LEIDSCH DAGBLAD Taalstrijd breekt Belgisch kabinet de nek ente ii Koffie Hag probleemloos lekker! vandaag 9158 Getuigen willen anoniem blijven DE H0UTBAAN Tijdens onderhandelingen over bezuinigingen Burgemeester Gallas wil naar Amstelveen Poedeltje "Radja" hield kop koel IDONDERDAG 15 JUN11978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35576 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN kunt mi| m i v. heden knjg dan de eerste 2 Naam Hokje Dagblad Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. GIPSPLATEN wanden en plafonds vanaf 3,85 per plaat tóch even kijken bij zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend. 0H2I Mï 32 PAGINA'S Haarlemmerstraat58, tel. (071) 140148 Na tien jaar in Alphen a.d. Rijn Alles was op slag vergeven en vergeten. Werkelijk niets, dat na de 5-1 triomf op Oos tenrijk nog deed herinneren aan die belabberde stem ming, die er in dat door Oranje zo verfoeide hotel in Portrerillos heerste. Geen sterveling ook, die Ernst Happel nog als "een takti- sche miskleun" durfde te be stempelen. Integendeel. Als zo vaak lagen de begrippen "Hosanna" en "Kruisigt hem" weer dicht bijelkaar. Na de duffe ellende van Mendoza, waar Oranje de ene wanprestatie met de an dere had afgewisseld en de spelers steeds frequenter "naar huis" verlangden, werd er na afloop van de con frontatie met Oostenrijk louter geglimlacht, nu de - door de blessures van Nees- kens, Suurbier en Rijsbergen - sterk verjongde Happel-elf zich na anderhalf uur voet bal plots in de favorietenrol had gespeeld. De verjon gingsinjectie had bij Oranje een heilzame werking. Bracht vooral meer bewe ging en speelsheid in de ploeg, die tevoren zo "vast" had gezeten. Met name Ernie Brandts zou zich als een waardevolle kracht ontpop,- pen. Niet alleen in defensief opzicht maakte de jonge PSV-er zich verdienstelijk, ook als "aanvaller" bleek hij uiterst bruikbaar. Met een fraaie kopbal legde hij de ba sis voor "de ruime overwin ning", die het Nederlands elftal in een klap onver- Ernie Brandts (22) scoort het eerste doelpunt voor Nederland in de wedstrijd tegen Oostenrijk, Rep maakt een luchtsprong van vreugde. wachte uitzichten op de we reldtitel verschafte. Om dat doel te bereiken zal de Hap- pel-brigade dan zondag wel op zijn minst tegen "aarts vijand" West-Duitsland ge lijk moeten spelen. Dat laat ste team hield de kansen op prolongatie van de "Welt- meisterschaft" in eigen hand door met puur af braakvoetbal Italië op 0-0 te houden. Gastheer Argentinië won met 2-0 van Polen, terwijl het Zuidamerikaanse "onder onsje" tussen Peru en Brazi lië laatstgenoemde ploeg een 3-0 overwinning opleverde, zodat ook dat kansloos ge waande elftal weer in de race naar de wereldbeker ligt. PAGINA 17-21 Nog steeds problemen rond c-status van Veroncia. PAGINA 5 Onenigheid in ministerraad over bezuinigingen. PAGINA 7 Labour haalt het niet. PAGINA 9 Nationalisme nog altijd dwarsligger EG-gedachte. PAGINA 13 BRUSSEL (SP) - In België is vanmorgen een regeringscrisis uitgebroken toen het kabinet sprak over de bezuinigingen. Volgens de laatste berichten zou premier Leo Tindemans vanmid dag naar koning Boudewijn gaan om daar zijn ontslag aan te bieden. Dit omdat het ontwerp van een nationale crisiswet niet voldoende steun kreeg van enkele regeringspartners. Als het ontslag wordt aanvaard be tekent dit het einde van het twee de kabinet-Tindemans, dat vori ge lente na vervroegde verkiezin gen aan de macht kwam. Deze combinatie van christen-demo craten. socialisten en de taaipar tijen Volksunie (Vlaams) en Front der Francofonen FDF (Brussel) had in de kamer van volksvertegenwoordigers een overweldigende meerderheid. Op 12 april had premier Tindemans zelf een tijdbom onder zijn coali tie geschoven. Hij kondigde toen in de Kamer aan op te zullen stappen wanneer zijn omvangrij ke bezuinigings- en sanerings plan er bij de collega-ministers en vervolgens het parlement niet door kwam. In de weken van koortsachtig overleg die daarop volgden begon het er voor Tin demans geleidelijk aan steeds be ter uit te zien. Nadat de socialis- Er zitten méér kanten aan het kiezen van 'n bril... ten hun structuurhervormingen in de banken- en de