida Berkhout (speer) en Miijam van Laar (hoog) voor tweede plaatsen punten. Ria Stalman en Jennifer Smit ble ven beduidend beneden hun kunnen. Het feit dat het tweetal nog maar pas drie weken terug is uit de Verenigde Staten zal daaraan niet vreemd zijn. Sylvia Barlag overbrugt 6 meter 34. Een persoonlijk record. Negen eerste plaatsen tijdens Aegir-roeiwedstrijden in Groningen GRONINGEN - Aegir weet wel hoe zij feest moet vieren. De Gro ningse studentenroeivereniging bestaat honderd jaar en daarom had zij uitermate genoeglijke wedstrijden georganiseerd op het Eemskanaal aan de stadsrand van Groningen. Net als vorig weekeinde bij het Ar- golustrum was het niveau van het roeien niet daverend hoog, maar sfeer was er des te meer. Ook de Leidse roeiers genoten van wind, zon en water in het hoge noorden en raapten terloops weer een aan tal zeges bijeen. Die Leythe was evenals vorige week de grote winnaar van de Leidse clubs. De oranje-zwarten behaalden negen maal een eerste plaats. Njord scoorde vijfmaal en Asopos/de Vliet kon driemaal juichen. Bovendien leverde een verbond van Njord en Asopos in de dames senior-B-vier ook nog een medaille op. Aegir had niet alleen haar lustrumwedstrijden prima geregeld, maar ook kon den de Groningers de voor het hoofdnummer senior-A-acht uit geloofde hoofdprijs thuishou den. De tweedejaars acht van Or- ca, die in het begin van dit seizoen naar de top door leek te stoten, kreeg voor de tweede maal bin nen veertien dagen overduidelijk klop van de Aegir-acht. Omdat een Engelse elite-acht (Durham) naar Groningen gekomen had Aegir de winnende Varsity-vier weer van stal ge haald en die aangevuld met Ats- ma, Oudt (Nereus) plus Van Alem en Teeuwen (Pholcas). Deze ge- legenheidsploeg had geen enkele moeite met de Engelsen, even min met de Orca-acht en ontfut selde Njord terloops het vorig jaar gevestigde baanrecord door nu met 5.54.1 harder te gaan. Vos en Bock (Aegir), die Ratzeburg zo teleurstelden in de vier-zonder, maakten ook nu in de twee-zon der weinig indruk: ze wonnen wel, maar het verschil met het se nior-tweetje van De Laak was te klein voor een topploeg. Gemakkelijk Het dameshoofdnummer, ook al senior-A-acht, werd vrij gemak kelijk een prooi voor de tweede jaars acht van Nereus. Iets min der gemakkelijk ging het bij de dames-nieuwelingen-achten, waar Asopos/de Vliet en Njord' een heftige zusterstrijd uitvoch ten. Njord ging een puntje har der, zodat de meisjes van coaches Joost Bos en Helma Nepperus voor de eerste keer dit seizoen de bloemetjes opgeprikt kregen. De Leidse dames verkeerden ken nelijk in glanzende vorm, want de beide ouderejaarsvieren van Njord, de A-vier van Harold Punt en de B-vier met de van Asopos geleende slagroeister Saskia de Lange, gaven de tegenstand wei nig kans en grepen de medailles Annelie van der Rijden en Michelle Parmentier kunnen het winnen maar niet laten. Net als vorige week was dit Leythe-duo de sterkste in de senior-A-dubbel twee. Asopos/de Vliet zegevierde een niveautje lager in de senior- B. De blonde meisjes Buys en Vaandrager tekende voor dit succes. Uit de veelheid van Leidse over winningen valt nog wel een ander te noemen: de overtuigende eer ste plaats van de nieuwbakken lichte senior-A-acht van Njord (zou deze acht de lichte TAC kunnen gaan bedreigen) en de eerste overwinning van Lourens in de lichte skiff. De senior-B-vier van Asopos, waarin good-old Ba rend van Kouterik nog steeds een toonaangevende rol speelt, won ook al voor een kwartet Milane- zen (ruim zestig