Oranje na drie flops terug op niveau ff "Hollanda" in één klap weer mateloos populair bij Argentijnen Jan Zwartkruis (de redder van Happel): Een heerlijk gevoel DONDERDAG 15 JUNI 1978 PAGINA 17 Argentina '78 Rensenbrink komt op postzegel BUENOS AIRES - De naam van Rob Rensenbrink zal voortleven in de geschiedenis nu de Argen tijnse PTT besloten heeft hem, naar aanleiding van het produ ceren van de 1000ste wk-treffer, op een speciaal uit te geven postzegel af te drukken. Het op schrift van de zegel zal luiden: "1000ste goal, Rensenbrink (Holland), Mendoza, 11 juni 1978". Rensenbrink nestelde zich giste ren trouwens weer op de eerste plaats van de topscorerslijst. Samen met Cubillas (Peru) deelt hij de eerste plaats met vijf tref fers. Rep is tweede met drie doelpunten. Rensenbrink heeft een kromme bal afgeleverd: Rep verschalkt Koncilia r 3-0 Nederland leek al bij voorbaat de kansloze ploeg in deze groep Oostenrijk waarmee Nederland in Wenen zoveel moeite had. was hier in de sterke groep met Brazi lië, Zweden en Spanje toch maar eerste geworden. Slechts één ne derlaag moest Oostenrijk slikken en nog wel een zeer dubieuze te gen Brazilië. Oostenrijk ver wachtte veel van deze tweede ronde. Na 58 minuten spelen kon Oostenrijk de tickets voor de te rugreis naar Europa vast gaan be stellen. Een nederlaag in de tweede ronde met dergelijke gro te cijfers is catastrofaal. Wonder Dat Nederland hiervoor tekende was een wonder. Maar wonderen zijn de wereld nog niet uit. Het is maar goed dat voetbal niet van te voren te beredeneren is. Zelfs Ernst Happel zal er op de bank tijdens deze krankzinnige wed strijd niet anders over hebben gedacht. De aandacht van de coach die na een kwartier de lichtgeblesseerde Rene van de Kerkhof verving door Dick Schoenaker - de zoveelste debu tant - zal in die tweede helft voor het merendeel naar Ruud Krol zijn uitgegaan. De aanvoerder grossierde in alle fouten die ge maakt kunnen worden. Krol bleek wéér niet die grote leider, daarbij kwam er geen bruikbare pass van zijn voeten. Toen Ernie Brandts met een spierblessure van het veld moest en opgevolgd werd door zijn clubgenoot Adrie van Kraay durfde Happel het weer niet aan om Krol een andere rol te geven. Van Kraay, kreeg van Happel de opdracht om Krankl af te stop pen. Een risico, maar gezien de stand te accepteren. Maar er rest te nog 20 minuten. Een blunder die een amateur nog niet maken kan luidde het eerste en later bleek enige doelpunt van Oos tenrijk in. Schoenaker verspeel de op een knullige manier de bal aan Prohaska, de pass verschalk te de verraste Schrijvers en Adrie van Kraay werd door Krankl met bal en al het doel ingelopen: 4-1. Een doelpunt dat Oostenrijk even de idee gaf wat van die ach terstand af te knabbelen. Populair De tegenstoot werkte echter weer even voortreffelijk als in de eerste helft. Haan en Rensenbrink wa ren de opdrachtgevers en de toe gesnelde Willy van de Kerkhof de uitvoerden 5-1. Oranje had voor het eerst in Argentinië laten zien dat het als voetbalnatie nog niet verdwenen is. In een klap waren de slechte verrichtingen in Men- CORDOBA - Jan Zwartkruis was het straleud middelpunt van een uitgelaten Oranje. Met liters gingen de cola en jus d'orange het keelgat in. Wat een vreugde en wat een sfeer. "Ik heb het Ernst altijd voor gehouden. We moeten vanuit een breed veld aanvallen. We moesten snelheid vanuit de verdediging hebben. Dat is eindelijk gebeurd. Dat ik in de rust de bespreking heb ge daan was geen motie van wantrouwen tegen Happel. Dat was afgesproken." Jan Zwartkruis bleef zoals al tijd bescheidenUit zijn mond zul geen kritiek horen. Toch was diezelfde Zwartkruis de man Oranje naar zijn eerste glanzende succes praatte. Ernst