Burgemeester Gallas b dingt naar Amstelveen ff5T» KWEKERS WACHTEN OP DOORHAKKEN GORDIAANSE KNOOP... "Spoor-verdubbeling maakt nieuwe rijksweg (Leiden-Alphen) niet overbodig MISSCHIEN GOED ALS HIER IEMAND ANDERS KOMT Geen wildgroei van pseudo-agrarische woningen in Voorhout DONDERDAG 15 JUNI 1978 r verslaggeefsters) ALPHEN AAN DEN RIJN - De kans bestaat dat burgemeester R. M. Gallas (55) nog deze herfst weggaat uit Alphen aan den Rijn. Hij heeft ge solliciteerd naar de vacante post van burge meester van Amstelveen, aldus doorgaans goed ingelichte kringen. De burgemeester wilde dat feit ove rigens noch bevestigen, noch ontkennen. Hij zei het echter niet uitgesloten te achten dat hij naar een andere gemeente zou kunnen gaan. "Ik heb zowel in Leider dorp (waar hij zes jaar burge meester was; red.) als in Alphen altijd in een groeigemeente geze ten. Een zekere mate van stabili satie kan ook zijn aantrekkelijke kanten hebben. Ik ben hier allerminst uitgekeken. Maar het is misschien goed voor deze gemeente als er na tien jaar iemand anders kwam met een andere invalshoek, met een ande re instelling. Als ik hier echter blijf, doe ik dat met honderd pro cent genoegen. Het is beslist niet zo dat ik een zucht van verlich ting slaak, wanneer ik hier weg ga", aldus mr. Gallas. Mr. R. M. Gallas kwam in augustus 1968 naar Alphen aan den Rijn, dat toen nog 30.000 inwoners tel de. Daarvoor was hij zes jaar bur gemeester van Leiderdorp. In de afgelopen tien jaar zag mr. Gallas Alphen uitgroeien naar een stad met bijna 50.000 inwoners. Amstelveen, de stad waar mr. Gal las mogelijk burgemeester wordt, telt ruim 70.000 inwoners. Hij zou daar opvolger worden van CHU-burgemeester P. A. C. Beelaerts van Blokland, die in het kabinet-Van Agt minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening werd. Ook mr. Gallas is van CHU-komaf. Volgens welingelichte kringen wordt er naar gestreefd de be noeming van de nieuwe burge meester van Amstelveen nog vóór 5 september rond te krijgen. In Amstelveen maken zowel CDA als WD "aanspraak" op een burgemeester van hun poli tieke kleur. De WD, omdat zij voor de afgelopen verkiezingen de grootste partij was, het CDA, omdat het nu de grootste partij is. In Amstelveen verwacht men overigens dat de nieuwe burge- mezster uit CDA-kringen zal ko- HILLEGOM - Met spanning wachten bollenkwekers af, hoe de Gordiaanse knoop van de heffingen- kwestie met het Produkt- schap voor Siergewassen straks zal worden doorge hakt. Van ontwarren is al lang geen sprake meer... Het Produktschap heeft jarenlang de bollenkwekers laten betalen. Uit die heffingen werden betaald: de collectieve reclame, de keu ringsdienst en een stukje weten schappelijk onderzoek. Nu blij ken de heffingen niet waterdicht, en prompt valt de juridische bo dem eruit. Exporteurs (én in hun kielzog de kwekers) staan te dringen om hun geld terug te vragen. Ook kwekers die géén processen zijn begonnen willen wel een portie. Het Produktschap heeft geen geld. Dat is allemaal ten dienste en ten bate van exporteurs en kwekers uitgegeven. Het is niet zo verwonderlijk, dat die heffingsverordeningen juridi sche lekken vertoonden. In het begin had de EG wel andere za ken aan het hoofd dan'die kleine Hollandse bloembollenbelangen. Maar die moesten inrpiddels wél behartigd worden! Dus zette men, zo goed en zo kwaad als het (toen) ging, die verordeningen in elkaar en zelfs ten departemente kregen ze het fiat. Het is niet zo, dat daartegen vanuit het bloembollen-vak reeds ter stond bezwaren rezen. Een door het PVS-bestuur benoemde top-functionaris ging die veror deningen na en ontdekte de lek ken. Toen werden door hem en kele vakgenoten benaderd om een soort „test-case" aan te spannen, en na jarenlang gehar rewar oordeelden de hoge heren in Luxemburg dat de juridische basis onder de heffingen onvol doende was. Tenslotte oordeelde ook een Nederlandse beroepsin stantie in die zin. De hierboven bedoelde functionaris had in middels zijn ontslag gekregen, maar het kwaad was geschied. Maar hoe kwamen al die mensen er toe het geld terug te vragen, dat inmiddels voor het algemeen vakbelang was besteed? Daar door brachten ze toch ..hun eigen PVS" in een onmogelijke posi tie? ALPHEN AAN DEN RIJN - B en W