Onenigheid in kabinet over de bezuinigingen WEEKAANBIEDINGEN Tekort aan bloed door steeds meer ongelukken en operaties Uit in de Randstad Belg stal honderden cheques De Miniwash van Nova Wanverhouding op de woningmarkt neemt af Begrip voor niet-rokers DONDERDAG 15 JUNI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 UTRECHT (ANP) - Door het steeds toenemend aantal ernstige ver keersongelukken en door de voortschrijdende ontwikkelin gen in de chirurgie bestaat in di verse regio's in ons land een drei gend en soms zelfs een acuut te kort aan donors en dus ook aan menselijk bloed. Dit staat in het tijdschrift voor sociale genees kunde. Volgens het blad heeft de groei van het aantal beschikbare donors niet overal gelijke tred gehouden met de stijgende be hoefte. De vakgroep sociale psychologie van de rijksuniversiteit in Leiden heeft een onderzoek verricht naar de motieven van aanstaande do nors. Ook onderzocht de vak groep waarom donors op een ge geven moment stoppen met bloed geven. De directe aanlei ding tot dit onderzoek was het te kort aan bloed waarmee de Rode Kruis bloedbank in Den Haag in het begin van vorig jaar werd ge confronteerd. Dit tekort kon nog op het laatste moment worden opgevangen met behulp van an dere bloedbanken en door in de regionale bladen een oproep te plaatsen. Uit het onderzoek kwam naar vo ren dat meer dan de helft van de aanstaande donors besluit bloed te geven nadat ze daartoe door een andere donor zijn aange spoord. Iets minder dan de helft zegt donor te willen worden om dat ze anderen het voorbeeld zien geven en de rest wordt donor na erover te hebben gelezen in de krant of in een folder. Ondervraagde donors, die dus al een keer bloed hebben gegeven, noemden als vier belangrijkste redenen: het helpen van de me demens, het goede doel, het lij den van anderen verlichten en het feit dat er een tekort is aan bloed. Andere redenen waren de dankbaarheid voor eigen ge zondheid en het bezitten van een zeldzame bloedgroep. Maar ook blijken veel donors bloed te wil len geven omdat ze hierdoor een gevoel van zelfwaardering krij gen of omdat ze iets terug willen doen nadat ze zelf eens bloed hebben ontvangen. Voor een procent van de bloedgevers bleek de donormedaille een rol te spe len. Van de ondervraagde ex-do nors stopte 21 procent om medi sche redenen (te hoge/lage bloeddruk, advies huisarts, en dergelijke). Voor tien procent van de gestopte donors speelde prak tische ongemakken, zoals geen tijd, te ver weg, een grote rol. Maar ook hadden veel ex-donors klachten over de medische keu ring en over een onpersoonlijke behandeling. „Momenteel is in Nederland een ontwikkeling gaande waarbij de 110 bloedtransfusiediensten ge leidelijk worden vervangen door ongeveer 20 bloedbanken", aldus de onderzoekers. Bij het onder zoek heeft de vakgroep onder meer de werkwijze van vier reeds bestaande bloedbanken in Den Haag, Haarlem, Amsterdam en Rotterdam betrokken. Volgens de onderzoekers hecht men in Rotterdam en Haarlem veel waarde aan een persoonlijke benadering van de donors. Deze beide bloedbanken hebben een klein verloop in het „donorbe stand". „In Amsterdam daaren tegen waar de donors op een wat minder persoonlijk wijze tege moet worden getreden kampt men met een grote doorstroming in het bestand", aldus de onder zoekers. Ook het woord „bloed bank" zo bleek het onderzoeks team, komt op veel mensen niet prettig over. De vakgroep advi seerde om nog eens na te gaan of er geen betere naam voor kan worden verzonnen. In zijn aanbevelingen, die moeten leiden tot een vermeerdering van het aantal donors, adviseert de vakgroep om de keuringsmoge lijkheden voor toekomstige do nors in de avonduren uit te brei den. Ook de voorlichting rond de keuring en de resultaten daarvan moet beter. Om dit laatste te verwezenlijken adviseren de onderzoekers het personeel