Fraaie zege en benauwde 2-2 voor hockeyers Philidor grijpt net naast schaakbeker Nederlandse zeges in de Ronde van Zwitserland ANDERE OPZET VAN HET IBM-TOERNOOI Nederlands team zaterdag klasse beter dan gisteren tegen Duitsers MAANDAG 19 JUNI 1978 SPORT SPORT SPORT BONN/VENLO - "Eindelijk rust", verzuchtte bondscoach Wim van Heumen gisteren in Venlo na de tweede wed strijd tegen het Westduitse hockeyteam, die het einde betekende van een lang en loodzwaar hockeyseizoen. ''We hebben een trip door India gemaakt, het toernooi om de wereldbeker in Argentinië gehad en bovendien liep de competitie uil. Ik ben geneigd te zeggen dat we dit keer wel wat te veel hebben gedaan In de eerste wedstrijd tegen de Westduitsers, zaterdag in Bonn, was er van hockeymoeheid nog geen sprake. Met gevarieerd aan vallend spel bleef Oranje heer en meester en boekte een spranke lende overwinning van 5-2. De grotere routine in de Nederland se ploeg gaf de doorslag tegen het sterk verjongde el/tal van West- Duitsland Gisteren zetten de Westduitsers in het Venlose voetbalstadion De Koel alles op alles om deze "schande" uit te wissen en zij slaagden daar bijna Pas in de laatste minuut wist Paul Litjens voor Nederland een ge lijkspel (2-2) te redden. De Utrechter bracht dit weekeinde zijn doelpuntentotaal voor het Nederlands elftal op 119 in 98 in terlands. Klasse beter Nederland speelde zaterdag in Bonn een klasse beter dan de dag er op. Met Pierre Hermans in het doel en de teruggekeerde Bart Taminiau als ausputzer plus de eveneens teruggehaalde Jaap Kooreman en zonder Ties Kruize (tijdelijk bedankt) en André Bol huis (hij kwam gisteren pas in ac tie) had Nederland een geheel ander "gezicht" dan ruim twee maanden geleden in Buenos Ai- De combinaties lukten wonderwel en de Westduitse ploeg, die op vele plaatsen was gewijzigd (bo vendien speelden Droese en Ka- semann hun afscheidswedstrijd) kon het hoge tempo niet bijbe nen. Wel nam West-Duitsland in de 13de minuut door een straf- corner van Wolfgang Strödter de leiding. Acht minuten later deed Paul Litjens hem dat na (1-1). De gelijke stand bleef tot de rust ge handhaafd. Met de jeugdige Van Asbeck voor Kooreman in de ploeg was Ne derland in de tweede helft op permachtig. Door twee uitste kende velddoelpunten van Tom van 't Hek (in de 55ste en 58ste minuut) en twee treffers van Litjens (in de 68ste minuut uit een strafbal en in de laatste mi nuut uit een strafcorner), waar alleen Strödter in de 65ste mi nuut een doelpunt (uit een straf corner) tegenover kon stellen, werd het uiteindelijk zelfs 5-2 voor Nederland. "Een geweldige wedstrijd", sprak Van Heumen na afloop vol bewondering. Accu leeg Een dag later was in Venlo de Ne derlandse accu kennelijk bijna leeg. Met Bolhuis en Hans Kruize voor Kooreman en Van 't Hek liepen de combinaties veel stroe ver. Het werd een bijzonder te leurstellend duel op het hobbeli ge voetbalveld van FC VVV. Nederland mocht dik tevreden zijn met het gelijkspel, dat in de laat ste minuut door Paul Litjens na een vrije slag van Leefers gestalte kreeg. De Westduitsers - zonder de disciplinair gestrafte ausput zer Michael Peter (hij was zater dagavond te laat in het spelersho tel verschenen) waren uit op eer herstel en leken met hard werken succes te boeken. Vooral Trump en Hans Montag speelden sterk op het midden veld, waardoor Nederland voor het grootste deel van de