S "Leven op de zeebodem m Hortus De tijd van kiezen is voorbij. •>i Verlies Leiden logisch VADER VERWENNEN! KOM NS KIJKEN BU BEGEER Bezetters van Grof gebruiken steunpot voor allerlei zaken DONDERDAG 15 JUNI 1978 VARIA PAGINA 11 Interessante expositie over oceanografisch onderzoek LEIDEN - "Oceaan" is de ti tel van de interessante ten toonstelling, die gisteren werd geopend in de "Oranjerie" van de Hortus Botanicus aan het Rapen burg. De expositie, opge zet door het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in Leiden, brengt in beeld hoe het onderzoek naar het dierenleven in de oceanen plaatsvindt. Dat gebeurt aan de hand van diep- zeeapparatuur, foto's, dia's, teke ningen, opgezette en levende die ren, verduidelijkende schetsen, terwijl een film wordt vertoond van een vorig jaar nabij de Cana- rische Eilanden gehouden on derzoek. De voorbereiding van de tentoonstelling heeft ruim een jaar geduurd. Direct na de afsluiting van de vorig jaar gehouden expositie "Dier en Kleur" (die 23.000 bezoekers trok) werd eraan begonnen. Een deel van de expositieruimte is ge- reserveerd voor de geschiedenis van het zee(bodem)onderzoek. Een historie, die begint bij de le gende over Alexander de Grote, die zich in een glazen ton naar de bodem zou hebben laten zakken orn de zee wat nader te bekijken. Ken van de bijzonderheden op de expositie "Oceaan" de "latimeria chalumnae" de v dat hi,i al lang uitgestorven was Via de duikers uit de klassieke oudheid, die uit de Middellandse Zee op 35 meter diepte parel moer, bloedkoralen en sponzen opdoken, en diepzeeduiker Au gust Piccard, die met zijn "Tries te" een diepte van ruim 11.5 ki lometer bereikte, geeft de exposi tie een beeld van het huidige oceanografisch onderzoek. In de "Oranjerie" is bijvoorbeeld een omvangrijke diepzeecamera te zien, die tot op een diepte van 7000 meter gebruikt kan worden. Verder apparatuur als bodem- happers, trawls en netten. Ook voor de bekende tv-filmer Cous- teau met zijn Calypso is op "Oce aan" een plekje ingeruimd. Veel aandacht wordt besteed aan het onderzoek dat is en werd ver richt door de medewerkers van het Leidse natuurhistorische museum. Zo is er materiaal van de onderzoekingen in West-Indië en Suriname. Bijvoorbeeld het koraalrifonderzoek bij Saba. Het meest recente onderzoek richt zich vooral op de Westafrikaanse kust. Vorig jaar maakte een Leid se groep met de "Tydeman", het eerste Nederlandse schip voor oceanografisch onderzoek, een expeditie naar het gebied rond om de Canarische Eilanden. LEIDEN - Aan de Leidse universiteit zijn geslaagd voor het doctoraal examen engels J.M. Tieken Boon van Ostade (Leiden), nederlands M.M. Mevvisscn- Teeuw (Wassenaar), natuurkunde W.R.N. Mens (Leiden), biologie W.T.F.K van Strien-Van Liempt (Leiden), E.J. Dekker (Leiden), J.T. Hendriks (Lei den), T. Mulder-Krieger (Alphen aan den Rijn), scheikunde H.W. Morsink (Leiderdorp), J.H. Prinsen (Leiden), farmacie A.M. v.d. Mooren (Leiden), N. Veldkamp (Leiden), klassieke talen H.G.C. Nauta (Leiden), egyptisch M.J. Raven (Leiden), engels A.M. de Bruijn (Leiden), artsexamen nieuwe stijl mevr. J.A. Vesseur-Baak (Leiden), L.A.M. Bossers (Leiden), B.V.M. Crul (Leiden), J.L.A. van der Hoorn (Ter Aar), H.J.L.M. Immerzeel (Noordwijkerhout), mevr. J.E.C. Crul-Kelderhuis (Leiden), P.J.M. Konings (Leiden), S. Lobatto (Wasse naar), mevr. C. Pagano Mirani-Oostdijk (Leiden), A.B.J. Scholtes (Leiderdorp), mevr. M.H.C. Bossers-Storm (Leiden), R.J. Tjon-Sie-Fat (Leiden), mevr. C. Konings-Wesselo (Leiden), artsexamen oude stijl G. Karaya (Leiden), aan de Erasmusuniversiteit in Rotter dam zijn geslaagd voor het doctoraal ex amen economische wetenschappen W.B.J. Hempen (Leiderdorp) en J.A. Al- gera (Waddinxveen). LEIDEN - Aan de school voor sociaal- agogische beroepen "De Lok" in Leiden zijn voor het diploma cultureel werk de volgende kandidaten geslaagd: Gonny Akerboom Roelofarendsveen, Peter Ammerlaan Leiden, Ankie de Bruyn Leiden, Allan Chin-A-Foen Lei derdorp, Ron Blommaart Warmond, Leo van Diemen Lisse, Joke van Dorp Sas- senheim, Denise Fehres Zoeterwoude, Alet v.d. Graaf Leiden, Lisette de Groot ADVERTENTIE Maak van deze Vaderdag iets bijzonders. Meteen stijvol geschenk.Van blijvende waarde. Gouden zegelring met saffier op onyx plaat voor f 225,-. Laat vaders naam graveren op deze zilveren plaatband van f 125,-. Ciit de geschenkenserie van Begeer. Bovendien adviseert Begeer u graag. Begeer Leiden Hoogstraat6, tel.071-120571 Begeer, van Kempen Vos Rotterdam, Den Haag. Amsterdam, Leiden, (Jtrecht, Tilburg, Zwolle. Een schilderij op de tentoonstelling geeft weer hoe de leefgemeen schap er in het ondiepe kustwater in dit gebied uitziet. Een leefge meenschap, die volgens de on derzoekers wordt bedreigd door overbevissing, toeristische acti viteiten en waterverontreiniging Een bijzonder onderdeel van de tentoonstelling vormt de exposi tie van een vis genaamd "Latime ria Chalumnae" Het is een vis, die in 1938 aanspoelde in Zuid- Afrika nadat men had aangeno men dat deze soort al 70 miljoen jaar was uitgestorven. In 1952 werd een tweede exemplaar ge vangen bij de Comoren, een ei landengroep bij Madagascar en sindsdien zijn er nog een hon derdtal gevangen. De vis, die be hoort tot de groep der kwastvin- nigen, is in verband met de be perkte ruimte waarover het Leid se museum beschikt, nog slechts voor een beperkt publiek te zien geweest. Behalve opgezette en op sterk wa ter gezette vissen, zijn er ook nog levende exemplaren te bewonde ren. Zoals de zeebaars, de puitaal en de rode poon. Van vele andere vissen, krabben, anemonen zijn er foto's en dia's. Een speciale af deling is gereserveerd voor een flink aantal opgezette zeevogels waaronder de albatros met zijn enorme afmetingen de pinguin en de Jan van Gent. Verder zijn er slakken, zee-egels, zeesterren en zeeschildpadden te zien alsmede de bruinvis die vorig jaar juli bij de Wassenaarse Slag aanspoelde. De expositie "Oceaan" is ge opend van maandag tot en met zaterdag van 10 tot 16,30 uur en op zondag van 12.30 tot 15.30 uur De toegangsprijs is gelijk aan de entreeprijs voor de Hortus: één kwartje. Na de sluiting van de expositie in september zal "Oce aan" worden omgebouwd tot rei zende tentoonstelling, die op di verse plaatsen in Nederland te zien zal zijn. LEIDEN/ZOETERWOUDE - Vrijdagmiddag komen de voormalige bezetters van de Grofsmederij de laatste keer voor de vakantie bijeen. Deze bijeenkomst - in de vorm ge goten van een boottocht naar Avifauna waar vervolgens ge zamenlijk wordt gegeten is te beschouwen als een soort van reünie en dient tevens als de afsluiting van een periode van samenwerking die voor een groot aantal werknemers ge duurd. De verwachting is immers dat de ex-werkne- mers van de Grofsmederij na de vakantie in versterkte ma te een verschillende richting zullen uitgaan (naar