richtlijnen te geven en ervoor te zorgen dat er tijdens de keuringen steeds een arts be schikbaar is. Van de gewoonte om de donor tijdens het bloedaf- nemen alleen te laten, moet naar de mening van de vakgroep wor den afgestapt. Ook vinden de onderzoekers, dat een nieuwe donor beter moet worden opgevangen en dat hem meer informatie moet worden verstrekt over de gang van zaken in een bloedbank. Het verdient volgens de vakgroep de aanbe veling een periodiek voorlich tingsorgaan onder de donors te verspeiden. Hierin zouden dan ook klachten, suggesties, vragen e.d. van donors kunnen worden besproken. DEN HAAG Circustheater: 16 en 20 juni, 20.15 uur, Ned. Dans Theater; 17 en 19 juni, 20.15 uur, Toneelraad Rotterdam met „Het Balkon" van Jean Genet; 18 juni, 20.15 uur, Ned. Opera Stichting met „Don Giovanni" van Mozart; 21 juni, 20.15 uur, traditionele huwelijks ceremonie uit Aleppo, Syrië met zang. dans en muziek. Congresgebouw: 17 juni, 20.30 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Ri chard Dufallo; 20 juni, 20.15 uur, Wuppertaler Bühnen; 22 juni. 20.15 uur. Maskertheater uit Korea; 22 juni, 20.30 uur, Ned. Bla zers Ensemble en het Ned. Kamerorkest o.l.v. Lucas Vis en Geert van Keulen. HOT-Theater: 16 juni, 20.30 uur, duo Han Bunnink en Misha Men gelberg; 19 juni, 20.30 uur, Eine einmalige Theatergruppe met „Die Ausnahme und die Regel" van Brecht; 22 juni, 20.30 uur, Volksbühne uit Berlijn met een Brecht-programma. Openluchttheater Zuiderpark: 16 en 17 juni, 20.30 uur, 17 en 18 juni, 14.00 uur, Haags Amateurtoneel met „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" van Shakespeare: 18 juni, 20.30 uur, ensemble Vi- zöntö uit Hongarije, mini festival folk en volksmuziek. Appeltheater: 17 juni, 20.30 uur, groep Flairck; 19 juni. 20.15 uur, toneelgroep De Appel met „De tuin van het paradijs", naar sprookjes van Hans Christiaan Andersen, gespeeld door Peter van der Linden. LEIDEN Pieterskerk: 16 juni, 20.15 uur, orgelconcert door Sander van Ma rion en de gebroeders Brouwer, trompet. NIJMEGEN (ANP) - Een 32-ja- rige Belg uit Buizinge heeft in de afgelopen anderhalf jaar enkele honderden bank- en girocheques gestolen uit uni versiteiten, hogescholen en ziekenhuizen in ons land en deze via vervalsingen verzil verd. Het juiste bedrag van de verduisteringen is nog niet achterhaald, maar moet vol gens de Nijmeegse politie in de honderdduizenden gul dens lopen. De man kon op de afdeling tandheelkunde van het Radboudziekenhuis in Nijmegen worden aangehou den door de eigen bewa kingsdienst van het zieken huis. De aanhouding gebeurde en kele uren nadat via de postale recherche en de Nijmeegse politie een foto van de ver moedelijke dader was ver spreid in alle steden waar ho ge scholen, universiteiten en ziekenhuizen zyn gevestigd. De man die zich steeds van de voornaam „Robert" bediende kon door zijn zeer correcte verschijning en zijn be schaafde optreden lange tijd opereren. Sinds februari 1976 had hij zich onttrokken aan de Belgische politie en justi tie. Hij stond ter beschikking van de regering wegens dief stal, oplichting en valsheid in geschrifte. De politie kwam hem op het spoor nadat hij in een café in het Belgische Hasselt zich uitgaf als „Robert", professor uit Diepenheim. Hij gaf daar ook valse cheques uit. Later is hij door een Eindhovense taxichauffeur, die ook een vervalste cheque had ontvan gen, vrij nauwkeurig be schreven. In België kon daar na de foto van de man worden geleverd die op ruime schaal werden verspreid. Dè man, die in verzekerde bewaring is genomen, heeft de diefstallen en vervalsingen bekend, al dus de politie van Nijmegen. Roofoverval: buit 12 mille EPE (ANP)-Twee mannen hebben gistermorgen bij een gewapende roofoverval op het postagent schap in het Veluwse dorp Ernst, gemeente Epe, ongeveer 12.000 gulden buit gemaakt. Ze kwamen met een gestolen auto naar het postkantoortje, waar ze volgens de politie onder bedrei ging met zeker één vuurwapen het personeel om geld vroegen. De twee overvallers moeten er kennelijk van op de hoogte zijn geweest dat even voor hun daad een postbode aan het postagent schap ruim 138.000 gulden had afgegeven. Op het moment dat de mannen binnenkwamen was de kantoorhouder met het geld aan het tellen. Hij zag nog kans het grootste deei van het geld in vei ligheid te brengen. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft zich er gis teravond opnieuw toe ge zet te proberen het eens te worden over de bezuini gingsplannen. Er is weer vertraging ontstaan door de weigering van enkele bewindslieden om be snoeiingen die minister Andriessen van financiën had voorzien voor hun de partementen. Volgens politieke kringen zijn het vooral WD-minister Pais van onderwijs en CD A-minister Al- beda van sociale zaken die problemen hebben gemaakt over de bijdrage die zij aan de bezuini gingen moeten leveren. In min dere mate zou dat tevens gelden voor minister Scholten van de fensie. Doordat overleg nodig was tussen individuele ministers en minister Andriessen is het be raad van het voltallige kabinet een aantal malen uitgesteld. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling van premier Van Agt de be zuinigingsnota half juni aan de Tweede Kamer te sturen. Dat lukt nu niet meer. In Den Haag verwacht men dat de Kamer de nota in de eerste helft van de vol gende week krijgt. Voorzitter J. Dutman van de Alge mene bond van ambtenaren (ABVA) bleek gisteren weinig te spreken over de brief die de amb tenarenbonden van minister Wiegel hebben gehad. ''De afspraken die wij vorige week donderdag met minister Wiegel van binnenlandse zaken hebben gemaakt zijn niet nagekomen. In plaats van de toegezegde nota over de bijdrage die de ambtena ren aan de bezuinigingsoperatie moeten leveren hebben wij uit sluitend een zeer summiere brief gekregen waarin slechts zeer op pervlakkig iets vermeld wordt", aldus de ABVA-voorzitter in het NOS-journaal. Vandaag komen de vijf ambtena- rencentrales bijeen voor een tweede gesprek met minister Wiegel over de brief die zij ont vangen hebben. "Het resultaat hangt af van wat de minister ons verder nog heeft mee te delen. Wanneer de regering de bezui nigingsplannen aanbiedt als een heilsplan ter bevordering van de werkgelegenheid, dan heeft Van Veen (VNO) daar al een domper opgezet door te zeggen dat we daar weing van moeten verwachten", aldus de heer Dut- De voorzitter van de ABVA wees er daarnaast op dat, als het over heidspersoneel en werkers in de gezondheidszorg een stuk salaris en ook nog een aantal arbeids plaatsen moeten inleveren, "het voor ons niet meer hoeft" De enige miniwash met trommel. Draait afwisselend iri beide richtingenVeilig voor dc was, zuinig met water en stroom. AMSTERDAM - De Amsterdamse brandw vrachtwagen, geladen met lijm, verloor na ee terecht op het wegdek van de Coentunnelweg r werd gisteravond opgescheept met een kleverig karweitje. Een aanrijding een deel van de lading. Het stroperige goedje kwam DEN HAAG (ANP) - Minister Pais van onderwijs en weten schappen heeft het onderwijs een salarisverlaging opgelegd voor eerstegraadsleraren die hun eerste baan krijgen. De vijf centrales van overheids personeel hebben dit una niem afgewezen. De minister handhaafde giste ren een gesprek met de cen trales zijn uitgangspunten. Dc nieuwe regeling houdt in, dat de aanvangssalarissen voor aankomende eerste graadsleraren worden ver laagd met vier periodieken wat per maand ongeveer zes honderd gulden beloopt. Salarisverlaging beginnende eerste graads-leraren Uit het overleg, dat minister Pais met de vijf centrales voor overheidspersoneel heeft ge voerd, is uiteindelijk een sala risschaal voor eerstegraadsle raren gekomen die gebaseerd is op