wedstrijd onder druk werd gehouden. Kort voor de rust vielen er kort achter een twee doelpunten. Eerst straf te de blonde spits Bloecher een aarzeling in dc Nederlandse de fensie doeltreffend af en even la ter zorgde Dover voor de gelijk maker nadat doelman Lenz een schot van Bolhuis half had ge keerd: 1-1. Mooiste Twee minuten na de pauze viel het mooiste doelpunt van de wed strijd. Dopp ondernam een lange rush en passeerde de uitlopende Sikking op fraaie wijze (1-2). West-Duitsland leek revanche te gaan nemen voor de nederlaag' van zaterdag. Te meer daar dt Nederlandse aanvallen fantasie loos bleven en de Westduitse verdediging niet voor problemen stelde. Acht minuten voor het einde voor kwam Bart Taminiau een treffer door op de lijn redding te bren gen. Met nog slechts enkele se- BONN/VENLO - Ron Steens, aanvoerder van het Neder landse herenhockeyteam, speelde zaterdag in Bonn zijn honderdste interland wedstrijd tegen West-Duits land. De voor HCKZ spelen de Rotterdammer is de derde hockeyer, die deze mijlpaal heeft bereikt. Frans Spits c André Bolhuis gingen hem voor. Het volgend seizoe: als in september in Han nover de strijd om de Euro pese titel op de kalender staat - kunnen ook Wouter Leegers, Paul Litjens Maarten Sikking lid worden van de club van honderd. Dit drietal heeft respectievelijk 99, 98 en 96 interlands ge speeld. Bij West-Duitsland werd za terdag strafcornerspecialist Wolfgang Stroedter voor spelen van zijn 100e inter land gehuldigd. conden te spelen ontpopte Paul Litjens zich weer eens als de ver losser. Hij plaatste de bal na een vrije slag van Leefers achter de Lenz ingevallen Bassemir (2-2). Vaart eruit "De vaart was er uit", zei Van Heu men later. "Wel was het veld moeilijk, maar dat wil ik niet als excuus laten gelden. Er zat geen beweging in, de combinaties lie pen niet en er werden technische fouten gemaakt Ook tussen Ta miniau en Bolhuis liep de sa menwerking niet zoals het zou moeten. Zij zijn nu voor tophoc- key te kort geschoten. "Maar dat komt omdat zij fysiek niet voldoende waren voorbe reid. We hebben de hele maand augustus om daar aan te werken zodat de conditie voor de strijd om de Europese beker in Han nover op peil is. In Van Asbeck en Bouwman hebben we voorts de beschikking over twee jeugdige talenten. Zij moeten zich in au gustus waarmaken. En wat West- Duitsland betreft: ik moet zeggen dat daar een groot arsenaal sterke spelers aanwezig is. Voor mij is dit team in eigen land toch weei favoriet". Beeld uit het eerste duel tussen Nederland, en Duitsland. Wouter Leefers is in duel mei Heiner Dopp. Bart Taminau en Karei van der Staak kijken op de achtergrond toe LEIDEN - Bekerhouder 'Phili dor' is er niet in geslaagd om voor de tweede achtereenvol gende maal beslag te leggen op de beker voor schaak vier tallen. Na in de voorrondes o.a. afgerekend te hebben met stadgenoot L.S.G. en Moer- wijk, moest 'Philidor' samen met Eindhoven, Desisco/Wa- tergraafsmeer, en B.S.G. za terdag in Utrecht uitmaken wie bekerhouder '78 zou wor den. De Leidse vereniging was zeer gebrand op prolon gatie, om een slecht seizoen, resulterend in degradatie uit de Hoofdklasse, nog enigs zins goed te maken. Gespeeld werd niet in een halve kompetitie, maar volgens het knockout' systeem. Zo ont moetten elkaar in de ene hal ve Finale Eindhoven en B.S.G. en in de andere Desisco en Philidor Hoewel nog niet op