LABOUR HAALT HET NET Waarover spraken zij? Nederland: dollar voor miljoen Zaire VAN DER WIEL Waldheim klaagt over situatie in zuid-Libanon SPRINKHANEN TEISTEREN NU OOK INDIA India krijgt uranium Bomaanslag in Rome Dood van Argentijnse journalist: moord of zelfmoord? DONDERDAG 15 JUNI 1978 NEW YORK (Reuter) - Secretaris generaal Waldheim heeft gisteren de Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Dgjan, verwe ten dat hij beweerd heeft dat VN- troepen in het zuiden van Liba non honderden Palestijnse guer rillastrijders zouden helpen. In antwoord op een brief van Dgjan klaagt Waldheim tevens dat de taak van de vredesmacht van de VN er niet lichter op wordt nu Israël de macht in het uiterste zuiden van Libanon aan de christelijke militie en niet aan de VN-troepen heeft overgedragen. Waldheim nam de ongebruikelijke stap, de tekst van zijn antwoord voor publikatie vrij te geven voordat die officieel als een VN- document was gereproduceerd. Generaal Siilasvuo, de bevelhebber van de strijdkrachten van de Ver enigde Naties in het Midden-Oos ten, zei gisteren dat deze troepen nog steeds geen volledige con trole over zuidelijk Libanon heb ben na het vertrek van de Israëli sche strijdkrachten. De interim strijdmacht van de VN (Unifil) tracht zich echter nog volledig te ontplooien in de veiligheidszone tussen Libanon en Israël. Samen Na besprekingen met premier Sexim al-Hoss van Libanon zei Siilasvuo dat de Verenigde Na ties verantwoordelijk dienen te zijn voor de veiligheid in het ge hele zuidelijke gebied. Premier Hoss zei dat het Libanese opperbevel zijn eenheden had opgedragen in het grensgebied in de kampementen te blijven en "zich bij het binnentrekken van de VN-troepen te onthouden van veiligheidstaken". Volgens een VN-woordvoerder in Naqoura werken de Libanese troepen in het zuiden van Liba non samen met de VN-troepen. De Israëlische premier, Menachem Begin, is gisteren naar huis ge gaan voor een lang weekeinde dat werd aangeduid als een werk vakantie om een oplossing te vinden voor de verdeeldheid in het kabinet over de toekomst van Zondag "Hij is niet ziek", zei een woord voerder na berichten in plaatse lijke en buitenlandse media dat Begin herhaaldelijk uitgeput is als gevolg van zijn hartkwaal. "De artsen hebben niet voorgesteld om gezondheidsredenen thuis te blijven. Het is zijn eigen keus", aldus één van de medewerkers van de premier. Begin zal op zijn officiële residentie verblijven en overleg plegen om te trachten een compromis te vinden voor de te genstrijdige concepten voor een antwoord op Amerikaanse ver zoeken om opheldering van het Israëlische beleid. Het kabinet zal vermoedelijk zon dag zijn discussie over deze zaak hervatten, maar als geen over eenstemming kan worden be reikt zal een besluit mogelijk worden uitgesteld tot het bezoek dat de Amerikaanse vice-presi dent eind juni aan Israël brengt. BEIROET (UPI) - 1500 Syrische soldaten met dertig tanks zijn op zoek naar de moordenaars van Tony Frangie, de zoon van de voormalige president van Liba non. Tony Frangie, zijn vrouw en zijn 3-jarige dochtertje werden dinsdag gedood toen Falangisten hun huis in de Noordlibanese stad Ehden binnendrongen. De Syriërs, die deel uitmaken van de Arabische vredesstrijdkrach- ten in noord-Libanon, hebben het dorpje Deir al Ahmar, 24 ki lometer van Ehden, omsingeld Telefonisch is bericht dat de Sy riërs een aantal arrestaties heb ben verricht en huizen opgebla moed wordt dat ze hebben deel genomen aan de aanval op Fran gie. Volgens twee Syrische kranten van gisteren staat de moord op Tony Frangie in verband met de terug trekking van Israël uit zuid-Li- banon. "Het betreurenswaardige incident in Ehden moest nog meer moeilijkheden veroorzaken in Libanon en de aandacht aflei den van de Israëlische terugtrek king", zo schrijft de "Al-Thawra" Ook de "Al-Baath", het officiële orgaan van de regerende socialis tische Baath-partij, was deze me ning toegedaan. Deze krant schrijft dat Israël zijn posities overdroeg aan "elementen die niets met Libanon te maken heb ben" en dat de moord op Frangie dit moest