L Matig Polen schakelt Peru uit Oranje: sterk als het moet Argentinië- schoppartij KOPBAL SZARMACH BRENGT BESLISSING 3K& STAND GROEP B MAANDAG 19 JUNI 1978 PAGINA 11 MENDOZA - Polen, in 1974 derde in West-Duitsland, heeft zijn kansen op een herhaling van deze presta tie overeind gehouden, nu het gisteren in Mendoza Peru met 1-0 heeft versla gen. Een pracht kopbal van Szarmach in de 64ste minuut van een zeer te leurstellende ontmoeting betekende het vrijwel ze kere einde van Peru, de verrassing uit de eerste ronde, in dit elfde toernooi om de wereldtitel voetbal. Polen en Peru hebben voor 25.000 toeschouwers niet kunnen waar maken dat zij voor hun laatste kans vochten. Beide teams speelden zeer voorzichtig vanuit defensieve stellingen. Tempoversnellingen waren zeld zaam en het merendeel van de aanvallende acties verliep vol gens een vast stramien met steeds dezelfde ingestudeerde patronen, waarin elk sprankje creativiteit ontbrak. Het was kenmerkend voor de wed strijd dat het enige doelpunt voortkwam uit een defensieve blunder. Op links verspeelde in valler Navarro de bal geheel on nodig aan Lato, die overigens geen schim meer is van de ra zendsnelle rechter-vleugelspits van 1974. De Pool trok de bal on middellijk scherp voor naar de volkomen ongedekt staande Szarmach, die met een schitte rende zweefduik koppend zijn eerste WK-doelpunt liet aanteke nen. Nauwelijks een minuut later was het bijna 2-0. Szarmach kwam op links goed door, trok de bal vanaf de achterlijn op het hoofd van aanvoerder Deyna, die de paal zijn kopbal zag keren. In de rebound reageerde Lato te traag. Het zouden de weinige hoogtepun ten zijn van een ontmoeting, die vele -terechte- fluitconcerten van het publiek opleverde. Al leen de Peruaanse doelman Qui- roga bracht de handen van de toeschouwers bij tijd en wijle op elkaar. Hij herstelde zich van zijn zwakke optreden tegen de Brazi lianen en groeide uit tot de uit blinker in de Zuidamerikaanse gelederen. Zijn ploeggenoten daarentegen konden geen moment de in drukwekkende verrichtingen uit de eerste ronde herhalen, waar door de minst slechte formatie, Polen, terecht met de 1-0 winst ging strijken. Beeld uit de matige confrontatie Polen-Peru. De Poolse captain Kazimierz Deyna (links) gaat op handen en voeten langs Navarro. BUENOS AIRES - Het Italiaanse legioen juichte. Het doel was bereikt, de zege op Oostenrijk een feit. Maar één blik op het electronische scorebord dat bijna drei gend als eindstand van Nederland-West-Duitsland in Cordoba 2-2 aangaf, leerde de Italiaanse aanhang de realiteit. Met Oostenrijk was afgerekend. Woensdag zal echter in hetzelfde River Plate stadion van Buenos Aires, als Nederland tegenstander is, opnieuw de overwinning moeten worden behaald. Een gelijkspel is voor de "Azzurri" onvoldoende om zich voor het eerst sedert 1938 finalist te mogen noemen in de strijd om de wereldtitel. Toch was die vreugde van de Italia nen begrijpelijk. De ploeg, die zonder meer de grote favoriet was, heeft in de tweede helft on verwacht toch nog onder druk gestaan. De omstandigheid dat in de eerste helft uitermate slordig met de kansen is omgesprongen had Italië fataal kunnen worden. En dat gebeurde tenminste niet. Met een treffer in de "dertiende minuut bepaalde Paolo Rossi de eindstand op 1-0. Aanval Senekowitsch had voor de aanval gekozen. In de herstelde Walter Schachner had hij een derde spits in de Oostenrijkse formatie. Enzo Barzeot had, zoals aangenomen mocht worden, nu Zaccarelli in de basisopstelling van Italië op genomen. De Italianen hadden alle omstan digheden mee. Uit heel Zuid- Amerika was hun aanhang naar de Argentijnse hoofdstad geko men. De tegenstander had de grootste moeite om zich aan te passen aan het toch nog door de regen wat zwaar geworden veld. Bovendien kreeg Italië de steun van een vroege treffer. Heinrich Strasser, die Breitenberger ver ving, was