Happel, gedwongen door blessures een ander team op te stellen, liet de begelei ding over aan Zwartkruis. "We spraken teveel door el kaar", wist Zwartkruis. "Nee niet in de voorbespreking of in de rust. Dat gebeurde al op de bank. Toen Wim Rijsbergen tegen Schotland geblesseerd raakte sprong ik op en wilde hem vervangen. Ernst riep "Ruhe, Ruhe, Jan het is nog drie minuten en dan is het rust. Nou de afloop hebben we gezien. Een minuut later was het 1-1. Maar waar praat ik over. Nu West-Duitsland te gen Italië gelijk heeft gespeeld hebben we alle kans. Wat een sensatie hé, wat een heerlijk gevoel." Er was niemand van het Oran je-gezelschap die er anders over dacht. Zelfs de bonzen van de KNVB, Hogewonxng, Choufoer en Meuleman liepen met de lach van de grote kam pioen op het gezicht door de gangen van het stadion in Cordoba. De glorieuze terug keer van dit herboren Neder lands elftal was er ook naar Mocht het soms? Vergeten waren die drie wed strijden in de eerste ronde. Oranje zweefde op de toppen van het geluk. Slechts één speler keek bedrukt voor zich uit. Dat was Jan Jongbloed. Voor hem nogal onverwachts was hij door Happel en Zwartkruis buiten de ploeg gelaten. Zwartkruis had een redelijke verklaring. "Jan is een keeper die ruimte voor zich nodig heeft. Dat was hier in Argentinië nog niet het ge val. Schrijvers is weliswaar minder goed in het uitlopen, maar dat brok vlees impo neert als een tegenstander bij hem in de buurt komt. Daar om stond ik volledig achter de beslissing van Happel." Piet Schrijvers zelf, de keel nog schor van het schreeuwen, was hogelijk verbaasd ge weest dat Happel hem de avond voor de wedstrijd bij zich had geroepenSchrijvers: "Hij zei alleen maar, Piet je moet morgen aan de bak. Ik heb al een gesprek met Jan ge had. Die vindt dat geen probleem. Zo is onze relatie. We accepteren dat van elkaar. Ach ik zie wel. Ik vind dat ik niet slecht heb gekeept. Een keer timede ik verkeerd, dat kan gebeuren, maar verder was de samenwerking met de anderen goed." De opluchting die bij Schrijvers leefde- het was zijn eerste ech te wedstrijd in een wereld ADVERTENTIE Rob Rensenbrink is de Oostenrijkers Breiten berger en Krieger te snel af. een boog bal, Nederland leidt met doza weggevaagd. De Neder landse supporters joelden Argen tina, Argentina. Zou het dan toch nog een finale tussen Nederland en Argentinië worden, zoals ie dere Argentijn eerder had voor speld? Een voorbarige conclusie. West-Duitsland en Italië zijn nog hindernissen die genomen moe ten worden. De wederopstanding met een nieuw team was in Cor doba een feit. Misschien zat het hem in de lucht of het veld. Ernst Happel zal het een zorg zijn. Op "Italië kan alleen Oranje niet aan" CORDOBA - Helmut Seneko- witz wist exact waar het aan had gelegen. Na de afgang tegen Nederland had de bondscoach van Oostenrijk alleen maar lof voor de te genstander, die volgens hem "een grote tactische disci pline aan de dag legde". "Wij waren van de eerste twee doelpunten behoorlijk on dersteboven en het is niet gemakkelijk je daarvan te herstellen". Of de mentale tik die was uit gedeeld aan zijn team ook in de volgende duels zou door werken, kon Senekowitz niet voorspellen. Wel vertelde hij dat hij zijn elftal voor het volgende duel zou gaan ver anderen om het aan te passen aan de "Italiaanse stijl van spelen". Een stijl die tegen West-Duits land gisteren overigens niet tot de winst leidde. "Maar we hadden die Duitsers wel moeten kloppen", zei de Ita liaanse coach Enzo Bearzot naderhand in Buenos Aires. "Mijn ploeg kan trouwens iedere tegenstander aan in dit toernooi, alleen de Neder landse niet de tonen van de zilvervloot ver liet Oranje het stadion. Zondag in de wedstrijd