Eigen plan van CDA voor colle gevorming Kritiek KvK op Leidse inspraak 'Ondermaatse manier van optreden' In formatieve gesprekken PvdA afgerond Slechtzienden en blinden in Leidse regio sterk en actie f Actief in vrije tijd 'üvmür. Met de mond beledenin de praktijk bijna onmogelijk DONDERDAG 15 JUNI 1978 LEIDEN PPR verwijt middenstandsorganisaties: LEIDEN - "Een ondermaatse manier van op treden". Zo noemt de afdeling Leiden van de PPR in een zeer felle brief de manier waarop het Leids City Centrum, de Raad voor het Grootwinkelbedrijf en het Kon. Ned. On- dern. Verbond gebruik hebben gemaakt van gegevens, die via een enquête onder Leidse politieke partijen zijn verzameld. De enquête bevatte voornamelijk vragen over de bereik baarheid van de binnenstad per auto. In de brief waarin de partijen werden gevraagd om de vragen te beantwoorden, wordt door de drie organisaties gezegd, dat de antwoorden van alle politieke partijen vervat zullen wor den in een publicatie, die de week voor de gemeenteraadsverkiezingen verschijnt. "Daarbij garanderen wij u de grootst moge lijke objectiviteit in achtte zullen nemen", zo stond in de brief. De PPR schrijft sindsdien niets meer recht streeks vernomen te hebben. "Ook de in het vooruitzicht gestelde publicatie in de week voor de gemeenteraadsverkiezingen is niet verschenen. "Wij hebben echter", aldus de PPR, "uit de krant begrepen, dat een van uw vertegenwoordigers tijdens een verkiezings bijeenkomst van het CDA anderhalve dag voor de verkiezingen, wat conclusies, die u uit de enquête hebt getrokken heeft bekend gemaakt. Daarbij werd alleen de PvdA ge noemd, die het flink moest ontgelden. Als wij de krant mogen geloven (en dat is helaas onze informatiebron) was er van de beloofde ob jectiviteit geen sprake" Aan de hand van deze ervaringen concludeert de PPR dat de organisaties de gedane toe zeggingen niet zijn nagekomen en dat de garantie dat de grootst mogelijke objectivi teit in acht genomen zou worden hol en loos is gebleken. In de brief schrijft het PPR-raadslid Laurens Beijen namens zijn partij: "Wij krijgen nu echter sterk de indruk dat het hier om een laffe verkiezingsstunt gaat. Als je geen feiten kunt geven om je standpuntte ondersteunen, dan hang je vlak voor de verkiezingen een verdraaid verhaal op waarvan je hoopt dat het wat koppen in de krant opleverd. De PPR eist in de brief per omgaande ant woord waarop de toezeggingen niet zijn na gekomen. "Wij verwachten alsnog de toege zegde publicatie met een objectief overzicht van wat de verschillende partijen hebben geantwoord. Als wij niet zeer binnenkort een bevredigend antwoord van uw krijgen zullen wij tot onze spijt moeten vaststellen dat uw organisaties als serieuze gesprekspartners hebben afgedaan", aldus de PPR in Leiden. Uitstallingen, De aktiegroep van blinden en slechtzienden heeft drie mil joen stickers klaar liggen die een van haar grootste LEIDEN - Het CDA heeft een eigen lijn uitgestippeld voor de besprekingen over het nieuwe college van B en W. Nu de eerste ronde achter de rug is - de PvdA heeft als groot ste partij informatieve besprekingen gevoerd met alle in de Leidse raad vertegenwoordigde politieke partijen - is het CDA bereid het initiatief van de PvdA over te nemen. De christen-democraten hebben gisteren aan de PvdA een plan voorgelegd waarin wordt aangegeven welke de volgende stappen moeten zijn op weg naar een nieuw college. Het plan is gebaseerd op de wens van het CDA om een afspiege lingscollege te krijgen, waarin PvdA, CDA en WD (en eventu eel D'66) zitting hebben. Tot nu toe heeft de PvdA gezegd te stre ven naar een programcollege, waarin voor het CDA geen plaats is. Op grond van deze opstelling van de PvdA vindt het CDA het vanzelfsprekend dat men dan zelf het initiatief neemt omdat het CDA de grootste partij is die een afspiegelingscollege wil. Het CDA wil dat e (bestaande uit een PvdA-er, een CDA-er en een WD-er) worden gevormd die de overeenkomsten en de verschillen van de partij programma's naast elkaar zetten. Elke commissie moet zich met een van de huidige college-porte