oorzaak van dat beslis sende doelpunt. Hij reageerde te laat toen een dieptepass Rossi dreigde te bereiken. Op het mo ment waarop hij reageerde was hij al verslagen. Met grote zekerheid schoven de Italianen elkaar de bal toe. Via het zeer sterke middenveld wer den de spitsen Bettega, Rossi en Causio bereikt. Het volkomen mistasten van hun directe tegen standers Pezzey, Krieger en Strasser maakte dat Oostenrijk onder hevige druk kwam te staan. Willy Kreuz moest veel vuldig terugkomen en vergeefs trachtte Schachner door te zwer ven zich van zijn bewaker Cabrini te ontdoen. De grote fout van Italië is dat de ploeg in de eerste helft niet na drukkelijker heeft toegeslagen. Toen had Oostenrijk volkomen overspeeld kunnen worden. Ro bert Sara greep vele malen on juist in, zonder dat dit directe ge volgen had. Robert Sara zou zich echter her stellen. Hij kwam al op slag van rust met een fraaie één-twee. De Italiaanse defensie werd voor de eerste maal knap gepasseerd. Het goed gerichte schot dat volgde ging echter voorlangs. Na de her vatting zorgde de opkomende Sara herhaaldelijk voor ernstige dreigingen. Italië moest terug. Tijdrekken Na een kwartier berispte de Belgi sche arbiter Francis Rion doel man Dino Zoff wegens tijdrek ken. Het was duidelijk: voor dit onder druk gezette Italiaanse team was de 1-0 voldoende. Bij een slim genomen vrije trap, waarbij drie man voor verwarring zorgden, kreeg de opgerukte Sara in een niemandsland op rechts de Rossi schreeuwt het uit van vreugde: hij heeft doelman Koncilia gepasseerd en de bal is op weg r arm om te protesteren, maar dat helpt niets meer. r 1-0. De Oostenrijker Strassner heft de bal. Zijn pass was op maat. In de melee van spelers ontbrak echter de ruimte om tot een gericht schot te kunnen komen. De aanvalsdrang van Oostenrijk gaf Italië alle mogelijkheid tot de counter. Dat bleek nadat Zacca relli oog in oog kwam te staan met Friedrich Koncilia. De Oosten rijkse doelman, die ook daarna enkele fameuze reddingen ver richtte, stond met de rechtervoet een tweede treffer juist in de weg. Hij onderscheidde zich voorts op een inzet van invaller Cucureddu en bedwong zelfs Tardelli die geheel vrij voor hem Keepersgeluk had hij toen de ge heel ongedekte Graziani, vervan gervan Bettega, juist naast kopte. Italië had inmiddels het evenwicht hersteld, toch had Oostenrijk nog naast de ploeg van Bearzot kun nen komen. Twee maal had de moegestreden centrumspits Jo- hann Krankl daartoe de gelegen heid. De 25-jarige aanvaller van Rapid Wien schoot echter eerst te onzuiver. Vervolgens miste hij de kracht om zijn gerichte schot doel te laten treffen. CORDOBA - Hoe sterk is Oran je! Achteraf is het wellicht toch aardig om te weten, dat Ernst Happel zijn ernstige twijfels heeft gehad over de 'ogenschijnlijk' zo eclatante 5-1 marge tegen Oostenrijk. Typisch Happel om daar later pas mee te komen Was Oranje afgelopen woensdag echt zo sterk als de cijfers deden ver moeden, of stelde het spel van zijn landgenoten erg weinig voor Anders dan alle optimistische geluiden wilden doen geloven, kreeg Holland de zo vurig ge hoopte WK-revanche gisteren niet. Maar Ernst Happel werd heel wat wijzer. Of de spelers door een opponent als Duits land werden opgepept, dat is iets waarnaar je alleen maar kunt gissen. Maar een gemo tiveerd Nederlands elftal kan zich nog altijd met de sterk- sten meten. Niet eens de 2-2 uitslag tegen West-Duitsland is daarbij het uitgangspunt, maar veel meer de wijze waarop Oranje dat succes be vocht. Want laat één ding duidelijk gezegd zijn: het bij na spreekwoordelijke geluk van Ernst Happel, dat werd gisteren overtroffen door dat van Helmuth SchönHet is de kracht van het huidige Oran je geweest om te voorkomen dat er in het uitverkochte sta dion van Cordoba een groot onrecht geschiedde. Holland-Duitsland, wat een thriller. Hoe simpel het aan vankelijk leek om de