verhullen. LONDEN (AFP) - Het Britse Lagerhuis heeft gis teravond met een meerderheid van vijf stem men het vertrouwen uitgesproken in de Britse regering. Het kabinet had op ting besloten aan ei tieve motie waarin sche politiek van de regering werd gekritiseerd, de vertrou- NEW DELHI, DAR ES SALAAM (ANP) - India wordt bedreigd dooreen sprinkhanenplaag. In de kustgebieden van de staat Guja rat (West-India), vlak bij de grens met Pakistan, teisteren deze schadelijke insecten, die zich ge concentreerd hebben in vier zwermen, het land. De Indiase regering deelde gisteren mee deskundigen naar het betreffen de gebied te hebben gestuurd die de strijd tegen de sprinkhanen "ter land en in de lucht" moeten organiseren. WASHINGTON (UPI) - Pre mier Desai van India heeft gisteren in Washington zijn belangrijkste doel bereikt doordat een commissie van het Huis van Afgevaardigden de weg heeft vrijgemaakt voor de levering van verrijkt uranium aan India. Terwijl president Carter en premier Desai hun tweedaag se besprekingen afrondden verwierp de commissie voor internationale betrekkingen van het Huis een aantal reso luties die blokkering van de levering beoogden. Gewoon lijk volgt het Huis van Af gevaardigden de aanbevelin gen van de commissie en om de levering alsnog te blokke ren zou zowel het Huis als de Senaat tegen moeten stem- Desai had gezegd het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens niet te willen te kenen zolang de supermo- gendheden er kernsarsenalen op na houden zonder een ver bod op het houden van kern proeven te tekenen. Hij be loofde echter dat India na de eerste indertijd gehouden kernexplosie, geen nieuwe kernproeven zal houden. De regering heeft tevens contact opgenomen met het buurland Pakistan en het betreffende bu reau van de Voedsel en Land bouworganisatie van de Ver enigde Naties (FAO) in Teheran. Het is nog niet bekend hoeveel schade de sprinkhanen tot dus verre hebben aangericht. In de Hoorn van Afrika, waar al enige tijd een zeer ernstige sprinkhanenplaag woedt, zijn deskundigen van de FAO gearri veerd. De bestrijding van het on gedierte in dit deel van Afrika wordt bemoeilijkt door de oorlog in Eritrea en de Ogaden. De FAO- deskundigen hebben gisteren een onderhoud gehad met de Tanzaniaanse minister van land bouw, John Malecela, die kort daarvoor de belangrijkste ramp gebieden in Ethiopië had be zocht. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de sprinkhanen in India, evenals die in Ethiopië, afkom stig zijn uit het zuiden van het Saoedische schiereiland. Daar is gedurende de herfst en de winter veel regen gevallen en konden de insecten zich ongelimiteerd ver meerderen. De Saoedies grepen snel en succesvol in maar konden niet voorkomen dat wervelstor men een deel van de overlevende diertjes over de Rode Zee in Ethiopië en Somalië deden be landen. Mogelijk, maar niet ze ker, is dat winden in de tegen overgestelde richting de insecten naar India hebben gebracht. De oorlogen in Ethiopië (Eritrea) en Somalië (Ogaden) maken het be strijden van de plaag moeilijk. Zo zou in de Ethiopische stad Asma ra 30.000 liter bestrijdingsmiddel zijn opgeslagen, onbereikbaar vopr de verdelgingsploegen. Dinsdag waarschuwde de FAO dat de sprinkhanenplaag zich enorm kan uitbreiden tot de Atlantische kust in West-Afrika en tot de Hi malaya in Azië. Vijftig landen zouden erdoor getroffen kunnen worden. Bestrijdingsmiddelen zijn er ge noeg, zo is in Dar Es Salaam ver nomen. Er bestaat een goede or ganisatie die tozicht houdt op het ontstaan van sprinkhanenpla gen. Lid van deze organisatie zijn Ethiopië, Somalië, Soedan, Tan zania en Oeganda. wenskwestie te verbinden. De Conservatieven hadden voorge steld het salaris van de minister van financiën. Denis Healy, (13.000 pond, 52.000 gulden) te halveren. Daarmee wilden zij de minister persoonlijk het misnoe gen van het parlement laten blij ken over diens loonmaatregelen Zij namen het de minister kwa lijk dat hij de werkgevers een ho ger percentage van de premies voor sociale verzekeringen wil la ten betalen. De motie werd met 287 tegen 282 stemmen