feuilles (inclusief die van de bur gemeester) gaan bezig houden. x assistentie moeten kunnen krijgen van amb tenaren. Als de commissies hun werk hebben gedaan kunnen ook kleinere fracties (D'66, PSP, PPR en CPN) ingeschakeld worden. Vervolgens moet, aldus het CDA-plan, inhoudelijk over het beleid in de periode 1978-1982 gesproken worden. Als over het program overeenstemming is be reikt komt de verdeling van de wethouderszetels aan de orde De PvdA heeft nog niet gereageerd op het CDA-voorstel. Lijsttrek ker en lid van de onderhande lingsdelegatie Hans van Dam. "Wij hebben de fractie verslag gedaan van de besprekingen die we met alle partijen hebben ge voerd. Op 27 juni zullen we ons standpunt bepalen". Van Dam gelooft niet dat het CDA-plan ac ceptabel is voor de PvdA, "maar ik wil niet vooruitlopen op wat de fractie op 27 juni zegt" Tour- week (1) De start van de Tour de France in Leiden komt steeds na derbij. Volgende week vrij dag beginnen de festivitei ten met een groot majorette festival op de Breestraat. Na afloop zullen twaalf Ben gaalse vuurpotten worden ontstoken bij de officiële opening van het Leidse Montmartre in en rondom de Pieterskerk. Voorafgaand daaraan is er een openings bijeenkomst in de burger zaal van het Stadhuis waar onder meer burgemeester Vis en Teekens namens de Stichting Tour de France het woord zullen Tour-week (2) Het "Montmartre" in en rond om de Pieterskerk bestaat uit een aantal tentjes waar iets gegeten, gedronken of gegokt kan worden. Verder staan er optredens van di verse groepen op het pro gramma. Op zondag 25 juni bijvoorbeeld treedt de Black Horse Saloon Band op en maandag 26 juni de pop groep "Trail". Dinsdag avond 27 juni is gereserveerd voor boerenkapellen en 's woensdags is er een speciale draagbarenkoers. Tour-week (3) Tijdens de Leidse Tourweek wordt er ook een lunapark gehouden op de Lammer markt. Dat gebeurt van 26 juni tot en met 1 juli. De ope ningstijden zijn dagelijks van 9 tot 24 uur. Tot de at tracties die er komen beho ren onder meer een swing- mill, een reuzenrad, autos cooter, Moonwalk, Tahiti- expres, Hully Gully en een fotoschietsalon. In totaal worden een 25-tal attracties verwacht. Filmhuis In het Filmhuis aan het Vrije tijdscentrum aan de Bree straat 66 wordt vanavond de laatste film van het seizoen gedraaid. Het is "De Koe" van de Perzische regisseur Darius Mehrjui uit 1971. "De Koe" is het verhaal over Hassan, wiens koe niet al leen voor hem maar voor het hele dorp een bron van voed sel is. Op een gegeven ogenblik wordt de koe ver moord en wordt het reli- gieus-filisofisch aspect van de film duidelijk: de een wording van persoon en voorwerp. De voorstelling begint om 9 uur. Scholierencafé Ter afsluiting van het seizoen - de grote vakantie staat voor de deur - is het Scholierenca fé in 't Breehuys aan de Bree straat 19 morgen voor de laatste maal geopend. Tij dens het slotfeest, dat van drie uur tot half zes duurt treden de groepen "Ox" en "Kissin" the microfons" op. De toegang tot het scholie rencafé is voor deze speciale gelegenheid gratis. Marktenroute Marktenroute '78 -'80 heet de folder die door het gemeem- tebestuur wordt uitgegeven in verband met de verkeers- omleidingen die de komende periode noodzakelijk zijn in verband met de vernieuwing van de walmuren en de riole ringen op de marktenroute. In de folder wordt in beeld gebracht hoe de afsluitingen en omleidingen zijn geregeld tijdens de vier fasen, waarin het plan wordt uitgevoerd. De kleurenfolder is gratis verspreid onder de bewo ners, die direct met deze ver keersmaatregelen te maken hebben. Voor de overige Lei- denaren is de folder in het stadhuis te koop voor 0.35. En dat is wel wat krenterig voor iets, waarbij de ge meente zelf ook belang heeft joUÜ - Amsterdam Mercurius tegen extra koopavond LEIDEN - De NW-vakbond Mer curius is tegen een extra koop avond op de dag vóór de start van de Tour de France in Leiden. De bond vindt dat het gemeentebe stuur het verzoek hiertoe van het Leids City Centrum moet afwij- Maandagavond moet de gemeente raad een beslissing