het systeem van de oude salarisschaal. Daarbij wordt elk jaar het salaris met exact hetzelfde bedrag verhoogd. Het begin- <jn het eindsalaris zijn gelijk aan die voor verge lijkbare ambtenaren conform de maatregel voor het aan vangssalaris voor jonge aca demici (aja) in overheids dienst. Zoals bekend is geldt dc sala risverlaging niet voor zitten de leraren. Zij die op 31 juli en 1 augustus 1977 al bij het on derwijs werkten en nog geen eerstegraads bevoegdheid hebben moeten deze wel voor 1 augustus 1980 halen. Met name tegen deze laatste da tum hadden de centrales overwegend bezwaren. HOEVELAKEN (ANP) - De wan verhouding op de Nederlandse woningmarkt tussen de over spannen, acute vraag en het ver houdingsgewijs onvoldoende aanbod is enigszins aan het af nemen. Dit zegt de raad van bestuur van de NV Bouwfonds Nederlandse gemeenten in het jaarverslag over 1977 en voegt daar aan toe, dat de verklaring voor deze af name eerder moet worden ge zocht in een tempering van de vraag dan in verbetering van het aanbod. Hoewel ruim 50 procent van de Ne derlandse huishoudingen zich voor een eigen woning heeft uit gesproken, is het aantal, dat een eigen huis wil, veel groter dan genoemd percentage, meent de raad. "Ze zijn echter tot de conclusie gekomen, dat een eigen huis voor hen niet is weggelegd" Bij zijn constatering, dat 1977 voor het totale eigen woningbezit een topjaar was zegt het bestuur o.m. dat het woningaanbod in 1977 nog te laag bleef om aan de sterk gestegen vraag te kunnen vol doen. Het bouwfonds betreurt het, dat het voor 1977 verwachte aantal van 5.000 eigen woningen in de beschutte sfeer op geen stukken na is gehaald. Er zijn er in ons land ongeveer 1.100 tot stand ge komen en 3.000 van deze wonin gen zijn in aanbouw. De voornaamste oorzaak van deze vertraging is volgens de raad van bestuur het feit dat provincie en rijk voor de beschutte bouw overleg- en goedkeuringsproce dures uit de woningwet hanteren. Het bouwfonds bepleit, dat voor de beschutte bouw wordt over gegaan tot de procedures voor de premiebouw, die aanmerkelijk minder tijd vergen. In het jaarverslag uit het bouw fonds kritiek op de gang van za ken bij de verkoop van een be schutte woning. Bij een dergelij ke verkoop verlaat de woning de beschutte sfeer en ontvangt de gemeente een deel van de koop som op grond van een specula- tiebeding. Dit vindt het bouw fonds niet juist. De woning moet in de beschutte sfeer blijven en voor een ver koopprijs op beschut niveau zou zij moeten worden verkocht aan iemand die daarvoor qua inko men in aanmerking komt. Slechts bij gedwongen verkoop - bijvoorbeeld bij het aanvaarden van een werkkring elders - zou de gemeente de eigenaar de gele genheid moeten geven de vrije marktprijs te vragen. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse niet-rokersvereniging Can heeft gisteren in een gesprek met de vaste Kamercommissie voor volksge zondheid en milieuhygiëne in Den Haag „veel begrip" ontmoet vooreen aantal maatregelen, die de vereniging voorstelt, aldus een mededeling van Can. Can wil dat de regering rookverboden instelt bij voor publick toegankelij ke rijksinstellingen, in ziekenhuizen en andere instellingen van gezond heidszorg en in scholen. Daarnaast moeten er volgens de vereniging maatregelen worden genomen waardoor niet-rokers niet gedwongen kunnen worden zich bloot te stellen aan tabaksrook in een werksituatie. De commissie heeft Can toegezegd dat staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) op 22 juni gevraagd zal worden hoe het zit met de instelling van een departementale projektgroep. De staatssecretaris had Can in februari de instelling van deze projektgroep met spoed toege zegd. De projektgroep zal zich moeten gaan bezighouden met de positie van de niet-roker in de samenleving.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 6