verworpen. De Liberalen, die gedreigd hadden tegen de Labour-regering te zul len stemmen, besloten zich van stemming te onthouden nadat premier Callaghan had gewaar schuwd dat als hij verslagen zou worden, hij het parlement zou ontbinden en verkiezingen zou uitschrijven. Vlak voor de beslissende stemming zei Callaghan: "Als het Huis ons geen meerderheid kan geven, zal ik naar het land moeten gaan. Ik vraag het Huis vanavond te stemmen in het volle bewustzijn van wat dat zou betekenen" Het resultaat van de stemming werd bekendgemaakt temidden van veel kabaal waarboven de voorzitter van het Lagerhuis uit moest komen door herhaaldelijk "orde, orde" te roepen. Bijna alle ontvoerders baron Empain gearresteerd PARIJS (AFP) - Met de recente ar restaties in Lyon van Robert Ma- theron, in Lausanne van Chris tian Sarda en in Lissabon van Georges Bertoncini, Marie-An- nick Ie Gayan alsmede een niet nader geïdentificeerde vrouw is de bende die bijna vijf maanden geleden de Belgische baron Eduard-Jean Empain in Frank rijk ontvoerde zo goed als opge rold. Men zoekt thans nog het bendelid Francois Caillol en twee minder belangrijke medeplichtigen. De Zwitserse politie, die vorige week Sarda in de kraag vatte, zegt dat deze een aantal leden van de bende tegen betaling had verbor gen. Door een onvoorzichtige brief van de vrouw van Sarda konden in Portugal Bertonci en twee andere bendeleden worden aangehouden. Zij stonden op het punt naar Costa Rica uit te wij ken. ROME (AFP) - Een bomaan slag, gevolgd door een brand, heeft gisteren zware schade aangericht aan een verdeel station van een van de twee elektriciteitsmaatschappijen van Rome. Twee wijken kwamen zonder stroom te zit ten. Om 4 uur ontplofte een zware bom die de installatie in lich terlaaie zette. Pas na ver scheidene uren was de brandweer het vuur meester. De schade wordt geraamd &p anderhalf miljoen gulden. Later meldde een onbekende te lefonisch aan de betrokken elektriciteitsmaatschappij, dat de aanslag het werk was van de Rode Brigades. Deze linkse stadsguerrillabe- weging heeft eerder ver klaard verantwoordelijk te zijn voor de ontvoering van en de moord op de christen-de mocratische oud-premier Al- do Moro. BUENOS AIRES (AFP) - De sinds 4 juni vermiste Argentijnse jour nalist Julian Delgado blijkt te zijn vermoord. Gisterochtend vroeg werd zijn lijk in zijn auto gevon den, zo meldde de „Buenos Aires Herald". De 44-jarige Delgado had de lei ding over twee economische tijd schriften, „Mercado" en „el Cro- nista commercial". Zijn familie had pas dinsdag jl melding ge maakt van zijn verdwijning, na dat zij tevergeefs pogingen had gedaan inlichtingen over zijn lot in te winnen. De Argentijnze regering heeft het bericht over de dood van Delgado tegengesproken. Volgens het officiële communiqué hebben de hoofden van politie verklaard op het ogenblik niets nieuws af te weten van Julian Delgado. In perskringen in Buenos Aires werd de mogelijkheid van zelf moord niet uitgesloten omdat Delgado aan ernstige depressies leed. De laatste keer dat zijn col lega's hem hadden gezien, op 2 juni, wilde hij twee psychiaters gaan culsulteren. Hongerstaking ZÜRICH (AFP) - De Westduitse extremisten Gabriëlle Kroecher- Tiedemann en Christian Möller, wier proces maandag in het Zwit serse Porrentruy begon en on middellijk verdaagd werd, zijn die dag in hongerstaking gegaan, zo heeft hun advocaat gisteren in Zürich meegedeeld. De twee worden beschuldigd van poging tot moord op twee doua nebeambten toen ze Zwitserland clandestien binnenkwamen. Ze maken bezwaar tegen hun een zame opsluiting en intensieve bewaking. ADVERTENTIE Alissa en Niki Lauda BRUSSEL (ANP) - Nederland zal aan Zaïre een bedrag van een miljoen dollar ter beschikking stellen. Dat geld zal uitsluitend aan humanitaire hulp (voedsel en medicamenten) besteed worden. Dat is gisteren in Brussel uit be voegde bron vernomen. Het ziet er overigens naar uit dat Neder land geen cent zal gaan besteden om mee te werken aan het zoge noemde „plan-Moboetoe", het (overigens door Belgische des kundigen opgestelde) plan dat zijn