Snelle steun aan betaald voetbal hangt af van CDA KOEMANS TOCH GEWIPT Leegheid van pensioen in televisiespel Ruth Fuchs verslagen Synode bemiddelt in zaak Ter Schegget Wel of geen openbaar debat? Herten doodgeschoten in recreatiepark Carter: "Castro had meer kunnen doen" DONDERDAG 15 JUNI 1978 DRIEBERGEN - Na een discussie van viereneenhalf uur nam de synode van de Hervormde Kerk, die drie dagen in Driebergen heeft vergaderd, een motie aan, waarin zij constateert dat er sprake is van een impasse bij de vervulling van de vacature van Prof. dr. K. Strijd aan de Univer siteit van Amsterdam. Zoals wij al berichtten heeft de uni versiteit zelf de hervormde theo loog G.H. ter Schegget te Doorn voor deze functie gekandideerd, maar de commissie "theologisch wetenschappelijk onderwijs" van de Hervormde Kerk maakt bezwaren. Volgens een enige da gen geleden verschenen "Zwart boek" van voorstanders van dr. Ter Schegget omdat hij niet kun dig genoeg zou zijn en politiek te links is, welke redenen de schrij vers van dit boek afwijzen. De synode heeft nu het moderamen (synodebestuur) gevraagd op korte termijn een gesprek te ar rangeren tussen het synodebe stuur, de commissie "theologisch wetenschappelijk onderwijs" (die belast is met het opstellen van een voordracht in overleg met de benoemingscommissie van de universitaire faculteits raad) en de theologische faculteit van de Universiteit van Amster dam. Doel is, te trachten uit de impasse te komen. De commissie "theologisch weten schappelijk onderwijs" was bij de bespreking ter synode niet aanwezig. Haar voorzitter, prof. dr. A.J. Bronkhorst, deelde mee, dat hij het Zwartboek niet had ontvangen en dat het niet moge lijk bleek de commissie op zo korte termijn (over personen wordt in de regel niet in een openbare zitting gesproken) ter synodevergadering te krijgen. Waardering voor rapport Marxisme Marxisme De synode had veel waardering voor het rapport over het marxisme (waarover wij dinsdag uitvoerig schreven). Het werd met slechts 1 stem tegen aan vaard. De ter synode gemaakte opmerkingen zullen nog in het rapport worden verwerkt voor dat het synodebestuur de eind tekst zal vaststellen en het rap port zal worden aangeboden aan de Raad van Kerken om een zo groot mogelijke verspreiding te garanderen. Een aantal leden meende, dat het grimmige gezicht van het marxisme als politieke macht in het rapport te weinig naar voren komt. Ds. J. Vroegindewey uit Emmeloord diende zelfs een mo tie daarover in. En ds. L.G. Zwa nenburg uit Huizen vroeg, na zijn waardering te hebben uitgespro ken, in het rapport duidelijk te laten uitkomen dat gerechtigheid in de samenleving alleen vrucht is van het verzoenend lijden en sterven van Jezus Christus. Omdat het echter niet gebruikelijk is, moties in te dienen om rappor ten te veranderen trokken de in dieners ze in, nadat zij de verze kering hadden gekregen dat er bij de eindredactie rekening mee zal worden gehouden. Bezemwagen Studiewagen. De Nederlandse studentenpastores hebben zich op een paar studiedagen in Drie bergen uitvoerig beziggehouden met hun werkzaamheden. Het bleek, dat onder hen ongerust heid bestaat over wat zij noemen de "zeis van Pais" (minister van onderwijs). Zij vrezen dat de voorgenomen studieverkorting de kwaliteit van het onderwijs verlaagt en dat de mogelijkheden tot persoonlijke ontplooiing en ontwikkeling van maatschappe lijk verantwoordelijkheidsbesef buiten het eigenlijke onderwijs worden gehouden. Wat het studentenpastoraat betreft menen de pastores, dat dit niet mag blijven steken in zielzorge lijke symptoombestrijding of een bezemwagenfunctie voor hen die bij de harde afvalrace tussen de wielen dreigen te raken. Het zal meer moeten bijdragen tot hu manisering van de universitaire samenleving, vooral nu de aca demische vorming wordt ver drongen door de vertechnisering en verindustrialisering van de wetenschap. DEN HAAG - Juist nu, tijdens de wereldkampioenschappen, dreigt het betaald voetbal, of beter gezegd de