OTRINGEN - Het Nederlands contingent in de Ronde van Zwitserland heeft zich in het weekeinde flink geroerd. Zaterdag zegevierde Jan Raas na een vrij saaie etappe, terwijl neoprof Bert Scheuneman voor een uitstekende prestatie zorgde door de sprint van het peloton te winnen, waarbij hij onder meer de westduitser Dietrich Thurau van zich afhield. Gistermorgen bracht Henk Lubberding de tweede winst van het weekeinde naar de ploeg van Peter Post. een groot aantal andere favorie ten, op flinke afstand gereden. Gisteren was de Nederlander ech ter de grote man in de vierde en laatste rit van de Midi Libre. Op de eerste serieuze berg, de Col de la Sereyrede, demarreerde hij. Üp de top had Zoetemelk een voor sprong van 1.20 op Le Lay en De Muynck en 1.25 op Thevenet, Laurent en Panizza. Alleen Johan de Muynck kon Zoe temelk nog achterhalen. Het duo werkte goed samen en op 15 ki lometer voor de Finish in Espa- lion bedroeg hun voorsprong op de achtervolgers drie en een hal ve minuut. In de eindsprint was De Muynck. superieur aan Zoe temelk. De Italiaan Claudio Ber- tolotto werd winnaar van de Midi Libre De derde etappe zaterdag werd gemaakt door een vlucht van vier man. bij wie Bert Pronk. De in Belgische dienst rijdende Sche- veninger is dit seizoen door al lerlei geheimzinnige kwalen nog niet uit de verf gekomen. In de ronde van Italië bijvoorbeeld reed hij voortdurend achterin tot hij er definitief de brui aan gaf. In de kopgroep met de Zwitser Gi- siger. de Belg Van Roosbroeck en de Italiaan Bellini ging het echter weer ouderwets. Het viertal kreeg zelfs een voorsprong van meer dan vier minuten. Maar met de eindstreep in zicht reageerden de favorieten met een denderen de achtervolging. Toen de vluch ters enkele kilometers voor de meet werden ingelopen, profi teerde Jan Raas onmiddelijk. De klassiekerspecialist sprong weg en wist de groep tot het eind toe voor te blijven. Vierde etappe De vierde etappe gisteren schudde het algemeen klassement be hoorlijk door elkaar. De Belg Verlinden, verrassend leider, maakte een flinke duikeling en de Zwitser Roland Salm volgde hem op. De rit was eigenlijk de eerste selectie in deze ronde van Zwitserland. Initiatiefnemer was Genie Knetemann. Under zijn leiding vertrok een groep van 24 man al na 30 kilometer en het re sultaat loog er niet om: aan de eindstreep bedroeg de achter stand van het peloton op de lei ders bijna 10 minuten. Aan het eind van de etappe ging Henk Lubberding in de aanval, in ge zelschap van de Zwitser Erwin Lienhardt. Het duo liep uit tot 21 seconden. Aan de eindstreep had Lubberding geen moeite met de Zwitser. In de middag stond er weer een nieuwe leider op het erepodium. De Zwitser Sutter loste zijn land genoot Salm af na een uitsteken de tijdrit, die werd gewonnen door Michel Pollentier. De win naarvan vorig jaar rukte hierdoor op naar de tweede plaats. Gerrie Kne(emann kwam niet verder dan de achtste plaats. Waar schijnlijk kwam dit doordat de eerste helft van het parcours over vlak terrein ging. Up dat traject nam Pollentier al een duidelijke voorsprong op de concurrentie. Het algemeen klassement na de vijfde etappe is: 1. Sutter (Zwi) 16.30.28. 