naam ontleent aan de Zaïrese president en dat de Zaïrese eco nomie weer van de grond moet brengen. Uit alles werd gisteren duidelijk dat Nederland met die één miljoen dollar steun een „gebaar" heeft Op de slotdag willen maken tegenover het, veel nauwer met Zaïre verwante, buurland België dat bij de recen te actie in Kolwezi ook een dertig tal Nederlanders uit de Zaïrese provincie Sjaba evacueerde en die in Brussel uitstekend opving. Voor de noodhulp aan Zaïre (de hulp op korte termijn om de erg ste nood in het land te lenigen) zal vermoedelijk een twintig miljoen dollar op tafel komen. Een aantal landen dat de steunconferentie voor Zaïre, dinsdag en gisteren in Brussel, bijwoonde, heeft geld toegezegd. Die deelnemende landen waren Duitsland, België, Canada, de Verenigde Staten, Frankrijk, Iran, Italië, Japan, Ne derland, het Verenigd Konink rijk en Zaïre. Aan de besprekin gen in Brussel werd ook deelge nomen door vertegenwoordigers van de Wereldbank, het interna tionaal monetair fonds (IMF) en de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de Euro pese Gemeenschappen. België alleen al zal vijftien miljoen dollar op tafel brengen. ADVERTENTIE Ron de Man, autojournalist, draagt een bril van Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel. :071-124108 WEETALLES VAN BRILLEN ÉN SPECIALIST VOOR KONTAKTLENZEN de conferentie, werd ook in bevoegde kringen in Brussel bevestigd dat er nog geen eensgezindheid bestaat over steunverlening om de Zaïrese economie weer te paard te hel pen. Er zijn landen die duidelijk niets voelen voor steunverlening. Maar de steun die er komen zou (en de Wereldbank, het IMF en de Europese Commissie hebben toezeggingen gedaan) zal zeker onderworpen worden aan een duidelijke controle, dat wil zeg gen dat er maatregelen getroffen worden om te controleren dat de hulp goed besteed wordt. Controle Een juiste besteding van de nood hulp die Nederland wil geven wordt overigens door ons land ook geëist. Controle daarop kan bijvoorbeeld verlopen via het in ternationale Rode Kruis, zo werd in diplomatieke kringen in Brus sel gezegd. De financiële steun in het raam van het „plan-Moboe toe" kan gecontroleerd worden door een functionaris van het IMF die gestationeerd wordt bij de Zaïrese centrale bank en door een buitenlandse controleur bij het Zaïrese ministerie van finan ciën. Landen die bereid zijn Zaïre financieel te helpen, eisen dat die hulp gekoppeld wordt aan een overeenkomst tussen Zaïre en het IMF. Gisteren werd bekend dat Iran geen enkele financiële hulp wil geven. De Europese Commissie zou zich bereid getoond hebben op korte termijn elf miljoen dol lar ter beschikking te stellen. De commissie zal ook het voedsel hulpprogram (40.000 ton graan, ongeveer 2.000 ton melkpoeder en 400 ton boterolie) versnellen. Canada bleek bereid voor 4 mil joen dollar voedselhulp te geven en dat land wil voor nog eens drie miljoen dollar aanvullende hulp verstrekken. Duitsland, zo is ver nomen, zou bereid zijn financiële steun ter waarde van 83 miljoen mark te verstrekken, waarvan 35 miljoen voor materieel, 14 mil joen voor voertuigen, 25 miljoen voor de spoorwegen en 9 miljoen voor andere transportmiddelen. De echte besluiten over de hulp aan Zaïre moeten echter nog tijdens een volgende conferentie vallen. De experts die aan deze twee daagse conferentie in Brussel deelnamen, zullen nu in eerste instantie hun regeringen op de hoogte brengen. over geluk over vrouwen over auto's over alleen-zijn over heb wereldkampioenschap over zijn ex-vriendin over zijn huidige vrouw over jaloezie over vreemdgaan over mooi en lelijk over zijn voortanden over de top over slechte eigenschappen over vrienden over intelligentie over masturberen over dronkenschap over zijn ouders over de dood over Nieuwe Revu Lees deze week Nieuwe Revu, met het openhartigste gesprek dat wereld kampioen Niki Lauda ooit heeft gegeven. Natuurlijk met Nieuwe Revu's star- reporter Alissa. En w at moest James Hunt zo laat nog op de avond bij Alissa? nieuwe Spraakmakend als altijd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 8