een ande re baan of thuis blijvend in de WW). De boottocht is'een van de activiteiten waaraan het geld dat in de bezettingspe riode is binnengekomen wordt besteed. In totaal hebben de bezetters in deze tijd de vrije beschikking gekregen overeen bedrag van 16.439 gulden. Hiervan is af gerond 11.000 gulden bin nengekomen door de collecte van het steuncomité Behoud werkgelegenheid Grofsme derij; 2.234 gulden is afkom stig van organisaties en in stellingen en van persoonlij ke giften. Daarnaast heeft de uitgifte van de bezettings penning nog eens 3.205 gul den netto opgebracht. Een deel van dit geld is al uitge geven. Aan eten tussen de middag ten tijde van de bezet ting en aan open dagen/ avonden is een bedrag van 2000 gulden opgegaan. Bloe men in de kantine, en aan het eind van de bezetting voor bezetters en degenen die hen hebben gesteund kostten 300 gulden. Ook in de demonstra tie op 3 mei bij de kantoren van de werkgevers in de me taalindustrie en bij de be drijfsvereniging (tegen in houding van loon over de be zettingsperiode) is het nodige geld gaan zitten: 900 gulden, voor de huur van een bus en een maaltijd. Een bedrag van 4200 gulden is slechts voorlopig uit de steunpot verdwenen ten be hoeve van ongeorganiseer den die door de bezetting in ernstige financiële proble men zijn gekomen. Het is de bedoeling dat dit geld zo spoedig mogelijk weer in de pot terugkomt. Het gaat slechts om leningen, niet om een schenking. Dit geld is namelijk in wezen gereser veerd voor een boekje over de Grofsmederij, de geschiede nis, de bezetting en de na sleep, waaraan thans wordt gewerkt. De boottocht vrijdag mag 4500 gulden gaan kosten. Dan is nog een bedrag van 1000 gul den gereserveerd vooreen fo to-collage die in de vorm van een poster in augustus zal worden verspreid. De bezet ters krijgen deze collage van verschillende foto's die alle betrekking hebben op de Grofsmederij in elk geval gra tis. Aan het bedrag wat dan nog overblijft zal een bestemming worden gegeven die moet overeenstemmen met het doel van de actie en de be doeling van de gevers. Zodra de hoogte van dit bedrag be kend is evenals waar het naar toegaat zal het actiecomité van de Grofsmederij hierover verdere mededelingen doen. Leiden. Tienke de Jong Katwijk, Emmy Klein Roelofarendsveen, René Koek Roelofarendsveen. Come Keijzer Lei den, Nicoline de Kroon Leiden, Robert Lambertus Leiden, Annemieke Lute Leiden, Maijo Nouwens Leiden, Janne- ke Ouwehand Katwijk, Paulien de Rooy Leiden, Corrie Siewertsen Leiden, Thi- mon Schellevis Voorschoten, Bert Stuit Oegstgeest, Petra de Smit Leiden, Liset te Tengeler Oegstgeest. Afgewezen 2, herexamen 1, uitgesteld School voor L.H.N.O. en M.H.N.O. ,,'t Rapenburg", Rapenburg 23, Leiden, ge slaagd voor het diploma Primaire Oplei ding Dameskapper(ster): uit Abbenes: A.W. Zeldenthuis. uit Alphen a/d Rijn: G.A. Boesveld, M. v. Guldener, A.G.M. Mank, uit Bodegraven: Y. Bekker en C Spies, uit Boskoop: A.W. Edelman en A.M. v/d Velde, uit Hazerswoude: M.A.R. Kersseboom en C.W. Radema ker. uit Katwijk: M. Boomstra, W. Ros en C.A.M. v. Rijn. uit Leiden: S. v/d Born, C.H.M. Bousie, M. v. Brero, M.L. Holler, W. Holverda, J.M. Hooidonk, Y. Jagel, S. Kukler, A. Rijsdam, M.A. Schotmeyer, M. v/d Steen, W.F.A. v7d Vliet, uit Leiderdorp: C.C.P. Grimber gen en C.W.L.M. Suijten uit Leimuiden: L. Vrage. uit Nieuwe Wetering: C.S. v/d Wereld, uit Nieuwkoop: A Kranenburg, uit