tegen West-Duits land zullen zeker veel meer Ar gentijnen verschijnen. In éen klap is Holland weer mateloos populair in Argentinië Happel en Zwartkruis op de bank. Happel zwijgt en kijkt toe; Zwartkruis gebaart... CORDOBA - Nederland is in Argentinië terug op het niveau waar het behoort. In een sterk gespeelde wedstrijd werd Oostenrijk met 5-1 weggevaagd. Een haast imaginaire uitslag na de drie flops die Oranje in Mendoza beleefde. Wat was daar de oorzaak van? Het weer, de andere omgeving van Cordoba, het veld of de gedwongen, inbreng van andere spelers. Zaken die niet relevant zijn, omdat Happel nu precies weet wat hem in de rest van dit wereldkampioenschap te doen staat. De nieuwelingen met een deel van de oude kern waar Happel zo lang mee heeft gewerkt, lieten zien hoe voetbal moet worden gespeeld: snel, agressief en vooral aanvallend. Eindelijk waren veel Oranje-shirts in de aanvalslinie te vinden. De stille hoop die Oostenrijk had om hier in Cordoba Oranje definitief opzij te zetten was ijdel. Nederland speelt nog mee. Een hoopgevend gevoel voor een ieder die met dit Nederlands elftal betrokken is. De mistflarden joegen door het lege stadion van Cordoba. Een triest decor. Bovendien waren slechts weinigen afgekomen op die on verwachte wedstrijd Neder land-Oostenrijk. Het Wilhelmus klok niet best, de legerband had zich meer geoefend in andere volksliederen. Oranje werd hier niet verwacht. Ernst Happel moest gedwongen door blessuren andere spelers in zetten. Drie basisspelers waren buiten de lijnen gebleven. En niet de zwaksten. Neeskens, Rijsber gen en Suurbier. De wissels wer den verwacht, maar dat Schrij vers gekozen werd boven Jongbloed was toch een verras sing. Pim Doesburg mocht voor de eerste keer in Argentinië op de bank zitten. De drie gevaarlijke spitsen van Oostenrijk die Happel nog kende van de interland Wenen. Krankl, Kreuz en Jara werden reeds van af de eerste seconde bewaakt door Poortvliet, Jansen en Brandts. Voor Wildschut die hier in Argentinië samen met Brandts voor het eerst in actie kwam, be tekende dat een min of meer vrfje rol op het middenveld. Een juiste gedachte van Happel, want juist in die eerste drie interlands om- tbrak het Nederland in aanvals- kracht vanuit de verdediging. Maar de vraag bleef of Oranje niet na die teleurstellende wedstrij den in staat zou zijn alsnog rede lijk aanvallend voetbal te spelen. Zon De eerste schermutselingen wezen daar niet op. Tot in de zesde mi nuut van de wedstrijd René van de Kerkhof werd gevloerd. Haan nam de vrije schop uitstekend en de mee naar voren gekomen Er nie Brandts voltooide zijn eerste echte actie met een kopbal waar Koncilia niet tegen bestand was-. 1-0 en dat al zo vroeg in de wed strijd. Drie wedstrijden achter een had het Nederlands elftal ge ploeterd. Zou in Cordoba inder daad de ommekeer komen? De yells van de Nederlandse kolonie schalden vanuit de kille tribunes. De zon brak door, zowel in het stadion als voor dit Nederlands elftal. Op de bank zal Jan Zwart kruis geglunderd hebben. Hoe lang had hij hier in Argentinië niet tegen Happel moeten knok ken om het team te veranderen, de start was voorbeeldig. Voor hoe lang. Voor slechts vijf minu ten? Een tegenstoot van Oostenrijk. Pezzey bracht de bal voor en Jara kopte in. De reactie van Schrij vers was ernaar: met zijn voet pa reerde hij de bal. Jara sloeg de handen voor het gezicht. Hij had een unieke mogelijkheid voorbij laten gaan om Oostenrijk op ge lijke hoogte te brengen. Toch bleef Oostenrijk in de minuten die volgden beter spelen. De bal caramboleerde van voet tot voet echter Piet Schrijvers die het li chaam van een beer heeft wierp zich ervoor. Paniek en Oostenrijk kreeg de Argentijnen op zijn