roeiers uit Milaan deden aan deze wedstrijden mee). Talentvol Talentvolle junior Martijn Cohen van Die Leythe starte gisteren in het veld van de oudere jongens (16/17 jaar) en won ook nu weer. Voorts gingen de senioren Klerks en Van de Loo van Die Leythe twee keer winnend over de streep: een keer in de lichte se- nior-A-vier met wat Amster dammers en een keer in de se- nior-A-twee-zonder. Ook het afgelopen weekeinde wa ren de Leidenaars zoals blijkt op de wat minder belangrijke wed strijden erg succesvol, maar als volgende week het echte werk op de Bosbaan (Koninklijke) plaats vindt, zullen de Leidse roeiers vrij zeker een stapje terug moeten doen voor de grote internationale ploegen. KEES DE RUYTER SITTARD - De vijfde Westathletic, het tweejaarlijkse duel van de kleinere Europese atletieklanden die dit maal voor het eerst ook een editie bij de dames kende, is in een dubbele Belgische overwinning geëindigd. Op de snelle kunststofbaan van het stadion De Baanderd m Sittard - er werden in het afgelopen weekeinde bijna der tig nationale records verbeterd - heeft zich zeker voor Nederlandse begrippen een wedstrijd van goed interna tionaal niveau afgespeeld. Dat de Nederlandse atletiek, pas van een langdurig 'ziekbed' op gestaan en nu duidelijk aan de beterende hand, uitstekend meedraaide is verheugend. De Nederlandse dames eindigden achter België als tweede en de na tionale herenploeg kwam in de achtlanden wedstrijd weliswaar niet verder dan de vierde plaats achter België, Spanje en Zwit serland, maar het verschil in pun ten met de drie landen is nog nooit zo gering geweest als nu het geval was. Records Vier nieuwe Nederlandse records vormden de oogst. Koen Gijsbers liep de 400 meter in 46,20 secon den en leverde in het laatste nummer van gisteren ook nog een zeer belangrijk aandeel in de nieuwe recordtijd van 3.05.68 se conden op de 4 x 400 meter. De derde recordverbetering kwam op naam van Hans Koeleman, die voor de tweede maal in veertien dagen het record op de 3000 me ter steeple chase scherper stelde en het nu op 8.33.3 bracht. Wilma Hillen zorgde voor het vierde re cord met 59.02 op de 400 horden voor dames. Voor de 20-jarige Gijsbers gold het spreekwoord "wat in het vat zit, verzuurt niet". Bijna twee weken geleden bij de interland wed strijd tegen Noorwegen in Oslo liep de lange aankomende genie officier van het Leidse De Bata ven de 400 meter in 46.2 secon den. Die tijd werd echter met de hand opgenomen en omdat vol gens de internationale reglemen ten op nummers tot en met 400 meter alleen erkend kunnen worden wanneer die elektronisch zijn opgenomen, konden alleen maar worden gezegd dat hij offi cieus de snelste Nederlander Daaraan heeft Gijsbers nu een ein de gemaakt. Na een werkelijk sublieme race werd voor hem 46.20 seconden geregistreerd. "Ik ben na Oslo wel even bang ge weest dat die tijd daar een uit schieter was. Nu ben ik gerustge steld. Ik ben ervan overtuigd, dat het dit seizoen nog sneller kan maar voor mij moet de top in praag liggen bij de Europese kampioenschappen." Gijsbers kan rustig over Praag praten, want hij zal in de Tsjechische hoofdstad zeker starten. Naar Rome Niet alleen op de individuele 400 meter, maar ook in de estafette want het leidt nauwelijks twijfel dat de KNAU net als vier jaar ge leden naar Rome een 4 x 400 me ter ploeg zal afvaardigen. In 1974 liepen Raymond Heenveen, Rijn van de Heuvel, Frank Nusse en de huidige bondstrainer Toine van de Goolberg zowel in de serie als in de finale 3.06.3. Van dit vier