in kwali teit inderdaad achteruitge- holde "Mannschaft" met een verliezersfooi af te schepen, achteraf was het nog een hei dens karwei om op gelijke voet te blijven. Duitsland, vrijwel afgeschreven indien Holland niet verslagen zou worden, zou, zo kon je uit de opstelling al concluderen, kie zen voor de aanval. Wat een misvattingVeel meer dan een veredeld soort catenaccio was het niet, waarmee de Schön- brigade hei succes najoeg. Tot verbijstering van alles wat Nederland was, aanvankelijk nog met veel kans van slagen ook. Wat een aantal factoren als oorzaak had. De pal tegenstaande wind bij voorbeeld, die de Duitsers in dien ze counterden, als het ware vooruit joeg. Een zich daarop niet ojimiddellijk in stellende verdediging even eens. Maar ook de Uruguese scheidsrechter Barreto. Lang voor deze Zuidamerikaan zich onsterfelijk belachelijk maakte door wisselspeler Nanninga voor een futiliteit weg te sturen, griepten met name de Oranje-klanten over het feit dat Barreto de fluit leek ingeslikt te hebben wan neer de situatie om een vrije trap schreeuwde. Maar de zelfde Barreto floot wel indien de voordeelregel voor de hand lag. Zo kon het ook gebeuren dat alleen Barreto een over treding zag in de wijze waar op Arie Haan een duel met Bonhoff in zijn voordeel be slechtte. Uit de vrije trap volgde de Duitse 1-0 die zo te gen de verhouding in was. Volgens somm igen was het duel toen al zo goed als beslecht, tenslotte had Sepp Maier overal rondgebazuind dat hij het in 1966 door Gordon Banks gevestigde WK-record - vier wedstrijden en 82 minu ten geen doelpunt doorlaten - tegen Holland zou breken. Tenslotte ivas er ook nog de prognose van de zwartkij kers, die luidde dat Duits- land-Holland, het duel van de lamme tegen de blinde, be slecht zou worden door de partij die er als eerste in zou slagen om te scoren. Die be tweters zaten er allen naast en het is de verdienste van Oran je geweest hen de ogen te heb ben geopend. Al dan niet in gefluisterd door Zwartkruis besloot Happel opnieuw voor een aantal vrije opdrachten. Met name de middenvelders Willy van de Kerkhof, Jansen en Haan plukten daar de vruchten van. Hetgeen door niet optimaal overnemen van de tegenstander - vooral Höl- zenbein genoot veel vrijheid - soms tot hachelijke situaties leidde, maar het initiatief en de durf om diep te gaan com penseerden veel en dat kwam de aanvallende kracht van Oranje en het kijkspel, ten Complimentje voor de gelijkmaker: Antoinette van de Kerkhof strijkt haar man René onder zijn kin. Niettemin leek hel er lang opdat Sepp Maier het gelijk aan zijn zijde zou krijgen. Na het snelle countersucces trokken s&*?en Rummenige, de door Wild schut en Poortvliet bewaakte vleugelspelers, terug naar het middenveld, waar Oranje weliswaar dicteerde, maar waar als gevolg van een te grote opeenhoping vun spe lers weinig ruimte was. Maar ook omdat dit Oranje geen spelers van het kaliber van een Van Hanegem in goede doen heeft en te weinig diep gang in het spel uitgespeelde kansen in de weg stonden. Arie Haan, er is als het gevolg van zijn passieve spel heel wat over hem te doen geweest. Maar hij wees Oranje in die donkere periode de weg Logisch dat er in de rust volop werd gespeculeerd: Oranje stond via een gelijk spel tegen de op dat moment met 1-0 te gen Oostenrijk leidende Ita lianen al met één been in de finale. Dat bleek aanvankelijk een misvatting. Een plotseling ontketend Oranje dolde in het tweede bedrijf weliswaar met de angstige opponent, joeg de Duitsers op, sloot ze in, maar het raffinement van Rensen- brink sorteerde steeds net geen succes. René van de Kerkhof bleef zich vastlopen op Dietz en het in de lucht hangende doelpunt viel niet. Sepp Maier, grootser dan ooit, graaide triomfantelijk de meest verraderlijke voorzet ten weg en zelfs de in die pe riode roekeloos aanvallende Poortvliet beet zijn tanden stuk op Maier. Kalts, die