hand. Zou Nederland zijn greep weer gaan verliezen? Het leek er op. Echter enige tegenstoten via René van de Kerkhof en Rep we zen erop dat dit veld in Cordoba Nederland toch beter lag. Er zat weliswaar meer snelheid in de ploeg, maar door het feit dat een aantal nieuwe spelers was inge bracht liepen de aanvallen toch niet zo soepel als in de eerste mi nuut. Problemen waren er ook in de ver dediging. De snelle Krankl kreeg te veel vrijheid van Brandts en Jansen was ook niet opgewassen tegen Jara. Na bijna een halfuur was het dit tweetal dat de Oran je-verdediging uit elkaar rukte Schrijvers kwam te laat zijn doel uit maar Brandts kon de bal net voor de voeten van Krankl weg halen. Een benauwde situatie die een kentering had kunnen bren gen in de veerkracht van dit Ne derlands elftal. Toch sloeg Nederland zich door die benarde fase heen. De acties gin gen veel beter lopen en zeker in dividueel presteerde Oranje al meer dan in drie voorgaande wedstrijden. Uit een van die ac ties, opgebouwd door Wim Jan sen, kwam het tweede doelpunt tot stand. Jansen opgekomen op de rechtervleugel werd door Prohaska in het strafschopge bied neergelegd. Rob Rensen brink mocht voor de vierde keer in dit toernooi uit een strafschop doelpunten: 2-0. De klap die Oostenrijk kreeg was gigantisch. Nog geen minuut la ter werd het 3-0. Rensenbrink gaf een kromme bal. Rep anticipeer de goed en verschalkte Koncilia met een boogbal. De ommekeer was een feit, vergeten het geploe ter in Mendoza. Dat Happel met een winnende formule op de proppen kwam was louter toeval. Dit herboren Nederlandse elftal speelde om te winnen en was agressief. De eerste 45 minuten bewezen dat. Behoudend Zo attractief en agressief als Ne derland in de eerste 45 minuten speelden zo behoudend begon het in het begin van de tweede helft. Logisch. Waarschijnlijk had Happel de opdracht gegeven om het initiatief voorlopig aan Oostenrijk te gunnen. Bij een 3-0 voorsprong mag je niet meteen alle risico's nemen. Toch heeft een dergelijke afwachtende speelwijze een groot nadeel. Hoe kom je zelf weer in je spel? En het scheelde heel weinig of Oosten rijk had gescoord. Krankl kopte de bal uit bijna ideale positie naast. De counter was er een uit het boekje. Arie Haan zag Ren senbrink de ruimte ingaan en eindelijk was zijn pass wel goed. Het tikje langs de vallende Kon cilia was voldoende om Rep 4-0 te laten scoren. Een verbluffende score. Welk zinnig mens had daar ook maar één seconde van dur ven dromen. kampioenschap,althans in de finales- bestond ook bij de an dere nieuwelingen van dit Nederlands elftal. Zowel Brandts, ("Ik kreeg kramp en de dokter was bang dat ik met doorspelen een scheurtje in mijn spier zou oplopendaar om ging ik eruit") als Piet Wildschut waren van mening dat die 5-1 het moreel van Oranje danig heeft opgevij zeld. Wildschut, "Ook ik werd bij Happel geroepen. Hij zei slechts. Piet er wordt loop werk van je verwacht. Nou dat heb ik gedaan. Ik zie wel of hij me opstelt tegen West- Duitsland.Met Happel weet je het nooit." Nee met Happel weet je het nooit. Hij is gered door de gong. Omstandigheden dwongen Happel het team te veranderen. Waar Zwart kruis al weken op gehamerd had gebeurde, maar niet van harte. Ernst Happel heeft in tweemaal drie kwartier ge zien dat hij in de eerste ronde op de verkeerde golflengte zat. De zo ruim uitgevallen over winning op Oostenrijk be spaart de KNVB een vliegtic ket. Want dat het hoofd van Happel anders gevallen zou zijn, was geen fabel in Argen tinië. Wat dat aangaat mag hij Zwartkruis en de nieuwe lingen wel bedanken. Maar bekennen doet hij dat nooit. Daar is Happel veel te eigen zinnig voor.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 16