Lancia berekent 'koeltjes' z'n kansen Kasten uit kansloze positie naar winst Amerikaan Roberts maakt faam waar 'Mohammed Ali zal vertellen dat Rusland vrede wenst' Oostenrijker boekt omstreden overwinning in GP van Zweden CONNORS WEER STERK MAANDAG 19 JUNI 1978 SPORT Boet van Duimen zesde in Formule 750-race op Jarama MADRID - De Amerikaan Kenny Roberts heeft gisteren op het cir cuit van Jarama, bij Madrid, de Grote Prijs van Spanje in de 750 cc-klasse gewonnen. De Vene zolaan Johnny Cecotto, die als tweede eindigde, behoudt de lei ding in de strijd om het wereld kampioenschap. Derde werd de Fransman Christian Sarron. De Nederlander Boet van Duimen eindigde als zesde met een ronde achterstand. Met de zege voor Kenny Roberts kwamen de voorspellingen uit. De Amerikaan was de grote favo riet voor de overwinning op het circuit van Jarama. Zaterdag was hij veruit de snelste in de trai ning. Roberts had echtereen zeer slechte start. Liefst negen cou reurs moest hij laten voorgaan, onder wie zijn grootste concur rent, de Venezolaan Johnny Ce cotto. De laatste nam meteen de leiding, maar in de derde ronde wist Ro berts zich naar de tweede plaats Inde 12e ronde haalde de Amerikaan een zeer gewaagde stunt uit door Cecotto in een van de smalste bochten van het 3,4 kilometer lange cir cuit buitenom te passeren. Vanaf dat moment was het duide lijk wie de winst zou pakken. Na dat hij onderweg in de 16de ronde een nieuw baanrecord had gere den, finishte Roberts met een voorsprong van ruim een halve minuut op Cecotto. Die staat ove rigens in de stand om het wereld kampioenschap nu op 66 punten, gevolgd door Roberts met 57. De uitslag van de Grote Prijs van Spanje is: 1. Kenny Roberts (Vst) Yamaha één uur 36 minuten en 29.5 seconden (gem. 127 km/u); 2. Johnny Cecotto (Ven) Yamaha 1.37.00.7; 3. Christian Sarron (Fra) 1.37.48.7; 4. Christian Estrosi (Fra) 1.37.53,5; 5. Gianfranco Bo nera (Ita) op een ronde; 6. Boet van Duimen (Ned) op een ronde; 7. Steve Baker (Vst) op een ronde. Snelste ronde: Roberts 1.33.8. Tijdens de wegraces in Woudri- chem, die zaterdag op het Riet dijkcircuit werden gehouden en meetellen voor de strijd om de nationaal kampioenschappen zijn Peter Looijestein, (in de 50 cc-klasse), Cees van Dongen (125 cc-klasse) en Jack Middelburg (750 cc) reeds na vier wedstrij dronden kampioen van Neder land. Looijestein, Van Dongen en Middelburg wonnen namelijk alle vier tot nu toe gehouden ra ces en zijn niet meer te achterha len. Er zijn nog twee races te rij den. In Woudrichem waren ruim 4500 toeschouwers aanwezig. Kenny Roberts - afgetekende zege ANDERSTORP - Hoewel Niki^auda zaterdag op het cir cuit van Anderstorp zijn tweede Grand Prix van Zweden won en voor de eerste maal in dit race-seizoen zegevierde, was het niet allemaal roze geur en maneschijn voor de Oostenrijker. Op zichzelf was het niet zo'n probleem voor de ervaren Lauda om de rood-blauwe Brabham als eerste door de finish te sturen. Lange tijd had de wereldkam pioen zich behagelijk genesteld achter de Amerikaan Mario An- dretti. In de 38ste ronde zag Lau da zijn kans schoon. Hij passeer de Andretti, die eigenlijk te veel uit zijn auto had geperst. Enkele ronden later kondigden rook en stoom het einde van Andretti in de Grote Prijs van Zweden aan. De weg naar de zege lag toen voor Lauda wijd open. Rechtmatig? Toch bestaan er twijfels rechtmatigheid van ning. Donderdag al protesteerde de baas van de McLarenstal tegen Jimmy Connors BIRMINGHAM - Met een éclatante zege op de Mexicaan Ramirez in de eindstrijd van het internatio nale tennistoernooi van Bir mingham