van Alphen zijn het niet eens met de Nederlandse Spoorwegen, dat bij verdubbeling van de spoorlijn Al phen-Leiden, de aanleg van rijksweg 11 voorlopig achterwege kan blij ven. Deze week nog zal daarover een brief aan minister ir. D.S.Tuijnman van verkeer en waterstaat worden geschreven. De NS ventileerde dat standpunt onlangs in een folder die huis-aan-huis in Alphen en Bodegraven werd verspreid. „Niet op te lossen" ...Hoezeer we uitbreiding van het railvervoer ook toejuichen, hot zal maar zeer ten dele een oplossing bieden voor de verkeersproblemen op de Rijndijk. Met name de hinder van het vrachtvervoer is door uitbreiding van het railvervoer (bij verdubbeling van de spoorlijn zou een kwartier- dienst tussen Alphen en Leiden mogelijk worden, red.) nagenoeg niet op te lossen", aldus wethouder J.W. Haanstra in een toelichting op de brief die naar de minister gaat. ,We willen ons daarmee niet afzetten tegen de manier waarop de NS zijn produkt aan de man brengt", stelt de wethouder verder. Waar B en W moeite mee hebben, zijn de conclusies die daaraan verbonden worden. Cijfers Het cijfermateriaal over de Rijndijk blijft volgens de wethouder recht overeind staan. Uit dat cijfermateriaal (uit in 1974 door de gemeente gehouden onderzoeken) blijkt dat 12% van het totale verkeer op de Rijndijk bestaat uit vrachtverkeer. En juist voor dat verkeer biedt ver dubbelingvan de spoorlijn Alphen-Leiden geen soelaas. Bovendien zijn veel werkbestemmingen niet per trein bereikbaar. Door Tom Lode wijk Hoewel het Produktschap voor Siergewassen er steeds op geha merd heeft, dat het „de eigen or ganisatie" van de bollenmensen was, voor velen hunner is het dat nooit geweest. Hun „eigen" organisaties, dat wa ren de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur, de Bond van Bloembol lenhandelaren enzovoorts. Men kan dan ook rustig stellen, dat ze bij die organisaties nimmer zo'n stunt zouden hebben uitgehaald. Het PVS is tot stand gekomen op grond van politieke besluitvor ming, via de wet op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. In die tijd gold voor vele bollen mensen als hoogste wijsheid dat „de politiek" zich nooit met de bollen moest bemoeien. Velen hunner stemden wél op de poli tieke partijen die achter deze wet hadden gestaan, maar gaven zich daarvan geen rekenschap. Misschien is nergens het indivi dualisme zo sterk als juist in dit vak, met z'n tienduizenden zelf standige ondernemers en vele familiebedrijven. Binnen de „eigen" organisaties was men het lang niet altijd eenss maar hield zich aan de spelregels. Het PVS echter was vogelvrij. Het PVS, dat was „Den Haag"' Wanneer men het intern niet eens kon worden en het PVS noodge dwongen de knoop moest door hakken, ondervonden vele bol lenmensen dit als inmenging van buiten-af. En daarbij speelde het sentiment een grote rol, zoals het dat in het bollenvak altijd gedaan heeft, vaak ten koste van de nuchtere De nu nog „enkele"spoorbaan tussen Alphen en Leiden.Een dubbelspoor maakt de aanleg van echter niet overbodigschrijven B en W van Alphen nu naar de minister, in reactie öp een NS-folde rijksweg 11 (Alphen-Leiden) HAZERSWOUDE - De ruilverkavelingsplannen voor de Rijnstreek-zuid, het weide- en boomkweekgebied rond Hazerswoude, hebben de meest kritieke fase bereikt. Donderdag 29 juni is het tijdstip aangebroken waarop de 900 stemgerechtigden (landeigenaren en-gebruikers, de directe betrokkenen bij de verkaveling) gaan bepa len of de plannen verder uitgewerkt mogen en moeten worden. riërs bij de verkaveling hebben. Knelpunt in het gebied is mo menteel de spoorlijn, die elke dag talloze malen door opgejaagde kudden vee op onbewaakte over gangen wordt overgestoken. De boerderijen liggen aan de Rijn dijk tussen Rijn en spoorlijn; de bijbehorende weiden strekken zich voornamelijk in lange kavels uit aan de andere zijde (zuid) van het spoor. Jaarlijks vallen tien tallen koeien ten prooi aan de aanstormende treinen, die zich met een frequentie van ruim 70 per dag met flinke snelheid naar Leiden of Alphen begeven. Met de mogelijke komst van een dub bel spoor en rijksweg 11 voor de deur zal de situatie alleen maar kunnen verslechteren. Via ver kaveling kan slechts een oplos sing gevonden worden. De mees