2. Wellens (Bel) op 0.29,3. Pollentier (Bel) op 1.04, 4. Salm (Zwi) op 1.29, b. Jo han van de Velde op 1.34. MOTORSPORT - De regerende wereldkampioen Gemnady Moi- seev uit de Sovjet-Unie heeft gis teren in het Schotse Kilmartin de Grote Prijs van Groot Brittannië in de 250 cc-klasse gewonnen. Tweede werd de Belg Harry Everts, derde de Brit Neil Hud- De Belg Jean Mingels ging op kop tot de derde ronde. Toen nam Moiseev de leiding over die hij tot het eind behield. Midi Cibre Anderhalve week voor het begin van dc Ronde van Frankrijk heeft Joop Zoetemelk de laatste etappe van di- Midi Libre aangegrepen om te laten zien dat hij zijn vorm begint terug te krijgen. In de laat ste wedstrijden, die hij hiervoor reed, kon Zoetemelk nauwlijks imponeren: in Bordeaux-Parijs moest hij opgeven en in de Dau- phine Libere werd hij, evenals Dames In Klimmen heeft Keetie van Uos- ten-Hage een koers over 40 kilo meter gewonnen. Zij bleek aan zienlijk sneller dan haar zuster Bella v.d. Spiegel-Hage, die op twee ronden eindigde. De Belgi sche Frieda Maes eindigde als derde, terwijl Wil Buitelaar uit Alphen a/d Rijn als vierde finish te. Els van Leeuwen (Lisse) werd achttiende en de Leidse Lenie Erades kwam als 23ste over de streep. Zaterdag had Bella van der Spie gel-Hage een wedstrijd in Nij- verdal, eveneens over 40 km, ge wonnen. Hier eindigde Hanneke Lieverse uit Hillegom als tweede. Peter Post, heeft zaterdag zijn voorlopige ploeg voor de Ronde van Frankrijk bekendgemaakt. Zijn equipe ziet er als volgt uit: Hennie Kuiper. Jan Raas, Henk Lubberding, Gerrie Kneteman, Aad van den Hoek, Gerben Kar stens (allen Nederland), Jose de Cauwer. Paul Wellens, Wilfried Wesemael (allen België) en Klaus Peter Thaler (Wdl). Van de selectie van de Post ploeg voor de Tour de France maken voorts nog Cees Priem. Van Kat wijk en de Belg Franc de Gendt deel uit. WIELRENNEN - De Nederlandse amateur Jan Gommers werd za terdag in een internationale wie lerwedstrijd in West Berlijn zes de. Hij was daarmee de best ge klasseerde buitenlander. De Westduitser Friedrich von Löf- fenholz won de race over 102 ki lometer in 2 uur, 24 minuten en 33 seconden. De Nederlanders Meyers en Verheezen werden respectievelijk achtste en tiende. GEWICHTHEFFEN - De Rus Ser- gej Arakelov heeft zaterdag in het Tsjechisch Havirov tijdens de strijd om de Europese titels ge wichtheffen het wereldrecord trekken in de klasse der zwaar gewichten gebracht op 177,5 ki logram. Het oude record stond met 176 kilogram op naam van zijn landgenoot David Rigert. oorlogssterkte, versloeg Phi lidor zijn gevreesde opponent met 3»/2 - V2. Alleen Bakker liet een half puntje liggen. In valler Kuyf won. Hierbij moet worden opgemerkt dat ook de Amsterdammers bepaald niet in de sterkste opstelling aan traden. In de andere halve fi nale versloeg Eindhoven met 2V2 - IV2 B.S.G., zodat de Fi nale gespeeld werd door Phi lidor en Eindhoven. Lange tijd heeft het ernaar uitgezien dat de Leidenaars wederom de sterksten zouden blijken. De Graaff handhaafde zijn 100%-score en Van der Wiel kwam aan het eerste bord re mise overeen met Frans Kuy- pers, in een overigens niet ge heel duidelijke stelling. Bakker verloor in tijdnood zo dat de partij v.d. Berg - Scheeren de beslissing moest brengen. Toen Van den Berg een betrekkelijk eenvoudige winstweg overzag leek de partij remise te worden, maar Van den Berg moest winnen, omdat bij 2 - 2 de uitslag van het vierde bord (de Graaff) wordt weggeschrapt, en nam zoveel risico's dat hij nog verloor. Eindhoven dus win naar met 2V2-IV2. B.S.G. eiste de derde plaats voor zich op. Populair