stelde de 25-jarige Connors zeer duidelijk zijn kan didatuur voor een tweede Wimbledon-titel. In ongeveer anderhalf uur veegde de Ameri kaan zijn tegenstander van de baan. Hij gunde Ramirez slechts zes ga mes. Het betekende Connors' twaalfde gewonnen partij en zijn tweede titel, die hij in de twee weken in Engeland ter voorbe reiding op het toernooi van Wimbledon op zijn naam schreef. Connors: "Ik hoop dat ik op Wimbledon net zo speel als tegen Ramirez". De Amerikaan heeft tegen Ramirez slechts eenmaal tegen een achterstand aan moe ten kijken. In de derde set kwam de Mexicaan met 1-0 en 4-0 voor, maar daarna stoomde Connors op naar een 6-2 setwinst. De eer ste en tweede set won hij al met 6-3 en 6-1. De Westduitser Werner Zirngibl heeft gisteren in Brussel het open tennistoernooi van die plaats de titel in het heren enkelspel voor zich opgeëist. In de finale ver sloeg hij de Argentijn Ricardo Cano in vier sets: 1-6, 6-3, 6-4 en 6-2. Hongarije heeft in het toernooi om de Daviscupbeker West- Duitsland verslagen. Balazs Ta- roczy gaf zijn land op de derde dag een beslissende 3-1 voor sprong door met 6-0, 6-1 en 6-4 van de Westduitser Elter te win nen. Later op de dag won Pinners nog van Szoeke, maar die zege was niet meer dan een formali teit. In de strijd tussen Tsjechoslowa- kije en Polen was de laatse partij wel van belang. Na vier partijen was de stand gelijk, 2-2. De vijfde en beslissende ontmoeting tus sen Hrebec en Drzymalski werd gewonnen door Jiri Hrebec: 6-1, 6-1, 3-6 en 6-4. de nieuwe Brabhamwagen van Lauda. Het racevoertuig was aan de achterzijde voorzien van een extra ventilator om de motor koel te houden. Volgens de reglementen van de in ternationale automobiel federa tie mogen zich aan de auto geen bewegende delen bevinden, die bevorderlijk werken op de snel heid. Woordvoerders van Brab ham verklaarden dat de propel lers geen ander doel hadden dan het de motorkoeling en dat men geenszins van plan was geweest de aërodynamica van de wagen te verbeteren. Kort voor de start dienden vier cou reurs protesten in tegen de Brab- hams. Naast bezwaren op het vlak van de aërodynamica klaag de men ook over vuil en stenen, die door de ventilator omhoog werden geworpen en op achter volgende auto's terecht kwamen. De internationale sportcommis- sie verwierp de protesten echter Ook John Watson uit Noord-Ier- land reed in een Brabham, die was voorzien van het nieuwste "snufje". Hij moestin de 19e ron de opgeven omdat zijn motor kookte Niki Lauda daarente gen was vol lof over de ventilator "De bedoeling was dat de motor koel gehouden zou worden", al dus de Oostenrijker. "En dat luk te perfect. De wagen hield zich uitstekend en in zo'n geval is het gemakkelijk te Eerste zege De Bril Rupert Keegan "parkeerde" zijn wagen tijdens de training i Pitspoezen gingen er als hazen vandoor r de Grote Prijs van Zweden nogal slordig tegen de omheining De 29-jarige Lauda had het tot dus ver in dit raceseizoen nog zonder een overwinning moeten stellen Wel eindigde hij twee keer als tweede en werd éénmaal derde De eerste plaats in Anderstorp en het uitvallen van Andretti bete kenden voor Lauda een extra ruggesteun in het streven de fel begeerde wereldtitel te behou den. Andretti is nog eerste in het klas sement met een totaal van 36 punten. De Zweed Ronnie Peter son, die derde werd en de wat wild sturende Italiaan Ricardo Patrese niet voorbij durfde te gaan ("Hij leek wel een boot met wind tegen, zo zigzagde hij", mopperde Peterson), is tweede met een achterstand van zes pun ten. Lauda rukte op naar de derde positie met 25 punten. De strijd om de wereldtitel 1978 is precies halverwege. Er moeten nog acht races volgen. De uitslag is: 1. Niki Lauda (Oos) met Brabham de 282.307 km in 1 uur, 41 minu ten en 00.606 seconden (gemid delde snelheid 167.6 km/uur), 2. Ricardo Patrese (Ita) met Arrows 1.41.34.625, 3. Ronnie Peterson (Zwe) met Lotus 1.41.34.7111 Op een ronde: 4. Patrick Tambay (Fra) McLaren, 5. Clay Regazzoni (Zwi). 