Noordwijk: A.G.M. Groenewoud. uit Rijnsburg: D. v. Egmond, R. Postma en J. Veldman, uit Ter Aar: C.M. v. Vliet, uit Voorschoten: Y.S.P. Helfensteijn en H.C.A. v/d Poel. uit Warmond: Y T. J.M Koppers en M.A.C. Stijnman. uit Wasse naar: M.H.M. v. Boekei. uit Zoetermeer: T.P. v/d Horst en A.H.M. Kokshoorn, uit Zoeterwoude: J.B. Berg en H.C. Was- senburg. Geen voorrang LEIDEN - Na een aanrijding met zijn motorfiets, gister middag op de Roosevelt- straat, is een 21-jarige Leide- naar met nog onbekend letsel voor onderzoek overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. De motor rijder reed over de Roosevelt- straat richting Voorschoter- weg. Plotseling kwam uit een uitrit van een aan de Roose- veltstraat gevestigd bedrijf een personenwagen de weg oprijden, zonder voorrang te verlenen aan de motorrijder. De bestuurder van de motor fiets kon een aanrijding niet meer voorkomen en klapte bovenop de personenwagen, die werd bestuurd door een 22-jarige inwoonster van Voorburg. Vervolgens kwam de Leidenaar met zijn motor fiets te vallen, waardoor ook nog twee geparkeerd staande auto's werden beschadigd. "Door nieuwe winkelcentra in regio" LEIDEN - "Dat het Leidse winkel centrum steeds opnieuw een stukje regionale functie verliest is niet zo verwonderlijk. Als er in de omliggende gemeenten nieu we winkelcentra worden ge bouwd is het logisch, dat daar klanten naar toe gaan die daar voor naar de binnenstad kwa- Woorden van deze strekking wer den gisteren naar voren gebracht tijdens de vergadering van de Kamer van Koophandel door het lid C. Peperkamp. Hij maakte die opmerking als reactie op de con statering van voorzitter A. Ko ningsveld. dat de gemeente door de plannen voor inkrimping van het kernwinkelapparaat een stukje regionale functie van Lei den verloren laat gaan. Voorzitter Koningsveld erkende dat een teruggang van de Leidse centrumfunctie daar mede door veroorzaakt wordt, maar dat handhaving van de koopkracht in de eerste plaats een taak voor de middenstand zelf is. Zij zullen ervoor moeten zorgen dat de klanten naar de binnenstad ko men. Dat kan door een assorti ment dat beter is dan in de andere centra en door het aantrekkelijk maken van het winkelen in het centrum. Hij vond dat voor dat laatste de gemeente de goede voorwaarden zou moeten schep pen. Overigens vond hij, dat van de Ka mer van Koophandel niet ver wacht kan worden dat men win kelvestigingen in de omtrek van Leiden afwijst. We hebben niet alleen een wettelijk voorgeschre ven taak om de economische be langen van Leiden te behartigen, maar ook die van de andere ge meenten. Wat de toekomstverwachtingen voor de verschillende winkelcen tra betreft deelde adjunct-secre taris drs. Berkhout mee, dat het tweede regionale distributie pla nologisch onderzoek, waarin prognoses voor de komende ja ren staan in concept gereed is. Nog deze maand zal de inhoud in de begeleidingscommissie wor den besproken. KvK-lid Proper vond, dat voor de conclusies m de openbaarheid gebracht zouden worden, eerst bekeken zouden moeten worden door de Kamer van Koophandel. Gemeente op valreep over centen Tour LEIDEN - De gemeenteraad van Leiden moet begin volgende week op de valreep de financiële medewerking aan de Tour de France vaststellen. B en W stellen voor het eventuele tekort van de organisatie een garantie-subsidie van 100.000 gulden beschikbaar te stellen. Daarnaast wil het col lege een bedrag van rond de 