nemen over dat verzoek. De koopavond zou volgens het LCC op woensdag 28 juni moeten worden gehouden. De winkeliersorganisatie weet zich gesteund door wethouder Van Aken (economische aange legenheden) die meent dat een extra koopavond in de week van de Tour een juiste bijdrage aan de sfeer en gezelligheid van de stad zou kunnen betekenen. Waarne mend voorzitter Pepermands van Mercurius zegt daarop: "Het winkelpersoneel hoeft van die sfeer en gezelligheid niet het slachtoffer te worden" Val bouwsteiger in Breestraat LEIDEN - Een aluminium steiger belandde vanmorgen om kwart voor negen met een doffe klap in de bouwsteigers van het in aan bouw zijnde gebouw van het Hoogheemraadschap Rijnland. Hierdoor werd de Breestraat to taal geblokkeerd en moest het verkeer tussen het Rapenburg en de Korenbeurssteeg gedurende drie kwartier worden omgeleid. De ongeveer zes meter hoge steiger is eigendom van een schilders bedrijf uit Voorschoten, die bezig was met werkzaamheden aan de voorgevel van een pand naast het Trianontheater. Twee schilders wilden de rijdende steiger ver plaatsen, maar omdat het trottoir op die plaats afloopt richting Breestraat kantelde de steiger en viel in de bouwsteigers aan de overkant van de Breestraat. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De brandweer moest er echter met een ladderwagen aan te pas ko men om de steiger, die onherstel baar is beschadigd, overeind te tillen (zie foto). problemen onder de aandacht van de ziende medemens moe ten brengen. "Geen troep op de stoep" is het opschrift van de stickers, en daarmee is het probleem aangegeven. Vol gens de actiegroep vormen de uitstallingen van winkels verkeerd geparkeerde auto's en fietsen en bromfietsen dwars over het trottoir een ware ergernis voor visueel ge handicapten. Zij komen her haaldelijk in botsing met deze obstakels en bezeren zich er Ook op het secretariaat van de in maart opgerichte Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Blinden en slechtzienden (NVBS), liggen de stickers klaar om elke brief die verstuurd wordt te worden higesloten Secretaris Cees Smits: "We steunen de actie uiteraard, maar in wezen kun je toch weinig concreets doen aan die uitstallingen en dergelijken op de stoep. We vinden wel eens dat de aktiegroep te hoog van de toren blaast. Je moet de problemen bij de wortel aan pakken, ze bij de leden z^lj signaleren. Daar zijn we nu hard mee bezig. We hebben een verkeerscommissie in het le ven geroepen die nu bezig is met het inventariseren van allerlei obstakels. We doen dat door een telefonische actie bij de leden. Wat voor mijzelfbij- voorbeeld een probleem is, ik ben zeer slechtziend, zijn al lerlei paaltjes op promenades, die uit dezelfde kleur grijze steen zijn opgetrokken als de stoep. Ze moesten die palen meer markeren, zodat je dat contrast met de stoep beter kunt zien. Zo heeft iedereen zijn eigen puntje en als die verzameld zijn, uiterlijk in oktober willen we dat hebben afgerond, dan bieden we dat aan aan de verkeerspolitie. Het is een kwestie van tijd, maar we hebben weer een sterke groep in Leiden. De problemen zijn heel goed be kend, ook bij de politie, maar doordat er hier nooit een ster ke organisatie was van blin- den en slechtzienden, is er weinig aan gedaan. We zijn nu met 130 leden één van de actiefste afdelingen in Ne derland. Maar zoals ik al zei: het kost tijd, we zijn net be gonnen als nieuw bestuur en hebben een paar dingen op poten gezet. Als je zelf de han dicap hebt, merk je pas hoe groot de problemen zijnMaar je kunt er niet mee blijven zit ten, je moet er iets aan gaan doen. En dat is verdomd niet makkelijk" Behalve de verkeerscommissie zijn er nog twee commissies ingesteld, één het buurtcentrum "Morsch- wijck" voor de oudere en af gekeurde leden worden ge houden. De evenementen commissie heeft onder meer een tandemtocht (19 augus tus), lezingen, gespreksavon- den en een instructieve dag naar de "Zo-te-zien"-beurs in Hilversum (23 september) op het programma staan. De beurs is eveneens georgani seerd door de actiegroep van blinden en slechtzienden