6. Emer son Fittipaldi (Bra) Copersucar, 7. Jacques Laffite (Fra) Matra, 8. James Hunt (Gbr) McLaren, 9. Gilles Villeneuve (Can) Ferrari. 10. Carlos Reutemann (Arg.) Fer- 1. Mario Andretti (VS) 36 punten, 2. Ronnie Peterson (Zwe) 30,3. Niki Lauda (Oost) 25,4. Depailler (Fra) 23,5. Carlos Reutemann (Arg.) 23 6. Jacques Lafite (Fra) 10. Zandvoort Naar schatting 45.000 gratis bezoe kers maakten gisteren de promo tieraces op het circuit van Zand voort mee. Jan Lammers stal hierbij de show. Hij reed mee in vier van de vijf wedstrijden, ze gevierde tweemaal en eindigde voorts op een tweede en een der de plaats. Drie mannen moesten het volgens de trainingstijden gaan maken. "Gast" Jan Lam mers reed bij de Volkswagen Golf GTI waarbij Fred Krab en Tony Zwaanenburg grote ver wachtingen hadden gewekt. Het liep anders, want een crash van Krab in de zesde ronde met Zwaanenburg schakelde de grootste kanshebbers uit. Lam mers bleef het veld aanvoeren, maar moest in de eindfase buigen voor de grotere snelheid van Rob Visser en Harry van Zuylen. De tweede wedstrijd, een Formule Ford 1600-race, werd echter een magistrale zege voor de kleine Jan Lammers. Van kop afnam hij de leiding en in elke ronde ver grootte hij zijn voorsprong. Ook in de derde race kraaide de kleine Jan Lammers victorie. De race had een klein oponthoud doordat Frankenhout met pech langs de kant kwam te staan en Post dit te laat opmerkte en tegen hem op reed. Na het oponthoud bleef Lammers, die reeds voor de "stop" leidde op kop en won vermakkelijk. De formule Ford 2000 had een wild rijdend Leeuwenburg op het cir cuit. Hij was er de oorzaak van dat Lammie van den Heuvel van de weg raakte en moest daarna een opwindend gevecht leveren met weer Jan Lammers. Het verschil aan de finish was tenslotte slechts zes centimeter in het voordeel van Leeuwenburg. MOSKOU - Mohammed Ali zal proberen om president Carter te informeren over alles wat hij heeft gezien in de Sovjet- Unie en hij zal de Amerikanen vertellen dat de Sovjet-Unie vrede wil en dat mensen van verschillend ras, religie en kleur er in harmonie leven. Het dagblad Sovetsky Sport schreef dit naar aanleiding van de uitlatingen van de ex- wereldkampioen boksen in het zwaargewicht, die op het ogenblik een bezoek van twaalf dagen brengt aan de Sovjet-Unie. Het blad noteer de verscheidenen positieve uitlatingen van de bokser over zijn gastherenZo vertel de Ali dat hij het Russische systeem goed vond omdat het een systeem van recht is, dat zijn burgers gratis medische voorzieningen, onderwijs en onderdak geeft. De Joegoslaaf Mate Parlov heeft zaterdag zijn wereldtitel boksen in het halfzwaarge- wicht (versie WBC) behou den. De "thuiswedstrijd" in Belgrado tegen uitdager John Conteh uit Engeland won hij op punten na vijftien moeilij ke ronden, waarin zijn tegen stander er in slaagde de heer sende wereldkampioen in moeilijkheden te brengen en hem te imponeren, getuige de uitspraak van Parlov, toen hij met opgezwollen en geha vend gezicht uit de kleedka mer tevoorschijn kwam: "Het was veel moeilijker dan ik verwacht had. Dit »is mijn zwaarste gevecht tot nu toe." Het gevecht in het stadion van Rode Ster Belgrado, was voor Conteh de kans de