tal is alleen Raymond Heeren veen overgebleven. Hij vormde met Harry Schulting, junior Hu- go Pont en Koen Gijsbers het kwartet, dat na een verbeten duel met Zwitserland, waarin de posi ties voortdurend wisselden, tweede werd in 3.05.68. Ook de Zwitsers zagen hun inspan ningen beloond met een nieuw record van 3.04.92, hetgeen de beste Europese seizoenprestatie betekent. In Praag moet Neder land moeiteloos de finale van de 4 x 400 meter kunnen halen. Zeker omdat de mogelijkheden van dit kwartet nog veel groter zijn. Ook Harry Schulting zal in Praag op een individueel nummer uit komen. De 21-jarige student uit Vught liep zaterdagmiddag, na dat hij 's morgens nog een tenta men had gedaan de 400 meter horden voorde eerste maal onder de 50 seconden: 49.9. Schulting kan dit seizoen wellicht nog het record van Frank Nusse (49.48) verbeteren. Schulting's tijd was overigens de op een na het beste dit seizoen in Europa gelopen. Steeple chase Wat voor Schulting geldt is ook van toepassing op de 20-jarige Hans Koeleman. De Amsterdammer kondigde zich vorig jaar aan als een beloftevol loper op de 3000 meter steeple chase. Dit i Raymond Heerenveen feliciteert Koen Gijsbers (r). Arno Koermeling, die de öuu me ter won is pas 21 jaar. De Alme- loer had gehoopt het Nederlands record van Sjef Hensgens waar hij in Oslo met 1.46.6 slechts 0.2 seconden vandaan bleef, te ver beteren. Zaterdag ging zijn hoop snel in rook op omdat de eerste 400 me ter in 54 seconden te langzaam ging. Koermeling bepaalde zich toen alleen maar tot het winnen van de wedstrijd en hij deed dat zeer knap met een seconde voor sprong in 1.47.7. De langere loopnummers verliepen voor Nederland toch zeer succes vol. Klaas Lok perste de laatste de 300 meter van een door tak- tisch lopen verboemelde vijf ki- De eindstanden van de Westatletics zijn; HEREN: 1. België 131 punten, 2. Spanje 122,3. Zwitserland 120,4. Nederland 113, 5. Oostenrijk 77, 6. Portugal 69, 7 Denemarken 55, 8. Ierland 52. DAMES: 1. België 82, 2. Nederland 69,3. Zwitserland 66, 4. Ierland 62, 5. Spanje 56, 6. Oostenrijk 50, 7. Denemarken kwam de doorbraak. Veertien dagen geleden bij de finale van de strijd om de Europese beker voor landskampioenen in Bochum verbeterde hij Egbert Nijstads 8.43.2 tot 8.38.0 en in Oslo kwam hij nu uit op 8.33.3. Koeleman miste gisteren alleen nog de internationale routine om de Spanjaard Antonio Campos (achtste in de Olympische finale van Montreal) te verslaan. Voor dit tweetal uit snelde de Belg Paul Thijs naar een nieuw Bel gisch record van 8.22.8. sneller was kt seizoen alleen wereldre cord-houder Henry Rono met 8.05.4. Jeugd Nederland had dit weekeinde trouwens veel aan de jeugd te danken. Want niet alleen Gijs bers, Schulting en Koeleman be horen tot de jongere garde. Ook lometer er in 49 seconden uit en won zonder bedreigd te worden. Jos Hermens, die van Lok zegt dat hij in staat is de 5000 meter in 13 minuten en 10 seconden te lo pen, imponeerde gisteren op de 10 kilometer. In de 10.000 meter traden drie finalisten van Mon treal aan. Carlos Lopez, de Portu gees die achter Lasse Viren het zilver won, de kleine Belg Karei Lismont en Jos Hermens. Jaloers De tien kilometer van Sittard was er een waarop men in menig land jaloers zal zijn, want naast dit drietal startte ook de Zwitser Markus Ryffel, die bij de Europe se indoorkampioenschappen van maart in Milaan de drie kilometer won en de Spanjaard Serrada. Het vijftal was na één kilometer al los en het was duidelijk dat men wel een tijd wil