50.000 gulden in mindering bren gen op de kosten die de gemeente voor de Tour maakt. Over de hoogte van dit bedrag wordt - zo zei wethouder Tesse- laar van sportzaken vanmorgen - intern bij de gemeente „nog wat gestoeid". Dat heeft mede te ma ken met verschil van mening binnen de verschillende diensten welke kosten de gemeente door moet berekenen aan de Tour-or ganisatie en wat gemeentelijke kosten zijn. De Tour-organisatie kost de ge meente zo'n 170.000 gulden. Van de kosten die de gemeente via gemeentewerken maakt wil men 30.000 gulden in rekening bren gen. De ontbrekende 50.000 gul den wil de gemeente als een ver kapte subsidie voor eigen reke ning nemen. Intern wil het colle ge dit via de post voor volksfees ten financieren. Wat doen chemicaliën in lichaam? LEIDEN - Wat gebeurt er met een chemische stof als deze in het li chaam van mens of dier terecht komt? Deze vraag staat centraal tijdens een internationaal con gres dat vanaf maandag 19 juni in Leiden wordt gehouden. Het congres, waaraan zo'n 300 be langstellenden zullen deelne men, is de „6th European Work shop on Drug Metabolism" en wordt georganiseerd door de Leidse universiteit. Het congres, dat een week duurt, zal zich o.m. bezighouden met het omzetten van lichaamsvreemde (giftige) chemische stoffen voor verwijdering uit het lichaam. Dat is van belang voor bijv. genees middelen die tot die omzetting bijdragen. Men kan zich dan af vragen of een geneesmiddel vaak (bijv. viermaal daags) of minder vaak (eenmaal daags) moet wor den ingenomen. Overigens is uit recent onderzoek gebleken dat het omzetten van li chaamsvreemde stoffen ook z'n schaduwzijde heeft. Omzettin gen van sommige stoffen leiden namelijk niet tot neutralisering, maar juist tot activering. Soms zelfs wordt daardoor kanker verwekt of wordt het erfelijk ma teriaal veranderd. Dat werpt ook een nieuw licht op het testen van eventuele kankerverwekkende of andere schadelijke eigen schappen van chemicaliën. Ook daarmee zal het congres zich be zighouden. D'66 De plaats van de alinea, die uw ver slaggever zo vriendelijk was aan mijn interventie op de ledenver gadering van D'66 te wijden heeft ertoe geleid, dat de strekking van mijn opmerkingen wat potsier lijk lijkt. Na de verklaring van de lijsttrek ker, de heer Glaubitz, heb ik de fractie van D'66 duidelijk te ver klaren dat: 1. D'66 wenst deel te nemen aan het bestuur van de stad, 2. D'66 niet zonder de PvdA aan dat bestuur wil deelnemen, maar niet volgens de formule, die in de periode '74-'78 is toegepast. Het verloop van de vergadering, correct weergegeven in uw ver slag, maakt mijn bijdrage echter wel belangrijk minder "opval lend" R. E. van der Scheer-Van Essen Klipperwerf 28, LEIDEN Het „andere' Endegeest De laatste tijd verschijnen er ver schillende sombere berichten over de situatie van de patiënten binnen "Endegeest" en "Voor geest". In onze tijd zijn we ge neigd te blijven stil staan bij ne gatieve feiten. Die zijn er genoeg, ook binnen Endegeest. Nog steeds is er een te kort aan perso neel, aan goede behuizing, aan fi nanciën. Ook worden er fouten gemaakt in het begeleiden van patiënten. Dat is bijna onvermij delijk in een gemeenschap waar over de 500 patiënten door onge veer 600 man personeel begeleid worden. Maar de nieuwe pastores hebben sinds de maand, dat zij in "Ende geest" werken ook veel positiefs ontmoet bij de verpleging, de therapeuten, de artsen, de tech