titel, die hij vorig jaar na een financiële onenigheid met de World Boxing Council (WBC) kwij traakte, terug te pakken. Het enthousiasme waarmee zijn poging gepaard ging leidde echter tot nogal wat ongecon troleerde en onrechtmatige slagen. Twee keer werd de Engelsman daarvoor openlijk berispt door scheidsrechter Rudi Ortega uit de Verenigde Staten. Toch gaf diezelfde ar biter de partij op punten aan Conteh, maar de twee andere Amerikanen, die hun oordeel over het gevecht moesten ge ven, zagen toch Parlov als de winnaar. Een beslissing waarover de 27-jarige En gelsman zich na afloop op wond. "Ik verwachtte dat ik gewonnen had", zei Conteh. "Ik bewoog en sloeg sneller vanaf het begin. De scheids rechters hebben me de over winning ontnomen." ATLETIEK - Piet van Alphen is za terdag in West Berlijn tijdens een marathonloop voor veteranen als derde geëindigd. Zijn tijd was 2 uur, 28 minuten en 55,7 seconden De 42-jarige Amerikaan Fritz Müller zegevierde in 2.25.20,4, voor de Westduitser Günter Schmit m 2.28.35,4. De Neder lander Nico Houter werd in 2.36.33,1 veertiende. WIELRENNEN - Peter Borremans heeft zaterdag in de Belgische plaats Belsele een wielerwed strijd voor amateurs gewonnen. Hij legde de 120 kilometer af in 2 uur en 50 minuten. De Belg Peter van Uffel werd tweede. Finale-zege in tennistoernooi van De Munnik; Van der Loo wint in Sassenheim LEIDEN - Richard Kasten, van de A-lijst terug op de B-lijst, moest het here nenkelspel B van het ten nistoernooi van De Mun nik winnen. Dat is inder daad gebeurd, maar het scheelde weinig of hij had zijn status als ex-A-speler niet waargemaakt. In de finale tegen Robert Jan van derFeen leek hij kansloos, 6-1,5-2 voor laatstgenoemde. Zo secuur, zo vast en bekeken tenniste de voor de Metselaars spelende Van der Feen (broer Bart speelt voor De Munnik) dat het laatste puntje een kwestie van minuten scheen te zijn. Maar Kasten zette zich schrap, wilde gewoon niet afgaan voor het talrijke publiek, krab belde moeizaam spel voor spel te rug, 5-3, 5-4, 5-5 en won tenslotte via de tiebreak met 7-6 (7-4). In de derde set domineerde Kasten, vooral dankzij zijn nog steeds imponerende netspel. Driemaal weerde Robert Jan van der Feen een matchpunt op identieke wij ze af, een rechte backhand langs de lijn en onbereikbaar voor Kas ten. Het vierde matchpunt be hoefde deze niet te maken. Van der Feen liet een forehand ver buiten de lijnen belanden, 1-6, 7-6, 6-2 voor Kasten. De Voorschotenaar bereikte de laatste ronde in het herendubbel B met Har Meijer en het gemengd dubbel B met Monique van der Storm-Hermsen (de dochter van een oud-kampioene van Neder land, Nel Hermsen). In beide fi nales kon de toch soms formida bel tennissende Koemans het niet redden. In het HDB werd hij met Meijer afgetroefd door het O.T.C. koppel Bouman/Luykx, dat een solide indruk maakte met goed serveren en volleren, 6-4, 6-7, 6-3 en in het GDB door de combinatie Mirjam de Groot/Van Kuyen, 2-6, 7-5, 8-6. Voor Mirjam de Groot was het de tweede triomf in dit toernooi. De frêle, 14-jarige Amsterdamse heeft be paald geen indrukwekkende sla gen, maar zij is ook op geen enkel punt kwetsbaar. In totaal be hoefde Mirjam de Groot maar zes spellen in het hele toernooi af te geven. Tegen Milou Penseel in de finale werd het 6-2, 6-1. Milou Penseel was overigens niet ge heel zonder veine tot de finale doorgedrongen. In de halve fi nale stond zij tegen Ineke Kal lenberg-van der Meer op 5-4 en matchpunt. Een uitbal belandde toen ongelukkig op het been van Ineke Kallenberg en dat bracht partij winst. Het herenenkelspel C leverde