gezondmaking van deze in ons land zieke bedrijfstak, een politiek hangijzer te worden. In een nieuw mondeling beraad in de vaste Kamercommissie van crm heeft staatssecretaris Wallis de Vries andermaal zijn goede wil getoond in zaken als de komst van een cao voor beroepsvoetballers en de afschaffing van het transfersysteem, maar hij heeft zeker de PvdA-fractie niet kunnen overtuigen. Woordvoerder Joop Worrell van de Partij van de Arbeid: "Voor mij blijven de antwoorden van de staatssecretaris onbevredigend en wat ons betreft komt er toch een openbaar debat over het be taald voetbal in de Tweede Ka mer. De PvdA wil een aantal ze kerheden hebben, voordat wij onze goedkeuring hechten aan subsidiëring van het betaalde voetbal. In deze tijd van bezuini gingen lijkt me dat geen onrede lijke eis" Het CDA heeft zich met het voetbal in een moeilijke positie gema noeuvreerd. AR-voorzitter Hans de Boer verklaarde nog onlangs dat hij pas zijn stem zou geven aan de plannen van de staatsse cretaris, nadat er aan een serie voorwaarden is voldaan. Deze "sportdeskundige" van het CDA, was dit keer verhinderd de com missievergadering bij te wonen en plaatsvervangend woord voerder Hennekamp liet een heel wat milder geluid horen, zei zelfs persoonlijk te geloven, dat er geen openbaar debat zal komen. "De staatssecretaris is gedeelte lijk tegemoet gekomen aan onze wensen, maar binnenkort zal in de. fractievergadering worden beslist; of er toch een debat moet komen of niet" Van die beslissing van de CDA- fractie zal het afhangen, of de ge- zondmakingsoperatie van crm al komend seizoen (met ingang van september) al dan niet van start kan gaan. Want een openbaar de bat in de Tweede Kamer betekent ongetwijfeld uitstel van de plan nen. Dan komt de (aangescherp te) motie van Sipie Langedijk-de Jong en Worrell (beiden PvdA) in stemming, waarin onder meer wordt geëist, dat er nog dit jaar een begin wordt gemaakt met de afbouw van het huidige transfer- (of zoals het tegenwoordig heet) vergoedingen-systeem. Worrell: "Het CDA heeft steeds op één lijn met de PvdA gezeten bij de benadering van het betaald voetbal. Laat het nu ook de tan den maar eens laten zien" De keus is aan het CDA, bij wie de "gematigden" evenals de VVD aanvoeren, dat de agenda van de Tweede Kamer volgende week toch al overvol is, dat de staatsse cretaris zijn goede wil heeft ge toond, dat het betaald voetbal ei genlijk toch niet belangrijk ge noeg is voor een openbaar debat (het gaat in feite slechts om der tien miljoen gulden) en bovenal dat de PvdA munt zal slaan uit zo'n debat. Daartegenover staan de "principiëlen" onder aanvoe ring van Hans de Boer, die pal achter de toegezegde motie van de PvdA staan en niet eerder willen instemmen met subsidie aan het betaald voetbal, voordat staatssecretaris Wallis de Vries keiharde zekerheden heeft gege- WAALWIJK (ANP) - Onbekenden hebben in de afgelopen nacht in een recreatiepark in Waalwijk (bij Den Bosch) twee herten doodgeschoten en een derde gewond. Volgens de politie hebben zij dat gedaan met een geweer met geluiddemper. Een eigenaar van een nabijgelegen uitspan ning zag hen met zaklantaarns rond het hertenpark sluipen en hoorde hen schieten. De politie onderzoekt nog of er herten zijn weggehaald. Van de daders ontbreekt elk spoor. Koninklijke familie overweegt vakantiehuis in Ierland DEN HAAG (SP) - De konink lijke familie overweegt al en kele maanden, het landgoed Reenfurragh aan de oevers van de rivier de Kenmare in zuidwest-Ierland te kopen. Een beslissing daarover zal waarschijnlijk binnenkort worden genomen, als prinses Beatrix en prins Claus zijn te ruggekeerd van hun reis door Australië en Nieuw-Zeeland. Prins Bernhard heeft het landgoed al diverse malen be zocht als kandidaat-koper. Vast staat dat hij voor twee maanden een optie op het huis heeft genomen en dat de koninklijke familie er in au gustus met vakantie heen zal gaan. Reenfurragh is een 60 hectare groot landgoed nabij het dorpje Sneem met uitzicht op de