energiesector kregen stemden ook de grote vakcentrales met het concept plan in. België zou zijn naam niet meer waard zijn als uiteindelijk de taalstrijd niet om de hoek was komen kijken. Vannacht kwam het Front der Francofonen met de eis dat de nationale crisiswet gekoppeld wordt met het zoge naamde Egmontplan. Dit wil de taalstrijd uitzuiveren via een ver deling van het land in drie zelf standige regio's: Vlaanderen, Brussel en Wallonië. Die eis vond alleen steun bij de Waalse socia listen. In Leiden Huisvestings bureau bezet van alle kanten beter bekeken Plaatselijk een bui Zonnige perioden en in de middag en avond plaatselijk een bui. Meest mati ge oostelijke wind, minimumtempera turen circa 10 graden. Maximumtem peraturen ongeveer 21 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). 16 juni Zon op: 5.19 uur; onder: 22.02 uur, maan op: 16.31 uur; onder: 2.46 uur. Hoogwater te Katwijk om 0.07 en 12.37 uur, hoogwater om 7.33 en 20.16 uur. Burgemeester Gallas. ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phen krijgt wellicht een nieuwe burgemeester. Gisteren is be kend geworden dat mr. R. M. Gallas heeft gesolliciteerd naar de positie van burgemeester in Amstelveen. Daar wordt nog vóór 5 september (installatie van de nieuwe gemeenteraad) een benoeming verwacht. De nu 55-jarige mr. Gallas is in au gustus a. s. precies 10 jaar werk zaam in Alphen. In die periode groeide de gemeente van 30.000 naar 50.000 inwoners. Vóór hij naar Alphen kwam was mr. Gal las zes jaar burgemeester van Leiderdorp. Amstelveen telt 70.000 inwoners. De post van burgemeester is daar vrij gekomen, nadat drs. P.A.C.Beelaerts van Blokland (CHU) werd benoemd tot minis ter van volkshuisvesting en ruim telijke ordening in het kabinet Van Agt. Ook burgemeester Gallas is van CHU-komaf. Guatemala (Reuter) - Zeventien Guatemalaanse politiemannen zijn om het leven gekomen toen hun vrachtauto in de buurt van de hoofdstad in de lucht vloog. Volgens brandweerlieden die naar de plaats van de ontploffing waren gegaan, is een bom de oor zaak van de explosie. Een aantal politiemannen is ge wond. Hoeveel politiemannen de vrachtauto vervoerde is nog niet bekend. Proces tegen bezetters van Drents Provinciehuis ASSEN (SP) - Uit angst voor repre sailles hebben veel getuigen in het proces tegen de drie Zuid- molukse bezetters van het Drent se Provinciehuis gevraagd hun namen op de zitting niet te noe men. Dat deelde mr. F.C. Flieck, president van de rechtbank in Assen, vanmorgen mee. Mr. Flieck liet weten dat aan die wens tegemoet zou worden gekomen. "Ook zullen we tijdens dit twee daagse proces de gevoelens van de getroffenen zoveel mogelijk ontzien", aldus de president. Onder aanzienlijk minder strenge- bewaking dan de laatste jaren gewoon was bij processen tegen Zuidmolukkers is de rechtbank vanmorgen begonnen met het verhoor van de 23-jarige Frans "Nunu" L. Samen met Eli K. (20) en Henk 'Dickie' H. (20) heeft hij op 13 en 14 maart 29 uur lang 54 mensen in gijzeling gehouden. Het drietal staat onder meer te recht wegens moord op de 40-ja- rige planoloog drs. K. de Groot en verboden wapenbezit. Ook wordt hen de dood van gedeputeerde J Trip (59) ten laste gelegd. Alle drie waren tót de bezetting ge komen, omdat ze het tijd vonden dat er weer eens iets moest ge beuren. Frans L., die bij de gijze ling als leider van het trio optrad: "Het was weer allemaal praten, praten en nog eens praten. Het was gewoon weer eens tijd voor een harde actie. We wilden er-, kend worden als vrije Zuidmo lukkers en er vandoor gaan naar Benin of Zuid-Jemen met de jon gens van de vorige actie. We ko zen voor het Provinciehuis, om dat we daar wel iets van ver wachtten. Van daaruit wordt ten slotte de hele provincie Drente bestuurd" De rechtbankpresident vroeg hem wat hij verstond onder een harde actie. Frans: "Of we zouden in derdaad naar het buitenland ver trekken, of we zouden iedereen doodschieten" Al van tevoren hadden de drie jon gemannen afgesproken om met een al iemand te executeren. Ook was overeengekomen om na het verstrijken van een ultimatum opnieuw mensen dood te schie ten. Morgen komt officier van justitie mr. L.C.M. Meijers met het requi sitoir en