een verdiende zege op voor Hans Ek- ker van de Leidsche Hout, die zijn doorzetten in de vorige par tijen beloond zag. Tegen Jan Pie- ter Hop stond hij in de derde set met 1-4 achter om toch te winnen (6-4) en tegen clubgenoot J. van Maren won hij tweemaal met 7-5, 7-5, na tweemaal met 3-5 te heb ben achtergestaan. Ook in de fi nale bleef een achterstand hem niet bespaard. Bennink stond en in de eerste en in de tweede set met 3-0 voor om toch nog met 4-6, 4-6 te sneuvelen. Het damesenkelspel C was voor Joan Zonneville. die Annemieke Cats klopte met 6-3,3-6, 6-1. Daar zag het helemaal niet naar uit, want Annemieke Cats had een technisch overwicht met een be tere service en een betere volley. Haar tegenstandster bleef echter koel en deed daardoor met haar beperkter wapens meer dan An nemieke Cats, die het naarmate de strijd vorderde te kwaad kreeg met zichzelf. Het damesdubbel C gaf Joan Zonneville een kans op een tweede zege in dit toernooi, maar het duo Karstens/Collee was duidelijk sterker, 1-6, 3-6. Hans Ekker boekte wel een tweede zege in dit toernooi. In het GDC bleef hij met Annette Karl het Amsterdamse duo Karstens/ Collee met 4-6, 6-3, 7-5 de baas. Het klapstuk in de C-dubbelspe- len was de zege van de Davids- combinatie van Van der Capelle/ Nije op Bennink/Bosse, 6-3, 3-6, 6-3. Het laatste punt was een vol ley van de kleinste van de vier spelers, Freek van der Capelle, een backhandvolley diagonaal over het veld waar Bennink op geen stukken na bij kon. Het HED was voor M. Ekker. die De Jong terugwees, 3-6, 6-3, 6-0 en het DED leverde T. van Velzen een zege op zonder spelen. Te genstandster Petra Beek moest door een rugspierblessure afha ken. Met Van Willgenburg won Ekker ook het HDD, 6-4,6-3 tegen De Jong/De Jong. Het GDD bracht de winst bij Harry en Yfke Kuiper, die Van Reeuwijk/Ze- venhoven met 6-4, 6-3 klopten. Adriaansen/Van Aldewerelt wonnen het DDD van Ouds hoorn/Oudshoorn, 6-3, 6-3. Sassenheim Hans van der Loo, no 1 geplaatst, won het toernooi van Sassen heim en niemand kan zeggen dat hem die zege niet toekwam. Maar niemand, ook hijzelf niet, zal durven beweren dat hij met die zege niet dol- en dolblij mag zijn. In de halve finale legde Peter Pauwels hem het vuur na aan de schenen (2-6,7-6,8-6 voor Van der Loo) en in de finale capituleerde Bob van Overbeeke pas met 9-11 in de derde set (de vorige sets wa ren 6-2 voor Van der Loo en 6-0 voor Van Overbeeke) na met 5-4 en 30-0 op eigen service op winst te hebben gestaan. "Het waren zijn goede returns, die me ge woon teveel werden. En dat ter wijl ik toch goed stond te serve ren", zei Van Overbeeke Het DEB was een hevige strijd tus sen Fehling en Meininger. Eerst genoemde won met 6-3, 2-6, 8-6. De twee finalisten in het HEB vormden een te sterke combina tie voor Groen/Hof, 6-1, 6-4. Daar zullen hun tegenstanders uit de eerste ronde, Van der Sluys/Hins, stellig wel moed uit putten voor een volgend optreden. Laatstge noemd duo verloor van de win naars met 4-6, 5-7. Voor H. Feh ling werd de finale DDB met Bernadette Tombrok geen twee de winst. Zij verloren van L. en E. van der Wiel met 4-6, 6-2, 3-6. De Bont en Sikkes pakten de winst in het GDB via een drie sets zege op Alessi/Alessi, 3-6, 6-3, 6-3. Overige Uitslagen: HEC F Strassers-J. Tromp, 1-6,4-6, DEC M. Ruitenberg-N. Toole 6-3, 2-6,6-3, GDC Homan Jordaan-De Jong/Hoogerwaard 6-4, 6-2. HDC Fokke/L. Jansen-M. Dijk- man/J. Tromp 6-2, 6-4, DDC Mul- der/Schoone-Schoorl Zekveld 6-4,7-5, HED Warmerdam-H. Wit ting 6-3,6-1, DED L. van Noort-E. Kuyck 7-6, 6-4.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13