Kenmare. In 1969 heeft ge neraal Charles de Gaulle er gelogeerd, toen hij het land van zijn voorouders bezocht. Het buiten heeft enige jaren als hotel gediend. Sneem ligt aan de boorden van de Ken mare en is ook door ipvloeden van de warme golfstroom een van de meest groene delen van zuidelijk Ierland. Aangenomen wordt, dat de ko ninklijke familie in verband met het terrorisme in Italië liever niet meer de vakanties doorbrengt in De Gelukkige Olifant, het bezit in Porto Er- cole. WASHINGTON (UPI) - President Carter heeft gisteren op een pers conferentie gezegd dat president Fidel Castro van Cuba "veel meer had kunnen doen als hij werke lijk de invasie van Katangezen in Zaïre had willen tegenhouden." Hij zei dat de V.S. over "sterke be wijzen" beschikken dat de Cuba nen betrokken zijn geweest bij de opleiding van de Katangese in vallers, en zei dat Castro die inva sie nog steeds niet heeft veroor deeld. Op de vraag of hij dacht dat Castro gelogen had over de Cubaanse betrokkenheid bij de invasie zei hij: "Ik wil echt geen openbaar dispuut met de heer Castro aan gaan via de nieuwsmedia"Maar "in Angola heeft de Cubaanse re gering meer dan 20.000 militai ren4.000 in het zuiden van het land, vanwaar de aanval van de opstandelingen was gelanceerd. Wij hebben daar overtuigend bewijs van. De wetenschap dat er een overval ophanden was is door Castro zelf erkend. Hij stelde een van onze eigen diplomaten ervan op de hoogte. Feit is dat Castro veel meer gedaan zou kunnen hebben. Hij had bij de overvallers zelf tussenbeide kunnen ko men.... en de wereld kunnen laten weten dat er een aanval zou ko men. Ik zou graag zien dat de heer Castro en de regering van Angola zouden toezeggen dat zij Zaïre niet opnieuw zullen binnenval len", aldus Carter. Castro zelf heeft in een gisteren in de New York Times verschenen interview president Carter voor diens beschuldigingen aangaan de een Cubaanse rol bij de inval in Zaïre in bescherming geno men tegen diens adviseur voor nationale veiligheidszaken Brze- zinski, in zoverre deze beschuldi gingen volgens Castro berusten "op een leugen afkomstig uit het bureau van Brzezinski". "Ik denk," aldus Castro, "dat Carter is misleid en op een dwaalspoor gebracht, want ik denk niet dat hij zelf opzettelijk zijn toevlucht zou zoeken tot een dergelijke procedure" Ü1EMEN - Een personenau to en een vrachtwagen waren betrokken bij een ernstig on geluk dat gisteren op de rijks weg bij Diemen gebeurde. De bestuurder van de personen auto kwam hierbij om het le ven. Op de foto de resten van de personenauto die totaal ge kraakt werd tussen de vang rail en de vrachtwagen. Morgenavond van 22.07 tot 23.33 uur via Nederland II zendt de VARA het door Alan Bennet ge schreven BBC-televisiespel „Zonsondergang in een kleine badplaats" uit, waarin een actu eel onderwerp aan de orde wordt gesteld. Het is het verhaal van Mam en Dad, die hun hele leven in de industriestad Leeds hebben gewoond. Vader had er een drukke baan, die hem geheel in beslag nam, moeder runde het huishouden. Dan gebeuren er twee dingen die hun leven ingrij- pend zullen veranderen. Vader wordt gepensioneerd en het gemeentebestuur wil zijn huis afbreken ten behoeve van stads- reorganisatie-plannen. Het ogenblik is daar dat het echtpaar eindelijk de gelegenheid krijgt zijn leven anders in te richten. Vooral op aandrang van moeder wordt besloten naar Morecambe te verhuizen een badplaats waar Mam en Dad talloze prettige zo mervakanties hebben doorge bracht. Aanvankelijk lijkt het er op dat de beslissing gunstig is geweest. Beiden wandelen vaak langs de promenade, pikken een bio- scoopje met de 65+-kaart, ze be zoeken de bejaardensoos en be leven veel genoegen aan het win kelen. Voor moeder verandert er niet zoveel. Ze doet wat ze altijd deed: het huishouden, bood schappen doen, eten klaar ma ken. Voor vader is de situatie anders Voor hem betekent de overgang van een drukke verantwoordelij ke baan in een grote stad naar het gezapige dorpsleven een