volgen de raadslieden mr. W. Kousemaker en mr. H. de Ruyter met hun pleidooi. (Van één onzer verslaggevers NOORDWIJK - Het poedeltje Radja heeft de bejaarde Am sterdammer Herlaar (74) gis teravond voor een angstig "avontuur" behoed. De man, die zijn wekelijkse duinwandeling maakte met twee hondjes, waarvan er eéh blind is, werd getroffen door een lichte beroerte. Hij viel in een kuil achter een boom. Met heel veel moeite zag de Am sterdammer kans zich over het blinde diertje te ontfer men en kon daarna alleen maar afwachten of er hulp zou komen opdagen. Herlaar gaf Radja echter op dracht om "iemand" te gaan halen. Het poedeltje begreep de netelige situatie waarin zijn baas verkeerde en rende blaffend het fietspad op. Een boswachter, die juist zijn ronde maakte, volgde het dier en trof de Amsterdammer hulpeloos aan. De boswachter handelde snel, seinde de Noordwijkse politie in van het voorval, die op haar beurt een ziekenwagen naar de plaats dirigeerde. Radja week geen centimeter van Herlaar's zijde. De poedel "weigerde" in de poütie auto te stappen. Voor de zieken broeders zat er toen niets an ders op dan Radja mee te ne men naar het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam. Na dat Herlaar hier was onder zocht mocht hij naar huis. Samen met zijn hond. Het blinde dier hadden familiele den inmiddels opgehaald. Verdeeldheid bij ambtenarenbonden DEN HAAG (SP) - De ambtena- rencentrales zijn het oneens over het al dan niet doorgaan van de aangekondigde protestdemon straties op 26 juni. Minister Wie gel van binnenlandse zaken heeft vanmorgen in een gesprek met de centrales laten weten dat hij ze nog niet de toegezegde ambtelij ke stukken ter beschikking kan stellen waarin staat hoeveel de ambtenaren precies moeten inle veren. Wel heeft hij een brief ge stuurd waarin slechts verbale be rekeningen staan. De aanleiding van de vertraging zijn "techni sche problemen" in het kabi- netsoverleg. LEIDEN - De bewoonsters van ho tel "De Wekker" hebben van morgen bureau Huisvesting aan de Hooigracht bezet. De bezet ters eisen van het bureau goede huisvesting, nu hun (tijdelijk) onderkomen aan de Heren gracht is verkocht. Het hotel zou morgenochtend om tien worden ontruimd. De bewoonsters wil len niet "als een postpakketje" worden overgeheveld naar een pension in Oegstgeest zoals de bedoeling was van de gemeente en de eigenaar van het hotel. Ze blijven de wachtkamer van bu reau Huisvesting bezet houden totdat zij woonruimte krijgen aangeboden. Onlusten voor komst Carter PANAMA-STAD (UPI) - Op de ter reinen van de universiteit van Panama zijn ongeregeldheden uitgebroken, waarbij voor- en te genstanders van de nieuwe Pa nama-kanaalverdragen met el kaar slaags raakten. Van officiële zijde is gezegd, dat een student het leven heeft gelaten. Niet-offi- cieel is gemeld, dat er drie doden zijn en zeven gewonden. De rec tor zal de universiteit tot nader order sluiten. De nationale garde heeft zich niet in de strijd gemengd. President, Carter van de V.S. komt morgen in Panama aan voor de uitwisseling van de ratificatie- documenten. Foto: Een politieagent haalt een pamflet met een karikatuur van Carter van een muur. Montoneros veroordeeld SAN LUIS (AFP) - In het Argen tijnse San Luis is vandaag ver nomen dat 20 leden van de ex treem-linkse organisatie Monto neros zijn veroordeeld tot gevan genisstraffen variërend van een tot negen jaar. Onder de veroor deelden zijn vijf vrouwen. Twee verdachten werden vrijgespro- wei eens last van koffie...? Echte koffie, gezuiverd van schadelijke bestanddelen èncoffeine. Hag is gewoon beter voor een mens! 09 HUG mag Beleef het! Uniek voor Leiden. CINEMA 180. Gehele dag geopend. In een kwartier tijd zit u zelf in een vliegtuig, scherend over waterval len, hoge bergen en diepe ravijnen. U zit als 't ware zelf in een enorme achtbaan. Dit Amerikaanse evene ment moet u zelf beleeft hebben. Na 18 uur uitsluitend scatingrijden op gloednieuwe seating. In de TON MENKENHAL, Vondellaan, Leiden. 4 weken lang \I@)leidsch dagbla ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik beslis meteer abonnee noterei de krant gratis Woonplaats

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1