Eveneens op zaterdag werd in Rotterdam ten huize van Charlois/Europoort het Ne derlands Doorgeefschaak- kampioenschap verspeeld. Dit gebeuren heeft zich in middels een vaste plaats op de schaakkalender verwor ven en terecht, want het doorgeefschaak verheugt zich in een nog immer groeiende populariteit. Dit jaar trokken 66 paren - tien meer dan vorig jaar - uit alle uithoeken van het land af komstig, ten strijde. Voor de verandering of omdat het deelnemersveld zo groot was, werden er na zes ronden drie groepen geformeerd. In de A groep lieten v.d. Herik en Kerkhoff er geen twijfel over bestaan wie de hoogste eer verdienden en met 2OV2 uit 22 veroverden zij voor de tweede keer de Nederlandse titel. Het Leids koppel Dobbelaar - Geertsema, dat halverwege nog aan de leiding ging, werd door 2-0 verlies tegen de late re kampioenen naar de twee de plaats geworpen, met 18 punten. Ook de afstand in punten tussen de nummers twee en drie was ongebruike lijk groot: met 16 punten ein digden Van Baarle en Wes- terveld op de derde plaats. Overigens moesten zij hier voor eerst nog een barrage spelen tegen Kok en Nuyen. Op een teleurstellende vijfde tot achtste plaats eindigden Baart en Smout met 14 pun ten. Van de overige Leidse paren kunnen nog genoemd worden: Mieremet-Pols, Sik kel-Bakker en Heemskerk- Barendse, die alle met 12 pun ten op de 15e/18e plaats ein digden. In de overige groepen werden de prijzen als volgt verdeeld: Groep B: le prijs: Spaargaren- Punt met 15 punten, 2e prijs: Bressers-Apon met 13 pun ten, 3e prijs: v. Blommen- stein-'t Hof met eveneens 13 punten. Deze laatste twee pa ren hadden met nog twee an dere in een halve kompetitie voor hun prijzen moeten strijden. Groep C: le prijs: Jansen-Baar- slag met 12V2 punten, 2e prijs: Wessels-Spierings met 12 punten, 3e prijs: Vleeskens- Provoost met 12 punten. Ook in deze groep konden de prij zen pas na een barrage wor den uitgedeeld. AMSTERDAM - Het achttiende in ternationale IBM-schaaktoer- nooi, dat van 12 tot en met 29 juli in Amsterdam wordt gehouden, verschilt qua opzet sterk van de voorafgaande toernooien. Het belangrijkste nieuwtje is het feit dat er dit jaar twee grootmeester- groepen worden gevormd: één in de categorie 12 en één in de cate gorie 7 van de wereldschaak bond. In elk van dc groepen zul len 14 spelers uitkomen. Daar naast is er nog een reservegroep, die zeven ronden "Zwitsers" zal spelen. Verder zijn er een sub- i met naar schatting 600 deelnemers en een jeugdtoernooi voor schakers onder de 19 jaar, waarvoor 500 a 600 jeugdigen worden verwacht. Het IBM-toernooi is hiermee het eerste schaaktoernooi in de ge schiedenis dat twee grootmees- tergroepen kent. De twee grootmeestergroepen be staan uit Grootmeestergroep a (categorie 12): Andersson (Zwe), Browne (Vst), Dzindzindajsvili (Isr). Hort (Tsj), Langeweg (Ned), Ljuboje- vic (Joe), Miles (Gbr), Nikolac (Joe), Pfleger (Wdl), Ree (Ned), Ribli (Hon), Romanishin (Sov), Timman (Ned)en Uhlmann (Odl). Grootmeestergroep b (categorie 7): Janosevic (Joe), Rodriguez (Cub), Kirov (Bul), Christiansen (Vst), Jusupov (Sov, wereldjeugdkam- pioen), Taulbut (Gbr. Europees jeugdkampioen), Balshan (Isr), Böhm, Bonn. Hartoch. Ligterink, De Roode, Van Wijgerden en Van der Sterren (allen Ned). In de reservegroep komen voor Nederland onder meer Enklaar en Hofland uit.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 12