te diepe ingreep in zijn leven. De wande lingetjes beginnen hem snel te vervelen, het pilsje in de pub, het gesjouw langs de winkels, de knellende hartelijkheid in de be jaardensoos vreten aan hem en de spanningen van het niets-doen worden hem fataal. „Sunset across the bay" zoals de Engelse titel luidt werd geheel op lokatie gemaakt. Het is het twee de televisiespel van Alan Bennet. Het eerste was de veelgeprezen produktie „Day out" De regis seur is Stephen Frears. OOST-BERLIJN - Bij de traditio nele Olympische atletiekdag in Oost-Berlijn bleven gisteren we reldrecords uit maar er werd wel een serie voortreffelijke presta ties geleverd. Het hoogtepunt was de 800m dames die in de bes te wereldseizoenprestatie van 1.58.83 door de Oostduitse Anita Weiss werd gewonnen. Achter Anita Weiss kwamen nog vijf dames binnen de twee minuten over de streep. Op de 100m horden verloor de Poolse wereldrecordhoudster Grazyna Rabsztyn van de Oost duitse Johanna Klier-Schallen 12.80 tegen 12.76 sec. De Olympi sche kampioene speerwerpen Ruth Fuchs leed een verrassende nederlaag tegen landgenote Ute Hommola die met 63,60m verder wierp dan ooit tevoren. Ruth Fuchs kwam tot 62.58m. Wolf gang Schmidt, de Europese re cordhouder discuswerpen, zorg de bij windstil weer voor een knappe verrichting met 67,04m. Margitta Droese was de beste ko gelstootster met 20!60m. In Nederland werd gisteren de tweede ronde van de nationale AB-jeugdcompetitie verwerkt. Teams van De Spartaan uit Lisse en van de Leidse clubs kwamen in actie in Haarlem. De meisjesploeg van De Spartaan, vrijwel louter opgebouwd uit B- juniores, deed het prima. Op de 100m kwamen er persoonlijke re cords op de klokken voor Jac queline Bierman (12.8) en Margot van de Schans (13.0) terwijl laatstgenoemde ook nog een goede 400m in 64.9 liep. Ook de werpnummers gingen goed met voor Cunie de Nie een discus- worp van 31.77m en speerworpen over de dertig meter voor Klarien Winkelmolen (31.43m) en Anne- lies Deutekom (30.60m). Paula van Beek stootte de kogel 9.09m. Bij De Spartaan-jongens zorgden Martien van Rijssel en Wayne de Vries op de 800m voor een sterk gemiddelde met resp. 2.00.4 en 2.03.2. Rob Brouwer won de 3000m in 9.23.4 en John van Loon sprintte op de 100m maar 11.9. Hans van Tol haalde bij het hink- stapspringen 12.23m. In de jongensploeg van het Leidse AV Holland sprongen enkele prestaties van B-junioren er uit. Nieuweling Michel Mol liep naar 2.08.2 op de 800m en Luuk Redel sprintte op de 100m naar 12.0. Walter Botman won de 110m horden in 16.8 sec. en Frits Stof fers sprong 1.75m hoog. Verder stootte Kees Gerretse 11.57m met de kogel en liep Matti Noordberg 2.08.5 op de 800m. In de Holland- meisjesploeg noteerde Jelina van de Meer 62.3 op de 400m en stoot te B-juniore Mildred Boon 8.69m kogel. Asti Oskam behaalde voor De Ba taven-meisjes veel punten met een 100m in 12.8 en een 800m in 2.27.6. Tina Buntsma kwam tot 61.0 op de 400m terwijl Linda Krouwel het goed deed op de werpnummers met 8.92 kogel en 29.94 speer. Van De Bataven-jon gens liep Ben Kerkvliet een goe de 3 km in 9.27.6. In de AV Lei- den-meisjesploeg viel Marjan Floor op met een 400m in 63.6 terwijl Gerrie Lodder een tijd van 2.34.7 neerzette op de 800m. Kees van Manen liep de 800m bij de jongens in 2.06.1. Bij jeugdwedstrijden in Lisse gis teravond deed C-junior Frank Winkel van AV Holland het uit stekend met een hoogtesprong van 1.70m en een 800m in 2.12.2 LEIDEN - In zijn eerste partij tegen Jan Roelvink was het eigenlijk al te zien. Henny Koemans, de nr. 1 van Forescate, steekt tijdens het tennistoernooi van De Munnik bepaald niet in zijn beste vorm. Gisteren kon hij tegen Bart van der Feen, de nr. 1 van het uit de overgangsklasse B gedegradeer de De Munnik, geen set verove ren. Zijn anders zo gevaarlijke service sorteerde bij de links handige Van der Feen geen enkel effect. Dat moet Koemans, die toch al zal hebben lopen denken aan de benauwde ontsnapping tegen Roelvink stellig geen goed hebben