en er zullen allerlei bekende en on bekende hulpmiddelen te zien zijn. Cees Smits daarover: "Ik vind dat zoveel mogelijk leden daarheen moeten. We maken er dan ook een dagje uit van, we willen naar één van de Hilversumse studio's, en 's avonds met een etentje beslui ten. Het moet nog 'even' fi nancieel geregeld worden, maar ik ben er van overtuigd dat het lukt" De Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden be staat vanaf januari van dit jaar en is het resultaat van een samengaan van verschil lende blindenorganisaties. De actiegroep voor blinden en slechtzienden is in '75 ont staan uit onvrede met het weinig actieve beleid van de vroegere verenigingen, en na zeven jaar praten over sa mengaan. De actiegroep heeft naar het oordeel van Cees Smits in de afgelopen twee jaar veel goede dingen ge daan. "Maar ik hoop dat bij de komende bestuursverkie zingen van de NVBS de aktie groep wordt opgenomen, want met één grote vereni ging kun je het meest doen Met 5000 leden zijn we een re delijk sterke groep, en het is jammer dat er daarnaast ook nog een christelijke vereni ging bestaat. Het gaat niet om de geloofsovertuiginghet gaat erom de belangen van een minderheidsgroep te be hartigen. (Het secretariaat van de NVBS is Van Ostade- hof 33, Voorschoten. Telefoon 01717-2264.) LEIDEN - Kamer van Koophan del-voorzitter A. Koningsveld heeft op de gisteren gehouden le denvergadering kritiek gespuid over de wijze waarop de gemeen te Leiden de inspraak in de prak tijk brengt. De tijd die gegeven wordt om op plannen te reageren is nauwelijks voldoende. Het is gewoon niet meer bij te benen", aldus Ko ningsveld, die vond dat inspraak weliswaar met de mond beleden wordt, maar in de praktijk bijna onmogelijk wordt gemaakt. De open-plan-procedure voor het structuurplan voor de Leidse binnenstad is doorkruist door moties en amendementen, die vaak ad hoe werden ingediend en waarover ook ad hoe werd ge stemd. De standpunten in de Leidse raad zijn tanmelijk emo tioneel bepaald", aldus de KvK- voorzittev, die constateerde dat de zaken erg verward waren doordat bestemmingsplannen voor De Camp en Maredorp tus sen de procedure voor structuur plan doorliepen "Een logischer volgorde was geweest om eerst het structuurplan af te ronden, die de grote lijnen aangeeft en daarna pas de nadere detaillering in de bestemmingsplannen. Voorzitter Koningsveld vond ook niet juist, dat de KvK op dezelfde lijn geplaatst zou moeten worden als elke willekeurige proteste rende burger of actiegroep. De toegemeten tijd voor de KvK tij dens de hoorzitting was 15 minu ten. "We hadden bij die gelegen heid graag met het gemeentebe stuur van gedachten willen wis selen over het totale economi sche beleid. Maar daarvoor is een kwartier te kort. Dat is ook de re den waarom we in een brief aan de gemeente hebben geschreven, dat we niets aan onze schriftelijke bezwaren hadden toe te voegen en daarom afzagen van de aanwe zigheid op de hoorzitting. Kritiek had voorzitter Koningsveld ook op het economisch beleid van de gemeente. Heel lang heeft Leiden helemaal geen wethouder voor economische zaken gehad. De laatste acht jaar wel, maar van een werkelijke economische be leidsvisie is nog geen sprake. Daarom zouden wij graag wor den ingeschakeld, wanneer er economische belangen op het spel staan. Sprekend over het verkeersciru- culatieplan van de gemeente constateerde hij vergenoegd, dat in het plan allerlei elementen zijn terug te vinden die destijds in het KvK-plan voor het verkeer ston den. "Dat plan is destijds door de gemeente van tafel geveegd nog voor het gelezen kon zijn. Overi gens is de KvK het ook op vele punten oneens met de gemeen telijke visie. Men vindt dat de functie van de cityring versterkt moet worden, dat op de Bree straat autoverkeer in één richting moet blijven en dat de bussen in twee richtingen over de markten route zouden moeten gaan. Ver der zouden er volgens de kamer 3 parkeergarages moeten komen: op of in de omgeving van Garen- markt, Kaasmarkt en Beesten markt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3