te boerenbedrijven aan de Rijn dijk zullen daarvoor naar de zuidkant van de spoorlijn ver plaatst moeten worden. Voor de achterblijvende veehouderijen is er dan voldoende land beschik baar om aan de noordkant van het spoor uit de voeten te kun nen. De verkaveling zal op die manier overigens ook voor de treinmachinist opluchting bren gen. Groen of rood licht voor de daad werkelijke herindeling 4000 hectare omvattende gebied: daar gaat het op 29 juni om. Wordt het licht groen, dan zijn zeven ja ren van zorgvuldige voorberei ding niet voor niets geweest en kan het kadaster aan de slag om in uitputtend overleg met de boe ren en tuinders de meest gewenst herindeling op papier te zetten. Na nog eens een kleine tien jaar kan vervolgens een punt achter het dan voltooide werk worden gezet. In dit licht bezien is het allerminst verbazend dat de stemming door alle betrokkenen, inclusief ge meenten (Hazerswoude, Bos koop, Zoeterwoude), provincie en ministerie van landbouw, met spanning wordt tegemoet gezien. Het vertrouwen in de goede af loop is niettemin groot, zoals gis teren naar voren kwam tijdens een laatste voorlichtingsbijeen komst in het Hazerswoudse. ge meentehuis. Onder voorzitter schap van burgemeester J. ten Heuvelhof deed de voorberei dingscommissie voor de ruilver kaveling daar alle uiteindelijke plannen uit de doeken. Een rond rit door het te verkavelen gebied was onderdeel van de informa tiemiddag. Het vertrouwen in een positieve stemmingsuitslag is vooral geba seerd od het belang, dat de agra- hebbenden bij de ruilverkaveling vormen de boomkwekers rond Boskoop en Hazerswoude. Voor deze kwekers is vooral de aanleg wegen van belang. Herinde ling van de grond, dus de eigen lijke verkaveling, is voor hen nauwelijks een probleem. Ver voer is het knelpunt. Vroeger vond het vervoer van het kweek- goed plaats per schuit, waardoor het gebied brede waters maar te vens uiterst smalle wegen kent. Veel bedrijven zijn daardoor on bereikbaar voor de zware vrachtwagen, die tegenwoordig voor vervoer naar het buitenland moeten zorgen. In de verkave lingsplannen staat dan ook de aanleg van diverse wegen ver meld. Onder meer zal de Loete- weg bij Boskoop worden ver breed en doorgetrokken. Ook de Compierekade en de Otweg zul len beter begaanbaar gemaakt worden. Nieuwe wegen zullen in de Rijnstreek-zuid ook worden aangelegd voor de ontsluiting van de straks ten zuiden van het spoor te bouwen boerderijen. De Loeteweg in Boskoop. Niet geschikt voor zwaar vrachtverkeer. Voo boomkweekbedrijven zal de weg worden verbreed en doorgetrokken tot ov momenteel al bezig met het aanleggen van verharde paden op de eigen g rijksbijdrage niet afwachten. Strijd Boomkwekers Een bijzondere groep belang- De ruilverkaveling is overigens niet alleen voorde boeren en kwekers van belang. Meer dan in voor gaande jaren is bij de verkave lingsplannen het landschapsbe- lang in het oog gehouden. Open houden van het groene gebied is daarbij één van de uitgangspun ten. De restauratie van molens staat tevens op het programma. Strijd tussen agrariërs en na tuurbeschermers bij het voorbe reiden van de plannen is er ge weest ten aanzien van het vogel weidegebied in de polder Groe nendijk, midden in het open ge bied tussen Hazerswoude en Zoeterwoude. De natuurbe schermers trokken hier aan het langste eind. Bij een soortgelijke strijd rond het gebied ten zuidën van de Rietveldse vaart in de Riethoornse polder, waar vol gens de aanvankelijke pjannen geen sierteelt toegestaan zou worden, zegevierden daarente gen de agrariërs. De totaalkosten van de verkaveling zijn geraamd op 44 miljoen gul den. Voor de gebruikers komen de kosten, die over 25 jaar worden verdeeld, neer op gemiddeld 125 gulden per hectare grasland en 525 gulden per hectare boom- kwekerijland (totaal 9 miljoen). De agrariër die het meeste wint bij de verkaveling zal ook het meeste moeten betalen. Een spe ciale commissie, waarin de agra riërs zelf vertegenwoordigd zul len zijn, moet zich uiteindelijk met de kostenverdeling per be drijf bezig houden. De beplantin gen, die onder meer bij het wei- devogelgebied worden aange legd, vergen trouwens een extra investering van het rijk van 1,4 miljoen gulden. De stemming over de ruilverkave