gedaan. Bart van der Feen had dan ook geen proble men om de winst te grijpen, 6-2, 6-4. Dat gebeurde op het derde matchpunt, toen Henny Koe mans een volley buiten de lijnen deponeerde. Heel sterk kwam nummer drie van Forescate, Arnold van der Ca- pellen voor de dag tegen Paul Kallenberg. Laatstgenoemde staat bekend om zijn vasthou dende spelletje en daarmee wis ten in dit toernooi achtereenvol gens Ad van der Berg en Kalk man zich geen raad. Arnold van der Capellen had er geen enkele moeite mee, 6-0, 6-3. De familie Van der Feen bezit, zoals gisteren bleek, niet alleen in Bart een goe de tennisser maar ook in broer Robert Jan. Die speelde een an dere gerenommeerde vastheids specialist, Hans Keyzer, aan de kant met de score 7-6, "7-5. Was Keyzer in dit treffen nog geduldi ger dan in zijn partij uit de tweede ronde tegen Har Meijer, Robert Jan van der Feen troefde hem, behalve in precisie, ook in dat op zicht af. Adri van Leeuwen speelde Schoon in twee sets snel van de baan, 6-0, 6-1. Het was nauwelijks als een warming up te beschouwen voor zijn volgende partij en daar kreeg hij een heel wat geduchter tegen stander tegenover zich, Dick Bouman. Die leverde voor Van Leeuwen, althans in deze ont moeting een te zwaar karwei op, 6-4, 6-3 voor Bouman. Als Arnold van der Capellen zich niet zo gerust voelt over de con frontatie met de van de A-lijst af gevoerde Richard Kasten, dan zal het resultaat van diens partij te gen Thys Steensma hem een op kikker hebben gegeven. Kasten kon die strijd gisteren niet in zijn voordeel afronden. Wel pakte hij de eerste set, 6-3, maar de tweede set was voor Steensma 4-6. De derde set zal vandaag worden af gespeeld. Niels Blokker werd uitgeschakeld door Van Kuyen, 2-6, 1-6. Marinus Brooshooft verloor de eerste set met 4-6 van Van Benthem en daar bleef het bij. De partij zal ook vandaag worden afgespeeld. Bij de dames in B stuitte Inge Siegenthaler op hevige tegenstand van Helene van Paridon, die haar de eerste set met 5-7 ontfutselde. In de vol gende sets echter toonde zij zich vooral vaster op de drive, 6-4, 6-2. In het DEC maakt Annemieke Cats indruk. Gisteren bleef zij B. Kraayevanger gedecideerd de baas, 6-4,6-3. Ali Snellenberg van Arresia uit Koudekerk kwam te gen mevrouw Hartwijk sterk te rug na verlies van de eerste set, 4-6, 6-3, 6-1. Sassenheim In het HEB traden gisteren in Sas senheim alleen Alfred Gelevert en Strasters aan. De Noordwijker kon niet direct in zijn spel komen en dat kostte hem de eerste set met 3-6. Daarna wonnen zijn ser vices aan vaart en precisie en dat bleek voor Strasters teveel, 6-4, 6-4 voor Gelevert, die ondanks de winst toch geen overtuigende in- aette Tombrok tegen A. Meininger uit Nieuw Vennep zo overdonderend van start, dat de eerste set snel met 2-6 voor laatstgenoemde verloren ging. Met die winst echter had Berna- dette Tombrok haar kruit ver schoten, want zij kon geen spel meer maken, 6-0, 6-0. De verras singen vielen in Sassenheim in de C-sector. De nr. 1 geplaatste Breurkes verdween in twee sets uit de strijd. Voor zijn voortijdige eliminatie, 2-6, 3-6, zorgde Yko Holman uit Voorhout. Dolf Bee- len, nr. 2 geplaatst, won met de zelfde score van L. Wiener. Veel moeilijker had Wouter Kuyck, nr. 3 geplaatst, het tegen L. Daamen. Het verschil was, zoals uit de uit slag blijkt, minimaal 2-6, 6-0, 6-4. In het GDC ging het nr. 1 geplaat ste koppel A. Heyl/P. Schoutsen met 4-6, 1-6 uit de strijd tegen F. Timmer/van Baaien. ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan. doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). S.v.p. In bloklattara Invullen! f vakje a Vakent leedree straat: postcode: NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en België Overige landen 1.90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onz zorgen de bezorging in sommige landen te overlaat Wij kunnen dus helaas geen verantwoording voor het niet tijdig arriveren van kranten op kantieadres

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 22