nische dienst en ander verzor gend personeel, waarvan er velen al meer dan 20 jaar op Endegeest werken. Velen van hen geven blijk van een positieve instelling in hun - door de vaak nog ge brekkige voorzieningen belem merde - werken met de patiën ten. Velen in onze maatschappij zouden dit niet opbrengen en ze ker niet jaar in jaar uit. Dat veel medewerkers in "Ende- geest" en vooral "Voorgeest" het wél opbrengen is alleen te verkla ren uit hun aandacht voor en echt medegevoel met de patiënten. Die aandacht en dat medegevoel zijn vaak ook de ondergrond en achtergrond van de kritiek die leerling-verpleegkundigen soms hebben op bepaalde situaties binnen Endegeest en Voorgeest. Het is jammer dat deze kritiek binnen en vooral buiten Ende geest vaak nog niet zo wordt er varen en gehonoreerd (evenmin wordt soms begrepen dat jonge ren nu eenmaal onhaalbaar snel veranderingen willen doorvoe ren). Binnen Endegeest is men echter duidelijk op weg naar verande ring, verbetering en vernieuwing. Wekelijkse groeps-besprekingen tussen paviljoen-patiënten en de hen verzorgende staf zijn begon nen; geregelde besprekingen tussen therapeuten, verpleging en artsen worden ontwikkeld; coördinatie van alle therapieën werd opgezet en een psycholoog coördinator wordt gezocht. De nieuwe aangestelde pastores ondervinden ook die goede wil van de medewerkenden in het opzetten van de pastorale bege leiding van "Voorgeest"-pupillen en "Endegeest"-patiënten. Door de medewerking, van vooral de verpleging, zijn er elke zondag ongeveer 60 pupillen van de Voorgeesten geregeld in de kerkdienst aanwezig; van de En degeest-paviljoens bezoeken nog zo'n 60 mensen de diensten; door de week is er geregeld contact met hen. Ook het uitgeleiden van overleden patiënten had al ver schillende malen plaats vanuit Endegeest, waar bijvoorbeeld kort geleden ook een rouwdienst plaats had, waar bewoners van een paviljoen van hun overleden mede-patient afscheid konden Zo blijkt dat achter de soms als "onmenselijk" aangeduide situa ties binnen "Endegeest" en "Voorgeest" veel menselijkheid aanwezig is en verder wordt ont wikkeld. - Niet te vergeten zijn daarbij de unieke vakantie- en ontspanningsaktiviteiten, die sinds enkele jaren voor bijna ie dere bewoner van "Endegeest" en "Voorgeest" georganiseerd worden - Misschien is het goed zulke feiten ook eens door te geven naast alle - soms terechte en noodzakelijke - kritische beschouwingen die de psychiatrische verpleging en met name die binnen "Endegeest" en "Voorgeest" .de laatste tijd on dervindt. De pastores van "Endegeest en "Voorgeest' Pater J. Boshouwers. Ds. L.H.C. Friederich. ADVERTENTIE Teer'-en nicotine-arme Merit garandeert de volle smaak. Smaakgarantie. Niet goed, geld terug. het kiezen tussen de volle smaak 61 voorgoed voorbij is. Prooi Merit, behoud van de volle smaak, dankzij het Enriched Flavor proccdé. Merit is getest in een nationale smaaktest. Met verbluffende resultaten! Daarom is Philip Morris er zeker van dat de volle smaak van Merit ook zal bevallen. Zó zeker dal zi| u die durlt te garanderen. Met deze „niet goed, geld terug"bon. Uniek voor Nederland. toch n wij ons nauweliiks kunnei aangebroken pakje, met te deze ingevulde bon ongel Antwoordnummer 198.. koopbedrag p.o. terugbel. cht de volle ris Holland B V. volledige aan- U rookt 'teer- en nicotine-arm, u houdt de volle smaak.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 10