ling op 29 juni betekent intussen niet dat de agrariërs - indien zij vóór stemmen - maar moeten af wachten hoe het kadaster het land gaat herverdelen. In de ko mende jaren zal met elke gebrui ker persoonlijk overleg worden gepleegd, waarna pas over zeven jaar het uiteindelijke plan van toedeling wordt verwacht. Tegen dat plan kan dan weer bezwaar worden aangetekend. Dat de belanghebbenden zo nauw bij de uitwerking van de verka velingsplannen betrokken blij ven is tevens een reden waarom de stemming met vertrouwen te gemoet wordt gezien door de voorbereiders. Waarschuwing Mochten zich onder de stemge rechtigden echter toch een aantal tegenstemmers bevinden, bij voorbeeld omdat zij tegen het weidevogelgebied zijn waar de boer niet vrijuit zal mogen maai en, dan heeft burgemeester J. ten Heuvelhof nog een nadrukkelij ke waarschuwing te melden. "Tegen stemmen betekent het i een unieke kans om en betere bereikbaarheid van de ier het spoor. Veel boomkwekers zijn nd. Zij kunnen de verkaveling en de de bedrijfssituatie te verbeteren met 60 procent rijkssubsidie. Maar dat niet alleen: de mensen moeten niet denken dat het wei devogelgebied er dan niet komt. Als de ruilverkaveling wordt af gestemd zal dat gebied toch als natuurgebied worden aangewe zen in het kader van de provin ciale streekplannen. En dan staat er voor de eigenaars wel een fi nanciële vergoeding tegenover, maar doordat er niet verkaveld wordt, zal hun bedrijfssituatie alleen maar slechter worden". Autoroofi KATWIJK - De Hillegommer S. zal zijn bezoek aan Katwijk nog lang heugen. Terwijl zijn auto stond geparkeerd aan de Van Houten straat braken dieven haar open en stalen twee radio's, twee luid sprekers, een filmcamera, casset te-recorderen een aantal bandjes. Bovendien verdwenen de dieven met zijn regenjas. De waarde van de gestolen spul letjes wordt geschat op ongeveer negentienhonderd gulden. Vechten van „Bloembollencultuur" in Haarlem of in Hillegom moesten komen. En ook ten opzichte van het Produktschap is er altijd een vaag gevoel gebleven: het bleef een vreemde eend in de bijt. Billijkheidshalve dient terstond te worden opgemerkt dat zéker niet het hele bollenvak aansprakelijk mag worden gesteld voor deze zonderlinge gang van zaken Maar toen enkele exporteurs het gelijk aan hun kant kregen, en het Produktschap officieel berichtte dat het aan die enkele firma's niet onaanzienlijke bedragen zou te rugbetalen, was het niet verwon derlijk dat, toen deze schapen over de brug waren, de hele kud de opdrong. Waarom zouden al leen zij die geprocedeerd hadden geld terug krijgen, en zij die zo netjes waren geweest dat niet te doen, ervan verstoken blijven? Daarbij komt dat de kwekers die aan deze exporteurs geleverd hebben een groot deel van de hef fing aan die exporteurs hebben betaald, die ze dan op hün beurt weer overmaakten naar het PVS Dus komen nu ook de kwekers en eisen hün geld. Alleen reeds puur-administratiëf is dit wel haast onuitvoerbaar. Maar waar moet het geld vandaan komen? Het PVS kan er alleen aankomen door weer nieuwe heffingen! De overheid wordt ook al aanspra kelijk gesteld, omdat de juristen van de ministeries, en dus de be trokken departementen, hun goedkeuring aan de verordenin gen hadden verleend. Maar zal „Den Haag" die verantwoorde lijkheid aanvaarden? Zuiver juridisch gezien is recht ge sproken... maar hier betekent het hoogste recht tegelijk het groot ste onrecht. Voorhout wil in het buitengebied alleen nog maar woningen laten bouwen, als die nodig zijn voor het uitoefenen van een agrarisch bedrijf. Aan wildgroei van pseu do-agrarische woningen moet een halt toegeroepen worden, vindt het gemeentebestuur. Als de gemeente vergunning ver leent voor het bouwen van een bedrijfswoning, dan is dat om de aanvrager de gelegenheid te ge ven bij zijn bedrijf te wonen en niet om hem die woning binnen de kortste keren door te laten verkopen aan een ander. Om die mogelijkheid te ontne men,wil het College van B. en W. dat Voorhout - in navolging van andere gemeenten - een bouw vergunning voor agrarische be drijfswoningen alleen nog maar wordt verleend,nadat de aanvra ger met de gemeente een garan tie-overeenkomst heeft gesloten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 24