Rep blokkeerde en evenals Willy van de Kerkhof in de eerste helft de gele kaart kreeg. Nog meer paniek in de Duitse de fensie, maar de siddering voer door Oranje. Omdat het Uruguese warhoofd Barreto van mening was dat Hadn de benen van Hölzenbein speelde en Dieter Muller, de 2-1 maak te. Maar Oranje was mentaal sterk. Happel liet Nanninga warm lopen, die op de plaats van Wildschut onmiddellijk de anti-voetballer Rüssmann de grond inboorde en er niet eens geel voor kreegEn de be kroning kwam elf minuten voor tijd,dankzij René van de Kerkhof die dodelijk beheerst bleef- Hoe sterk is Oranje! Sterk als het moet Weliswaar met meer met de brille van 1974, maar opgepept door de 'overwin ning'' op Duitsland in staat om zelfs Italié uit de finale te houden GER STOLK Stand in groep B: Brazilië Argentinië PAIoii 2 1 1 0 3 3-0 2 1 1 0 3 2-0 2 10 12 1-2 2 0 0 2 0 0-4 ROSARIO - Argentinië en Brazilië hebben de beslissing in groep A tot woensdag uitgesteld door in Rosario voor ruim veertigdui zend uitzinnige toeschouwers remise overeen te komen. De bes te papieren lijken de Argentijnen te bezitten. De gastheren treden woensdag aan tegen Peru, dat met 0-1 van Polen verloor en op slag kansloos werd voor één van de ereplaatsen. Brazilië stuit woensdag op Polen. De bronzen medaille-winnaars van 1974 handhaafden zich door de overwinning op Peru, maar zijn uitsluitend gebaat bij een ze ge op de drievoudige wereld kampioen uit Zuid-Amerika. Een gelijkspel is voor de Polen met een nederlaag en een overwin ning na twee wedstrijden een verloren zaak. Van hun kant mo gen de Brazilianen het niet op een gelijkspel laten aankomen, om dat zij in dat geval de Argentijnen - die pas om middernacht aan treden als de uitslag van Brazilié- Polen reeds bekend is - in de kaart spelen. In hun onderlinge ontmoeting, die meer weg had van een ordinaire schoppartij, hebben de beide Zuidamerikaanse teams de toe schouwers een kwalitatief mage re wedstrijd voorgeschoteld. De belangen waren groot. Niet alleen de plaatsing voor de eindstrijd, maar ook het prestige van beide voetbalnaties stond op het spel. Het werd tot uiting gebracht in een keiharde wedstrijd, waarin de grens van het toelaatbare ruim overschreden werd. Scheidsrechter Palotai trad uiterst lankmoedig op. De Hongaar deelde slechts vier gele kaarten uit. Zico, Edinho en Chicao aan Braziliaanse en Villa aan Argen tijnse zijde werden willekeurige slachtoffers van de arbiter, die de meest grove overtredingen met handgewuif afwimpelde. In het teleurstellend geheel, dat wel een vleugje spanning inhield, stond de Argentijnse verdediging centraal. Het Argentijnse mid denveld trok met de verdediging een cordon rond het eigen straf schopgebied, liet de Brazilianen komen om ze op dat moment met een surplus aan mankracht te overmeesteren. Mocht er toch een Braziliaan door breken, dan was er altijd nog wel een speler aanwezig die hem eventueel via een overtreding kon afstoppen. In de aanval, waarin de herstelde Luque zijn weinig opzienbarende rentree maakte, was weinig ruimte weg gelegd voor Kern pes, die door Amaral in bedwang gehouden werd en voor dribbelaar Bertoni, die met alle middelen, fair en on sportief, kort gehouden werd. De Brazilianen, weer zonder ster speler Rivelino, kregen de beste kansen. Vooral spits Roberto had in de tweede helft een uitsteken de scoringskans, toen hij door een misverstand in de Argentijn se verdediging alleen voor doel man Fillol opdook. Hu schoot echter tegen de uitblinkende doelman op. Al ruim voor de afloop hadden bei de teams zich verzoend met het gelijke spel. Brazilië kwam nog wel tot enkele balvaardige acties, maar drong niet werkelijk meer aan. Argentinië had al vanaf het beginsignaal duidelijk gemaakt, dat het met een gelijk spel, gezien het programma voor komende woensdag, tevreden was.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11