maken. Serrada deed aanvankelijk het kopwerk maar werd later regelmatig afge wisseld. ^a zes kilometer moest Seijada als eerste lossen en 2.000 meter ver der zorgde Hermens voor de de finitieve breuk in de kopgroep. Zijn tussen sprint kon alleen door Lopez, na een jaar afwezigheid wegens operatie aan beide achil lespezen weer terug, beantwoord worden. Tweeduizend meterlang vocht het tweetal samen. Ver scheidene malen probeerde de kleine Portugees los te komen maar telkens sloot Hermens moeiteloos aan. De ruim 4000 toeschouwers zagen Jos Hermens daarna op de laatste honderd meter definitief toe slaan. Hij maakte zich gemakke lijk los en won in 28.03.4. De der de beste seizoen-prestatie na het wereldrecord van Rono (27.22.47) en de in Sittard niet aanwezige eerste wereldkampioen veldloop John Tracy, die in de Verenigde Staten 27.55.0 noteerde. Blij Jos Hermens was uitermate blij. De Nijmegenaar heeft na zijn trai ningsstage in de afgelopen winter in Autralië en Nieuw Zeeland le verklachten gehad en ook hinder ondervonden van ontstekingen bij de achillespezen. Hij is pas weer enkele weken volop in trai ning. Vorige week zondag hielp hij in Wenen Henry Rono in de eerste drie kilometer van diens geslaagde aanval op het wereld record op de tien kilometer en de dinsdag erna won hij in Florence de 5000 meter. ''Dit was mijn eerste echte test, het is lekker gegaan. Ik heb geen last gehad van mijn lever en ik voelde mij uitstekend. Ik geloof dat ik nu weer onder de 28 minuten kan duiken. Het was erg fijn dat wij zo'n geweldig veld in Nederland bijeen hadden". De komende weken loopt de Nij megenaar enkele wedstrijden in Skandinavie en wellicht doet hij dan al een aanval op het nationale record op de tien kilometer, dat Gerard Tebroke hem vorig jaar september in Londen afhandig maakte met 2737.6. Niveau Prestaties meter van de Belg Ronald Des- ruelles bij het verspringen (na tionaal record) en de 82,06 meter van de Zwitserse speerwerper Peter Maync. Hierbij kon zich niet Ruud Wielart scharen. De Haarlemmer, die veertien dagen geleden in Turijn 2.27 meter hoog sprong, moest de eerste plaats zelfs laten aan zijn trainingsmak ker Guy Moreau (België) die wel over 2.20 meter kwam. Wielart haalde zijn beginhoogte van 2.14 meter pas in zijn derde poging en sprong de 2.20 meter driemaal af LEIDEN - Drie Leidse jeugdatletes traden gisteren in de vertegen woordigende .ploeg van het dis trict West II (Zliid-Holland en Zeeland) in Drachten aan voor de jaarlijkse vijf districten-ontmoe ting. Van dit drietal leverde Asti Oskam van De Bataven ongetwij feld de beste prestatie door de 400 meter in 58.8 seconden af te leg gen. Een prima tijd gezien de "as- falt-baan" die bij warm weer (zo als gisteren )klef en plakkerig wordt wat de prestaties op de loopnummers drukt. Ook Jelina van de Meer van de AV Holland deed het niet slecht met een 100 m in 12.8 sec. en een 200 m. in 26.7 sec. Tina Buntsma van De Bata ven stelde op de 1500 m. enigszins teleur met 5.15.2. Enige AV Holland-atleten namen deel aan een instuif-wedstrijd op Papendal. Martien van de Hoorn slaagde er op de 1500 m. heren niet in onder de vier minuten te "duiken" (4.02.0) en dat lukte ook niet aan Jos Renne die na een ra ce met het nodige gooi-en-smijt- werk op 4.03.0 uitkwam. De meest tevreden Holland-atleet was Theo van de Veer die tot een persoonlijk record van 4.08.5 kwam. Voorts liep Dré de Wit een behoorlijke vijf kilometer. 15 mi nuten en 29 seconden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 14